Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
1. říj 2015

@marcelka287 Dobrý den, bude těžké určit příčinu, už jednou jste kojila, tchniku máte patrně dobrou, přesto dbejte na správné přisátí (nekojíte přes klobouček?) Moučnivka a podobné potíže občas s technikou sání souvisí. Podobné potíže jsou většinou dočasné, ale tím Vás asi neuklidním. Můžete zkusit doplněk stravy feminella Hereditum, jde o kapsle obsahující lactobacilus Lc 40, který lze používat preventivně proti zánětu (což může být Váš problém). Držím palce.

majulkaa
1. říj 2015

@emin Pribirala doposud hezky - z porodni vahy 2.470 g ma ted v 5,5 mesicich vahu 6.600 g. Jenze prave za dobu poslednich 2 tydnu, kdy pocituji tu zmenu, pribrala jen 100 g, coz mi prijde malo, kdyz doposud pribirala cca 200 g za tyden a najednou jen 50 g za tyden. Nevim, cim si vysvetlit, ze prestala tak dobre pit. Myslim, ze i tim, ze je mensi poptavka, se mi prsa tak nenalevaji a o to mene pije ☹ Muze zvysit tvorbu mleka treba odstrikavat po kojeni?.

gatushe
1. říj 2015

Dobrý večer, nevím zda jste zde už podobný dotaz nezodpovídala, kdyžtak se omlouvám. Čekám první dítě a mám ploché bradavky...levá je trochu více vpáčená než pravá..dvorce mám velké akorát...četla jsem několik názorů na kojení s tímto problémem..někomu to nešlo, někdo tvrdí, že si je dítě vytahne, někdo používal kloboučky...jaké zkušenosti máte prosím vy? Mám strach, že nebudu moct kojit...děkuji za odpověď.

marcelka287
1. říj 2015

@emin Dobrý den, no právě s tou technikou je to nic moc.. Fakt se snažím, ale vím, že občas se přisává malá špatně a já tomu nějak neumím zabránit - ale možná je to jen ve chvílích kdy nechce pít jen se ududlat.. Každopádně už je těch špatných přisání mnohem méně než na začátku. Přes kloboučky nekojím. Moc děkuji za radu, tak snad se toho konečně zbavím🙂

emin
2. říj 2015

@gatushe Dobrý den. Bradavky byly vytvořeny k jedinému účelu - ke kojení. Viděla jsem jich už stovky a kojit se dá zkaždých, jde jen o to, aby se to miminko naučilo. Takže žádné strachy. Můžete zkusti nosit formovače bradavek ale hlavně hned od počátku je důležité často a správně přikládat, nedávat dudlík, nedokrmovat lahví a vyhnout se i kloboučkům. Pokud budou prsa hodně tvrdá, nalitá, nahřívat a odstříkávat pře kojení do úlevy, aby se miminku dvorec lépe chytal. Najděte si kontakt na LP v okolí, aby pomohla v pařípadě potíží. A nebojte se, to zvládnete. 🙂

emin
2. říj 2015

@emin Pokud se váhový přírůstek takto zhoršuje, zkuste trochu "tlačit na pilu" a kojte častěji, zkuste prokojit noc, nedávejte dudlík. Váha může stagnovat či přírůstky nejsou tak vysoké jako bývaly na začátku, ale pokud je to dlouhodobé a mimi by např ubíralo, pak asi opravdu problém někde je. Kdyby se to nezlepšovalo, našla bych si LP. Držím palce.

gatushe
2. říj 2015

@emin Moc děkuji za radu a za to, že jste zde, abyste nám maminkám poradila. Hezký den.

benty
3. říj 2015

Dobrý den, ráda bych také požádala o radu. Mám 2 měsíční miminko, dosud jsem plně kojila bez problémů, snad jen ze začátku jsem musela řešit pár trhlinek, namazala jsem Purelanem a bylo to v pořádku. Posledních pár dnů mě ale kojení bolí, řekla bych čím dál víc. Bradavky jsou začervenalé, snad i trochu horké, jedna více než druhá. Nejvíce mě bolí přisátí, nicméně ani v průběhu kojení a poté to není žádná sláva, dokonce mám pocit, že mě bolí bradavky i např. při předklonu. Popraskáním to tentokrát není, spíše bych asi byla pro nějaký zánět nebo něco podobného, bolí to tak nějak uvnitř než na povrchu. Jsem z toho zoufalá, každé kojení přetrpím a děsí mě, že bych měla přestat a začít dávat nějakou náhražku, aby mi dítě neplakalo hlady, ale cítím, že by bylo asi třeba, aby si prsa odpočinuly. Poradíte prosím? Případně, kam se obrátit, na gynekologa, řeší vůbec tyto problémy? Děkuji za reakci.

emin
3. říj 2015

@benty Dobrý den, potíže, které popisujete vedou nejspíše k podezření na kvasinkovou infekci. Nemá miminko moučnivku (často to spolu souvisí). Doporučuji mazat bradavky Canestenem či Citrovitalem, Purelan v tomto případě nezabere. Canesten by naopak mohl účinkovat vemlmi rychle - úleva v podstatě ihned, doporučuji mazat cca týden několikrát denně tenkou vrstvu, před kojením otřít, bradavky nenechávat ve vlhkém teple - neprodyšné vložky do podprsenek stav velmi zhoršují, naopak větrání pomáhá. K umělému mléku bych vůbec nesahala, kvasinky jsou při kojení relativně častá komplikace, která se dá snadno odstranit. Držím palce.

lenule86
3. říj 2015

@mikulka Dobrý den mám možná trochu hloupý dotaz, ale dost mě to trápí, mám 3 týdenní holčičku a mám pocit, že ode mě vypije málo mlíčka, už týden ji totiž nevážím po kojení tak nevím kolik toho vypije, zdá se mi, že u každého prsu stráví málo času a ani nesaje dost silně. často mi při kojení usne tak ji třeba přebalím, to ji probudí a pak se napije znovu. Když ji pak nechám odkrknout často si ublinkne...Přes den jí kojím po 3 až 4 hodinách ikdyž mezi kojeními spí tak maximálně hodinu, ale nebrečí často nebo nějak dlouho....Dá se kromě vážení nějak zjistit, jestli jí dostatečně?

benty
3. říj 2015

@emin Děkuji, už jsem si to dneska vyčetla a vypadá to opravdu na moučnivku, synovi se opět objevil povlak. Zkusím pořídit mazání pro mě a samozřejmě léčit i jeho, mám zatím doma jen vodičku Borax glycerin od pediatričky, nevím, jaká bude účinnost, pak prý se hodně doporučují homeopatika Borax.

emin
4. říj 2015

@lenule86 Dobrý den, není to vůbec hloupý dotaz a podobné starosti trápí mnoho maminek. Žijeme v tobě tabulek, čísel, měr a exaktních výpočtů. Když se něco nedá změřit, znejistíme. Prospívající miminko poznáte tak, že dostatečně čůrá (opět bohužel nejasné vysvětlení - počůrá min 6 plen tak, že jsou výrazně těžší,než suché). Moč je světlá, nezapáchá. Miminko je po kojení spokojené, necucá ručičku (i když někdy cucají i sytá miminka), je klidné, usne. O kojení si říká samo a když si řekne dostane((vyhnula bych se dudlíku). Při kojení se přisaje a dobře a efektivně pije - slyšíte, jak polyká, hýbe bradičkou (podbradkem) výrazně dolů. Při pravidelných kontrolách u pediatra přibírá na váze. NEbojte se a věřte si, že potíže svého dítěte byste poznala. Držím palce.

emin
4. říj 2015

@benty Ano, pokud raději chcete homeopatický lék, Borax se doporučuje, ale nejsem homeopat. Mám dobrou zkušenost s Citrovitalem (mírnější, přírodní výtažek z grapefruitu) či Canestenem.

gatushe
4. říj 2015

@emin Nakonec bych se potřebovala ještě na něco zeptat...jsem v 18tt a před pár dny jsem si všimla, že mi trošku "zhrubla" kůže bradavek a mám na nich pár šupinek..souvisí to s těhotenstvím nebo je problém někde jinde? Děkuji ještě jednou.

jankulinka
4. říj 2015

Dobrý den, prosím o radu. Mám měsíční holčičku a plně kojím. Přes den co 2-3 hodiny, v noci mi ale vetšinou hezky spinká třeba od 19h až do 1h kdy ji na kojení budím - je buzení nutné, nebo ji mám nechat spinkat? Bojím se aby nebyla dehydrovaná, proto budím, ale slyšela jsem názor - nebudit. Někdy i přes den, hlavně když ji mám v šátku tak by spala i déle než 3 hodiny - budit? A ještě druhý dotaz - může dudlík narušit kojení? Dávám dudlík, když chci uspat, malá se hezky ududlá a spinká. Posledních pár dní mi ale hůře pije, prs několikrát během kojení pustí, špatně se chytá, pije jen třeba 15 minut. Bradavky mám už docela bolavé. Může to být tím dudlíkem? Děkuji za odpověď. Jana

tristizia
5. říj 2015

Dobry den, pozadam vas o radu. Mam ucpany mlekovod ve dvorci prsa. Okoli dvorce zarudle i me dvorec boli. Snazim se jiz asi 4. den uvolnit, ale bez uspechu. Jediny vysledek je pohmozdene prso, sedrena kuze na dvorci a spoustu slz z bolesti. Byla jsem s tim i u lekare, kdy vysledek byl - rozmasirovat a odsat. Ale jak, kdyz to nejde. Je jeste jina metoda, jak se toho zbavit??

lenule86
5. říj 2015

@emin děkuji za rady, asi jsem přečetla moc knih o "správném kojení " a začala z toho panikařit protože moje mimi pije kratší dobu než by mělo a při kojení nejdřív hltá po pár minutách usíná (tak většinou do 7 minut) , takže ho nestíhám dát k druhému prsů ikdyz bych měla, aby se mi v nich tvořilo mléko stejně? Nebo nemusím při kojení vždy prostřídat obě prsa? Navíc poslední dny malá částo po nakojení ublinkne a často ji trápí prdíky.Podle článku co jsem četla ti prý může být tím, že vypije jen hodně předního řidšího a sladšího mléka, jak se snažím pokaždé prostřídat obě prsa. Myslíte,že mám raději kojit pokaždé jen z jednoho prsu a střídat je při jednotlivých kojeních? A ještě poprosím jaké potraviny mám raději vynechat, aby se malá tolik nenadýmala?Pediatrička tvrdí že nemám jist zeleninu celozrnné pečivo hroznové víno, jablka, luštěniny...

emin
5. říj 2015

@gatushe Dobrý den, spíše to souvisí s těhotenstvím, pokud nepálí, nesvědí, nebolí. Prsa se připravují a hormony pracují.

emin
5. říj 2015

@jankulinka Dobrý den, nejprve k tomu dudlíku, dudlík velmi často kazí techniku sání, takže pokud kojení nyní najednou bolí, může (nemusí) to být dudlíkem. Zkuste ho vysadit a uvidíte. Nyní k frekvenci kojení - obecně doporučuji kojit na požádání, nejdéle po 3 hodinách - především u dětí spavých, které sají málo, slabě, neefektivně, jsou separovaná, neříkají si o kojení sama a nepřibírají na váze. Pokud Vaše dcerka prospívá, je spokojená po kojení, spí, pak bych nyní už kojení nechala na ní. co se délky týče, nestrachovala bych se, pokud pije dobře a efektivně, může být klidně nakojena za 15 minut jen z jednoho prsa. Někdy to prostě stačí, ale může přijít doba, kdy bude i po 20 minutách nedojedena a bude chtít i druhé, pokud ano, prostě jí vyhovte. Držím palce, ať vše vychází.

emin
5. říj 2015

@tristizia Dobrý den, před kojením nahřát co nejteplejším obkladem (např. polštář s peckami, horká sprcha), odstříkat ručně je lepší než odsávačkou, prsty do tvaru C (palec a ukazovák), na pomezí dvorce a kůže jemně a rychle stískávat. Tvarohový zábal, strouhaná brambora a teplo - jsou babské rady. Hodně štěstí.

emin
5. říj 2015

@lenule86 Dobrý den - maminky si často ve svých dotazech odpovídají samy - ano, možná jste toho už moc přečetla. Děti jsou různé a každé jiné. Správné je to, co vyhovuje Vám oběma. Vy a Vaše miminko jste jedinečná dvojka, která, pokud je sehraná, tvoří unikátní a neopakovatelnou souhru. Takže - ať miminko pije tak často a tak dlouho jak chce, pokud prospívá, je to ok, i kdyby "jen "7 minut z jednoho prsa. Ublinkávání je zcela normální, stejně jako prdíky, které mohou mít milion důvodů, ale zpravidla do 3-4. měsíce odezní. Doporučuji polohovat miminko, masírovat bříško, nosit na těle. Preventivní diety nedoporučuji, zkoušejte, co miminku vadí - znám maminky, které nejedly téměř nic a miminko stejně na prdíky trpělo a maminky, které se nijak neomezovaly a mimi žádné problémy nemělo, Méně teorie, více instinktů a bude to dobré 🙂 Držím palce, ať vám vše vychází.

tristizia
6. říj 2015

@emin Děkuju Vám za reakci. Bohužel před kojením/odstříkáním nahřívám, masíruju, ale stejně bohužel nelze vyprázdnit. Červený flek se stále zvětšuje ☹

jankulinka
6. říj 2015

@emin Děkuji za odpověď 🙂

lenule86
6. říj 2015

@emin moc děkuji za Vaši odpověď

housarka
6. říj 2015

Dobrý den, prosím o radu ohledně kojení. Dcera, 2,5 měsíce měla porodní váhu 3520, nyní váží 4590, za poslední 4 týdny přibrala 320g. Když jí chci nakojit, čato brečí a vůbec se nechce přisát, pokud se podaří pije cca 4 minuty (z toho lepšího prsa, z druhého 2-3). Jinak není plačtivá, protože vlastně pořád spí. Do půl hodiny po pití zase usne. Zkoušela jsem po kojení odstříkat (cca 10ml) a dát jí to stříkačkou po dalším kojení, ale ona to nechce. Kojila jsem po 3 hodinách, nyní na doporučení lékaře kojím po 2 hodinách, ale musím ji budit. Zkouším hodně pít, homeopatika. Je to moje 3. dcera a obě předchozí na tom byly úplně stejně, takže jsem přešla na umělou. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné nějak prodloužit kojení. Děkuji za odpověď.

lucinka58
6. říj 2015

Dobrý den, opětovně se na vás obracím. Mému synovi budou 3 měsíce a poslední týden a půl by byl furt u prsu - přes den klidně chce přiložit i co hodinku (někdy teda vydrží i déle - třeba 2 hodinky), ale co mě nejvíce trápí, tak poslední 4 noci chce pít také po dvou hodinkách. Já už jsem utahaná a unavená. Pokud se mi syn budí tak často, tak mám pocit, že si stejně jen cucne, přitulí se a usne a za hodinku se mi budí znovu - tentokrát s větším hladem. Nemohu mít "slabé mléko" nebo neměla bych na noc dávat umělé mléko? Případně jak docílit toho, aby se mi syn tolikrát za noc neprobouzel. . Jinak miminko krásně prospívá a přibírá, takže by asi vše mělo být v pořádku.Děkuji velmi za radu

emin
7. říj 2015

@tristizia Pak doporučuji jít znovu k lékaři

emin
7. říj 2015

@lucinka58 Dobrý den, nejprve ke "slabému" mléku. Jde o jeden z nějvětším mýtů o kojení vůbec. Takové mléko není. Mléko je ušité na míru Vašemu miminku a je přesně takové, jaké potřebuje. Ostatně o tom svědčí i prospívání miminka. Právě vzhledem k tomu nemyslím, že je dokrm nutný. Může jít o růstový spurt ve 3 měsících. Pokud ano, cca po týdnu by se toto časté kojení mohlo opět upravit na delší intervaly. Někdy chtějí miminka kojit kvůli rostoucím zoubkům (ano i ve 3 měsících se mohou už ozvat, sice ještě nevylezou, ale tlačí), kvůli nemoci (rýma apod), očkování atd. Obecně zkuste - při kojení víckrtát vystřídat prsa i polohu a prs stlačovat. Zkusit uklidnit miminko i jinak, než u prsu. K UM nevídím žádný důvod, jen by kojení zkomplikovalo.

emin
7. říj 2015

@housarka Dobrý den, toto vypadá na složitější problém, velmi doporučuji oslovit LP, která by zkontrolovala kojení a navrhla postup. I já sama bych takové kojení rozhodně chtěla vidět a rady po telefonu či emailu nemusí být zcela efektivní. Nicméně doporučuji zkusit samopřisátá - miminko nahaté na nahý hrudník a nechat jej hledat a přisát samotné. Kojit na střídačku z obou prsou několikrát za jedno kojení- pokud se bude ochotná přisát. Vyzkoušet sací reflex, podjazykovou uzdičku, otevření čelisti, otáčení hlavičky na obě strany, svalový tonus. Důvodů může být hodně. Držím palce.

jarkasj
7. říj 2015

Ahoj, prosím o radu. Kubík se mi narodil v 37. tt císařem (dnes má 1 měsíc ) a po porodu putoval na JIP kvůli sepsi a nízké váze - měl 2050g. Tam byl na ATB a parenterální výživě, navíc byl krmen UM stříkajdou přes prst, nosila jsem mu alespoň tu trochu mlíka, co se mi podařilo odsát. Nechali mi ho přiložit až asi 8. den, nejprve nic nevypil, další dny potom cca 15ml, řekli mi, že mám přikládat 1x denně. Po 2 týdnech jsem odcházela domů s receptem na UM, s tím, že mám dál odsávat a 1 -2x denně přikládat 😢
Když jsem se dala doma trochu dohromady, pozvala jsem si laktační poradkyni, která mi řekla, že malej pije pěkně, že technika je v pořádku a ona nevidí problém, ať zahodím odsávačku a přikládám 😀 Celá šťastná jsem se na to vrhla, jenže i po půlhodinovém kojení byl Kuba hladovej a musela jsem ho dokrmit. Navíc nesaje celou dobu efektivně, někdy si u toho pospává, takže ho budím, jindy se vzteká a odtahuje se. Každopádně i když po kojení spokojeně usne, tak za 20 minut křičí a pusinkou hledá něco k snědku, když ho znovu přiložím, začne pěkně sát a pak se celá situace opakuje, takže ho nakonec dokrmim ze stříkačky. Přes den se snažím kojit po 2 hodinách, v noci po 3. Po kojení ještě zkouším odsávat, protože se bojím, že budu mít mlíčka čím dál míň někdy skoro nic neodsaju, jindy odsaju i 40 ml. Vzhledem k tomu, že se chci věnovat i staršímu 2,5 letému synovi, tak už jsem z toho celkem vyčerpaná. Babičky jsou daleko, navíc to s nimi moc nefungovalo a přítel je od rána do večera v práci, i když se mi snaží pomáhat jak to jde.
Dá se s tím něco dělat? Ještě to nechci vzdát. Kuba prospívá dobře, včera na kontrola měl 3kg. Budu moc moc vděčná za jakoukoliv radu.