Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
20. led 2016

@karolinahd Klobouček opravdu nic nevyřeší, ostatně není určen k ochraně bradavek, ale jen v případě,ž e se mimi neumí přisát (vpáčené bradavky) a ani v tomto případě jej většinou nedoporučuji. Pokud je to takto, stojíte bohužel před prvním "výchovným" problémem a sice nutností, abyste dosáhla toho, že mimi pochopí, kde jsou limity jeho chování a kde to již mámu opravdu bolí, kdy to není legrace a hra. Když kousne, nedejte, před kojením jasně řekněte - nekousat, máma au, a opět pokud kousne, zamračit, třeba i ucuknout a říct au a nedat, až po chvilce a opět - nekousat, máma au. KDyž nekousne, říct opět tak nebolí a pohladit. Někdy je to běh na dlouhou trať ☹

emin
20. led 2016

@supermarket1976 Dobrý den. 20 dní po porodu nevidím důvod, proč byste se nemohla rozkojit. Potíž vidím ve stříkačce a nerozjeté laktaci - malá prostě zatím kojení nezvládla, pochopila, že ze stříkačky mléko jde a u prsu ne, takže proč by sála... Přejděte na cévku, u prsu bude mimi spokojené, protože mu mléko poteče z cévky a postupně se laktace nastartujte i v prsu, protože bude sát prs. Polohu tak budete moci upravit tak, aby bylo pohodlná i Vám. Návod na dokrm cévkou najdete na infookojeni.net. Jde o cévku CN01, stojí ve zdrav potřebách kolem 25 kč. Zároveň bych doporučila konzultaci s LP doma, aby pomohla s manipulací s cévkou, držení miminka, ... no zkrátka vše ukázala. Musí to výt však dobrá a ozkoušená LP. V Praze např p Strejčková (www.kojenijeradost.cz).

veef
20. led 2016

Mám prosbu, čeká mne operace pod narkozou, koupila jsem si proto odsavačku mateřského mléka Avent Natural elektrickou pro vytvoření zásoby mlíčka, bohužel mi odsavačka neodsaje ani kapku mléka, nevíte co dělám špatně? Je možné, že mi odsavačka mlíčko neodsaje a koupě byla zbytečná?

beatax
20. led 2016

Dobrý den,
prosím o radu , máme ročního prcka a přijde mi teď kojím mnohem častěji než když mu bylo půl roku... příkrm má 4x denně sní tak průměrně 70 - 80 g a čím dál častěji přes den i v noci vyžaduje kojení, říká si sám HAM, v noci bez prsa neusne, a budí se velmi často s pláčem, asi mu rostou zoubky (ještě žádné nemá), po přisáti k prsu hned usne, jinak pláče a dudlík nechce, přes den se přijde "nabořit do výstřihu" a jen tak si cůcnout se slovy HAM, instinkt mi velí že to tak asi má být, že mu rostou zoubky, má MAMA období, ale kolem mě to tak nikdo nemá, spíše se frekvence kojení snižuje a v noci roční děcka celkem spějí, ten náš prcek se nyní budí čím dál častěji a spí s námi úplně natulený 🙂

karolinahd
20. led 2016

@emin Dekuji...doufam ze to nejak vybojujeme....😊 a dekuju za podporu a rady😉

emin
20. led 2016

@veef Dobrý den, nevím, kolik je miminku,nicméně po nějaké době se mléko tvoří již z velké části při kojení. Některé ženy navíc opravdu nejsou s odsávačkami kamarádky a neodsají téměř nic, přestože bez potíží kojí. Miminko se prostě kojí a odsávačka jen osává. Nicméně po narkóze je možné téměř ihned kojit, není nutné dlouho vyčkávat (pokud bude možné Vám miminko na kojení nosit či ho mít u sebe a být schopná se o něj postarat či mít na pokoji (nadstandardu) někoho, kdo to udělá za vás. Pokud neodsajete do zásoby, budete muset sáhnout po UM, není jedovaté a tu jednu dvě dávky nijak neublíží, spíše bych se zaměřila na způsob podání mléka - problémem není Um, ale spíše lahvička. Při dlouhodobém používání si na ni mimi může zvyknout a začít prso odmítat. Držím palce ať vše dobře zvládnete.

emin
20. led 2016

@beatax Poslouchejte svůj instinkt a nekoukejte po okolí 🙂. Spousta dětí to má stejně jako u vás. Je to poměrně běžné, zvláště pokud máte období seprační úzkosti (MAMA období) je prso spolehlivým zdrojem uklidnění a načerpání jistoty, že máma JE. Ono se to zase časem změní. Nebojte, do 15 let ho kojit nebudete 🙂. Hezké kojení.

hanih
20. led 2016

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Máme tříměsíční miminko a v poslední době nám hodně pláče při kojení. Párkrát si lokne a pak se začne propínat a plakat a nedaří se nám ho utišit. Obvykle pláče zhruba 10 - 20 minut, pak se uklidní a začne pít. Většinou se toto stává při odpoledním a večerním kojení, ráno nebo dopoledne jen výjimečně. Zkoušeli jsme masírovat bříško, nahřívat, paní doktorka doporučila užívat infacol (po něm se to trošku zlepšilo, ale jen dočasně). Jinak problémy s bříškem nemáme, jen při tom kojení. Nevíte o něčem, co bychom ještě mohli vyzkoušet, aby se nám miminko při kojení takto netrápilo? Předem děkuji

veef
20. led 2016

@emin Dobrý večer, moc děkuji za odpověĎ. V nemocnici mi právě doporučili si odsávačku pořídit. Prý je po narkoze nutné odsávat mléko (nepoužívat) a začít děťátko kojit až následující den. S odsávačkou jsem si hrála, nakonec se mi podařilo nějaké mlíčko vysát, ale je to dost nepříjemné. Myslím si, že v případě nutnosti se využít dá, ale na pravidelné odsávání to nevidím. Holčičce jsou nyní čerstvě 4 měsíce. Odsáté mlíčko jsem podávala Calmou, mám s ní výborné zkušenosti z předchozího kojení, kdy jsem přikrmovala UM a kojila úplně bez problémů. Děkuji moc za cenou radu, super, že tu fungujete 🙂 Hezký večer!!!

emin
20. led 2016

@hanih Dobrý den. Jste si jistá, že je to bříškem. Podobná reakce je v tomto věku častá při nedostatečném toku mléka. Často bývá u dětí, které doposud velmi dobře prospívaly. V tomto období se tok MM mírně sníží, příroda čeká, že mimi již umí bravurně sát, své si vysaje a mléko se začíná více tvořit až při sání samotném. Z prsou tedy již tak "nesříká" a některá miminka na to reagují pláčem, propínáním do luku, odmítáním. Zkuste prsa nahřát před kojením, můžete změnit polohu, zkuste prsa střídat i víckrát za jedno kojení. Velmi pomáhá tzv. prokojit pár nocí, laktace se zvýší a situace zlepší. Také zkuste vyřadit dudlík. Držím palce.

hanih
20. led 2016

@emin Nemyslím si, že by to bylo tokem mléka. Když se miminko pustí a začne brečet, musím si na prso dát plenu, protože jinak bych byla od mléka mokrá. Teče samo a docela dost...

supermarket1976
21. led 2016

@emin Moc děkuji! Včera přijela laktační poradkyně k nám domů a už dokrmuji přes cevku. Našla také chybu v priikládáni, máme už nějaké zlozvyky. Tak nám držte palce a já moc děkuji!

emin
21. led 2016

@hanih Aha, pak to může být bříško, jak mimi začne polykat, spusti se pohyby střev a mohla by pomoci změna polohy. Může to však být i mnoho jiných důvodů, možná i právě velmi silný tok mléka, kdy se mimi zahlcuje. Zkoušela jste odsát ten nejsilnější tok a rozmasírovat prsa ještě před kojením? Nezbyde než vytrvat a zkoušet hledat možné přičiny. Většinou se podobné bojkoty časem upravím, pokud nedáváte dudlík, nedáváte lahvičku a kojíte dle poptávky miminka.

kasli
24. led 2016

Dobrý den, prosim o radu mam doma 14deniho prcka a při kojení mi stále usíná, žďucham do něj, šimrám atd. vždy parkrat nasaje a pak zase chrní a když ho odpojim, tak se začne vztekat. Myslim, že mléko mam, jelikož když prso zmačknu, tak mléko stříká. S odsavačkou teda nevytahnu nic, ale ani se nedivim, protože kluk je u prsa co hodinu. Přes noc se mi na kojeni budi cca po 3 hodinach a vždy hned usne. No a teď nevím jestli je to tim, že mam málo mléka nebo co dělam špatně. Prvního kluka jsem plně kojila do 6mesícu a to jsem byla po císaři. Tenhle prcek byl přirozenym porodem, ale rozkojení mi přijde horší. Podotýkam, že kojícím čajem se prolívam až až.

lucillered
24. led 2016

Dobry den, mam doma 9denniho chlapecka a nedari se nam kojit. Primo na bradavku se mi neprisaje, takze uz z porodnice kojime pres kloboucek. To se prisaje, ale dlouho mu to nevydrzi a naopak mi usina. Simram ho, ale nic s nim nehne. Zkousim kazde prso 20minut, ale takovou dobu stejne aktivne nesaje. Z porodnice mame strikacky a davame prikrmy. Mleko si i odstrikavam, tak se snazim mu davat hlavne to me a kdyz mu to nestaci i prikrm. Myslite si, ze by se mi jeste mohlo podarit nejakym zpusobem maleho donutit se prisat primo na bradavku? Uz v porodnici mu to neslo a bradavky mam tak normalni. Dekuji.

emin
24. led 2016

@lucillered
@kasli
Dobrý den, odpvoěď na vaše dotazy je do určité míry podobná. Předně, pokud se miminko nepřisává, může být chybka v poloze či technice přikládání a hlavně, časem se miminko přisávat naučí i bez kloboučku, určitě vydržte, nadále přikládejte bez kloboučku. A nyní ke společnému problému - usínání - hodně často střídejte prsa, miminka usínají většinou proto, že tok mléka není tak silný. Šimrání, lechtání apod nepomáhá. MLéko vždy teče hlavně zpočátku, poté již spouštěcí reflex opadá a mimi musí více sát, přes kloboučky to jde špatně, případně u slabších miminek, po žloutence nebo pokud prostě nemají techniku sání zcela zvládnutou. Střídání prsou v tomto případě velmi pomáhá. Dále bych doporučila změnit polohu na polohu savčí - mimi leží na bříšku či bohu na těle maminky, která leží či pololeží. Tato poloha miminko velmi aktivizuje a mimi sají delší dobu. Pokud je třeba dát příkrm (mimi neprospívá váhově), pak cévkou přímo u prsu (viz infookojeni.net), Pro zvládnutí kojení i přisávání je dobré být co nejvíce, ideálně neustále (pokud je to jen trochu možné) s miminkem v kontaktu kůže na kůži, nosit v šátku, společně spát). Laktaci i přirozeným instinktům to velmi pomáhá.
Držím palc.e

zazana81
25. led 2016

Dobrý den, mám téměř osmiměsíčního syna, vylezly mu spodní řezáky a už to začíná - kouše mě. Proč to dělá a co s tím? Nechci seknout s kojením, ale ani se nechat kousat .... Děkuji moc, Zuzka

emin
25. led 2016

@zazana81 Dobrý den, dělá to protože to jde. Děti zkouší, co se stane, když... nyní má v puse něco nového a je třeba vyzkoušet, co to umí. Jasně mu ukažte, co smí a co ne, co je Vám libé a co je Vám nelibé. Pokud kousne, odejměte od prsu. Pokud nekousne, ukažte, že tak je to dobře. Děti jsou chytré a již v tomto věku to jsou schopné pochopit. Můžete také zkusit změnit polohu, kojit více tak, že dítě více sedí apod.

cilkat
26. led 2016

Dobrý den, mám následující problém: dítě (3m) odmítá levé prso. Zdá se, že to není pozicí, ale tím, že z něj je větší proud mlíka (častěj odtéká samovolně, často doslova stříká - a právě v tu chvíli se malej obvykle pouští a odmítne znovu chytit, i když před tím sál. Několikrát se mi stalo, že se u toho i zakuckal.) Dá se s tím něco dělat?
Jinak uznávám, že poslední dobou používá prso i prostě k uklidnění, když je unavený a nejde mu usnout... takže možná jen pije dost často na to, aby měl hlad. V noci si obvykle vezme kterékoli.
Předem děkuji za odpověď.

emin
26. led 2016

@cilkat Dobrý den, ano, silný proud může být důvodem. Pomáhá z prsu odstříkat největší nápor a až poté přiložit, také kojit co nejvertikáněji.

supermarket1976
26. led 2016

@emin Tak jsem tu znovu. Dokrmuji už přes cévku, je to prima a malé se to líbí. Kojím teď cca po 2 hodinách, celkem 6x za den a pokaždé vystřídám obě prsa plus dokrmím 60 ml. To je množství, které malé vydrří právě na ty tři hodiny a pak se začne sama budit. Laktační poradkyně mi teď radí razantně snížit příkrmy, tj. občas ho vůbec nedat. Já přikrmuju při každém kojení. Já na to ale nemám odvahu, protože jakmile trochu uberu, tak má malá tak často hlad, že už vůbec nemám čas aspoň hodinku spát nebo si dojít do sprchy a podobně, zkrátka je to masakr a říkám si, že to prostě nejde vydržet. Předminulou noc se mi takhle přisávala po půl hodině a já v půl druhé ráno prostě vyměkla a šla to uvařit. Navíc mám strach, co mi řekne doktorka, ohledně tempa přibírání. Nevím, kolik toho má 4kilové dítě vlastně vypít ani jak rychle má přibírat. Máte nějakou konkrétní radu, jak příkrmy snižovat? Znamená to, že může jít malá i s váhou dolů??? Nepomohla by odsávačka, abych aspoň částečně mohla přikrmovat vlastním mlékem? Nevím, jestli si tímhle vším prostě nedělám zbytečně z toho krmení peklíčko... Ale moc díky za podporu! Ráda bych zkusila opravdu všechno.

emin
26. led 2016

@supermarket1976 Dobrý den, jsem trochu zmatená, jak často kojíte/dokrmujete - po 2 hodinách nebo po 3? Kojení není zpravidla nijak pravidelné, občas po hodině, občas po 2 někdy po 4, prostě jak je hlad a chuť. Po čase se intervaly většinou ustálí, ale může přijít opět období nepravidelností. Kojení je o tom, přizpůsobit se miminku. Chápu také váš strach, že mléko nebude stačit. Zkuste ubírat dokrm pomaleji a po troškách. Např nyní dáváte 60ml, zkuste další 3 dny dát jen 50 ml, další tři dny vždy jednou 40, pak 50, pak 40, pak 50. Po dalších třech dnech jen 40 atd. Takto pomaličku ubírejte a připravte se, že mimi bude chtít kojit častěji a déle. Tím se však začne tvořit více MM. Pro nakopnutí laktace rychlé bych dopročučila SOS metodu - nahaté mimi a nahatá maminka v neustálém kontaktu - spát spolu, být pořád spolu v pelíšku (budete ale potřebovat někoho, kdo se o vás postara, uvaří, apod) Prokojit noc, mít mimi u sebe a kojit a kojit a kojit je pro laktaci také skvělé. Držím palce, bylo by škoda to nyní vzdát, když se začíná blýskat na lepší časy.

hudala
27. led 2016

Dobrý den,
měla bych pár otázek ke kojení. První dcerku jsem nekojila, teda, snažila jsem se, ale už v porodnici jsem přikrmovala a po šestinedělí přešla plně na UM. Tentokrát bych to chtěla zvládnout lépe.
Má se novorozenec budit (v porodnici) co 3 hodiny na kojení? Dcerka byla velký spavec (i díky žloutence) a dle sestřičky jsem jí tedy nebudila (dle mě teď asi chyba). Během 4 dnů shodila skoro 0,5 kg a proto mi dali UM na dokrmení. Jak to tedy je nejlepší v tom úplném začátku?
Ještě bych se chtěla zeptat, existuje nějaký fígl jak dobře kojit když má žena opravdu velká prsa?
Na internetu je všeho spousta, ale všechno není jednotné a každý má svůj názor. Jako prvorodička jsem z toho všeho byla zmatená, ale teď doufám, že to zvládnu a budu moct kojit.
Děkuji za odpověď, Zdenka

supermarket1976
27. led 2016

@emin Super rada, zkusím to tak. Kojím každé 3 hodiny (měřeno od začátku kojení), vždycky cca 30 minut + pak 15 minut dokrmuju. Děkuju moc za radu. Zítra jdeme k pediatričce, tak se s ní ještě poradím, jaký přírůstek váhy je minimální, když to budu takhle omezovat. Snad to nakonec klapne... Díky moc!

emin
27. led 2016

@hudala Dobrý den, pokud je mimi opravdu hodně spané, navíc se žloutenkou apod, doporučuji budit nejpozději po 3 hodinách. Nejlepší je být s ním v kontaktu - pak nespí tak dlouho jako oddělené v postýlce a zavinovačce a při každém zabroukání zkusit přiložit. Při usínání u prsu prsa často střídat a zkusit savčí polohu - s velkýmy prsy to však není jednoduché. S velkými prsy je dobrá poloha fotbalová. Nepokazte si kojení dudlíkem a dokrmem lahvičkou a v případě potíží si najděte doboru LP v okolí, aby Vás mohla po porodu navštívit, velmi to pomáhá. Moc držím palce.

mat_ova
27. led 2016

@emin Dobrý den, ráda bych se poradila. V březnu bychom měli s manželelm podstoupit KET, ovšem napřed máme odstavit syna. Toužila jsem po dlouhodobém kojení, tudíž s odstavením kvůli druhého dítka "nejsem v pohodě" ale i přesto se snažíme....denní kojení jsme odstavili ve 14 ti měsících, zcela bez problémů, skoro ze dne na den. Avšak noční kojení se nám nedaří ☹
Nyní má syn 15,5 měsíce, neumí sám usnout, tudíž usíná u kojení či blízkou přítomností u mne. Spíme spolu v posteli, v noci se budí 3x - 12x. Zkoušela jsem spát v jiné místnosti, s ním ale prso nedat, prso nechat mačkat, ale nedovolit se nakojit.... pokud mu nedám prso, probudí se úplně a vytrvale pláče - nevezme dudlík, čaj, tatínka, samotu. Jelikož při pláči popadá dech a dlouho pak trvá, než se "srovná", tak jsme jej déle než 20 minut plakat nenechali, a i to bylo pro nás velice náročné.

Flašku s dudlíkem nikdy neměl, ani UM, tudíž bych ho na to nerada učila (má učící netekoucí hrneček). Máte radu, jak jej šetrně odstavit? Co zkusit? Děkuji!

mujet
28. led 2016

@emin Děkuji Vám mnohokrát za velmi přínosnou radu. Upravila jsem rozestupy v příkrmech a trochu jsem to přehodnotila a udržela jsem laktaci na 4x denním kojení. Doufám , že to takhle příznivě půjde i nadále. A už jsem přišla i na fintu jak kojit z pravého prsa. Nechám ho párkrát cucnout levé a přehodím na pravé a chytí se, pak až pokračuje zase levým 🙂

Mějte se moc hezky. Je fajn, že jste tady pro nás.

parosa
29. led 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu. Říkáte, že je nejlepší kojit co nejčastěji, aby se mléko vytvořilo. Já kojila po hodině po dvou, ve dne to šlo. Ale v noci to bylo dost příšerný. Celé noci jsme nespali. Ke kojení ještě přikrmuji. Mám 5 měsíců starou holčičku. Když jsem se na to ptala u pediatra, bylo mi řečeno, že po hodině po dvou se mléko stejně nenatáhne. Je prý to krátká doba. Chtěla jsem se zeptat jak to tedy vlastně je. Jaká doba je potřeba, aby se to mléko natáhlo. Neměla jsem pocit, že by mi mléka přibývalo, spíše naopak.

emin
29. led 2016

@parosa Dobrý den. NEvím, co přesně myslela paní doktorka "natažením mléka". Ono se odnikud netahá 🙂. Díky působení hormonů se tvoří. Tvoří se zpočátku průběžně (na laktaci má velký vliv blízkost miminka a téměř neustálý kontakt s ním), později již především v průběhu kojení (tedy prsa se již tolik nenalévají). Pokud nekojíte často, pak Vaše tělo nemá impuls k tomu pochopit, že nyní musí živit své mládě, jednoduše pokud je mezi kojením dlouhá pauza, tělo si řekne stop, není třeba tvořit mléko, mláďátko nechce. Časté kojení - tak často, jak chce mimi je důležité především v prvních dnech a týdnech po porodu, později se intervaly mohou prodlužovat. Pokud jste kojila tak často, jak říkáte, je velmi těžké říci, proč mimi neprospívalo a kde byl problém. Bylo by nutné zhodnotit efektivitu sání, zkontrolovat držení miminka a celý průběh porodu a poporodní fáze kojení.

emin
29. led 2016

@mat_ova Dobrý den, toto je opravdu velmi těžké. 15 měsíční dítě ještě není schopné pochopit odstavení. Tedy nemůžete mu to vysvětlit a dítě nechápe, proč najednou máma nechce, odmítá - vždyť je to taková lahoda....Kdybych znala šetrný univerzální způsob, byla bych dnes velmi slavná 🙂. Máte na výběr zkoušet to postupně omezovat - naučit mimi usínat bez prsu (to je však samo o sobě téma na hodiny), nebo naopak prostě náhle stop. Už není a nejede přes to vlak. Samozřejmě utěšujte, buďte mimču nablízku, ale již nedejte. Jakmile občas "vyměknete", tento ambivalentní přístup mimi jen znejsití - je tedy mléko, nebo není? KDyž budu dostatečně dlouho nešťastný, tak ho dostanu? Musíte se rozhodnout, naplánovat, co budete dělat a říkat a pak tak bez výjimky činit. Určitému stresu u miminka i u sebe se patrně bohužel nevyhnete. Používanou metodou je také přelepení bradavek lepenkou a sdělení - mám bebí, au aut bolí.