Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

linee
28. bře 2016

@dusanba ja chtela take vahu,jeste v porodnici mi rekly,at to nedelam,budu zbytecne vystresla.Dite pribira skokove,melo by min. 150g tydne,co pokud pribira denne 40g,rozhodne splnuje. UM bych zatim nedavala a kojila na pozadani.Klidne at vypije mene a casteji.Delas dobre,i ze ji jeste ted po zloutence budis.Jak pisi holky,ver sobe i miminku.Zlepsi se to;)

libra
28. bře 2016

@dusanba Před třemi týdny jsem něco podobného probírala s laktační poradkyní. Řekla mi, že jsou děti, které si vypijí "jen" padesátku při jednom kojení, a přesto přibírají a prospívají, že se nemám nechat zneklidnit. MUDr. mi mj. totiž tvrdila, že dítku u prsa nestačí být 5 min, jak to máme my, že je to málo. No, ale když už po pěti minutách nechce, tak co mám dělat. Tak jsem to s ní přestala probírat, malá přibírá ukázkově i tak. Tím chci říct, že ne všechny rady doktorů jsou ok...Příkrm bych nedávala a šla na to intuitivně. Určitě to půjde, nejhorší jsou první tři měsíce, než si mimi zvykne na světě, pak je to jen a jen lepší.

kika_21
28. bře 2016

@libra Pod to se klidně můžu podepsat. Také jsem se nechala nervovat, u dvou posledních ale už ne. Paní dr. byla dobrá, trochu plašila sestřička-s váhou atd. U malého už mě spíše uklidnili, byl tam někdo na zástup a byl klidný, dokázal dodat sebedůvěru, která je potřeba více než vážení, pokud dítě přibírá a není to extrémně spavé nedonošené miminko, to se musí trošku nutit do pití a nabízet i když třeba spí více než 3-4 hodiny. Vážení spíše znervozňuje.

emin
29. bře 2016

@danavesela Dobrý den, rozhodně doporučuji kojit z obou prsou a střídat vždy, když miminko už efektivně nesaje. Jak jej přimět otevřít pousinku - počkat s přiložením, než ji opravdu otevře. NEdávat dudlík. Miminko se rychle naučí, že otevřená pusinka = prso. Vydržte s přiložením do chvíle, než je pusinka co nejvíce otevřená. Nebo zkuste samopřisátí, položte miminko na sebe a nechte jej se přisát samotné. Držím palce.

emin
29. bře 2016

@dusanba Dobrý den, buďte úúúúplně v klidu 40-50 denně s takovou porodní váhou je nádhera. Nevím, kde vzala MUDr zrovna 460 ml. Jsou děti., které jsou syté a přibírají i při vyšší dávce a jsou děti, kterým stačí mnohem méně. V případě žloutenky a spavého miminka bych jen ohlídala, aby mimi při kojení opravdu pilo, tedy jen neleželo u prsu a nedudlalo a také bych nenechávala dlouhé prostoje mezi kojením (max 3-4 hodiny). Kojte vždy z obou prsou. ale prozatím je vše OK, jen tak dál.

emin
29. bře 2016

@michaela_kov Rozhodně souhlasím s předchozí radou sisstin. Dále doporučuji dokrm podávat cévkou přímo na prsu. Návod najdete na infookojeni.net. Zkuste kojit v tzv savčí poloze, miminko bývá aktivnější. Hodně střídejte prsa i několikrát za kojení. Nekojte 50 minut, kojte tak dlouho, dokud mimi opravdu saje, pak vystřídejte, i kdyby to bylo po pár minutách. Takto vystřídejte klidně 3 xnebo 4x obě prsa. Bylo by dobré pozvat si dobrou LP ke kontrole kojení, mohla by ve Vašem případě hodně pomoci.

im4fun
30. bře 2016

Prosim pomoc...dva dny po propusteni z porodnice se mi zastavila laktace. Maleho prikladam po dvou hodinach kvuli stimulaci, ale nic...Co s tim? Uz jsem musela zavest prikrmy, protoze za ty dva dny zhubnul...Kde se stala chyba? Dr.rlikala, ze to muze byt podjazykovou uzdickou, ale tu mel i v porodnici, kde mi mliko teklo...

martullle
31. bře 2016

@mikulka Dobrý den, mohla bych mit k Vam taky prosbu?
Mam tydení miminko se kterým bojujeme skrze kojení. Nejdrive jsem ho nakrmení budila, ale vubec nechtel papat a spal mi u toho. Takze jsem ho nechala aby si o jidlo rekl sam,coz bylo kazdý cca 3 hodiny. Vcera jsme byli ale na kontrole a malej ma nizzsí vahu nez kdyz nas propousteli z porodnice (porodni vaha 3500gr, propoustecí 3330gr, vcerejsí 3160gr)
nas problem je ze pri krmení se mi zacne hrozne kroutit a vzdorovat a nechce se prisat. kdyz se prisaje tak jen na chvilku. Stridame prsa a mezitim ho nechavam odrihnout a prebaluji ho, aby jsme meli mezi krmenim pauzu, jinak mi toho spoustu vyzvrací.
Nevím jestli krmim spravne, zkousim ruzne polohy, ale je mi lito ze jde s vahou takhle dolu.
Jeste mame trochu zloutenku.
Děkuji za Vaši/Vaše odpovědi. 🙂

emin
1. dub 2016

@im4fun Dobrý den - zastavila laktace znamená, že nemáte mléko? Nejde odsát? Nejde ostříkat rukou? Nenalévají se prsa? Mimi nepřibírá? Kojíte přes kloboučky nebo na přímo? Jak vypadá kojení? Otázek je hodně a ideální by bylo kontaktovat LP v okolí, aby vše napravila.

emin
1. dub 2016

@martullle Dobrý den. Odhaduji reflux. doporučuji vynechat mléčné výrobky (veškeré i potraviny, které je obsahují). Kojit často a kratší dobu v co nejvertikálnější poloze. Nedávat dudlík. nosit vertikálně. Nejlépe kontaktovat LP v okolí, takto na dálku se velmi špatně odpovídá, důvodů "kroucení" může být mnoho.

im4fun
1. dub 2016

@emin s el. odsavackou odsat jde. V porodnici se mi prsa nalila, ale druhy den po prichodu domu mi splaskla a maly trosku ubyl na vaze, i kdyz jsem ho kojila. Takze bud sal na prazdno, nebo nevim kde je problem. LP u me vcera byla a zpusob kojeni je v poradku, maly se prisaje a saje, ale kdyz ho zvazim po kojeni tak pribere tak 20 g. Pak odstrikam el.odsavackou treba i 80 ml...Kloboucky nepouzivam. Jinak maly ma podjazykovou uzdicku. Muze byt pricina zde?
Nejvic me mrzi, ze tyden po porodu jsme se nedostali na por.vahu:-(
Strasne bych ho chtela kojit, ale rikam, prsa slehla a navic se mi nedari ztoporit bradavky, takze bojuju i s prisanim - aby vubec otevrel pusu...

lucka8383
2. dub 2016

Dobry den. Chtela jsem se zeptat maleho plne kojim a mam nastesti dost mleka i pekne pribirame. Ale vsimla jsem si ze maly se hur chyta praveho prsa jak leveho. Pije z obou al preci jen stim pravym valcime a maly je po nakojeni z praveho po hodince zase hladny kdezto kdyz mu dam z leveho vydzi i 4h spat. Nevite cim to muze byt. Ze bych mela slabsi mleko v jednom prsu??

sleepers
2. dub 2016

Ahoj, muzu poprosit o radu? Mala ma necely mesic. Od zacatku je kojena. Jen v minulem tydnu mi vlivem stresu prestalo tect mliko. Davala jsem tedy 2 dny UM. Pak se mliko zase rozjelo. Malou tedy dal jen kojim. Ale dnesni noc rvala hlady a MM ji nestacilo. Dala jsem tedy UM a vytahla si dalsich 70ml a pak teprve spala.
Je celkove velky jedlik. Za tyden +470g. Je mozny, ze mam mliko malo tucny?

panickatlamicka
2. dub 2016

@sleepers nic jako slabe,tucne,netucne a pod mleko neni. Mm je vzdy "vyrobeno" na miru miminku.jak casto ji kojis? Pokud budes davat um,laktace si tim muzes ohrozit.

sleepers
2. dub 2016

@panickatlamicka kojim vzdy po 2-3 h. Tak jak se mala budi.

panickatlamicka
2. dub 2016

@sleepers zkontroloval vam nekdo techniku sani? Treba mala nesaje efektivne,tim padem ji mleko spravne netece,netvori se ho tolik. Takhle na dalku tezko radit,ale um proste nedavej,at si mala makne u prsa.

sleepers
2. dub 2016

@panickatlamicka kojim od zacatku pres kloboucek. Mala se neprisaje. LP nas videla. Jinak technika pry v poradku

katyxq
2. dub 2016

@sleepers s kloboučkem nelze mít správnou techniku kojení ... to se vzájemně vylučuje. Obavám se, že jsi natrefila na špatnou LP.

sleepers
2. dub 2016

@katyxq ale co mam delat kdyz to bez kloboucku nejde?

sleepers
2. dub 2016

@katyxq to prso ji cpu do otevreny pusinky, opakovane, furt dokola a nechce ho.

katyxq
2. dub 2016

@sleepers miminko se má nechat přisát, ne mu cpát prso do pusy - osobně bych, pokud bych neměla od někoho kontakt na fakt dobrou lp, volala některé z těchto http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

https://www.modrykonik.cz/jak-kojit

libra
2. dub 2016

@sleepers Já můžu jen doporučit zbavit se kloboučku (problém může být i v nich), a to co nejdříve. Čím později, tím je odnaučení horší. Mně je dali už v porodnici...prý špatná prsa, no, nevím byl to boj, ale ve třetím měsíci jsms je odbourali, kojila jsem skoro dva roky, takže blbá prsa asi mít nebudu 🙂 Kloboučky mohou dítko zbytečně "plést", to mi řekla LP.

libra
2. dub 2016

@sleepers Pokud byste to chtěla řešit hned a nesehnala ochotnou LP, lze volat na číslo 532 238 273/313 a chtít mluvit s LP. Jsou tam i přes noc, je to totiž číslo na novoroz. oddělní. Dala mi jej setřička při odchodu z porodnice s tím, že je to zároveň i linka na podporu kojení a rádi poradí. Sama jsem to zkoušela, byli ochotní. 😉 Jinak jsou ženy, které kojí s kloboučkem dlouhodobě, takže to s nimi určitě jde, alemyslím, že jsou to spíš výjimky.

lolibi
3. dub 2016

Ahoj damy, potrebuji poradit.Ve ctvrtek se mi narodila holcicka.Komec panevni byl ukoncen sekci, nechtelo se ji ven:( mam ji od vcerejska u sebe na pokoji, je to narocne, ale detske sestricky nepomahaji a neporadi:(Sajeme, snaze se myslim, ze sama neco vypike, ale neni to prilis.Narodila se s vahou 3,20 a ted mame 2, 86. Prsa stridam na radu sestricky, snazim se, aby byla na prsu cca 15 minut, ale nevydrzi to dlouho bud usina a nebo si cuca prstikx, takze ocivifne cucat chce.Je mozny, ze ji treba nechutnají moje prsa? Nevim si moc rady.Od vcerejsiho vecera prikrmujeme strikackou nitrilon vxpike po kazdem kojeni jeste cca 15-20 ml. Poradite mi prosim?Jak na to a jestli prikrm jaky a jestli pokracovat takhle nez se mi mleko rozjede? Dekuji Zuzana

lolibi
3. dub 2016

Ahoj damy, potrebuji poradit.Ve ctvrtek se mi narodila holcicka.Komec panevni byl ukoncen sekci, nechtelo se ji ven:( mam ji od vcerejska u sebe na pokoji, je to narocne, ale detske sestricky nepomahaji a neporadi:(Sajeme, snaze se myslim, ze sama neco vypike, ale neni to prilis.Narodila se s vahou 3,20 a ted mame 2, 86. Prsa stridam na radu sestricky, snazim se, aby byla na prsu cca 15 minut, ale nevydrzi to dlouho bud usina a nebo si cuca prstikx, takze ocivifne cucat chce.Je mozny, ze ji treba nechutnají moje prsa? Nevim si moc rady.Od vcerejsiho vecera prikrmujeme strikackou nitrilon vxpike po kazdem kojeni jeste cca 15-20 ml. Poradite mi prosim?Jak na to a jestli prikrm jaky a jestli pokracovat takhle nez se mi mleko rozjede? Dekuji Zuzana

sleepers
3. dub 2016

@katyxq ten obrazek mi moc pomohl. Uz 2x jsem kojila bez kloboucku. Snad se mala celkove uklidni

comadreja
4. dub 2016

Dobry den, tritydenni dcerka je plne kojena, skoro stale vyzaduje byt u prsa, coz ji dopravam..Ale vsimla jsem si, ze to dela jakoby naopak (nez si pamatuji u prvni dcery), treba trictvrte hodiny dumla a semtam polkne, pak kdyz uz myslim ze usne, se naraz hltave rozpije. Pritom je celou dobu ve stejne poloze( vetsinou na kojicim polstari). Muze tak dlouho trvat nez se spusti mleko? Ale jindy zase pije hned, tak se v tom nevyznam..co myslite?

kika_21
4. dub 2016

@lolibi Zkoušela bych ji přikládat a jemně u toho budit-abych ji fakt probudila. Je hloupost, aby ji nechutnalo prso-spíš po příkrmech nemá už důvod se snažit. Chcete-li kojit, kojit budete-přes to vlak nejede. Kojila bych, příkrmy až v nouzi.To dáte-obě. 🙂

beatax
4. dub 2016

ahoj, mame 14,5 mesici batolatko, ktere pije jen MM, ostatni tekutiny odmita (nabízíme různé tekutiny, hrnečky, hrneček odhodí od pusinky pryč), pije MM pres den a v noci se velmi casto budi na MM.. jidlu moc neda, sni jogurt, kasi, ovoce a u obeda zdobne parkat do pusinky, dlouhodobe do nej nemohu dostat maso ani zeleninu, max si da trosku rajcete a okurky.. a stale vyzaduje jen MM... v roce mel 10 kg... prosím o radu, myslíte že je to normální, mám vydržet nabízet pití? jídlo? nic mu nenutím ... ale když vidím jak dětičky kolem baštěj, většina už je odstavených, pro našeho mrňouse je MM hlavní zdroj výživy... a já nevím zda mu to může vůbec stačit... nemáte nějaké rady co dělat? či tomu nechat volný průběh?

panickatlamicka
4. dub 2016

@beatax vyjadrim se jen k te vaze,at mas male srovnani: tech 10 kg ma moje dcera ted,a to ji je 22 mesicu. Neni extra jedlik,ale cca 300 g jidla denne da.Jinak chce furt taky prso.