Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

petmachackova
30. čer 2016

Dobry den, mala bude mi 3mesice a posledni dobou mame problemy s kojenim😯 po prilozeni k prsu do 5min usne, obcas pomuze lehtani, mluveni a tlaceni na bradicku ale nekdy az poloha pres ramone na odrihnuti. Pak prilozime znovu a tak se to opakuje. Necham asi 20min a pak dam druhe prso. Nez dam druhe prso musime nechat odbrknout jinak si odrihne. A nevime co s tim😯pouzivam kloubocek kvuli plochym bradavkam.

Dalsi problem mala nam za tyden pribrala jen 100g a mala se dozaduje krmeni co 1az 1.5. Detska dr. Nam doporucila prikrmovat ale mala si nechce vzit malicek aby zacla sat a ja mohla dat strikackou?
Uz jsem bezradna😯

V noci spinka pekne poprve se vzbudi za 6 hodin a pak co 3hodky parkrat se stalo ze spinkala celou noc.

Uz me napadlo ze bych koupila lahvicku pro kojene deti od medela calma a ze bych odsavala a pak bychom papali pres lahev.

Muzete mi nejak poradit?
Dekuji

ddanda
30. čer 2016

@emin Dobry den, prosim vas o radu.Mam 5ti tydenni holcicku a posleni asi 4 dny ji neco trapi.Prisuzuji to odrihavani.Po kojeni si odrihne, polozim ji do postylky a hned se zacne kroutit a knourat.Zvednu ji a opet brkanec.Kdyz ji drzim, je spokojena, ale jakmile polozim, tak opet nanovo.Do toho dost ublinkava, nekdy v tom jsou kousy mlicka.Obcas pomuze ji polozit na brisko.Ale to si zas pod sebe nablinka.Zadna zmena u nas neprobehla, jim vse porad stejne.Zkusila jsem ji nekrmit tak dlouho.Necham ji cca 10minut a jen u jednoho prsu, ale stejne to neni o moc lepsi.V noci spinka krasne, treba i 6 hodin v kuse.
Cim by to mohlo byt a jak ji mohu pomoci?

barbarra
1. črc 2016

@petmachackova U nás to bylo dost podobné, kojila jsem často, ale malá málo přibírala. Začala jsem odsávat v době , kdy jsem věděla , že bude dlouho spát, takže by bylo nějaké kojení vynecháno. A dávala jí MM z lahve od Medely. Bohužel u nás to nepomohlo a přibírala pořád stejně málo. Tak jsme začali dokmovat UM taky lahví od medely. Bohužel teď jsou ji 4 a půl měsíce, zdá se mě , že MM je čím dál míň, protože malá preferuje láhev a sání z psa fláká. Za čas asi skončíme jen na UM. Bohužel. Pokud to jde, dokrmování z lahve se vyhni (ať je sebelepší, teče to z ní líp než z prsa)i, dost dětí se po čase odstaví.
U mé holčičky mně přijde, že ať dokrmuju sebevíc, tak stejně nepřibíra nějak moc. Prostě, co dostane z lahve o to míň si vysaje ze mě.
Toť můj laický názor a zkušenost.

ppejskova
1. črc 2016

Dobrý den,
Mám problém... Jsem maminka 4 měsíční holčičky, z porodnice jsem odcházela bez mléka, ale nedala jsem se odradit a od 1.dne doma plně kojím...prošly jsme bez větších problémů veškeré "spurty", nicméně teď jsem měla víceméně stresové období, a obávám se,že přicházím o mléko.
Malá by se kojila nonstop, vím to je časté, nicméně je neklidná,pláče hystericky i několik hodin,prsa mám rozdrápaná do krve.Nutno říct, že malá je veliká už od narození porodní váha byla 4,2 kg nyní má 7,3 kg...
Dnes večer už jsem to nevydržela, a dala jí v lahvi mléko od nestle (od 4. Měsíce)
Navzdory tomu,že od propuštění z porodnice láhev a sunar bytostně odmítala, mléko si dala(sunar nechce a já po přečtení složení několika značek, nechci taky) a dokonce i z láhve, takže si myslím že asi hlad mít musela jinak by si nedala. Mléko jsem podala až po 40 min kojení z obou prsou a vypila 110 ml.
Je ještě nějaká šance jak kojení zachránit?? Případně poradíte jak vhodně zařadit dokrmování tak,abychom si zachovaly kojení alespoň částečně? se střídáním prso/láhev, prso/dudlík problém nemá a stále preferuje prso.
Před dnešním podáním mléka navíc, jsme společně strávily 3 dny veškerý volný čas skin to skin v posteli ale výsledek bohužel žádný, víc nosím (v šátku) než vozím takže jsme spolu opravdu hodně ale nepomáhá to :(
Děkuji za pomoc

alicesky
2. črc 2016

Ahoj, mám čerstvě 3 měsíční holčičku a v posledních dnech řeším kojení. Od narození měla velikou chuť k jídlu, kojila jsem vždy na požádání - obvykle po 1,5-2 h, někdy 3h, v noci cca 4h. V poslední době (cca poslední 2 týdny) jsme hodně řešili prdíky, nakonec se situace hodně zlepšila po mém vynechání kravského mléka a fenyklovém čaji. Nicméně v rámci jedné "krize" jeden či dva dny málo (na své poměry, frekvence podobná spíš hodně málo pila) pila. Přitom měla počůrané plínky jako normálně, neřešila jsem to tedy. Poté co se jí trávení - zdá se- upravilo a ulevilo se jí měla veliký hlad, ovšem já jsem měla najednou málo mléka. Snažila jsem se odpočívat, hodně jíst a pít a být s ní v těsném kontaktu aby se kojení zas rozběhlo. Nyní (po dalších 2 dnech) mléko mám ale je to jiné, určitě neteče vyloženě proudem jako dřív a prsa nejsou nalitá. V noci jí to nevadí, to saje dobře, nicméně přes den často u kojení křičí, propíná se (to nikdy nedělala) a ručičkou bije do prsa a někdy ho odmítá úplně, někdy po cca 10 min pláče to „vzdá“ a začne sát. Vždy zkouším různé věci, měním polohy, prsa, zabavím ji jinak a pak se ke kojení vracím...někdy pije OK už od začítku, někdy je viditelné že by si dala ale prso odmítá a vzteká se. Prospívá dobře (má 6kg z porodní váhy 3,4kg) i když ted mi připadá že se vytáhla a není již tak „vykrmená“.
Zároveň když jsem chtěla odsát mléko pumpou odsála jsem jen 40 ml (dřív normálně klidně 70-80ml z jednoho prsa). Ať dělám co dělám (piji tekutiny, Caro, kojící čaje), prsa už prostě nejsou tak "nalitá". Někdy z nich i mléko samo teče, ale není to takový proud jako dřív. Četla jsem o bojkotu prsa apod. Je to náš případ? Mám vydržet a přikládat nebo mohu tomu ještě nějak pomoci aby se nevztekala? Určitě chci dále kojit. Ještě samostatný problém - odmítá pít z lahve (MM, savička Medela imitující sání z prsu). Občas se potřebuji vzdálit (na cca3h) a velice by mi pomohlo kdyby se dokázala odstříkaného mléka napít. Nyní si s lahví spíš hraje, někdy pije trošku... ale jde to do ní strašlivě pomalu, vypije pár desítek ml po nekonečném nabízení. Lze toto nějak zlepšit?

alicesky
2. črc 2016

@ppejskova Jsem ráda že čtu co píšeš o tom, jaké děti se rodí a nakolik jde to jaké jsou na vrub rodičů ... myslím že je to kombinace obojího. Na sobě vidím jak se stres výrazně negativně podepisuje na mé dceři (měla jsem občas taky náročnější období) ale i když jsem opravdu v pohodě tak se nemění to, že dítko chce být pořád v kontaktu a chce opravdu hodně pozornosti 🙂. A taky to asi souvisí s porodem, který byl hodně náročný. Ještě ke kojení - četla jsem že existují léky na podporu laktace (asi pohledat na laktačních stránkách). Moje PA radila do postele, obložit se jídlem a pitím a nic nedělat a jenom odpočívat a přikládat a hlavně nestresovat.Což jak známo se někdy snadněji řekne a hůře udělá 🙂 UM pouze výjimečně v případě velké krize a ne z flašky. Mně to pomohlo minimálně částečně, byť to chvíli trvalo (výsledek až druhý den). UM jsme nedali, věřím že to prostojíme a bude dobře. Držím vám palce ať se to i vám srovná..

petmachackova
2. črc 2016

@barbarra dekuji za odpoved☺ snad se to nejak rozjede a budeme kojit co nejdele.

ppejskova
2. črc 2016

@alicesky popravdě jsme to zkoušely 3 dny,malá od narození nemá problém střídat láhev /prso...takže to není problém, na noc zkrátka dokrmit musím... :( což mě mrzí doufala jsem že dáme aspoň půl roku,nicméně je fakt velikánská a přes den to už dneska šlo, ale večer zase hysteráky a musela jsem dokrmit nicméně jí stačilo uz

ppejskova
2. črc 2016

@ppejskova už jen 70ml takže možná nějaký progres tam je

ivonaicok
3. črc 2016

Ahoj Mikulko.Mam takovej malej problem,kojit chci co nejvic ale asi to nedam ☹ malej uz od porodnice cumla pouze bradavku,tam mi bylo receno ze ma malou pusinu na moje prsa.Malemu jsou 3 tydny a i kdyz se snazim mu to cpat i stim dvorcem tak bez uspechu.Prave prso mam uz tak bolave ze mu ho ani davat nechci a. O se tyka odstrikavani tak nic moc mlika tam neni.Dekuji predem za radu

panickatlamicka
4. črc 2016

@ivonaicok mala pusinka na prsa? To je nesmysl. Zkus prvne odstrikat,aby dvorec zmeknul a pak nabidni. Dale nech zkontrolovat uzdicku a pozvi si domu LP,aby ti ukazala spravnou techniku kojeni. Mnozstvi odstrikaneho mleka o nicem nevypovida.

lienocka2044
9. črc 2016

Dobrý deň, prosím o radu. Už skoro tyzden ma boli jedno prso. Na zaciatku to bol pocit akoby plného, bola i zatvrdlinka, trvalo to styri dni a nakoniec to malá asi vytiahla lebo bol deň pokoj, ale teraz zas na tom samom prsu z druhej strany bolave na dotyk a pri sani paliva bolest. Dcéra to prso odmieta, ponúkam ho stále. Čo s tým? Dopredu dakujem

haninka712
9. črc 2016

Dobrý den, mám dotaz, mám 3 měsíční dvojčátka, po dlouhých bojích, kdy jsme z nemocnice odešli na UM, se mi podařilo rozkojit doma, jenže pak jsem dostala zánět do prsou a od té doby holky z prsa sát prostě nechtějí, jen si cucnout, a pak řvou, kroutí se a prso plivou (zkoušela jsem kojit každou zvlášt, dohromady, střídat prsa, ale nic nezabírá), takže mléko odstříkávám, doted bylo mléka dost, ale poslední týden holky dokrmuju UM, protože jim moje mléko nestačí, pořád mají hlad. a zároven jsem si všimla, že když je nakrmím mým mlékem, tak jsou hodně neklidné, nic je nebaví, křičí, a když usnou, tak jen na chvilku a hned se s křikem probudí. Zato když dostanou UM, tak spí krásně min 2 hodiny v kuse. Může to být tím, že moje mléko není tak výživné ? nebo kde by mohl být problém? Jak kvalitu a množství mléka zlepšit? Ráda bych kojila- nebo aspon dokrmovala svým mlékem, ale za ty prořvané dny to nestojí, s takovou bych brzo skončila v blázinci.... díky za každou radu 🙂

lienocka2044
9. črc 2016

@haninka712 nie som LP ale viem ze v troch mesiacoch je rastovy spurt, potrebuju veľa papat, často, a umelé mlieko je ťažko stravitelne, travi ho dlhsie, preto spia dlhsie. Vydržte to obdobie netrvá dlho, kojenie je to naj. A určite je mliecko vyzivnejsie než umelina

haninka712
9. črc 2016

taky mne suprt napadl, ale já to mléko v prsou prostě nemám, můžu je nahřívat, masírovat, ale neteče ani kapka, takže holky nemají co pít, i když je příkládám často, takže nakonec dám UM, protože ten jejich řev se prostě nedá vydržet, připadám si hrozně, že je trápím hlady :(

lienocka2044
9. črc 2016

@haninka712 vydrzte, tiež som tým prešla, presne v troch mesiacoch, prsia ako psie uši, trvalo to asi 4_5 dní. Viem ze sa mi to hovorí, ale teraz som strašne rada ze som to vtedy nevzdala. A vždy si tam v prsach niečo nájdu

nikinkax
11. črc 2016

Dobrý den, mám chlapečka 12 týdnů starého, dosud plně kojeného a proděláváme klasickou laktační krizi...z toho, co všude čtu úplně typickou - ještě před 3 dny mléka dostatek, kojila jsem z jednoho prsu na jedno kojení, v noci krásně spinkal, od cca 21. do 5. hod, přes den kojení cca á 2 hod(pokud byl vzhůru) a 3-3,5, výjiměčně 4, pokud usnul např. v kočárku...Jedno kojení pil cca 20-30min, cca 10 min pořádně a pak už spíše požužlával, ale vztekal se, pokud jsem mu to sebrala, tak jsem ho nechávala...Od předvčera se chtěl kojit mnohem častěji, vyžadoval i obě prsa na jedno kojení, mám doma váhu, tak jsem mu pití zvážila a zjistila, že je to bída...najeli jsme tedy na režim kojím jak chce, prakticky nonstop, v noci budím á 3,5 hod, problém je, že během cca 2-5min vypije všechno, co v prsu je a pak už se vzteká a nechce být dále přiložený...můžu doufat, že i takto se laktace zvýší? Zatím nic moc, ale provozujeme to pořádně teprve od včera...děkuji

nikinkax
11. črc 2016

@nikinkax ještě dodám, že celkovou denní dávku si vypije, ale je to po dávkách 20-60ml, podle toho, po jak dlouhé to je pauze...jen v noci a ráno po delších pauzách byly dávky slušné (80-110ml)

bluelucy
11. črc 2016

Dobrý den, máme 20měsíční holčičku, dáváme UM. Večeři má kolem 17.30hod (někdy polévku, někdy namazaný chleba, někdy krupicovou kaši), většinou vše sní. Pak dostává kolem 22.hod UM - 230ml. Také vše vypije. Přes noc se ale budí - cca kolem 3.hod ráno - to vypije 180ml UM. A poslední dobou se vzbudí cca v 6.hod ráno a také se dožaduje UM. Nevím, jak jí mám noční vstávání odnaučit. Myslím, že takhle "velké" dítě už by mohlo spát celou noc. Ještě dodám, že váha je v pořádku🙂Měří 86cm a váží 11,5kg. Můžete prosím poradit nějaké tipy? Děkuji

petulaknap
11. črc 2016

Zdravim,mam problem s kojenim ☹....jsem dva tydny po cisari a malej je kouzelnej,jen bojujeme s kojenim,malej ma malinkatou pusinku a vzdy kdyz kojim tak je to s bolesti nebo prokouslou bradavkou ☹,ted musim malemu odstrikavat a davat pres flasku,ale mlika mam malo ☹....nak uz nevim jak dal...prosim o rady,dekuji

lienocka2044
12. črc 2016

@petulaknap skúste nájsť laktacnu poradkynu v blízkosti vášho bydliska ktorá by prisla i k vám domov. Pri prilozeni sa snazte mu vložiť do pusy co najväčšiu časť dvorca, ak sú prsia nalite tak najskôr trocha odstriekajte. Mala som podobne problémy, no najdolezitejsie je uvoľniť sa, aj keď mimi place viem je to ťažké, ale to je základ, a potom dobre prilozenie. Držím vám palce

petulaknap
12. črc 2016

@lienocka2044 pokusim se tady u nas nekoho najit,ale myslim ze je problem i u me,kdyz odstrikam mleko pro maleho tak nedam vic jak 50ml z obou prsou a myslim ze to malemu nestaci ☹....malej ma 3 kg a taky jsem si vsimla,ze ma pod jazyckem kratkou uzdicku a cetla jsem ze to se pak spatne koji....jinak moc dekuji za odpovedi

lienocka2044
12. črc 2016

@petulaknap skúste niekoho nájsť, ak máte facebook tak tam je skupinka laktacni poradkyne poradci,zastanci spojme se mne tam veľmi pomohli a sú tam i také co dojdu k vám domov

panickatlamicka
12. črc 2016

@petulaknap predevsim nedavej pres lahev,tim si kojeni zkazis. Uzdicka je kratka,? Nech smiknout,je to mzik,neboj. Kolik odsajes nevypovida o skutecnem mnozstvi mleka,kazdopadne laktaci navysis castym prikladanim,bylinjama,homeopatikama,pomaha tez cerne pivo,caro.... Spravne prisati muzes shlednout zde ve wiki pod clankem Jak kojit. Zalez si polonaha s nahym miminkem do postele a nech ho dospet pomalinku k samoprisati. Ale hlavne zrus tu flasku.

pekkaa
12. črc 2016

@petulaknap to date! Hlavne si ver! Zrus flasku. To co odstrikas nevypoveda o tom jestli to miminku staci. Mlicko se vytvari i kdyz miminko saje.
Zavolej si domu laktacni poradkyni. Dopirucuji ty, ktere najdes na mamila.sk. Stoji to jenom par stovak. Ukaze ti jak kojit, jak pomoci miminku, aby poradne otevrelo pusinku, podiva se na uzdicku...
Hlavne se uvolni a bud co nejvic s miminkem. Zkus taky kojit v polospanku - vtedy se miminka prisavaji nejlip. Lehnite se spolu a kdyz se zacne vrtet a probouzet, tak se pribliz bradavkou k pusince a samo se prisaje

petulaknap
12. črc 2016

Pomalu zkousime,ale je to narocne (mam jeste jednoho prcka rok a 8 mesicu stareho)...jinak vam vsem moc dekuji za rady a typy

dddeen
14. črc 2016

Prosím o radu. Malemu je ted tyden a v porodnici nam dali kloboucek, protoze mam rozsirene bradavky. Prijde mi, ze mam spis bradavky male a prcek jakoby nemel co chytit - vzdy dlouho hleda, pak se rozplace tak dam radeji kloboucek. S tim pak problem nema. U prsa usne ale cca za hodinku je vzhuru a place, rozhazuje rucickama, kope nohama. ( asi brisko? ) plakat vydrzi i 2 hodiny. Nepomaha nic. Nikdy si neodrihne, spis mam pocit, ze se jeste rozcili kdyz se o to pokousim. Kde je zakopany pes? Proc tolik place? Boli ho brisko?

karlajasmine
14. črc 2016

@dddeen a kdyz zkusite za tu hodinu zase nakojit? ja maleho na zacatku kojila kolikrat i co hodinu... to ''jednou za tri hodiny'' u kazdeho ditete neplati...

dddeen
14. črc 2016

@karlajasmine nezkoušela, dr mi řekla ať dřív jak za 2 hodiny nekojím, aby pak neměl bolení z přepapání... tak nevím... :-/

hani1234
14. črc 2016

@dddeen Já kojím, když si řekne . Žádné časy nedodržuju , a přepapaná mi nepřijde . Někdy je přisátá déle , někdy kratší dobu , protože chce třeba jen moji blízkost . Takhle maličké miminko se nedokáže samo utišit, určitě bych mu prso neodpírala
Hlavně buďte v klidu , dělejte to po svém.