Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
17. srp 2011

@romcovaklarka Mně připadne, že se přepíjí. Nechte ho pít 5 min, pak dejte odříhnout - jak bude na vás na rameni, zvednětě mu ručku nahoru, jako by vytáhněte nahoru. Ev. položit na záda a po chívli zvednout na sebe.
Pak zase k prsu. Při kojení si dejte dlaň na druhé prso a stačujte, aby mlíčko neteklo tak moc.
S polohou na spaní vyzkoušejte tu nožičku podložit a dát ho tak trochu jako opřeného o zadeček, v pololeže, poloboku...

Děti s refluxem zvrací dost a neprospívají, tak já myslím, že to nebude váš případ, ale zeptejte se dr. 😉

romcovaklarka
17. srp 2011

@mikulka Díky moc za tipy, vyzkouším to 🙂

duppe
17. srp 2011

@mikulka Děkuji za odpověĎ a rady, hned se pokusím to aplikovat.
Opoměla jsem napsat, že dokrmování nám bylo doporučeno poté co malá místo aby si váhu udržela nebo přibrala tak za dva dny naopak zhubla.
Myslím, že se nám daří ji nějak naštelovat aby se dobře přisála ale po chvíli se začně hrozně zlobit a řvát a prso vyplivne, pak skusím změnit polohu nebo vyměnit prso, ale opět si cucne párkrát a začne se zlobit a řvát. Když si ale prso zmáčku tak z něj pořád mlíčko teče...
Snažím se odsávat co 3 hodinky a odsaju pouze něco málo přez 40 ml. Mlíčka mám málo ale snažím se odsávat aby se produkce zvýšila a já mohla přejít na úplné kojení. Snad to bude brzo.

Hezký den 🙂

slena
17. srp 2011

@mikulka dobrý den,mám pár dotazů ohledně kojení...
1. Jak poznám, že mám dost mléka??
2. Když kojím z jednoho prsa,z druhého mně mléko samovolně vytéká. Jak to?
3. Mám 5 týdenního chlapečka, pije zhruba po 2-3 hodinách,někdy max. po 4 hodinách. Mudr. radila budit za každou cenu po 3 hodinách - je to nutné? A má to být po 3 hodinách od konce předchozího kojení??
4. Občas si vyžaduje pít už za 1 hodinu - co s tím? Má žízeň nebo se předtím málo napil a má po takové chvilce zase hlad??
5. U prsa většinou usne,ale jak už tady holky psali,po položení je zhruba do 5-10 minut vzhůru a opět hledá prso... Má ještě hlad nebo si chce jenom "podudat" - a jak to já poznám??
6. Máme také problém s odříhnutím - málokdy se mu to podaří a to s ním dělám "psí kusy"
7.Byla jsem odpůrce dudlíků - ale občas ho dostane do pusinky - uklidní se a usne. Je to moc špatné používat ho?
8. Co dělat,když hezky pije (cca 10-15 minut,jak kdy,někdy i déle) a potom se začne vztekat - pustí prso a přitom vzápětí zuřivě hledá, "mlátí" hlavičkou ze strany na stranu, ale nepřisaje se... Je možné, že už je přepitý? Co dělat v takovém případě?
Vím,že dotazů mám hodně,ale doufám,že mně na všechny odpovíte a poradíte, předem moc děkuju!!

biibaa
17. srp 2011

@mikulka Ahoj mám takový dotaz poslední 2dny si malej děsně často cucá a saje paleček takže to vypadá, že má hlad, kojím ho 5-10min. pak se odvrací a strká si znovu palec do pusy a saje ho a ode mě už nechce. A taky víc pláče...Můžou to být zoubky???Prospívá pěkně. Díky za odpověď

mikulka
autor
17. srp 2011

@biibaa To můžou být zuby, nervozita, únava, nebo se u něj rozvíjí zlozvyk... Hladem to nebude.

mikulka
autor
17. srp 2011

@duppe Myslím, že malé se asi hůř od vás spouští mlíčko, zkuste kouknout do Častých dotazů a taky se podívejte, jak zvýšot produkci mléka.

www.laktoporadna.cz Časté dotazy, problémy s mlékem.

Tady jsem také už dostkrát psala, jak to udělat, aby se mlíčko lépe spustilo. 😉 Proto se možná pouští, že jí to hned neteče.

mikulka
autor
17. srp 2011

@slena
Trochu mi to připadá, že hledáte jakýsi "návod na dítě".
😉 Takový návod, to by si přály všechny maminky, nicméně neexistuje. Časem maminka intuicí pozná, co se děje a proč to či ono dítě dělá a co mu chybí. Ale chce to čas, to není hned. Já sama byla zoufalá, když mi kluk nespal a nevěděla jsem, proč. Pátrala jsem po netu, co by to mohlo být, vyptávala se kamarádek..., ale až hoooodně později jsem na to přišla. 😉 A6 když jsem ho víc poznala a naučila se rozjmět i svým pocitům a právě té intuici.

Zkusím ale odpovědět:
1. Jak poznám, že mám dost mléka?
To se pozná podle dítěte = je spokojené. To za prvé, pak během šestinedělí by se prsa měla nalévat před dalším kojením. Jsou tedy napjatá, větší. Když si stisknete dvorec, stříká či vytéká ven mlíčko (někdy ne hned).

2. Když kojím z jednoho prsa, z druhého mně mléko samovolně vytéká. Jak to?
Zcela normální. Prsa jsou "párový orgán", mléčné žlázy také. Jsou propojené a mlíčko se tedy spouští i z druhého. Postupně se ale laktace ustálí a už to tak nebude.

3. Mám 5 týdenního chlapečka, pije zhruba po 2-3 hodinách,někdy max. po 4 hodinách. Mudr. radila budit za každou cenu po 3 hodinách - je to nutné? A má to být po 3 hodinách od konce předchozího kojení??
Kojení se počítá od začátku kojení. Tedy, když mluvíme o tom, že kojíme po 3 hodinách, kojíme vlastně i dříve. Např. ve 21 hod. kojím. Skončím ve 21.30. Ve 24 by mělo být další kojení.
Na to, zda budit, či ne, se názory různí. Udělejte to podle sebe, jak vám to vyhovuje a děťátku. Děti se žloutenkou zaspí i hlad, takže zas by pauza neměla být dlouhá. A vy byste neměla mít přestávku mezi kojeními delší 6 hodin. Pak se snižuje laktace - a to min. do šestinedělí, spíše 2 měsíce od porodu.
Já osobně jsem své dítě budila po 3 hod. (ale počítala jsem to od konce kojení v tu noc). Dnes bych to ale už neděla. Během šestinedělí je potřeba, aby se za A. zajela laktace B. dítě nabralo a prospívalo. Takže to bych kojila od konce kojení po 4 hodinách.
Po šestinedělí bych interval prodloužila na 5 hodin.
Od 2-3 měs. bych zase interval prodloužila na 6 hodin od konce kojení.
A samozřejmě, pokud se vzbudí dřív, tak nakojit, to je jasné. 😉

4. Občas si vyžaduje pít už za 1 hodinu - co s tím? Má žízeň nebo se předtím málo napil a má po takové chvilce zase hlad?
U takhle malého dítěte je to normální, ještě se oba učíte sehrát a kojení se musíte naučit. Vyhovte mu, i když lepší by bylo mít pauzu aspoň hodinu a půl, aby se nemíchalo natrávené mlíčko a nové - z toho jsou prdíky... Tak to trošku natáhněte, když to nepůjde, vyhovte mu.

5. U prsa většinou usne, ale jak už tady holky psali,po položení je zhruba do 5-10 minut vzhůru a opět hledá prso... Má ještě hlad nebo si chce jenom "podudat" - a jak to já poznám?
Musíte vědet, zda se napil a dobře napil. Viz www.laktoporadna.cz Technika kojení... Jak poznáte, že dítě pije. Takhle malé dítě chce spát u prsa, jak ho dáte do postýlky, probudí se chladem, necítí maminku, je v prostoru a tak. Zase musím říct - u tak malého miminka je to normální.
Vy sama musíte přijít na to, co s tím. Zkuste ho chvíli nechat... Pokud to nepomůže, vezměte ho a uspěte (metodu uspávání také najdete) - prs už nedávejte, pokud předtím pil a bylo to ok.
Někdy potřebuje ještě odříhnout, zkuste to a pak také zvyšte polohu v postýlce.
Kdyby to bylo jó zlé a prostě by k prsu chtěl, dejte na chvíli dudlík, kdyby to taky nevyšlo, při nejhorším a jako polední možnost, kdy nezabírá nic, ho u toho prsa spát nechte, ale pouze do 2. - 3. měs. věku, pak už vzniká zlozvyl a špatně se to odnaučuje.
Časem přijdete na to, co s tím, jak uspat. Ale časem, nespěchejte na sebe, učíte se rozumět svému dítěte a vězte, že podle mne, je to jedna z nejtěžších věcí na světě. 😕

6. Máme také problém s odříhnutím - málokdy se mu to podaří a to s ním dělám "psí kusy".
Psala jsem tu o zvedání ruky atd. pokud neodříhne ani za půl hodiny, dát do zvýšené polohy na bok.

7.Byla jsem odpůrce dudlíků - ale občas ho dostane do pusinky - uklidní se a usne. Je to moc špatné používat ho?
Pokud denní doba nepřekročí 2 hodiny (za den, ne v kuse), nevadí. Od 3. měs. už je to pak jedno, může dudlat dýl, ale zase pozor na zlozvyk. Jo a v kuse by měl mít dudlík tak max 10 min.

8. Co dělat,když hezky pije (cca 10-15 minut,jak kdy,někdy i déle) a potom se začne vztekat - pustí prso a přitom vzápětí zuřivě hledá, "mlátí" hlavičkou ze strany na stranu, ale nepřisaje se... Je možné, že už je přepitý? Co dělat v takovém případě?
Nevím, opět na tohle musíte přijít sama, časem. Možností je x... Potřebuje krknout, špatně mu to náhle teče, je mu něco nepohodlné, chce jinou polohu. Dotkla jste se jeho obličeje - tím se vyvolá hledací reflex... Trpělivost, dát odříhnout, zase přiložit. Pochovat, utěšit.

sawmy
18. srp 2011

@mikulka AHOJ Mikulko myslym ze bych potrebovala poradit.Mam 8mesicniho chlapecka a s tema prikrmama teda opravdu bojuju ze zacatku papal ted nic moc na to ze ma8 mesicu nic moc nespapa rano kojim vlastne nekolikrat pak dostane prikrm zeleninku kure,jen par lzicek,pak se snezim do neho nacpat banan ale nic moc nesni no a vecer bud kase a nebo mu dam jeste prikrm zeleninovej .Vlastne kojim kdykoliv si rekne vodu pit nechce a kdyz sem mu koupila dzus Blendina tak to se tvaril tos mela videt 😀 jinak nevim co bych mohla jeste vylepsit ,posledni dobou my jidlo ze lzicky prska ,ale kdyz mu to dam z ruky jako po kouskach tak to se mu libi to jo.Predem dekuji JESTE CHCI DODAT ZE BEHEM DNE DOSTANE TAKOVOU TU DETSKOU SUSENKU tu ma taky rad

kometka5
18. srp 2011

@mikulka ahojky, můžu taky poprosit o radu?
mám doma 3,5 měsíce starýho syna. a kojení je fakt boj... 😒
ve 3 měsících mi přestal totálně pít mlíko...resp., viděl prso a hned ječel, prohýbal, vůbec se nepřisál, nic, z ničehonic nic...moje odsáté mléko pil normálně z láhve...já nedělala nic jiného než jsem celý týden přikládala, pak utěšovala jeho křik, odsávala...byla jsem totál hotová...po týdnu se mi chytnul a bylo to chvilku v pohodě. nicméně mi to včera udělal znova. prostě odmítl se přisát, při zkoušce přiložení řev...
už je to na palici a fakt bych s celým kojením praštila...
jinak jsem vyzkoušela různé polohy, kojit v tichu, pohupovat, zpívat, nahřívat prsa...
přijde mi, jako kdyby mu to po prvním zatáhnutí neteklo, a hned ho to naštve a už nechce...
děkuji za odpověď...

paja83
18. srp 2011

Ahojky mikulko, chtěla bych se také na něco zeptat. Jsi úžasná, že takhle radíš🙂. Mám odjakživa vpáčené bradavky (hodně, ani rovné, opravdu vpáčené a nepomáhají ani formovače, prostě tak zůstanou). Jsem v 16tt a chtěla bych se zeptat, jestli je šance, až se malé narodí, kojit např. přes klobouček nebo budu muset hned odsávat...
Moc díky za informaci. Vždy, když jsem se ptala doktorů, každý řekl, aniž by se na mě podíval, že s tím se nedá nic dělat. Dřív mi to vadilo esteticky, teď samozřejmě i funkčně.

jajabax
18. srp 2011

Dobry den, potrebujem velmi poradit, mam 1 mesacne dievcatko a nemoze sa vykakat., masirujem jej brusko, mame mast ppupik a kvapky sab simplex, ale myslim, ze u nej nie je ani tak prblem s plynnatostou ako s tym, ze ona tlaci, ale nevykaka sa. chudatko velmi place. bojim sa ju aj kojit, lebo po kazdom jedeni ju to zasa boli. a ked spinka, tak sa vzdy zobudi na to, ako sa snazi opat vykakat. co mam vyskusat? kazdy den ju davam lezat na brusko aj 4 krat po cca 5 minut, masirujem dlho v polohe na tigrika, na ruke, odgrgavat ju davam poctivo. dnes chceme kupit este probioticke kvapky biogaia. este chcem spomenut, ze tento problem ma asi tyzden, predtym pekne prdkala aj kakala, ja nejem nic, z coho by ju naduvalo, jedibe celozrnne keksy s vlakninou, moze to byt z toho? velmi pekne dakujem za radu.

slena
18. srp 2011

@mikulka děkuju za rady, nehledám návod - spíš chci mít spokojené miminko - stejně jako každá maminka 😉
ale máte pravdu - chce to čas a trpělivost, děkuju

mikulka
autor
18. srp 2011

@sawmy No, já jsem moc nepochopila, kolik toho vlastně sní. A od kdy má přikrm, ty dva měsíce?
Pokud sní aspoň něco, třeba 50 g zeleniny, tak ok. Některým dětem to trvá dýl. Pokud mu to chutná z ruky a chce kousat, vyhovte mu. Dávejte, jak chce. některí děti jedí třeba jen tak, že se patlaj v jídle a olizují to z prstů. 😕 Ono je to pro ně takové zkoušení a zkoumání, než že by se chtěli najíst.

Takže zkoušejte dávat tak, jak chce, do jídla přidejte trochu svého mlíčka, to taky pomáhá. A zkoušejte různé druhy zeleniny a ovoce. Něco mu jistě zachutná.

mikulka
autor
18. srp 2011

@kometka5 Jde o bojkot, mnokrát tady zmiňovaný. Nejčastěji ve 3 měs., kdy přechodně poklesne tvorba mlíčka.
O bojkotu: www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní

mikulka
autor
18. srp 2011

@paja83 Na vpáčené bradavky je samozřejmě řešení a velmi jednoduché. Formovače bradavek. ty dokážou divy. Viděla jsem maminku, která měla úplně vpáčené bradavky a formovače jí je vytáhly tak, že je měla plně růžové jako právě narozenou kůži. ta kůže totiž nikdy neviděla slunce.
Formovače se dáivají do podprsenky a nosí se od cca 30. týdne těhotenství.
Samozřejmě, že je nevytáhnout úplně do veliké bradavky, ale trochu, tak, aby se dítě mohlo přisát, ano.

Pokud by to nevyšlo, samozřejmě můžeš kojit přes kloboučky a před kojením dáš vždy mimču olíznout bradavku kvůli výměně info, jaké má být mlíčko. 😉 Ale myslím, že šance je, když to začneš brzo řešit. 😉

mikulka
autor
18. srp 2011

@kometka5 Ještě mne napadlo, že to může být laktační krize, kdy se přechodně sníží tvorba mlíčka. Zkus ji zvýšit, viz laktoporadna Časté dotazy, ale to víš, je to zase dost náročné, odsávat, přikládat a tak furt dokola, ale pal zas už bude klid. 🙂

mikulka
autor
18. srp 2011

@jajabax A njak dlouho nekaká? Opravdu netlačí spí na prdíky? Ty kapky vám pomůžou, ale ne hned, někomu až za tři týdny. Úlevu bříška dost přináší flatulín, mast, kterou vmasíruješ do bříška. Jinak cvičit s nožičkama, nahoru skrčené k bříšku, a pak natáhnout.
Pokud by měla zácpu (ale u kojeného dítěte do 6. týdnu hodně neobvyklé), pak to děláš správně, masáž bříška, nahřívání, pokládání na bříško. Pokud by tím velmi trpěla, poraď se s doktorkou a ev. by se dalo udělat vyšetření na proktologii.
Jinak se taky dětem dává cukernatý roztok dufalac, ale nevím, od kolika měsíců. Také se na to zeptej dr.
Je třeba ale odlišit, zda nje o prdy, koliku, nebo o zácpu.

Ty sušenky nevím, zkus je nejíst a uvidíš.
Někdy také vadí mléčné výrobky... Jak vypadá stolička, když se vykaká? Tuhá, je v ní hlen, nebo jak?

No a samozřejmě koj co nejvíce, ať má tekutiny. Ale stejně mi to připadá na prdíky. A malá je moc šikovná, že umí tlačit!!!!!!

paja83
18. srp 2011

@mikulka Moc děkuji, formovače nosím již teď pár hodin denně, tak uvidíme, snad to nějak vyjde🙂. Díky a měj se hezky.

kacci
18. srp 2011

taky bych měla otázku - malému budou pozítří čtyři měsíce a už cca 3 týdny mě kojení fakt nebaví🙂. Někdy od začátku, někdy po pár minutách, ale neodpustí si to nikdy - pustí se a kouká, zase chňapne, párkrát zatáhne, pustí, culí se na mě a tak pořád dokola. Občas to vyšperkuje tím, že trhá hlavou na stranu aniž povolí "stisk", takže je to i dost nepříjemné. Nemyslím, že by měl nedostatek mléka, i při lehkém zmáčknutí teče...Jak ho to "odnaučit"? Když si začnu zapínat podprsenku, kouká na mě jak na vraha, co si to dovoluju a domáhá se pokračování, a kdybych nepovolila, začne řvát. Moc mě ale tahle "hra" nebaví - nebo si nehraje?

kacci
18. srp 2011

ještě jsem zapomněla dodat, že napitý není, zkoušel jsem ho vážit a než se pustí, vypije slabou 60-ku...celkově teď nějak málo pije...byly časy, kdy dal po ránu i 230 ml, teď někdy 120, 130ml, ale raději jsem poklidila váhu, abych se nestresovala. Myslím, že přibírá v pohodě, ve 3 měsících 6,7 kg, teď je to skoro 7,5 kg.

kometka5
19. srp 2011

@mikulka no já vím, že týden to byl asi fakt bojkot, ale po 14dnech to nastalo opět...to se ten bojkot takhle pořád opakuje? 😒

amalka3
19. srp 2011

Ahoj mikulko, potřebovala bych nějaké rady. V porodnici se mi dlouho podle sester (resp. až 4.den mlezivo) nespustila laktace, tak mi doporučili krmit NUtrilonem/ příkrm dostávala už čtrvtý den po každém krmení... z lahvičky i stříkačky. Myslím, že se mi mlíko nespustilo hlavně kvůli stresu tam-cca po každé hodině vážení, zda už miminko nějak nabralo atd. Pak komentáře typu: mimčo strádá atd...Moc jsem se těšila domů...
Doma se mi mlíko trochu rozjelo, ale pořád to asi není dost... Tak se chci poradit. Snažila jsem se omezit Nutrilon na minimum, abych se rozkojila, ale zase bojím, aby malá měla dost jídla. (Kojím často po třech hodinách, kojím už teď i hoďku , pokud malá chce + k tomu dávám 3X denně Nutrilon 40 ml) Dneska jsem ji vážila a jsme po 11 dnech na 3200, porodní váha byla 3300. Takže máme trochu míň. Asi by měla dostávat víc Nutrilonu, co myslíte? Bojím se ale, že tím přestane mít zájem o kojení. Taky máme s NUtrilonem dost bezesné noci, hodně prdíků atd. Tak jsem na to už sehnala Sabík, trošku kapek, to pomáhá, doktorka mi řekla, že může 3-4 dát do lahvičky. Na balení Nutrilonu píšou, že má mimčo sníst do dvou týdnů až 600 ml denně. To ji ale nedávám, určitě toho ani tolik nenakojím v kombinaci s Nutrilonem, tak mám starost, aby neměla málo. Plenek vyhodím denně tak kolem deseti, co pokaká a počůrá. Což mi zase doktroka řekla, že je ok. Jsem z toho zmatená.
Jak dlouho má člověk čekat, než se rozkojí, kolik dáváte příkrmu, jak se tohle řeší? Taky ještě dodám, že na rozkojení jím všechno možný, co má pomáhat s podporou laktace... Vážily jste pořád mimčo? Mám ještě k tomu odsávat? Jinak ještě k tomu Nutrilonu: Dali jí ho v porodnici taky proto, že měla veliký záchvaty pláče z hladu třetí den a já už opravdu nevěděla, co s ní, zkoušela jsem všechno celou noc, ale mlíko jsem neměla... Doma potom, když jsem jen celý den kojila bez Nutrilonu, tak taky celou noc plakala a chtěla pořád cucat, měla málo. Já už jsem pak měla úplně bolestivé bradavky, proto jsem se vrátila k Nutrilonu, ale krmila jím méně často.

Co bys mi poradila?

Díky

zuzimila
19. srp 2011

@mikulka Dobrý večer, Markéto 🙂 . Po delší době bych vás poprosila o radu 😉 .
Zdeněček, nar. 27.12. 2010...6 měsíců plně kojen, příkrmy jsme zavedli 29.6...zpočátku to byl boj, ale ted´do něj jídlo padá jak do Macochy 😀 . Stále kojím a mám v plánu kojit tak dlouho, jak bude syn chtít.
Takže prvně bych prosila zhodnotit jídelníček:
6.00 kojo
7.30 100g ovoce ( půl na půl čerstvé a přesnídávka - domácí, sama vařím bez cukru, jen přesnídávka ho tvrdí )
9.30 - 10.00 kojo
12.00 masozelenina 200g ( maso dáváme 4x týdně + 1 x týdně žloutek, víkend si nechávám zeleninový. Z masa jsme zkusili kuře a králíka zatím )
15.00 kojo
17.00 kaše 180g - už jsme zavedli lepek, když měl 7 měsíců, takže míchám rýžovou + cereální
19.00 - před spaním kojo

(Časy všech papání jsou orientační, podle toho, jak spinká, ale časové rozestupy platí.)
V noci jedno kojení, ale stane se, že někdy spinká celou noc.
Za každým příkrmem nabízím vodu v pítku. Pítko je obyčejné,kapající. Občas polkne, ale spíše z toho má srandu 😀 , opice naše malá, myslím, že za den vypije tak max. 50 ml..nabízím i mimo příkrmy, aby si zvyknul. Hrníčku se nebojí, dávám mu ho i do ručky za dozoru, občas potáhne, občas do něj bublá, směje se tomu, celý politý 😀 . Tak nevím, zda se někdy naučí pít? 😝 Zkoušela jsem i dětský čaj, ovocnou šťávu z jablíček vypil skoro hned...mám ho nutit do té vody? Nebo dávat šťávy ? Když jsem mu do hrníčku nalila moje mlíčko, asi 30 ml, vypil ho téměř na ex, bez blbnutí 😀 ( prvně teda koukal, co že je to za " prso ", ze kterého teče mámino mlíko 😀

Děkuji za konzultaci 😀 , čas a trpělivost, s jakou odpovídáte nám všem. Zuzka a Zdeněček.

zuzimila
19. srp 2011

@mikulka Jo a ta kaše na večer je samozřejmě z mléka 😉

amalka3
19. srp 2011

Ahoj holky, potřebovala bych nějaké rady. V porodnici se mi dlouho (resp. až 4.den mlezivo) nespustila laktace, tak mi doporučili krmit NUtrilonem. Myslím, že se mi mlíko nespustilo hlavně kvůli stresu tam-cca po každé hodině vážení, zda už miminko nějak nabralo atd. Pak komentáře typu: mimčo strádá atd...Moc jsem se těšila domů... ☹
Doma se mi mlíko trochu rozjelo, ale pořád to asi není dost... Tak se chci poradit. Snažila jsem se omezit Nutrilon na minimum, abych se rozkojila, ale zase bojím, aby malá měla dost jídla. (Kojím často po třech hodinách, kojím už teď i hoďku , pokud malá chce + k tomu dávám 3X denně Nutrilon 40 ml) Dneska jsem ji vážila a jsme po 11 dnech na 3200, porodní váha byla 3300. Takže máme trochu míň. Asi by měla dostávat víc Nutrilonu, co myslíte? Bojím se ale, že tím přestane mít zájem o kojení. Taky máme s NUtrilonem dost bezesné noci, hodně prdíků atd. Tak jsem na to už sehnala Sabík, trošku kapek, to pomáhá, doktorka mi řekla, že může 3-4 dát do lahvičky. Na balení Nutrilonu píšou, že má mimčo sníst do dvou týdnů až 600 ml denně. To ji ale nedávám, určitě toho ani tolik nenakojím v kombinaci s Nutrilonem, tak mám starost, aby neměla málo. Plenek vyhodím denně tak kolem deseti, co pokaká a počůrá. Což mi zase doktroka řekla, že je ok. Jsem z toho zmatená.
Jak dlouho má člověk čekat, než se rozkojí, kolik dáváte příkrmu, jak jste to řešily vy? Taky ještě dodám, že na rozkojení jím všechno možný, co má pomáhat s podporou laktace...Co se týče kojení, jak jste to řešily? Vážily jste pořád mimčo? Odsávaly jste? Měly jste dost mlíka?
Každá kniha taky píše něco jiného....
Můžete mi prosím někdo poradit, podle čeho se orientovat?
Díky za rady.

kacci
20. srp 2011

Amálko, poslala jsem ti soukromou zprávu. Ještě k tvým otázkám. Já jsem vážila a občas (tak jednou týdně) vážím dodnes. Byla jsem klidnější,když jsem viděla, že vypil dost a pak když náhodou plakal, věděla jsem, že to není hlady.
Odsávala jsem jen pár dnů, teď už mám naštěstí klid. Sice taky občas plaším, že mám málo mlíko, hlavně večer, kdy chudák tahá a asi z toho nic není, ale ráno mám prsa na prasknutí až mu to leze nosem, takže věřím, že nestrádá a aspoň se na noc nepřežírá🙂) - a hlad asi nemá, protože spí i do pěti (od půl deváté), spíš se chce ududlat.
Co píšou na krabicích, to neřeš, spíš se orientuj podle doporučení plus mínus 150 ml na kg váhy za den a vydělit počtem krmení. Pokud má dost počůráno a pokakáno, tak je to ok.
Od narození se může na prdíky i espumisan kapky a infacol,na každé mimi platí něco jiného, zkusila bych to. Já nedám dopustit na baby calm, ale jinému třeba nezabírá. Ale neznamená to, že prdíky nemá, tím si asi projde téměř každé dítě, jen mu to pomůže je vyprdnout🙂

duppe
20. srp 2011

Ahojky, taky žádám o radu. Když už se mi malá konečně úspěšně přisaje tak usne a ne a ne ji vzbudit. Schrupne si tak na 10-20 minut a pak zase řev, že chce jíst. Máte nějaké fígle jak ji probudit? V noci je tato situace fakt náročná ☹ Nefunguje ďobat do bradičky, šimrání za ouškem, šimrání na noze, ani pokus o odkrknutí, jediné co zabere je přebalit ji. Ale přebalovat ji každých 10 minut co usne je blbost... ☹

petrunka01
20. srp 2011

@duppe ahoj..nejsem odborník,ale taky mi malá usíná.,Asi bych ji asi zkusila svléknout,aby jí nebylo takový teplo a pak by nemusela usínat.Taky občas dělám psí kusy a někdy ji prostě už nevzbudím

micha.bello
20. srp 2011

Ahojky, mé holčičce bude v pondělí 6 týdnů. V pondělí jdeme zároveň i na 6 týdenní poradnu. Dr. mi při návětěvě ve 2 týdnech říkal, že bych se měla snažit kojit co 2-3 hodiny jenže ani teď skoro po 4 týdnech se nic nezměnilo a kojím co hodinu, i cca 35 minut kojím. Všude čtu jak se délka a doba mezi kojeníma ustálí po 6-8 týdnech. U nás vydrží jen když spinká, 1-2x přes den a 4-5 hodin v noci. Když bych ji kojila jen 20 minut tak pláče, někdy nestačí ani těch 35 minut aby byla najezená. Opravdu se to ustálí samo? Nebo něco dělám špatně? ☹