Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

kuratkol
20. srp 2011

Ahojky, včera bylo naší holčičce 5 týdnů a máme problémy s kojením. Myslím, že problém nastal už v porodnici, kdy jsem měla po porodu velmi špatný tlak a nechtěli mi malou vůbec dávat a nenosili ji 2 dny ani na kojení. Až třetí den jsem začala kojit a samozřejmě neměla dost mlíka. Až do propuštění dostávala malá stále příkrmy, protože jsem neměla dost mlíka a malá měla stále hlad. Doma se mi prsa nalila, ale i tak jsem neměla dost mlíka a malou přikrmovala Nutrilonem. Od té doby je to s kojením stále horší a horší. Na začátku malá krásně sála, dokud jsem ji nechala. Po pár dnech sála vždy pár minut a potom se začala kroutit, kopat nožkama, prso pouštět a znovu hledat.... Dnes už pije jen chviličku a pak se začne kroutit, kopat nožkama, brečet apod. Už nevím, co dál. S takovou příjdu o mlíko úplně, už se mi prsa ani tak nenalívají jako dřív... Když nepije, tak odsávám, ale to tak dlouhodobě nejde. Ruční odsávačkou odsajuteď tak 30-40 ml mlíka.
Dá se s tím ještě něco dělat, abych kojila ? Nechci přejít plně na UM.... Díky ...

mikulka
autor
21. srp 2011

@kacci Po 3. měs začnou děti pozorovat okolí a kojení je zdražuje. Je třeba nastolit úplný klid, ticho, šero - pokud to jde, co nejméně rušivých vlivů. Když se na tebe směje, taky se usměj, něco mu řekni a pak ale zase prso. Pokud trhá hlavou s prsem v puse, dej mu najevo, že tohle ne. Řekni třeba Au, to bolí a vyndej mu prs z pusy (pomocí malíčku). Jemu by už stačilo pít tak 7 min a měl by vytáhnout dost. Pokud dobře přibírá a je spokojený, netrápila bych se s tím. Jen trpělivost, projděte se a zase dej prso...

mikulka
autor
21. srp 2011

@kometka5 Může se to stát. A bvíš o něčem, co s e změnilo a co by ev. ten bojkot zapříčinil?

mikulka
autor
21. srp 2011

@amalka3 Jak se rozkojit, najdeš zde: www.laktoporadna.cz Časté dotazy a pak myslím Návrat z porodnice, nebo Problémy s mlékem.
Důležité je nedávat lahvičku, to by mohl být s kojením rychlý konec. Pokud příkrm, jedině alternativně, viz taky ty stránky Alternativní krmení.

Já osobně bych ale nutrilon zatím nedávala. Nepíšeš, kolik miminku je, jak dlouho jste doma? Nabízej co nejčastěji prso, koj tak dlouho, co bude chtít, a klidně po 2 hodinách.

Pokud jste krátce po porodu, třeba týden, pak ztráta na váze ještě nic neznamená.

Vážení - jen v případě pochyb, zda dítě dobře pije (u spavých dětí, málo přibívajících, těch, co zvrací a tak), jinak je lepší nevážit.

mikulka
autor
21. srp 2011

@duppe Mnohokrát zde zmiňované - od začátku stále měnit polohy, jakmile začne usínat, omývat vlažnou žínkou atd. Pokud nepomůže - nedá se nic dělat, vyhovte jí, je malinká, máte celé šestinedělí na to, abyste se s miminkem zajeli v kojení. 😉

mikulka
autor
21. srp 2011

@petrunka01 Jo, to je bezva rada! Nejlepší je kojit jen v plínce 🙂

mikulka
autor
21. srp 2011

@micha.bello Zkontrolujte, zda skutečně těch 35 min pije a jen nedudlá:

Koukni sem na Techniku kojení: http://www.laktoporadna.cz/technik.html

Postupně bude pít kratší dobu, to víš, že se to ustálí a nebude tak často u prsu a dlouho do roka. 😉 Ale mám pocit, že není dostatečně napitá. Máš dost mlíčka? Pud teda zkontroluj, zda fakt pije. A nebo si půjč od pediatra váhu a tři dny važ... To v poslední řadě.

micha.bello
21. srp 2011

@mikulka: Půjčovala jsem si váhu pro ni na celý týden od pediatra. Někdy mi byla schopná vypít během půl hodiny těch 60 ml, někdy mi během stejné doby vypila jen třeba 30-40 ml. Podle mě mám mlíčka dost, dokázala jsem odstříkat i 70ml. Od té doby vážení uplynuly 4 týdny (vážila jsem ji od jejího 2-3. týdne). Všimla jsem si ale, že většinou byla schopná těch 40-60ml vypít během prvních 20-25 minut, pak vypila během dalších 15 minut jenom třeba těch 5ml. Často se i stává, že mi pije prvních 15 minut a pak začne usínat a spíš dudlá. Tak ji po 20 minutách odstavím a ona se během 5 minut probere (zjistí že není u prsa) a chce ještě tak ji dávám třeba i dalších 15 minut. Zkoušela jsem i dudlík a někdy pomůže a jindy chce vyloženě jen prso. Zítra jdeme do poradny tak uvidíme kolik přibrala za ty 4 týdny,.

petrusew
21. srp 2011

@mikulka Ahoj, chtěla jsem se na něco zeptat. Jsem těhotná a jediná věc, která mě tíží je, zda budu moct kojit. Jsem těžká astmatička trvale na kombinované léčbě - Medrol 12mg, theoplus 300 1-0-1, helicid, spirivu, avamys 1-0-1, buventol 3-3-2-2, ketotifen 1-0-1, při potížích musím používat ecosal 4 vdechy. Další věcí je, že se mi rozpadl kyčelní kloub a jsem rok po spondioplastice a trošku se bojím toho, aby nedošlo k opětovnému poškození kyč. kloubu díky odvápění... Doufám, že je to srozumitelné 😅

amalka3
21. srp 2011

@mikulka
Ahoj mikulko, diky za odpoveď, zkouším všechno s rozkojením, už jsem přečeta i spoustu rad a komentářů. Zkoušela jsem malou kojit bez Nutrilonu, ten jsem dala jenom 2X denně, abych ho postupně odbourala, pak celou noc plakala z hladu, chtěla sát z prsu, tak jsem ji nechala, pak už chtěla sát i přes 3 hodiny, to fakt nevydrží moje prsa...🙂. Když jsem ji pak dala Nutrilon, abych ji uklidnila, následovaly prdíky a další 4 hodiny pláče. ☹
Vím, že se říká, že se nemá dávat lahvička u příkrmu, mám i stříkačku a střídám dokrm takhle. Momentálně je malé 14 dní a váha je nižší než před týdnem z 3300 na 3000. Malá byla taky minulý týden pořád dost neklidná a hodně plakala. Teď, co jsem dva dny zavedla kojení a příkrm po každém kojení ca 40 ml, tak je vklidu, spinká, je víc aktivní, když se probudí. Jenom si zase říkám, zda to není moc příkrmu a nepřestanu kojit úplně...
Na mlíko piju kojící čaje, jím homeopatka na kojení, hodně piju během dne atd. Co bys mi teda radila, mám zase přestat dávat Nutrilon a začít jenom kojit? Co když bude mít malá málo mlíka a zase velký hlad? Vážit jsem nechtěla, ale zjistila jsem na Nutrilonu, že má mimčo přijímat až 600ml denně příkrmu během prvních dvou týdnů (jinde jsem četla, že 150 ml na 1kg hmotnosti), což je hodně a já určitě tolik mlíka nemám.
Má tedy mimčo být dál o hladu? Jak moc? Díky.

mikulka
autor
21. srp 2011

@micha.bello Tak to ale podle vážení pila velmi dobře. Ony děti nevypijí vždy stejně. Tak jako my nemáme všechna jídla za den stejného množství, tak děti také mají větší porce a menší svačinky... Já myslím, že to je v pořádku a časem se to ještě vyladí.

mikulka
autor
21. srp 2011

@petrusew Ahoj, vezmu to odzadu. K odvápnění by dojít nemělo, když budeš dobře jíst a můžeš brát také vápník v tabletách. Toho bych se nevála. Spíš teď v těhotenství pozor na přísun mléčných výrobků a také na váhu, aby se kloub příliš nezatížil - ale to ti už řekne tvůj dr.

Co se týče léků, tak to ti řeknou - konkrétně ke každému léku - na Laktační lize. Mají přístup k programu, k databázi léků. Zkus se tam zeptat: 2 6108 2424, 2485.

Já s tím bohužel nemám zkušenost. Osobně si myslím, že bys kojit mohla, pokud to ty léky dovolí, a pokud by tě kojení nevyčerpávalo natolik, že by se ti astma zhoršilo vždy po kojení. Tp se musí vyzkoušet a také se samozřejmě zeptej svého lékaře. Jistě s tím bude mít zkušenost a má i ženy maminky. 😉

mikulka
autor
21. srp 2011

@amalka3 Prosím tě, to, co je psáno na krabičce nutrilonu neber vážně, protože ty kojíš!!! To by bylo v případě, že bys vůbec nekojila, to by se pak řešilo jinak.

Jak bych to dělala teď:

Zkoušej se rozkojit dle toho návodu na laktoporadně - je to hodně náročné, vše se točí kolem kojení a někdy je to fakt na hlavu (zažila jsem a mnohokrát jsem chtěla s kojením skončit, protože dobu, kdy dítě konečně usnulo, vyplnilo odstříkávání, nahřívání atd.), ale stojí to za to. Většinou to trvá týden a to se dá obětovat. 😉
K tomu bych tedy malé ten nutrilon dávala, alternativně, ale jen v nejnutnějším případě - pokud po kojení bude neklidná, neusne ani po 20 min., nebo se hned vzbudí a bude chtít jíst. Možná bych ho dávala jen v noci a to jen, pokud ho bude nutně potřebovat, viz co píšu předtím.
Pokud ti připadá, že má po Nutrilonu prdíky, asi bys mohla koupit jiný, Nutrilon comfort. Ten je na prdíky a zácpu, tuším.
Samozřejmě, když bys UM dávala často, laktace klesne, mléčná žláza bude vytvářet pořád stejně mlíčka, pak méně a méně. Ale když dáš jednou v noci v nutném případě, nevadí to. A lamatuj, čím častěji budeš přikládat a odsávat (nemusíš odsát ani kapku, jde o stimulaci), tím líp se rozkojíš.

Ono se dá kojit i dlouho, hodiny, nekdy, třeba když je laktační krize, jsou děti u prsu dvě hodiny... otázka je, zda dítě fakt pije, protože pro ně je to moc moc náročné - ale prsa by trpět neměla, pokud je dítě správně přisáté!!!
Proto bych ještě doporučovala zkontrolovat techniku kojení, nejprve na www.laktoporadna.cz a když bys nevěděla, zavolej si domů laktační poradkyni, seznam je na stránkách www.kojeni.cz. Já dělám Prahu.
Mám pocit, že kojit chceš, možná by stálo za to, nechat si tu techniku zkontrolovat, protože malá je u prsu docela dlouho...

Jinak většina poradců ti řekne, abys dokrm nedávala. Vůbec. Já osobně si myslím, že dítě by nemělo plakat hlady a když to zatím jinak nejde, jedna dávka nic nezkazí. Ale to je můj názor. 😉

petrusew
21. srp 2011

@mikulka moc děkuji, zeptám se.

zvirka
21. srp 2011

@mikulka Ahojky, tak se hlásím, jak to s námi vypadá. Tak zatím držíme dvě ranní kojení, plus jogurt, 200g kaše a nějaký ten sýr. Teda občas to druhé kojení je kratší, jak se malý probere a chce jít už radši něco prozkoumávat, než pít, ale zatím to jde, za celý týden jsme zvládli pokaždé obě kojení.

Chci se zeptat, po roce už by mělo být v pořádku jedno kojení plus ty mléčné výrobky, které baštíme, že? Jo a ještě na puding se chci zeptat, doma vařený, z prášku. Pekla jsem buchtu a dala malému olíznout lžičku od pudinku, co jsem do ní dávala, a ten se mohl zbláznit, jak mu to ochutnalo. Myslíš, že po roce už by občas mohl dostat trošku? Samo ne každý den. A kdyžtak asi vařit z čerstvého mléka z flašky z chlaďáku, ne z krabicového, že? Díky 🙂

mikulka
autor
21. srp 2011

@zvirka Tak to je super, to jste šikulky, že to tak zvládáte. 😉 Tak ještě tři týdny a bude stačit 500 mg vápníku. 😉 Po tom roce už jedno kojo stačí, ale třeba ještě budeš kojit 2x...
Jinak by pak mohl mít i dopo ještě třeba malý jogurt (nestlé, hami) ke svačince či šnídani - pokud by bylo jedno kojo. Ten nestlé má 110 mg vápníku, což je dost. Také jsou mlíčka s kaší, taky myslím od nestlé, nebo hami.

Pudink normálně může, je to škrob, nic, co by mu ublížilo.

PO ROCE VĚKU UŽ MŮŽEŠ VAŘIT Z KRAVSKÉHO MLÉKA. NE Z KRABICE, ALE Z LÁHVE A PLNOTUČNÉHO! OD DVOU LET POLOTUČNÉ MLÉKO.
Můžeš z toho plnotučného mléka vařit pudinku, bram. kaši, omáčky (já už používala smetanu v kelímku)... Samozřejmě, pokud není alergik a nebude mu kravské mlíčko vadit. Ale to převařeníé by mělo být ok. 🙂

kar.la
21. srp 2011

@mikulka Ahoj, také poprosím o radu.
Mám dvě holčičky - 4r. a 15m.
Starší holčička má stále alergii na BKM, mladší dcerku kojím. Pokud bych ji chtěla odstavit (což se mi ještě nechce 🙂 , ale myslela jsem tak kolem 18m.), měla bych ji zkusit dávat ještě HA mlíčko nebo už je "velká" a zkoušet rovnou obyčejné kojenecké mléko? Teď baští jogurty, s těmi problém nemá, ale ty mi snese i starší dcerka...

zvirka
21. srp 2011

@mikulka Díky, myslím, že mléko problém nebude, už měl rajskou a kuře na paprice, kam jsem dala 10% smetanu a bez problémů.
Ty malé jogurtky mají u dětské stravy, ne v chlaďáku, že? Musím se mrknout v obchodě. Na mlíčko s kaší jsem se už dívala, ale je to teda pěkně drahá sranda.... 😝

aljuska
21. srp 2011

@mikulka ahoj, chtěla bych se zeptat, zda má syn dost mléčné dávky. Pokud jde o jídelníček, tak sem se koukala hlavně na stránky kojeni.net a teď co jsem koukala naposledy, tak tam paní udává o dost větší počet dávek UM než syn dostává. Synovi je 10měsíců a 2 týdny, od začátku jsme bojovali s kojením a bohužel kvůli více faktorům jsem od začátku kojila + přikrmovala. Teď pořád sice ještě kojim, ale už jen z jednoho prsa a myslim si, že už toho mlíka je opravdu málo.
Jídelníček má syn takový, že: ráno kolem 5h ho kojim + sní ještě cca 200ml UM, kolem 9h má 150g jogurtu + ovoce, kolem 13h má oběd maso + zeleninku cca 200g, kolem 17h má 200ml kaše a kolem 19:30 kojení + cca 150-180ml UM. Na těch stránkách sem četla, že nekojené děti by měli v průběhu dne dostat ještě 2x 250ml UM a protože syn je již více na UM než kojený, tak by měl mít asi více té UM přes den, ale zase aby mi pak jedl to "normální" jídlo. Ale už tak má delší pauzy mezi jídlem, dřív jak po 3,5h jíst nechce, celkově kromě rána nedává najevo, že by měl hlad a přibývá bych řekla až moc 😀 V 10měsících má 10kg a narodil se s váhou 3,860kg takže to není drobeček 😀 A mám zase obavu, aby po té další dávce UM nepřibíral ještě více a navíc, aby pak nebyl obézní, protože když jsem na začátku kojila a dokrmoval a snažila se více rozkojit a dávala jen trochu UM, tak mi Dr. říkala ať to UM omezím ještě více, že si syn z UM zakládá na obezitu 😒
Ale zase vim, že to mlíčko je opravdu důležité a jsem ráda, že synovi chutná 🙂 Myslíte, že má syn tedy té mléčné dávky dost? Moc děkuji za odpověď 🙂

mikulka
autor
21. srp 2011

@zvirka Mají to třeba v DM a je to drahé, to ano.

mikulka
autor
21. srp 2011

@kar.la Já bych asi do těch 2 let dávala UM a z kravského jen vařila. Samozřejmě je otázka, zda ti UM přijme, většinou ho kojené děti pak nechtějí. 😉

mikulka
autor
21. srp 2011

@aljuska Mléčné dávky máte dost. 😉 Do roka by měl míot cca 600mg vápníku, takže to určitě obsáhnete. A dětská strava je dlouho založena na mléku, takže proč omezovat UM, to bych nedělala. Navíc do 2 let mají mít děti plnotučné výrobky, lépe je vstřebají. Obezita v 10. měs.? To bych zatím fakt neřešila. Doktorka bude asi hubeňour, co? 😉 🙂

Děláš vše dobře. Jen si to spočítej a uvidíš, že těch 600 mg máte. A jogurt třeba je dokonce 250 mg vápnáku, tuším - ten velký.

kuratkol
21. srp 2011

Ahojky, včera bylo naší holčičce 5 týdnů a máme problémy s kojením. Myslím, že problém nastal už v porodnici, kdy jsem měla po porodu velmi špatný tlak a nechtěli mi malou vůbec dávat a nenosili ji 2 dny ani na kojení. Až třetí den jsem začala kojit a samozřejmě neměla dost mlíka. Až do propuštění dostávala malá stále příkrmy, protože jsem neměla dost mlíka a malá měla stále hlad. Doma se mi prsa nalila, ale i tak jsem neměla dost mlíka a malou přikrmovala Nutrilonem. Od té doby je to s kojením stále horší a horší. Na začátku malá krásně sála, dokud jsem ji nechala. Po pár dnech sála vždy pár minut a potom se začala kroutit, kopat nožkama, prso pouštět a znovu hledat.... Dnes už pije jen chviličku a pak se začne kroutit, kopat nožkama, brečet apod. Už nevím, co dál. S takovou příjdu o mlíko úplně, už se mi prsa ani tak nenalívají jako dřív... Když nepije, tak odsávám, ale to tak dlouhodobě nejde. Ruční odsávačkou odsajuteď tak 30-40 ml mlíka.
Dá se s tím ještě něco dělat, abych kojila ? Nechci přejít plně na UM.... Díky ...

aljuska
21. srp 2011

@mikulka děkuji za odpověď 🙂 jj, doktorka je hubeňour a o té obezitě po UM mluvila, když synovi byli už 3-4 měsíce, když dle jejího názoru přibíral rychle dle těch tabulkových křivek 😅 Já na to teda moc nedala a dala sem mu radši tu UM podle potřeby a on pak byl spokojený, aktivní a hezky spal a hlady nebrečel 🙂 I když on nikdy hlady moc nebrečel, už v porodnici jsme měli co dělat, aby jsme ho na kojení vzbudily a to mi v tom pomáhaly i sestry a i když neměl vůbec žloutenku, tak fakt neměl potřebu být vzhůru a jíst 😀 Už ve 3měsících mi prospal celou noc od 20-6 bez jídla 🙂 Jo ale jinak je naše Dr. moc fajn a má hezký přístup k vývoji a všemu, ale u té UM fakt mluvila o tom, že si zakládá na obezitu do budoucna a to bych fakt nerada 😒
A UM právě snižovat nechci, vim, že je důležité a je to i tekutina teď v teple 🙂 Ale nevěděla sem, zda radši nepřidat. A jogurt jí syn hlavně ten smetanový choceňský, někdy Bio Holandii, ale ten choceňský je lepší, jak je hustší, že ho skoro vůbec neublinkává, protože syn dlouho ublinkával, ale poslední měsíc už skoro vůbec.
Ještě jednou děkuju za odpověď 🙂

micha.bello
23. srp 2011

@mikulka: Tak malá přibrala za 4 týdny 810g a povyrostla o 4 cm. Má tedy v rovných 6 týdnech 4600g a 54cm. Chtěla bych se zeptat na ricinus communis 5Ch, pokud by se mi zdálo že mám méně mléka (zatím ho mám nejspíš dost podle té váhy) jak dlouho a jak často se může brát, někde jsem četla, že při dlouhodobém používání může dokonce laktaci snížit, je to pravda? A opravdu tyhle homeopatika zabírají?

andilekjoja
23. srp 2011

@mikulka Dobrý den!
Děkuji Vám že jste se nám dala k dispozici 🙂
Zatím nemám žádné otázky ,ale věřím že časem budou.Krásný den!Joja

andilekjoja
23. srp 2011

@kuratkol Ahoj !
Nevím co poradí poradkyně,ale já jsem měla ten samej problém.
Malou mi donesli až po 24 hodinách.
A přesně ty samé problémy v porodnici i doma.
Až mi pomohla rada kamarátky a z internetu.
1.Sklidnit se.Vše chce svůj čas.Nestresovat se tím že to není ok!
2.Klidně přikládat každou hodinu ať si prsa zvyknou a mimino taky-rada dětské doktorky-funguje.
3.A znova to nejdležitejší-snažit se být co nejvíce v pohodě-je normální ,že u prvorodiček to trošku trvá než se to rozeběhne-držím prsty a palce ať se dílo podaří. 😉
Joja

mikulka
autor
23. srp 2011

@micha.bello Tak to jste krásně přibrali a super prospíváte. V životě jsem neslyšela, že by ta homeopatika mohla snížit laktaci. Například já je brala v kuse asi dva měsíce, když jsem měla málo mléka. Brala jsem je 5-10 min před kojením a pomáhaly mi. 😉 Víc by ti řekla nějaká homeopatička.

mikulka
autor
23. srp 2011

@andilekjoja Vítej a díky za rady. To je přesné. Ten klid a nebláznit, že třeba mám málo mlíčka, dítě nepije atd., je strašně důležitý. Ale taky nejtěžší 😉 Nejlepší je se třeba přímo při kojení odreagovat - zpívat si, chodit.

mikulka
autor
23. srp 2011

@kuratkol Podívej se na www.laktoporadna.cz Časté dotazy, pak myslím Problémy s mlékem. Najdeš tam návod, jak zvýšit tvorbu mléka. Je důležité, abys ten nutrilon dávala jen v nejnutnějších případech, kdy je děcko neklidné, pláče po kojení atd. A samozřejmě dávej jen alternativně, pokud bys krmila lahví,pak by kojení pomalu skončilo.
Být tebou, zavolám si domů lakt. poradkyni, ať zkontroluje sání, když se ti mimi pouští a tak.
Zde je také technika kojení: www.laktoporadna.cz technika kojení.

Takže přikládat, de fakto stále, když se mimi přisaje, měnit prsa, po kojení odsávat z každého prsa 10-15 min a to po dobu týdne. Když neodsaješ nic, nevadí, jde o stimulaci!!! Bylo by dobré pořídit si elektrickou odsávatčku. To odsávání je důležité a v noci 2x!!!!
Hodně pít, zvlášť v těch vedrech. Čím častěji budeš přikládat, odsávat a prostě ta prsa stimulovat, tím je větší šance laktaci nastartovat. A pamatuj, každá kapka mateřského mléka dobrá... 😉