Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
29. zář 2011

@petrakm Některé děti jsou konzervativní a dělají to dlouho, že se nají, a snědí dost, a stejně pak ještě chtějí k prsu a opravdu pijí. Já bych mu zatím vyhověla a třeba po obědě se už snažila to jedno kojo odbourat, odvést pozornost, dát napít atd. Kdyby to nefungovalo, nechala bych ho, Jednou prso chtít po jídle nebude. To přijde ráz na ráz. 😉

Spíš to buzení v noci po 1-2 hodinách se mi nezdá. Sní večer té kaše dost? Když jde k prsu, pije, nebo jen tak dudlá? Abyste pak nebyla dudlíkem na uspávání... Pokud by jen dudlal, už bych to začala odbourávat, klidně už můžete zkusit dudlík, nebo o vík. spát jinde, aby s ním byl manžel...

petrakm
29. zář 2011

@mikulka
Děkuji za odpoved.dudlik ma od porodnice,spát bez nej nechce,třeba dnes -v 6 šel spát po kaši se napil(nevím množství kase,dělám od oka a prodělávam dle potreby),hned spal,ted je 9 a uz 3x se vzbudil a 2x se napil,vetsinou vyplivne dudlik,kt mu dam a chce napít..bere od narozeni ATB kvůli ledvine(právě nez jde spát),možna to muže byt spojene ,třeba ma zvýšenou potrebu pit,je schopen totiž vypít redenych stav opravdu dost,ale jen co mu chutná,vody zdaleka tolik nevypije..vetsinou se nebudi,pokud je se mnou v posteli,myslím ,ze je to taky tím ..pokud je v postýlce,tak to takhle zkouší,je pravda,ze tak od 3 s nim unavená usnu v posteli a uz najednou nebudi..asi maly tyranek..

kacii
30. zář 2011

@mikulka dekuji....u nas se to nejak komplikuje, tak mam dalsi dotaz...asi se mi nachladilo zase to prave prso..tak 14 dni jsem mela ztvrdlinu v nem...to jsem i nahmatala...a a bradavce jsem mela takovy puchyrek bily...ten jsem na rady pichla a mala mi nejak prso vytahala a ja sprchovala a prikladala po kojeni tvaroh, nosila zabalene prsa a za dva dny to bylo pryc...ted je to zpatky, ale s tim, ze zadnou ztvdlinu nemam a ani puchyrek...jen cela horni polovina prsa je bolava a navic mam pocit, ze se mi prestalo v nem delat asi mleko...jelikoz se mala u nej hrozne pne a rozciluje a vezme si z nej max padesatku ( normalne si bere od 80 do 125 a nekdy i 145 a mame doma vahu, tak vim, kolik si vzala)...jenze byla i souhra nahod ze mela u toho praveho bolaveho prsa vcera prdiky a podruhe mi u nej usnula a nesla vzbudit...muzete mi poradit co s tim, abych mleko neztratila a mala nemela hlad a nejak rozumne se najedla...ted to delam tak ze pokazde dam to bolave a kdyz mam kojit jen z nej ( pri kazdem kojeni davama jen jedno a stridam) leve nedavam a kdyz mam kojit z leveho, dam i prave a pak to leve...jenze uz ji to jen z praveho asi nestaci...chtela bych aby jsme zase kojili jen jedno a druhe a v tom bolevem se tvorilo dost mleka...

petronelka3
30. zář 2011

@mikulka
Dobrý den,
asi jako všichni, co jsou zde, mám problém 🙂.
Dcera má pět měsíců a dle jejich faldíčků soudím, že přibírá dobře. Jí každé 3-4 hodiny, a to - bohužel - i v noci.
Ten můj problém začal někdy před dvěma měsíci, kdy mi poprvé ztvrdla část pod pravým prsem. Ačkoli kojím dceru ve třech polohách, které neustále střídáme (klasická, fotbalová a poloha vleže), toto pravé prso není preferované, je malinko menší a z pro mě neznámého důvodů se jí u něj líbí méně, než u levého prsu (ale i toto vždy nakonec pěkně vypije). Toto bolestivé zvrdnutí jsme vždy s dcerou a s pomocí odsávačky zvládli zažehnat. Co mě trápí, je fakt, že toto tvrdnutí se opakuje (přes střídání kojících poloh) i několikrát do měsíce, někdy i 2x v týdnu ☹. Dále mně znepokojuje malý bílý flíček na bradavce. Nejprve jsem jej neřešila, jenže v poslední době se opakovaně tento flíček změní v krvavou trhlinku. Nejenže je kojení pak bolestivé, ale nevím, zda je správné, že dcera pak pije mlíčko s příměsí mé krve.
Příčinou může být časté odtahování dcery od prsu, což se snažím řešit držením ji za ručičku. Bohužel, na tento můj fígl přišla, a tak ruku odmítá a vesele se odtahuje..

Prosím poraďte. Tvrdnutí mi je jasné, že vyřešíme jen my dvě s odsávačkou. Ale co ta trhlinka??

Za odpověď moooc děkuji
P

mikulka
autor
30. zář 2011

@petrakm Tak je asi zvyklý spát u vás, to bude ono. Jakmile je sám v postýlce, pak vás hledá a chce kontakt, čili i prso. To už je pak na vás, kdy ho to začít odnaučovat, a co je pro vás únavnější - začít s odnaučováním, tedy být vzhůru pár nocí... ale pak mít klid jednou pro vždy, nebo to nechat a odložit. 😉
Jinak si myslím, že by bylo lepší noční spaní posunout, v 6 je hodně brzo, a to ještě nemusí ani bát jako noční spaní, ale spíš jako odpolední, a nespí pak v kuse. Kdyby ho šlo udržet ještě co nejdéle, třeba do půl 8, myslím, že by pak spal lépe. Ale to chce také učit postupně, po dvacetiminutovkách posunovat...

mikulka
autor
30. zář 2011

@kacii Já si myslím, že v tom bolavém prsu nemáte méně mlíčka, ale pokud je tam velká zatvrdlina, pak to asi špatně teče, což bývá často.
Nejprve by se hlavně ale mělo řešit to prso a zatvrdlina. Pokud nemáte teplotu, ase bych dávala tvaroh, pomáhá vana po ramena, masírovat. A z toho prsa se musí odsávat a kojit, jinak by se to mohlo zvtrnout v zánět. S malou to děláte dobře, jen bych ještě odsávala. A zkuste malou dát bradou k té zatvrdlině, pokud by to šlo, ať to vasaje. Hlavně to hlídejte, a teplotu, protože kdyny to byl zánět, to se naopak pak nesmí masírovat, ani ta vana.

petrakm
30. zář 2011

@mikulka
Děkuji,mate pravdu..s tím spaním je to na draka..prcek přes den moc nespi,MAX 1hod denne,takže v 6 už je úplne hotovej,taky bych to rada posunula..

mikulka
autor
30. zář 2011

@petronelka3 Tady se podívejte, co s tou trhlinkou:
http://www.laktoporadna.cz/dotazy_prsa_podstr.html

Musíte ji začít léčit, šlo by i den, dva z prsu nekojit, ale odstříkávat jako byste kojila, prso, dvorec a bradavku pečlivě promazat, předtím rozetřít svoje mlíčko.
Před kojením nemusíte mast stírat.

mikulka
autor
30. zář 2011

PRO VŠECHNY MAMINKY, KTERÝM SE ČASTO DĚLAJÍ ZATVRDLINY V PRSU:
JE DOBRÉ UŽÍVAT LECYTIN - VOLNĚ PRODEJNÝ V LÉKÁRNĚ, NESRÁŽÍ SE PAK TOLIK MLÍČKO. 😉

mikulka
autor
30. zář 2011

@petrakm Aha, tak to je tím, když spí jen tu jednu hodinu. A ani v kočárku by neusnul na déle? Třeba že by spal dopo a odpo, tudíž by mohl chodit spát déle a kvalita nočního spánku by se zlepšila.
Když ne, pak bych ten jeho jeden spánek posunula co nejdál, aby se posunul i ten večer. 😉

petronelka3
1. říj 2011

@mikulka
Děkuji moc za odpověď. Vidím, že jsem svůj problém značně podcenila ☹(
Začala jsem léčit, zkouším bepanthen - je vhodný?
Jinak mám ještě dotaz, tuším, že s tím nějak souvisí. Mám v tom prsu i křeče. Nejčastěji po kojení. Po přečtení některých vašich příspěvků mě napadlo - nemůže to souviset s nějakou infekcí? Asi jsem již paranoidní, omlouvám se.
K těm ragádám. Je odtahování jediným důvodem k jejich vytvoření? A souvisí i s tím zadržováním mlíčka? Můžu používat odsávačku nebo raději v případě potřeby odsávat ručně?
Díky za odpovědi. Petra

mikulka
autor
1. říj 2011

@petronelka3 Bepanthen ne všem pomáhá, já bych ho dávala až se ragády vyléčí.
Dobrý je např. Purelan, v lékárně, je od Medely. Také chladké gelové polštářky jsou dobré.
Křeče, to je divné, to by zas vypadalo na infekci, ale nemusí být!!! Je to jako by píchavá bolest? Jak dlouho to máte? Jne po kojení?
Ragády se tvoří tehdy, pokud je špatná technika kojení, dítě je prostě špatně přisáté, nebo se pustí nesprávně... Pro klid si můžete nechat zkontrlovat techniku kojení, aby to nebylo pořád dokola.
Ragády a zadržování mlíčka jsou dvě různé věci. Ale zase, může to být vše nesprávná technika.

Můžete odsávat o odsávačkou, pokud nebude dráždit to bolavé místo, je to rychlejší.

vodni
2. říj 2011

@mikulka Jsem tady opět s dotazem. Bohužel musím být tak 1x do měsíce mimo domov, takže syn (3 týdny) bude muset přečkat s babičkou nebo manželem 1 - 2 krmění odstříkaným mlíčkem. V porodnici jsme ze začátku krmili stříkačkou, ale babičce to nějak nejde. Hodně se teď píše o láhvi Calma od Medely. Chtěla bych se zeptat, co si o jejím použití (1x za měsíc) myslíte - opravdu nedojde o ohrožení sacího reflexu nebo je to jen marketingový tah? Osobně bych láhev dávat rozhodně nechtěla, ale kdyby to babička nezvládla...

A ještě jeden dotaz - poslední dny mi malý při kojení a po něm začal vydávat divné zvuky - chroptí/chrčí a píská (zvuk trochu připomíná škytání, ale v rychlém sledu po sobě, škytavka to není). S dr. jsme řešili mírný reflux, dostali jsme Gastrotuss (zabírá), může to souviset s refluxem nebo s tím, že mám silný vypuzovací reflex? Před kojením ale vždy trochu odstříkávám, aby se malý nezalykal, tak myslím, že tím snad ne... Nebo to může souviset třeba se špatnou polohou? Kojíme ale pořád stejně - fotbalové držení nebo na tanečníka, i když poslední dobou kvůli refluxu trochu víc "vertikálně"... Zvuky se objevují někdy i mimo kojení, hlavně, když malý pláče až z toho začne "kašlat" (nebo jak to popsat), pak začnou i ty zvuky, co dělá u kojení

Děkuji!

mikulka
autor
2. říj 2011

@vodni Ta Calma není marketinkový trh, protože ji doporučuje Laktační liga. Toho bych se nebála. Ona, když se na ni podíváte, je jiná, ta hubička má jiný tvar, není to dudlík, a sát z ní jde těžko (jako z prsu). Někdy ji ale děti nechtějí. Takže musíte vyzkoušet dříve, než půjdete pryč.

Může se zalykat mlíčkem, to odstříkávání předem je super, zkuste polohu, že vy ležíte, mimčo na vás na bříšku. V průběhu kojení si dejte dlaň na prso, ze kterého nekojíte, a pořád silně stiskávejte.

petronelka3
2. říj 2011

@mikulka Purelan neznám, zkusím. Díky za radu.
Ty křeče se vyskytují především po kojení, ale i s odstupem třeba hodiny. Je to dost nepravidelné. Dnes jsem to pozorovala, abych to mohla lépe popsat a zdá se mi, že převážná většina těch křečí směřuje k místu, kde se vyskytují ty zatvrdliny a v oblasti dvorce. Popsat to moc nedokážu - je to jako blesk. Z ničeho nic se bolest někde objeví a jakoby projede nějakou trasu a skončí. Někdy je to tak obtěžující a silné, že nemůžu spát ☹. Ty křeče mám asi tak stejně dlouhou dobu, jako ty ostatní obtíže. Ohledně infekce jsem četla, že by se tím dítě nakazilo a mělo v pusince bělavé pupínky. Zběžně jsem to udělala, ale nic jsem neobjevila. Je ovšem možné, že jsem je přehlédla.
Ta špatná technika - nevím, spíš bych řekla, že se mimi dost zhurta pouští - tahá. Často se po chvilce pití - zahnání hladu odtahuje, dívá se kolem a zase chytá.. Prsa však vypije nakonec hezky.
O osobní návštěvě lakt poradkyně jsem uvažovala, ale tady žádnou nemáme. Volala jsem jedné paní a ta mi za dopravu účtovala dost šílený poplatek ☹
Moc děkuji za rady. Připadám si nemožně. Odkojila jsem dvojčata (po třetím měsíci přes den jen pomocí odsávačky) a bez problémů a teď... ☹
Těším se, až to vyřeším.

vodni
3. říj 2011

@mikulka Moc díky! Vyzkouším 😉

mikulka
autor
3. říj 2011

@petronelka3 To je pravda, že pokud byste měla kandidovou infekci, dítě by ji mohlo chytit a mělo by moučnivku, bílé flíčky v puse. Ale také to chytit nemusí. Těžko na dálku říct, co to je. Někdy se stává, že jak se mléčná žláza stahuje, jsou křeče.
Kdyby to byla kandidová ingekce, pak se léčí nejčastěji diflucanem mastí, musí se vetřít do všech prohlubní, nebo pevarylem, imazolem apod. Ale kdyby vás to trápilo dál, radši si zajděte na gyndu, udělají stěry a když by byla mykóza třeba v pochvě, může se přenést i na prs.

Používejte jiný ručník, jen na prsa, nepoužívejte deodoranty kolem prsou, pozor, kdybyste jedla ovoce, nedotknout se pak prsa...

blanciii
4. říj 2011

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak odbourat používání kloboučku. Jsem po akutním císaři v 35t, malýho mi prvně přiložili až druhý den, kdy už byl dokrmovaný umělou výživou (přes stříkačku), byl hodně spavej a nechtěl se vůbec přisát. Nakonec se mi vytvořilo mléko díky odsávačce a malý se naučil sát přes klobouček - jinak prso chvilku žmoulal a pouštěl, vpáčené bradavky ani jiný problém nemám, ze začátku jsem dokrmovala odsátým mlékem přes stříkačku. Teď mu jsou 3týdny a už nedokrmujeme, zkoušela jsem kojit bez kloboučku, ale to na mě jen kouká a prso hned pouští. Nejspíš nebudeme mít ani dobrou techniku, klobouček si muže žmoulat jak ho napadne a teče to. Mě teda klobouček až tak nevadí, jsem ráda, že vůbec kojíme, ale přečetla jsem si to o předávání informací s jeho slin a to bude asi klobouček blokovat.

mikulka
autor
4. říj 2011

@blanciii Bylo by dobré, kdyby olíznul bradavku aspoň na vteřinku. Je to proto, aby pžedal infomaci, jaké mlíčko se má pro něj vytvořit, hlavně s jakými protilátkami. Tady je jediná rada - zkoušet, zkoušet, zkoušet, u tak malého dítěte, ještě novorozence, se to naučit dá. I když samozřejmě, ve vašem případě je vůbec skvělé, že kojíte, ať už jakkoli. Techniku zkuste pročíst tady:
www.laktoporadna.cz Technika kojení,

a pak bych si to .- a radím to všem maminkám po porodu, které si kojením nejsou jisté - nechala zkontrolovat od laktač. poradkyně, a naučit se to, v tomto případě by vám ukázala, jak to vy máte učit malého.
Seznam je na www.kojeni.cz. 😉

blanciii
4. říj 2011

@mikulka mockrát děkuji, teď jsem to znova zkoušela, nejdřív se nechytal, pak se přichytil a cvhilku sál a pak obří řev, nebýt manžela, tak to vzdám, ale jěště jednou jsem ho přiložila a kupodivu to šlo 🙂 ale s tou technikou si určitě nechám poradit
ještě by mě zajímalo, jestli má nějaký vliv na jeho střeva, že jako první dostal nutrilon a ne mlezivo
děkuji

mikulka
autor
5. říj 2011

@blanciii To by nemělo mít vliv na střeva. Mlezivo je hned po porodu dobré na to, aby se utvořily protilátky. To už je teď jedno. Z mlíčka dostane taky protilátky a aktuální.

luthien.k
5. říj 2011

@blanciii může to mít vliv na rozvoj alergie na BKM, obzvlášť pokud je v rodině genetická zátěž k alergíím, ekzémům, astmatu... Může, ale nemusí 😉

romcovaklarka
5. říj 2011

Dobrý den, může být růstový spurt v úplně jinou dobu, než se všude píše? Zatím jsem žádný (3t, 6t, 3m) nezaznamenala, ale nyní syn, který po uložení večer ke spánku spal zpravidla tak do 4 ráno, výjimečně třeba jen do dvou, tak najednou byl vzhůru v 11 a chtěl pít, pil až to do něj žbluňkalo a pak v noci ještě 2x (jinak se budí už jen 1x a výjimečně 2x), a ráno, co se mi obvykle budil se skvělou náladičkou, tak byl dnes celý mrzutý. Nevím, jestli by to mohl být spurtík nebo zda na něj něco neleze. Díky. Má za 9 dní 4 měsíce.

anehap
5. říj 2011

dobrý den, prosím o radu - chtěla bych postupně dceru odstavit(14 měsíců), před 2 týdny jsem zrušila ranní kojení a zbývá už jen večerní - s jeho zrušením ale zatím váhám, problém je v tom, že malá odmítá UM(zkusila jsem 3 druhy lahví, hrníčky s pítkem, obyčejný hrníček, úspěch ale nulový), když jí ráno dávám z flašky, vypije max 50 -100ml. Jinak během dne sní jogurt - 150ml a večer cca 180ml mléčné kaše. Myslím, že zatím ji tedy večerní kojení stačí(co se týká množství mléčné dávky), ale pokud ji odstavím úplně,pouze jogurt a kaše asi nebudou dostačující? Stačil by ještě přidat sýr - např. ráno? Děkuji za odpověď

camelinka
5. říj 2011

Dobrý den, mám dotázek ohledně kojení při nachlazení. Naší Sáře teď budou 3 měsíce a už má asi 14 dní rýmu které se nemůžeme zbavit. Už skoro týden marodím s ní, tak by mě zajímaloo jestli jí nedávám ještě víc bacilů a neškodím jí tím. Četla sem že mléko by tím pádem mělo být plné protilátek,ale její stav se nelepší takže se mi to nějak nezdá ☹ .
Děkuji za odpověď 🙂

petra984
5. říj 2011

Dobrý den,

zaplať Pánbůh za tuhle diskusi-poradnu. Nevím, na koho bych se obrátila. Předevčírem jsme se vrátili z porodnice. Malej se narodil na 39tt po plánovaném císaří kvůli poloze KP. K prsu mi ho přiložili asi až po 10 hodinách. Dva dny téměř nepil- prý to tak je normální, že má ještě zásoby z bříška. Po dvou dnech zkoušení mi dali klobouček, protože mám vpáčené bradavky. Pak už se malý přisál a laktace se rozjela, já malého nakrmila a ještě v porodnici tak 30 ml odstříkala. Ještě v porodnici se mi prsa nalila, po stranách se mi vytvořily jakoby tvrdé boule, tak mi poradili před každým kojením vlézt do teplé sprchy, nahřát, rozmasírovat, nakojit a doodstříkat. Musím říct, že se to zlepšilo. Laktace se mi rozjela a třeba včera jsem malého krmila cca po 2,5 hod a ještě tak 70ml odstříkala- mléko bylo nažloutlé a hustší, než které mám teď. Problém nastal dnes ráno. Od 9 do 13.00 hod jsem ho musela nakojit 4x a nikdy mi potom od rána nechtěl usnout, jakmile jsem jej uložila, začal si cpát prstíky do pusy, otevírat pusnku a honit bradavku, jakmile ji neměl, spustil řev, takže jsem přikládala třeba po třtřičtvrtě hodině a on se pokaždé okamžitě přisál a začal pít. Když jsem odstříkala mléko, všimla jsem si, že má jinou bravu než dříve- teĎ bylo bílé a přišlo mi řidší, tak mám pocit, že po něm malý hladoví....Pak jsem vzala odsavačku a ještě 120ml dohromady z obou prsů vytáhla. CHci se tedy zeptat:
1)Je možné, že by mléka přibylo na úkor hustoty?
2)Je to normální a spraví se to?
3)Jsem týden po porodu a nevím, jestli mám při jednom kojení přikládat k oběma prsům, nebo už jen k jednomu?
4)Pokud jen k jednomu, mám to druhé odstříkat, nebo v něm mléko počká do dalšího kojení, kdy prs vystřídám, aniž by tam zatuhlo a byl z toho zánět?
Moc se omlouvám za tolik dotazů, ale jsem z toho zoufalá, nikdy jsem nebyla cíťa, málokdy mě někdo viděl brečet, těhotenství bylo v klidu, ale po propuštění z nwmocnice mnou poprvé v životě mlátí hormony a já jen celé dny brečím, aniž bych měla důvod. Teď se ještě zbytečně stresuju z toho kojen, protože jsem nevyspalá a z procedury horká sprcha, přebalení, půl hodiny kojení, půl hodiny odstříkání, uspání, už jsem zoufalá- než to stihnu, už chce malej zase pít....promiŇte mi prosím ten dlouhý příspěvek.

mikulka
autor
5. říj 2011

@petra984 Dobrý den, Petro, musím vás moc pochválit, jak statečná a svědomitá maminka jste. Kočičko, to že máte neuvěřitelný kolotoč kolem kojení a miminka vůbec, TO JE ZCELA NORMÁLNÍ. Pro prvorodičku je to vždycky šok. Nedělá se nic jiného, než kojít, umývá, přebaluje a furt dokola, jiné věci se nestíhají, dot toho vstávání, strašná únava, poporodní čištění. Je to síla. Ale měly jsme to tak všechny a musely jsme to "přežít".
Jste tak kraťoučce po porodu, že se vše teprve budete učit, jak vy, tak i vaše miminko, postupně se vše trochu ustálí, zpomalí, den a noc dostanou svůj řád.
Ale až po šestinedělí. Šestinedělí je takové období, kdy se s miminkem sbližujete, učíte se oba kojení a zvykáte si na zcela jiný život, na jiný běh dnů.

Rada ohledně odpočinku je jediná: SPĚTE, NEBO ALESPOŇ ODPOČÍVEJTE, KDYKOLI SPÍ DÍTĚ. I KDYBYSTE SI MĚLA LEHNOUT NA 15 MIN. A věřte, že postupně bude líp. Teď vydržte. Zvládla jste těhotenstvá, porod, zvládnete i tenhle nápor.

Nahřátí prsou je zpočátku moc důležité právě tou sprchou, později si zakupte polštářek s třešň. peckami, mají ho třeba v DM a ten dáte vždycky do mikrovlnky, a tím prsa nahřejete. ALe zatím bych ještě vydržela chvíli u sprchy, třeba týden, dva, a pak se uvidí.

To, že se vám chce často berečet, je poporodní blues, má ho většina maminek. Přejde.

A teď ke kojení:
1)Je možné, že by mléka přibylo na úkor hustoty?
Ne, není. Mlíčko mění svůu konzistenci podle toho, v jakém jste období, podle toho, jaké mlíčko dítě potřebuje. Zpočátku je žluté, později takové vodové a namodralé, někdy zase bude husté a nahoře se může udělat až smetana. Moc to nezkoumejte, HLADOVÉ MLÉKO NEEXISTUJE, tělo si poradí, mlíčko se ještě mnohokrát změní. 😉

2)Je to normální a spraví se to?
Není co spravovat, je to zcela v pořádku.

3)Jsem týden po porodu a nevím, jestli mám při jednom kojení přikládat k oběma prsům, nebo už jen k jednomu?
Přikládejte celé šestinedělí při jednom kojení k OBOUM prsům. Je potřeba, aby se zajela laktace a také děťátko je ještě malé, je slabý savec, potřebuje se napít dostatečně, z obou prsou.

4)Pokud jen k jednomu, mám to druhé odstříkat, nebo v něm mléko počká do dalšího kojení, kdy prs vystřídám, aniž by tam zatuhlo a byl z toho zánět?
Odstříkávejte vždy tehdy, pokud v prsu cítíte napětí a je to bolestivé. Když budou v prsu bulky, je to běžné a pokud nebolí, nemusíte se tím trápit. Můžete je samozřejmě rozmasírovat, dítě přiložit bradičkou k tvrdšímu místu, aby ho vysálo... Ale během kojení se ještě nějaké bulky objeví.
Jinak nevím, proč odsáváte ještě po kojení? Cítíte bolest v prsou? Pokud budete kojit dostatečně dlouho z obou prsou, už by to nemělo být třeba a aspoň v tom by se vám časově ulevilo.

Jak dlouho kojíte? Novorozenec obvykle potřebuje kojit tak půl hodiny, mezitím ho dejte 1x říhnout a po kojení samozřejmě zas.
Tak časté kojení - to není dobré, smíchá se natrávené mlíčko s čertsvým a můžou z toho být bolesti bříška. Pauza po kojení by měla být hodinu, hod. a půl.
To, že chce zase pít, tak často, může být způsobeno tímhle:
- není dostatečně nakojený z prvního kojení
nebo
- nemá už hlad, cucání pěstiček neznamená vždy hlad, v bříšku to děti dělají taky a ne z hladu, chce třeba utešit, u prsa je mu dobře, tak chce k němu zas. Časem na to přijdete, zda je dost nakojený, nebo ne, zda chce jen utěšit u prsa.

Novorozenci málokdy usínají sami lehce v postýlce, přece jen, byli v bříšku, slyšely matčino srdce, kolem nich je svíraly děložní stěny, byli tam v bezpečí. Teď jsou najednou sami ve velké, chladné postýlce, není jim tam dobře.
Pomáhá uspávání na míči, v náručí, v šátku, při chůzi, v kočářku...

A nebojte, vše se ustálí a bude líp. 🙂 😉

Tady můžete kouknout na techniku kojení atd.:
www.laktoporadna.cz

mikulka
autor
5. říj 2011

@romcovaklarka Může být i v jinou dobu podle toho, jak právě dítě nejvíce roste.

mikulka
autor
5. říj 2011

@anehap Měla by mít 500 mg vápníku, tak to musíte vypočítat. To je minimum, co musí za den mít.
Kojené děti skoro nikdy krátce po dokojení nechtějí UM. Trvá to, než si přivyknou na jinou chuť a zkoušela bych to tak 14 dní nejdříve po skončení kojení. Když to nepůjde, pak bych dala pauzu zase 14 dní a tak, nakonec si dá. Vařte omáčky - můžete z kravského mléka, plnotučného, z láhve, může i pudink, přidejte ještě jeden jogurt...
No a jinak bych se klidně přimluvila, abyste ještě s tím jedním kojením vydržela třeba ty 4 měsíce, ale nemusíte, smaozřejmě, kojila jste dlouho. Jen mi to připadne jednodušší, než se pak stresovat, že dítě nemá svou mléčnou dávku. 😉

mikulka
autor
5. říj 2011

@camelinka Máte obě stejný vir, takže je to ok. Kojením určitě pomáháte.
Je to takto: když byste onemocněla vy a dítě bylo zdravé, pak je třeba kojit v roušce, mít často ruce sobě a dítěti (!) a omezit bližší kontakt. Ve vašem mlíčku se hned začnou tvořit protilátky, a dítě by nemoc chytit nemělo, nebo jen slabší průběh. To je ale teorie, v praxi to vždycky neplatí, někdy onemocní i dítě.
Pokud je první nemocné dítě, pak s emusíte chránit hlavně vy, vitamíny, omezit bližší styk s dítětem, mazlení atd.

Kojenci mívají rýmu déle, než dospělý, tedy né vždy je to ten týden, ale samozřejmě, radši bych se poradila s doktorkou, ať vezme z nosu stěr, může tam být bakterie a dávají se ATB přímo do nosu. Zašla bych a chtěla stěr.