Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

luapa
19. kvě 2013

@lusyy Přesně tak, taky jsem se nesetkala s tím, že by mi někdo řekl: Tak dej UM. Jen moje mamča mi říká, ať zvážím zda mi to za ty nervy stojí. První jsem kojila měsíc částečně, protože nám hned v porodnici strčili flašku i dudáka. Podotýkám, že vše personál. U druhé za dva a půl roku jsem měla pocit, že nás z porodnice nepustí, kdyby jsme nekojili. Velká změna v porodnici za tu dobu. Takže díky tomu, že se malá pěkně přisávala, tak se nám to všechno docela nastartovalo. Před týdnem to vypadalo, že to bude o.k. Sice by mě nejdraději sežrala, ale alespoň pěkně sála a prospívala. Před týdnem se mi asi dostavila retence. Jeden den horečky, tak jsem masírovala a nahřívala a dobrý. Ale malá od té doby se nechce pořádně přisát. Občas pije hezky, ale spíše u toho brečí, prso nechce, takže spíš bojujeme. Už to trvá týden, na všechno jsem sama a ještě ta starší, která nese nový přírůstek do rodiny těžce, takže pořád zlobí. Prostě to nedávám. Chci pomalu přejít na UM a mám strach, že mě všichni odsoudí. A to důsledek toho, jen kojit, kojit, kojit. Kdyby to šlo, tak bych byla moc ráda, ale nechci se úplně sesypat. A to chci ještě dodat, malou vážím před jídlem, takže vím, že pije tak 50, 60 ml. Což si myslím, že není moc. Na to jaký byla jedlík, když vše fungovalo. A taky ve výsledku přestala tak krásně pribírat jako dřív.

martunela
19. kvě 2013

Dobrý den.Chtěla bych poprosit o radu, mám 6.týdenní mimčo. Rodila jsem císařským řezem, ke kojení jsem malého dostala až druhý den po porodu. V porodnici malý pil hezky vypil i 80 při jednom kojení poctivě jsme museli vážit, přišli jsme domů zdálo se mi ,že pije hezky ale při kontrole u dětské lékařky jsem zjistila , že malý nepřibíra měl pořád zelenou stoličku dostali jsme váhu a doma jsem zjistila , že vypije na jedno kojení max. 20-40, on po přiložení k prsu okamžitě usína, cucne a usne porodní váhu měl 3110kg, při další kontrole nám paní doktorka řekla že bychom měli přištoupit k příkrmům malý pořád nepřibíral, ale nedala jsem se mléka mám dostatek tak jsem si stála za svým- ale radili mi ať po kojení teda dokrmím z láhve odstříkaným mlékem ....tak jsem takto postupovala a teď lituji malý jeden den pije ode mě hezky a druhý den vypije při kojení ode mě tak maximálně 40 a zbytek mu musím dát z láhve. Jak si s tím poradit? A ješte jsem se chtěla zeptat kolik přibližně by měl vypít během jednoho kojení? Kojím cca co 2-3 hodiny. Děkuji moc

kacena00
19. kvě 2013

@lusyy jo, tu bolest znám z porodnice a prvních 3 týdny...to je psychárna.... no můj příběh s bývalou pediatričkou je taky k neuvěření....

kacena00
19. kvě 2013

@luapa já jsem neřekla, že mi doktorka řekla-dejte UM, na to je přespšíliš vyčůraná a výtečná manipulátorka, říct mi tohle, tak ji rovnou pošlu do...patřičných mezí, ne ona není blbá, ona to s matkami, zvlášť s těmi šestinedělkami umí....

je to na dlouho, ale ve zratce:
příběh č. 1: netušila jsem, že existují nějaké problémy s kojením, jen ke konci těhotenství mi kámoška napsala, neklesej na mysli, první 3 dny mít mlíko nebudeš, některý ženský v porodnici kvůli tomu vyváděly, ale věz, že to je normální- byla jsem ráda, protože jsem nervák, a určitě by mě to rozhodilo
nastal den porodu, třetí den jsem už kojila bezvadně, odjížděla jsem s prsami na prasknutí...

V šestinedělí proběhla kontrola a paní doktorka mi "přátelsky" nabídla, že mohu malého převážit během kojení, já byla hloupá a zvědavá, tak jsem do toho šla, nicméně malý asi neměl jetě moc hlad, spíš než kojení ho zajímaly lidi v rdinaci, obrázky, pouštěl se a poslouchal a usmíval a žbrblal... no všehovšudy vypil 40 ml, přesně podle plánu paní doktorky, která spráskla ruce a dost trAGICKÝM TONEM MI SDĚLILA, ŽE MÁM S NEJVĚTŠÍ PRAVDĚPODOBNOSTÍ MÁLO MLÉK A ať začnu zvažovat umělou výživu

tenkrát jsem byla velice hloupá a u sebe jsem neměla ani žádnou kamarádku (nepocházím odtud) ani rodinu, aby se někdo podval do očkovacího rpůkazu a řekl, neblázni, vždyťpřibral za 3 týdny přes kilo, ta žensá kecá, chce tě znejistit...

shodou zlých okolností, na druhý den přišel růstový spurt, synchtěl být u prsapořád, o tom jsem také nic nevěděla a řekla si, že doktorka měla vážně pravdu, strašně mě to znejistilo, plakala sem jaká jsem matka, když týrám dítě hlady a začala dávat první příkrmy nejprve stříkačkou- syn se bránil, jakpak by ne-kojení bylo do té doby bez problémů..jenže já jsem byla čím dál nejistější a než syna trápit hlady, zvolila jsem naučit jej na lahev a občas dokrmit, pochopitelně z občasného krmení se stalo pravidelnější a cca po 4 měsíci jsem o mléo přišla úplně....

nutno ještě dodat, že paní doktorka mi doporučovala jen a jen nutrilon, že tamto mléko je takové, tamto makové a tamto úplně nejhorší a nezapomněla mě poslat do dolní z našch dvou lékáren, protože jen tam dělají tuhle mast (jasně přeci mi neřekne na rovinu, že je domluvena s dolní lékárnou a tam jí evidují, kolik se prodá balení nutrilonu, vžždycky jsme měli něco navíc, co dělají jen holky z dolní lékárny...) jednou jsem byla v čekárně svědkem toho, že sestřička sdělovala nějaké mamince držíce u ucha telefon: tak jsem vám to zajistila máte tam teď deset krabic jedničk, mějte se!!!

víc nenapíšu, mám povinnosti ke svému a dceřinému žaludku, příběh druhý tedy napíšu posléze...

hamma
20. kvě 2013

@luapa, @lusyy, @kacena00
Věřte, že bych moc ráda radila maminkám právě tady na koníkovi - jsem si vědoma toho, že toto fórum potřebuje objektivní a odborné informace a maminky potřebuji skutečně funkční a osvědčené rady, aby se nezamotaly do všech těch babských a dobře míněných rad.
Jenže je dokázáno (a nejlépe to vědí právě marketingová oddělení výrobců umělé výživy), že i když rada pomůže několika konkrétním maminkám, tak daleko více jich je ovlivněno reklamou na umělou výživu. Navíc, čím důvěryhodnější jsou rady, tím větší vliv má i ta reklama. Je to tedy tak, že když někomu radím a současně se vedle mé rady objevuje reklama na umělou výživu, vlastně tak přispívám k účinnosti té reklamy a to je pro mě osobně i profesně nepřípustné. (Toto nejsou mé výmysly, reklama a marketing jsou dnes dělány tak účinně, že nás ovlivňují, i když si to vůbec nepřipouštíme. Ostatně právě za reklamu platí firmy nejvíce peněz - kdyby to nefungovalo, tak by to asi nedělaly).
Proti umělé výživě jako takové dokonce nic nemám - je to prostředek, který mnoha dětem umožňuje přežít. Jenže umělá výživa je dnes chápána jako řešení problémů s kojením a tak to není. Umělá výživa problém s kojením nevyřeší - kvůli ní kojení skončí. Budeme-li chápat kojení jako normální a jediný způsob výživy dítěte, musíme se snažit najít řešení problémů s kojením, která skutečně existují, jenže díky snadné dostupnosti umělé výživy a marketingovému tlaku jejích výrobců se velice často snaha o řešení problémů vzdá. Umělá výživa je považována za plnohodnotnou náhradu mateřského mléka, ačkoli tomu tak ani vzdáleně není! Zatím se ani nepodařilo zjistit, jaké všechny látky mléko obsahuje, natož je napodobit. Nehledě na to, že složení mateřského mléka se mění doslova den ode dne, což se o tom umělém říci nedá.
Proto Světová zdravotnická organizace vydala kodex, který zakazuje jakoukoli reklamu na náhražky mateřského mléka, včetně mléčných formulí, dudlíků, lahví a podobně. Nejde o to, že by se tyto výrobky nemohly vyrábět a prodávat, ale nesmí na ně být reklama. Tento kodex bohužel nemá prozatím právní platnost, je to pouze morální závazek, který se laktační poradkyně rozhodly dodržovat.
Abych to shrnula je to tak, že když poradím mamince na stránce s reklamou na umělou výživu, tak daleko více maminkám (a především jejich dětem) uškodím.

kacena00
20. kvě 2013

@hamma jenže kam se obrátit na radu??jediné možné řešení je podle vás seznam laktačních proadců na stránkách laktační ligy? bohužel vím z dost důvěryhodného zdroje, že ani není aktualizovaný, navíc mnohdy se může stát, že stejně maminka narazí na nekvalitního LP...tady je možné diskutovat opakovaně a dost často názor přidá i další LP nebo jen zkušená maminka...

já sama u druhého dítěte kontaktovala dvě poradkyně z tábora, první mi doporučila medela calm lahev nebo aspoň avent 😒 a to jsem jí předtím sama žádala o pomoc a radu při dokrmu přes suplementor, do telefonu mi sdělila, že je to celé nesmysl, že si tím nepomohu a suplementor má jedině smysl používat u nedonošenců, kteří tím vypijí svých 20 ml a druhá mi sice dojela domů, ale jen mě ujistila v tom, že problémy s kojením nemáme (což bohužel pravda nebyla a do 4 dnů od její návštěvy už byla naše malá tak zesláblá, že se nebudila na jídlo ani v noci, ani přes den a vypadala opravdu hrozně....

psala jsem i dvěma poradkyním na jejich stránky ani tam jsem nepochodila, opět variace na to, že vlastně problém nemám...nemohu říct, že bych se málo snažila protože mě ovlivnila reklama....spíš viním všechny ty poradkyně, na které jsem se obrátila, že předpokládaly problém v mojí psychoce a ANI JEDNA se mě nezeptala na porodní váhu na hmotnost při propuštění z proodnice, kdy začaly problémy, jestli jsem malé nedala dudel a jestli jsem nedostala menstruaci..kde se dstala chyba na to jsem si přišla sama už dávno po ukončení kojení, když jsem s depresí pátrla na netu po všech možných info...

já jsem oběť jak marketingu farma firem, tak ale i tlaku, který cítím ze strany mnoha LP- tedytoho známého kojit a kojit, protože každá může kojit a problémy začínají u psychiky.... myslím, že nelze na věci nazírat černobíle...

tenhle problém má dvě stránky, na jedné je tlak farma firem a mnohých pediatrů, kteří jim jdou na ruku, na druhé straně - a s tím jsem se setkala i na této diskuzi, existuje ten úzus, že snad každá matka, která řeší problém s kojením a má pocit, že nemá dostatek mléka pro své dítě, že má vlastně jen ten pocit, že z toho pramení její problémy.... ani jeden postoj není v pořádku a nepomáhá!

a teď ještě otázka- kde tedy budete radit?

lusyy
21. kvě 2013

@hamma možná je to jeden z důvodů,proč být tady s námi a ukázat,že to jde i bez UM............ale jak píše @kacena00 nic není černobílé. Taktéž jsem neměla štěstí na LP a kojení skončilo dřív než začalo a propo možná je vše o psychice možná ne....toť otázka do pranice,nicméně rozhodnutí odejít a neradit tam, kde je reklama na UM ja taktéž ve vaši hlavě-myšleno v dobrém 🙂 je to jen o chci,nechci,jsem přesvědčena,nejsem přesvědčena a myslím si,že spoustu maminek není ovlivnitelných........máme mateřský instinkt,takže k čertu s reklamou..............

kacena00
21. kvě 2013

psychika roli určitě hraje taky.... nicméně není to jen o ní, u nás kojení číslo dva pokazil dudlík a následná dlouhodobá nechuť dcery strávit u prsu čas, když už mléko neteklo jako na začátku...psychika vše jen zhoršila...co mě ale štve, že když se člověk obrátí s prosbou o radu všichni vše svádí jen na psychiku...a nic jiného neřeší...
@lusyy

luapa
22. kvě 2013

@kacena00
@lusyy Je pravdou, že psychika hraje roli, ale jestli přímo na množství mlíka, to nevím. V každém případě, včera jsme byli na měsíční prohlídce, malá přibrala po odchodu z porodnice 1kg, takže paráda. Ale druhá věc je, že je strašně žravá a prostě by chtěla víc než jí maminka nabízí. Takže po již dvou prodělaných retencí pije málo, často, odtahuje se, prostě je to boj. Sice krásně prospívá, ale je to opravdu o psychice, jestli já to všechno ustojím. Málo spánku, pořád chováme, do toho ty všechny povinnosti. Tak si myslím, že mamča, která to prostě neustojí, tak přejde na UM, aby měla klid. Takových případů v okolí je mnoho. Před dvěma a půl lety, když jsem byla v porodnici poprvé my dr. řekla, že důležitější než kojení, je aby byla matka v pohodě, pak trpí jak máma, tak dítě. Víc, že MM je nejlepší, ale aby z toho některé maminy nezblbly. Skoro jako já. Jo, při prvním jsem totiž brala antidepresiva, s tím, že kojit můžu, ale měla jsem se rozhodnout, jak chci. Teď už je přístup v porodnici jiný, jen kojit, kojit, nikdo nic kolem neřeší. Jsem ráda, že jsem v porodnici kojila, jinak by mě domů asi nepustili. 🙂 Jo a taky tím, že vím, že je UM, tak nemám takový strach, co jí dám, když nebudu mít a jsem víc v pohodě, prostě taková záloha, kdyby něco.

kacena00
22. kvě 2013

@luapa já nechci prudit, ale zkusila bych to um se suplementorem.... člověk nikdy neví...naši malou sem musela přestat krmit v noci, protože se budila čuráním a noci byly šíííílenost, takže se muselo přestat kojit před usnutím, v 23, 3 30 a to je hrozně znát, snížilo se mi množství mlíčka o polovinu a je to strašně znát, malé s rozlezl ekzem...pod krkem to má úplně do živa...a to do 4 měsíců (do očkování a UM mléka) byla zdravá holčička bez ekzemu..já si myslím, už jsem to psala, že není třeba problém v množství, což jde vidět na tom přírůstku, ale v tom, že jí to stojí dost námahy (vím o tom své...co mě stojí námahy vytáhnout těch 300 ml když je dobře...)

mě to u holky postupně stálo kojení, malá nejprve sice pila v klidu, ale jen 3 minuty a pak 3 minuty u druhho, ale pořád se odvracela, koukala všude možně, postupem času začala být nevrlejší, vzteklejší, těch chabých 6 minut zkracovala a zkracovala...a to nejprve nabírala dobře, takže mi každý říkal, že má mlíčka dost, jenže mě se mnžství mléka snížilo o nejméně polovinu, první měsíc byla malá zyklá, že to teklo přepychově... vaše malá na to není třebas zvyklá, ale prostě jí to takhle asi vysiluje, neba... i vy z toho musíte být unavená, pro mě už potom každé kojení bylo čím dál víc větší strašák...no nechci s tím prudit, každopádně je to dobrá volba, dítě má možnost u prsu pobýt klidněji, což asi potřebujete vy nebo má šanci se dopapkat, pokud mlíčko od mamči nestačí (což váš případ vzhledem k váze nebude 😉 )

hamma
22. kvě 2013

@kacena00, @lusyy
Reklama nás ovlivňuje ať tomu věříme nebo ne. Je tedy nemožné účinně radit tam, kde se vyskytuje reklama. To je jako kdyby v poradně zdravé výživy běžela reklama na salámy... Prostě je to nepřípustné, věřte, že zadavatelé a výrobci reklamy moc dobře vědí, jak na nás.
Radit budu soukromě přes e-mail, telefon, brzy spustím svoje vlastní stránky. A pokud dopadne dobře jednání Mamily (slovenské sdružení na podporu kojení) s koníkem, tak se můžu vrátit i sem.
Uznávám, že laktačními poradkyněmi je u nás trochu potíž, Laktační liga nemá úplně jednotné a účinné postupy, jak pomoci. Proto jsem vybrala kurz právě od Mamily, která spolupracuje se světovými odborníky a neustále se rozvíjí a dokáže své poradkyně dobře připravit pro praxi.
Pokud tedy budete hledat kvalitní poradkyni nebo radu, doporučuji vám obrátit se na ně. U nás pomalu začínáme, prozatím fungují stránky kojim.cz, brzy by mělo vzniknout sdružení po vzoru Mamily, které se bude snažit o rozšíření znalostí o kojení jak žen, tak především zdravotníků.

luapa
22. kvě 2013

@hamma Není to trochu přehnaná reakce, přirovnávat UM k salamům. To je snad trochu rozdíl. Chápu, že MM je pro dítě nejlepší, ale ať mi nikdo netrvrdí, že každá matka má supr mléko plné vitamínů a všeho. A nebo se opravdu pletu a matka, která stresuje, myslím tím opravdu hodně, třeba z jiných důvodů, nebo mám známou, která kojí, ale když se jí zeptám na stravu, tak mi řekne, že jídlo je zbytečné, že na to nemá čas. Tak co si z té maminy bere? Nebo organismus zanešený roky kouření a tím, že přestane kouřit , když zjistí, že je těhotná. To opravdu je to mléko tak 100%. A UM je opravdu, tak strašně škodlivá, jak se nás snaží přesvědčit všechny poradkyně?
@kacena00
@lusyy

hamma
22. kvě 2013

@luapa Ano, je to tak. Mateřské mléko je vždy optimální stravou pro dítě, bez ohledu na to, co matka konzumuje nebo nekonzumuje (s výjimkou narkomanek a žen, které podstupují určitý druh chemoterapie). Mateřské mléko obsahuje tolik látek podporujících imunitu, rozvoj nervové soustavy, vývoj dítěte, že to žádná jiná potravina nedokáže napodobit. Nehledě na to, že i samotné kojení má celou řadu blahodárných účinků na dítě, včetně například rozvoje mozku.
Miminko je prostě nastaveno tak, že mateřské mléko je jediná správná potravina, kterou může dostat a kojení je nejlepší způsob, jak mu ji dopřát.
Ať tvrdí výrobci umělé výživy cokoli, tak složení jejich produktů se s mateřským mlékem nedá srovnávat (Opakuji - ještě ani nevíme, kolik a jakých látek vůbec mateřské mléko obsahuje, natož abychom je dokázali napodobit. Navíc se složení mateřského mléka mění, přizpůsobuje se dítěti a jeho potřebám - v létě má více vody, novorozenec pije jiné mléko než 3 měsíční dítě a to zase jiné než roční.) Umělá výživa je vyráběna z kravského mléka, které je diametrálně odlišné od mateřského a každý pediatr vám řekne, že je pro dítě do roku absolutně nevhodné. Složitými úpravami, které způsobují likvidaci všech užitečných látek, které v mléce jsou, se dosahuje toho, aby děti toto mléko vůbec mohly konzumovat. Zpětně se pak do mléka přidávají vitamíny a další látky, které jsou ovšem v umělé formě mnohem hůře vstřebatelné (to vám zase potvrdí každý odborník na výživu - vitamíny a minerály se vstřebávají nejlépe z přirozených zdrojů), proto jich tam musí přidáno obrovské množství, které ale zase klade příliš velké nároky na trávící soustavu kojence.
Navíc umělá výživa způsobuje obezitu (uměle živené děti se přejídají, příliš rychle se jim roztahuje žaludek, mají menší možnost, jak ovlivnit kolik mléka vypijí), dále pak zvyšuje riziko alergií, diabetu 1. a 2. typu, infekčních onemocnění (včetně zánětů středního ucha, pneumokokových infekcí a infekcí zažívacího ústrojí), leukémie a SIDS.
(Tady odkaz na článek: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC281...)
Umělá výživa má své místo, ale má být používána jen v případech, kdy selhaly všechny odborně vedené prostředky pro pomoc s kojením. Má být na lékařský předpis.

luapa
22. kvě 2013

@hamma Tak to jsem opravdu nevěděla. Samozdřejmě, dělám co se dá, tak uvidíme. Už to přestanu řešit. Postup mám správný, tak se nám to ještě snad povede urovnat.🙂 Vím, že už nebudete radit, ale mohla byste mi ještě poradit. Objednala jsem si beneditkt a řecké seno. Snad jsem nespletla název. Prosím, užívám od včerejška 3tablety od každého třikrát denně, jak dlouho se to má užívat. Jak poznám, že to účinkuje. Podporujeto laktaci? Měla by se mi začít dělat víc mléka? Nebo nalévat prsa? Prostě nevím, jak poznám, že to zabralo? A za jak dlouho by se to mělo projevit? Hledala jsem na netu, ale na toto jsem nikde odpověď nenašla. Když tak do IP, moc děkuji 🙂

cervenec
22. kvě 2013

@hamma Dobrý večer, chtěla bych vás poprosit o radu 🙂 Moje dcera (necelých 6 měsícu)cca 3 týdny zpět začala z ničeho nic po kojení ublinkávat,říhá a ublinkává min 1,5hod po jídle,někdy i těsně před dalším kojení,tj po 3 hodinách 😒 blinká sražený mlíčko s hlenama,neblinká obloukem.zkrátila si kojení na max 5 minut a současně s tím začalo to blinkání,myslím si,že to má souvislost, v noci ji totiž déle a je to v pohodě 😒 jsem z toho nervozní ☹ děkuju moc.

kacena00
22. kvě 2013

@luapa
myslím, že poznat se to dá podle toho, jestli je dcera spokojenější u prsu, nicméně víc mlíčka se určitě udělá hlavně stimulací - dítě u prsu....vše ostatní jsou více či méně účinnější berličky, jsou dobré, ale nejlepší je to dítě coby stimul 😉

luapa
23. kvě 2013

@kacena00 Stimul, máme až, až. Každé dvě hodiny kojíme a trvá nám to minimálně půl hodiny a více. A zatím žádné zlepšení. Ještě pár dní počkám jestli se to zlepší, když jsme teď v podnělí měly tu retenci. Říkají, že poklesne laktace a do týdne by se to mělo zlepšit. A nevím, co se stalo, jestli je to těmi bylinami, ale malá teď pije strašně málo a ani moc nebrečí. Dnes ráno vypila 40ml, tak jsem ještě chtěla aby pila a pak se mi hodně poblinkala. Je normální, že přestala vyžadovat svoje obvyklé množství? No, uvidíme, jak bude prospívat. Je pravda, že sání se nám teď zlepšilo, už se u toho tolik nevzteká. Spíš pořád usíná.

katka82
23. kvě 2013

@luapa občas prckům stačí i méně mlíčka než pili dřív 😉mají prostě taková období 🙂 někdy to i bývá předzvěstí spurtu 😉 jinak mě osobně na zvýšení laktace moc pomohli homeopatika a kojící čaje-čajánek a bioapotheke 😉

kacernice
23. kvě 2013

@mikulka Dobrý den, můj dotaz bude znít asi hloupě, ale chtěla bych se zeptat, jestli se dá vyvolat laktace uměle bez předchozího těhotenství. Někde jsem četla, že to možné je, že některé ženy kojily své adoptované děti, ale nevím, zda je to pravda 😕 Zajímá mě to, protože se chystáme jedno mimi adoptovat 😨

daisyjane
24. kvě 2013

Dobrý den. Měla bych dotaz. Malý má přes 3 měsíce a asi posledních 14 dní pláče každý večer neutišitelně velice dlouho. Mlíčka mám už od začátku habaděj (příkládám vždy, když si řekne, prsa střídám, mlíčko někdy doslova tryská), ale nemůže být málo výživné? Občas se začne vztekat právě u kojení a začne mě přitom strašně "kousat"... Mám zkusit dokrm? Mám zrovna zkoušky ve škole a je to pro mě už dost náročné, tak jestli ze stresu nemám mlíčko slabé. Na prohlídce doktorka neshledala žádný problém a přibral zatím taky dobře. Přestal ale od té doby naráz kakat. Předtím i 8x denně, teď jednou za 3 dny a to ještě s rourkou. Je to naše sluníčko, ale ty záchvaty vzteku jsou neutišitelné, hlavně teda před usnutím, ale stane se, že pláče i 3 hodiny vkuse ráno nebo v noci a nic nepomáhá. Doktorka tvrdí, že takovýto pláč je běžný, ale mě se to nějak nezdá. Děkuji

kacena00
24. kvě 2013

@kacernice s tím by vám měl pomoci gynekolog, čím dříve tím lépe 😉

kacena00
24. kvě 2013

@daisyjane spíš ho možná štve jak moc to teče, zkuste si před kojením odstříkat, že kojené dítě kaká až za několikm dnů je úplně běžné, dcera mi dokud byla jen kojená kakala co 5 dnů, kamarádce dokonce holčička kakala až po 14 dnech- pravidelně, záchvaty vzteku může mít k nadýmání nebo je prostě takový ( můj syn probrečel první 3 měsíce 6-8 hodin denně, s postupem času jak mu zrál mozel se to lepšilo, ale nedovedl usínat a tak před každým spaním řval i hodinu a půl v kuse....

kacena00
24. kvě 2013

@kacernice odeslala jsem to poněkud brzy, gynekolog vám napíše nějaké hormony, tím docílí správné hormonální hldiny jako přípravu na kojení, dále si zakoupíte suplementor a budete zpočátku krmit umělým mlékem, než se vám stimulací dítěte u prsu začne vytvářet mléko vlastní, pokud je to možné, dohodněte se s kojeneckým ústavem, pokud přes něj novorozenec půjde na alternativním způsobu dokrmování, aby vám miminko nezvykly na lahev

držím palce!!!

kacernice
24. kvě 2013

@kacena00 děkuji za odpověď, jsem ráda, že to opravdu jde a budu se moc snažit, aby to s kojením vyšlo 🙂

kacena00
25. kvě 2013

@kacernice koukněte na článek adoptivní kojení- má dvě části na rodině http://www.rodina.cz/clanek6347.htm http://www.rodina.cz/clanek6816.htm a tady ještě jeden užitečný odkaz 😉 http://www.dumrodin.cz/adoptivni-kojeni.html

janasev
28. kvě 2013

ahojky, potřebovala bych radu, malemu je 1 r a 9m, před 14 dny jsem přestala kojit a to uplný odstav, v jeho případě by postupné přestávání neprošlo, první tři dny jsem odstříkavala do ulevy, pak už se prsa nenalevala, pořád mlíčko je, ale malej nevyžaduje, co mě trápí je ted asi 5 dní bolest bradavek, bolí mě i v klidu nebo při doteku, cítím tam občas píchání, žádné ztvrdliny ani bouličky v prsou nemám, jen ty bradavky, je to dočasné nebo dá se od toho nějak ulevit? děkuji za radu

seny83
29. kvě 2013

Ahoj, taky bych potřebovala poradit, moje dcerka má 5 týdnů, kojení nám ze začátku šlo líp než teď. Teď má malá několikrát za den, hlavně ale v noci problém se přisát, řve u toho, vzteká se, když ji prso nabízím, nebo ji pomáhám si ho chytnout, tak řve jak tur. Ráno když se vzbudí chytne se většinou pěkně, ale v noci kolem 3, i po 5 hodinách od posledního jídla se vzteká a nechce se přisát. Trvá to někdy i půl hodiny i déle, mezitím se i párkrát chytne ale potahne dvakrát a zas řev... já jsem z toho pak dost nervní a možná to chudák nějak vycítí... opakuje se to snad každou noc, a i 2-3x přes den... tak nevím jestli jenom nemá hlad a chce dál spát a nemůže usnout, nebo ji něco vadí, nebo něco dělám blbě... nabývá docela dobře, z porodnice jsme odcházeli s 2700 g a na poslední kontrole u Dr. jsme měli 3400 g... jenom kojíme, žádná UM, na začátku jsem na jednom prsu používala klobouček, ale malá ho sama začala asi před týdnem odmítat, tak už jdem bez kloboučků... mlíka mám dost, teče proudem i mezi kojením...

pajulka1987
30. kvě 2013

@mikulka dobrý den, prosím o pomoc strašně mě při kojení svědí dvorce...podle různých diskuzích jsem zkusila použít citrovital na moučnivku, ale malý v puse nic nemá...po týdnu mazání bysme měli končit a dvorce opět svědí..co na to prosím???

daisyjane
31. kvě 2013

@kacena00 Díky za odpověď. Když byl úplně malušenký, tak ho to tryskající mlíčko asi štvalo, ale teď už si zvyknul a dokonce vyžaduje, aby to pěkně teklo. Z toho důvodu jsem začla střídat prsa během kojení, klidně i několikrát si ho přehodím a je tak spokojený. To kousání přikládám buď právě slabšímu proudu oproti počátku, nebo právě slabšímu mlíčku, jak jsem byla ve stresu. Varianta třetí mě napadá, že jsem v době kdy jsem se vás ptala, ještě netušila, že mám dostat menstruaci, takže možná změna chuti připadá v úvahu. Ale to nevím, jestli můžu nějak ovlivnit, nebo si na to zvykne?

Je mi líto, že jste si zažila příběh číslo 1 a v důsledku tak přišla o mléko. Nám naštěstí pediatrička nic nevnucuje, ale mám na druhou stranu pocit, že ani nic moc neřeší. Malej má tendence se točit k jedné straně a také občas velmi zakloní hlavičku a teď se začal jakoby stavět do mostu, jsem zvědavá, co mi na to řekne..

kacenka1111
3. čer 2013

Dobry den,
chtela bych se zeptat, zda bych se po cca 10ti mes mohla rozkojit? Male je rok, a, mala ma abkm a asi lepek, nemela jsem informace o nicem a jedla spatne a vůbec to bylo cele divne....Kojila jsem skoro porad, mleka jsem mela silene moc ( doted mam mlezivo s kapkami mleka, dnes extremne moc ) Prsa mam nality, horky, celou dobu mi z nich vyteka mlezivo s kapkami mleka....
Mělo by to ted vůbec cenu?Pokud by to cenu mělo a slo to, strasne rada bych se do toho vrhla....Za jak dlouho ze me "vyprcha" napr. kravske mleko, lepek, který bezne jim? Proste za jak dlouho muzu kojit, abych Verce neuskodila?
Predem moc dekuji.