Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

marketnieuw
27. kvě 2011

@mikulka mohu se vas zeptat? mala ma obcas "problem" s pitim, nekdy pije opravdu krasne ale obcas strasne hlta, polyka vzduch, otvira pusinku na prso, ale nezavre ji - jen jakoby porad hleda s otevrenou pusinkou... a pritom prisat se umi pekne.. pak se zase pusti a takhle porad dokola...
cim by to mohlo byt? pouzivanim dudlika?
a jeste k moucnivce - jake jsou dalsi symptomy krome bileho jazycka? mam na dvorci drobne bile tecky, je to infekce? pokud by to opravdu byla moucnivka, je lecba urgentni? nebo staci, kdyz jdeme za tyden k lekari na kontrolu?

zvirka
27. kvě 2011

@mikulka Díky. Ne ne, nesvědí nepálí, já mám celkově hodně suchou kůži a už v těhu mi to dělalo. Teď obzvlášť, protože malý to ožužle, pak to oschne a pořád dokola a tím to vysychá. Dřív jsem používala mastičku, ale je v ní olivový olej, ze kterého se mi Mireček několikrát osypal, tak už ji nechci používat. Nějakou dobu to bylo dobré i bez, ale teď to mám zas suché, tak jsem si říkala tu vazelínu. Díky 🙂

mikulka
autor
28. kvě 2011

@marketnieuw Moučnivka se pozná také podle bílých teček v puse dítěte. Já bych s tím moc nečekala a raději k dr. šla... Zatím můžete potírat prs genciálkou.
To, jak vám malá pije se mi moc nelíbí, bylo by asi třeba zkontrlovat techniku kojení. Pokud jste z Prahy, mohu přijet, nebo někdo z kolegyň z Laktační ligy.
Zatím postup pro správné přisátí:
vymáčkněte trochu mlíčka a prsem malou poškádlete kolem pusinky a na rtíkách, začne otáčet hlavu a otevírat pusu,
jakmile pusu otevře hodně, jako když zívá, šup s prsem do pusy tak, aby měla v puse větší část dvorce. A pak musí sát tak, že nejprve jako by rychle hýbe pusou, pak už pomaleji - hýbou se uši, spánky, je slyšet, jak polyká, bradu má zabořenou v prsu a nos také.

Také je možnost, že jí to málo teče, pak je třeba prsa před kojením nahřát.
Nebo jí není poholdná poloha, něco jí tlačí apod., nebo ruší. Zkuste také zkontrolovat polohu a zda není odněkud hluk.

mikulka
autor
28. kvě 2011

@zvirka Tak promazávejte a zkuste po každém kojo vytlačit trcohu mlíčka a potřít si tím dvorec...

mikulka
autor
28. kvě 2011

@zvirka Jo a pak až to oschne, dát mast

marketnieuw
28. kvě 2011

@mikulka vidite, to me nenapadlo, ze by to mohlo byt polohou, zkusim
je to celkem mozne, protoze nekdy pije uplne krasne... dekuju za radu

marketnieuw
28. kvě 2011

@mikulka a to v noci, takze to bude asi ten hluk
😉

knedluska
28. kvě 2011

@mikulka - hezký den, měla bych taky jednu otázečku. Dceři jsou 4 měsíce a teď mi začala u kojení trošku zlobit. Pije dobře tak 5 někdy i 10 minut a pak se pustí a začne se hrozně vztekat. Tak jí dám krknout, znovu dám k prsu, chvíli pije a začne se vztekat zase. Je možné, že je za tak krátkou chvíli najezená nebo se vzteká, že už jí mlíčko tolik neteče? Zezačátku jsme kojily skoro hodinu, pak půl hodiny a teď si to takhle zkrátila, tak nevím, jestli jí to stačí. Děkuju za odpověď. 🙂

mikulka
autor
29. kvě 2011

@knedluška: no jo, ve 4. měs už dítěti stačí těch 5-10 min a přijde to někdy naráz, že se maminky diví, že dítě pije tak málo, a mají strach, že není najedeno. Ale buďte ráda, doba kojení se zkrátila a to je dobře, už se nebude vše točit celý den převážně kolem kojení jako je tomu na začátku. 😉 Ona taky už začne být zvědavá a koukat kolem, nebude se na kojo tolik soustředit. Nechte jí, když s e pustí, je najezená...

knedluska
29. kvě 2011

@mikulka - děkuji za odpověď. 🙂 A přesně, jak píšete, začala koukat všude možně a zajímá jí všechno možné kromě jídla. Tak jsem měla strach, aby jí to stačilo, ale hlady nepláče, tak asi jo. Ptala jsem se na to naší dětské doktorky a ta mi jenom řekla, že mlíčko mění chuť při menstruaci ( tu ale nemám ) a tím skončila, tak ta mi moc neporadila. 😒
A ještě se zeptám, dá se nějak přibližně říct, kolik mlíčka je v prsu? Nikdy jsem neodstříkávala, tak netuším. 😅

mikulka
autor
29. kvě 2011

@knedluška - to je pravda, že při menzes mění mlíčko chuť a děti jej pak mohou chvíli odmítat, nebo vypít míň. Ale takových dětí je málo, většinou nic nepostřehnou. Spíš kojte na klidném, nerušivém místě. Čím starší bude, tím víc bude pozorovat okolí. Ale když bude mít hlad, prvních 5 min bude pít v klidu a může za tu dobu vypít svou dávku. 🙂

Kolik mlíčka je v prsu záleží na tom, kolik ho dítě chce a obvykle vypije. U 4. měs. dítěte už je to otázka poptávky (kolik chce dítě mlíčka) a nabídky (tolik mléčná žláza po impulzu z mozku vyrobí) 😉 Dokonce se může mlíčko vyrábět rovnou při sání. takže postupně se prsa už ani nenalívají (ne moc) a mlíčko se dělá rovnou při sání. Jenoduše řečeno.

luceka
30. kvě 2011

Dobrý den, dcerce je necelých 7 týdnů a už cca 2 týdny se trápíme s tím, že odpoledne a večer při kojení vždy hrozně křičí. Večer je to nejhorší, napije se tak 1 až 5 minut a pak se začne hrozně vztekat, někdy ji asi bolí bříško, protože u toho hodně kope nohama a v obličeji zrudne, strašně sebou mele a jak se víc rozpláče, není možné ji přiložit. Zkoušela jsem už všechno možné, kojím ji z obou prsů, často je střídám i v rámci jednoho kojení, nepřipadá mi, že bych měla málo mlíčka, prsa mám nalité ještě po kojení, tak nevím, co by jí mohlo vadit. Ze začátku kojení vždycky hrozně hltá, někdy se až zalyká. Ale na druhou stranu, když jsem kojila na jedno kojení jen z jednoho prsu, měla jsem pocit, že to nestačí, mezi kojením byla více plačtivá. Polohy kojení také střídám, nejhůře jde nakojit při té klasické poloze, to sebou hrozně hází. Někdy pije chviličku a pak křičí třeba hodinu, když si ji dám na ruku bříškem dolů do polohy zvané na tygříka (myslím), tak se po chvilce zklidní, jakmile ji vrátím do polohy na kojení, zase spustí pláč. Už opravdu nevím, co dělat, aby se v klidu najedla.
Ještě jsem se chtěla zeptat, jaká doba zhruba postačí takto starému miminku, aby se najedlo. Někdy zvládneme totiž 5 minut z jednoho a 5 z druhého prsu celkem v klidu a nevím, zda ji pak dál trápit a nutit nebo už nechat být. V noci a přes dopoledne běžně kojím tak 20minut, někdy maličko méně. Po propuštění z porodnice dcerka nepřibírala, měla žloutenku a byla velice spavá, proto mám v sobě stále zakódovaný ten strach, že nebude prospívat.

mikulka
autor
30. kvě 2011

@luceka Důvodů, proč se malinká vzteká může být několik.
Možná jí mlíčko teče moc rychle a zalyká se jím? Nekašle třeba, nebo tak? Ř9káte, že slyšíte, jak rychle polyká... Zkuste polohu vleže na zádech (vy) a dcerka na vás na břišku u prsa. Nejlépe, když vy budete do půli těla a ona jen v plence, kontakt kůže na kůži ji bude uklidňovat.
Pokud byste vypozorovala, že vám mlíčko teče hodně (až tryská), můžete ještě k poloze vleže dát dlaň na druhé prso a trochu zmáčknout, ev. na prso, ze kterého kojíte.

10min kojení s e mi zdá na tak malé dítě málo. Ale je možné, že jí to stačí a pak v noci pije více a chce se více nasytit /ani my nejíme každé jídlo stejně velké, stejné množství/. A v noci je klidná? Jaký je rozdím v kojení v noci a přes den? Neruší jí třeba nějaký hluk, televize apod.?
To, jak přibírá vám určitě kontroluje pediatr, tam možná zjistíte, že přibírá krásně. 😉

luceka
30. kvě 2011

@mikulka Ano, je pravda, že když ji prso vypadne ze začátku kojení, tak mi mlíčko kolikrát opravdu tryská a někdy i kašle jak se dáví, zkusím tedy polohu vleže jak píšete. Děkuji 🙂
Při kojení jak v noci tak přes den mám stále stejné podmínky, televizi pouštím na kojení i v noci abych neusínala, takže to by jí snad vadit nemělo, místo, kde kojím je taky stejné. V noci je u kojení klidnější, nehltá tolik a vydrží papat dlouho, klidně těch 20minut krásně pije. V noci mezi kojením krásně spí, nebrečí, z čehož usuzuji, že hlad nemá, přes den mezi kojením je také celkem klidná, nebrečí.
Zatím moc děkuju za radu, vyzkouším 🙂

endel
30. kvě 2011

Dobrý den,
syn má 4měs. a já mám už potřetí zánět prsu (dvákrát se my to podařilo rozehnat bez antibiotik). Chtěla jsem se zeptat jestli existuje nějaká prevence? Zapoměla jsem syn má zúžený slzný kanálek a tak má v očičku od narození hnisavý sekret, který se podaří vždy jen na chvíli přeléčit, tak nevím jestli díky tomu je stále on příčinou toho zánětu.?děkuji za odpověď

mikulka
autor
31. kvě 2011

@luceka Tak to bude pravděpodobně tím, že vám mlíčko hodně teče 🙂 Ještě zkuste to, že před kojením malinko odtříkáte, ale jen ručně, prsty:

uděláte si s ukazováku a palce jako by písmeno C, dáte na hranici dvorce - palec nahoru, ukazovák dolu, zaboříte hluboko do prsa - jako by vnoříte prsty dovnitř a stisknete a několikrát.
Pak dáte prsty takto ze stran dvorce a opět párkrát stiskněte. Jinak to stisknutí dlaní nahoře prsa taky pomáhá.

mikulka
autor
31. kvě 2011

@endel Dobrý den, to by nemělo se zánětem oka syna souviset.
Já si myslím, že jste možná spíš měla retenci . někde v prsu se nahromadí mlíčko a nejde ven, utvoří se hrudka.
Tady je prevence jen ta, že se budete snažit prso vyprázdnit ze všech stran rovnoměrně - tedy měnit alespoň dvě polohy. Ideálně klasickou na madonu a boční fotbalovou.
Pokud si v prsu nahmatáte tvrdší místo, dejte bradu dítěte k tomuto místu, vytáhne z něj mléko. 😉

monik1
31. kvě 2011

Dobrý den, celou diskuzi jsem nedočítala, tak pokud se ptám na to, na co už jste odpovídala, předem se omlouvám. Mám čtyřměsíčního syna, který je od narození skoro pořád u prsa, teď už je to mnohem lepší než byl menší, to jsme pili opravdu i co hodinu, teď se už snažíme dodržet aspoň 2 hodiny mezi kojením, déle to bohužel nejde, zkoušeli jsme i příkrm - jestli to není hlady, ale příkrm odmítá, nechce ani dudlík, takže jsem spíše jeho dudlíkem. Když byl menší, tak jsme v noci vstávali jen 3x, ale teď už poslední měsíc opravdu vstáváme 5-6x v noci, jsem z toho hodně vyčerpaná, když jsme mu na noc zkusili dát Nutrilon, tak noc byla úplně stejná, nemělo to žádný vliv... Dá se nějak zlepšit to noční spaní nebo je opravdu takový mamánek, co pořád musí mít mámino prso v puse?? děkuji za odpověď.

luceka
31. kvě 2011

@mikulka Děkuji 🙂

mikulka
autor
31. kvě 2011

@monik1 Dobrý den, tak hlavně nedávejte žádné UM - zbytečně byste mohla skončit s kojením, což by byla škoda a dost časně, ani příkrm - to je nesmírně brzo!!!!

Je to asi bohužel tak, že jste skutečně dudlíkem synka. 😕 😝 Na to pozor, začnou mu růst zuby, bude chtít uklidnit a šup k prsu a tak i v jiných situacích bude chtít hned k prsu. Zlozvyk se u dětí tvoří většínou po 3. měs. života a v té době by se také měl začít hned odbourávat.

Takže teď jde o to, abyste synkovi ukázala, že prso je mu k dispozici, když má hlad, ne jako dudlík.
Nakojte ho (ve 4. měs by mělo stačit kojení do 15 min) a pak prsa schovejte. (pozor při vyndavání prsa z pusinky, musíte do koutku strčit prs, trochu zalatčit na dolní čelist a počkat, až povolí stisk)
Když bude brečet a chtít k vám, vyhovte mu, mazlete se, hlaďte, ale nedávejte mu prso - je najedený, tak proč prso. Snažte se:
1. uklidnit ho jinak, než prsem - je to sice nejjednodušší, dáte prso a je klid, ale už teď vám to vadí a v budoucnu bude ještě víc 😒
2. odvést pozornost

Noc:
zkuste vypozorovat, kdy má opravdu hlad (kdy opravdu saje, polyká) a v tu dobu kojte, myslím, že 2x/noc by mělo stačit.
Ostatní buzení - max bych k němu vstala, pohladila, neberte ho z postýlky, zkuste vydržet
Také je dobré, kdyby k němu třeba o vík. vstával manžel, nebo byste mohla spát v jiné místnosti - aby necítil vaši vůni, mléko a tak

Odnaučení na prso=dudlík, je náročné a chce to pevné nervy, odhodlanost, zásadovost a počítat s tím, že to nepůjde hned a že zpočátku budete ještě unavenější, než když mu to prso dáte i 6x za noc.
Ale pokuste se.

Kdyby to nešlo, byla byste vyčerpaná, kluk prořval noce, odložte to a zkuste stejnb postup zase za 14 dní.
Je ale potřeba, abyste byla přesvědčená, že prs nedáte a podle toho se zařídila. Ne nakazovat, to tak malé mimi, nepochopí, ale pomazlit, pošušňat, převést pozornost.
V noci je dobré požádat manžela o pomoc.

Dejte vědět, jak se to u vás vyvíjí a nebojte - tohle je strašně časté!!!

endel
31. kvě 2011

Děkuju, za odpověd, ale měla jsem i teploty a všecko mě bolelo zimnice, červený flek na prsu adt...doktor my řekl, že je to začínající zánět takže myslím, že to nebyla jen retence. Taže prevence je hlídat ty retence o rozmasírovat je?
Ještš jsem se chtěla zeptat jestli také kosmetika )např. opalovací krém) aplikovaná na pokožku může pronikat do MM.
Děkuji

mikulka
autor
31. kvě 2011

@endel
Zánět od retence se pozná tak:
retence: horečky nad 40 st max 2 dny
zánět: horečky i déle než 2 dny
Zimnice u obou

retence: nahmatá se tvrdé, ohraničené místo
zánět: nenahmatá se tvrdé místo, zánět je v celém prsu

Prevence je to vyprazdňování (to je nejlepší) - po kojení si prs prohmatekte, zda není někde tvrdý a je skutečně zcela vyprázdněný - a vy jste v úlevě, necítíte tlak apod., ale raději nemasírujte, u zánětu se masáž nedoporučuje a když nevíme, co to je přesně, radši ne.

Opalovací krém, jakýkoli, který neobsahuje konzervační látky. Ale pokud jej nebudete vtírat na dvorec a bravadavku, až tak bych si s tím starosti nedělala. 😉

monik1
1. čer 2011

@mikulka Děkuju vám moc za radu, budu se snažit to dodržet, i když věřím, že to bude těžké, pár takových pokusů už totiž bylo... Syn už poslední týdny spává od půlnoci s náma v posteli, což jsem nikdy nechtěla, ale bohužel jsem natolik unavená, že to bylo pro mě pohodlnější o to těžší to teď bude ho zase naučit spát zpět v postýlce. Určitě se ozvu "jak bojujeme". Děkuji za rady 😉

cara.m
1. čer 2011

Dobrý den, teď jsem objevila tuto diskuzi a moc děkuji, že existuje! Věřím, že maminkám hodně pomůže 😉
Chci se zeptat na zavádění příkrmů a s tím související. Jak je to u zavádění příkrmů u předčasně narozených dětí? Syn (dosud plně kojen, prospívající) bude mít příští týden 6 měsíců, ale je předčasně narozený - o měsíc dříve. Mám příkrmy zavádět od dovršení 6. měsíce nebo mám zavádět příkrmy dle gestačního věku? Ještě chci podotknout, že se mi budil v noci 1 x max. 2 x za noc na kojení a posledních 14 dnů se budil v noci i co dvě hodiny (teď poslední dva dny se vrátil na buzení 2 x za noc, ale nevím, jak dlouho mu to vydrží 🙂 ). Nevím čím to, zda mu nezačalo být smutno v postýlce 🙂 nebo je to hlady?
Ještě se chci zeptat na zavádění nápojů. Vím, že zatím není třeba jiné pití zavádět, ale měla jsem v plánu syna už na pití přivykat. Chci ho učit pít z pítka a říkala jsem si, že může dlouho trvat, než se to naučí a že začneme ať to do té doby, kdy nebude mlíčko jako pití stačit nacvičíme 🙂 Ale tady v diskuzi jsem četla, že v šestém měsíci pití nenabízet. Kdy tedy mám vodu nebo čajík začít nabízet? Nechci to nechávat až na ten nejzažší termín a po té ho do pití nutit s hůrzou, že bude dehydrovaný, když pít nebude umět.
A ještě se zeptám ke na konzistenci příkrmů - četla jsem, že není dobré je mixovat, doporučujete také rozmačkat vidličkou a přidat trochu vody ať je tekutější např.? Děkuji! Já teď začala příkrmy studovat a je to celá věda 🙂 Zlaté kojení 😀 Děkuji moc za informace!
@mikulka

cara.m
1. čer 2011

@mikulka a ještě jeden dotaz k příkrmům 🙂 V případě, že si příkrmy zamrazím do zásoby, jak je to s jejich přípravou před podáním? Stačí je nechat rozmrazit ve vodní lázni nebo je musím dát na plotnu a nechat přejít varem - četla jsem, že zmrazené potraviny by měly být ohřáty až do varu, aby se zničily případné patogeny. Jste toho názoru, že je to nutné a vodní lázeň nestačí?

sarihy
1. čer 2011

@mikulka:

Dobrý den, měla bych na Vás jeden dotaz...příští týden jdu na malinkatý chirurgický zákrok pod narkozou, takže bych potřebovala pro dcerku odstříkat 1 dávku mléka...ale moc nevím, jak na to, nikdy jsem nic takového nedělala...moje idea byla sbírat mléko od rána, vždy odstříkat z toho prsa, ze kterého jsme kojila, nechat v lednici, a pak večer by to manžel ohřál. Dneska to ale zkouším a teda jako nic moc (po dvou pokusech mám max 40ml)...Nebo mám vždy odstříkat to druhé prso ? Zase se bojím, abych měla dost mlíka, až budu dítě kojit...Pšíu to dost zmatene, ale snad mě chápete. Budu Vám moc vděčná za radu. Díky !!!

sarihy
1. čer 2011

@mikulka : A ještě jeden dotaz - jak dlouho vydrží MM v lednici ? 24h ? Děkuji !

mikulka
autor
1. čer 2011

@sarihy Odstříkejte z prsa, ze kterého jste nekojila. Z toho, co jste kojila, už moc nevysajete 🙂
Mlíčko na příště mít budete, nebojte...

V lednici vydrží mléko 6 hodin, v mrazáku 3. měsíce.

Důležité je, aby manžel podal mlíčko alternativně (třeba stříkačkou a hadičkou, nebo stříkačkou po prstě, ev. Calmou - jedniná lahvička (od Medely) pro kojené děti schválená Laktační ligou - neodnaučí na prso.
@cara.m Odpovím později, to je složitější dotaz.

mikulka
autor
1. čer 2011

ted jsem si uvedomila,ze jsem napsala hloupost. Mleko MIMO LEDN.VYDRZI
6HOD.v lednici az 24. Pisu z mob,proto takhle.

sarihy
1. čer 2011

@mikulka Mnohokrát děkuji za odpověď. Vyzkoušíme to o víkendu, snad to půjde. Myslím, že vždy v noci mám prsa nalitá trochu víc, takže pokud může být MM v lednici 24h, měla bych toho nasbírat dostatečné množství.