Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
5. únor 2014

@jitulen77 Dobrý den, chtělo by to asi konzultaci s LP, aby viděla konkrétní techniku. Množství mléka je opravdu male a svědčí o neefektivním sání. Jazýček nemusí být vyloženě vyplazený, ale musí být pod prsem, tedy hodně otevřená pusinka a jazýček dole. Přikládá se mimi k prsu ne naopak, mimi musí obsáhnout co největší část bradavky I dvorce. Ale teoreticky je to snadné, v praxi těžší.

emin
5. únor 2014

@caboonek Omlouvám se za zpožděnou odpověď. Kojte co nejčastěji, střídejte prsa. Žaludek miminka je ještě hodně malý, zhruba jako malá meruňka. , v této době se laktace rozjíždí, mimi se učí sát. Dbejte na správné přiložení a sání, případně si zavolejte LP.

emin
5. únor 2014

@anets Dobrý den, malý Vás nekousl,ale špatně se přisál a v pusince se silou sacího reflex bradavku skřípla. Patrně se na ní vytvořila prasklinka - ragáda. Ošetřujte ji Purelanem či Bepanthenem. Miminko přikládejte tak, aby mělo co nejvíc otevřenou pusinku a vzalo nejen bradavku, ale I co největší kus dvorce kolem. Správné sání je dlouhé, táhle s pauzou v dolní poloze brady. Krátké dudlavé pohyby jsou k ničemu, mimi se nekrmí. Krev mimi nevadí, patrně jí nebylo mnoho. Kojit můžete I nadále, může to trochu bolet, než se ragáda zahojí, ale pokud budete nadále přikládat špatně, budou prsa rozpraskaná bohužel ještě víc. Opět doporučuji konzultaci.

janach1051
5. únor 2014

děkuji za odpověd 🙂 😉 🙂 😉 🙂

etra
6. únor 2014

Dobrý den, mám dotaz 😉 Příští týden jdeme s dítkem na přeočkování hexavakcíny, na předešlá očkování neměl žádné přehnané reakce a doufám, že to tak i zůstane. Přesto mám obavy....Myslíte si, jako odborník, že kojení může zmírnit reakce na očkování? Malý má 14 měsíců a stále ještě kojím....Dostává mlíčko večer, v noci a ráno.Děkuji.

emin
7. únor 2014

@etra Jako laktační poradkyně můžu s klidem říci, že kojení je pozitivní téměř ve všem 🙂. Kromě výživových plusů vidím ve věci očkování hlavně psychické uklidnění mimina, může být podrážděné, teplota, mrzutost atd. To vše se u prsu snáší lépe. Děti často po očkování vyžadují prs častěji. Samozřejmě ale nejde říct, že kojení vyřeší možnou rekaci na očkování 😉 Klidně po očkování kojte častěji, při teplotě rozhodně velmi často, při dlouho tvrajících horečkách či jiné závažné reakci raději kontaktujte lékaře. Je vždy lepší "otravova se zbytečností" než přijet pozdě. Držím palce, ať to zvládnete.

ivis
7. únor 2014

Dobrý den, prosím o radu,budu ukoncovat kojení ze dne na den,již je to neúnosné-do půl roku kojeno 20-30xdenne,do roku 15xdenne,nyní v 19mesicich jsme tak na 8kojeni,noční jsme před měsícem odbourali,začínáme s maratonem v 5rano a koncimě v 9hvecer.jak abych já a moje prsa co nejméně trpěla?budu separovana 8 dni od dítěte. děkuji moc

etra
7. únor 2014

@emin Děkuji moc za vaši odpověď!Trochu mne uklidnila, ale úplně klidná zůstanu, až bude to proklaté očkování za námi... 😝

emin
7. únor 2014

@ivis Pokud jste již definitivně rozhodnutá, pak při nalitých prsou odstříkávejte do úlevy, nejlépe ručně. Vybavte se dostatečnou zásobou vložek do podprsenky. Pro snížení laktace můžete pít mátový a šalvějový čaj. Připravte se, že na Vaše odloučení může dítě reagovat smutkem I apatií, po návratu Vás zprvu odmítat apod (ale samozřejmě nemusí, nechci Vás strašit), nyní je pro něj kojení spíše psychickou než výživovou záležitostí. Vysvětlete mu, že odjíždíte, ale že opět přijedete. Pokud poté bude chtít prs, jednoduše řekněte, že už ne a trvejte na tom. Zvyšte mazlení a čas, který společně trávíte. Hodně úspěchů.

nacilme
12. únor 2014

Dobrý den, potřebuju poradit mám pěti měsíčního kluka a z ničeho nic najednou odmita prso. Doteď jsem kojila normálně bez problémů, občas jsem dala i lahvičku a také bez problémů. Prosím poraďte

emin
13. únor 2014

Pokud se úplně odmítá přisát, jde o tzv bojkot kojení - tzn bezdůvodné odmítání prsu. Zkoušejte přikládat velmi často, hodně v noci, kdy děti v polospánku lépe spolupracují, zkuste kojit kůže na kůži (vy svlečená mimi v plence). Většinou to po pár dnech odezní samo. Pokud se přisaje ale vrtí se, brzy se pouští, pláče, vzteká, může jít o změnu chuti mléka, rostoucí zoubky, Vaši první MS, a mnoho dalších důvodů, nebo jen snížení toku mléka. Zkuste stlačovat prso při kojení, Kojit velmi často, opět v noci, nejlépe v druhé polovině noci, kdy je tvorba prolaktinu vysoká. Můžete zkusit odstříkávat mezi kojením, nahřívat prsa, před kojením vypít teplý nápoj, kojit kůže na kůži. Miminko ke kojení nenuťte, mohla byste vytvořit k prsu averzi. Opět během pár dní by se problem měl vyřešit a tok mléka zvýšit.

emin
13. únor 2014

@nacilme Pokud se úplně odmítá přisát, jde o tzv bojkot kojení - tzn bezdůvodné odmítání prsu. Zkoušejte přikládat velmi často, hodně v noci, kdy děti v polospánku lépe spolupracují, zkuste kojit kůže na kůži (vy svlečená mimi v plence). Většinou to po pár dnech odezní samo. Pokud se přisaje ale vrtí se, brzy se pouští, pláče, vzteká, může jít o změnu chuti mléka, rostoucí zoubky, Vaši první MS, a mnoho dalších důvodů, nebo jen snížení toku mléka. Zkuste stlačovat prso při kojení, Kojit velmi často, opět v noci, nejlépe v druhé polovině noci, kdy je tvorba prolaktinu vysoká. Můžete zkusit odstříkávat mezi kojením, nahřívat prsa, před kojením vypít teplý nápoj, kojit kůže na kůži. Miminko ke kojení nenuťte, mohla byste vytvořit k prsu averzi. Opět během pár dní by se problem měl vyřešit a tok mléka zvýšit.

katyxq
14. únor 2014

Všechny kojící maminky, kterým se líbí cíle a popis, zvu do skupiny Kojení přirozeně a intuitivně - https://www.modrykonik.cz/group/2356/detail/

luciblank
16. únor 2014

Pěkné nedělní odpoledne jdu si k vám pro radu.
Mám 7týdenního chlapečka kterého plně kojím. V posledních dnech strašně bojujeme s kojením vím že mléka mám hodně ale v posledních dnech strašně pláče dá se říct hystericky brečí odtahuje se od prsa ať už je na jakékoli straně. Trpí i na prdíky ve 3 týdnech jsme také byli hospitalizovaní pro silnou koliku už jsem z toho opravdu zoufalá a nevím jak dál nerada bych přešla na UM ale takovýto stres se nedá dlouho vydržet podle mne je základ spokojená maminka i miminko. Své starší syny jsem kojila prvního do 4 měs a druhého bohužel jen do 7 týdnů : 😢
Už jsem opravdu zoufalá kapeme před každým jídlem i kapičky BabyClam děláme masáže ale vše bez účinku předem děkuji za odpověď a váš čas Lucka

emin
17. únor 2014

Dobrý den, to je opravdu velmi stresující. Z popisu ale nevím, jak kojení přesně probíhá. Přisaje se a pak se po chvilcew odtahuje, nebo se vůbec nepřisaje? Jak dlouho a jak často pije? Ublinkává? Poznáte, když efektivně saje, nebo jen dudlá?

luciblank
17. únor 2014

@emin Dobrý den přisát se mu podaří krásně chvilku krásně saje normálně kojení trvá cca 15-20min kojím po 2-3hod podle toho jak si sám řekne když bývá neklidný tak kojím i po hodině. Po kojení neublinkává stalo se mi to jen 3x ale až po nějaké časové odmlce po kojení. Když efektivně saje poznám a slyším ho i polykat a když jen dudlá tak ho od prsa beru. A v posledních dnech to probíhá tak že se přisaje chvíli ho slyším bez problémů pít ale pak se začne kroutit odtahovat se od prsa pak se znovu musí přísát ale to už pak nepije max 2x polkne hysterický pláč tak dávám odříhnout a znovu přikládám ale s říháním je také velký problém trvá mu to i více jak půl hodiny po řádném kojení.
Snad jsem to napsala srozumitelněji

emin
18. únor 2014

Díky za popis. Bylo by dobré zjistit, kolik vlastně vypije (pokud mate váhu či možnost si ji půjčit,zkuste vážit před a po kojení a zjistit, kolik vyije za 24 hodin. Mělo by to být cca 150 ml na kg miminka, takže u 4 kg dítěte cca 600 ml, ale to je průměr, kolem 500 ml stačí. Pokud by to bylo méně,půjde o potíže se snížením toku mléka, proto se malý vzteká. Zkuste mu stlačovat při kojení prs, přikládejte na oba prsy I několikrát za 1 kojení, kojte hodně často I v noci, nejlépe od 2 hod dál, to je vysoká hladina prolaktinu. Zkuste kojit kůže na kůži. Tvorba a tok mléka by se měl zvýšit cca do 4-5 dnů. Druhá, méně pravděpodobná situace je, že malý si za těch pár minut kojení naopak napije dostatečně a už prostě nechce. Pokud přibírá a má 6-8 počůraných plenek denně, tak není třeba, aby pil déle, je prostě šikula, který si vytáhne dostatek za krátký čas. Dejte vědět, jak to dopadlo a nebojte, bude to dobré 🙂

michaelka1234
20. únor 2014

Ahoj já se chci zeptat zda náhodou nemám problém s množstvím mléka...Mému synovy budou 3měsíce a měla jsem velkou radost že přes den jsem kojila po 2-3 hodinách a v noci(naposledy jsem kojila kolem 22.00) a to pak vydržel do 4.h do rána a někdy i déle a to byla paráda!!!to mu vydrželo celkem dlouho tak jsem si říkala že mám mléka opravdu dost když tak krásně vydrží ale posledních pár dní je hladový jak otesánek...přes den by pil klidně i po 1,5 h a v noci se budí po dvou hodinách..vyloženě chce pít...dudlíkem ho neopiju..☹ přes den pije kolem 20min i déle a v noci tak po 5-10min...vždy u prsa usne..Mám strach že mu přestává mléko stačit...je poměrně veliký když se narodil měl 3790g...prospívá dobře ale bojim se že už mu to nestačí...je to možné?nebo je to jen momentální stav kdy prostě roste rychleji a potřebuje více mléka...?prosím poraďte...

pajica
20. únor 2014

Dobrý den..můžu se zeptat na váš názor.Včera jsme měli 5 měsíců váha 6180 ve 3 měsících 5270 tj přírustek 910g za dva měsíce takže 100a něco za týden.Porodní byla 3540 domů jsme odcházeli 3310.Co si o přírustcích myslíte? Malý je drobnější a dlouhý (jsme vysocí) dr poradila ať zavedeme kaši a zeleninu(už jsme pár lžiček ochutnávali) děkuji

ivcacig
20. únor 2014

Dobrý den. Hledám pomoc, radu. Malej se narodil 10/2/14. Po porodu se hned přisál. V noci jsem kojila každé tři hodiny a vydržel být u prsu i přes půl hod. Posléze jsem zjistila že ze začátku saje a pak cumle. Po dvou dnech ztratil 400g tak mu začali dávat příkrm, jednu dvacítku poslední den 2 dvacítky. Jsem nyní doma a mléko se ne a ne rozjet. Malej je na prsu chviličku, střídám je a dle váhy příbytek 20-30g. Mezi jednotlivými kojeními odsávám a prsa opravdu dají jen 20-30ml. Jsem z toho trochu smutná. Piju mnoho vody, piju i čaje na podporu při kojení a mléko ne a ne se rozjet. Copak dělat aby bylo dobře?

emin
20. únor 2014

@pajica Daná hmotnost je dle "tabulek" nižší, než je obvyklé v daném věku. Upřímně ale nemyslím, že je to nějak kritické. Mám ale několik dotazů - jak je mimi dlouhé? Kojíte s kloboučky? Jak často a jak dlouho kojíte. Jak mim prospívá - mám 6-8 počůraných plenek? Spí dobře? Je klidné, spokojené? Díky moc.

emin
20. únor 2014

@ivcacig Pokud můžete, konaktujte LP (kolem Brna doporučuji Pavlínu Kalusovou zde www.poradkyneprikojeni.cz. Takto na počátku je spousta věcí, které Vám může poradit a které velmi rychle zaberou. Čím drive to uděláte, tím lépe, je to snazší, než se sama trápit. Kojení by mělo vypadat tak, že na počátku mimi chvilku rychle dudlá, aby nasálo prs, pak by se sání mělo změnit na dlouhé táhlé sání s malým zastavením brady v dolní poloze. to je správné pití. Jinak kojte podle potřeby, tedy klidně I po hodině, pít může mimi I 45 minut, ale musí PÍT, občas se střídá pití a dudlání a mimi při dudlání odpočívá, ale když už vůbec nesaje dlouhými táhlými pohyby bradičky, nejde o kojení ale jen o dudlání, při kterém nic nevypije. Prs při kojení stlačujte. Střídejte, nahřívejte prsy. Přikládejte mimi kůže na kůži, tedy vy polonahá, mimi jen v plence, což podpoří instinkty. Odsávejte aspoň každé 3 hodiny. Pokud dokrmujete, tak ne z láhve, jak Vám poradí opět LP. Ve vaší situaci opravdu velmi doporučuji ji kontaktovat, je to mnohem levněšjí než umělé mléko v dalších měsících a velmi Vám to pomůže.

emin
20. únor 2014

@michaelka1234 Vaše potíže jsou zcela typické pro daný věk miminka. Kolem 3 měsíců mimi velmi intenzivně roste a často ze dne na den chce kojit častěji a víc. Pokud můžete, nedávejte dudlík - maskuje hlad. Mimi chce prs a ví proč - potřebuje energii. Kojte tak často, jak si řekne, klidně I po té 1,5 hodině. Co se týče noci, vím, že maminky jsou šťastné, když jim děti spí dlouho, ale ve 3 měsících nedoporučuji nechat spat déle než 5 hodin. Mimi nemá ještě takové energetické zásoby, aby to vydrželo, jen prostě někdy hlad tzv. zaspí. Navíc v době po půlnoci cca kolem 2-4 hodiny ráno je nejvyšší hladina prolaktinu a kojení v tomto case je pro tvorbu mléka velmi efektivní. Určitě nedokrmujte, nebojte se, že mléko nestačí, stačí, jen poslouchejte své miminko a ono už si to "zařídí" samo. 🙂

hello_kyttinka
20. únor 2014

@emin - dobrý den, potřebovala bych poradit. Maličkej se na narodil 21.1.2014. V porodnici jsem začala kojit,nicméně dle dětských sester si malej vezme 8-10ml, víc ode mě nemá. Nevím, jestli je to tím, že jsem rodila císařem. Začali jsme dokrmovat Hippem. Pořád ho přikládám, piju kojící čaj a dle doporučení kamarádky beru homeopatika ricimun něco... teď si nemůžu vzpomenout na název. Mám ještě nějakou šanci, že se rozkojím? Z příkrmu si vezme jak kdy, někdy 60ml, někdy 90 či 100ml... Děkuji za odpověď..

emin
20. únor 2014

Šanci mate obrovskou. Rozkojení někdy trvá déle, zvláště po císaři, ale lze to až do 3-4. měsíce. Pokud mimi nepije, musíte odsávat - každé 3 hodiny 10-15 minut z každého prsa. to je pro zachování laktace stěžejní. Ricinus communis 5CH je ok, můžete přidat benedict lékařský a pískavici řecké seno, ale je to jen doplněk, důležité je odsávání. Přikládejte kůže na kůži, vy polonahá, mimi jen v plence. Můžete zkusit s mimi spat, take to podporuje laktaci. Ve vašem případě ale doporučuji kontaktovat LP, pomůže, ukase, zkontroluje a budete to mít snazší než to zvládat sama. Pokud dokrmujete, tak ne lahví, ale pohárkem nebo cévkou. Určitě nedávat dudlík. Mimi se přisávat a kojit musí učit, stejně jako vy se učíte s ním manipulovat, přebalovat, chovat I přikládat jej. zvládnete to, nebojte se a kojení za to určitě stojí, ale je lépe na to nebýt sama. 😵

michaelka1234
20. únor 2014

@emin hned jsem klidnější..🙂 děkuji za odpověď a za cenné rady...!..-) tak snad bude vše ok...🙂 nechce se mi přikrmovat...zatím....🙂

pajica
20. únor 2014

@emin teď máme 64 cm,kojím bez kloboučku,zhruba těch 10 minut,ale střídám obě prsa,je možné že mi vypije jen přední mlíko? pleny počurané jsou,malý je spokojený podle mě..pláče minimálně..v noci se vzbudí Tak 2-3 jen si cucne a spí dál..děkuji🙂

emin
20. únor 2014

@pajica Dle tabulek jste v té nižší polovině, ale není to žádná tragedie. K dokrmům bych nesahala, prostě nebudete mít malého Michelinka. Pro zvýšení laktace střídejte obě prsa za jedno kojení I víckrát,třeba 3 -4x. Zkuste kojit ve druhé půlce noci mezi 2 a 4 hodinou, to je pro tvorbu mléka ideální doba, můžete v této době mléko I odsávat. Ale znovu opakuji, není to nic hrozného, jen je třeba to ohlídat, kdyby přibývat přestal. Teoreticky je možné, že nemá zcela efektivní techniku sání, pak v intenzivním růstovém období nemusí přibývat dostatečně. Pak by bylo dobré zkontrolovat techniku laktační poradkyní. Takže dejte tomu čas, zkuste zvýšit tvorbu mléka (viz výše) a hlídejte prospívání, ale nestresujte se 🙂

ivcacig
24. únor 2014

@emin Dobrý den, moc děkuji za pomoc. O paní Kalusové jsem mnoho slyšela a musím říct že negativního. Paní co má školu zemědělku, z laktační ligy v SR ji vyhodili a nyní s ní bojuje česká laktační liga protože cpe maminkám driáky neschválené v česku, s mnoha vedlejšími účinky. Ne tuto paní neposlouchat.......!!! Toť rada i pro ostatní maminky!!

emin
24. únor 2014

Aha, tak díky za další názor 🙂. Občas mám dojem, že LP v Česku neví, co chtějí. Ideální by bylo, kdyby byly zastřešené Laktační Ligou a certifikátem, ale je skupina, co se odklání od laktační ligy a nedá dopustit na slovenskou Mamilu. Ale o LL nemají úplně aktuální info a tvrdí, jak jsou tam konzervativní a zastaralé. Člověk, když do toho troche pronikne, tak neví, která bije... Tyto boje jsou akorát opět na úkor maminek ☹. Jak tvrdím já, zlatá střední cesta, držím se Laktační Ligy ale čerpám mnoho I od Mamily, samozřejmě vlastní zkušenost a zkušenosti klientek.