Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
1. čer 2011

@sarihy To určitě, jinak dětem narkóza nevadí, takže jestli ten den budete zase doma, můžete kojit.
Jinak si rozpočítejte dávky na den.

mikulka
autor
1. čer 2011

@cara.m Jj, příkrmy je věda, ale pak to jde snadno 🙂 Je možné, že malý má růstový spurt, ten bývá v 6. měs, tak má možná i hlad 😉 Já bych u něj klidně s příkrmy zkusila začít, pokud má 6. měs dokončený a dobře prospívá a zatím mu s kojením vyhovte.

PŘÍKRMY:
u nás se začíná zeleninou. Je dobré dítěti nedávat jen skleničky. Zvykne si a těžko bude přecházet na domácí stravu.
Jsou i 2 leté děti, které jedí jen skleničky. 😝
Ale pro začátek si tu malou sklínku klidně kupte. 😉
Začíná se jednou až dvěma lžičkama zeleniny (mrkev, cuketa...).
Jeden den dáte ty dvě lžičky - důležité je položit lžičku dozadu na jazyk a trochu zatlačit dolu (jen mírně) a počkat, až dítě ochutná a spolkne to.
Pokud dáte lžičku moc dopředu, dítě začne plyvat a prskat jídlo.

Další den dejte z té stejné skleničky, která byla v lednici, zase dvě lžičky, třetí den taktéž, nebo více (sklenička vydrží otevřená v lednici 2-3 dny).
Poté vždy nabídněte kojení, žádné jiné tekutiny.
Někdy, když je dítě moc hladové, nechce lžičku ani vidět.
V tom případě nejprve nabídněte prso, chvíli, a pak lžičku.

Jak se vám rozjí, můžete postupně přidávat, až sní půlku sklínky, pak celou.

Pokud budete vařit a já to doporučuju, vařte ve vodě (nebo duste s trochou oleje či másla) např.: mrkev, cuketu, brokolici, dýni, tuřín... 3 dny dávejte vždy jeden druh zeleniny a k němu přidejte nový.
např.: mrkev
mrkev+brambor
mrkev+brambor+cuketa
dýně+brambor
Postupně můžete dávat i fenykl, červenou řepu...
Nedoporučuje se dávat celer, rajčata, papriku.

Až jak bude jíst, zavádí se maso. A to většinou po cca 3- týdnech.

K pití zpočátku nenabízejte nic jiného, než prso. Je to proto, že dítě má dost starostí s tím, aby se naučil jíst, polykat, ještě se učit pítko, to počká.

Jakmile vám sní celý oběd, 120-200 ml, včetně masíčka, pak můžete zkusit podat pítko s vodu, ovocn. čajem, řed. šťávou...
Doporučuje se od 9. měs. Já osobně bych ale doporučila klidně začít tak od 7., 7.5 měs.

MRAŽENÍ JÍDLA
navařte si klidně více jídla a rozporcujte: do skleniček od přesnídávek, do kelímků (třeba Avent, ale jsou dost drahé) a zamražte.
napište si datum zamražení.
do formiček na led dejte zmrazit vařené či dušené maso a přidávejte do jídla

OHŘÍVÁNÍ JÍDLA A ROZMRAZENÍ
jídlo z mrazáku nechte rozmrazit v lednici buď noc před podáním, nebo brzo ráno. MImo lednici by mělo být max 2 hod. a to každé jídlo, i čerstvé.
před podáním jej ohřejte ve vodní lázni
můžete použít i mikrovlnku, pokud spěcháte, ale pozor, pak pořádně promíchat, rozdíl teplot je od okraje do středu i 10 st!!!! a po 50 sek jídlo ztrácí na své bohatosti. Ale co si budeme povídat, je to úspora času, tak podle toho se zařiďte. Pokud nespěcháte, hřejte ve vodní lázni. Já bych nepřevářela.

KONZISTENCE JÍDLA
zkuste nejprve jídlo hodně namačkat vidličkou, bude tekuté, protože k němu dáte vodu, ve které se zelenina vařila
až kdyby dítě mělo problémy, zvracelo apod., mixujte

To je 1. příkrm, pak si můžeme říct o 2. příkrmu - ovoci. 😉

cara.m
1. čer 2011

@mikulka Děkuji moc za odpovědi! Ani nevíte, jak jste mi pomohla 😉
Příští týden tedy začnu - v pondělí bude mít syn 6. měsíců 😵 Chci jídlo hlavně připravovat doma. Budu ho připravovat v parním hrnci, proto jsem se ptala na tu vodu, protože jí tam budu muset asi přidat. Skleniček chci jen pár, ať si zvykne i na ně pro případ dovolených nebo když pojedeme např. do restaurace apod. Ale včera jsem studovala etikety příkrmů a zarazilo mě, že například u některých příkrmů - první brokolice - je ve složení i jablečná šťáva 😒 Žila jsem v domění, že když koupím brokolici, bude tam jen brokolice 😨
Ještě jednou děkuji!

losice
1. čer 2011

dobry den, mam dotaz ohledne ukonceni kojeni. Uz nekojim 12. den, prsa se mi uz nenalevaji i kdyz mleko z nich jeste vytlacim. Je normalni, ze si v nich nahmatam jakoby bulky? Neboli, i kdyz prsa jsou celkove jeste celkem citliva na dotek. Mela bych pro jistotu zajit k lekari? Dekuji

germaine
2. čer 2011

@mikulka Ahoj mikulko, minulý týden jsem měla dotazy ohledně mlíčka (vyplašená prvorodička) a slíbila jsem, že dám vědět, co na KO...tak DR byla spokojená, Štěpík ve třech týdnech váží už 3,79 kg a moje mlíčko i přes počáteční obavy mu teda stačí a prospívá - ještě se zeptám, stále máme novoroz.žloutenku a je takový klidný spavějš (hlavně přes den, v noci řádíme) , v rámci jednoho kojení většinou kojím z jednoho prsa a to tak deset minut, neboť většinou usíná zda to stačí, i když dle váhy asi ano... a za druhé, nyní kojím aniž bych odstříkávala a manža mě přesvědčuje, že mám odstříkat, aby mohl třeba kolem půlnoci kdy se malý budí na krmení nakrmit on a já se mohla trochu vyspat...nyní mě vždycky vzbudí a pak si sám jde lehnout..prostě máme služby 😀 ale já mám obavu, aby si syn nezvykl na flašku a pak začal odmítat třeba prso...co poradíš? Díky moc Katka

mikulka
autor
2. čer 2011

@cara.m Na skleničky pozor, třeba na hippp, tam dávají do skleniček i smetanu!
Myslím, že čistá sklenička je první lžička, nebo tak tak nějak, snad od hami.
Jinak tam jablečná šťáva nevadí, ale zase je škoda, že si zvykne na sladkou chuť a ne jen na chuť zeleniny. Asi bych vybrala jinou sklínku.

mikulka
autor
2. čer 2011

@losice To je dost časté, že jsou v prsech po skončení kojení bulky. Jde o to, jestli vás to nebolí a jestli nemáte tvrdá prsa. Kdyby to dělalo neplechu, můžete zpočátku malinko oddtříkat, nejlépe ručně. Jinak prsa jsou po skončení kojení njěakou dobu citlivá a mlíčko v nich zůstává až rok (někomu i dýl 😕 )

mikulka
autor
2. čer 2011

@germaine Dávej kloučka hodně na světlo, to kvůli té žloutence. Co nejvíc to půjde, šup s ním k oknu, a venku na světlo, stáhnout vršek kočáru.
Lepší by bylo ještě prsa střídat, ale když usne, tak se nedá nic dělat, leda ho trošku zkusit probudit. 😉

Flaška se dát nesmí v žádném případě. Flaška = pomalé odstavení a ukončení kojení. A stačí klidně ta jedna dávka v noci. Pokud chce manžel v noci pomoci, tak leda dát mlíčko alternativním způsobem, ale to nevím, jestli by se tím malý moc neprobudil. Asi bych spíš chtěla, aby mi manžel dítko přiložil k prsu (můžeš u toho ležet na boku s podepřenou hlavou polštářem) a podřimovat u toho. 😉

drao
2. čer 2011

Dobrý den, potřebovala bych poradit co dělat, když mi malá u prsu pořád usíná. Má necelé tři týdny, papá už pěkně(ze začátku jí to moc nešlo), ale dlouho jí to nevydrží, chvilku podudlá a potom usíná. Snažím se ji budit, lechtám ji pod bradou, na nohách, drbu na hlavičce, hýbu s nožičkama a ručičkama, někdy to pomůže a někdy se mi ji nedaří vůbec probudit. Takže výsledek je takový že ji mám na prsu hodinu, hodinu a půl, z toho možná tak té půl hodiny a něco pije, jinak mi pořád spí. Už sem z toho někdy zoufalá. Kojím ji přes klobouček, měly sme v porodnici problém udržet bradavku v puse, s klouboučkem nám to jde dobře, ale přemýšlím, jestli je to správné. Když sem ji potřebovala nakojit na procházce a zapomněla jsem klouboučky, nedařilo se nám a malá cestu domů probrečela hladem. Občas se bradavky chytne, ale už si zvykla na klobouček a nevím jak ji na bradavku naučit. Objevily se nám v pusince aftíky a myslím si, že to bude od toho klouboučku :(

cara.m
2. čer 2011

@mikulka děkuji za upozornění! Přesně jsem to taky zjistila, když jsem studovala ty příkrmy. Asi budu fakt jenom vařit. Koukala jsem na Hami a u první mrkve je ve složení i rýžová mouka, proč ta zase? 😒 Nejlepší je, se spoléhat sama na sebe 🙂

zvirka
2. čer 2011

@cara.m Ahoj, já doporučuju Alnatura z DM, dávala jsem jako první skleničky, je tam opravdu jen zelenina a navíc bio. V Hami i v Hipp jsou různé ryžové mouky, škroby, jablečná, hroznová šťáva atd. Jinak až začal malý papat víc, tak jsem začala vařit. Ono stačí ochutnat, ty skleničky fuj, já bych to nejedla, tak to nebudu dávat malému. Nedávno nám nešla voda, tak jsem dala skleničku a zbaštil asi 1/3, že prý mamko né, něco uvař 😀

mikulka
autor
2. čer 2011

@zvirka, Je pravda, že ty skleničky i dost smrděj, natož je jíst 🙂 Ale samozřejmě, nekdy se hodí. 😉
@cara.m

mikulka
autor
2. čer 2011

@drao
Ad USÍNÁNÍ U PRSU:
měňte polohy, jakmile uvidíte, že už začíná usínat, hned zvednout, promluvit, dát k druhému prsu. Někdy pomáhá trochu omýt namočenou žínkou. Pokud je u prsu a nesaje, pak prs z pusy vyndejte a uložte ji do postýlky, jinak si zvykne a bude mít prso jako dudlík na usínání. Prs vyndejte opatrně - malíček do koutku, trochu zatlačit na spodní čelist dolu.

Ad KLOBOUČKY:
důležité je, aby aspoň olízla bravavku, stačí pár sekund - dojde tak k výměně info, jaké mlíčko potřebuje, jaké protilátky, jak tučné apod. To je moc moc důležité.
Kloboučky postupně odbourávejte - hledejte polohu, která jí bude nejpříjemnější, dejte jí prs, když bude už hladová, ale ne vyhladovělá (neměla by trpělivost se přisát). Pošimrejte prsem po pusince, vytlačte předtím mlíčko, ať ho cítí.
a jak začne točit s hlavičkou a otevře hodně pusu, šup s prsem a VĚTŠÍ ČÁSTÍ dvorce do pusy.

Pokud byste kojila s kloboučkem, stříkněte do něj vždy mlíčko a musíte nahřívat prso (sprcha, teplý obklad), pít teplý nápoj apod., aby jí to dobře teklo. Pití přes kloboučky je namáhavé.

Po použití je vždy dobře omyjte a nechte oschnout.

O aftech se poraďte s dr., zatím můžete pomazávat genciálkou.

endel
2. čer 2011

@mikulka moc děkuji za odpoveď z předešlé strany:o)

cara.m
3. čer 2011

@zvirka díky, do DM se chystám o víkendu, protože jak píšeš, všude jinde dávají něco navíc a to mi fakt vadí. Chci mít pár skleniček do zásoby pro strýčka příhodu 😀, ale hlavně budu vařit 😵

drao
3. čer 2011

@mikulka Děkuji mooc za rady, vyzkouším a uvidíme 🙂

zvirka
3. čer 2011

@cara.m Tak dobře nakup 😉 Já jsem měla z vaření trošku strach, ale nakonec vařím denně, moc mě to baví malému vymýšlet, co dneska dostane. Už dávám i rýži, těstoviny, různá masíčka... No vyřádím se 😵

zvirka
3. čer 2011

@cara.m Jo, ještě něco. Já jsem hodně čerpala ze stránek kojeni.net při zavádění příkrmů, teď jsem ale zkoušela, nějak jim to nefunguje. Kdybys chtěla, pošli mi mail adresu do IP a pošlu Ti, co mám odtamtud stažené. Je tam postup, co kdy zavádět, tabulka vhodných potravin, příklady jídelníčku po měsících atd. Dost mi to pomohlo.

cara.m
3. čer 2011

@zvirka děkujiii já to stihla vytisknout, takže to studuju takyyy 😀 Hodně jsem tam čerpala, když jsem začínala s kojení a moooc mi ty stránky pomohly 😵
A z vaření mám taky strach, ale věřím, že se to poddá. Zeleninu a ovoce chci dělat v parním hrnci. Až začnu zavádět ovoce, od kdy se dává čerstvé? Vím, že ze začátku dávat čerstvý jen banán, ale od kdy zbytek?

zvirka
3. čer 2011

@cara.m Teda už nevím kde, ale četla jsem, že jakmile určité ovoce zvládne dušené tak může i čerstvé, oloupané. Takže my žužláme jablíčko, hrušku (dám kousek do ruky nebo do pusinky), banán u nás nefrčí. Zítra mu chci na přesnídávku nastrouhat jablíčko, už měl strouhanou mrkev a jela mu. Teda přesně nevím odkdy to dávám, ale už to tak měsíc bude. Už se těším, až budou čerstvé meruňky, meloun atd.

mikulka
autor
3. čer 2011

Ono to vaření je snadné (žádná svíčková), furt se opakují různé zeleniny a pak masíčko a pak přílohy. Já dávala ráda pak i pohanku, jáhly a tak 😉

fidorka_m
3. čer 2011

mikulko napsala jsem ti meila,tak když budeš mít čas, prosím o radu,díky moc

monapink
5. čer 2011

@mikulka Ahoj,chci moc podekovat za ty rady na kojeni,ted uz zase moc hezky dcerka papa 😉 a je to i diky te lahvicce od Medely,prestala byt lina a pekne saje 😵 Jsem stastna ma totiz alergii na BKM a tak chci kojit,jak nejdele to pujde..
Ted mne,ale trapi to,ze za dva tydny pujdu na mensi chirurgicky zakrok,polovicni narkoza,zakrok bude trvat tak ctyri hodiny,rano nakojim,pak tatinek poda UM,to je bez problemu,ale odstrikat mi mleko nejde,ani odsavackou ani rucne,odstrikam opravdu malinko a bojim se,ze po zakroku pujde do mleka neco z te narkozy...zde ctu,ze narkoza nevadi,opravdu?dost me to trapi ☹

zvirka
5. čer 2011

@mikulka Ahoj, prosím, mám nějaký nachlazený močák. Vím, že na urologickém čaji je, že se při kojení nesmí. Je to až tak hrozné? I když kojím už jen 4x denně? Díky.

mikulka
autor
5. čer 2011

@zvirka Tam jde o ty bylinky, které v čaji jsou, některé třeba nejsou vhodné pro děti (heřmánek např.), jiné zas mohou ovlivnit tvorbu mlíčka, nevím, neznám složení, ale KAŽDOPÁDNĚ, tvoje kojení to neovlivní, ty kojíš dlouho, laktace zajetá, tak to odpadá. A když si to dáš hned po kojení, tak si myslím, že by to nemělo mít vliv ani na malého, stejně to hned vyčůráš. 😉

mikulka
autor
5. čer 2011

@monapink Záleží na tom, v jak dlouhé narkóze budeš. Pokud max hodinu (a to je doba spíš pro složitější operace), tak by to už pak vadit nemělo. Když je císař v celkové narkóze, taky se pak po hodině přikládá (nebo spíš má přikládat) dítě k prsu. Sice mnoho nevysaje, ale kapku jo....
Abychom věděly přesně, za jak dlouho po narkóze můžeš kojit, musely bychom znát složení narkózy a to se dozvíš asi až těsně před zákrokem.
Zeptej se tam na to, jak silná narkóza byla, jak dlouhá.
Ale pokud půjdeš ráno, v podvečer už bys kojit mohla. Už je velká, nemělo by jí to ohrozit.
Pokud ti malá vypije UM, tak dej klidně 2x a pak až kojo. 😉

A to je super, že malá už pije, hurá, jsi šikulka. 🙂

kacci
5. čer 2011

ahoj, chtěla jsem se zeptat, jaké ovoce/zelenu můžu při kojení beztrestně baštit...tak nějak mám strach ze všeho☹...Zajímají mě jablka (aspoň nějaká forma), pomeranče, banány, rajčata, okurka atd. Taky by mě zajímalo, co je "staré" pečivo - vím, že čerstvé ne, ale koupené ráno můžu už večer, nebo raději až druhý den? A kynuté? Tchýně řikala, že se nemá čerstvě upečené, ale druhý den už ano.
Nějak mě ty informace o tom co se smí a co ne deptají. V porodnici i laktační poradkyně říkala všechno, ale s mírou, kamarádky zase žily o starých rohlíkách...
Malej na prdíky trpí fest, občas heká a tlačí celou noc, takže nikdo nespíme, takže rozhodně nechci něco podcenit.
Ještě bych se chtěla zeptat - malej má týden průjem, v pondělí měl čtyřicítky horečky a lítalo to z něj pod tlakem ve dne v noci, v pátek a včera už to bylo dobré, hovňous byl tuhý, dala jsem mu vařené kuřecí maso a těstoviny...dneska už zase průjem. Nejhorší je, že už mi kašle na banán, nechce ani nastrouhané jablíčko, rýži, suchary, piškoty, borůvkovou přesnídávku, rohlík..za den nesní prakticky nic. Na pití mu dávám ochucené neperlivé minerální vody.
U doktorky jsme nebyli, mluvila jsem s ní po telefonu, že to může být salmonela nebo nějaká bakterie z kuřecího masa, ale že výtěr ani nemá moc smysl, že kromě diety by se to stejně nijak neřešilo. Z léků dávám Enterol. Kulíška mi nechce.
Za ten týden zhubl 0,5 kg, začínají se mu rýsovat kosti, ztratil papulky, je na něj opravdu žalostný pohled. Jinak je veselý, hraje si, zlobí...ale s tím jídlem už si nevím rady, něco přece jíst musí....

madellaine
5. čer 2011

Ahoj, chtěla bych se zeptat ohledně kojení přes kloboučky. Bohužel nám je "narvali" už v porodnici, protože malá prso nechtěla chytit. Min. týden jsem poprvé mluvila s laktační poradkyní (bohužel mě nenapadlo ji kontaktovat dřív, dala jsem na rady pediatra) a kloboučky prý už neodbouráme protože dcera už bude mít 4měsíce. Dočetla jsem se že se má dávat aspoň olíznout bradavka, aby se "předaly informace" tak se chci zeptat jestli to má nějaký význam i pro nás, když jsme to doteď nedělali a dcera je už poměrně velká. Kojení je pro nás stálý boj, ale snažím se to udržet aspoň do 6.měsíce. Díky

martinka.pida
6. čer 2011

Ahoj, prosím o radu - dcera mi začala občas odmítat levé prso. Někdy začne v pohodě pít, za chvilku se pustí a začne plakat. Zase jí přiložím, maličko cucne a opět pláč. Dokud ji nepřiložím k pravému prsu. Ale nedělá to při každém kojení. Bříško nás zatim nikdy netrápilo, malá je veselá, nic ji netrápí, krásně spinká, tak nevím, čím to může být???

kaleilah
6. čer 2011

@mikulka ahojky, měla bych otázku přímo na tebe- kde jjsi si dělala kurz laktační poradkyně?