Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

1tralala
3. pro 2011

@mikulka když koupím tu el.odsávačku zvýší se tím laktace,potom co odstříkavam ručně trochy?

katka37
4. pro 2011

@mikulka děkuju asi opravdu pomůže návštěva laktační poradkyně,děkuju moc. 🙂

mikulka
autor
4. pro 2011

@1tralala Laktace se zvýší určitě, po týdnu plánu, návod zde:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice

Ta ruční udělá také svoji službu, ale je to dřina pro tebe, když musíš odsávat každé 3 hodiny 10-15 min i v noci.

1tralala
4. pro 2011

@mikulka uz sem objednala elektrickou🙂ještě prosím,kdyz odstrikam mliko,mam ho nechat odstat nebo rovnou do lednice a kdyz budu odstrikavat potom muzu to pridat ktomu?

dasty79
4. pro 2011

@mikulka - prosím opět o radu - psala jsem vám před 2.měsíci,že malá byla neklidná dopoledne,že hodně brečela - poradila jste mě kojit dopoledne častěji.pomohlo to,malá je teď klidnější a nepláče -ale kojím každou hdoinu a půl je to normální - dnes jí jsou 3.měsíce.No a asi před 3dny to začalo - zdá se mě,že malá má pořád hlad - kojím z jednoho prsa při každém kojení.Do teď jsem kojila tak půl hodinu.Ale teď kojím přes hodinu,i v noci takhle hamá - co s tím mám dělat?Mám dát nějaký příkrm?Mám strach,aby malá přibejvala 😒

vodni
4. pro 2011

@mikulka Já mám s lahvičkou calma problém - kvůli refluxu dávám zahuštěné mléko a myslím, že to calmou moc nejde...

pajik83
4. pro 2011

@mikulka Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám 14 - ti denního chlapečka. Narozeného 37+5 sekcí, v porodnici jsme měli problém s přisáváním, kojím přes kloboučky(ploché bradavky) a musím malého u kojení stále budit (šimrání, tahání za nožičky, i mokrým hadříkem na hlavičku). Každopádně laktace se mi spusitla a během minulého týdne už malý papal 60- 100 ml po cca 2-3 hodinách. V poradně nás paní doktorka pochválila, jak pěkně nabíráme. Ale teď už je to třetí den co malý málo jí... vypije stěží 40ml, na každé kojení ho budím, sám se mi hlady nebudí. U papání mi stále usíná, snažím se kojit cca 15- 20 minut z každého prsu. Někdy nám kojení trvá i hodinu se vším tím buzením a přendaváním k druhému prsu. Mlíčka vypadá, že mám dost. Jen jsem si všimla, že na začátku kojení mám mlíčko vodové a ke konci trochu hutnější. Může to být tím, že mu toho hutnějšího mlíčka stačí míň a proto míň papká? Váhově teď za ty poslední dny nejdeme ani nahoru ani dolu. Mám být znepokojená? Přikládat malého třeba každou hodinu? Kakání jsme měli tak jak má být "míchaná vajíčka" jen včera se nám ve stolici objevoval takový malinkatý zelený hleník(o velikosti hrášku) Ale převažuje ta normální stolice. Mlíčko se snažím ještě odsávat, abych stále podporovala laktaci, když si malý bere tak málo. Doufám, že je můj dotaz aspoň trochu srozumitelný. Bojím se, aby malý neměl hlad. ☹

Ještě mě napadlo, že hůř papáme od té kontroly v poradně a ten den jsme nasadili vitamíny Vigantol a Kanavit, tak jestli to nemůže mít vliv? Předem děkuji za radu.

mikulka
autor
4. pro 2011

@1tralala Nechte odstát jen chvíli, 5 min a pak do lednice. Můžete přidívat další dávky za celý den. Nakonec večer zamražte. 😉

mikulka
autor
4. pro 2011

@dasty79 Prochází růstovým spurtem, typický ve 3. měs. (a také ve 3 týdnech, v 6. týdnech... v 6 měsících)

Odpověď zde:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní

mikulka
autor
4. pro 2011

@vodni Aha, no, pokud je hodně husté, třeba jako taková kaše, tak to asi půjde špatně, to je fakt.

mikulka
autor
4. pro 2011

@pajik83

Jen jsem si všimla, že na začátku kojení mám mlíčko vodové a ke konci trochu hutnější. Může to být tím, že mu toho hutnějšího mlíčka stačí míň a proto míň papká?
Zpočátku je mlíčko na žízeň, tzv. přední mlíčko, pak již na zasycení. Je možné, že si te´d řídí jídlo sám, a má období, kdy potřebuje méně.

Váhově teď za ty poslední dny nejdeme ani nahoru ani dolu. Mám být znepokojená? Přikládat malého třeba každou hodinu?
Pár dnů nic neřekne, až celý týden i dva. Kdyby nepřibral nic za dva týdny, pak bych přikládala častěji.

Kakání jsme měli tak jak má být "míchaná vajíčka" jen včera se nám ve stolici objevoval takový malinkatý zelený hleník(o velikosti hrášku) Ale převažuje ta normální stolice.
Pokud to bylo nárazové, neřešila bych.

Ještě mě napadlo, že hůř papáme od té kontroly v poradně a ten den jsme nasadili vitamíny Vigantol a Kanavit, tak jestli to nemůže mít vliv?
Může. Nicméně jsou to důležité vitamínky, které přes zimu budete papat.

Celkově si myslím, že je to chvilková záležitost, může být unavenější, jako my v tomto počasí. Trpělivě přikládejte, děláte to velice správně a musím žíct, že jste zodpovědná maminka, a o svého chlapečka se staráte na jedničku s hvězdičkou! Opravdu klobouk dolů, nesnažíte se nic si ulehčovat, naopak dáváte malému moc a moc. Toho si vážím. 😉

Pokud by trvalo, že pije méně a nepřibírá, napište, poradíme se, co dál, ale myslím, že se to spraví. Buďte ho u kojení a dělejte vše jako dosud.

werunkach
5. pro 2011

@mikulka Dobrý den,už jsem Vám párkrát psala ohledně kojení i přes všechny snahy to nakonec dopadlo,že jsme na UM i přesto Vám za rady děkuji.Teď bych potřebovala poradit s příkrmy,respektive s pitím,přírkmy už máme měsíc,malé je 5 měs.zajímalo by mě jestli jí mám dávat během dne ještě vodu a kolik tak by měla třeba najednou vypít.Dávek mlíčka UM má 5někdy 6 a najednou vypije nejvíc 180ml,v poledne po přírkmu jen 150ml a teď začínáme svačinku ovoce a to pak také vypije jen 150ml.Otázka teda:Mám dávat napít?Kolik?A kdy?-před příkrmem,po nebo mezi?A zda tu vodu studenou (pokojovou) nebo ohřátou?Předem děkuji za odpověď

mikulka
autor
5. pro 2011

@werunkach Ještě piotí nedávejte, počkejte do cca 7.5 měs., když jste s příkrmy začali dříve.
Protom začněte nejlépe vodou teploty těla (lépe si tak na tekutiny přivykne) a začíná se max 200 ml za den. Víc ne, aby se nepřetížily ledviny. Kupte nějaké pítko a zkoušejte. 😉

misa84
5. pro 2011

@miklulka zda se mi, ze mi neni souzeno bezproblemove vojtiska kojit, pres vsechny tezkosti, kterymi jsme si v podstate od jeho narozeni prosli me od vcerejska hrozne boli prave prso 😒 boli to i pri minimalnim doteku, i pri chuzi, zkousim prikladat, ale mam pocit, ze z toho bolaveho si vytahne maly mene nez z leveho, i po kojeni z dobreho jeste neco odstrikam, z praveho s bolestma dostanu jen par kapek, zkousim masirovat, nahrivat horkym rucnikem, ale zadna zmena. v sobotu jsem mela lehce zvysenou teplotu a zimnici, ale to prisuzuju tomu, ze me trapi prujem ☹ navic nemam prso nijak horke, ani nalite, jen v dobe pred kojenim...

mikulka
autor
5. pro 2011

@misa84 Pokud tě bolí celé prso, sleduj, zda se ti nezvedá teplota a nedávala bych horké obklady. Naopak, dala bych si vychaldit tvaroh a ten v hadříku do podprsenky (trochu pak teče). Může tam být začínající zánět.

Jinak je důležité z něj minimálně odstříkávat, i když bolí, jen aby tam nezůstalo mlíčko!!!
Kojit z něj lze a i to doporučuju, pokud to nebude bolet moc, jinak se dá kojt zatím z toho druhého.

Sleduj to, a jestli není teplota, dávej radši ten tvaroh a pak se ozvi, zda je to ok.

lipetra
5. pro 2011

@mikulka V lekarne mi doporucili tuto lahev, ze je podobna te Calme od Medely...http://www.malewo.cz/lovi/products,samosteriliz...
Muzu pripadne pouzivat i tuto?

janasev
5. pro 2011

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na kojení,nevím zda malému stačí mlíčko,plně kojim,porodní váha byla 3400g,na 3.měs.prohlídce měl 6750g,takže přibírá pěkně,na další prohlídku jdeme až za 14 dní. Od minulého týdne malý vyžaduje častější kojení a to po dvou hodinách přes den v noci kojim jednou či dvakrát,tak právě nevím zda nepije tak často protože mu je to třeba málo? A ještě jsem se chtěla zeptat jak je to s hubnutím a kojením?nevím zda už tu takový dotaz nebyl. NEchci nic hrotit do extrému,ale chtěla bych rozumně shodit pár kilo,mám jídelníček vyvážené stravy,kdy se ji po 3 hod.,pestrá strava a za den je příjem 6000kj,nevím jestli lze tedy při kojení najet na tento stravovací režim,nebo jestli je lepší počkat,bojím se abych hubnutím třeba nepřišla o mléko,děkuji za informace.

mikulka
autor
6. pro 2011

@lipetra Tuhle láhev neznám. Mezo povolenými znám jen tu Calmu, ale tahle vypadá dobře. otázka je, nakolik je to reklamní trik a nakolik pravda. Mohu se vám v Lize na ni zeptat. Tu Calmu Malý nechce, myslím?

mikulka
autor
6. pro 2011

@janasev Dobrý den, malý prochází růstovým spurtem 100x zde zmiňované.
Podrobnosti na: www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní 😉
Pomine to, vydržte.

A ještě jsem se chtěla zeptat jak je to s hubnutím a kojením? Chtěla bych rozumně shodit pár kilo,mám jídelníček vyvážené stravy,kdy se ji po 3 hod.,pestrá strava a za den je příjem 6000kj...
Já bych v době kojení neexperimentovala. Nedoporučuje se žádná dieta během kojení. Nevíte, co to s vámi a vaším mlíčkem udělá. Nemyslím, že by bylo méně mlíčka, ale vy byste mohla být unavená a třeba by m,líčko jinak prckovi vonělo.

Kojení je velice náročné a je to velký výdej energie. VŠIMLY JSTE SI, MAMINKY, ŽE PO KOJENÍ MÁTE ŽÍZEŇ, NEBO HLAD? JE TO JAKO BYSTE SPORTOVALY, JEDNO KOJENÍ JE JAKO PŮL HODINY V POSILOVNĚ.
Každý doplnění energie řeší jinak, někdo se nacpe čokoládou apod., někdo se jen střídměji nají. Pokud se vyloženě po kojení nenacpete, pak půjdete s váhou dolu jen tím pouhým kojením. 😉
Ale musíte být opatrné, abyste nebyly unavené atd.

pajik83
6. pro 2011

@mikulka Dobrý večer, psala jsem vám předevčírem, že mi malý 3 dny málo papká. Tak jen píšu info, že jsme se zase rozpapkali. Už je to lepší i s tím usínáním u kojení. Každopádně se stále na kojení sám nebudí, což mi dělá trošku starost, ale věřím, že časem se taky naučí přihlásit o jídlo sám.
Moc děkuju za vlídná slova a ujištění, že vše zvládáme dobře. Dodalo nám to zase energii a sílu s kojením zabojovat. 😉

lipetra
6. pro 2011

@mikulka Chce, ale uz budeme muset koupit novou savicku a tady u nas maji jen tu Lovi, tak proto se ptam. To budete moc hodna, kdyz se zeptate na lize na tu lahvicku.

janasev
6. pro 2011

@mikulka děkuji,já si myslela,že je to spurtik,ale myslela jsem,že když mu budou už 4 měs. TAk ,ze je to nějak pozdě,dneska bastil už po 2,5hod.tak se to upravuje,no s tím hubnutím,já prostě tím kojením nehubnu a sladké moc nejím,spíš mám pořád chuť na maso a nejhorší je asi že nejím pravidelně,proto chci najet na ten jídelníček,sice se ji malé porce,ale pravidelně,bavila jsem se i s mou gynekolozkou,tak říkala,že kvůli kojení doporučuje tak dvě kila měsíčně,mě spíš zajímalo co vy na to jako lakt.porad.,jestli máte nějaké rady k tomu,právě aby se mličko tvořilo dostatečně i při pomalém hubnutí.

honzinkap
7. pro 2011

Zdravím všechny.P rosím o nějakou radu ohledně kojení.Mám 3 měsíčního syna,kterého kojím,ale začalo se mi tvořit málo mlíčka a tak jsem musela dneska začít přikrmovat malej jetě z láhve vypije 90ml.Takže měl opravdu málo pořád plakal a tak jsem to zkusila.Je mi to moc líto,chtěla a chci pro něj jen to nejlepší.Nechci to vzdávat a přikládám prs dál.Piji čaj pro kojící matky,denně vypiji 3 litry tekutin a přesto se přestalo dařit.Může mi prosím někdo poradit jak se opět rozkojit,jestli to ještě půjde.A ještě se chci zeptat jak je to s podáváním čaje když má mimi umělou stravu.Čaj jsme doposud nedávali.Díky všem za jakou koli radu

mikulka
autor
7. pro 2011

@pajik83 To jsem moc ráda 🙂

mikulka
autor
7. pro 2011

@janasev Při pomalém hubnutí se mlíčko tvořit bude. Když si dáte pozor, bude to ok. 😉 Dostatečně pijte.

mikulka
autor
7. pro 2011

@honzinkap 100x zde zmiňované, týdenní plán na rozkojení zde:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice

Dokrm je třeba dávata alternativně, nikoli láhví, ale to asi víte. 😉

lipetra
7. pro 2011

@mikulka Mam otazku: Nasemu chlapeckovi jsou dva mesice, prijde mi, ze zas posledni dny kojime nejak casto, napr. dnes 2,4,6,9,11,14.30,16.00 a 18.00, posledni dobou i pres den malo spi, tak hodinu az tri pres den. Nevim zda to caste kojeni neni tim, ze mam treba malo mleka nebo pije jen to predni. Pred den stridame prsa, na kazdem vzdy kojime pul hodiny a v noci prsa stridam po 15 minutach. Piji kojici caj. A tak litru a pul az dva litry za den vypiji vody a caje. Rikam si jestli treba neni spatne ho tak casto prikladat, aby nemel pak boleni briska. Pac i vic breci nevim zda hlady nebo ze ho boli brisko. Ted jsem mu musela dat i jednou za den prikrm co mam dovoleny od doktorky kvuli prdikum, pijeme z te lahve od Medely Calma, tak max. 100 ml za den, ale vetsinou tak 30 az 60 ml a ne kazdy den. Spis vyjimecne. Nevim zda je to rustovy spurt nebo to boleni nebo nevim.

mikulka
autor
7. pro 2011

@lipetra A jak často pak kojíte v noci?
Ve dvou měsících by mělo být kojo ustálené na cca 8-9 kojení za den a noc.
Pauza mezi skončením kojení a dalším kojením by měla být min. hod. a půl.

Pokud ho bolí bříško, může se kroutit, mít napjatý obličej, takový jako by v křeči a když ho vezmete do klubíčka, tak může víc plakat.
Já bych udělala prevenci prdíků, čili po každém přebalení cvičení nohama+ masáž, nechat ho chvíli volně, pak teprve obléci a nakojit. Při kojení bych dala pauzu na krknutí a pak zase přiložila.

Střídejte během jednoho kojení prsa i přes den.
Ale pokud je půl hodiny u prsa a fakt pije (což je dost dlouho), nemůže pít jen přední mlíčko, u takhle starého dítěte má přední mlíčko vypité za cca 3 min. 😕

Pokud by plakal hlady, je to azse takový jiný pláč, může si do pusy strkat pěstičky... Poznáte časem, co který pláč znamená. 😉

Myslím, že to bude období, třeba jinak jíte, něco mu nesedne, kdo ví.

Na Lovi jsem se ještě neptala, snad zítra.
Ale já bych neexperimentovala a přes net bych objednala tu savičku od Calmy,

lipetra
7. pro 2011

@mikulka Pres noc kojime vetsinou v deset nez jdeme spat, pak ve dve, ve ctyri nebo v pet a pak v sest nebo v sedm, spis je to horsi pres den, to by jedl casteji...Pred kazdym kojenim davame Infacol, coz nam na prdiky dost pomaha. A neni to dlouho kojit pul hodiny? Pac kdyz ho odstavim, tak zacne rvat, obcas u toho i usina. A jak dlouho mam asi kojit u kazdeho prsa? On si nestrka do pusy pesticky, ale spis jako zmudla ten dudlik rychle. Da se nejak to mleko nastartovat, abych ho mela vice?

lipetra
7. pro 2011

@mikulka Jeste me napadlo, zda treba kojit casteji, ale kratsi dobu nebo nechat tech pul hodiny a treba potech dvou az trech hodinach pres den a v noci tak po 3-4 hodinach???Co by jste mi radila?