Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
17. pro 2011

@pajik83 Velikost se musí taky přizpůsobit pusince miminka, to jsem zapomněla říct. 😕

mikulka
autor
17. pro 2011

@dasty79 Záleží na tom, kolik jí je.. Pokud 3 měsíce, může jít o spurt, nebo jí teď mlíčko hůř teče, to by pak bylo třeba prsa nahřívat před kojením.
Koukni sem:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní

mikulka
autor
17. pro 2011

@ilonne Tak to jsem ráda.

S ODSÁVAČKAMI JE TO TAK, ŽE NA ROZJETÍ LAKTACE, NEBO PŘI DLOUHODOBÉM ODSÁVÁNÍ, U PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ APOD., JE LEPŠÍ DVOUFÁZOVÁ ODSÁVAČKA, TAKY JE ŠETRNĚJŠÍ K PRSŮM, ALE I DRAŽŠÍ.
Takže třeba ta Medela mini electric je na netu za příznivou cenu (přímo u Medely je dražší) a taky udělá svou práci. Sice se říká, že je lepší ji mít při nadbyteku mlíčka, ale pro stimulaci, je taky dobrá (ač ne tak jako dvoufázová) a taky dovede laktaci zvýšit.
Takže dost závisí na penězích maminky. 😉

Já sama jsem intenzivně u prvbího syna používala Med. mini elektrik a sloužila mi pěkně jak na přemíru mlíčka, tak při spurtech a laktačních krizích, kdy jsem zase měla mlíčka málo. 🙂

JINAK ODSÁVAČKA SE DÁ TAKÉ PŮJČIT, POKUD BY ŠLO O TŘEBA TÝDENNÍ ODSÁVÁNÍ. MEDELA PŮJČUJE SNAD ZA 60 KČ NA DEN.

vodni
17. pro 2011

@dasty79 malý mi to dělal taky, Zkoušela jsem kde co, včetně rad odtud, kojila pod dekou atd. atd., ale nic nezabralo. Nejdřív jsem to taky řešila druhým prsem, kde začal sát dobře, ale to asi proto, že to zase teklo rychleji. Pak jsem ale zjistila, že když začne takhle vyvádět, potřebuje si odříhnout 😉 Asi ho tam tlačí ty bubliny. Sice většinou i spustí řev, protože si myslí, že ho odpojuju, ale pomáhá to - pak se zase přisaje a je to lepší (dělal mi to asi od začátku druhého měsíce, teď jsou mu 3m).
@mikulka omlouvám se, že lezu do zelí, jen jsem chtěla přidat osobní tip, co zabralo u nás 😉 A ještě jednou opravdu smekám - taková ochota nám pomáhat, a to už celkem s velkým bříškem 😉 Čtu diskuzi, i když se neptám a MOC DĚKUJI

mikulka
autor
17. pro 2011

@dana3262 Nedá se říct, že čím mladší dítě, tím tučnější mlíčko.Složení se mění v průběhu celého období kojení.
Samozřejmě, že pokud malý nejí a nepije nic jiného, než 2x denně to mlíčko, už bych - pokud je mu jž lépe - pomalu najela na normální režim. Polévku, na zotavení po nemoci, čaj atd.
Ještě mne napadlo, že může malinko žárlit na miminko, a chce to mít jako on. Je už velkýk vysvětlete mu, že jne mlíčko mu nestačí, on že je velký atd...

mikulka
autor
17. pro 2011

@vodni No to je super tip!!!! Moc díky a MAMINKY, KLIDNĚ SME PIŠTĚ, CO ZABRALO NA VAŠE DĚTI, NENÍ NAD OSOBNÍ ZKUŠENOST!
Díky za pochvalu 🙂

vodni
17. pro 2011

@mikulka 😉 @dasty79 jo a ještě mu při kojení (když začne být při kojení neklidný, což je vždy předtím, než začne tak vyvádět) lehounce poplácávám po zádičkách, nevím, jestli to třeba odvede pozornost, nebo to tam ty bublinky setřepává, ale někdy to taky zabírá 😉

katka37
18. pro 2011

@mikulka ahoj ,děkuju za podporu ,která mi tak chybí.právě objednávmlámlm lahvičku jak jsi mi psala,Nutrilon mu dávám jen večer po kojení,protože je neklidný a to vypije i po nakojení 90ml,takže asi hlad má,protože to je dost,nemyslíš?pak krásně spí i 5 h vkuse ,tak já vážně nevím,nechat ho křičet hlady,nebo mu tu 90 dát?On je i celkově hodně neklidný u toho kojení ,tahá ,pouští ,ale pije ,má plínky plné ,kadí do každé.....techniku kojení nám pořádně vysvětlily v porodnici sestry,v té to asi nebude ☹ někdy pije krásně a někdy se kroutí a takhle blbne,ale všimla jsem si ,že se kroutí a pouští atd,tak mu tak škrohá v bříšku ,vždycky pak prdí nebo kadí,prostě asi ho trápí zažívání nebo co?když pije hezky ,tak pak nikdy nekadí ani neprdí,ale jakmile začne pít,tak se začnou ozývat ty zvuky v bříšku tak začne sebou mlít a je neklidný.Taky máme strašné problémy s usínáním,přes den jedinně v kočáru venku a uspat ho na noc?hrůza,včera 2h,je neklidný mele sebou ,mává ručkama,je vidět ,že by spal ,ale nejde to ,neusne ani u prsu,to se taky tak mele boxuje mně ručkama,rychle dýchá prostě je úplně hyperaktivní,nevím si absolutně rady. 😕

katka37
18. pro 2011

@hamma kojím samozřejmě podle malýho,co 2h 🙂

dasty79
18. pro 2011

@mikulka - děkuji za radu - jo jo malý je 3,5měsíce...Tak zkusím prsa nahřívat.
Tchýně a mamka mě radí přejít na Nutrilon - ale to se mě zatím nechce.
Je možný třeba dítě přikrmovat při kojení????
A jak je možný,že z jednoho prsa pije jakžtakž a z druhého poslední dva dny
vůbec nechce?Mám mléko odstříkat?Někdy už jsem z toho zoufalá.

@vodni - díky za radu, vyzkouším to také.Třeba to pomůže.
Takhle já malou hladím po zádičkách,když si na konci kojení odříhává
a pomůže jí to k pořádnýmu krkanečku 🙂

dasty79
18. pro 2011

@katka37 - tak jsme to měli taky - naše holčička ve dne taky nechtěla spát.Jen odpoledne v kočárku.
V postýlce jen v noci.A to kroucení máme teď taky,že se vrtí a nehamá.Pak párkrát nasaje a zase se vrtí a vzteká.
Přitom je celá od mléka,ale řve ☹ A když dáváš Nutrilon,tak pak normálně kojíš?To se ti nenarušilo kojení?
to máš normální lahvičku?????

dana3262
18. pro 2011

@mikulka dekuji. Prikladam to nemoci, ale uz se mi to zdalo dlouho. Pije po celou dobu, domaci ovocny sirup, caj, caro, vodu. Jen jidlo nechtel. Bohuzel se mu neda nic vysvetlit, o nic ho poprosit. Naprosto me ve vsem ignoruje nebo udela opak. Nepripada mi, ze by zarlil. Mimino je dost 'bezudrzbove' a narozdil od starsiho nespi s nami v posteli, ale ve vedlejsi mistnosti. Dnes uz jsem mu mleko rano nedala a kupodivu se prumerne nasnidal. Tak uvidime. Moc dekuji!

katka37
18. pro 2011

@dasty79 přesně jak píšeš je celý od mléka 🙂 Nutrilon dávám po večerním kojení a lahvičku mám normální,ale už jsem objednala tu speciální ,která nezpůsobuje odstavení a kojím zatím normálně 🙂

mikulka
autor
18. pro 2011

@katka37 Ono je normální, že má kakání v každé plínce, v šestinedělí to má téměř každé zdravé dítě. Ale prdíky ho asi fakt trápí, cvič s nožičkama po každém přebalení, preventivně, ne až přijde problém. Dávej probiotické kapky BioGaya...
90 ml je na tak malé dítě hodně. Já bych dávala 50, může se přehltit a z toho pak ty potíže.
Hlady ho plakat nemůžeš nechatm, to je jané, takže dokrmuj alternativně, nebo tou Calmou a dávej jen na noc těch 50 ml. K tomu program na zvyšování laktace, ten týden, jak jsem psala...

Usínání, to je kapitola sama o s obě, ale málokteré dítě (do tak 3 měs., půl roku) usne samo v postýlce. Uspává se v kočárku,na míči, na nohách s houpáním atd. Do 3 měs. ok, pak už bych zvykala na samostatné usínání. Teď to vydrž, nebude to takhle věčně. 😉

mikulka
autor
18. pro 2011

@dasty79
Tchýně a mamka mě radí přejít na Nutrilon - ale to se mě zatím nechce.
To je sampzřejmě nesmysl. Nemuselo by to vyřešit absolutně nic! Ještě by naopak mohly přibýt porblémy se zácpou či průjmem apod. UM je kravskoí mléko, tak proč ho tím zatěžovat. Počkala bych týden, zda je to spurt, mezitím zvyšuj laktaci odstříkáváním co 3 hod. 10-15 min z každého prsa, prsa nahřívej..
Pokud by se nic nezměnilo, pak napiš.

Je možný třeba dítě přikrmovat při kojení????
Ano, pokud je dlouhodobě nedostatek mléko, dítě nepřibívá, nebo hubne, tak alternativně (tedy ne láhví!!!) lze.

A jak je možný,že z jednoho prsa pije jakžtakž a z druhého poslední dva dny
vůbec nechce?
To je zceka běžné. 70 % dětí si oblíbí jednoprso. Důvodů může být několik... Z toho oblíbeného mu to třeba teče lépe, nebo lepší poloha...

Mám mléko odstříkávat?¨
Ano, zkus to, zda se tím zvýší laktace atd. Týden odstříkávej po každém kojení, min. každé 3 hod. 10-15 min z každého prsa. Když nic neodsaješ, nevadí, jde o stimulaci, ne o množství odstříkaného mléka. 😉

mikulka
autor
18. pro 2011

@dana3262 Myslím, že se to pomalu vrátí k normálu.

dana3262
18. pro 2011

@mikulka dneska uz docela jedl. Budu uz mu ted zase davat jen vecer. Odsavam u kazdeho kojeni. Mam dvoufazovou rucni odsavacku od medely a dnes jsem si vsimla, ze na velmi citlivych bradavkach(to pozoruji uz delsi dobu)mam krvave struktury. Myslim, ze to jsou jakoby podlitinky z toho odsavani. Myslite, ze kdyz budu odsavat normalne dal, ze se to zhorsi nebo je to normalni a zustane to tak nebo to dokonce zmizi? Vzdyt nektere zeny pouze odsavaji...?

katka37
19. pro 2011

@mikulka děkuju za odpověd ,lahvička dojde snad zítra,jinak včera vypil 100ml,do rána jsem kojila pak 3krát,Bio Gaiu dávám a prdí dost ,mně se zdá ,že má ten problém s tím bříškem jen u kojení,ale je zvláštní ,že v noci pije krásně a klidně,zakopaný pes je v tom jeho neklidu....děkuju moc za rady budu se podle nich řídit 🙂

dasty79
19. pro 2011

@katka37 - tak to taky vyzkouším kdyžtak přikrmit,ale radči tou lahvičkou Medela Calma 🙂

dasty79
19. pro 2011

@katka37 - mě taky v noci pije klidně.A ve dne pije častějc a připadne mě,že nemá takový hlad a pak je neklidná.Už jsem lahvičku objednala,tak snad brzo dorazí. 🙂

dasty79
19. pro 2011

@mikulka - děkuji
Když jsem si včera prsa nahřála,tak malá dlabala 25minut spokojeně a vůbec nebyla neklidná.
Ale pokaždý to nejde nahřívat,někdy si pak vzpomene,že má hroznej hlad a musí to být vše hned,
pže má šílenej ječák...

A přikrmovat mohu třeba tím Nutrilonem a mohu tou lahnvičkou Medela Calma?

Do teď naši malý holčičce bylo jedno z kterého prsa pije,ale nyní má jedno víc oblíbené.

28marci
19. pro 2011

@mikulka Dobrý den, chtěla bych také poprosit o radu. Nečetla jsem všechny příspěvky v této diskuzi, tak nevím, jestli se nebudu opakovat🙂 Mám skoro třítýdenní holčičku, plně kojíme, mléka mám dost a nebyl dosud žádný problém. Včera se mi ale u kojení začala zalykat, mám pocit, že mi mléko teče hodně rychle a ona to nestačí polykat, často se odpojuje a hned brečí, což mi předtím nikdy u kojení nedělala. Taky se mi stalo, že se po kojení poblinkala, což je pro mě opět novinka. Vyčetla jsem, že bych ji měla kojit v pokud možno vzpřímeném stavu nebo tak, že bude mít pusinku na mém prsu, ne abych měla prs dolů, aby se zamezilo gravitací. Taky jsem četla rady, že ji mám od prsu během kojení odpojit na minutu dvě (což ona dělá sama, když nestačí polykat) a další rada, že mám při kojení položit ruku na druhý prs a lehce zmáčknout, prý to omezí tok mléka z kojeného prsu. Jelikož jsem "matka-amatérka" nevím, co si z toho vybrat, a jak malé skutečně efektivně pomoct, abychom si obě zase kojení užívaly jako doteď. Nerada bych udělala nějakou chybu, která by mohla zapříčinit, že mi dcera pak bude prs odmítat... Prosím prosím, poraďte! Děkuji a přeji hezký den!

katka37
19. pro 2011

@dasty79 taky jsem uvažovala nad tím ,že přes den pije častěji a není tak hladový tak blbne,máme podobné dětičky,taky na lahvičku zatím čekám,snad zítra 🙂

clloi
19. pro 2011

@mikulka dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám dceru, 7 týdnů. Plně kojím, ale poslední dobou malá pije jen 10 min, odtahne se a když jí chci dát ještě, tak se vzteká a a nechce už pít. Zatím přibírá, sice je na spodní hranici, tak 100-150g týdně, ale naší dr. to stačí. Chci se zeptat, může být v sedmi týdnech najezená už po 10 min? Kojím asi každé 2,5 hodiny.

katka37
20. pro 2011

@clloi promin ,že se do toho míchám,ale můj malý má 6 týdnů a od porodnice nepil nikdy déle než 10minut a je vpoho. 🙂

clloi
20. pro 2011

@katka37 tak to sem ráda, já nevěděla, jestli jí to může stačit 😵

mikulka
autor
20. pro 2011

@clloi Je to možné, přibírání je v normě. Kokněte sem:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní
Je tam o tom, že po šedstibedělí se hůře spouští mlíčko atd.

lupinek82
21. pro 2011

Ahoj Mikulko, už druhý den mě při kojení bolí bradavka - myslela sem, že je to tím, že malé lezou zoubky, tak mě tím výrůstkem hryže, ale dneska sem na bradavce našla jakoby malý puchýřek. Co s tím můžu dělat? Je bezbarvý, příde mi možná trochu naplněný vodou...

mikulka
autor
21. pro 2011

@dasty79 Pokud je to nutné, tak nutrilonem můžete a nejlépe alternativně.

mikulka
autor
21. pro 2011

@28marci Vyčetla jsem to perfektně a dělejte vše z toho. Je to tak správně.
Ještě můžete před kojením malinko odstříkat ručně. Dobrá poloha je taky vy vleže na zádech, mimčo na vás na bříšku, méně to teče. Dejte pak po třeba 3 min odříhnout a pokračujte.