Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
30. říj 2014

@svjana1 Máte chytré miminko! 🙂 Rada kojit z jednoho prsu je MYLNÁ!!! Kojit by se mělo tak, že kojíte z jednoho prsu a pak vždy nabídnete druhé. Sledujete efektivní aktivní sání. Dítě si samo určí, zda a kolik vypije z druhého prsa. Pokud mimi více usíná, dudlá a nesaje, můžete celý postup znovu opakovat - tedy vystřídat prsa znovu, celkem tedy 4x za jedno kojení. Je jen menšina žen, jejichž prsa "utáhnou" kojení na střídačku (tedy každé kojení z jednoho), většinou děti v určitém období (při růstovém spurtu apod) potřebují více mléka, než jeden prs může nabídnout. Dělejte to jako doposud a bude vše ok, okolí si nevšímejte 🙂

emin
30. říj 2014

@apacheee Zcela jistě můžete kojit, je dobře, že jste narazila na osvětové zdravotníky, kteří kojení podporují a naopak Vám nevnucují láhev a odsávání delší dobu. 🙂

svjana1
31. říj 2014

@emin Děkuji za ujištění! Okolí se snažím ignorovat, ale občas mě něco nalomí 🙂
Jana

adeelka27
31. říj 2014

@emin Tak se nám dnes nějak nedaří vyhnat ty prdíky... stalo se nám to v noci, to jsme to pak rozpohybovali a krásně se vykakala. Ale teď přes den se nám to nějak nedaří a malá se pořád u kojení kroutí bolestí bříška, uplně rudne a skončí to většinou řevem :( Dávám Baby Calm, masíruju bříško, cvičíme nožičkama, střídáme klubíčko, tygříka, dávám teplý polštářek a nic :( pořád se chudák kroutí a nejde jí to vyprdět. Jde tomu nějak předejít ?? Stává se nám to při tom kojení dost často..teď co opět kojím z obou prsou. Mám pak kojení třeba přerušit nebo nechat malou nasytit ? Teď poslední boj začal v 17 hodin, kdy jsem kojila...pak zase nastalo to, co jsem tu už popsala...kroucení, atd. ..pláč. Opět jsem chvíli po kojení provedla všechny možné "procedúry" a větry nevyšly :( Nakonec malá usnula a podřimuje ještě teď v 19.40 (asi od 18:50 spí). Za chvíli opět bude čas kojit a nevím, jestli jí tím to bříško zase moc nenabourám :/

ally8
31. říj 2014

@adeelka27 lásky naše 😀 nechci tady v laktační poradně zabírat místo o spinkání, to je kapitola sama o sobě. Někdy nemůže zabrat i 3 hodiny ☹ Máme šum, plínku na očích, dudlíčka a občas ještě pohoupu na míči. Ale když usne, budí se jen na kojení, zaplať pánbůh 😀 Přeji klidné papání a spinkání 🙂

ally8
31. říj 2014

@adeelka27 mě se někdy malá uklidní při houpání na míči, plácám po prdelce a pěkně se vykrká. Ale jinak jí bříško moc netrápí, tak neporadím.

ally8
31. říj 2014

@emin Určitě jsem to tu už od vás četla, ale přeci jen. Proč se teď zavádí novinka a lékaři doporučují začínat s příkrmy už od 4 měsíce? Údajně, co jsem četla, kvůli alergenům? Moje doktorka tedy doporučuje stále do toho 6 měsíce pouze kojení. Děkuji za váš názor.

libara
31. říj 2014

@ally8 tak to už tady bylo. Staršímu synovi(16), nekojenému, jsem dávala příkrmy od 3,5 měs. Teď si to neumím představit. A je to zdravý kluk bez alergií, sportovec. Podle mého to chce selský rozum. To je chvíli tak a pak zas jinak. Mámy aby se zbláznily. Malá má 5 měs.a je jen kojená. Příkrmy plánuji po 6 měsíci.

ally8
31. říj 2014

@libara Dneska nám to opravu všemi těmi informacemi a studijemi vůbec neulehčují, naopak. Člověk je z toho uplně zmatený a nakonec stejnak nevíme, jestli jsme udělali teda dobře. Musíme jen doufat, že zrovna u našeho mimča se teda nějaká ta alergie neobjeví. To samé s očkováním. Když se chceš něco dozvědět, jde ti hlava kolem a nakonec stejnak nevíš....Je to fakt tak těžké, aby někdo řekl, jak to doopravdy je? Máš pravdu, selský rozum. Pokud bude malá spokojená, budu kojit plně určitě do toho 6 měsíce. 😉

emin
31. říj 2014

@ally8
@libara
Ano, dnes se často dozvíte jak v médiích tak od pediatrů a alergologů doporučení zavádět příkrm již od ukončeného 4. měsíce. Nemyslím, že je to správně. Laktační liga I nejnovější doporučení České pediatrické společnosti doporučují výlučně kojit do ukončeného 6. měsíce. MM dokáže dítěti dodat potřebbné živiny I déle, potíž může být s rostoucí potřebou bílkovin a nedostatkem železa. Doporučení začínat drive vychází z některých studií, které ukázaly, že drive přikrmované děti měly menší sklon k alergiím. Byly to však zároveň děti, které nebyly výlučně kojeny příliš dlouho. jinými slovy - Pokud nehodláte kojit po 6. měsíci, pak začněte s příkrmy již po ukončeném 4., tedy v době, kdy ještě hodně kojíte. Pokud plánujete kojit I po 6. m, pak začněte klidně až po ukončeném 6. Já osobně doporučuji řídit se dítěte a jeho tzv. "senzitivní periodou" tedy dobou, kdy samo začne jevit o jídlo zájem, slintá, když jí ostatní, sahá po jídle, zvládná pohyb ruka-ústa atd. Maminky toto období označují jako "měla jsem pocit, že by si dal se mnou" 🙂.

emin
31. říj 2014

@adeelka27 Kolika dokáže hodně potrápit. Může záležet I na technice sání a přisátí, aby mimi sálo správně a nepolykalo přiliš mnoho vzduchu. Můžete pomoci sama tím, že budete užívat probiotika či prebiotika (např. Hylak). Hledat, co miminku pomůže je někdy nadlidský úkol. Mnohdy pomáhá si po kojení položit miminko na pokrčené nohy (vy sedíte a nohy mate pokrčené před sebou), cvičit s nožičkami. Miminko na Vás vidí, je v poloze klubíčka, ale nohy netlačí na bříško. I miminko může bárt probiotika (napřl Bio Gaia).

ally8
31. říj 2014

@emin Tak to je sranda, já mám pocit, že by si malá dala snad už teď 😀 a to jí budou teprve 4 měsíce. Když jím, kouká na mě, jak nabírám jídlo a pak jak si ho dávám do pusy, už jsem se minule smála 😀 Uvidíme, jak to bude. Kojit bych chtěla i po 6 měsíci. děkuji .

emin
31. říj 2014

@ally8 Tak to bych jí přece jen nechala ještě chvíli jen pozorovat 🙂

jenny97
31. říj 2014

@emin Dobrý večer, také bych potřebovala radu. Mám dvouměsíční holčičku, která je plně kojená. Problém je to, že poslední dobou se mi u denního kojení začíná po cca 10 min. ,,jakoby" vztekat. Vypozorovala jsem, že když se stihnou prsa více nalít( hlavně přes noc) a mlíčko teče více samo tak krásně saje a v pohodě jí stačí napít se z jednoho prsu. Od večerního kojení vydrží i 9 hod. v tahu spát bez kojení. Přes den ji kojím tak po 2,5 až 3 hodinách a to se už po těch 10 min. pustí, začne kopat nohama a rozplače se, pak se zase snaží přisát a takhle se to pořád opakuje. Když si však na to prso zmáčknu pořád z něj mlíčko stříká, takže si myslím, že ho mám dost. Jak ji naučit, že musí pořádně sát, nebo v tom to není :( ? Děkuji za radu.

emin
1. lis 2014

@jenny97 Dobrý den. Toto chování ve spojený četností nočního kojení bych odhadovala (tak jak I vy asi tušíte) jako reakci na nižší tok mléka. Neteče to prostě tak moc, jak by miminko chtělo. Obávám se, že u 2měsíčního miminka je 9 hodinové noční spaní příliš dlouho. Miminko patrně přes den zvládne doplnit energii (pokud přibírá), ale Vaše tělo postupně vnímá tak dlouhou pauzu v kojení jako signal pro snížení tvorby mléka. Jako první bych poradila min 1x, lépe 2x za tu dobu nakojit (např po 3-4 hodinách). Také můžete v době, kdy mléko ještě docela teče (ke konci první 10minutovky) začít stlačovat prs - v horní části (ne u bradavky) palec nahoře a prsty dole jakoby pumpovat, ne ždímat. Zvýšíte tak tok mléka a celkově stimulujtete laktaci. Většinou se přidáním nočního kojení tato situace výrazně zlepší, tak držím palce.

sarkar
1. lis 2014

@emin Dobrý den, mám dotaz, nejdřív ale nastíním... Mám doma 20m holčičku. Před porodem jsem kojení vůbec neřešila, myslela jsem, asi jako většina, že to přijde samo. No...mléko bylo, malá se i přisála, ale prsa mi druhý den hodně bolestivě otekla a na levém prsu mám bradavku trochu menší (ne vpáčenou ani plochou, prostě jen menší), malá měla tudíž problémy se přisát. Z pravého prsu to bylo ok. V porodnici mi jedna na mě příliš rázná sestra třetí den napařila kojící kloboučky (domnívám se, že odstříkání před kojením by pomohlo možná víc), s nimi jsem kojila jakž takž, malá přibrala, že mě z porodnice pusili, ale přibírala hodně pomalu (měla při narození (v termínu) jen 2700g, nevím, jestli to mohl být důvod), dokonce jsme jezdily každý týden na převážení a půjčila jsem si váhu a po každém kojení vážila. Kojila jsem třeba 40min. a přitom pila den ode dne méně (kolem 2. měsíce už jen třeba 30ml!). Zkusila jsem krmit odstříkaným mlékem z lahvičky a to vypila mnohem větší množství. Nakonec jsem skončila u toho, že jsem do jejích 7,5 měsíců odstříkávala a krmila odstříkaným a jednu dávku, na kterou odstříkané nestačilo, doplňovala UM.
Ještě bych ráda doplnila, že už ve 3 týdnech dostala jednou odstříkané mléko z lahvičky (ale už v tu dobu pila docela málo).
Moje otázka teď je - co si myslíte, že mohlo být špatně a co udělat, abych stejným problémům předešla i u druhého dítěte? Myslíte, že je namístě nějak formovat bradavku levého prsu? Určitě se chci napříště vyhnout kloboučkům a taky už vím, že je hodně důležitá životospráva, u toho odstříkávání jsem se o tom krásně přesvědčila...
Moc děkuju za rady 🙂

evickabm
1. lis 2014

Dobrý den,
mám doma 4týdenní holčičku a poslední 3dny se odtahuje od prsu. Když jí přiložím, saje tak 2 až 3 minuty a peté se odpojí, ale vzápětí otevírá pusinku a hledá. Myslela jsem, že mám málo mléka, ale když zmáčknu bradavku, tak mlíko stříká. Navíc máme problém s odbrknutím. Buď si neodříhne a nebo se rovnou pozvrací. Někdy vyzvrací více jak 3 polévkové lžíce a zvrací i 2 hodiny po nakojení.

emin
1. lis 2014

@sarkar Dobrý den. Především mate můj obdiv za dlouhodobé odsávání a krmení mateřským mlékem. Tyní k otázce. Nemohu zhodnotit techniku sání a kojení, ale postupné snižování laktace je typické pro kojící kloboučky. Pusinka miminka nemůže dokonale stimulovat bradavku, chybí kontakt slin, efektivní pohyb jazyka. Silikon tvoří prostě bariéru mezi Vámi a miminkem. Bradavku zvětšit nemůžete, ale vězte, že miminko se naučí přisávat I na vpáčené bradavky, pokud máme správnou techniku kojení a dame mu čas. Při oteklých dvorcích a prsou je lepší nahřát a rozmasírovat, troche odstříkat, palcem a ukazováčkem jakoby zatlačit na dvorec kolem bradavky, dokud trochu nezměkne. Pak přikládat. Kdyby se nedařilo, lze kojit jen z jednoho prsa a tvorba mléka se přizpůsobí (dvojčata jsou take kojena vlastně jen z 1 prsa). Nenechte si vnutit kloboučky a případně se poohlédněte po LP, která by Vám v případě potíží byla k dispozici. Držím palce.

emin
1. lis 2014

@evickabm Dobrý den, to je chování časté při nedostatečném toku mléka. Projděte předchozí rady, kde se tato otázka často řeší. A hlavně - kojte často, hlavně v noci, stlačujte prs při kojení, nahřívejte prsa před kojením, kojte z obou prsou a vystřídat je můžete I víckrát za jedno kojení. Těmito opatřeními by se vše mělo napravit, kdyby ne, bylo by na místě se sejít s LP.

fyffes
1. lis 2014

Dobrý den, mám 11m syna, který se posledních cca 14dní budí v noci asi 5x a vyžaduje kojení. dudlík nemá, takže si myslím, že spíš než o mléko mu jde o prso a ukonejšit se ke spánku. jenže vstávání po 2 hodinách k 11 měsíčnímu dítěti mi přijde moc ☹ myslíte, že mám už slabé mléko a má hlad, nebo se chce jen pomazlit? děkuji za odpověď.

emin
2. lis 2014

@fyffes Dobrý den. Hlad zcela jistě nemá (předpokládám, že prospívá dobře a má již zavedené nemléčné příkrmy). Časté buzení cca ročních dětí je dáno zvykem a take psychickou potřebou být u matky. Je prostě příjemné se během noci párkrát přisát a pomazlit. Často to bývá způsobeno také tím, že děti usínají u prsu či mají jinou podobnou spánkovou asociaci, kterou poté v noci nemají a proto "neumí usnout samy". Některé maminky to neřeší a věří, že se to změní samo (a změní, ale třeba až za několik měsíců). Jinak je možné spánkovou asociaci i zvyky měnit, ale to je téma na celý seminář (viz můj pro profil mamAkademie). Ve zkratce - postupné pomalé krůčky k samostatnému usínání, sledování biologických hodin dítěte a čím starší dítě, tím vice přiměřeného povídání o spánku.

adeelka27
2. lis 2014

@emin Opět Vás zdravím 🙂 Chtěla bych se zeptat, zda to znamená hlad..... Po kojení, kdy jsem vystřídala obě prsa 2x a malá pěkně sála dohromady tak těch 25-30 minut jsem jí nechala odříhnout, pak mi usnula na rameni, tak jsem ji ještě chvíli nechala ve vertikální poloze a pak jsem jí uložila do postýlky. Ani ne za 5 minut byla vzhůru, vyplazovala jazyk a šermovala ručičkama. Dala jsem jí tedy dudlík a po chvíli usnula. Nevím ale, jesti není možné, že měla hlad. Stalo se to včera při kojení v 18 a pak ve 21 hodin...předtím jsem to u ní nezaznamenala. Děkuji, pěknou neděli.

luciejanku
2. lis 2014

Dobry den. Chtela bych se zeptat. V utery jdu na cisarsky rez. Muzu potom na zahojeni jizvy hned brat wobenzym a nebo se nemuze pouzivat pri kojeni?? Dekuju.

sarkar
2. lis 2014

@emin Děkuju, potvrdila jste mi moje domněnky 🙂 Tak snad to tentokrát bude lepší 🙂

kakamilca
2. lis 2014

Dobry den. Mela bych par dotazu ke kojeni. Mam tak nalita prsa ze mala ma problem se prisat. Dali mi tak v porodnici klobouček na kojení. S nim nam to jde a po upyti prsu i bez neho. Mam ale hrozny strach ze zanetu. Nepoznam zda prso je vypyte. Laktacni poradkyne mi poradila odsavat ale tim preci zvysim produkci mléka a toho mam dost. Pozoruji zatvrdlinky a mirnou bolestivost prsou v podpazi směrem k prsu. Jak si mohu pomoci? Take mam hodně popraskane bradavky. Zacatek kojeni vzdycky neuveritelne boli. Daji se vubec v tom kojicim maratonu ty bradavky zahojit?

emin
3. lis 2014

@luciejanku Ano, wobenzym bez problémů můžete.

emin
3. lis 2014

@kakamilca Dobrý den, před kojení vždy prsa nahřejte a odsajte do úlevy ideálně ručně ne moc, jen tak, aby největší napnutí opadlo a prs byl měkčí. Pak by se malá měla přisát I bez kloboučku. Takto do úlevy můžete odsát I mezi kojením vždy, když budete mít pocit nalitých prsou a bolestivé zatvrdlinky - retence. Tímto ručním odstříkáním tvorbu mléka nezvýšíte a naopak zánětu zabráníte. KLoboučky riziko zánětu zvyšují, takže by bylo dobré se jim vyhnout. Bohužel ale bolest při přisávání je nejspíš způsobena nesprávnou technikou (což u kloboučkových miminek bývá) a tím, že se přisávají na málo otevřenou pusinku, bradavku pak bolestivě skřípnou dásněmi a postupně dostávají až na zadní patro úst, což velmi bolí. Zkuste zlepšit přisávání a vyčkejte na maximálně otevřená ústa miminka. Bradavky ošetřujte Purelanem, hydrogelovými polštářky, odvarem z jitrocelu či řepíku apod. hodně je větrejte. Jakmile zvládnete správnou techniku přisávání, bradavky se postupně zahojí, ale pokud pokaždé ragádu opět miminko skřípne, zranění se nemůže hojit. Držím palce.

amor_roma
3. lis 2014

Dobrý den, prosím o radu o znovurozkojení. Situace od porodu... Jelikož nebylo na šestinedělí místo, tak jsem se s malou viděla až po 12ti hodinách, kdy jsem ji poprvé přiložila, ale ještě byl problém v tom, že mám hodně vpáčené bradavky (a postupně to musely uznat všechny sestry i lakt.por. v nemocnici), takže jsem s dětskou sestrou vybrala velikost kloboučku, a manžel mi je hned koupil. Po dvou dnech mi jiná sestra řekla, že to jsou malé kloboučky, a že bych potřebovala větší... třetí den mi dětská dr. řekla, že mi domluví lakt.por., protože malá zhubla z 3100g na 2750g, tak mi dala příkrmy, přes stříkačku. Přišly na kojení a zkoušela mi mačkat prsa, jeslti z nich něco nevyteče, bohužel ani kapka☹ donesla mi elek.odsávačku, a postupně jsem odsávala během celého dne. Samozřejmě jsem i přikládala. Doma jsem pokračovala s přikládáním, ale během tří dnů mi opět ztvrdly prsa tak, že jsem se nemohla ani nadechnout a ani po ledování a nahřívání a masáži jsem nic neodstříkala.. trvalo to nějaké 4 dny, než jsem zase něco odstříkala.. Už jsem to chtěla vzdát, ale vím, že bych aspoň trochu mohla kojit. Problém je teď v tom, že malé jsem dávala příkrmy z lahvičky s calm systémem a už v porodnici ji dala dudlík (vím, že to byla blbost), ale ona se mi nechtěla na kloboučky chytat, a po té, co měla dudlík, se pěkně přisála, takže v tu chvíli si myslím, že pomohl... Ale teď mi ty kloboučky jen žmoulá, a nic z nich nevysaje (zkusila jsem vážit), Přitom z té lahvičky to pěkně tahá, a když ji dám prst do pusy, tak taky pěkně saje. No a když ji dám prso bez kloboučku, tak se přichytne jen občas, ale nevydrží to mít nasáté, hned se pustí a začne řvát, a teď mi na něm udělala "cucflek". Jak mám podpořit to sání ať už přes kloboučky, nebo bez nich?? zatím je to těžká parodie na kojení ☹ Moc děkuji za čas a odpověď 🙂

loc
3. lis 2014

Dobrý den, mám 3měsíční miminko a kojím ho od konce šestinedělí jen částečně. Po porodu byl problém v tom, že malý sál hrozně pomalu, a tudíž dlouho - klidně hodinu v kuse a také na etapy. Neměli jsme žádný režim. Koncem šestinedělí byl strašně hubený a dlouhý, navíc tři dny skoro pořád brečel hlady a permanentně jsem kojila, tak jsem ho začala dokrmovat. Vždy pije nejdřív z prsou a když už to neteče, tak z lahve. Nemá problém oba způsoby střídat. V posledních pár týdnech jsem si u něj při kojení všimla velkého pokroku, že už umí efektivně sát, slyším, jak polyká a i lépe odříhává (dřív málo a ne po každém krmení) a mám doma koj. váhu a 140 ml vypije během 10 minut, tak by to asi mělo být. Problém je ale v tom, že mám málo mléka. Malý celou noc spinká a ráno je jediné kojení, kdy mám prsa nalitá a kdy vypije dávku cca 150 ml a nemusím ho dokrmovat. Potom už ale během dalších kojení, která jsou tak ve 3- až 4hodinových intervalech, vypije už jen 60 - 70 ml, výjimečně 100. Snažím se navýšit tvorbu mléka už přes 2 týdny pravidelným odsáváním mléka po každém kojení (odsaji během 10 - 15 min ale jen cca 5 - 30 ml mléka) a žádný efekt to bohužel nemá. Také piju kojící čaje a týden užívám homeopatikum Ricinus communis a ani to nemělo žádný efekt. Prosím Vás proto o radu, zda a jak by to šlo udělat, abych ho mohla zase (ideálně plně) kojit, zvlášť, když malý tak krásně saje. Jinak ejekční reflex mám asi dobrý, když malý saje, v druhém prsu cítím tlak a mléko mi z něj samo ukapává. Také přemýšlím, jestli nemůže být problém v 7 hodinové noční pauze od kojení, ale když malý spí, přece ho nebudu budit a odsávat si přes noc každé dvě hodiny se mi nechce, zvlášť bez toho, aniž by mi někdo zkušený řekl, že to bude mít pravděpodobně kladný efekt na tvorbu mléka. Moc Vám děkuji za Váš čas a případnou odpověď 🙂.

emin
3. lis 2014

@amor_roma Dobrý den, předně Vám moc fandím, je skvělé, jak bojujete! Pokud se mimi alespoň občas přisaje bez kloboučku, kloboučky už nepoužívejte. miminko se musí naučit přisávat a pokud mu budete střídat různé materiály a tvary v pusince, pak bude jen zmatené. Půjde o trpělivost a vůli - přikládejte co nejčastěji a to co nejsprávnější technikou - na otevřená ústa miminka, příkládat miminko k prsu - ne naopak. Prs musí být měkký, ne nateklý, zvláště u vpáčených bradavek je tvrdý a oteklý dvorec problematický. Pravidelně odsávejte,a byste udržela laktaci, každé 3 hodiny 10-15 min z každého prsu, nebo déle dokud teče mléko. Pokud to zvládnete, dokrmujte cévkou primo na prsu - jakmile se malá chytí, dejte jí do koutku úst cévku připojenou na injekci s dokrmem, aby malá mohla u prsu sát dokrm a byla motivována sát I nadále. Dudlík se pokuste na chvíli vynechat. Vše můžete podpořit kojením kůže na kůži, nošením v šátku, společným spaním. Babskou radou je vléz na pár dní do postele a tam se s miminkem "ňuňat" a navzájem se sžívat, takže pokud to můžete udělat a zajistit si pomoc tatínka, rodiny apod, vzhůru do toho.
Aby se naučilo kojit má miminko první 3 měsíce. takže pokud to pár dní - týdnů nezvládá, neznamená to, že už není šance. Držím palce.