Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
3. lis 2014

@loc Dobrý den, myslím,že by určitě stálo za to se zkusit pokusit postupně docílit výlučného kojení. Prvně určitě přidejte alespoň 1 noční kojení. Laktace při dlouhé pauze v noci výrazně klesá a zvláště v noci se při kojení naopak tvorba mléka zlepšuje díky noční vysoké hladině prolaktinu. Druhou věcí, kterou bych doporučila je vynechání lahvičky. Ačkoli mate pocit, že miminko dokáže prs a láhve rozlišit, právě to,ž e přes den nesaje dostatečně je způsobeno nejspíš lahvičou a faktem, že z lahvičky teče mléko snadno a miminko tolik sát nemusí. Proč by sálo namáhavě prs, když poté dostane láhev.... miminka jsou chytrá a toto velmi rychle poznají. Kojte takto - vždy kojte z obou prsou a prsa I vícekrát vystřídejte dokud budete vidět efektivní sání s polykáním. Prs pravidelně stlačujte druhou rukou - jakoby pumpujte palec nahoře a prsy dlaně dole pod prsem. Dokrm dejte cévkou či stříkačkou přes prst nebo primo na prsu - cévku vsunete do koutku miminka, druhý konec v lahvičce s mlékem. Množství dokrmu můžete postupně snižovat, ale ne příliš rychle - cca 10-20 ml denně. Připravte se na to, že kojení může miminko začít vyžadovat častěji, častým kojením se bude snažit laktaci podpořit a tvorbu mléka ještě zvýšit. Šance, že vše půjde bez dokrmu, pokud dodržíte výše uvedený postup je ale velmi vysoká. 🙂

amor_roma
3. lis 2014

@emin Děkuji za podporu. Tu cévku si pořídím. Bohužel to kojení bez kloboučku nevidím moc dobře ☹ není schopná se bez kloboučku přisát, a to mi pomáhá s přiložením i manžel. Když už otevře úplně pusu, a přitáhneme ji k prsu, tak se pokusí přisát, ale jelikož nic nevytáhne, tak začne řvát a zrudne... A to ji bez kloboučku přikládám, až po té, co se zklidní při kojení a bradavka alespoň trošku "vyleze". Vídím to tak, že budu odsávat a pak krmit přes lahvičku. Ale aspoň něco 🙂

loc
4. lis 2014

@emin Prvně Vám moc děkuji za odpověď. Co se týče nočního kojení, určitě to zkusím, snad se malý probudí. Jinak ten postup z cévkou (suplementor) jsem si na těchto stránkách přečetla a párkrát ho i zkusila, ale nějak nám to nejde. Mléko buď teče strašně rychle a jsme celí polití nebo vůbec a cévka vypadává z pusinky. Ale zkusím tedy tu stříkačku. A mám pokračovat v odsávání po kojení? Ještě jednou moc děkuji. 🙂

emin
4. lis 2014

@amor_roma zkuste nosit formovače bradavek, zkuste před kojením trochu odsát, bradavku to vytvaruje a pak to třeba půjde lépe. miminka se časem naučí přisávat téměř na vše 🙂, chce to jen dát jim čas. Držím palce.

emin
4. lis 2014

@loc Pokud to pro Vás není moc vysilující, klidně osávejte. Čím vice mléka dostanete ven )ať odsáváním nebo kojením, tím vice se ho vytvoří. Pokud vše půjde dobře, začnete kojit v noci a postupně budete snižovat dávku dokrmu, můžete cca do 14 dnů kojit výlučně 😉

loc
4. lis 2014

@emin Dobře, budu to zkoušet. Ještě jednou děkuji ;)

amor_roma
4. lis 2014

@emin Používala jsem v těho formovače od medely a nepomohly ☹ i po odsávání bradavky do 10 vteřin opět zapadnou zpět...

ally8
5. lis 2014

Dobrý den, obracím se na vás již po několikáté. Včera mě začalo bolet prso a vyskočia teplota na 40 st. Hned jsem začla dávat tvarohové obklady. Z prsa normálně kojím, není to tak moc bolestivé. Jen ty teploty nechtějí pořád klesnout. Můžu kojit při tak vysoké teplotě? Mlíčko je asi tepleší, všimla jsem si, že je malá trošku upocená, když pije. Zánět mám v prsu, které je to "horší" a vždycky se mlíko z toho prsu hůře spouštělo. U kojení vždy mačkám a mašíruji, aby pila co nejdéle. Hodně se odtahuje a zlobí, ale vždy ještě pak něco vypije. Po kojení už téměř nic neodsaji. Myslíte, že to zvládnu bez antibiotik?

emin
5. lis 2014

@amor_roma Chápu ☹, bradavky si vedou svou. Nemohu poradit jinak než, zkoušet a zkoušet. na trhu jsou ještě třeba formovače od Aventu, můžete take zkusit babskou radu - do starší, lépe menší podprsenky, vystřihnte do ni otvory ve velikosti o málo větším než bradavky a noste - funguje podobně jako formovač Medely, ale není to tak vidět, takže můžete nosit I během dne.

emin
5. lis 2014

@ally8 Záleží, jak se cítíte, pokud to není "tak hrozné, jak píšete, je možné to zvládnout. Naše tělo zvládá infekce často I bez antibiotik. Samotná teplota aktivuje obranné mechanizmy. Tvaroh, chlazení, na teplotu Paralen a lépe Ibalgin, který je zároveń protizánětlivý. Kdyby se však situace vůbec nelepšila či zhoršovala, asi se antibiotikům nevyhnete. Každopádně klidně kojte, miminku to nijak nemůže uškodit, naopak. To platí I při braní antibiotik.

amor_roma
5. lis 2014

@emin jé, tak ta podprsenka to je super nápad 🙂 děkuji 🙂

ally8
5. lis 2014

@emin Teplota klesá, tak snad to zvládneme. Ale... malá nechce moc pít. Cucne si a začne se zlobit. Ochutnala jsem mléko a je hořké ☹ To je asi tím paralenem že? Místo obvyklích 10 minut pije jen asi 4 max 5 minut.

loc
5. lis 2014

@emin Tak jsem to celý včerejšek a dnešek zkoušela, už se nám chvílemi i daří pít přes cévku a když už malý začne s cévkou "bojovat", kapu mu mléko do koutku přes stříkačku. Zvláštní ale je, že tímto způsobem malý vypije na dávku o dost méně UM, než když pil z lahve a přitom mu to stačí, vůbec neřve hlady. Ke konci celého kojení už mi na prsu usíná a když ho odložím, buď usne nebo je vzhůru bez breku. Myslíte, že je možné, že když je na prsu teď déle, vypije cca o 30 - 50 ml víc než předtím? A jinak v noci jsem ho ve 2 h přikládala, chvíli sál, ale pak prso jen dudal jako dudlík a pak spal u toho, tak nevím, zda to stačí? Děkuju 🙂

emin
5. lis 2014

@ally8 Může to být Paralenem ale chuť mléka je ovlivněna I zánětem. Nicméně nedá se nic dělat, přikládejte opakovaně a často, ono se to postupně zlepší.

emin
5. lis 2014

@loc Důležité je, jestli čůrá. Měl by počůrat mn 6 plen za 24 hodin. Pokud dostatečně čůrá, pak prospívá. Jistě to poznáte podel přírůstku na váze. Zkoušejte, trénujte, přikládejte atd (viz přechozí zpráva),sledujte čůrání a když vše půjde, uzkoušejte Um postupně omezovat (ne příliš rychle), až jej snížíte na nulu.

loc
6. lis 2014

@emin Ano, čůrá dostatečně. Takže se budu držet plánu 🙂.

ally8
6. lis 2014

@emin Začínám být zoufalá ☹ Z toho špatného prsa nedostanu téměř žádné mléko. Mám tam pořád dva červené fleky. Prso není měkké, myslím, že tam mlíko je. Dala jsem ted malou k prsu po necelých 2 hodinách a párkrát z něj potáhla a pak řev. Prso jsem mačkala, ještě párkrát se zkusila přisát, ale když už byla fakt hysterická, dala jsem druhé. Po kojení jsem zkoušela odstát....ani kapka. Tak jsem vlezla do sprky, tak 15 mintu jsem zkoušela odstříkávat a masírovat, ale taky nic. Vždycky jednou stříkne a konec. Doktor mi napsal nějaké kapičky na uvolnění mlékovodů, tak snad je to moje naděje, jinak nevim. Chce si mi brečet, ale snažím s být v klidu. Do teď nám šlo kojení docela hezky.

emin
6. lis 2014

@ally8 Nebojte se, zánět je potvora a dovede potrápit. Nemusíte se stresovat, dostatečně se dá miminko ukojit I z jednoh prsa. Stresem vše jen zkomplikujtete. Zkoušejte přikládat a vše ostatní, co píšete, trpělivě a dokola. Prso je tvrdé take proto,že z něj malá tolik nepije. Jakmile vyřešíte ten zánět (kapky či nakonec ta antibiotika), tak z něj opět začnete kojit víc a vše se upraví. Hlavu vzhůru! 😉

ally8
6. lis 2014

@emin Tak se nám snad pomalu daří prso uvolnit. Teď se malá napila už trošku více. Když jsem ještě po kojení prso odstříkávala, všimla jsem si, že v místě, kde je prso červené, vytéká jiná barva mlíčka a je hustší a žlutější. Nemůže to být hnis? Mám z něj dále kojit nebo radši jen odsávat? Zrovna jsme si našli akrobatickou plohu, kdy má bradičku přesně v místě toho zánětu.

ally8
6. lis 2014

@ally8 Jo a ještě ty kapičky, které mi napsal lékař - Secatocin Forte - je tam napsáno, že se nesmí užívat při kojení. Tak jsem z toho trošku jelen, ale zatim jsem je radši nebrala. Snad se nám to podaří i bez nich. Jen mám obavy z toho hnisu nebo co to je.

emin
6. lis 2014

@ally8 Skvělé, to jste našly přesně tu nejsprávnější polohu. Hnis jako takový to není, kojit z prsu normálně můžete, naopak je to velmi žádoucí. Nebojte se kapek. Obsahují ethanol, proto je patrně uvedeno, že není vhodný pro kojící. V dávce několik kapek zcela jistě neškodí.

pear
6. lis 2014

@emin chtěla bych se zeptat, když je mykoza na bradavkách, tak se nesmí mazat ničím mastným? Malá má moučnivku a já mykozu - bojujeme už dlouho, nejdřív Neocide gelem pro malou a já mazala Citrovitalem, poté jsem malé mazala Boraxglycerinem pusinku a já mazala canestenem - to chvíli pomohlo, ale zase se mi objevily na dvorci skvrny a přijde mi, že se mi bradavka začíná rozšklebovat (měla jsem tam ragádu, takže tam mám po ní jizvu a přijde mi, že se začíná zase otevírat) - je hrozně vysušená po tom canestenu a bojím se, aby mi opravdu celá nepraskla - tak čím mazat teď? Děkuji

emin
7. lis 2014

@pear KLidně namazejte třeba Purelanem, hlavně bradavky větrejte a nenechávejte ve vlhku. Nekojíte přes kloboučky? Kandidoza může být take způsobena chybným přisátím.Také posílám odkaz na univerzální mastičku http://www.poradkyneprikojeni.cz/co-urcite-potr...

pear
7. lis 2014

@emin Kojím na přímo - bez kloboučků - přisátí je občas špatné, takže poupravím, ale malé je 7 týdnů, tak snad to děláme správně. Tady na koníkovi se píše, že se nesmí nic mastného, že se tím kvasinky podporují - tak jsem byla zmatená. Děkuji za odpověď.

emin
7. lis 2014

@pear Purelan je čistý lanolin, ten by vadit neměl a je hojivý. Ještě jak prevence se doporučuje vynechat sladké ve stravě.

adeelka27
7. lis 2014

@emin Dobrý večer. Obracím se na Vás znovu a ráda...vzala jsem si Vaše předchozí rady k srdci a s malou zvládáme kojení lépe. Jenom jsem se chtěla zeptat, zda je možné nějak zlepšít tok mlíčka z pravého prsu. To je totiž narozdíl od levého takové slabší a malá u něj vydrží max.těch 10 minut, ale to už ty poslední minuty prs stlačuji, aby jí tam něco teklo. Zkoušela jsem před kojením nahřívat, při kojení pít teplý čaj, masíruji ve sprše a zkusila jsem i odsát. Myslím si ale, že nic moc nepomohlo. Malou jsem dnes zkusila zvážit před a po kojení a rozdíl 110g, takže si myslím, že to tak akorát, kolik by mělo vypít na jedno kojení 7týdenní miminko...ale nejspíš většina mlíčka je z levého prsu. Jinak prospíváme dobře, a to jsem měla strach, vzhledem k tomu vztekání u kojení....na 6ti týdnech 56cm a 4340g (při propuštění z porodnice 48cm a 2760g). Přeji pěkný večer a prosím o radu..děkuji 🙂

katyxq
7. lis 2014

@emin lanolín je tuk, na kvasinky to fakt není dobrá volba (podle Mamily i podle luthien.k a kam.zyk, ty o kvasinkách a ekzémech vědí moc - mimochodem ta univerzální mast je šílený chem. koktejl, nic moc pro maminku i miminko, hlavně na jeho játra, přitom genciánka funguje lépe a je bezpečnější, podezření z karconogenity bylo vyvráceno)

emin
7. lis 2014

@katyxq Díky, chápu. já také un mast nemám moc ráda, hlavně se to stejně nedá doma pořádně umíchat. Ale paní psala, že jí nic už nezabírá, tak jako další možnost. Myslím, že kvasinky už má přeléčené, takže v lanolinu nevidím problem.

katyxq
7. lis 2014

@emin to jo, pokud tam kvasinka není, tak lanolín často pomáhá (já teda nezkoušela, alergicky reaguju na ovčí vlnu, takže jsem používala bambucké máslo, ještě účinnějši , ale dražší je ve směsi se šípkovým olejem)

emin
7. lis 2014

@adeelka27 Každé prso je jiné. Laktaci v můžete zvýšit také tím, že k tomuto prsu budete přikládat jako k prvnímu a pak z druhého a nakonec opět končit z tohoto a dale tak, jak píšete, stlačovat atd. 110 za jedno kojení je hezké, ale každé kojení je jiné, občas pije miminko z hladu opravdu hodně, jindy jen cucne. Celkově průměrně vypije miminko cca 150 ml/kg váhy za 24 hodin. Dle Vašeho popisu je vše na dobré cestě, tak jen tak dál 🙂