Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
24. črc 2014

@zuzi.111 Mohla by to být infekce I zánět. Pokud se to nezlepší ledovými obklady, budete muset patrně k lékaři. Příliš bych to neprotahovala, kojení s bolestí je stresující a není dobré pro laktaci. Případnou radu lékařů odstavit neberte v úvahu, kojit se dá s většinou běžně dostupných léků, aktibiotika apod. Držím palce.

zuzi.111
24. črc 2014

@emin moc dekuji za odpoved. Tak kdyz to neprejde, zajdu si v pondeli. Jeste se zeptam, mam jit k obvodakovi nebo ke gynekologovi?

ally8
24. črc 2014

Dobrý večer, prosím vás takéí o radu. Mám doma dvou týdenní holčičku a ta se už v porodnici naučila usínat a uklidňovat u prsa. Netušila jsem to, myslela jsem, že má spíše hlad. Nepoznala jsem, že už nepije a jen se ududlává. Nyní s tím stále bojujeme. Přes den ještě dobrý, ale večer tak od 5 hodin chce k prsu co půl hodinu, napije se a chtěla by usnout. Když jí odendám začne hystericky řvát, není to pláč. Nemá slzičku. Zkouším jí uklidnit jinak než přiložením, ale když to nezabere, tak jí zase prso dám. Trošku se napije a zase usíná. Vím, že chce být u mě v bezpečí, ale mám strach aby se mi tvořilo pak dost mlíka. Není asi dobré nechat mimčo jen tak cumlat. Prsa se mi skoro nenalévají, ale to asi tím, že přes den pije fakt skoro po dvou hodinách. V noci ale zase spí i 6 hodin bez probuzení. Mám ji budit dříve? Mlíka mám snad dost. Protože jak chce být hodně u prsa, spíš se přejí a občas ublinkne.

majkoz
25. črc 2014

Dobrý den. Potřebovala bych poradit, nebo možná jen uklidnit🙂 Jde o to, že můj chlapeček(porodní váha 3,5 kg), mezi kontrolou v poradně v osmi týdnech a teď ve dvanácti týdnech přibíral průměrně jen asi 135g týdně, což mi přijde jako velký pokles, když před tím byly průměrné přírůstky ca270g za týden. Je mi jasné, že se teď víc hýbe, přes den méně spí a noc prospí celou..ale stejně mi ten pokles přijde skokový. Je plně kojený, kojím, když si řekne a jak dlouho chce..Je to mé třetí dítko, oba starší kluky jsem kojila rok a půl, zdálo by se, že jsem zasloužilá matka 😉 navíc oba v jeho věku měli o půl kg víc..tak nevím..přibírá málo, nebo jenom plašim?Díky moc za názor a zdravíím

emin
25. črc 2014

@zuzi.111 Spíš ke gyn (nebo kterému víc věříte a kde nebudete dlouho čekat), nebo zkuste gyn nejdřív zavolat. Možná vás pošlou I na UZ.

emin
25. črc 2014

@ally8 Dobrý den, spaní a usínání je věčné téma 🙂. O laktaci se nebojte, pokud kojíte takto často, tak o mléko jen tak nepřijdete. 6 hodin je v noci relativně dlouho, ale pokud miminko bez potíží prospívá a přibírá na váze, pak ok (kdyby neprospívala, doporučuji budit po 3-4 hodinách). Usínání u prsu je přirozená věc a pokud Vám nevadí, klidně tak nadále uspávejte. Mějte ale na paměti, že se miminko takto naučí usínat a bude takto chtít usínat I nadále a těžko se tyto spánkové asociace odnaučují. Pokud tedy takto uspávat nechcete, hledejte jiné cesty (metodu "nechat vyřvat" však zásadně NE)- kojte jen dokud efektivně saje - polyká, dělá dlouhé pohyby bradičkou, pak odeberte prs a dejte odříhnout, houpejte, chovejte v klubíčku, na tygříka. Můžete zkusit lehátko, schoulenou polohu v kojícím polštáři, bílý šum apod... Zkuste knihu Elisabeth Pantley - Klidné spaní I usínání.

emin
25. črc 2014

@majkoz Dobrý den, váhové přírůstky postupně opravdu klesají tím, jak se miminko rozhýbe. Zpravdila je podiatry tolerovaná hranice 100g/týden, takže jste "v normě". Možná take mimi víc vyrostlo na délku...? Přesto by bylo dobré trochu laktaci stimulovat. Především, pokud spí mimi celou noc, zkuste alespoň 1x za noc nakojit (třeba I v polospánku miminka) nebo alespoň odsávat. Ideální doba je mezi 2 a 4 rano, kdy je hladina prolaktinu nejvyšší. Kojte z obou prsů a prs druhou rukou stlačujte (cca až o 30% zvýšíte tok). Zkuste prostě jednoduše kojit častěji, nabízet I když si zrovna neřekne. A pokud používáte dudlík, alespoň na dobu stimulace laktace jej zkuse vynechat. Zvýšení množství mléka by mělo být znát cca po 3-4 dnech.

majkoz
25. črc 2014

@emin Tak ju, díky moc, budu ho tedy v noci budit bambulíka🙂 Je pravda, že teď opravdu rostl do délky a v těch vedrech si vždycky jenom cucnul předního mlíčka, tak možno to bylo i tím..mějte se pěkně a dík

jajda2011
25. črc 2014

Mohla bych se také zeptat? Mám měsíčního chlapečka koním ho ale musím ho přikrmovat UM.dětská doktorka mi řekla že mám kojit pouze 10 min z levého a 10 min z pravého prsa, jinak si ze mě malý dělá jen dudlika. Je to tak dobře? Nevím jestli mám malo mléka, že mu to nestačí, ale když si zmáčknutí po kojení prsa tak mléko teče, ale i po těch 20 minutách pláče hlady. Ale saje normálně tak nevím ☹

emin
25. črc 2014

@jajda2011 Bohužel, to je naprosto zcestná a zastaralá rada. Zvláště malým a slabým dětem 10 minutové kojení zdaleka nestačí. Navíc si tak snížujete a komplikujtete laktaci. Kojte takto:
1) kdykoli si malý řekne
2) z obou prsou - sledujte, jak dlouho saje a polyká (dlouze se mu hýbe bradička I ouško či spánek), může během kojení občas jen dudat a odpočívat, ale opět se vrátit k tomuto dlouhému sání), prso při kojení stlačujte, aby se tok mléka zvýšil (palec nahoře, prsty dole a jakoby pumpovat v horní části prsu ne u bradavky), jakmile už efektivně mimi nesaje, prsa vystřídejte a opět stlačujte. Kojení při tomto střídání může trvat I 45 minut.
3) pokud dokrmujete, pak ne z lahvičky, jen zkazíte techniku sání a dítě začne lahvičku preferovat.
4) kojte v noci, ideálně mezi 2 a 4 hodinou, laktaci to velmi prospívá.
5) nebojte se, postupně se mimi naučí sát efektivněji a mléka bude víc, délka kojení se bude zkracovat. Dudlík si z vás neudělá .-)
Hodně štěstí.

squeaker
26. črc 2014

@emin Dobrý den, tak opět jsem tady s prosbou o radu (dítě bojkotující již měsíc a půl). Minulý víkend jsem dostala vysoké horečky - 39,5 a mandle se mi obsypaly bílými fleky, což bylo praktickým lékařem vyhodnoceno jako angína. Pátý den braní Ospenu se však nic nevylepšilo (kromě horečky, ta klesla) a na ORL zjistili, že mám tzv aftovou angínu, na kterou ATB nezabírají, tudíž je už neberu, ale nemocná jsem stále. Po dobu nemoci se mi pravděpodobně hodně snížila laktace, malá teď bojkotuje ještě více než před tím, už nevypije ani v noci více než 70 ml a od minulého pátku do úterý zhubla 130 g. Teď se vrací opět na svou váhu, ale velmi nejistě. Myslíte, že se po uzdravení laktace opět obnoví a co bych měla pro to dělat? Ricinum communis nezabralo, Motilium má v lékárnách výpadek, takže piju hodně laktačního čaje a pokud to jde, snažím se odpočívat. Myslíte, že je rozumné, abych odstříkávala? V nemocnici, kde jsme s malou byli mi to nedoporučili z důvodu, že bych pak neměla dost mléka pro ní. Přes den se snažím kojit často, i po hodině a půl, ale nikdy si nevezme z obou prsou, saje jedno tak 2-3 minuty.

squeaker
26. črc 2014

Ještě podotýkám, že jsem se zoufalství zkusila i nutrilon, ale bez úspěchu, lahev jednak nechtěla sát, pokud trochu vysála, hned to vyplivla, takže nezbývá, než uchovat laktaci.

marticep
26. črc 2014

@squeaker Motilium není lék na povzbuzení laktace, to bude asi nějaký omyl, ne?

squeaker
26. črc 2014

@marticep uvádíse to jako vedlejší účinek v mnoha zdrojích, např. http://www.vyziva-cloveka.cz/news/podpora-laktace/

marticep
26. črc 2014

Ano, je to jeden z vedlejších účinků , ale také má tento lék vliv na srdeční rytmus, takže byste měla jeho užívání v neschválené indikaci zvážit kvůli možnému ohrožení zdraví , a to nejen Vašeho vlastního, ale i Vašeho dítěte.

katyxq
26. črc 2014

@marticep na druhou stranu UM má taky svoje negativa (zvyšení rizika SIDS, infekcí středouší, střevních infekcí, kvasinek)

squeaker
26. črc 2014

Já samozřejmě budu ráda, pokud najdu nějakou bezrizikovou cestu, ale vždy jsem měla mléka dost a malá bojkotovala i tak, tak si asi dokážete představit, jak to vypadá teď, když ho mám kvůli nemoci málo.. ☹

katyxq
26. črc 2014

@squeaker a nechceš zkusit moringu, co jsem o ní četla (vědecké studie, zkušenosti maminek), tak výsledky jsou dost slibné a neměla by být riziková - https://www.modrykonik.cz/moringa-olejodarna ... kapsle prodává např. forma Swanson

picasso
26. črc 2014

@squeaker šalvěj, a kloktat, kloktat, kloktat. Pokud máte možnost, nejlépe nasušenou nebo čerstvou, udělat silný výluh a po každém jídle kloktat.

squeaker
27. črc 2014

@katyxq děkuju za radu, teď to díkybohu vypadá, že jak se uzdravuju, tak i laktace se trochu lepší, snad trend vydrží.. Kdyžtak tu moringu zkusím.-)

emin
27. črc 2014

@squeaker Dobrý den, Motilium má samozřejmě I jiné vedlejší účinky než posílení laktace a je třeba s nimi počítat. Šalvěj rozhodně nedoporučuji ani kloktat,, laktaci snižuje. S moringou zkušenosti nemám. Odsávání z důvodu absence mléka pro miminko je zprominutím blbost, odsávejte, nejlépe ihned po kojení a klidně I mezi kojeními, ideálně v noci. Laktace funguje na principu čím vice mléka se z těla dostane, tím vice ho tělo bude tvořit. Můžete odsátým mlékem dokrmovat cévkou? A velmi dbejte na hygienu, aby afty nedostala I malá, je to pro kojení velký problém.

squeaker
28. črc 2014

@emin Děkuji za odpověď, aktuální situace je taková, že s ústupem nemoci se laktace lepší,apetit mého miminka ale příliš ne, často se nechce přisát vůbec a pokud ano, saje většinou jen po dobu intenzivního toku mléka. Cévku jsem zatím nezkoušela, ale zkoušela jsem neúspěšně dokrmit stříkačkou. Ani po prstu si nevezme. Zkrátka prso je jediné, co občas neochotně "vezme na milost". Nevím, zda má cenu teď zvyšovat laktaci, protože aktuálně mám prsa sice nalitá,ale poptávka po mléku prostě není.. Ideální by bylo, kdyby se mi podařilo dostat do ní víc mléka během jednoho kojení (vím, že to umí, do měsíce a půl pila kolem 150 ml), ale nevím, jakým způsobem toho docílit..

mon79
28. črc 2014

Dobrý den, prosím o radu, zda je velký problém, když 3-měsíční syn vyžaduje kojení každé 2 hodiny. Pokoušela jsem se dodržet interval 3 hodiny, ale už se mi 14 dní nedaří. Předpokládám tedy, že to nebude růstovým spurtem. Jinak prospívá a přibírá dobře. V noci vydrží spát 6 hodin. Děkuji.

dadalu
28. črc 2014

@emin Dobrý den, tak nakonec to musela být nějaká prasklinka, vytvořil se na ní stroupek...pomalu se bradavka dává do kupy, už to nebolí a maly lumpík lépe saje. Děkuji za informaci.

emin
28. črc 2014

@mon79 Dobrý den, je to zcela normální, zvláště pokud v noci déle spí. Nijak se nesnažte regulovat interval, jen byste si laktaci zkomplikovala. Intervaly se mohou průběžně měnit, někdy I po hodině, jindy naopak třeba po 4 hodinách podle energetické potřeby dítěte.

emin
28. črc 2014

@dadalu Takt o byla tedy patrně ragáda. Mazejte Purelanem, nechávejte hodně větrat a především se snažte správně přisávat, aby se nehoršila.

saal
28. črc 2014

Dobrý den, už tři týdny jsem nemocná, první to byla chřipka kde jsem měla vysoké horečky, poté mi to sedlo na průdušky a začala jsem brát atb která mi nezabrala a nakonec je z toho zápal plic a atb budu brát ještě 14 dní. Největší problém je že se mi dělá málo mléka a nevím jak se rozkojit, malého přikládám co chvíli, budím ho dvakrát v noci, ale stále mám prsa prázdné a malý se u kojení vzteká a pláče. Nechci přikrmovat, ale už nevím jak se rozkojit aby netrpěl hlady. Malý má 2 měsíce a do mé nemoci bylo vždy vše v pořádku. Nemůžou i atb snižovat laktaci?

emin
28. črc 2014

@saal Dobrý den, ano mohou, je to jeden z nežádoucích jevů. Kojte na požádání, jako doposud. Sledujte počůrané plenky. Min 6 počůraných (výrazně těžších plen) značí prospívání miminka. Pokud by jich bylo méně či malý přestal prospívat váhově, budete muset začít dokrmovat, ale to nemusí znamenat konec kojení. Dokrmujte ideálně cévkou primo při kojení tak, že přisátému miminku vsunete cévku do koutku úst. druhý konec ponořený do lahvičky a protažený otvorem v dudlíku. Takto mimi saje dokrm a zároveň Váš prs, nezkazí si techniku kojení a po dobrání antibiotic, jakmile se laktace opět zvýší můžete dokrm postupně opět odebrat. Držím palce.

alva11
28. črc 2014

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak na zvýšení laktace. Mám 2,5měsíčního syna. Zpočátku jsem měla mléka dost, kojila jsem střídavě jen z jednoho prsu, něco jsem i zamrazila na horší časy. Později to přestalo stačit, začala jsem kojit z obou prsů, zase bylo vše ok, ale posledních asi 14 dnů to malému už nestačí. Nejdřív jsem dokrmovala jen na noc zásobami MM z mrazáku, posledních 6 dnů jsem musela přidat UM a to i přes den (2-3 dokrmy/den, cca 150-200 ml). Jen zvýšit frekvenci kojení nestačilo, mléka měl málo a po kojení hystericky křičel tak dlouho, než dostal další dávku. Poslední dny se snažím kojit nebo odsávat cca co dvě hodiny, v noci co 3-4 hod. (např. o půlnoci, ve 4 ráno, mezi 6.-8. hod.). Odsáté MM dávám zpravidla stříkačkou po prstu, UM teda z lahve... S přisátím problém malý nemá, myslím, že i technika kojení je správná, pije cca 5 minut z každého prsu, pak už odmítá (ve chvíli, kdy zjistí, že už nic neteče). I když se snažím odsát, víc než 40-50 ml za 2 hod. se mi nepodaří (při kojení vypije stejné množství, jako bych odsála, takže to není tím, že by tam půlku nechal a pak byl líný sát), za celý den vypije+odsaju kolem 450-600 ml, při kojení prs mírně stlačuju (i když nevím, jestli úplně správně), kojicí čaje piju po litrech, (zatím) 3 sezení akupunktury taky bez efektu. Nerada bych o mléko úplně přišla, spíš bych chtěla odbourat dokrmy UM... Děkuji za radu.

emin
29. črc 2014

@alva11 Dobrý den, dle popisu bych odhadla, že malý možná stale nemá dokonalou techniku sání, plus intenzivní růstový spurt. To, že saje jen pět minut znamená, že saje vlastně jen to mléko, které je vypuzováno let down reflexem, ale jakmile má miminko sát samo, odmítá. Především - odstraňte dudlík, lahvičku a cokoli jiného, co by miminko v pusince mátlo. Pokud dokrmujete, pak stříkačkou. Prs stlačujte intenzivně ještě před tím, než se mimi začne odtahovat. Vystřídejte obě prsa i víckrát za jedno kojení. Můžete zkusit i homeopatika a bylinky, ale hlavní je co nejčastěji kojit. Babskou radou je tzv. prokojit noc, mějte mimi celou noc u sebe a průběžně kojte, na latkaci je to velmi pozitivní. Pak také dbejte na správné přisátí, hodně otevřená ústa, dlouhé sání s pauzou v bradě (viz rady výše). Případně si zkuste pozvat LP. Držím palce.