Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

marketa11112
18. únor 2015

@emin dekuji za odpověď, zkusim tedy bylinky a budu doufat, ze to ještě zabere. spis se opravdu bojim, abych malému neublížila, nezalehla jej a pod a samozrejme toho dychani. ale casem urcite maly s nami v posteli skonci 🙂) .

mysicka_lb
18. únor 2015

@emin Dobrý den, ze zdravotních důvodů bohužel musím přestat kojit (beru a dlouhodobě budu brát léky, při kterých se kojit nemá). Prckovi je 10,5 měsíců a má na prsou hlavně psychickou závislost - je zvyklý takto usínat a jinak prakticky neusne. Dudlík nikdy neměl, lahev nepřijímá. Jinak s jídlem problémy nemá, jí pětkrát denně, vše a v dostatečném množství. Ideální by asi bylo, kdybych s pomocí nějakého léku potlačila laktaci, ale nadále ho před spaním nechávala dudat své prso. Prosím o radu, zda takový lék existuje a zda skutečně dojde k zastavení laktace, i pokud bude prcek nadále sát. Či zda pro mě máte jinou radu, jak prcka rychle a nenásilně odstavit.

leia1
18. únor 2015

dobrý den, co mám dělat, když mám pravděpodobně angínu, bolí mně v krku, mám zimnici a vím, že až se zahřeju, budu mít horečku. Mám si na ní něco vzít, nebo ne? Raději bych bez léků...A můžu i nadále kojit? I kdybych měla vysokou horečku? Ráda bych..🙂 A do krku stříkám bioparox...Co dělat dál?

janule29
18. únor 2015

Dobrý den, mám 4t kloučka, porodní váha 3400g, z porodnice jsme šli s váhou 3120, po té 100g přibral, ale hned další týden zas zhubl, ted už teda zas něco přibral. Mám málo mlíčka, vážím před a po kojení a vypije 50-70ml, doktorka říkala, že je to málo, že by měl v tomto týdnu tak 120ml. Beru homeopatika 2x5, piji gravimilk, kojící čaje, karo, dostatečně piji, ve dne kojím po 2-3 hodinách a pak 1 v noci a další je vrzy ráno. Už opravdu nevím, jak laktaci zvýšit. Můžete mi poradit? Doktorka po tom co neprospíval mi řekla at dávám příkrm, dávám, protože to aby hubl neunesu, ale dávám s těžkým srdcem. Nutrilon 30ml, tedy vždy jen, když má ještě hlad po kojení.

mamkazvysociny
19. únor 2015

Dobrý den,potřebovala bych radu ohledně bojkotu kojení.Mám 2měsíčního kluka.Doteď usínal při kojení,přisátý byl krásně půl hodinky,kolikrát jsme se o bradavku přetahovali jak silně sál.A dá se říct že z ničeho nic začal moje prsa odmítat.Cucne si,přisaje se na chvíli,napije se taky málo,aspoň myslím no a pak stačí abych se mu otřela o pusinu a začne strašně řvát.....U kojení usíná jen v noci,a to musíme oba ležet jinak se ani nenapije.Přes den je to o nervy,někdy se napije někdy ne.nejhorší je to většinou večer,po koupání když jdeme uspávat.Hrozně mě to psychicky ničí a když malej pláče u prsa je to hrozné.Mléka mám dost,doslova mi stříká z prsou,odsavačkou toho z nich moc nedostanu,prostě to moc nejde.A to mám elektrickou.Jsem z toho nešťastná,nechápu proč mě malý odmítá.Doteď to byl spolehlivý recept jak ho uklidnit,doslova se mi po bradavce vrhal,teď mu ji musím doslova nacpat..................Prosím poraďte,mám chuť to vzdát a koupit sunar,né kvůli sobě ale aby se on netrápil.Nebo to přejde?

mamkazvysociny
19. únor 2015

Malej do teď přibíral 250g týdně,doktorka říkala že se nejspíš i přepíjí,protože si vždy u krknutí krapet ubliknul,prý přebytek.Hlady myslím nepláče,když mu nenutím prso je v pohodě.Večer mi ale připadá že pít chce,ale prso nechce.Vždy si cucne,natáhne prso,vyplivne a pořád dokola.V polohách co jsme kojili do teď se mu už moc nelíbí,tak s ním dělám psí kusy.V noci kojím v 7večer,pak ve 12,pak ve 4 a pak ráno v 7.Není to málo?zítra jdeme k dětské na očkování tak uvidím jak mi ho zváží,bojím se jí o tom kojení říct,ona to moc neřeší a každému by hned dala umělou.

mahi
19. únor 2015

Dobrý den, prosím o radu, nastala u mne před chvílí alergická reakce,bohužel nevím na co. Jedná se o svědění dlaní a naskakani pupínků a červených fleku po těle. Snad to pomalu odezniva. Mohu kojit abych případně neublížila miminku?dekuji

emin
19. únor 2015

@mahi Bez starostí kojte, na alergii můžete běžná antihistaminika Zyrtec, Xyzal apod.

mahi
19. únor 2015

Děkuji za odpověď

janule29
20. únor 2015

Dobrý den, mám 4t kloučka, porodní váha 3400g, z porodnice jsme šli s váhou 3120, po té 100g přibral, ale hned další týden zas zhubl, ted už teda zas něco přibral. Mám málo mlíčka, vážím před a po kojení a vypije 50-70ml, doktorka říkala, že je to málo, že by měl v tomto týdnu tak 120ml. Beru homeopatika 2x5, piji gravimilk, kojící čaje, karo, dostatečně piji, ve dne kojím po 2-3 hodinách a pak 1 v noci a další je vrzy ráno. Už opravdu nevím, jak laktaci zvýšit. Můžete mi poradit? Doktorka po tom co neprospíval mi řekla at dávám příkrm, dávám, protože to aby hubl neunesu, ale dávám s těžkým srdcem. Nutrilon 30ml, tedy vždy jen, když má ještě hlad po kojení.

emin
21. únor 2015

@leia1 Dobrý den, moc se omlovám za zpoždění, ale měla jsem potíže s připojením a odpovědi se mi někdy nenahrávaly. Můžete se normálně léčit včetně antibiotik. účinné látky se z léků do MM vstřebávájí v minimálním množství (a to I presto, že na příb letáku je uvedeno při kojení nebrat!) Je jen velmi málo léků, které se při kojení užívat nesmí. Bioparox je ok, teplotu můžete srážet Paralenem, Nurofenem apod (jen pozor na max denní dávku). I spreje či pastilky můžete bez omezení. Kojte samozřejmě dál.

emin
21. únor 2015

@janule29 Dobrý den, omlouvám se za prodlení, měla jsem potíže s připojením. Předně 50-70 není málo na jedno kojení, záleží na počtu kojení. Průměrně vypije dítě cca 150ml na kg váhy, tedy 3 kg dítě cca 450 ml za 24 hodin. Je to však jen orientační údaj. Na zvýšení laktace bych radilo prostě jen kojit častěji, střídat prsa I vícekrát za jedno kojení a při kojení volno ruko prs stlačovat. Úplně vyřadit dudlík a pokud dokrmujete pak ne lahvičkou, ale cévkou u prsu. Vaše potíže jsou velmi typické a většino jsou způsobeny málo častým kojením (především v noci). Zkuste prokojit pár nocí - miminko u sebe v posteli a kojit a kojit, laktaci to velmi prospívá.

emin
21. únor 2015

@mamkazvysociny Dobrý den, omlouvám se za prodlení, měla jsem potíže s připojením. Patrně se jedná o zatím mírnější formu bojkotu. Odstavením si však nepomůžete, miminko při kojení netrápíte, něco se mu nelíbí a někdy je velmi těžké zjistit co. Napadá mě zpoždění spouštěcí reflex (ale pokud říkáte, že mléko stříká, pak spíše ne). Vynechte dudlík a zkuste vydržet. Nenuťte, nabízejte a pokud nechce, nevadí, nabídnete za chvíli. Velmi pomáhá nošení v šátku a společné spaní. Držím palce.

mamkazvysociny
21. únor 2015

díky za odpověď,vydržíme 🙂

leia1
21. únor 2015

@emin děkuji za odpověd, již atb mám a snad bude vše v pořádku🙂

skyvik
22. únor 2015

Dobrý den, mám téměř čtyřtýdenní holčičku, která mi zhruba 5 dní vyvádí u kojení. V porodnici jsem se rozkojila až 8. den kvůli tomu, že byla malá v inkubátoru, poté jsme to zvládly jen s kloboučkem, ale kojila jsem. Ve třech týdnech jsme byly na kontrole u dětské doktorky, a protože malá přibrala hodně málo, musela jsem ji budit přes den na kojení už po 2,5 hodinách, v noci budím po 3,5. Proto jsem i odbourala kloboučky, podle mě s nimi moc nepila, asi jí to připomínalo dudlík. Jen je hodně spavá a musím ji budit nejen na kojení, ale i v průběhu. Kojila jsem z každého prsa 15 minut, dnes jsem to zkrátila na 10, když u toho usíná.
No a problém je ten, že má poslední dobou hysterické záchvaty, než se na první prso přisaje. Nejhorší je to v noci. Klidně i 15 minut brečí, pusou "honí" prso, ale není schopná skousnout a přisát se. Když už se přisaje, tak u druhého prsa problémy nedělá. A to ji zkouším i navnadit tím, že trochu mléka vymáčknu jí přímo do pusinky. Dnes v noci jsme i s přítelem zkoušeli přes prst dávat nejdřív stříkačkou trochu umělého mléka (ještě nemám odsávačku), a poté se přisála o něco rychleji, ale i tak hodně brečela a vyváděla u toho.
Děkuji za jakoukoliv radu, jak ty hysterické záchvaty překonat, nejradši bych už dala v noci rovnou flašku a vykašlala se na to, je to opravdu dost náročné.

emin
23. únor 2015

@skyvik Dobrý den, Vaše potíže nejsou nijak vzácné, v prvních týdnech podobné problem bývají. Vzhledem k tomu, že miminko nepřibralo a u kojení usíná se obávám, že laktace se ještě plně nerozjela a mléka teče málo. Miminko usínáním reaguje na nižší tok. Pláč před může značit neochotu se přisát a sát, když neteče dost. Především se nedívejte na hodinky , kojení může trvat I 45 minut, záleží, zda miminko saje. Kojte takto - jakmile se miminko přisaje, pije a poté začíná usínat, stlačujte prso, pokud I nadále usíná a nesaje, prsa vystřídejte. Na druhém stejný postup a opět vystřídejte. Před kojením je dobré prsa nahřát (nebo vypít teplé pití). Vystřídat můžete I vícekrát, třeba 3-4x dokud je miminko ochotné se přisávat. Pokud před kojením place, zklidněte jej sáním malíčku (v pusince bříškem prstu nahoru), když se zklidní zkuste vyměnit za prso. Stejně, jak laktace klesla, tak je možné ji opět stimulovat. To docílíte střídáním prsou, stlačováním a hlavně častým kojením. Vynechejte zcela dudlík a v případě dokrmu I lahvičku. Zauvažovala bych nad návštěvou LP.

aalleennkkaa7
23. únor 2015

Dobrý den, mám 5týdenní holčičku narozenou akutním císařským řezem. Z porodnice jsme odcházely s příkrmem, protože jsem nenakojila nic nebo max 10 (pokud to nebyla chyba vážení), za den jsme měli sotva jednu vlhkou plínečku a žloutenku tak jsem radši zvolila cestu příkrmu, než odloučení a foto kvůli roztoucí žloutence (první dcera byla týden pod lampou). Dceru se snažím kojit a poté dokrmovat, ze začátku jsme dokrmovali stříkačkou, teď lahvičkou od aventu (stříkačkou se najedla rychleji). Dcera napije tak 25 - 45 (v extremu 65-75 pokud si protahne spani, nebo krmeni před tim malo). Kojim ji pokazde z obou prs min 10 minut, poté dám UM (60 pije přes půl hodiny a několikrát si musí brknout), stejně tak při kojení začne řvát a potřebuje brkat. Zkoušela jsem odsávat, ale neodsaji nic a další kojení je o to horší, pokud dcera mléko nevypije nenalijí se mi prsa, ale jen dvorec což je dost bolestivé, dcera pospává a jen co dojí usne a spí tak dvě až dvě a půl hodiny pak začne brečet ze spaní a cucat si palec. Stejný scénář jsme zažily před dvěmi lety s tím, že první dcara se narodila v 35 týdnu a i přes příkrm špatně přibírala, takže jsme ji ještě museli budit a k doktorce chodili každý týden na kontrolu jeslti přibírá. Starší dcera jí špatně stále, čemuž bych se chtěla vyhnout - kojila jsem ji sice do 7 měsíců, ale nevím jestli by jí na UM nebylo líp než kojit a dokrmit. Ráda bych kojila, ale nevím co víc pro to udělat. předem děkuji za pomoc Alena

emin
23. únor 2015

@aalleennkkaa7 Dobrý den. Pokud projdete příspěvky výše, narazíte na velmi podobné průběhy. Vřele bych doporučovala návštěvu LP protože takto na dálku nelze ovlivnit techniku kojení. Zcela jistě bych doporučila kojení kůže na kůži, střídání poloh, stlačování prsu a střídání prsů vícekrát za jedno kojení. Společné spaní a nošení miminka v šátku na holém těle. Vynechání dudlíku I lahvičky a především - dokrm cévkou. Tem by mohl výrazně pomoci jak laktaci, tak způsobu sání. Miminku mléko teče a je motivováno prs sát. Zkuste se podívat na infookojeni.net, najdete tam odkaz na videa s technikou sání I použití cévky.

ally8
24. únor 2015

Hezký večer, opět bych vás poprosila o radu. Malé je už 7,5 měsíce. Přikrmujeme od 6 měsíce, hezky se rozjedla, sní snad vše, problém je že radši jí než pije ode me mlíko. Už dříve mi hodně bojkotovala kojení. Od té doby co přikrmuji se po jídle prakticky nenapila. Takže jsem kojila 2x v noci, ráno, odpoledne a večer. Týden už se ale v noci nechce přisát. Budí se obvyklí čas, ale nechce pít, odstrkuje mě. Tak jí dám dulík a usne. Dnes začla odmítat i to odpolení kojení. Přitim když jí pak dám jídlo, tak baští o sto šest. Chtěla jsem kojit do roka. Je možné, že se už takto sama odstavuje ? Pokud takhle odmítá kojení, mám dávat nutrilon nebo spíš pestrou stravu? Ale budu se stále pokoušet o to kojení.

emin
24. únor 2015

@ally8 Dobrý den, toto odmítání většinou není typické samoodstavení, tak se nazývá již vědomé rozhodnutí dítěte prs nechtít. Děti mladší většinou takto reagují na slabý tok mléka, když již dopředu předpokládají, že mléko poteče málo. Pokud jste měla potíže s bojkoty a laktací již drive, je to velmi pravděpodobné. Nezbývá než nabízet, společně spat, kojit co možná nejčastěji, případně odsávat. V tomto věku je potřeba ještě cca 4-5 mléčných porcí za 24 hod. Pokud by se nepodařilo kojení obnovit, nezbyde než je doplnit UM☹. Každopádně ne lahvičkou ale již z běžného pítka.

ally8
25. únor 2015

@emin No to je právě hrozně divné, protože mlíka mám pořád dost a určitě to není tím, že by mlíko méně teklo. Když se rozhodne, že teda prso vezme, tak pije uplně v klidu, polyká jeden hlt za druhým, pořád bez přestávky a to klidně 4 minuty z jednoho prsa a 4 minuty z druhého. Je vidět, že je opravdu napitá hodně, ještě za hodinu když je na bříšku a krkne si, tak si i ublinikne. Občas když jí k sobě natočím a odtahuje se, tak jí do pusinky mlíčko trochu stříknu, aby věděla, že teda bude mlíčko a až pak se ke mě natočí a přisaje se 😀 Ona prostě to prso nemusí, ikdyž mlíčko by si dala 😀 Není ten typ miminka, který by se u prsa uklidňoval. Když večer dopije, nechala bych jí u prsa usnout, ale otočí se a chce dudlík a spát. No, uvidíme, co dál. Děkuji.

medvide1
25. únor 2015

@emin Dobrý den měla bych prosbičku mám 7m klučíka a ted na oběd už sní cca 130 ml zeleninového přikrmu, jinak jsem vždy ještě dokojila ale přijde mi že by už mohl mít na zapití při takovém množství zeleninky spíš vodu ne?A ještě dotaz kolik by měl pít mlíka ještě v tuto dobu?jinak ráno má MM pak ovoce bez zapití MM pak tu zeleninu pak odpol MM navečer MM pak kaši a plus ke kaši MM to má kolem 7 večer pak se ale vzbudí třeba už v 10 a ma opet MM pak ve 2,5,8 opět MM neměl by už spíš přez noc spát?děkuji

emin
25. únor 2015

@medvide1 Dobrý den, pokud chcete zachovat laktaci a kojit dlouhodobě, bylo by dobré nabízet MM I během dne. Takto hrozí dlouhé pauzy mezi kojením, dítě si pak potřebu MM nahrazujem v noci, ale I tak laktaci může klesat a dítě se odstaví z důsledku slabého toku mléka. V 7 měsících je stale mléčná složka základem stravy, doporučuji min 6 porcí (tedy 6x intenzivní kojení, kdy dítě saje a polyká)

skyvik
27. únor 2015

@emin Dobrý den, děkuji za odpověď. Problém s nočním kojením se vyřešil jen tím, že jsem miminko přestala budit na kojení a kojím, jak si řekne sama (na poslední kontrole byl váhový přírůstek 170g za týden, proto mléka asi tak málo nebude). Pak se přisaje bez problémů. Prso stlačuji, piju u kojení čaj nebo se nahřívám ve sprše, ale přesto malá usíná, a to ji i často nechávám odříhnout, různě ji "šikanuji" nebo i pokládám vedle sebe, to se vždy vzbudí. Hold mám spáče, který usíná i u jídla 🙂
Jen by mě zajímalo, jakým způsobem se odnaučuje dudlík u takhle malého miminka. Nepřijde mi úplně ideální nechat ji řvát a nedát jí ho..

emin
27. únor 2015

@skyvik Aha, vycházela jsem z prvotní informace, že přibrala málo. 170/týden je naprosto dostačující. Naopak problémy s přisáváním opravdu mohou být způsobeny dudlíkem, případně dříve zmiňovanými kloboučky a miminko tudíž může mít potíž se přisát k prsu a různými předměty v ústech je zmatené. Opravdu se tato situace nazývá zmatení dudlíkem. Jsou děti, kterým dudlík nevadí a jsou takové, které jej nesnesou nebo kojení velmi komplikuje. Důvody mohou být i jiné,ale pokud mimnko přibírá,je má rada především se zbavit dudlíku, pomoci by mohlo kojení kůže na kůži, pokusit se o samopřisátí, při pláči zklidnit miminko sáním prstu (je lepší, než sání dudlíku) a vydržet. Ať se vše brzy zlepší.

amazankova
28. únor 2015

@emin Dobrý den, do jakého věku dítěte je nutné nechat ho po kojení odříhnout? Děkuji za odpověd. Pěkný den 🙂

emin
28. únor 2015

@amazankova Dobrý den, odříhávání není povinnost a není bezpodmínečné v žádném věku. Pokud je miminko velmi dobře přisáto, nespolyká při kojení mnoho vzduchu. Postupně, jak se dítě začne vice hýbat - sedat si, klekat,lézt, už téměř neodříhává. Řiďte se tedy jeho potřebami.

marketa11112
4. bře 2015

ahoj, onemocnela jsem i ja i nas 2 mesicni chlapecek. ovšem je nedonoseny , narodil se o 9 tydnu dřív. skoncili jsme v nemocnici a ja ze stresu i nemoci téměř prisla o mlicko. bojuji o každý mililitr, snazim se jej prikladat, hodne pit, delam vse , aby se nam mlicko vratilo. ale nedari se. musim prikrmovat. strasne me to mrzi, ale maly jinak place hlady.....
mel to také někdo takto a opet kojil ? prosim o rady.....

amazankova
6. bře 2015

@emin Děkuji za odpověď a přeji pěkný den 🙂