Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
16. říj 2011

@1luciferka1 Kojit můžete, o mlíčko nepřijdete, není důvod, nebojte. Jedině se může stát, že se mlíčko hůř spustí, ale to je spíš při tresu, ale že by zmizelo, to neee. Kdyby horečky trvaly, a třeba při tom bolelo prso, šla bych k dr.

mikulka
autor
16. říj 2011

@petrunka01 Pokud pak už prso nechce, a prospívá, pak jí to stačí. Je to celkem 10 min, tak to by mohlo stačit. 😉

mikulka
autor
16. říj 2011

@petra984 Rozhodně kojte z nemocného prsa, to je úplně nejdůležitější. Nesmí se vám tam hromadit mléko.
Zásada je: pokud se jedná jen o retenci - tu ale vy nemáte, když jste dostala ATB - masírovat, dávat si vanu po ramena.
Pokud se ale jedná o zánět, a to je zřejmě váš případ - nemasírovat, žádná vana.
Ale: před kojením můžete krátce prso nahřát a to z toho důvodu, že při zánětu se mlíčko velmi špatně spouští. Škoda, zže jste nedostala kapičky na lepří spuštění mlíčka. Tam, kde vás to bolí, je nahromaděné mlíčko, k tomuto místu dejte bradu dítěte a v té poloze kojte.
Z jakého prsu nejprve kojit...
Zpočátku pije dítě rychleji a více, je hladové, takže můžete přiložit k nemocnému prsu.
Pokud by vás to ale bolelo, pak to udělejte naopak. Ale tak, že dítě pije ze zdravého prsa jen chviličku, třeba 5 min, pak nenápadně přesunout k nemocnému.
A odsávat z něj byste měla, i když odsajete málo.
Po kojení hned přiložte studený tvaroh - ten vytáhne zánět.

Důležité je, abyste zánět vyležela, je to jako chřipka. Buďte v klidu co to půjde.

Tato ATB téměř do mlíčka nepřechází, s průjmem bych nic nedělala, pokud není třeba 6-10 stolic za den, malý nepláče atd. Není teplota. Pokud by to přetrvávalo, pak bych dr. navštívila.

mikulka
autor
16. říj 2011

@ilonne Dobrý den,

1. Myslíte si, že je ještě možné malou rozkojit, aniž bych pak musela dokrmovat nutrilonem ?
Samozřejmě, jste krátce po porodu, rozkojení půjde. To, že se vám mlíčko udělalo 3. den, je naprosto ukázkové. Mlíčko se tvoří 3.-7. den od porodu. Malou dokrmovali zbytečně. Ale to už je jedno.
Vy teď musíte kojení nastartovat návodem, který tady radím, návod je na:
www.laktoporadna.cz Časté kojení Návrat z porodnice.
Je to náročné, ale účinné, musí se to přesně dodržet.

2. Zda jsou kloboučky Medela pro mě vhodné nebo by byly jiné vhodnější?
Pokud vám dobře sedí a malá z nich pije, jdou jí dobře do pusy, jsou vhodné. Vždycky do nich vstříkněte trochu mlíčka, aby snadněji sála. Před kojením nutně prsa nahřejte ve sprše, poválejte je pod sprchou v dlaních, pouštějte si horkou sprchu mezi lopatky - je tam bod na spouš. mléka.
3. Jaká poloha by byla pro kojení nejvhodnější?
Vy hlavně musíte udělat to, že malé budete při kojení vytahovat spodní ret ven. Jen tak bude sání účinné. Koukněte na ty moje stránky do techniky kojení.Kdybyste si nebyla jistá, zavolejte si domů poradkyni, po porodu to radím dokonce všem. jde o jednu návštěvu, ušetří vám spoustu času, stresu a zachrání kojení do budoucna. technika kojení je totiž nejdůležitější. Dítě musí sát správně, jinak se mlíčko nebude tvořit a dítě nebude spokojené.
Poloha je dobrá ta fotbalová boční, nebo i klasická, poznáte, co vám oboum vyhovuje.

4. Jak malou probudit, aby mi při kojení neusínala a sála?
Hned, jak začne usínat, změňte s ní polohu, vyměňte prsa, omyjte ji žínkou atd.

5. Nějaké rady na zlepšení tvorby mateřského mléka.
jedniná rada je:kojit v šestinedělí 10-12x za den, často měnit při jednom kojení prsa, po každémm kojení odsávat 10-15 min z každého prsa. Prsa před kojením nahřívat. Více v návodu na stránkách.

mikulka
autor
16. říj 2011

@kamilka007 Dobrý den, podívejte se sem na zavádění příkrmů:
www.laktoporadna.cz Příkrmy.

1. Můžu přidat 2. příkrm -večerní kaši- už necelé 2 týdny po nasazení první zeleninky? Moje malá (6m+1t)se mi poslední dobou budí hlady, i když vždycky spala klidně celou noc.
Ne, ještě bych rozhodně počkala a zatím brala postupné zvykání na příkrmy, zelenina, pak maso... Pak ev. by šlo místo ovoce dát kaši.
Ale myslím si, že skoro na 100 % má růstový spurt, který je okolo 6. měs. Trvá týden, někomu i dva. Takže bych počkala, jestli se nebudí tím spurtem. Taky to může být zoubkama.
Kdyby to trvalo déle, napište.

2. Nerozumím výslednému rozdílu mléčných a nemléčných kaší pro miminko: jaké jsou tedy vhodnější, nebo je to dle věku?
Mléčné kaše - je v nich už mléko a to taková značka, jaká je značka kaše. Dělají se tedy jen s vodou.
Nemléčné kaše - jsou bez mléka a připravují se z umělého mlíčka.

Rozdíl je 1. v přípravě (mléčné mají snadnější přípravu)
2. v rozhodnutí matky, některé maminky chtějí dávat osvědčené UM, bojí se reakce na mlíčko v kaši, tak připravují raději kaši bezmléčnou se svým um. mlíčkem.
😉

mikulka
autor
16. říj 2011

@ivuska22 Samozřejmě, že je šance! Po celé šestinedělí je šance na rozkojení.
Zmiňuji zde skoro na každé stránce návod na rozkojení:
www.laktoporadna.cz Časté kojení Návrat z porodnice
Je to náročné, ale trvá to tak týden, ale výsledky jsou dobré.

Prsa před kojením nahřívejte, sprcha či třešň. pytlík z DM (např.), dostatečně pijte a KRMTE UM ALTERNATIVNĚ!
O pár dotazů víš jsem odpovídala na stejný dotaz. 😉

mikulka
autor
16. říj 2011

@koubovka1 To bude laktační krize. Velmi běžná kolem 3. měs. Dítě pije více, než se stačí v prsu tvořit. Je to PŘECHODOVÉ OBDOBÍ, takže určitě nic nevzdávejte, když jste dosud tak pěkně kojila.
Začněte se zvýšením laktace, viz návod v předchozí odpovědi a www.
Většinou to trvá týden a vše se spraví. 😉 Napiště pak, jak to vypadá.

mikulka
autor
16. říj 2011

@amelik No, víte, ono takovéhle odstavování je trochu pro dítě drastické. Noční kojení se totiž odbourává až úplně nakonec.

Takže já bych to začala dělat teď odznova a odstavovala bych - nebo ve vašem případě snižovala kojení - postupně.
Začněteodbourávat to kojení, na kterém malé nejméně záleží. Nějaké kojení přes den. Po týdnu vezměte zase další denní kojení tak, abyste přes den kojila třeba 2-3x.
To, že malá chce pak být u prsa o to víc přes den je logické.
Ona to bere tak, že maminku ztrácí. Nerozumí tomu, proč tak najednou nemůže k mamince, cítí se ztracená a nemá jistotu. Navíc, najednou spí sama v postýlce, máma v noci nepřijde, to je moc změn najednou pro malé dítě, které má z toho v hlavičce zmatek.
😕

PŘI KAŽDÉM ODSTAVOVÁNÍ /NEBO SNIŽOVÁNÍ KOJENÍ/ JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ SE S DÍTĚTEM O TO VÍCE MAZLIT, VĚNOVAT MU JEŠTĚ VĚTŠÍ POZORNOST ATD.

Takže:
odbourávejte denní kojení, odvěďte pozornost, řekněte, že teď mlíčko nemáte, že musíte počkat, až se udělá, cokoli...
Až budete na 2-3 kojení přes den, puste se do odbourávání nočního kojení.

To, že pije v noci tak často asi nebude, že by měla hlad, chce vás. S tím se samozřejmě musí něco udělat, ale nespěchejte, pomaličku, postupně.
Můžete udělat to, že si řeknete, že už teď dáte prso v noci třeba max 3-4x. Když se malá vzbudí, vezměte ji k sobě, pochovejte, pohlaďte, ale prso nevytahujte. Když to nepůjde, nechte postup - snížit denní kojo, pak se pustíme (klidně pak zase napište) do toho nočního. 😉

mikulka
autor
16. říj 2011

@kacci Buďte ráda, je to dobré 🙂 Dávejte mu 150-200 g, to ta sklenička tak je a pak prso nabídněte, buď si dá, nebo ne.
Tady o zavádění příkrmů: www.laktoporadna.cz Příkrmy.

mikulka
autor
16. říj 2011

@citun Jééé, moc děkuju, to je milé!!! 😵 😵

mikulka
autor
16. říj 2011

@petrunka01 To je super, jste šikulka!!!!

mikulka
autor
16. říj 2011

@paja.83 Jakmile začne usínat, šup ke druhému prsu a měnit polohy během kojení, omýt vlažnou žínkou (pokud ale nebude plakat, nesmít o být šok), kojit po probuzení, zkoušet a zkoušet, může to být přechodové. 😉

koubovka1
16. říj 2011

@mikulka Já o tomhle vím, ale me přijde, že jsme se u kojení obe trápila, v noci to udelám jestě formou odstříkávání a zítra to tedy jeste spolu zkusíme. Při kojení jsem byla nervozní, jak nevím, kolik si vypila, takhle když jí to dám do flaštičky, tak jsem vnitřne v klidu, kdyt vím, že má svojí dávku. Jak to udělat, aby se to nedotýkalo psychiky, to jeste nikdo nevymyslel, no tak uvidíme.

paja.83
16. říj 2011

Dobrý den, děkuji za odpověď, s tím spaním u kojení je to lepší. Ale teď máme jiný problém. Přijde mi, že méně saje a ke konci se začíná vztekat, řvát, tak ji pochovám, aby se uklidnila, nechám odříhnout a snažím se znova přiložit, to ovšem ona zase začne řvát a k prsu prostě nechce. Kojím každé 2 hodiny, ale je pravda, že o kojení si neříká, ale já přiložím, protože jsou to 2 hodiny, co pila naposledy. No tak nevím, jestli nepotřebuje tak často a mám prodloužit interval nebo mám málo mléka a mléko ji prostě neteče a proto se vzteká. Po kojení je klidná, spokojená. Malé je 8 týdnů. Děkuji

mikulka
autor
16. říj 2011

@koubovka1 No právě, psychika brzdí spouštění mlíčka (tedy stres), jinak ale tvorbu nezastaví, ani nevezme mlíčko. Je dobré při kojení nemyslet na kojení, na to, kolik dítě vypije. Třeba chodit, zpívat si...

mikulka
autor
16. říj 2011

@paja.83 Já bych nechala na ní, kdy bude chtít jíst. Už jí je 8 týdnů, tak by stačilo kojit po 3 hodinách od zač. kojení. Když je klidná, nechala bych jí, jistě jí to stačí. Nenuťte jí prso, z toho jsou pak bojkoty kojení. Děti si samy řeknou, kdy a kolik chtějí vypít. 😉 🙂

Samozřejmě, kdyby to bylo už déle, než ty tři hodiny, tak nečekejte a prso jí dejte. 😉

koubovka1
16. říj 2011

@mikulka tak já to jeste od zítra zkusím, jinak tedy nemůžu říct, že by bylo kojení jednuduché a zrovna slast, s flaškou je to jednodušší. Dám vedet, jak jsme dopadli.

koubovka1
16. říj 2011

@mikulka jeste je jeden problém, že dost často krmím i Matyáška, nevím, jak to udelat, abych v klidu nakojila a nemyslela na to, že mi druhé díte pláče...

ladush
16. říj 2011

@mikulka
dobrý večer.Mám dvouměsíční dceru.Narodila se o měsíc dřív.Od začátku jsem bojovali z kojením.Byla slabá a ještě ke všemu oslabená žloutenkou.A tak jsem odstříkávala a dokrmovala stříkačkou dokud nezesílila a nezačala konečně sát ode mě.Asi po 3týdnech co jsme přišli z porodnice jsme se krásně rozkojili a malá krásně přibírala.Ale netrvalo to dlouho,začalo kroucení a vztekání u prsu.Stále se pouštěla a vztekala se.Navštívili jsem lakt.poradkyni u nás v porodnici a tam nám doporučila kapičky infacol na bolení bříška.Ty zabraly,ale jen na pár dní.Teď je to tak střídavě oblačno.Jeden den krásně saje a druhej den je to hrůza a mám pocit ,že saje dohromady tak dvě minuty a víc ani ťuk.A tak odstříkávám a občas dokrmím z lahvičky.Ale dnes to bylo strašný.Za celej den se skoro vůbec nepřisála a teď večer kyž jsem jí zkusila dát odstříkané mlíčko z lahvičky,tak to vše vyhodila.Už nevím jak dál.Objednala jsem si už i koj. váhu abych věděla kolik malá vypije.Mám strašně velká prsa a špatně se mi s nimi kojí a hledá se dobrá poloha na kojení.Můžou malé vadit ta velká prsa?protože u lahvičky je většinou v klidu.Napsala jsem to tak zmateně,ale snad to rozlouskenete. 🙂
Děkuji za odpověď

salsiccia
17. říj 2011

dobrý den, už jsem vám jednou psala, syn se narodil 34+2, byl šest a půl týdne v nemocnici, měla jsem obavy, jak se rozkojíme, dostával v nemocnici z lahvičky, teď plně kojíme, ale mám pocit, že je to moc často, 12 krát za den. je to ve třech měsících ještě "normální"? vydrží spát večer cca 4 hodiny a pak přes den, když jsme na procházce, tři nebo čtyři hodiny vydrží, ale jakmile jsme doma, tak chce jíst po dvou hodinách i míň, od rána, co se probudí (vstává kolem deváté/desáté, do té doby má noc, takže i když chce jíst, tak pak ještě znova usne) ho mučí prdíky, přejdou ho kolem šesté sedmé večer. dneska ho mám celý den na sobě v posteli, já v pololeže, on na mě bříškem dolů. ale ani jsem neobědvala, jakmile jsem ho dala do postýlky, křičel. přibírá týdně cca 300 gr. PV 2,44 a dnes 4,88 kg. dneska jedl tedy JEN sedmkrát, ale byli jsme v poradně a pak na procházce, vydržel čtyři hodiny, byl by asi vydržel i déle, ale já už toho chození měla dost (musí se chodit, jinak nespí), a teď ho mám pořád na břiše, jinak by jedl minimálně devětkrát nebo desetkrát v tuhle hodinu... v noci se po prvním delším spánku budí co hodinu a půl/dvě hodiny. pije celkem jenom chvilu a většinou jen z jednoho prsu a pak hned usíná. dá se odhadnout, jak dlouho ještě bude jíst takhle často? co případně dělat, aby se mu ten režim nějak upravil?

kkoberova
18. říj 2011

Dobrý den ráda bych se zeptala ohledně krmení. Synovi bude devět týdnů a krmíme každé tři hodiny, V noci vydrží 4 až 4,5 hodiny. Zajímalo by mě zda je normální že malej někdy po jídle blinká a někdy ne. Zdá se mi to divné, ale stále nás trápí prdy tak to přisuzuji tomu jak se kroutí a pak blinká jak stlačuje bříško... Pijeme poslední týden kolem 90ml každé tři hodiny, ale malej by určitě vypil víc přijde mi, ale že neví kdy má dost... Ale já mám strach mu dávat víc z důvodu toho blinkání. Děkuji

orchidie
18. říj 2011

dobry den,
mam dotaz ohledne kojeni naseho 2-tydenniho chlapecka. Mam hodne mleka, pred kojenim, kdyz se podivam do podprsenky, tak mi mliko z bradavek samovolne odteka nekdy az strika 😅 Vetsinou musim pred kazdym kojenim odstrikavam mlicko, aby tak moc neteklo. To je totiz ten hlavni problem. Jakmile mlicko tece moc, syn se zakuckava, vzteka se a nevydrzi pit dlouho a relativne rychle ho musim dat odrihnout, protoze se naloka vzduchu a neni schopen pit dal. U kojeni je neklidny a vzteka se, kdyz mlicko tece moc rychle. Diky tomu, ze mleko tece temer samo, neni schopny vytvorit si ten spravny podtlak v pusince a tudiz se mu nedari si udrzet prso spravne v pusine. Uchopit bradavku si umi hezky, kojeni me neboli, z cehoz usuzuju, ze techniku prisani mame spravnou, ale nevim si rady s tim, jak zmirnit proud mleka. Nejradeji bych samozerejme, aby si mlicko odpil sam a ja nemusela odsavat a on hezky pribyval, ale zatim tedy delame zasoby MM do mrazaku, kdyz mu odstrikavani pomaha, aby se mohl v klidu najist.
Dalsi vec, ktera me trapi je, ze si ve 2tydnech dela v noci 6-hodinove pauzy mezi kojenim. Jde tedy jen o jedno kojeni vetsinou od pulnoci do 5-6h do rana spinka. Jsem za to samozrejme vdecna, protoze se muzu vyspat, ale kdyz si takoveto pauzy delala starsi dcerka, zacala jsem prichazet o mleko, tak se bojim ,aby se to neopakovalo... Jeste podotykam, ze syn mel lehkou zloutenku, tak proto je mozna jeste spavejsi.

mikulka
autor
18. říj 2011

@kkoberova To je dotaz pro dětskou dr. Záleží, jak blinká, dolu, obloukem? Jak brzo pojídle atd.
V jídle bych ho rozhodně neomězovala, to není řešení, řešot se musí blinkání a proč to tak je. Může mít reflux. Vypočítejte si, kolik má vypít: váha v gramech děleno 6 . výsledek je za celý den. děleno počtem kojení za den a noc a získáte jednotnou dávku.

mikulka
autor
18. říj 2011

@ladush Zdravím, při větších prsech je dobrá boční fotbalová poloha. Je důležité,aby mělo dítě v puse i větší část dvorce. U vás bych 100% řekla, že je špatná technika kojení. Malé se pak pije nepohodlně, nedaří se jí pořádně přisát atd. Pak ztrácí trpělivost a je to začarovaný kruh.
Zkontrolovali vám v porodnici techniku kojení? Byly tam "jen" sestry, nebo opravdu laktační poradkyně s certifikátem z Laktační ligy? Na tom dost záleží a kdyby se to nezlepšilo, zavolejte si domů poradkyni z Lak. ligy - seznam na www.kojeni.cz. Budete mít pak klid na kojení, takhle se budete trápit, a hrozí, že se neposunete dál. přitom mlíčka máte dost, tak to je super a byla by škoda se trápit s kojením.
podívejte se tady na techniku kojení a zkuste zatím dle toho zkontrovat, v čem by mohl být problém:
www.laktoporadna.cz Technika kojení.
Záleží také, kdy problémy začaly, od začátku, teď?

Pokud kojíte z láhve, hrozí, že se vám malá odstaví, prso už nepřijme. Už bych být vámi láhev nedala, ani jednou, nikdy. Protože další důvod toho pláče může být ten, že se malé nelíbí, že z prsu jí to neteče tak jako z láhve. Zvlášť teď ve 2 měs. kdy tvorbu mlíčka už přestává řídit prolaktin, tvorba mlíčka funguje na základě poptávky. Sání je obtížnější.

Takže:
buď je špatná technika kojení, kterou je třeba opravit - dle www, pokud se vám to nebude zdát, zavolejte si poradkyni domů
nebo jde o zkažení techniky láhví - už nikdy láhev nedávejte
nebo se malá vzteká, že jí z prsu teče mlíčko hůř - musíte prsa nahřát, při koj. popíjet teplý nápoj

Může to být i vše najednou.
Zkuste udělat vše viz výše a napište, jak se to vyvíjí.

mikulka
autor
18. říj 2011

@orchidie Na silný spouštěcí reflux, který asi máte je dobré před kojením trochu odsát - to děláte správně (ale fakt jen maličko), polohu mít vleže, a dítě na vás na bříšku, prostě tak, aby teklo co nejpomaleji mlíčko,
na prso, ze kterého zrovna nekojíte, položte při kojení dlaň a tiskněte dost silně, jako by stlačte prso po pár vteřinových intervalech. Po 5 min dejte odříhnout a zase přiložte.

V šestinedělí je nutné kojit 10-12x za den a noc, aby se udržela laktace.

Noc:
pokud dítě dobře přibírá, nechala bych ho těch 6 hod. spát, ale vy byste určitě měla aspoň 1x odsát! Jakmile se napije po takové pauza, pak to určitě není příjemné pití. Navíc, v šestinedělí - a nejlépe do 2. měs. - by pauza mezi kojeními neměla být delší, než 6 hod. (od začátku koj. k dalšímu). Žloutenka samozřejmě na spavost vliv má, děti se žlout. se dost často nevzbudí a zaspí i hlad. 😉 Ale jak jsem psala, pokud to doženete přes den, a pokud přibírá, nebudila bych.

amelik
18. říj 2011

Mikulko moc děkuji za rady, budu podle nich postupovat a napíši svoje úspěchy/neúspěchy 🙂 . Každopádně jste super osůbka a kéž by takových bylo více 🙂

ladush
18. říj 2011

@mikulka moc vám děkuji za odpověď.Techniku kojení nám zkontrolovala i poradkyně,kterou jsem právě našla na www.kojeni.cz. Byli jsme u dvou poradkyň a techniku prej máme dobrou.Tento problém máme už víc jak měsíc,téměř od narození,kojili jsme v pohodě asi je 14 dní.Poslední týden je to horší a horší.Mám u malé podezření na reflux.Připadá mi jak kdyby se jí špatně polykalo a pak většinu stejně vyhodí.Dnes z prsa už vůbec nechtěla a u lahve mi taky plakala.Vidím na ní jakej má hlad a při tom nemůže polykat a má bolesti.Zítra s ní jdu hned ráno k naší dětské doktorce,tak už tomu snad přijdeme na kloub a malá se konečně normálně nají.
Děkuji Lada

disaster
18. říj 2011

Dobrý den, moc bych vás chtěla poprosit o radu. Plně kojím 4měsíční miminko a cca před 3-4 týdny se mi na levé bradavce udělalo taková bílá tvrdá tečka (připadlo mi to jako tvrdá kulička mlíka, ale nešla odstranit). Nepřikládala jsem tomu žádnou důležitost, prso nebolelo, malá z něj normálně sála. Před cca týdnem se ale bílá oblast začala zvětšovat, prso začlo být více citlivé, sem tam v něm ostře píchalo a při přisátí malé jsem dobrou minutku opravdu trpěla.. Prso jsem proto začla mazat Pevarylem kdyby se jednalo o kvasinky. Ostrá bolest zmizela, ale bradavka je stále bílá a citlivější. Nemáte prosím zkušenosti co by to mohlo být? Moc děkuju za radu.

mami29
19. říj 2011

Dobry den chtela bych se zeptat: Mam 2 mesicniho syna. S vahou prpblemy nemame. Uz zdvojnasobil porodni vahu. Poslednich par dni a noci si rika casteji nez obvykle. Mam mu dat jak si rekne nebo drobne regulovat.

iira
19. říj 2011

Ahojky mam 4 mesicniho chlapecka ,je to me 2 dite a uz u dcerka jsem mela ve 4mesici problemy s kojenim az jsme museli zacit prikrmovat a po 2 mesicich uz dcerka ani prso nechtela a hned flasku.malej mi ted nechce tahat ,mliko soce mam ,ale kdyz odsavam moc neodsaji,je to po kojeni tak 50max,malej se mi ted uz 14dni budi po 2h a ani pres den moc neji a tutiz ani nespi,.v patek jdem k dr.na kontrolu a tak uvidim co mi rekne ,ale myslim si ze asi prestavam mit mleko je to mozne ?
diky