Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

pisisvori
16. zář 2014

@emin no mě teď nejvíc vadí večerní pláč, začalo to okolo 3 týdne a nejhorší bylo kolem 6týdne, pak se to ase zlepšilo, ale teď už přes týden zase hrůza...večer usíná i 3 hodiny, kdy chvilku spí , chvíli pije a pak zase pláče a pláče apláče i při nošení...a hlavně po koupání nechce vůbec k prsu ...jakmile přijdeme z koupelny a chci jí dát k prsu žačně šílený řev. Momentálně jsem z to opravdu psychicky vyčerpaná...citím jen bezmoc, lítost....Měli jsem "systé" 1,5 hodiny po posledním spánku koupání, pak kojení , to ji většinou neuspalo...takže nošení, které pomohlo a když se po poležení ještě probrala tak znova asi po hodině kojení ...a fungovalo to...plakala jen trochu(někdy víc někdy méně, ale nic hrozného) a do 1,5 po koupání spala. Tenhle systém bych snesla i když to není asi správně a žádná sláva....ale teď začně řvát už po oblíkání v koupelně a jak jsem psala vůbec nechce kojit jen řve a řve....tak jsme jí prvně zkusili uspat a pak až v polospánku nakojit, ale to ji buď probere místo usnutí nebo chvíli krásně pije a pak se zakroutí pustí a začne zase řev a vztekání, tak zase nošení a vše dokola s neskutečným pláčem a já už nevím jak dál☹☹☹. Zkoušela jsem i dát prostě do postýlky a nechat plakat, ale pláče i půl hodiny a to jsme už nevydržela...navíc mám pocit, že se to od té doby zhoršilo...Odsávat v noci fakt nemám sílu☹☹☹....

misva5
16. zář 2014

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat. Naše malá 3 měsíce spinká v noci bez problému. V porodnici mi říkali, že by neměla být déle jak 5 hod. bez krmení přes noc. To jsem dodržovala hlavně ze začátku, ale pak tak po měsíci a půl si to začala prodlužovat (budík jsem nenatahovala byla přesná 🙂 a chtěla jsem to také nechat na ní jak má hlad). Kojila jsem v půl sedmé po koupání a postupně se mi dopracovala na krmené ve 2 hod. ráno. Nechala jsem jí s tím že jí to tak vyhovuje a prsa to zatím zvládala, ale posledních pár dní se mi budila až ve 4 hod. a já už umírala s prsama jak beton. Maminka i tchýně mi radí ať ji necham spát a neřeším to že prsa se přispůsobí. Zajímalo by mě jestli je to opravdu tak a nebo mám odstříkávat? Nechtěla bych přijít o mléko i přes den a mám strach jestli to na prsa nebude moc velká pauza. Jinak do ted kojím vždy jen z jednoho a malá má pěkný přírust 🙂
Děkuji za radu 🙂

andelka
16. zář 2014

@misva5 to si pamatuju, jak mi najednou malej ve 3m začal spát v noci 6h v kuse. Po krmení ve 3h jsem musela odstříkat, protože pak jedl kolem 6h a to by mi prso asi vybuchlo. Odstříkat jen do úlevy, ať se nevytvoří zánět, ale zas ne tak aby se laktace moc podpořila. Je fajn když mimčo spí. A může se to změnit. To samé dítě v 5m jedlo v noci co 2-3h 😅

kolbishka
16. zář 2014

@emin Dobrý den, i já si k Vám přicházím pro radu, za kterou Vám předem velmi děkuji🙂 Mám doma nyní 8 týdenní holčičku, do 4týdnů bylo kojení bez problému (ve třetím týdnu jsme spolu zdárně překonaly laktační krizi, i když jsem, jako mnoho maminek, myslela, že jsem už přisla o mléko..), ovšem v pátém týdnu se mi zničehonic začala vztekat u večerního kojení z levého prsu,během pár dnů už se vztekala a kroutila u každého 'levého' kojení, během kojení jsem tedy střídala obě prsa, polohy, aby se zasytila...bohužel to samé mi po několika dnech začala dělat i u pravého - neustálé odtrhávání a následné přisávání k bradavce, kroucení,mnohdy pláč a po 'nakojení' další pláč, tentokrát hlady, protože při takovém vyvádění se samozřejmě pořádně nenapije, k tomu já prsa prázdná...vydržela jsem neustálé přikládání a různou podporu laktace tři týdny a ač jsem z toho smutná, už jsem to psychicky neunesla a začala přikrmovat mým odsátým mlékem z flašky...najednou byl klid, malá spokojená, najezená, zase mi začala spávat i přes den, prostě spokojené miminko..bohužel tím, že mi sama neodsaje velice nic a mléko jen odsávám (daří se mi odsát čímdál menší množství), tak se mi ho dělá čímdál míň, poslední dva dny už jsem musela dát i UM, mého mléka na dokrm mám čímdál míň. Prosím Vás o radu, jestli je nějaký způsob, jak udržet laktaci...nebo myslíte,že tímto stylem přijdu o mléko úplně?:( Děkuji moc za odpověď

emin
16. zář 2014

@kaidra Dobrý den, samozřejmě, že se to srovná, především pijte, kojte kdykoli si mimi řekne, stlačujte prs volnou rukou při kojení, střídejte prsa.

emin
16. zář 2014

@pisisvori Šátek, nosítko?Co zkusit bezmléčnou dietu? Třeba jí vadí BKM..

emin
16. zář 2014

@misva5 Dobrý den, s laktací evidentně problémy nemáte. Některým dětem to takto - tedy kojení jen 1x za noc kolem 4. ráno stačí. Prostě to zkuste nechat na miminku a počítejte s tím,ž e laktace se postupně upraví podle jeho potřeb. Pokud by se přírůstky váhy zhoršily, prostě začněte opět kojit častěji 🙂

misva5
16. zář 2014

@emin děkuju mockrát nechám to tedy na ni 🙂

emin
16. zář 2014

@kolbishka Dobrý den, bohužel při pouhém odsávání se většinou nedá stimulovat dostatečně. Zkusila bych prestat krmit lahvičkou, ale přidala při kojení cévku, která by miminko motivovala k sání mléka I z prsu. Cévku přidáte primo k prsu, druhý konec ponořený do lahvičky s odsátým či Um a mimi saje jak prs, tak toto mléko přes cévku. Je to relativně snadný způsob dokrmu, nekazí techniku sání a postupně můžete ubírat množství příkrmu až se vátíte opět k výlučnému sání.

pisisvori
17. zář 2014

@emin kdyby to byla BKM tak by plakala celý den ne a ne jen večer? Nosítko mám objednané(ale jsou až od 3-4 měsíců), na šátky nejsem a v babyvaku zatím jen plakala. No oni už sestřičky v porodnici, když mi jí nesly na JIP po císaři říkali, že to s ní nebudu mít lehké a všichni věděli kdo je naše Maruška🙂 a to po pár hodinách po porodu🙂

pisisvori
17. zář 2014

Říkali, že si hned tak nenechá něco líbit, že to s ní bude náročné a že tam celou noc vyváděla a to jí tam měli od 2 odpoledne do 12 druhý den dopoledne a u Apolináře dětským sestrám projde rukama tisíce dětí, tak asi ví své🙂

pisisvori
17. zář 2014

@emin ještě se zeptám jaký je minimální přírustek váhy? Teď mi přibrala za týden jen 140g, ale nevím jak mi váží váha. A to pila v noci ve 22, 24, 02, 04 a v 6:30Ale třeba teď se napije z jednoho prsu, pije tak 4-5 minut a druhé už nechce a usmívá se na mě🙂. Jak to udělat, aby přes den pila víc? Ona je přes den spokojená, pláče jen v kočárku než má spát a spí jen tak hodinu ne déle, tak to nevypadá, že by měla hlad ne?

anehap
17. zář 2014

@emin dobrý den, taky prosím o radu....nevíte, jak co "nejšetrněji" odnaučit miminko od nočního kojení? Malá má 14 měsíců, přes den už by kojení nepotřebovala, kojím 1x - 2x, ale v noci se budí někdy i každou hodinu a pokud nenakojím, vykřičela by si hlasivky 😒 Je to pro mě už hodně vyčerpávající, pořádně se nevyspím....starší dcerku jsem nakojila vždy před spaním a prospala celou noc až do rána. Nejsem pro to, nechat ji vykřičet, ale jak to udělat nenásilně? UM mléko odmítá, z flašky pije jen vodu, jinak je jedlík, jí krásně....navíc tím, že v noci kojím hodně, tvoří se mi mléko dost a ve dne už bych tak kojit nepotřebovala, takže už potřetí řeším zánět 😖 ...děkuji moc za rady 😉

emin
17. zář 2014

@pisisvori Dobrý den. Pediatři většinou akceptují týdenní váhový přírůstek kolem 100g s tím, že by neměl být stagnující, ale posléze (např. v poté, co se dítě začne vice hýbat apod a má vyšší výdej energie) se upraví příjem, měl by I přírůstek stoupat. je však třeba říci, že I váhové přírůstky jsou individuální a některé děti prostě tvoří dolní část růstového grafu. Pokud má miminko dostatek (min 6) počůraných plen a je relativně spokojené, fyziologicky se vyvíjí uspokojivně apod, pak se dá říci, že je to ok. K večeru a odpoledne některá miminka hodně pláčí. Jednou z teorií je únava mozku z nadměrné stimulace, kdy pláč je vlasntě relaxem...Na druhou stranu pláč je volání o pomoc při nějaké nelibosti dítěte - ale jedno dítě cítí jako nelibost každou maličkost a jiné pláče až v krajním případě. Některá nostíka lze používat již od narození, jen je třeba dbát na dobře fixovanou hlavičku. Šátek je univerzální, ale je třeba se s ním naučit, abyste nosila opravdu správně a nedělala chyby, což chce cvik.

emin
17. zář 2014

@anehap Dobrý den, caste noční buzení je opravdu problem. V tomto věku už takové buzení není o biologické potřebě krmení ale čistě o psychologické potřebě. Některé maminky řeší prostě společným spaním a kojením ve spánku. Vaše dcera je patrně naučena usínat u prsu. Na tom není nic špatného, ale tato asociace je silně zakořeněna a dítě pak I ve slabších fázích spánku hledá prs a známou činnost sání, které má s usnutím spojené. Pokud to nemá, neusne, naopak se probudí a logicky v touze znovu spat se této činnosti dožaduje. Vykřičení by byl jen zbytečný stres, na druhou stranu vy musíte být fit, abyste se mohla kvalitně postarat o obě dcery. Zkuste to postupně. Nejdříve nenechat usnout u prsu, ale jen v náručí při mluvení či zpívání, pak jen v postýlce, kdy stojíte u ní a mimi hladíte a opět zpíváte známou melodii, pak jen stojíte u postýlky, poté jen zpíváte u dveří... atd. Jiný způsob bohužel neznám a ani tento není 100%. Držím palce.

anehap
18. zář 2014

@emin děkuji 😉 Ano, je to tak, malá usíná u prsu, neviděla jsem na tom nic špatného, protože tak usínala i starší dcerka a ta pak prospala celou noc. Ale každé dítě je jiné, takže teď budu muset zvolit jiný postup...zpívání někdy zkouším v noci, občas zabere(pokud ještě není úplně probuzená a vyloženě nekřičí, ale má takové neklidné spaní). Děkuji za rady, vyzkouším 🙂

vemira
18. zář 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně váhového přírůstku. Dcera má 4 měsíce (18. týdnů). Porodní hmotnost 2700 g a délka 47 cm. Doposud moc hezky přibírala, téměř tabulkově řekla bych. Z porodnice jsme odcházeli s 2610 g (to měla 5 dní)
11 dnů 2800 g
3 týdny 3100 g a 49 cm
6 týdnů 3900 g a 52 cm
9 týdnů 4300 g
3 měsíce 4900 g a 58 cm (13 týdnů)
4 měsíce 5200 g a 61 cm (18 týdnů)
Teď při tom posledním vážení jsem byla zaskočena tím, jak málo Maruška přibrala, jen 300 g za 5 týdnů.
Sestřička ani lékařka se nad tím nijak nepozastavily, ale já jsem čekala větší přírůstek váhy. Tak to vypadá, že za týden přibrala jen 60 g. Paní doktoroka mi ale stále říká, že je drobná, že taková prostě bude, protože ani já ani manžel nejsme žádní cvalíci a já jsem taky drobek (manžel je aspoň vysoký 🙂 )
Zpozorovala jsem změny v kojení. Dcera bývá velmi rychle napita, stačí jí jen 10 max. 15 min a je po jídle, kojím ji pokaždé z obou psrou. Kojíme se přes den co 3 hodiny, dříve se o stravu nehlásí a pokud jí dám dříve tak se mi při odříhávání poblinká nebo prso odmítá. Po nakojení je ale spokojená. Usíná v 8 večer a vzbudí se mi až kolem 3:30, výjmečně i dříve. V noci taky kojíme s obou prsou.
Těch 6 plínek denně počůrá, ale kakáme tak jednou za 10 dní.
Prosím poraďte mi, zda je nutné něco změnit nebo upravit nebo čím to je, že tak málo přibrala. Děkuji Veronika

xvink
18. zář 2014

@emin Mám skoro 9 měsíčního chlapečka a měli jsme problém s neustálým ublinkáváním. Na vaši radu jsem vyzkoušela Nutrilon HA (viz strana 103) a opravdu to pomohlo. Týden byl bez blinkání. Pak jsem ještě účinek (bohužel) ověřovala a na dva dny vrátila normální UM, a malý zase začal blinkat. Předpokládám, že to tedy znamená, že má nesnášenlivost kravské bílkoviny a/nebo laktózy. Mám dál kupovat HA nebo máme přejít na Alergy care? A co mléčné výrobky? Chtěla jsem zkusit bílý jogurt jako občasnou svačinu, ale teď to asi není vhodné... Díky moc.

emin
18. zář 2014

@xvink Dobrý den, pokud mu Nutrilon HA vyhovuje, neměnila bych. Mléčné výrobky postupně můžete zkusit nejprve v zakysané podobě - bílý jogurt, zakysaná smetana a jen v malém množství. Reakce na BKM se může časem měnit, trávicí system se vyvíjí a není vyloučeno, že postupně bude mléčné výrobky snášet dobře.

emin
18. zář 2014

@vemira Dobrý den, mate skvělou paní doktorku a je výborné, že váhu a přírůstky vnímá takto. Kojení je rozběhlé, kojíte dle potřeby, malá umí sát a ví, kolik a kdy chce. To je ideální stav. Váhové přírůstky se časem snižují někdy mohou I stagnovat, když se dítě nějak víc rozhýbe - otáčení na bříško, záda, plazení, lezení apod. Zatím bych nic neměnila, pokud by se váha oparvdu zastavila či klesala přikročila bych ke stimulaci laktace častějším přikládáním a kojením v noci, případně odsáváním mezi kojením. Myslím ale, že je vše OK a věřte své Dr. 🙂

vemira
18. zář 2014

@emin Moc děkuji za pozitivní odpověď. Je pravda, že malá teď za ty poslední týdny je hodně v pohybu. Naučila se otočit na břicho a trénuje to pořád dokola na obě strany 🙂

bunny123
18. zář 2014

@vemira Ahoj, vas pribeh je velmi podobny nasemu. Taky jsem zpozorovala mensi pribytky v dobe, kdy male zacalo stacit kojeni co 3h a v noci mi spinkala od 8 do 4. Doktorka nas ale s vahou honi, takze jsme si koupili digitalni vahu a vim presne kolik na jedno kojeni vypila a podle toho ji dokrmim odstrikanym, no a v noci ji 2x nakrmim. Prsa se zacala stimulovat, pomalu je vice mleka a mala taky uz pribira. Snad to do toho 6m zvladneme plne.

bunny123
18. zář 2014

@emin Je prosim nekde nejaka tabulka, kolik ma kojenec vypit mleka na jedno kojeni, aby mu to stacilo v rozvoji? Vsude se pise 120-150, plati to pokazde (i vecer) a pro vsechny (co drobna miminka?)? Kdyz nektere kojeni pres den si vezme 90, mam ho dokrmit 30 za kazdou cenu?

emin
18. zář 2014

@bunny123 Dobrý den, kojenec vy měl vypít cca 150ml na kg váhy za 24 hodin (tedy např. 4kg kojenec cca 600ml denně. Je ale velmi individuální, kolik vypije za jedno kojení. Pokud kojíte 10x denně stačí mu I 60. Některá miminka sají vice a méně často, jiná jen tak po troškách a častěji.

surimka
18. zář 2014

Dobrý den, možná už tady tento dotaz zazněl,ale při tolika příspěvcích se mi jej nepodařilo najít. Chtěla jsem se zeptat: Mám 5-ti týdenního syna,kterého kojím několik hodin. Např. začnu kojit v 7 ráno a kojím klidně i do 11 hod. s malými přestávkami na odříhnutí (u toho se vzteká) a chce zase hned k prsu. Pak usne na hodinku a znova kojíme min. 2 hodiny pak si dá půl hodiny pauzu a "hraje si" poté zase vyžaduje krmení. Nikde jsem neslyšela,že by někdo kojil tak dlouho ☹ . Tímto stylem neustálého kojení přes den vůbec nic neudělám. V noci je klid to se vzbudí jen 1 max. 2x a to mu stačí se napít většinou hodinku a jde spát. Co s tím? Předem děkuji za rady.

irous
19. zář 2014

Dobrý, chtěla bych se zeptat, jak dlouho má smysl kojit. Mám dvojčata 21 měs. Do 5,5 měs. byla plně kojena, pak jsem začala s příkrmy. Nyní kojím 2x denně - ráno a večer. Nevím, jestli je to pro ně dostatečné. Rodina mi asi půl roku říká, ať s tím kojením už přestanu, že to přeháním. Měla bych tyto dotazy.

1) Jak dlouho kojit, aby to bylo pro malé ještě přínosné ?
2) Je pro ně dostačují v tomto věku kojení 2x denně ? Obden (sem tam každý den) mají k odpolední svačině bílý kvalitní jogurt (200g sní každá) a obden (sem tam každý den) mléčnou kaši z plnotučného mléka (kupuji v kravíně)-krupicovou, vločkovou, rýžovou...
3) Pokud přestanu kojit, je potřeba dávat UM a v jakém množství ?

Předem děkuji z radu.

Příjemný den !

emin
19. zář 2014

@irous Dobrý den. Jedním slovem - jste skvělá! Dvojčata kojit takto dlouho je báječné! Pokud potřebujete utvrdit v tom,že děláte dobře, pak ANO ANO ANO. WHO o česká pediatrická společnost doporučují kojit výlučně do ukončeného 6. měsíce a dale podle poptávky do 2 let věku I déle. Záleží na potřebách a ochotě obou stran. Výživově je MM stale I po 1. roce nenahraditelná tekutina plná stopových prvků, enzymů, vitamin, proteinů a dalších látek, kterou děti již nikdy v životě nebudou mít k dispozici. I pro Vás je dlouhodobé kojení pozitivní jako prevence rakoviny prsu, vaječníků, děložního čípku, osteoporozy a obesity. Děti jsou nyní již dost staré a pokud si říkají 2x denně, pak jim to stačí. UM už vůbec potřeba není! Zajistěte ale dostatek jiných tekutin - voda, příp. čaj I kravské mléko v přiměřěném množství, pokud jej dobře snášejí. Co se týče doby jak dlouho kojit - tak dlouho, jak to vyhovuje Vám I dětem. Kojení je Vaše osobní věc a nikomu jinému do toho NIC NENÍ! 🙂 Držím palce.

emin
19. zář 2014

@surimka Dobrý den. Obávám se, že někde je chyba. Takto dlouhé "kojení" rozhodně být nemá. Tedy pokud kojením myslíte, že dítě je přisáté u prsu. Téměř jistě ale takto dlouho efektivně nesaje - tedy nesaje tak, aby se ústa plnila mlékem a mimi polykalo. Kojte tak dlouho, dokud saje a polyká, poté odsajte. Pokud je mimi nespokojené, zkuste utišit jiným způsobem - nošení v šátku apod. Váhově mimi prospívá?
Sání je pro děti uklidňující činnost, některé maminky kojí například každou hodinu a půl, někdy právě s dítětem v šátku. Pokud ale 4 hodiny sedíte s miminkem u prsu, pak rozhodně nejde o kojení v pravém slova smyslu. Kojení trvá od 5 minu (někteří statní jedlíci) po cca 45-50 min (děti slabé, žloutenkové, nedonošené apod), které efektivní sání vyčerpává a často odpočívají. Doporučila bych kontaktovat LP.

irous
19. zář 2014

@emin Dobrý večer,
moc Vám děkuji za odpověď, ani nevíte jak jste mne potěšila,že můj instinkt je správný. Cácorky si sice o kojení vyloženě neříkají, ale po přiložení mlíčkem nepohrdnou, celou noc prospí klidně 🙂 . Samozřejmě tekutiny během dne dostávají a myslím, že i pijí dost - čaj, vodu. Prospívají dobře. Spíš se mé pochybnosti stupňovaly kvůli nátlakům okolí, k němuž se v poslední době přidal i manžel. 😖 Je skvělé od někoho nezávislého slyšet,že dělám dobře.
Moc děkuji za pozitivní reakci. Díky tomu budu opět zvesela pokračovat dál 🙂 .

Přeji příjemný víkend, a ještě jednou díky ! 🙂

surimka
19. zář 2014

@emin Dobrý večer, to je právě to. On saje,nesaje. V okamžiku, kdy přestává sát tak ho dám odříhnout s tím,že už má tedy dost (usne mi totiž u toho). Položím ho a on se rozeřve a znova začne hledat. Tohle je pořád dokolečka. Dudlík nechce to se vzteká ještě více. Zkouším ho nosit na uklidnění to někdy zabere a i usne,ale nesmím ho zase položit jinak se opakuje vzteklá reakce a uklidní ho pak už jen přiložení k prsu. Váhově prospívá až moc. Týdně přibírá skoro 400 g. V nemocnici mi říkala sestra jak se narodil,že on je na to krmení (sání) hodně líný tak nevím ☹.