Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

andelka
9. kvě 2011

@mikulka no on už se to naučil z toho měkkého pítka, ale trvalo mu to snad měsíc. Jo jo, tak to ranní zruším asi už teď, ať pak ještě chvíli máme to večerní a tak za 4- 6 týdnů zruším i toto. I předtím jsem rušila jedno kojení tak po 4-5 týdnech. Jde mi hlavně o prsa, ať to není pro ně velký šok.

@moudivlacek však nám to taky trvalo. Začala jsem to zkoušet po 8měsíci, když měl 3 příkrmy a fakt mu to trvalo měsíc než se to naučil a rozpil se. Pak dal tak 50ml za den, nabízela jsem průběžně během dne. A teď musím furt dolívat, jak je teplo tak dá někdy i půl litru 😅 ale průměrně tak 300ml.

sussanah
9. kvě 2011

@andelka jen jsem ti chtela napsat, ze taky jsme rusili nejdrive ranni a nocni kojeni, nechali jsme jen to vecerni jako posledni. A nakonec to nebyl ani takovy boj, jak jsme cekali, ale zas nas uz byl o fous starsi, ranni a nocni jsem zcela zrusila v 18m. kazdopadne at vam to jde hladce 🙂

andelka
9. kvě 2011

@sussanah děkuju 🙂 uvidíme, snad to půjde. Když s ezítra vzbudí obligátně kolem 5.30, tak už mu nedám a budeme rovnou vstávat, oblékat, snídat.. V tu noc pokud se vzbudí tak to bude zajímavé, toho se bojim dost, kvůli manželovi i sousedům. Večerní snad taky půjde, už se musel naučit místo u mě spát v postýlce a místo usínání u prsa taky v postýlce sám, a taky to šlo, tak to snad taky vezme.

mikulka
autor
9. kvě 2011

@moudivlacek No to víš, kojeným dětem trvá déle, než se naučí pít z něčeho jiného, než z prsa. 😉
Kolikrát maminky vyzkouší x typů pítek. Ale dítě většinou stejně teprve k pití dozraje. A jestli ti pije z hrníčku, pak je to super, to je nejlepší. Jinak zase odnaučuješ z pítka na hrníček 😉

mikulka
autor
9. kvě 2011

@andelka Hlavně to mjusí být opravdu postupné a jedno kojení, když se zruší, pak nejdříve za týden se ruší druhé. 😉 Pro děti je to velká zátěž. A je lepší udělat to postupně, než mít pak nerváčka 😔
A hlavně se s malým o to více mazli, to taky moc při odstavování pomáhá. 🙂

mikulka
autor
9. kvě 2011

@andelka Teď koukám, jak dlouho jsi rušila to jedno kojo, tak to je dobře, čím pozvolněji, tím lépe, dítě tak netrpí, není ve stresu a hned se to v dobrém vrátí.

mikulka
autor
9. kvě 2011

@mrsblack Ahoj, tak teda klobouček a flaška rozhodně není to samé. To jsi mne úplně vyděsila takovým názorem.
Přes klobouček musí totiž dítě vyvinout velké úsilí, aby se napilo (jako z prsu), zato flaška - to je úplně jiná technika sání! Proto se flaška kojeným dětem nedává, protože pak už ztratí um napít se z prsu a nevrátí se k němu (něco jiného je to u půlročních, ročních dětí, kde to riziko zkažení techniky sání není tak velké), ale u takhle malého děcka, flašku fakt ne. 😝 Leda tak flašku pro kojené děti od medeli, jmenuje se KALMA a stojí 350 Kč. Ta techniku sání nezkazí, je udělaná úplně jinak a je to jediná láhev na našem trhu, která se může podat kojícím dětem (když chce maminka někam odejít apod.).

Přes kloboučky kojíš proč, jaký je problém? 😅

JInak největší stimulace, aby bylo více mléko, je samozřejmě 1. přikládání dítěte, nejlépe bez kloboučků, prootže tak vzniká výměna informací dítě-matka a mléko se udělá přesně podle potřeb dítětě, ale i s kloboučkem, které se dají postupně odbourávat... 2. odsávání tak, jak to děláš velice správně ty. Odezva mléka, tedy, že je mléka více, je ale nejdříve za tři dny, spíše za týden, dříve to mozek nestačí zpracovat, tak to chce trpělivost.

Teď asi už láhev nedáváš, jak jsem pochopila?

Jinak se omlouvám,že odpovídám až teď, tvůj dotaz jsem přehlédla.
😉

andelka
9. kvě 2011

@mikulka no, kojila jsem do půl roku 8-10x denně, pak od 7měsíců rušila vždycky po pár dnech zavedení nového příkrmu jedno, v 9měsících jsem kojila 4-5x za den, v roce teda 2-3x, takže pěkně postupně se to snižovalo. Proto ani neznám v podstatě žádné velké nalévání prsou, nemusela jsem nikdy odstříkávat...malý baští všechno ochotně a rád, takže celkem bez problémů vyměnil kojení za jídlo 😀
On mazlicí moc není, ale vím, že se od něj nesmím odtahovat. Naštěstí přes den po kojení ani nevzdechne, nesápe se po mně, netahá za tričko, protože už celkem dlouho přes den nekojím a po 9měsíci jsem kojila vlastně jen doma v posteli v leže (polední kojení jsem nerušila jako první, ale až v 10,5 měsících) takže ho ani nenapadlo chtít prso jindy a jinde. 🙂
Tak to večerní kojení si nechám na konec a zruším to ranní a pak se budu snažit noční, když se vzbudí, tak nedám (někdy spí celou noc).
Kojení je sice super a já jsem velký zastánce, ale dlouhodobé není nic pro mně. Myslím že jsem prckovi dala dost, že těch cca 14 měsíců bude stačit, že nemusím mít výčitky. Kdyby byla zima, tak bych asi vydržela, kvůli ochraně před nemocemi (je fakt že za ten rok měl jen asi 4x rýmu), ale léto je léto 😅

babulinkab
9. kvě 2011

@mikulka já se zeptám taky na jednu věc, nad kterou už dlouho přemýšlím. Přijde mně, že dnes kojí málo maminek a už skoro vůbec nekojí plně třeba těch 6 měsíců, čím to je?
Já nejsem nějaký fanatik nebo tak něco, ale kojení je tak přirozené, tak příjemné držet přitom miminko v náručí, tak pohodlné /žádné vyvařování, hned po ruce), je to v podstatě zadarmo, obě děti jsem kojila plně 6 měsíců, syna do 16 m kdy se odstavil a dceru kojím stále.

jukl
9. kvě 2011

@mikulka Mikul, ano já jsem to dělala s Mydlilovou a Paulovou, už je to cca 4 roky. Ale já tam přímo pracuju, na nedonošencích v Krči 😉
Pár holčinám jsem tady včera odepsala, jistě sis všimla, ale nechci ti tu lézt do zelí 😉 😀

jukl
9. kvě 2011

@mrsblack Ahoj, doufám, že nevadí, pokusila bych se ti odpovědět taktéž.
Prosím tě, napsala bys, proč ti hned v porodnici dali klobouček? Ty máš ploché nebo rozštěpené bradavky, nebo jiný problém, proč se malý nechtěl chytat? Či je problém např. s přirostlou uzdičkou pod jazykem u prcka? To je celkem důležité vědět. Pokud tam žádný takový problém není, nevidím příliš smysl v přikládání přes klobouček, mohlo to jít i bez něj, kdyby se ti řádně někdo věnoval.
To, že ti maličký teď nechce sát z kloboučku a jen ho žužlá může být i tím, že v kloboučku nemá mlíčko. Víš, ono na sání z kloboučku musí miminko vynaložit daleko větší úsilí než při pití z prsu nebo dokonce z lahvičky! A pokud krmíš lahvičkou, tak je jasné, že je již lenivější a nechce tolik z kloboučku tahat 😒 . Zkus při přiložení přes klobouček trochu mlíčka do něj stříknout, aby měl hned odměnu jakmile zatahá, trošku ho motivuj, chce to opravdu motivaci a svatou trpělivost! Pokud by to byl i tak problém, je ještě možnost mu do kloboučku trošku pouštět mlíčko tenkou sondičkou, protože jak jsem četla, máš dost málo mlíčka, tak v tom bude problém. Je jasné, že 40ml třítýdenímu miminku nemůže stačit. Ale pokud opravdu stojíš o to kojení, tak to chce vydržet! Jakmile se ti malý naučí sát znovu alespoň z toho kloboučku, tak potom nevidím problém v naučení na prso, i když to bude chtít velkou trpělivost! Pokud tedy nemáš extrémně ploché bradavky, to bych ti pak poradila další fígle, jak je trochu vytáhnou před kojením, než se to podaří malému samotným kojením 😉 A vždy dávej malému jako první ochutnat bradavku, je to důležité z hlediska výměny informací mezi dítětem a matkou, podrobněji tady už o tom myslím už psala Mikulka.
A ještě se tě zeptám, při odsávání se ti uvolňuje mlíčko dobře, není tam taky třeba zakopaný pes?

sarkachmelova
10. kvě 2011

@mikulka ahoj, také bych se ráda optala :o) mé Anežce jsou dva měsíce, od začátku kojím a bez problému. Včera jsme byli na preventivní prohlídce, kde mi paní doktorka řekla, že Anežka přibrala méně než by měla a ať příjdu hned, jak budu mít málo mléka. Jenže já se prostě bojím, že nepoznám kdy mám mléka tolik, jestli to Anežce stačí nebo ne.. Anežka má 4860 g a 60 cm. Je strašně hodná, skoro pořád spinká, každý den tak do 10, pak si chvilku hrajeme, odpolední spánek má až třeba do 17 a v noci spí i 7 hodin. Tak jsem si říkala, že kdyby ji mé mléko nestačilo, tak by snad nebyla tak hodná, klidná..předem děkuji za odpověď, Šárka

myisiska1
10. kvě 2011

Můžu taky poprosit o konzultaci? Spíše tedy bych ráda slyšela uklidnění. Mám dost výčitky. U prvního syna se mi laktace nerozjela vůbec, ale přikládala jsem to stresům a neklidu doma. U duhého jsem se o to víc snažila. pila jsem čaj na podporu kojení, meltu, vypila jsem celkem tak 6 litrů tekutin (až mi to lezlo krkem), přikládala snad co hodinu v dne v noci. Když jsem spáče nemohla probudit, vzala jsem si odsávačku a odsávala. Malého vážila před a po kojení (na každém prsu jssem ho měla dle rady pediatra 10 minut - kojila jsem s obou), ale víc jak 10ml jsem prostě neměla. Po dvou měsících jsem to vzdala, protože jsem byla totálně vyčrpaná já, miminko, manžel a první syn. Je možné, abych něco dělala špatně, nebo prostě moje prsa nejsou sschopny produkovat mlíčko? V plánu je ještě jedno dítko, tak abych věděla, na co se připravit

svatule
10. kvě 2011

Ahojky, dceru už nekojím, ale mám pár dotazů, jak to udělat, abych eventuelní druhé dítě kojila déle. My jsme bojovaly od začátku...malá je narozená plánovaným CS pro polohu v děloze, po porodu mi ji přiložili až za cca 7 hodin, navíc se nechytla, mám ploché bradavky, moje dr mi ale nedoporučila dávat formovače, protože jsem se od cca 30tt otvírala. Takže se pak malá chytla až přes klobouček cca 14 hodin od porodu. Pak jsem se teda rozkojila, sice přes klobouček, ale šlo to. Jenže malá chtěla být u prsu pořád, pila třeba i hodinu, na co mi laktační poradkyně řekla, že proč ne...Jenže jak jsem ji dala od prsu, pořád plakala, mysleli jsme, že má jen prdíky, ale byla to i kombinace hladu. Takže jsem od cca 6 týdne začla dokrmovat odstříkaným mlékem. No a přišlo mi, že se produkce snižuje a snižuje, po chvíli už jsem odsála třeba jen 30 ml a to za třeba hodinu odsávání(odsávačkou Avent) takže jsme museli zavést dokrm Nutrilonem, malá totiž nepřibírala. No a pak si zvykla na lahvičku, navíc jsme měli několik stresujících událostí v rodině a prostě během 2 dnů se mi mlíko doslova vytratilo. Takže od ukončeného 3. měsíce nekojím...
Podotýkám, že malá je spokojená na um, přibývá, roste, nepláče, já už jsem to taky překonala, ale u druhého bych zkusila vytrvat déle, jen nevím, jak to udělat. Díky za každou informaci.

em_ka
10. kvě 2011

@svatule
Jeej, to je presne aj nas pripad. CS kvoli polohe mimina, kojenie cez klobucik, niekedy aj hodinu, dokrmovanie (najprv odstriekanym materskym mliekom uz aj v nemocnici - ale flaskou!!!) potom Nutrilonom, postupny ubytok mlieka a po troch mesiacoch uz len UM. Takze aj ja by uvitala rady ako to robit spravne. Dakujem
@mikulka

mikulka
autor
10. kvě 2011

@sarkachmelova Ahoj, potřebuji vědět:

1. Kolik Anežka přibrala asi za týden (nebo za dobu od prvního do posledního vážení)?
2. Jak často kojíš A. přes den B. v noci

Díky 🙂

mikulka
autor
10. kvě 2011

@myisiska1 A kolik ti vypil za tu dobu, co byl u prsu? Jen těch 10 ml? Jak dlouho pil?
Ty jsi dělala vše výborně - kočičko, 6 litrů tekutin, to smekám, ty jo!!!! To není ale třeba toliiiiik! 😉

Tady bych viděla problém v technice snání. Někdy to vypadá, že dítko saje, ale nesaje. Je potřeba zkontrolovat, to lze ale jen osobně, zda skutečně pije (pohybuje bradičkou, má správně položený jazýček atd.).

Další věc je, zda jsou tvá prsa v pořádku, ale to myslím, že asi ano? To by také bylo třeba zkontrolovat, dostatek tkáně, bradavky. Teď nic neřěš, žádné výčitky, ty jsi dělala vše perfektně 😉

U dalšího dítěte si zavolej domů laktační poradkyni - nejlépe přímo z Laktační ligy a ona vše zkontroluje a bude to ok. 🙂

petra49
10. kvě 2011

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 9m syna, porodní váha 3500g a 48cm. Od půl roku málo přibírá. Od narození plně na UM, neměla jsem bohužel mléko a malý nechtěl sát. Pije Bebu.

3 týdny 3760g a 49cm
6 týdnů 4500g a 54cm
3 měsíce 5940g a 58cm
4 měsíce 6720g a 61cm
5 měsíců 7250g a 64,5cm
6 měsíců a 10 dní 7630g a 65cm
7 měsíc 7760g a 67cm
8 měsíc 8040g a 68cm
9 měsíc 8150g a 69,5cm

Jídelníček

6:00 poslední dobou pouze 100ml mléka
8:00 100 bílého jogurtu+ 100 ovoce , někdy i 2 dětské sušenky
10:00 se do něj snažím dostat aspoń 100 mléka, ale je to trošku násilím( když mi pil ráno 170ml mléka, měl pak sváču až v 9:00 a pak kolem 12:00 oběd, ale když dá ráno 100ml, tak si říkám, že by měl do těch 9 hlad a pak by mi zas nevydržel do oběda)
12:00 200g masozeleniny
15:00 200g přesnídávka
18:00 mléčná kaše do 180 mléka, takže cca 220 kaše - někdy nechá, ale většinou sní.

Mezitím občas křupka, dětská sušenka nebo kousek rohliku.Jinak motoricky se zatím pouze plazí, na 4 jde občas a nevydrží tam, nesedí, docela mě to trápí. Spí celou noc. Děkuji za odpověď a Váš názor.

petra49
10. kvě 2011

Po té kaši jde spát a spí až do rána

andelka
10. kvě 2011

@myisiska1
@mikulka napadl mě dotaz - ohledně těch tekutin. Taky jsem se snažila dost pít, dopoledne meltu, odpoledne kojící čaj 2x a mezitím vodu - ale na kurzu jsem slyšela, že příliš tekutin škodí, že se tím ředí hormony, které jsou potřebné pro kojení. Možná i to mohlo hrát roli? 6l je fakt hodně. 😕

myisiska1
10. kvě 2011

@mikulka vypil mi max 10ml někdy ani to ne. Podle sestřiček v porodnici jsem měla techniku výbornou a malej i prý dobře sál. Tak nevím. Příště si asi najdu laktační poradkyni ještě před porodem. V každém případě díky za odpověď.

meleri
10. kvě 2011

mikulko prosím můžete mi poradit, mám skoro dvouměsíční miminko a chytla jsem asi chřipku. mám teploty a začínám mít mín mlíka. je možné že díky chřipce nebo horečce můžu o mlíko přijít? co mám dělat? snažím se hodně pít ale odpočívat bohužel moc nemůžu mám ještě staršího syna...
může mi dr předepsat antivirotika na chřipku? už jednou jsem je měla a okamžitě zabraly ale bylo to na prasečí chřipku..

margeta
10. kvě 2011

@svatule S prvním jsem měla ten samý problém. Chvíli trvalo než jsme zjistili, že má hlad, řval furt. Zkoušeli jsme dokrmovat stříkačkou, ale pak už nechtělk prsu. Zjistila jsem, že jde dokrmovat jedině suplementorem. Člověk kojí a ještě k tomu přidává umělý.

margeta
10. kvě 2011

@petra49 Vždyť nepřibírá zas tak málo ne ? My máme jídelníček obdobný. Jen v těch 10 nemáme mlíko, ale oběd už v 11.

mikulka
autor
10. kvě 2011

AHOJ HOLČINY, MAMINKY, DNES TO SEM UŽ NESTÍHÁM, TAK SE NEZLOBTE A ODPOVÍM, CO NEJDŘÍVE TO PŮJDE. 😉

mikulka
autor
10. kvě 2011

@meleri Tak mi to nedalo a musím ti odpovědět. O mlíčko rozhodně kvůli chřipce přijít nemůžeš!!!! 😉 Neboj, jen doporučuji toto:
mít si často ruce a také miminku!
kojit s rouškou či plenou přes pusou a i při manipulaci s dítětem ji měj

Malý si ale možná vysosne z tvého mlíčka protilátky, takže bude mít x chřipce protilátky a nechytne ji!

mikulka
autor
10. kvě 2011

@meleri Méně mlíčka spíš může být přechodné, protože jsi víc unavená. Taky stres v tom hraje roli, možná se bojíš o malého, aby to nechytnul a tak... MOžná už přestaly pracovat naplno hormony a prsa se přizpůsobí plně poptávce a tobě jen připadá, že máš míň mlíčka. Po šestinedělí už se nemusí nalívat tak jako předtím a přesto je mlíčka dost. Jestli je prcek spokojení, buď klidná, vše je v pořádku.

meleri
10. kvě 2011

@mikulka děkuju, je mi hrozně, tak už mi dlouho nebylo, moc ti děkuju za tvoji odpověď! já se fakt modlím aby to nechytl...před dvěma lety jsem měla prasečí chřipku a malý to naštěstí taky nechytl, brala jsem tamiflux, zakázali mi kojit ale kojila jsem riskla jsem to a nic se mu snad nestalo...
ano nosím pořád roušku.
ještě jsem se chtěla zeptat, mateřídouška když piju tak neublíží?
děkuju moc nechtěla bych to s kojením vzdát...

majdula
10. kvě 2011

@mikulka a @jukl Ahoj holky, mam technickou 🙂 Kursy pro poradkyne byvaji jen v Praze? A jak casto, kazdy rok? Uvazuju o tom, kojeni a vse okolo nej me moc bavi (aktualne kojim dva prcky soucasne) 😵

lusyy
11. kvě 2011

@mikulka Dobrý den,je super,že radíte maminkám ohledně kojení. mám měsíční dceru a bohužel je už na UM 14 dní jelikož jsem měla zánět v pravém i levém prsu a dvoje ATB,šílené bolesti a vysoké teploty-přes 39st. se zánětem bych asi kojit dokázala,ale na obou bradavkách se mi vytvořilo bílé místo,při přisání to strašně bolelo a někdy mě to malá strhla. Na internetu jsem se dočetla,že to je syndrom bělavé bradavky. Doktor o tom nikdy neslyšel. Byly to tak šílené bolesti,že jsem požádala o ukončení laktace. Prsa už tvrdý nemám-ale trvalo to,přesto mě pořád jimi projíždějí bolesti,jako když tam mám tisíce jehliček.Nevím zda se to někdy upraví. Poznamenalo mě to tak,že nevím zda když bych měla druhé dítě,jestli budu kojit. Před každým kojením to byla hrozná procedůra-do vany,nahřát,promasírovat,malinko odsávačkou uvolnit,nakojit,zaledovat a tvaroh,když jsem to dokončila,malá zase za chvíli chtěla jíst a tak znova. Mám pocit,že mě hodně ublížilo to ledování,ale já jsem měla tolik mlíka,že bych mohla kojit jesle 🙂
Myslíte,že ten syndrom bělavé bradavky by se mohl vrátit i při dalším dítěti? A je normální,že mě pořád ty prsa bolí.
Mockrát děkuji za odpověď.