Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
14. led 2014

Milé maminky, nějakou dobu jsem tady moc nebyla.
Když se mi narodila dcerka (druhé dítě), manžel od nás odešel k jiné ženě. Měla jsem dost práce s dětmi 😉

Nyní budou holce už dva roky, tak je vše lepší, ale i tak není času nazbyt.

Také tady je šikovná kolegyně emin, která vám zde poradí, pokud bych tu právě nemohla být 🙂

mantaray
14. led 2014

Dobrý den, mám (v klidovém režimu) ploché bradavky, mám si rovnou pořídít kloboučky? Děkuji 🙂

lennittka
14. led 2014

@mikulka Mám ruční od Aventu. Ze začátku, když měl žloutenku, to s ní šlo, protože pořád spal, málo tahal, musela jsem ho budit.. Teď když kojím, dostanu sotva 10 ml. Potřebuji si obíhat úřady, bydlíme na vesnici a mám strach, že budu ještě pryč, když se nám vzbudí..

emin
15. led 2014

@lennittka Omlouvam se za kratke samohlasky, ale zlobi me klavesnice 😒. To, ze mleko nejde odstrikat, neni nic divneho, nekdy to proste nejde, nekdy to jde jen rucne a ne odsavackou. Mimi saje jinym zpusobem nez odsava odsavacka a jak vidite, podle prospivani, jde mu to moc dobre. 🙂 To, ze se nemuzete na dlouho vzdalit, je jedna z mala "nevyhod" kojeni. Klady ale jasne prevazuji. Navic, kojeni pres kloboucky je samo o sobe rizikove a casto vede k pomalemu ubytku mleka a predcasnemu odstaveni. Pokud nemate vylozene vpacene bradavky, muzete zkusit postupne napr jedno kojeni bez kloboucku, treba jen jedno prso. Pri vpacenych noste formovace., aby se vytahly. Je mozne, ze kdyz bude mimi sat primo z prsu a pusinkou stimulovat reflexni body kolem dvorce, budete mit i vice mleka a odsavat pujde.

emin
15. led 2014

@mikulka 🙂 diky, nejak se tu o to podelime

emin
15. led 2014

@mantaray Predpokladam spravne, ze jste tehotna? V klidovem rezimu to nevadi, spise jake jsou , kdyz je Vam zima, pri vyruseni ci podrazdeni. Pokud jsou plossi, muzete nosit uz pred porodem tzv. formovace bradavek [k dostani napr ve zdravotickych potrebach]. Kloboucky neporizujte, mimi se pri spravne technice kojeni dokaze prisat i na prochou bradavku. Pokud si nejste jista, kontaktujte nejakou laktacni poradkyni, ci jdete na kurz o kojeni jeste pred porodem, abyste vedela,, na co dat pozor. Nebyva to drahe, napr ja osobne za predporodni konzultaci o kojeni pozaduji 490,- kc.

mikulka
autor
15. led 2014

@mantaray Jen ještě doplním, že určitě doporučuji nosit formovače od 6 měsíce těho.
Anebo jednoduše - prostřihne se dirka ve staré podprsenkce a bradavka se tahá ven...

mantaray
16. led 2014

@emin @mikulka Moc děkuji za rady. Při podráždění jsou normálně vystouplé, tak to snad bude v pořádku 🙂

mikulka
autor
16. led 2014

@mantaray Tak to bude stoprocentně v pořádku. Mimonko si bradavku vytáhne a ty ji před kojením pak také trošičku vytáhneš a bude to ok. 😉

xvink
18. led 2014

@mikulka Ahoj, mám 3-týdenního chlapečka. Nejdřív (asi týden) spal s námi v ložnici v košíku a docela dost se budil. Pak jsem ho přestěhovala do pokojíčku, kde spí ve své postýlce, a najednou spí celou noc - nakojím kolem 9 (kojím 20-30 minut) a vzbudí se až mezi 6 a 7 ráno. Nechce se mi ho v noci budit. Říkám si, že kdyby měl hlad, tak se snad vzbudí... Jaký je váš názor? Budit či nebudit?

lumiga
18. led 2014

Je mozne pri zacinajicim zanetu prsu kojit miminko? Nemuze ji to mleko z postizeneho prsu nejak ublizit?

emin
18. led 2014

@lumiga Určitě pokračujte v kojení, zánět nemá na mléko vliv. Před kojením nahřát, nakojit a poté naopak zchladit. Pomáhá obklad např z tvarohu (chladný tvaroh do utěrky a přiložit na postižené místo. Kdyby trvalo déle než 48 hod, k lékaři pro antibiotika. I poté s antibiotiky ale můžete normálně kojit. Při nalitých prsou můžete odstříkat do úlevy, nejlépe ručně, pokud bolest dovolí.

emin
18. led 2014

@xvink Je to trochu otázka, u takto malého cvrčka se přece jen doporučuje kojit I v noci (cca po 4 hodinách). Tak asi takto - pokud mimi bez problémů saje a přibírá, nechte ho a buďte šťastná, že jste jedna z vyvolených se spacím miminkem. Ale není pravda, že mimi se hlady vždy budí, naopak slabá miminka jsou schopna spat a spát a usínat I v průběhu kojení hlad nehlad. Pokud by tedy nastaly s prospíváním jakékoli problémy, raději vzbuďte a nakojte. Laktace je takto brzy po porodu ještě nestabilní a hrozí její zpomalení. Dále pozor, pokud nekojíte déle než 6 hodin, hrozí nástup menstruace a možnost otěhotnění... I když takto brzy po porodu snad ještě opravdu ne 🙂.

zdenikmar
19. led 2014

@mikulka Dobrý den,potřebovala bych radu ohledně kojení,mám 5 denního chlapečka od prvního dne na nutrilonu-měl nízkou glikemii tak ho kuli tomu začli krmit,já jsem neustále přikládala k prsu a od včera se mi nalily prsa a dělá se mlezivo,ale malý se vůbec nechce chytit prsa,nevylezou mi vůbec bradavky,hrozně se vzteká.Mohla bych zkusit odsávat již ted když se teprve začíná mlíčko dělat.Myslím odsávačkou a dát mu lahvičku,když se prsa nechytá.Děkuji moc.

milacek9999
19. led 2014

Dobrý den, jdu pro radu malou kojím už 7 měsíců teď za poslední týden mi popraskali bradavky dokonce hnisají už si nevím rady jak je zahojit. Kojení je pro mě noční můra, klobouček nechce. poraďte

xvink
19. led 2014

@zdenikmar Měla jsem podobný problém. Malý se vždycky přisál, ale vydržel jen chvilku a sát mu nešlo, protože mám krátké bradavky. Vyřešili jsme to kojícím kloboučkem (v porodnici tomu říkali "medúzky". Je to takový silikonový dudlík, co se přiloží na bradavku. A s tím nám kojení přestalo dělat okamžitě problém. Dá se to koupit normálně v lékárně. V porodnici mi doporučovali značky Medela nebo Avent.

emin
19. led 2014

@zdenikmar Dobrý den - pokud dáte lahvičku, s velkou pravděpodobností kojit nebudete. Malý si na lahev zvykne a prs už chtít nebude. Je potřeba zajisti správnou techniku přiložení a přisátí miminka. Pokud jsou bradavky vpáčené, lze použít kloubouček (ale pokud se pak bradavky vytáhnou, postupně ho opět odstranit) Obecně platí, že mimi se při správné poloze a technice dokáže přisát I na velmi plochou bradavku.
Odsávat můžete, pro zachování laktace nejlépe každé 3 hodiny, ideálně ručně nebo elektrickou dvoufázovou odsávačkou (ale jsou velmi drahé, některé LP nebo nemocnice je půjčují) Dokrmovat doporučuji pohárkem nebo cévkou po prsu. Váš problem je na komplexní řešení, doporučuji kontaktovat laktační poradkyni ve Vašem okolí.

emin
19. led 2014

@milacek9999 Je potřeba zjistit důvod. Mohlo by se jednat o kandidozu - bradavky svědí, pálí, praskají. Pak doporučuji Canesten, Citrovital nebo Nistatin - ten je na předpis. Nemá mimi moučnivku? Pokud ano, je nutné léčit I jej. Bradavky nenechávat ve vlhkém teplém prostředí, hodně větrat. Omezit cukr v jídelníčku. Ale nejdříve zkuste zajít na Dr, zda je to tak, může to být vice příčin.

milacek9999
19. led 2014

Jak ta moučnivka vypadá ma v pusince malé bílé tečky ale je nemocná tak nevim jestli to s tim nesouvisí. Ještě mám otázku k jakému dr se chodí??

emin
20. led 2014

@milacek9999 Moučnivka je nejčastěji bílý povlak na jazyku, ale tečky take svědčí pro moučnivku. Mimi k pediatrovi, vy ke svému obvodnímu, ale klidně zkuste ty výše uvedené léky. Spravidla se to po začátku léčby hodně zlepší, celkově léčba trvá cca týden. Před kojením prsa omýt, po kojení take a ošetřit. Hodně větrat.

martasek84
21. led 2014

@emin Dobrý večer, mám dotaz ohledně kojení a režimu, mám dvouapůl měsíční dceru, kt. se už skoro tři týdny budí v noci co hodinu. Přiložím ji, pije max. 5 minut, někdy si potáhne jen dvakrát třikrát a usne mi v náručí, položím ji a spí jen hodinu. Myslela jsem, že to bude otázka pár dní, že má nějaký spurt, ale trvá to tak dlouho, že už jsem na pokraji sil ... přes den vyžaduje tolik pozornosti, že nemám prostor si odpočinout ...slyšela jsem o té teorii, že dítě vás cítí v místnosti a je neklidné ... myslíte, že by to mohl být tento případ... hlad snad mít nemůže, přibírá rychle ... děkuji za odpověd.

emin
22. led 2014

@martasek84 Dobrý den, to je těžká rada. Může jít o dočasnou záležitost a potřebu mimi zvýšit si tvorbu mléka. Ale kojení není jen o nakrmení. Mimi při sání cítí Vás, Váš dech, tlukot srdce... Sání ho uklidňuje, dodává pocit bezpečí, jistoty, že mama je tady. Bohužel, pro maminky je takto caste kojení často absolutně vyčerpávající a místo, aby si kojení mohly užívat, mají z něj spíš stress ☹ a není se co divit. Miminko má velmi rychlé střídání tvrdého a lehkého spaní. Z lehkého se pak může probrat a je pro něj problematické samo usnout. U prsu je to přece tak snadné 🙂. Řešení jsou zhruba tato - 1. s miminkem spát - dnes poměrně diskutované a trendy (např. www.mamila.sk). Mimi nakojíte vlastně v polospánku a vyspíte se. 2. trochu kruté řešení - zkuste při prvním pláči počkat cca 5 minut a nejít hned. Pak jděte a zkuste jen pohladit, přikrýt, zazpívat, prostě utišit pláč bez nakojení. Mimi se naučí, jak usnout bez prsu. Je to však jen teorie, velice individuální. Rozhodně však nedoporučuji nechat ji tzv. "vyřvat". Mimi Vámi nechce nijak manipulovat, jen prostě neumí usnout jinak, než s prsem. Mohla bych navrhnout I dudlík, ale jako laktační poradkyně musím zmínit jeho negativa; jako možná komplikace růstu zubů, vývoje mluvidel, možné zhoršení přibírání na váze. Takže pokud dudlík, tak velmi obezřetně.
Tolik teorie - má vlastní zkušenost je taková, že mé děti naštěstí od mala usínaly samy, v noci se budily max 4x (a I to bylo občas pro mě hodně vyčerpávající. ) Držím palce.

janach1051
28. led 2014

dobrý den malému jsou 4 měsíce a stávkuje u kojení někdy kojim 15 minut a jindy 3-5 a už nechce tak dokrmuji odstříkaným a to vypije 90-170ml podle toho jak dlouho sál chci se zeptat jestli je to dočasné a popřípadě jak to řešit předtím jsem kojila 20minut a sál krásně děkuji 🙂

silvie001
31. led 2014

emin@ Zdravim,mam dotaz spise ohledne nalevani se prsou v dobe tehotenstvi🙂 jedno mam uz od puberty vetsi a ted kdyz se mi meni,meni se jen to vetsi☹ mam docela obavy co se tyce kojeni.Nikdo mi zatim prsa nevysetril a pry se to dela jen kdyz si sama reknu.Diky

jitulen77
1. únor 2014

Dobrý den, prosím o radu, mám měsíční miminko, bohužel se špatně přisává, takže každé kojení vážím a dokrmuji odstříkaným mlékem...na jedno vypití zvládne vypít bohužel jen od 10 - 40 ml...špatně otvírá pusinku a především má málo vystrčený jazýček, nechala jsem si zkontrolovat uzdičku, ale prý je v mezích normy...lze nějak miminko naučit vyplazovat lépe jazýček. Děkuji za jakoukoliv radu.

caboonek
1. únor 2014

Dobrý den, mám doma 8denní miminko, jsme třetí den doma. Při propuštění z porodnice jsme vážili 2660 g a plně kojili bez dokrmu cca 20-30 ml/davka. Včera u nás byla sestřička a máme navýšit dávky na 50 ml. Nejde to. Malý si nakojí od 10 - 20ml dle vážení a dokrmu vypije nebo strikackou nasaje 10- 25 ml. Když jsem do něho natlačila celou 50 ml, tak se pozvracel. Bojim se, ze bude hubnout. Ve ctvrtek mame jit na prevazeni k pediatrovi. Jak to udelat?

jitulen77
2. únor 2014

@caboonek ...měla jsem ten samý problém, prcek má malý žaludek, musíte postupně, navyšte dávku třeba jen o pět ml, rozhodně jsem se striktně nedržela dávky, nechala jsem co si ze stříkačky vytáhl a bylo to postupně víc...trvalo to pár dní, než si miminko zvykne na větší dávku

anets
2. únor 2014

Ahoj, ráda bych se zeptala, mám doma 5 denního chlapečka a během kojení mě kousl. Kojila jsem ho dál, ale po dokrmení jsem zjistila,že mi z bradavky teče krev. Během 5 min vyblinkal trochu krve s mlékem. Jak to mám řešit? Ublíží mu ta krev? Mám nalitý poraněný prs odstříkat? Díky moc za odpověď.

emin
5. únor 2014

@janach1051 Dobrý den, frekvence délka kojení se průběžně mění. Nedoporučuji ani dokrmovat, pokud se Vám zdá, že nepije dost dlouho. Může to být jen Vás dojem. Když si poté řekne po hodině, nakojte ho po hodině. Mimča sama vědí, kdy mají dost. Kojte, kdykoli si řekne a jak dlouho chce, ideálně tak, že nakojíte z jednoho prsu, poté nabídnete druhý a necháte sát dle potřeby miminka. Pokud přibírá, je vše ok.

emin
5. únor 2014

@silvie001 Nedělala bych si s tím velké starosti, ale pokud chcete jistotu, požádejte gynekologa o kontrolu pohmatem a zároveň o kontrolu bradavek. Nedělají to standardně a to je škoda.