Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

ivis
27. únor 2014

Moc prosím znovu o pomoc.9 dni jsem byla izolovaná od syna,abychom ukončili kojení.ale po návratu se stejně vehementně prsa dožadoval az jsem 2.den povolila a jsme tam kde jsme byli.jsem už v koncích,co dal?znovu už to nezvladnu,budu muset odejit od rodiny natrvalo,to je velká oběť za kojení,ale psychicky už jsme všichni kvůli kojení na dně☹

xvink
28. únor 2014

Dobrý den,
potřebovala bych poradit... Mám dvouměsíčního chlapečka, plně kojím. Od začátku kojím s kloboučkem - v porodnici se malý nejdřív vůbec nemohl přisát a když už se přisál, nedokázal pít. Podle sestry v porodnici mám moc krátké bradavky, dala mi klobouček a malý začal krásně pít. Myslela jsem, že klobouček ničemu nevadí a nijak se nesnažím ho odbourat. Ale teď jsem četla, že může způsobovat různé problémy. Je to pravda? Zkoušela jsem malého přikládat několikrát i bez kloboučku, ale nedaří se to. Párkrát se mu to povedlo, když jsem nejdřív použila klobouček a tak po 10min jsem ho sundala (ale fungovalo to jen u jednoho prsa). A ještě bych se chtěla zeptat, jak často kojit? Pediatr mi říká, že nejdřív po 2 hodinách. Ale někdy mi připadá, že by chtěl malý pít častěji (začne plakat a jinou příčinu nevidím). Díky moc.

emin
1. bře 2014

@ivis Omlouvám se, ale není mi z Vašeho popisu jasné o co jde a předchozí zprávu si nevybavuji. Chce velmi často? Musíte do práce? To, že dítě I po odloučení vyžaduje prs je přirozené. Asi už jsem to psala, ale je to pro něj bezpečí, mohl zažít velký stress, když jste odjela a nyní si Vás užívá. Prs je pro něj zdrojem lásky. Je třeba abyste si vše vyřešila hlavně sama v sobě. Chcete odstavit, nebo ne? Pokud se rozhodnete, musíte vytrvat a odmítat prs poskytnout. Mazlete, škádlete, lechtejte, zkoušejte všechno možné,ale prs ne. Pokud povolíte, vytvoříte chaos I v hlavně dítěte, které sice zkoušelo vyžadovat, to, co jste již odmítla (ano, zkouší, jak pevné jsou hranice a zda je možné je překročit), ale najednou to opět má. Situace se tak bude stale zhoršovat a dítě nebude vědět, co platí - mléko ano nebo ne? To v něm vytvoří nejistotu a nejasné hranice toho, co může a co ne. Odejít natvralo od rodiny mi připadá jako naprosto krajní řešení a nemyslím, že nejvhodnější. 😖 Držím palce.

emin
1. bře 2014

@xvink Nejprve k druhému dotazu - kojte tak často, jak mimi chce, klidně I po hodině. Nerada brojím proti pediatrům, ale v tomto případě se plete. zvláště v prvních týdnech a měsících se řiďte potřebami miminka, je to tak správně a jakékoli korigování a zpravidelňování kojení vede k potížím, zvláště pokud používáte klobouček, kojte co nejčastěji. A nyní ke kloboučkům. Kloubouček je bariérou mezi Vámi a miminkem, Mimi se naučí přisávat ke kloboučku, ale ne k prsu. V podstatě neexistují bradavky neslučitelné s kojením, jen takové, ke kterým je obtížnější se přisát a trvá to déle, což samozřejmě v porodnici je problém. Statisticky však nošení kloboučku zkracuje délku kojení, miminko nemůže správně stimulovat reflexní body kolem bradavky a laktace se tak pozvolna snižuje. Začněte nosit formovače bradavek např. Medela (mohla jste začít už v těhotenství, ale ženy často neví, že mohou či by měly). Můžete před kojením "vytáhnout" bradavku takto: kupte velkou injekční stříkačku, uřízněte vršek a píst vsuňte tímto uříznutým koncem, přiložte na bradavku a zkuste ji jemně a opatrně pístem vsát. Když bude vystouplejší, zkuste mimi přisát, pokud nepláče, zkoušejte přisávat opakovaně. Může se přisát po desáté ale I posté. Je to o trpělivosti a výdrži. Mimi je ještě male, mate velkou šanci, že se začne přisávat I k prsu. Jo a zkoušejte ho přisávat tzv kůže na kůži - tzn vy polonahá, mimi jen v plence, povzbuzuje to instinkty jak u miminka, tak u Vás. 🙂. A žádné starchy a stresy, však ono to půjde 😵

ivis
1. bře 2014

Dobrý den,omlouvá se ze jsem nenapsala presne, chci ukončit kojení,zkoušela jsem odloučení a to nepomohlo,tak moc prosím o jinou radu.20mesicu jen prožívám stresy kvůli kojení,kojila jsem i 30xdenne,tak me prosím neobvinujte ze ted syna vystavuji stresu ze prso nedostane,jen prosím radu jak to naše dlouhé kojící trápení ukončit.

emin
1. bře 2014

@ivis Díky za upřesnění. To naprosto chápu, neberte to jako obviňování, spíš jen odhad situace. Máte plné právo na rozhodnutí dítě odstavit. Kojení je věcí obou aktérů, mimča I maminky a musí být příjemné oběma. Pro dítě I pro matku je ale odstavení vždy stress, matka je ve stresu z toho, jak to dítě zvládne, dítě zase najednou nemá své "uklidňovadlo". Musíte se nejdříve rozhodnout sama, tzn. pevně trvat na tom, že prso nedáte. Pokud nejste rozhodnutá vy, prcek to vycítí. Samozřejmě bude zkoušet Vás přimět k tomu, abyste prs poskytla (viz co jsem psala výše). Bude to těžké, musíte stale vysvětlovat, že mléko už nebude. Místo kojení mazlit (vím, že to opakuji ale, v tomto věku je kojení již vice o psychice než krmení) dítě odstavení bere jako citové odmítání matkou. Vím, že se mi to snadno píše, když to člověk nezažívá, ale jiné východisko není. Odloučení jste zkusila, nevyšlo a nemyslím, že by delší odloučení bylo řešením. Hodně sil.

xvink
1. bře 2014

@emin Díky za tak rychlou odpověď. Hned jsem zkusila kojit bez kloboučku a už dvakrát jsme byli úspěšní 🙂 Předem jsem bradavku "vytáhla" pomocí odsávačky. A šlo to celkem dobře, malý se sice trochu vztekal, ale nakonec se nechal přesvědčit. Tak snad nám to vydrží. A mám ještě jeden dotaz: jak rychle se to, co sním, promítne do mléka? Snažím se vypozorovat, co malému nedělá dobře na bříško. Díky.

emin
2. bře 2014

No vidíte, tak fajn, zkoušejte dál a časem budete bez kloboučku úplně 🙂 Obecně se dá říct, že pokud chcete jíst a pít něco, co by mimi nemělo (případně nějaký lék), tak ideálně při kojení nebo těsně po něm. Ale záleží, jakou pauzu mezi kojením mate, když pak pije třeba za hodinu, v mléku to stejně bude, ALE ve velmi malém množství, takže já jsem spíš zato, jíst vše a když uvidíte potíže, zkuste vynechat to, co jste jedla např den před před. Jinak doba vstřebání je dost individuální, počítejte cca hodina před kojením.

hanulka15
3. bře 2014

Ahoj Mikulko, jsem novopečená maminka a asi jsem udělala chybu chyb, dala jsem na manžela, když malej brečel, ať ho tím kojením netrápím a dám mu z flašky UM... Malej se narodil 6.1.2014 císařem v 36. týdnu přisál se mi k prsu až doma asi 4.týden po porodu, do té doby prso ani nechtěl a jen řval, tak nastoupila v porodnici stříkačka a doma pak i flaška, jak už jsem řekla. Mléko jsem začala odstříkávat a dávat mu z té flašky, jenže o ně už skoro přicházím, odstříkám tak 2x denně asi 100 ml, zbytek musí dostat UM. Už týden nepřikládám, ale chtěla bych. Je to už pozdě? Kamoška mi doporučila homeopatika. Co si o tom myslíš? Mám to ještě zkusit? ☹

janamil
3. bře 2014

Dobrý den,
jmenuji se Jana Milionová, jsem studentkou porodní asistence na Vysoké škole zdravotnické o. p. s., Duškova 7, Praha 5. Ráda bych Vás požádala o vyplnění dotazníku, který mi bude sloužit jako podklad k průzkumu v bakalářské práci na téma: Informovanost žen v šestinedělí o poruchách kojení. Je jedno, jestli ještě kojíte nebo ne. Předem moc děkuji za pomoc.

zde je odkaz:

https://docs.google.com/forms/d/1dzTROyOe1mNG0W...

janulinka30
3. bře 2014

Dobry den, mam takovyto problem. Mam chlapečka 4,5 mesice,ale od ctvrtka kdy jsme museli byt na pozorovani pres noc v nemocnici tak mi bojkotuje kojeni zaroven mu tam pan doktor objevil ze se mu prorezava zoubek,muze to byt tim? Kdykoliv se ho snazim prilozit tak zacne strasne plakat a prso si nechce vzit a to mi zacal delat v nemocnici tak mu pak dali dokrm lahvickou takovou to specialni co je jako materske prso. Ja se teda snazim odsavat ale neodsaji vice jak 80ml a to malemu nestaci. Jeste v te nemocnici nemeli misto takze jsme nemohli byt spolu porad a nemeli ani osavacku takze od vecerniho bojkotu az do dopoledne druheho dne jsem mela nalita az bolava prsa a teprve doma jsem vse odsala a od te doby mam pocit ze nemam skoro mleko. Prosim o radu uz ctyri dny delam vse mozne i nemozne a je to stale stejne proste prso nechce a ani cevku pres prst.

emin
3. bře 2014

@hanulka15 Ahoj, je skvělé, že chceš kojit a moc Ti fandím. Pozdě není, dítě se může v klidu rozkojit až do 3 měsíců po porodu. Bude to ale fuška, takže je třeba I manžela vyškolit o tom, že dítě kojením rozhodně "netrápíš". Za prvé - je třeba odsávat pravidelně každé 3 hodiny z obou prsů cca 10-15 minut, jedno, zda něco odsaješ, či ne. Za druhé, zkoušet stejně pravidelně přikládat, často, k oběma prsům, správně s otevřenou pusinkou. Po přisátí stlačovat prs. Za třetí vyřadit láhev a dokrmovat cévkou nejlépe po přisátí k prsu. Samozřejmě I vyřadit dudlík. Mimi si musí zvyknout na bradavku v pusince a na sání z prsu ne z láhve. Spíš doporučuji pozvat si laktační poradkyni, aby Ti vše ukázala a vysvětlila. Já maminkám radím zalézt si na pár dní do postele s miminkem, nejlépe kůže na kůži (tedy ty polonahá a mimi jen v plence a muchlat se tam spolu, povzbuzuje to instinkty u Tebe I miminka. Takto kůže na kůži přikládat a kojit a kojit. Homeopatika Ricinus Communis na podporu laktace brát můžeš (2-4 kuličky 2-4x denně, ale není to to hlavní. Hlavní jsou body 1-3 výše. jo a budeš určitě potřebovat podporu okolí - aby uvařili, pomohli atd. Moc držím palce. 😵

emin
3. bře 2014

@janulinka30 Se zoubkem to souviset může, ale I se stresem z nemocnice, odloučením, lahvičkou atd. Tak jak jsem psala výše. vlezte s miminkem kůža na kůži do postele a mazlete se. Přikládejte hodně často, zkoušejte kojit v noci, miminka lépe spolupracují v polospánku. Pokud nenakojíte, musíte udržet laktaci - odsávejte každé 3 hodiny cca 10-15 minut z každého prsa. Nevadí, když neodsajete, jde o stimulaci. Pokud můžete, nedávejte dokrm z láhve, zkuste cévkou či pohárkem, nebo alespoň lahvičkou Calma od Medely (pokud je to ta, kterou zmiňujete) Také dudlík pryč. Nebojte se, bojtkot většinou zmizí po pár dnech. Moc držím palce.

xvink
3. bře 2014

@emin A je tu další problém... Kojím dva dny bez kloboučku a strašně mě bolí bradavky. Hlavně při tom prvním přisání je to opravdu hrůza. Všude čtu, že je to způsobeno špatnou polohou miminka, ale já už nevím, jak jinak ho mít. Myslím, že jak byl zvyklý z kloboučku, natahuje čistě jen bradavku. Zvažuju, že bych si domů pozvala laktační poradkyni. Sama už si nevím rady. A kojení se pro mě stává mučením. Taky se malý začal vztekat. Chvíli pije bez problémů, ale pak se najednou pustí, začne plakat... Když přiložím k druhému prsu, začne zase normálně pít. Dřív se nám to nikdy nestávalo, tak se bojím, jestli mi neubývá mléko... Díky.

emin
4. bře 2014

@xvink Pozvat LP je dobrý nápad, ušetříte si spoustu starostí, čím dřív, tím líp. konzultace stojí většiou do 500 Kč. Patrně se opravdu přisává jen na bradavku, jak je zvyklý z kloboučku. Navíc, jak jsem psala, naučil se sát přes kloboučky a to je trochu jiné než napřímo. Přeučení ale nebývá těžké. Dbejte, aby měl při přisávání opravdu hoooodně otevřenou pusinku a přisál se spíše k celému dvorci, než jen k bradavce. Bradavky potírejte Purelanem nebo Bepanthenem. Hodně větrejte. Při kojení prsa střídejte, o mléko nepřicházíte, je to jen o zvyknutí na jiné sání a opět nastimulování tvorby mléka. A tu LP vřele doporučuji.

michaelka1234
4. bře 2014

Dobrý den můžu se zeptat jak se zavádí příkrmy?zatím ještě nechci ale začínám být vyřízená a myslim že tak do dvou měsíců asi přejdu na sunar...chci se zeptat jak na to? jak často dávat příkrm a kdy úplně přejít,jak dlouho to trvá než si zvykne zhruba?odstříkávám ale malej mi většinou všechno vypije takže žádná sláva ale aspoň něco...existuje ještě nějaká jiná možnost na skladování mléka v mrazáku než jsou nádobky nebo speciální sáčky?-jsou šíleně drahé a já chci mít zásobu na horší časy...děkuji moc za odpověď

emin
4. bře 2014

Dobrý den, nejdřív se zeptám, jaký mate problem s kojením? Odstranit jej je někdy snazší, než přecházet na dokrm. Jinak plně kojené děti se doporučují začít přikrmovat (zeleninou, kašemi apod) postupně až od ukončeného 6. měsíce. Nekojené pak cca od ukončeného 4. měsíce., začíná se většinou kaší. U nekojených dětí se nahrazuje vždy jedna dávka UM, u kojených se pokračuje v kojení dle potřeb miminka a přidá se příkrm např k obědu. Skladovat MM můžete v jakékoli vyvařené nádobě - např v lahvičkách po zeleninových příkrmech,malých kompotových slenicích apod. Doporučuje se mrazit vždy takové množství, které najednou spotřebujete (max 250 ml), protože podruhé se mrazit nesmí. Mražené vydrží cca 3 měsíce. Je lépe nechat jej nejdříve v lednici, poté zmrazit. Někdy rozmražené mléko vypadá I chutná divně a mimi ho odmítá, Není to tím, že by bylo zkažené,ale uvolňují se tam tzv. lipázy. Můžete např. sbírat za 24 hodin mléko do sklenky v ledničce a pak to, co nasbíráte zmrazit.

anickajirka
6. bře 2014

Dobrýden, mám doma třítydenné holčičku a máme problém s kojením.Přes den a v noci mám dost mléka, ale večer skoro nic.Zatím jsme žádný příkrm nedávaly, pořád zkoušíme, ale večer co večer je stejný.Mohla by jste mi poradit, co s tím dělat?děkuji 🙂

emin
6. bře 2014

@anickajirka Kojit, kojit a kojit. Dokrm nedávejte, vše se rozjede. Kojte tak jak si mimi řekne, klidně i po hodině, odpoledne a večer častěji než dopoledne. Hladina hormonů je nejvyšší v době od půlnoci dale, proto v noci a dopoledne vice mléka. Častým kojením se to časem upraví. Pro zvýšení laktace kojte kůže na kůži (vy polonahá, mimi v plence), nahřívejte prsa, střídejte prsa i víckrát během jednoho kojení. Při kojení můžete volnou rukou stlačovat prs, aby mimi mělo větší proud mléka. Mezi kojením můžete i odstříkávat či odsávat mléko. S kojení je to tak, že čím vice mléka mimi vypije, nebo odsajete, tím víc se vytvoří. Pokud date dokrm, mimi nebude tak motivované si vysát, co potřebuje a naopak se laktace začne snižovat. Vydržte, mimi je ještě malinké a kojení se stale ještě rozjíždí 🙂

isolee
6. bře 2014

http://www.poradkyneprikojeni.cz/ koukněte....mám půl roční holčičku a s kojením bojuji od 3 týdne....po vyzkoušení homeo, čínské medicíny, emulipsu, vývarů, odvarů z kmínu a já nevím čeho všeho...mám na stole Motílium...poslední zkouška...ale dobré stránky - přikládání, informace a i přístup dané poradkyně... jsou viz výše - alespon co jsem mohla za celou dobu vyzkoušet...😉 Až užiju Motílium...dám vědět, jestli jsem se opět rozkojila...

rodka
10. bře 2014

Dobry den, prosim o radu. mame nedonoseneho chlapecka, narodeneho v 24 tyzdni. velmi som tuzila kojit a tak som si laktaciu udrzala odsavacku po cely cas, kym bol schopny sa prisat k prsu. teraz sme doma cca mesiac plne kojim, malemu je podla korigovaneho veku, tzn. podla toho ako sa mal narodit, cca 4 tyzdne. mala som problem s ragadami, tie sa zacali hojit, navstivila som laktacnu, ktora poradila, ze musim viac vkladat vkladat bradavku aj dvorec do pusinky, o co sa snazime. ale maly teraz zacal malo priberat, pije cca 5-7 min, potom sa zlosti a kym sa znovu chyti, tak je to boj. kojenie tak trva aj 45 min a som z toho vycerapna. mam pocit, ze vypije malo. prestala som vazit, aby som sa nestresovala a skusam sa riadit nim samotnym. Snazim sa prikladat tak casto ako chce, posledne dni cca kazde dve hodinky. v noci spi 3 hod v kuse, tak ho nebudim. ako ziskat vacsiu pohodu pri kojeni? ako zistim, ze ma dost a nie je hladny? casto u prsa aj zaspi a bradavku mu vytiahnem sama. co robit, aby viac priberal. mozem mat malo mlieka? diky za vase cenne rady.

love12345
12. bře 2014

Dobry de, mam doma 7tydeni holcicku. Porodni vaha 3580 a 50cm.na prohlidce v 6tydnech 4500 g.posledni dobou mala zacina pit velmi kratce cca 5-10 min.kojim ji po probuzeni kolem pul 7 rano, pul10,pul 1, pak jdeme vetsinou ven vracime se kolem 4-5, pak ji davam hned po koupani mezi 6-7,pak ji budim vetsinou jeste o pulnoci a pokud vydrzi spat dyl tak kolem 2-3rano...jinak se vzbudi kolem 4. Chci se zeptat nejsou intervaly mezi kojenim dlouhe?je normalni ze malou musim po prochazce a v noci budit?v noci neplace hlady spis ji slysim ze je vzhuru tak ji nakrmim.saje intenzivne jde slyset jak hezky polyka.Je interval 5min sani dost?od prsu ji davm kdyz se zacne kroutit...zvednu ji n odkrknuti a pak ji jeste zkusim dat..to dohromady pije kolem 10-15min ale uz ne tak intenzivne spis pocucava.tak jimch ili necham a pak oddelam.nebo ji odtahuji pokud u prss usne.Dr. na pribyvani nic nerikala jen ze od posledne cca 3t 700g ok.jdeme na prohlidku zase za mesic,tak mam strach at tim 5min.pitim po 3 az 4 hod.nezacne stradat 😕

jenyska4
12. bře 2014

@mikulka Dobrý den...Moc moc proosím o radu, chtěla bych tentokrát kojit a mít hodně mléka, vubec nevím co pro to dělat, zda kojit co tři hodiny z obou prsou a nebo kojit z jednoho a z druhéhoo odsát?Jde mě o tom, abych si mlíčko mohla i skladovat a měla ho pořád dostatek, zda odsávat i v noci?Jak nastartovatt tvorbu mléka, miminko se mě má narodit, četla jsem o homeopatikách, nějaké hořec kořenu, pupakovém oleji, o vývarech....byla bych moc ráda, kdybych se třeba s Váma mohla spojit a nějak se dobrát k výsledku, nechci to samo zadarmo děkuji moc moc

emin
13. bře 2014

@rodka Dobrý den, toto bývá častá reakce na snížený tok mléka - miminko se vzteká, nebo usíná. Je třeba zásadně přikládat správně (ragády jsou znakem nesprávného přisátí), při kojení stlačovat prs, aby se tok mléka zvýšil. Je dobré kojit miminko kůže na kůži (vy polonahá a mimi jen v plence). Zkuste rozlišit, zda malý opravdu pije, to poznáte podle dlouhých pohybů bradou, kdy se brada v dolní poloze na chvilku zastaví, mimi poté polkne (někdy je to i slyšet, a miminku se hýbe sanice a spánek). Pokud takto nepije, nemá cenu ho mmít u prsu minut, protože stejně nic nevysaje, ale jen dudlá. Pokud tedy přestane takto sát, vyměňte prsa a nakojte z druhého, takto to můžete vystřídat i 3x nebo 4x za kojení) Kojte tak často, jak si řekne. Žádný dudlík, pokud dokrmujete tak jinak než lahví (nejlépe cévkou po prsu nebo pohárkem) Mezi kojením můžete odstříkávat, abyste laktaci podpořila. Mimo to homeopatika ricinus communis 5ch (2-4kuličky 2-4x denně), dale bylinky pískavice řecké seno a benedict lékařský, dale jestřabina - čaj, pískavice jsou semínka či kapsle, benedict kapsle, tinktura nebo nať. To jsou vše ale jen doplňky, důležité je efektivní sání miminka (i nedonošená jsou schopna se při správném držení to naučit). Moc držím palce a radím opět vyhledat dobrou LP, někdy je to i delší spolupráce, ale stojí to zato,u takto malého mimča je šance na kojení veliká.

emin
13. bře 2014

@love12345 Děláte to ukázkově, není co řešit, 700g za 3 týdny je vice než dobré, malá i vy to kojení prostě umíte a zvládáte a ona si vytáhne tolik, kolik potřebuje. Takže klídek a pohoda, užívejte si to a kojte tak, jak si ona řekne, ona si to sama zreguluje, jen jí naslouchejte 🙂. Některá miminka jsou prostě šikovná 🙂

brouw
14. bře 2014

Dobry vecer, mam trochu problem s kojenim... Mam skoro 6mesicniho syna, plne kojeneho, Jen v poledne davame par lziceknzeleniny. Nejak se ale "povedlo" ze na jedne bradavce mam velkou prasklinu a kojeni z toho prsu je nocni mura. Zatim to resim odsavanim a naslenem krmeni lzickou, ale maly se dozaduje prsa a ackoli sni vse, tak mi stale prijde hladovy... Kojim tedy jinak z obou. Prasklinu mazu hemagelem a zda se, ze se to snad lepsi, ale po krmeni se to vzdy trochu otevre :( jsem z toho trochu zoufala, protoze chci jeste kojit, ale bolest je opravdu dost velka...:(

onelove
14. bře 2014

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, jestli něco nedělám špatně...za prvé malá se občas hlásí o jídlo i za hodinu a půl, někdy ale spinká zase hrozně dlouho i 5 hodin, tak nevím, jestli jí mám na jídlo budit nebo ne..a za druhé když kojím, tak se malá sice hezky přisaje ale po chvilce se odtrhne, mléko nám teče všude a pak zase dychtivě hledá, zase se přisaje a opět odtrhne, občas se u toho i trochu zakucká, nicméně, většinou pije z jednoho prsu 7-10minut a pak už nechce, když je potřeba, jdu jí přebalit a pak zkouším nabídnout i druhé prso a to se třeba přisaje a zase se situace opakuje ale třeba si jen cucne a za 3 minuty už zase nechce... kojím klasicky vsedě, říkala jsem si, že třeba jí toho mléka do pusy teče moc a že by bylo lepší kojit spíše víc vleže ale jsem po císařském řezu a z takovéto polohy se mi horko těžko vstává...miminku je 10 dní a dle paní doktorky přibírá dobře.. jde o to, že po každém kojení máme obě mléko až za ušima 😀 děkuji moc za rady 🙂

love12345
15. bře 2014

@emin moc moc dekuji

emin
15. bře 2014

@brouw Dobrý den,
nejdřív je potřeba vyléčit ragádu - Purelan, gelové polštářky na bradavku a hlavně správně přisávat - pak by bolest neměla trvat po celou dobu kojení ale jen při přisávání. Zkuste kojit v poloze, kdy ragáda je jakoby v koutku miminka. Dále k příkrmům. Není třeba spěchat, postupujte stale stejně, přidávejte zeleninu, poté dokojte, od ukončeného 7. měsíce přidejte ovocnou svačinku, od dalšího měsíce třeba večerní kaši. Mezitím stale kojte. Na děti není třeba spěchat, nějak tlačit a korigovat jejich přísun potravy, samy si postupně vše srovnají. Pokud chlapeček přibírá, nemusí chtít kojit hlady, třeba se klubou zuby... Kojení není zdaleka jen o hladu, ale děti tím řeší spoustu jiných "potíží".

emin
15. bře 2014

@onelove Dobrý den, opravdu to vypadá, že mléka je moc (což je lepší, než kdyby to bylo obráceně). Zkuste před kojením odstříkat (ne pár kapek, ale vice, abyste největší "nápor" odstříkala a malá pak dostala už klidnější proud). Poloha v sedě je ok, jestli Vám vyhovuje, neměňte ji. Druhé prso nabídněte ihned po napití z prvního, přebalujte až poté. Ale pokud malá nechce, nevadí. Pokud se Vám prsa hodně nalévají, dbejte nato, abyste případné zatvrdlinky a bolavá místa vždy nahřála a rozmasírovala (např ve sprše), abyste se vyhla zánětu. Jinak držím palce, čím malá víc poroste, tím to množství mléka bude zvládat lépe.