Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

valous
1. lis 2015

@mikulka Ahojky,prosim o radu.Odsavam a vcera jsem mela tvrde a cervene prso. Tak jsem nahrivala a do ulevy odstrikavala i odsavala. Prso uz me vubec neboli,nemam ani zatvrdliny jen je porad cervene a odsaju z nej i 150ml a z druheho sotva 10ml. A to jsem odsavala v pohode z obou stejne. Cim to je,ze druhe nic ? nechci prijit o mlicko. Piju caje pro kojici,jim mlecne vyrobky atd jidlem to neni. Vecer si dam na to cervene misto tvaroh. Dekuji za odpoved

emin
1. lis 2015

@jaja731 Dobrý den, patrně nemá cenu řešit, proč kojit nebudete. Odpovím tedy jen na dotaz. Při nalitých a tvrdých prsou, která znamenají příchod laktace doporučuji nahřát, rozmasírovat a odsát do úlevy, poté zchladit. Pro zmírnění laktace pít šalvějový či mátový čaj, tvarohové obklady, obklady z alkoholu.

emin
1. lis 2015

@valous Dobrý den, kojíte? Pokud ano, není nikde psáno, že mimi vysaje z prsa pouze oněch 10ml. Miminka to umí lépe, než odsávačky 🙂. Laktace může kolísat a je těžké určit důvod, proč tomu tak je. Při zatvrdlém prsu jste postupovala dobře. KOjte tak jako doposud, doporučuji kojit dle potřeb miminka, tak dlouho a často, jak chce, vždy z obou prsou.

annalicious_
1. lis 2015

Dobrý den, taký bych Vás chtěla moc poprosit o radu. Mame týdnové miminko a kojíme tak 20-30g na jedno kojení asi 7x denne. Pak mi usne a víc pít nechce. Je to pro nej dostatečné? Ted se mi začíná budit dřív než po 3 hodinách a dožaduje se mlíčka. Jak se má v dalších týraného zvyšovat množství nakojenýho mlíčka a kdy začít s odsáváním pro podporu tvorby mlíčka?
Další dotaz mám ohledně alergenů, může čokoláda způsobit začervenání pokožky miminka? Granko taky? 🙂
Děkuji moc

annalicious_
1. lis 2015

@emin Dobrý den, taký bych Vás chtěla moc poprosit o radu. Mame týdnové miminko a kojíme tak 20-30g na jedno kojení asi 7x denne. Pak mi usne a víc pít nechce. Je to pro nej dostatečné? Ted se mi začíná budit dřív než po 3 hodinách a dožaduje se mlíčka. Jak se má v dalších týraného zvyšovat množství nakojenýho mlíčka a kdy začít s odsáváním pro podporu tvorby mlíčka?
Další dotaz mám ohledně alergenů, může čokoláda způsobit začervenání pokožky miminka? Granko taky? emoticon
Děkuji moc

zolik
2. lis 2015

Dobrý den,

také mám dotaz.Mám měsíční holčičku.Doposud plně kojená, s občasným výkyvem. Kdy stačilo častěji přikládat a budit v noci a laktace se zase krásně upravila. Od soboty mi ale malá nepije, odmítá prso, nechce pít přes den ani v noci.Vypije max 10 - 20ml, a už prso plive. Mlíčka mi ubývá, odsávačka to rozkojit nechce a já nevím, jak dál. Malé jsem zkoušela už mé mateřské mlíčko podat přes stříkačku aby více pila,ale také to plive. Poraďte prosím, když prso odmítá a nechce ani v bdělém ani polobdělém stavu. 😢

lusyy
2. lis 2015

Mohu pri kojeni absolvovat zakrok zubu v mistni anestezii? Nedostane se to do mleka? Dekuji za odpoved.

emin
2. lis 2015

@lusyy Můžete, není třeba se strachovat.

emin
2. lis 2015

@zolik Dobrý den, co přesně znamená odmítá prso? Vůbec se nepřisaje, nebo přisaje a pak odtrhává? ´Každopádně zahajte SOS režim - spětě s malou v posteli, mějte ji stále na sobě, noste v sáštku či nostíku ideálně kůže na kůži. Nedá se odhadnout důvod bojkotu? Dudlík používáte? Nebylo očkování? Ŕýma, teplota? V tomto věku dejte velký pozor na dehydrataci, jakmile by malá přestala čůrat, je zle. PRavidleně odsávejte a případně dokrmujte cévkou přes prst. Držím palce, ať se vše zlepší.

emin
2. lis 2015

@annalicious_ Dobrý den, ano čokoláda může způsobit alergickou reakci (a také nemusí). Kojte tak, že jakmile mimi přestává sát a usíná, vystřídejte prsa. I několikrát za jedno kojení. Dávka, kterou popisujete 7x denně je poměrně nízká. Kojte tak často jak mimi chce a pokud chce častěji než po třech hodinách, je to v pořádku. Odsávejte po kojení, ale hlavně hodně a částo kojte. Zkuste hodně kojit v noci. V případě potíží kontaktujte dobrou LP v okolí. Nepoužívejte dudlík ani lahvičku.

annalicious_
2. lis 2015

@emin A kolik by toho měl optimálně vypít za den? Je mu 10 dnů a je docela malinký, váží 2,7kg..
odsávání je nutné? Anebo pokud necítím žádny tlak anebo tak, tak odsávat nemusím? Zvyšuje se tím tvorba mléka? Děkuji moc

emin
2. lis 2015

@annalicious_ Průměrná denní dávka je cca 150ml na kg váhy. TEdy ve vašem případě cca kolem 400 ml. U novorozenců těsně po narození to může být méně, postupně se žaludek roztahuje, miminko si zvyká na větší dávky. Některé děti jedí častěji po menších dávkách, jiné méně často a větší dávky. Vámi udaný údaj (cca 7-30ml) může prozatím stačit, ale postupně by se dávka měla zvyšovat. Přikládejte co nejčastěji, střídejte prsa, jak je uvedeno v minulém emailu. Odsávání nutné není, pro rozjetí laktace v době, kdy mimi příliš efektivně nesaje však může pomoci. Tvorba mléka se pravidelným osáváním zvýšit může.

marfiska
2. lis 2015

Dobrý večer, prosim o radu. Mam dvouměsíční miminko a plne kojim. 7dni po porodu jsem mela zánět prsu a antibiotika a od te doby co 10dni resim problém s bolavym prsem vždycky mi vznikne zarudle misto a hrozne to boli. Uz to mam ted po paté a nevim si rady proc se to pořád vrací,ale vzdy je to jine prso a na jiném miste. Vždycky to hnd zacnu chladit,beru paralen a homeopatika a naštěstí to tim vzdy rozeženu. Ted dokonce nahmatam zatvrdla mista v prsu. Ale celkove prso nemam tvrde napjate necitim potrebu po kojeni odsavat. Proc se to stale vrací?kde může byt chyba?moc děkuji

lenule86
3. lis 2015

Dobrý den, potřebovala bych od vás poradit. Pravé prso se mi před kojením nalije,kdežto levé je jakoby hodně mekke a jakoby prázdné. Vždy když kojím z levého malá hodně dudlá naprázdno a jen občas polkne a dost se u toho vrtí a tahá za bradavku,pouští ji a opakovaně se přisává, z pravého prsu pije plynule,často polyká téměř bez vrtění. Přitom jsem měla teď 2x po sobě bolavé to lepší pravé prso s teplotou do 38 stupňů...prsa jsem pri kojení střídala, nyní dávání vždy první to prázdnější levé a pak pravé,aby nebyla hladová. Můžu udělat něco jiného pro to,aby se levé prso nalévalo stejně jako pravé. Jesťe dodám,že mi před 2 dny skončila první poporodní menstruace, jestli to také není tím. Předem děkuji za odpověď a radu. 😉

zolik
3. lis 2015

@emin - včera jsem raději byla u obvodního lékaře,malá má lehce zarudlý krk, ale je bez teplot, bez rýmy. S kojením - občas se přisaje, pije ale třeba jen 2 - 3 minuty a pustí se.Dávám jí, kdykoliv si vzpomene, nabízím. Někdy jen dudá, jindy si trošku cucne. Ale vzhledem k její váze 5 kg v 5ti týdnech je to bída. 😢 . Dnes jdeme znova k lékařce na převážení, pokud bude zle, bohužel hrozí hospitalizace v nemocnici. Mám odsávat tedy i to minimum 20 ml a doufat, že se kojení vrátí zpět? jak postupovat. Dudlík jsme měli jen asi 3 x za dobu od porodnice. Spíše ho odmítala. Od doby, kdy se zhoršila v jídle, ho neměla vůbec.

michaelka83
4. lis 2015

@emin Dobrý večer, chtěla bych se poradit. Mám zánětlivé onemocnění, Tietzův syndrom (zánět chrupavek žeber). Bolí to jak čert, chodím na RHB, masáže atd, ale i tak si musím vzít na noc vždy Ibalgin. Dávkování jsem řešila s obvodním lékařem i s pediatričkou. Jen mě rozhodila jedna lékarnice s tím, že by snad měl být problém v tom, že tím,že mám zánět, tak toxiny z něho přechází do MM a negativně to tak ovlivnuje mimčo. Je to pravda?Mám radši ukončit kojení?Děkuji za radu.

emin
4. lis 2015

@michaelka83 V žádném případě, Ibalgin užívejte dle dohody s lékařem. Lékárnice Vám podala mylnou informaci. Pro zasmání - mně jednou odmítli v lékárně prodat při kojení Nasivin.... Kojte bez starostí dál

hapovab
4. lis 2015

@zolik muzu se zeptat jakou mela mala porodni vahu?Ja jen ze nase ma 5kg ve 4 mesicich,porodni mela 2,7 kg.

emin
4. lis 2015

@zolik Dobrý den. NEvím, jak jste dopadli na převážení. Každopádně bojkoty bývají většinou dočasné. Abyste udržela laktaci, odsávejte dál, je jedno kolik, jde o pravidelnost. Tedy každé hodiny -- minut každé prso. Holčičku dále přikládejte a případně dokrmujte cévkou, nejlépe přímo na prsu. Důvod bojkotu je nejasný mnohdy se jej nikdy nedozvíme. jak jsem již psala, zkuste nošení v šátku kůže na kůži, společné spaní. Moc držím palce, podobné situace jsou infarktové a máte můj obdiv.

emin
4. lis 2015

@lenule86 Dobrý den, dle popisu to vypadá, že laktace v levém prsu klesla. NEvím, jak dlouho taková situace trvá. Kojte tak, že začnete z levého, pak dáte pravé a pak opět zkusíte nabídnout levé. Proč k poklesu laktace došlo těžko říct. Můžete navíc zkusit levé odsávat. Někdy však děti pijí nakonec jen z jednoho více oblíbeného, i tak to může bohatě stačit.

emin
4. lis 2015

@marfiska Dobrý den, někdo na záněty prostě trpí. Prevence neexistuje, kromě toho,že kojíte tzv na požádání, tak často jak mimi chce, +jakmile cítíte, že prsa tvrdnou, nahřejte a rozmasírujete případně mírně do úlevy odsajete a zchladíte. nyní je na trhu přípravek Feminela Hereditum. V praxi jej nemám ještě dostatečně ozkoušen, nicméně je uváděn jak doplněk stravy právě při častých zánětech a kromě homeopatik je to jedinné, co se jako prevence dá užít.

marfiska
4. lis 2015

@emin moc děkuji za radu. zkusim ještě tu Feminelu snad se to zlepší.

veverka83
4. lis 2015

Dobry den. Prosim, jak odnaucit 10ti mesicni dite kousat pri kojeni. Je to cim dal horsi. Uz sem fakt v koncich a mam chut kojeni nechat. Uz ma pet zubu a ja jenom mazu bolava prsa. Dnesni kojeni katastrofa. Kousl tak, ze uz tekla krev. Dve deti sem kojila do patnacti mesicu a nikdy s tim problem nebyl. Dekuju za radu

michaelka83
4. lis 2015

@emin Děkuji. Mám z toho ale špatný pocit. Mám akutní zánět, tak snad to tedy miminku nemůže uškodit☹ Zítra jdu k obvodnímu lékaři aby mi udělal CRP test, popř.nasadil nějaká antibiotika.☹

isoldaeva
4. lis 2015

Zveme vás na živé vysílání z Koníka. S laktační poradkyní Terezou Kaslovou z Mamacentra v Havířově.
https://www.modrykonik.cz/forum/laktacni-poradna/laktacni-poradkyne-zdravotnik-jsem-zde-pro-vas-2/

zolik
5. lis 2015

@emin - Dobrý den, děkuji za rady a slova podpory. Slovo spánek se sice nenacházelo poslední dny v režimu dne, ale vyplatilo se. Hold se jen kojilo, přikládalo, chovalo, mazlilo a odsávalo. Ale malá opět včera dostala chuť k jídlu a už neodmítá. V noci se spustila rýma, takže zase trochu boj. Ale už to není totální bojkot. Jen není takový hlad, takže přikládám, kdykoliv si vzpomene a má chuť. Po převážení v úterý, byla váha naštěstí stejná, dehydratace nebyla a dnes po 2 dnech měla přírůstek 50g. Mlíčka už mám pocit je zase dost, takže se potichu raduju a doufám, že špatné je zažehnáno. Ještě jednou velké díky za rady a typy.

lucik1234
5. lis 2015

Ahoj holky. Mám málo mateřského mléka :( V tuhle chvíli je malé slečně 1měsíc a bez jedné porce je plně na UM. Hlídám si pitný režim: + - 3litry vody každý den a k tomu ještě melta s mlékem, kojící čaje, mléka pro kojící matky. Užívám riccinus comunis 5 ch (5 kuliček ráno a večer). Odstříkávám a odsávám, ale víc jak jednu porci denně dohromady nedám... Občas ani to ne.. Snažím se malou pořád přikládat i když ode mě vypije málo... Mám doma váhu takže vidím že si vezme z jednoho prsa v rozmezí 40-60 ml, (z druhého vetšinou nic a já pak odsaju cca 10-15ml) a dokrmím nutrilonem. Papá po třech hodinách 120-140ml na porci. Snažím se co nejvíc o kontakt kůži na kůži a mazlení, ale mám doma ještě 2a půl letého klučíka se zdravotním omezením a vyžaduje hodně péče, takže času na mezlení s miminkem není tolik kolik bych chtěla ☹. Navíc 10 dnů po porodu jsem prošla zánětem prsů a měla jsem antibiotika, může to mít vliv na snížení laktace? Je ještě nějaká šance se plně rozkojit? Prosím o Vaše zkušenosti a rady..

emin
5. lis 2015

@michaelka83 To chápu, ale opravdu - OPRAVDU se není čeho bát. Kojení má tolik pozitiv, že je jen velmi malé množství léků, které svým přechodem do MM mohou miminku ublížit (např. některé kortikoidy, onkologické léky apod). Ibalgin mezi ně nepatří.

emin
5. lis 2015

@lucik1234 Dobrý den, šance je vždycky a máte můj velký obdiv, že to doposud takto zvládáte. Dokrmujete lahvičkou? Pokud ano, šance se snižuje. Zkuste dokrm cévkou na prsu. Je to rychlý způsob dokrmu, který učí miminko sát prs, zároveň jej motivuje k sání, protože mléko teče a navíc ještě díky sání prsu rozbíhá a zvyšuje laktaci. Pití, homeopatika bylinky - nic nezkazí, ale pokud se nebude dostatečně dlouho a intenzivně sát prs, pak se laktace nezvýší. Zánět mohl laktaci výrazně zkomplikovat. Držím palce, ať se vše zlepší.

emin
5. lis 2015

@veverka83 Dobrý den, chápu, je to bolestivé a nepříjemné a kojení to může výrazně komplikovat. Každé dítě je jiné. Patrně rostou zuby? Neznám jiné řešení, než při kousnutí opravdu výrazně dát najevo, že tak NE a odebrat prs. V 10 měsících je dítě schopné korigovat své chování a vědět, co ano a co ne. Předpokládám, že jste to již takto zkoušela a zkoušíte, každopádně před kojením jasně řekněte "NEKOUSAT". Jakmile kousne, odebrat a říct - nekousat. Pak zkusit znovu nabídnout a pokud opět kousne, vzít úplně. Zkusit až po chvilce a opět - nekousat.
zároveň můžete zkusti změnit polohu, někdy jen malá změna zabere. Držím palce.