Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
8. led 2016

@bleskotryska 🙂, děkuji. dokrmovat můžete bez problémů i UM cévkou u prsu. Držím palce, ať to jde stále lépe a lépe.

desencanto
8. led 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám týdenní holčíčku, z prsu mi teče strašně moc mléka, až se malá přepijí a pak většinu vyblije.. Začala jsem proto přední mléko odstřikávat a dávam zadní, které už neteče takovým proudem.. Ale chci se zeptat, zda odstřikáváním nemůžu přijít o mléko.. malá je u prsu tak minutu, když ji nechám více, tak se zase přepije a blinká.. váhovy přirustek máme za 4 dny 120g. takže pribíra i přesto, že zvrací.. ale bojím se tím krátkym prikládáním a častým odstřikáváním, že málo prsa stimuluje a mlíko se přestrane tvořit

emin
8. led 2016

@desencanto Dobrý den, buďte vděčná az takovou laktaci a váhový přírůstek, je to lepší než se modlit za každou kapičku, nicméně je také pravda, že příliš mnoho mléka také může být problém, především protože miminko vlastně nemusí příliš sát a "zlenivý", zvykne se na silný tok. Poté, co prvotní bouřlivá laktace trochu opadne , což je zcela normální, miminko pak nechce sát samo, je zvyklé na proud mléka a protestuje. NEbojte se, odstříkejte prvotní silný tok, a jakmile už je tok slabí, přiložte. snažete se kojit častěji a kratší dobu, než v dlouhých intervalech, kdy jsou prsa hodně nalitá a proud opravdu silný. A nechejte to na přírodě, laktace se přizpůsobí. KLidně můžete prsa trochu chladit, pokud i mezi kojením ctíte, že tvrdou, odsajte do úlevy, ne více. Ono se to upraví. Držím palce. 🙂

dindonka
8. led 2016

Dobry den, potrebuju poradit ohledne ubytku mlika. Kojim plne uz 10 tydnu, mlika mam moc, az tolik ze muzu rozdavat. Ale posledni tyden v levem prsu mlika ubyva. Syn po chvilce sani zacne plakat a nejde nic odstriknout. Nevim jak se to mohlo stat. Piju 2-3 litry melty + Nutrimama napoj. Dnes jsem si vzala ricinus communis a brni me bradavky, tak snad se to zlepsi. Cim to prosim muze byt. Kojim jedno kojeni jedno prso. Kojim cca 8-10 za den. V noci je pauza od 17 do pulnoci ( syn spi, a nebudim, v 10 tydnech ma 6 kg). Prosim o radu cim je zpusoben pokles mlika v jedno prsu. Dekuji

emin
10. led 2016

@dindonka Po 10 týdnech se již může laktace upravovat a prsa nemusí být tak nalitá. To, že jde o úbytek v jednom prsu je těžké přesně zdůvodnit, každé prso je jiné, mohou tam být anatomické rozdíly nebo jednoduše se z něj miminku od začátku hůř pije může tam být drobný rozdíl v tvaru bradavky, nebo jej méně pohodlně držíte (většina z nás je na jednu stranu šikovnější) a tím miminko na dané straně hůř a méně saje. Každopádně Vám poradím především kojit vždy z obou prsou a to tak, že nakojíte z jednoho a pak nabídnete druhé. Pokud i poté je mimi neklidné, hladové, klidně můžete opět nabídnout to první. Ve vašem případě bych začínala z toho méně oblíbeného. Kojíte dostatečně často, kojíte v noci, dostatečně pijete, to je dobré, až začnete kojit z obou, laktace se mírně zvýší, mimi bude spokojené. Nijak se nestresujte, jde o drobnou krizi, ty ke kojení většinou pagří a přílišné zásahy typu lahvičky, dokrmu a korigování kojení Držím palce.

mujet
10. led 2016

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, zda je možné, aby se mi skoro 7 měsíční klouček postupně odstavoval? Je plně na příkrmech. Papání dostává 5x denně. Papá na části. Tekutiny jako čaj a vodu odmítá. Poslední 3 týdny už nechce kojit v noci a mlíčko měl spíše na žízeň 4x denně. Poslední dny něco vypije ráno, ale už o dost méně a 2x kojení odpoledne už je problém, pak si dá až večer před spaním. Papká pěkně, jen kaká i 6x denně, stolice je normální, ani zácpa, ani průjem. Kubík je stále od narození veselé miminko a na první pohled nevypadá, že by mu něco scházelo. Spíše já už z toho začínám být nervóznější a zvažuji, zda mu umělé mléko nepřidat do kaše. Ale stále vyčkávám co se bude dít. Děkuji předem moc za odpověď. Martina

mujet
10. led 2016
emin
11. led 2016

@mujet Dobrý den. O samoodstavení se mluví zpravidla až kolem 2 let - myšleno dobrovolné rozhodnutí se již nekojit. To co popisujete je většinou reakce na slabý tok mléka. Mléko již tolik neteče, miminko se musí více snažit a protože má běžné jídlo, nemá hlad, nemá tedy motivaci se kojit. Některé děti si o kojení běžně říkají, jiné ne. K poklesu laktace také často dochází ve chvíli, kdy maminka chybně postupuje v podávání příkrmů a nahrazuje kojení příkrmem. Mezi kojením tak vzniká velká pauza. Další chybou jsou večerní kaše, které miminko velmi zasytí a dlouho spí (což ostatně i marketing těchto kaší zcela nepokrytě říká) To je ovšem problém,protože dlouhá pauza mezi kojení je také důvodem pro snížení tvorby mléka. Pokud kojíte pouze 4x denně a to ještě s potížemi, může být potřebná mléčná dávka v tomto věku opravdu trochi nižší. Do mléčné dávky se však počítá i ranní či večerní kaše. Každopádně bych od kaší nyní upustila, večer může mít mimi také zeleninové pyré, nic to nezkazí. Třeba si začne v noci o kojení říkat. Také můžete zkusti v noci prostě nakojit. Mimi vzít a přiložit, v polospánku. Případně zkuste v noci odsávat. Ve dne nabízejte průběžně, např před jídlem apod. když má mimi hlad. Držím palce, aby se to dalo do pořádku. Optimální by bylo 6 kojení za 24 hodin.

chelexi
11. led 2016

Dobrý večer, mam bohužel trochu smutnější dotaz. V úterý 5.1 jsem porodila, porod byl velice dlouhý. Na porodním sále mi sdělili ze nejspíš kojit nebudu z důvodu velkých plochých bradavek. Zkoušela jsem to ale jsem nesikovna malý se neprisaval. Včera jsem se rozhodla nekojit i z důvodu špatně psychiky (deprese před těhu, rodinná anamnéza, takže žádná maličkost). Nicméně teď mam prsa bolavá tvrdá a nalita ale mléko odsat nejde. Co mám dělat aby nebolela zítra jdu na gynekologii ale nevím zda tu bolest vydržím.

emin
12. led 2016

@chelexi Dobrý den, musíte začít odstříkávat nahromaděné mléko, prsa nahřejte, rozmasírujte krouživými pohyby a zkuste odstříkat. Způsob odstříkávání najdete na infookojeni.net. Pijte mátový a šalvějový čaj, s gyn se můžete domluvit na lécích k zastavení laktace.

anniesfibis
12. led 2016

@emin dobry den, mam pravou bradyvku se syndomem bile bradavky..nrni bila vzdy, ale boli to dost, zvlast pri prisati...jako tidice jdhlicek...ragady tam nemam. Leva je v poradku, prava boli od pocatku kojeni od porodnice, zbelena jakoby odkrvena je jen obcas...co s tim a proc to tak je?

blanulkap
12. led 2016

Ahoj, potřebovala bych poradit. Máme holčičku, 3,5 měsíců, měří 60 cm a váží 5,45kg. Snažíme se kojit každé 3 hodiny, přes den po 2,5 hodinách. Kojím z obou prsů a po vážení před a po jídle byl rozdíl 90g. Malá hlady nebrečí, je hodná. Podle křivky u MUDr. Jsme hubení, pod čárou a máme přikrmovat. Myslíte si, že jsme opravdu tak hubení,že je potřeba přikrmovat?že kojím správné množství? Nebo by měla mít víc? Po chvíli kojení tahá bradavku,nevím jestli jen tak zlobí nebo už je prso prázdné? Nebo jestli jde ještě zvýšit množství mléka a jak? Děkuji

chelexi
12. led 2016

@emin děkuji jsem už zoufalá. Dr mi řekla ať vše z prsu odstrikam (vše mi určitě nevyjde) pak půl tablety a svázat. Co když všechno mléko nevysaju prsa jsou větší dvorce velký a nemam správnou techniku. Nevíte o někom kdo by mi mohl pomoci osobně? Čtu různé názory někdo říká nevázat jiný vázat, někdo odstrikat jiný ne. Musím odstrikat vše najednou nebo mohu postupně během dne? Děkuji vám za reakci.

emin
12. led 2016

@chelexi Dobrý den, vše neodstříkáte nikdy. odstříkejte jen do úlevy, aby prsa změkla. Lepší je odsávat ručně, před tím nahřát, odstříkávání jde lépe. palec a ukazovák do tvaru písmene C na pomezí dvorce a kůže a stiskávat, prso masírovat krouživými pohyby. Pomoci může nějaká LP v okolí, seznam najdete na www.kojeni.cz.

emin
12. led 2016

@anniesfibis Dobrý den, syndrom bílé bradavky se může vyskytovat jen u jednoho prsu a bohužel jeho důvod ani způsob odstranění zatím není jednoznačně dán. Dobře zkontrolujte techniku přiložení, zkuste změnu polohy při kojení, dbejte na otevřená ústa miminka. Při příchodu příznaků většině žen pomáhá teplo - teplý obklad na bradavku, či alespoň ji přikrýt rukou apod. Držím palce

emin
12. led 2016

@blanulkap Dobrý den, váhově k věku je možná holčička mírně menší, k délce je zcela v normě. Nepíšete váhový přírůstek, to by pomohlo. Nicméně - tabulky jsou tabulky a děti jsou děti. Pokud je spokojená, čůrá a psychomotoricky prospívá, dokrm bych zatím nezařazovala. Pokuste se trochu źvýšit tvorbu mléka tak, že budete prostě kojit častěji, vždy z obou prsou. To by zatím mělo stačit a uvidíte, zda se váhový přírůstek zlepší. Držím palce.

blanulkap
13. led 2016

@emin dekuji

linee
13. led 2016

@emin dobry den, prosim o radu. Mala je 7. den po porodu, snazim se kojit, ale dnes vstava co hodinu, hodinu a pul (doted jsme jely co 2,5-3 hodiny) a porad se dozaduje prsu. Mozna je to jen problem s briskem, ale vzdy natahuje pusinku a chce dokojit. Kojim tak 10-15 minut z jednoho prsu, pak sama usne, necham ji odrihnout (nekdy se ji to povede, nekdy vyblinka trochu mlicka, nekdy se do 10 minut nic nestane). Pak na hodinu usne a pak se opet po hodince vzbudi. Pokud je to presne do hodiny, prikladam na stejne prso, pokud o neco dele, menim stranu. Ale od rana se budi co hodinku,hodinku a pul. Muze byt, ze ji mleko nestaci? Co v takovem pripade? Zkusit jednu davku UM nebo opravdu prikladat, jak casto si rika? Dekuji

katvit
13. led 2016

Dobry den, rada bych se vas dotazala na neco co mi hloda v hlave uz dlouho. Prvni porod byl vyvolavany-preindukce+indukce. V utery se zaclo a porodila jsem az sedmy den. Mezitim jsem nekolikrat skoncila o patro vys na porodnim salu a po 6h opet prevezena zpet, ze se porod nazastavil i pres to, ze citili jak mala tlaci na cipek zvlaste v kontrakci. Cipek ale nepovolil. Kazdy den se mi spoustely silne velice boletive poslicky s vyjadrenim lekaru, ze doslo k predrazdeni delohy. Ten stres a bolest nepreji nikomu, ale vim ze to bylo i v me hlave. Takze vecne nevyspana a hladova, protoze jsem musela byt nalacno kvuli pripadne sekci. Mala se narodila ve 42. tydnu 3,5kg a vykazovala znamky drazdiveho ditete. Neumela drzet teplotu, stale plakala, kroutila se a nepribirala. To trvalo zhruba pul roku. Do 6. mesice jsem kojila, ale mala nepribirala a tak jsme skoncili s dokrmem az se postupne odstavila. Zkousela jsem vsechno pro to, aby kojeni zustalo a nebylo treba dokrmu. Ale v tom 6. Mesici uz nepribrala ani gram a pediatr rozhodl, ze musi byt UM a prikrmy. Ted mi v hlave cinka jestli to vsechno mohlo byt zpusobeno tim predporodim stresem nebo se to bude opakovat. Jde mi jen o to si ten blok v hlave vyresit... druhy prcek bude brzy.

chelexi
13. led 2016

@emin děkuji. Takže stačí odstrikat jednou denně? prsa mě neboli zdají se měkká ale mléko z nich stále "odchází" po "curkach". Snažím se je stahovat, mam je na noc třeba i ledovat? Na LP se vůbec nemohu dovolat ani na emaily nereaguji, proto vám patří obrovské diky

englerova14
13. led 2016

Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o radu. V květnu 2014 se mi narodil vexem chlapeček 4,4 kh/54 cm. Porod byl rychlý, až na konec a velké šití bez komplikací. Malý po porodu přiložen jen asi na 2 min., sestra prohlásila, že mám 'blbý bradavky',její slova. Moje gyndr.mě v těhot.nezkontrolovala. Po asi 40 min šití mi ho dali zakukleného do postele na sále, neviděla jsem z té kukličky nic, ale vyčerpáním jsem nemohla mluvit. Malého jsem viděla asi po 3 hodinách. Sestra ho přinesla spolu s kloboučky a formovači bradavek. Nasadila mi kloboučky ( prý normálně kojit nebudu) a snažila se malému nakroutit hlavičku na bradavku a mě kroutila prsem, aby se chytil. Mimo kojení jsem měla mít formovače a chodit na chodbu odsávat. Malý byl velmi spavý, do jídla jsem ho nutila, musela budit, u 'kojení' lechtat bradičku. Kojení s kloboučky nešlo, mlíčko teklo všude okolo, malý asi něco vypil, přibíval, ale oba jsme byli pokažde mokří na převlečení. Formovače nic nedělaly. Jen byly plné mléka, jak tlačily ny dvorec, bradavka po sundání hned zalezla. Poradkyně přišla jen jednou, řekla, že je malý líný a formovače i kloboučky už máme, takže musíme bojovat:-\ Neřešila jsem to, myslela jsem, že je chyba ve mně, že to neumím, moje tělo má vadu.
Doma jsme s kloboučky ještě týden bojovali. Malý pil méně, děts.dr. doporučila dokrm. Odkývla jsem, ale doma se rozhodla do malého mlíčko dostat jinak. Koupili jsme Medelu a já začala naplno 10-12 ta den odsávat. Mslý začal pít jako duha, přibíval, zato já byla vyčerpamá z kolotoče odsát-přebalit-nakrmit-přebalit-uspat-vystetilizovat-30 min na spánek. Za 3 měs jsem zhubla 15 kg. Byla jsem kost a kůže, mlíčko šlo rychle pryč, pila jsem přes 3l, koj.čaje, nahřívala, masírovala, manžel koupil drahé More Milk Plus. Na 4 měs jsem s těží odsála 10 ml dohromady z obou. Praktická dr.mi nakázala kojení ukončit, kvůli mému vlastnímu zdraví. Obrečela jsem to hrozně. Ale aspoň něco málo malý snad dostal.
Teď plánujeme druhé dítě, hodně jsem přečetla, změnila gynekoložku, už nyní používám Avent nipplete system na noc a v tehot.chci užívat formovače. Chci se zeptat, zda mohu udělat více pro nápravu plochých bradavrk. Děsím se toho, že se i přes mé úsilí po nalití nenapřímí a já zase prožiji prklo s odsáváním, UM odmítám, co jem to půjde. Ráda bych zažila kojení.
Děkuji a omlouvám se všem za slohovku😉

emin
13. led 2016

@chelexi Odstříkat stačí vždy když prsa budou tvrdnout, jinak není třeba. Když mléko poteče, noste vložky do podprsenky či sběrače mléka - chrániče bradavek. Mléko může téct ještě klidně pár dní, odstříknout může jít i několik týdnů. Chladit můžete, stahvat také (ačkoliv to osobně příliš nedoporučuji). Také lze zkusit obklady z tvrdého alkoholu (např rum 🙂) zevně!

emin
13. led 2016

@englerova14 Dobrý den, zažila jste bohužel poměrně klasický obrázek složený z neprofesionálních rad odborníků. Předně - NEJSOU "BLBÝ BRADAVKY". Všechny byly uzpůsobeny ke kojení (pokud chcete, můžete si přečíst můj článek na blogu http://www.mamakademie.net/deniacutek-lp-aneb-m...). Všechny byly stvořeny ke kojení, jen některé se dětem hůř chytají. časem se to naučí všechny děti, jen je nesmíme mást jinými záludnostmi v pusince - klobouček, dudlík, lahvička. Pokud se mimi zpočátku přisát neumí, dle mého osobního názoru je nejlepší dokrm cévkou po prstu. Návod najdete na infookojeni.net. Druhá věc - Vaše tělo nemá žádnou vadu. To že jste dokázala 4 měsíce své dítě krmit odsátým mlékem je obdivuhodné a buďte na to pyšná! Nyní noste formovače a hlavně při druhém porodu zkuste ihned od počátku přikládat, ideálně samopřisátí, poté co nejčastěji. Každé kojení je pokus, však ono to natrénujete. BuĎte s miminkem co nejvíc, kůže na kůži, pomáhá také nošení v šátku kůže na kůži, společné spaní. Moc držím palce.

englerova14
13. led 2016

Moc Vám děkuji za odpověď a povzbuzení🙂

emin
13. led 2016

@katvit Dobrý den. Těch 7 dní porodu muselo být opravdu extrémně stresující zážitek a to jak pro Vás, tak pro mimi. Samozřejmě nelze s jistotou říci, že nastalé potíže s kojením byly tímto zážitkem 100% způsobeny, ale každopádně pro kojení je zásadní doba těsně po porodu - první 2 hodiny a další dny, kde je ideálné dvojici máma - dítě vůbec nerozdělovat. Těžký porod kojení nepřidá. Těžký porod se však nedědí, to co bylo poprvé vůbec nemusí být podruhé. I kdyby bylo, podobné bolesti, jak fyzické, tak psychické, se po porodu nejlépe hojí právě tím, že zůstáváte co nejvíc s miminkem v kontaktu - nosíte v šátku, společně spíte. To ostatně blahodárně působí i na laktaci. Držím palce, ať se podruhé daří lépe.

emin
13. led 2016

@linee Co dělat? Rychle si sežěňte dobrou LP. Nyní je důležité vychytat chybky a být si jistá tím, jak je miminko kojené. Pozorujte jej při kojení - opravdu saje, polyká? Každopádně střídejte prsa i víckrát za jedno kojení, kojte tak dlouho, dokud vidíte a slyšíte sání, pak vystřídejte. Vystřídejte klidně i 3x nebo 4x. UM bych nyní zatím nedávala - nicméně hlídejte , zda mimi čůrá - min 6 plen denně. Kdyby čůrání mizelo, je tekutin málo. HOdně kojte v noci, to na laktaci působí velmi dobře. Držím palce.

katvit
13. led 2016

@emin moc vam dekuji. Mala se po porodu neprisala a taky jsem ani nevedela jak na to. Prinesli ji v tvrde zavinovacce a po chvilce obed a dite odnesli (to vse jeste na sale). Priste si budu stat za svym a dite pozadam prinest bez zavinovacky (u nas se dite hned odnasi umyt, zmerit, zvazit, nakapat do oci a vzit krev) a jidlo odlozit. Jeste se zeptam, mohou mi malou prinest i bez obleceni i kdyz ja budu stale v te same kosili? Abyste rozumnela, po vynadani mi dveru dali na sebe a byla jsem od krve. Nemuze to byt problem? Cistou kosili mi daji az po dvou hodinach co mi dovoli vstat. Moc dekuji

emin
14. led 2016

@katvit Upřímně - pokud je dítě zdravé a je o tzv. fyziologického novorozence a i vy jste v dobrém stavu, pak Vám jej mohou dát jakkoli jste oblečená či neoblečená. Jde o to, jak se "jim" chce a jaké jsou zvyklosti. NEvím, kde jste rodila, v některých porodnicích jsou rutinní postupy ještě velmi silné. JInde se přece jen snaží vyjít vstříc maminkám a jejich porodnímu plánu. Vždy je o o lidech, o vedení, o vůli a o morálce. Snad se Vám podaří se domluvit.

beruunka7
14. led 2016

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně skladování odstříkaného mléka. Mám 4,5 měsíční dceru a příští týden jdu na zákrok pod celkovou narkozu. Z tohoto důvodu jsem si začala odstříkávat mléko do sterilních Avent via pohárků a dávala je zamrazit. Vždy jsem za den nasbírala do pohárku 130 - 160 ml (přes den skladovala v lednici) a poté dala zamrazit. Když jsem ale jednu dávku nejdřív postupně rozmrazila v lednici a ještě v ten den ohřála a dala dceři, mléko ji nechutnalo a odmítla pít. Mléko mělo i jiný pach, takový umělý. Zkoušela jsem to pak ještě další den s jinou dávkou mléka a opět to samé. Je možné, že se zamražením změnila chuť i vůně mléka a dcera ho kvůli tomu odmítá? Nebudu moct kojit 1 den, hned druhý den po zákroku budu propuštěna. Dcera je plně kojená, váží 7,8 kg a měří 65 cm. Porodní váhu měla 3,3 kg. Je trošku cvalda. Koupila jsem tedy nutrilon, ale bojím se, aby kvůli jednomu dni na Nutrilonu pak nebojkotovala kojení. Předpokládám, že Nutrilon jí bude chutnat, ale zatím jsem nezkoušela. Čerstvě odsáté mléko vypije bez problému. Předem Vám děkuji za radu.

katyxq
15. led 2016

@beruunka7 lidské MM jako jedno z mála obsahuje enzym lipázu, který štěpí tuky - to způsobuje časem změnu chuti a pachu skladovaného mléka, ono není zkažené, ale miminku to chutnat nemusí. Možností je zabojovat, po celkové narkóze je možné brzo kojit, tak kdyby miminko mohl nějdo donést za vámi na kojení do nemocnice (nebo být i s miminkem na pokoji s vámu - nadstandardu nejspíš), bylo by to ideální.