Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
8. čer 2015

@adji Dobrý den, toto vypadá na typickou reakci na nižší tok mléka z prsu než z lahve. Miminko si prostě zvyklo na sání lahve (které je jiné než sání z prsu). Zkusila bych v tomto věku ještě samopřisátí - miminko na prsa a nechte jej tam, ať hledá a snaží se přisát. Může to trvat klidně hodinu, i déle berte to jako mazlení. Takto tělo na tělo s ním zkuste trávit maximum času - i v noci doporučuji spát s miminkem v posteli a kojit. Pro VAši laktaci je to velmi prospěšné a také miminko je ochotnější se přisávat k prsu. Lahev zahoďte, s každým jejím použitím ukazujete miminku - když budeš brečet, lahvičku ti dám. Bude to zkoušet víc a víc. V případě, že musíte dokrmut, použijte u prsu cévku. Nepoužívejte dudlík. Miminko je ještě malé a pokud uděláte výše popsané, je veliká šance, že se plně rozkojíte. Držím palce.

emin
8. čer 2015

@holubice.petra S nástupem příkrmů někdy laktace výrazně klesá. Příkrm by se neměl zavádět místo jednoho kojení ale vždy navíc ke kojení, tedy kojit podle poptávky miminka a přidat příkrm. Zkuse s mimčem prokojit pár nocí, vyřaďte případný dudlík, kojte vždy z obou prsou. Laktace by se tak měla opět navýšit.

emin
8. čer 2015

@pdidi1 Dobrý den. Z čeho soudíte, že mléko nestačí? Jak často kojíte? Jak často v noci? Používáte dudlík? Jak dokrmujte - lavičkou? Zkuste projít odpovědi výše, určitě najdete odpověď na svou otázku. Pokud se laktace takto rozjela a miminko se přisává a saje, kojení by nic bránit nemělo. Kojte co nejčastěji - klidně po hodině, kojte často v noci. Kojte vždy z obou prsou a ta vystřídejte na jedno kojení i vícekrát. Nepoužívejte dudlík.

emin
8. čer 2015

@cukrik123 Dobrý den, miminka se moho přehřát velmi snadno, zvláště nedonošená. Mají nedostatečnou tělesnou regulace teploty. Průjem s tím může souviset. Spojitost s barvou stolice a Nutrilonem být také může, jistotu můžete mít, pokud jej vysadíte a stolice se upraví. Může to být reakce na některou z bílkovin (BKM) obsažených v mléku.

pernicek1
8. čer 2015

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak je to s bolestí bradavek při přisání dítěte. Miminko má 3 a půl týdne a přisátí vždy bolí tak, že to musím prodýchat, občas i nějaká ta slza z bolesti ukápne... Během kojení bolest ustoupí a cítím jen tahání. Z porodnice nás propouštěli s dobrou technikou kojení. Měla jsem doma i laktační poradkyni, která říkála že se malá přisává správně, že v tom chyby nevidí. Žádné zranění ani plíseň či něco takového na bradavkách vidět není.

Při kojení vleže bolí přisátí nejvíc. Jaké polohy by měly být nejméně bolestivé? A zmírní se bolest v průběhu delšího kojení anebo to zůstane stejné? A při případném dalším dítěti mám očekávat totéž anebo je šance že už prsa budou na kojení zvyknutá? Je něco dalšího, co by mohlo od boleesti ulevit? Při kojení na veřejnosti je trochu blbé to hekání při přisátí.... 🙂

pdidi1
8. čer 2015

@emin Dobrý den, kojim co 2 - 2,5hodiny, dudlík nemá vůbec a když přikrmujeme, tak přes stříkačku, jak nám doporučili v nemocnici, aby neztratil sací reflex na prso. Nevím totiž vůbec, kolik mu stačí a když pak třeba dokrmujeme, tak někdy vypije ještě 20-40ml, tak nevím co si o tom myslet, jestli mu to ode mně nestačí, nebo nevim. Jinak když kojím, tak mi vycucá obě prsa a potom se sápe znova a hledá prso a u toho usne a má to spíš jak dudlík a my si myslíme, že má ještě hlad,tak mu uděláme stříkačku příkrmu. A ke každému kojení ho musím budit, protože spí tvrdým spánkem. Jinak se narodil v 37tt, a v nemocnici mi řekli, že to prý ty nedonošené děti dělají, že jsou lenivé a do toho měl silnou žloutenku a ta díky krmení pomalinku ustupuje.

emin
8. čer 2015

@pernicek1 Dobrý den, kojení by opravdu takto bolet nemělo. Některé bradavky jsou hodně citlivé (často u blondýnek se světlou pletí - ale jen má zkušenost, není podpořeno žádnou studií). Bradavka by neměla být po kojení nijak zdeformovaná apod. Na hojení můžete použít např kokosový olej. Bolest by se měla postupně rozhodně zmírňovat, bradavky se přizpůsobí. Tedy i u druhého dítěte (zvláště pokud nebude mezi dětmi dlouhá pauza) byste již bolest neměla cítit. Držím palce.

emin
8. čer 2015

@pdidi1 Dobrý den, dokrm bych zcela jistě nedávala pravidelně. Maminky se často bojí toho, že jejich mléko nestačí. Stačí. Sledujte miminko a jeho sání. Zpočátku je rychlé ale jakmile se mléko spustí, miminko saje táhlýi a dlouhými sacími pohyby a brada se hýbe hodně dolů, slyšíte polykání. To je kojení. Proto je dobré střídat prsa i vícekrát za jedno kojení. Kojit co nejčastěji. Pokud mimi prospívá, zkuste dokrm postupně snižovat. Např každé 3-4 dny o 10-20 ml. Mimi si možná bude říkat častěji a to je dobře. Uvidíte na dalším vážení, jaký bude přírůstek. Držím palce.

anulis
9. čer 2015

@emin Dobry den, dcera ma 1 rok a pomalu ji odstavuji. Momentalne ji kojim v noci pred spanim a jednou v noci. Vecer sni max. 100 mlecne kase. Nekdy si pres den da jogurt a sni ho cely, nekdy ma pecivo s lucinou nebo gervais a nekdy ale nesni vubec nic mlecneho. Muze kojeni a kase stacit nebo uz davat UM? dekuji

emin
9. čer 2015

@anulis Dobrý den, mléčná složka je i po roce důležitá,, především co se MM týče, protože i nadále obsahuje vše potřebné pro dítě. Pokud se nechystáte odstavit úplně, nechte frekvenci kojení na dceři a nadále dávejte i přes den mléčné výrobky ve formě jogurtu, acidofilních mlék, zakysané smetany, postupně po 1. roce i tvaroh (opatrně s množstvím), tvrdý sýr, sýry čerstvé a typu gervais. S UM bych nezačínala.

vera20
9. čer 2015

zdravím, chtěla bych se zeptat, pokud mám hodně mléka a kojit nechci-co pro to musím udělat? Nějaké tablety na zastavení mléka? nebo se samo vytratí?

eviknufik
9. čer 2015

Dobrý den, chtěla bych poradit s kojením přes léto. Malému je nyní 7 měsícůa neustále jej kojím+ dávám dopoledne ovocné přesnidávky a na oběd masozeleninový příkrm. ještě se mi nestalo, že by však snědl celou malou skleničku, tak vždy dokojuji. Má otázka se však týká intervalu kojení. Kojím, když si malý řekne, což je v těchto parných dnech cca po 2 hodinách. Má však málo pročůraných plenek. Mám zvýšit interval kojení a dávat mu i přesto, že se nehlásí?

emin
9. čer 2015

@vera20 Dobrý den, po první (zpravidla) mohutné laktaci, kdy se prsa nalijí, pokud se mléko neodsává, postupně se přestane tvořit. Aby se maminka vyhnula zánětům, měla by odsávat či odstříkávat ručně do úlevy, pro snížení laktace pít šalvěj, mátu. Lze užívat Ricinus Communis CH. Pokud se nedaří, lze nasadit hormonální léčbu.

emin
9. čer 2015

@eviknufik Kojíte poměrně často, otázkou je efektivita kojení. Co je "málo počůraných plenek"? Někdy je to jen dojem. Také záleží na barvě a zápachu moči, pokud je světlá a nezapáchá, je to ok, pokud tmavá a je cítit, tekutin je málo. Kojte jako doposud, ve vedrech a pokud máte pochybnosti zkuste nabídnout obyčejnou vodu v tvrdém pítku s dírkami. Mimi ve tak seznámí s jiným způsobem pití.

alinea
10. čer 2015

Dobrý den. Moc prosím o radu. Je možné se rozkojit i po 4 týdnech po císařském řezu ? Moje miminka jsou na neonatologii, nemohu je přikládat.. Zkoušela jsem - odsávačku, homeopatika, kojící čaje...ale stále odsaji za den tak zhruba do 5 ml. Miminka jsou převedená již na UM...ale já to nechci vzdávat - co je špatně ? Okolí tvrdí, že to nemá cenu po takové době již zkoušet...Děkuji.

emin
10. čer 2015

Dobrý den, u kojení je možné vše. Rozkojit se mohou i adoptivní maminky, tak proč ne Vy? Na okolí nedejte. Nechci být krutá, ale babičky, manželé, tchyně i kamarádky často ve snaze maminku přemluvit a ulevit jí - tak už se netrap a přestaň kojit, ty jsi byla také na Sunaru a jak jsi pěkně vyrostla... způsobí spíše zmatek a zklamání. Radím vždy podporovat tak, že místo "řečí" uvaří, uklidí a nechají maminku v pelíšku, aby tam kojila a kojila a kojila. Požádejte o takovou podporu, ale ne o odrazování od VAšeho obdivuhodného odhodlání. Zásadní fakta:
1) Pokud osáváte a mléko máte, rozkojit se můžete (současné množství mléka nevadí, odsávání není nikdy tak efektivní jako kojení, kojením se laktace nastartuje lépe. Samotným odsáváním množství mléka zvýšíte jen těžko, je třeba kojit.)
2) Odsávejte nadále pravidelně po 3 hodinách cca 15-20 min nebo déle dokud teče mléko
3) Jakmile to půjde začněte přikládat a kojte a kojte, co nejčastěji. Dokrmujte cévkou přímo při kojení.
4) Laktaci velmi prospívá těsné bytí s miminky kůže na kůži, společné spaní.
5) Zkuste na neonatologii prosadit, aby nebyla miminka dokrmována lahvičkou, ale stříkačkou či lépe cévkou
6) nedávejte dudlík
A ještě obrouvskou poklonu pro Vás. Pokud bojujete s větrnými mlýny, nedostatečnou podporou okolí a rutinou ve zdravotnictví, je to opravdu těžký boj. Nic však není nemožné. Moc držím palce.

alinea
10. čer 2015

@emin Dobrý den, moc děkuji za podporu. Dnes jsem opět hovořila se sestrou na neonatologii ohledně kojení.....a byla jsem zaskočena informací, že i pokud se ještě rozkojím, tak nebude mléko kvalitní - pro děti dostatečně výživné - po takové době a že není dobré opět přecházet z umělé výživy na mateřské mléko ? ?! .....zdravotní sestřička ovšem není laktační poradkyně - předpokládám, že to není pravda ?? Děkuji

emin
10. čer 2015

@alinea Opravdu nevím, jak na toto reagovat klidně. Jde o jeden z největším bludů, který jsem kdy slyšela. Je mi líto, že jste se toto dozvěděla od zdravotníka. JE zde možnost ohlásit toto na Laktační lize, protože by dozajista uvítali informaci, jaké neuvěřitelné hlouposti se mohou maminky od "profesionálů" dozvědět. Samozřejmě, že se z UM na MM přejít dá, samozřejmě, že MM je kvalitní, dokonce mnohem kvalitnější, než UM (ostatně poměr množství látek obsažených v MM (uvádí se přes 1300 složek) a v UM (kolem 40 složek) to jasně dokládá). MM vždy odpovídá na potřeby miminka, potřebuje-li tučnější, obsahuje více tuků apod. Receptory na bradavkách a dvorcích "čtou" chemické složení slin miminka a dle toho se pak tvoří skladba MM. Pravdou je, že po MM (tedy kojené děti) váhově prospívají někdy pomaleji - ne vždy, ale občas ano. Po UM zpravidla rostou bumbrdlíčkové s pozdějším vyšším rizikem sklonu k obezitě. Prostředí nemocnice patrně nebude příliš nakloněno Vašemu kojení, takže velkou podporu nelze čekat. NAdále odsávejte a jakmile budete moci přikládat přikládejte a zkuste dokrm cévkou. Nikdy není pozdě.

hromka35
10. čer 2015

@emin dobrý den, uváděla jsem svůj dotaz ve fóru o laktaci, ale přenesu ho i sem, potřebovala bych poradit, nemám se velmi na koho obrátit a gynekoložka zjevně moc nevěděla co mi poradit..
mám ploché a malé bradavky, během těhotenství se mi téměř nezměnily, pouze se trochu rozšířili dvorce..zachvíli rodím a mám obavy z problémů s kojením, moc ráda bych mimčo kojila přirozeně. Nevyznám se v nabídce všech těch pomůcek - formovače, kloboučky, nerozumím co je na co a kdy a jestli to používat, když tak podle čeho vybírat konkrétní pomůcku, která je lepší, horší, slyšela jsem spoustu i protichodných názorů, poradíte mi? děkuji 🙂

emin
11. čer 2015

@hromka35 Dobrý den, především Vás chci ujistit, že miminka se dokáží přisát na jakoukoli bradavku, vlastně se nepřisávají na bradavku, ale na dvorec kolem. S velkumi, plochými a často nalitými bradavkami mohou mít potíž, ale časem se naučí vše. Je tp trpělivosti, správném přikládání a čase, který miminku na trénink dáte. Takže především snažte se přiložit co nejdříve po porodu, ideální je sampřisátí. Poté přikládejte co nejčastěji, trpělivě, nechejte miminko, ať to zkouší a snaží se. NEdávejte dudlík a pokud by bylo třeba dokrmovat, nedávejte lahvičku. Bylo by dobré se vyhnout i kojícím kloboučkům. V případě tvrdých a nateklých dvorců před kojením do úlevy odstříkejte a rozmasírujte,, aby se miminku přisávalo lépe. Jako prevence nejsou formovače špatné, stejně poslouží i starší podprsenka, trochu menší velikosti, do které vystříhnete otvory v místě bradavek. Bradavky jsou tak vytlačovány ven. Držím palce, aby se vše zdařilo.

andilek2003
11. čer 2015

@alinea Dobry den, mate moji velkou podporu. Vim, co je to za hrozny pocit, ze pri odsavani vytece jen 1 kapka.... 3 mesice jsem si odsavala, pres den kazde 2 - 3 h, v noci jsem si nechala interval 6 h na spani, abych mela 8 odsavani. Ze zacatku jsem mela spoustu mleka, pres den vice jak 600, 700 ml, pak mi laktace zacla pomalu klesat, ale stejne bylo mleka dost, maly potreboval kolem 200 - 300 ml. Muj syn se narodil v 27.tydnu. Kdyz jsem ho zacla prikladat na vazeni vypil malinko - 10, 5, 15 ml, zbytek dokrmovali mym mlekem, mela jsem spoustu v zasobe v mrazaku. Nakonec se mi laktace snizila, tak malo, ze jsem mela mezi 100 az 200 ml za den a to jsem "poctive" odstrikavala 8x denne az me bolely bradavky, krvacely, nemohla jsem odsavat s velkou intenzitou, pak jsem mela po stranach bulky a teplotu.
Jednou v noci neukapla ani kapka, to uz jsem zacala hystercit... syn byl pomalu na to jit domu, mel uz skoro 2 kg. Mela jsem nervy v kyblu, nemohla jsem tomu uverit... sveho prvniho syna jsem kojila 1 rok plne.. a ted, ze mam zklamat? Trapily me vycitky svedomi, strach a pocit viny, ale poctive jsem pokracovala s odsavanim. Mela jsem v hlave jen kojeni a kojeni - musim, musim a chci. Kdyz nebudu kojit, tak se zbori svet. Kdyz jsme si mohli maleho vzit, tak jsem ho prikladala k prsu, ale take jsem ho dokrmovala tim, co jsem odpumpovala a to co jsem mela v mrazaku, ale mleka bylo malo, ne vice jak 200 - 300ml. Maly se nechtel prisavat, mela jsem kloboucky, co mi doporucili v nemocnici, ale doma asi po 3 tydnech jsem zjistila, ze se prisava lepe bez nich. Odsavacku jsem strcila do skrine, protoze me znervoznovalo to, ze jsem videla, jak mam malo mleka... Pila jsem kojici caje, piskavici (fenugreek)... Ale zasoba v mrazaku se zacala snizovat (mela jsem pres 200 lahvicek), kdyz jsem zacla davat malemu UM, tak jsem brecela.....co jsem to za matku...Pak jsem zacala jsem vynechavat prikrm odpoledne, kdyz jsme sli ven, pak v noci, protoze jsem zjistila, ze v noci se prisaje lepe nez v noci. Pres den byli revy, prikladala jsem a prikladala, nevedela jsem, jestli chce spat nebo je hladovy... Maly se budil dost casto, vsude jsem nachazela svoje dlouhe vlasy na zemi... ale nevzdala jsem to. Stale prikrmuji, nekdy vice, nekdy mene, hlavne vecer, abych se aspon 4-5 h v kuse vyspala, ale uz to tak "nezeru" a snazim se to vice uzivat.
Nyni maly ma prakticky 5 mesicu, ale vlaste od planovaneho datumu narozeni jen 2 mesice. Jak jsem rekla vetsinou kojim, nekdy kazdych 10 min, abych se ujistila, ze nebreci hladem, a ne tim, ze chce spat. 🙂 Kdyz jsem cetla tvuj prispevek, tak se me to dotklo, mate velkou odvahu, protoze je to fakt hrozny pocit, kdyz se odsava a jen se uspini lahvicka....Drzim moc palce!

petulkabr
12. čer 2015

Dobrý den, mám 2,5 týdenní miminko a stále se nám nedaří kojení. Problém začal už v porodnici, kdy malá nechtěla vůbec pít (žloutenka s fototerapií a lehká nezralost - nar. 37. tt), takže byla krmena sondičkou do žaludku. Když žloutenka pominula, malá už se začala ozývat hlady, ale nechtěla se ani chytit ani sát, takže byla dokrmována stříkačkou nebo kádinkou. Aby nás z porodnice pustili, chtěli, abych malé začala dávat mléko z lahvičky. Pořídila jsem tedy lahvičku Medela Calma, která by neměla narušovat proces sání a krmím jí odsátým mlékem. Dcerka už se nyní dokáže krásně přisát (přes klobouček) a hezky saje. Bohužel problém je nyní v tom, že mě mléko neteče, respektive mám mléka hodně, odsaji i 100ml z jednoho prsu, jenže neteče když zrovna potřebuji. Mám pocit, jako kdyby se prsa nalévala jen když zapnu odsávačku anebo samovolně když např. malá spí nebo je po jídle, ale když malá začne sát, tak přes její snahu je klobouček prázdný. Myslíte, že je možné nějak regulovat kdy se prsa nalévají? Odsávám pravidelna každé 3 hodiny. Děkuji Vám za radu

alinea
12. čer 2015

@andilek2003 Dobrý den, děkuji za podporu, máte pravdu, je to psychicky náročné.. úplně jsem se také vžila do vaší situace. V podstatě některé věci prožíváme stejně. Nám se narodila dvojčátka v 30 tt, péče na neonatologii je výborná....ale podporu pro kojení necítím a navíc mám pocit, že se personál dívá na ´´nekojící´´ matky trochu skrz prsty, ale možná je to jen můj pocit. Nechci nechat miminka na UM, ale zatím bohužel jsou. Snad se to podaří změnit. Ať se vám i malému daří a hezky prospívá 🙂.

emin
12. čer 2015

@petulkabr Dobrý den, určitě zkuste samopřisátí a velmi by mohlo pomoci časté bytí s miminkem kůže na kůži, kdy se spouštěcí reflex posiluje a mléko se spustí. Kojte kůže na kůži, ideálně v savčí poloze, doporučuji s miminkem spát. To, co popisujete hodně ukazuje na handicap absence těsného kontaktu po porodu a v prvních chvilkách na světě. Dohánějte to nyní. Dejte si mimi nahaté na holé tělo a nechte jej tam, klidně i spinkat. Zkuste přisávat bez kloboučku a dokrmovat cévkou. Calma bohužel nijak kojení nezaručuje, naopak stejně jako ostatní lahve učí miminko sát jinak, používat jiné svaly, konečně, když vidítě dudlík Calmy, připadá Vám jako prsní bradavka? Bradavka a dvorec se dokonale přizpůsobí tvaru úst miminka, Calma nikdy, jen mimino svým tvarem mate. Stejnětak nepoužívejte dudlík a pokud se přisaje bez kloboučků, ani kloboučky. Miminku patří do pusinky prso 🙂. Dokrm cévkou zvládnete, není to nic těžkého, návod najdete na infookojeni.net. Se spouštěcím refelxem úzce souvisí psychika. NEberte kojení jako úkol, ale jako pokus, trénink, pomazlení. Prsa před kojení nahřejte, můžete zkusit i trochu odsát, namasíreujte krouživými pohyby dvorec a bradavku. A na závěr - mimi je ještě malé a vše se učí, pouvažujte o dobré LP, mnohé by Vám usnadnila 🙂. Držím palce.

uwe
13. čer 2015

Dobry den,mam dotaz a prosim o radu 🙂
1.jsem po CS,od 7.dne nastesti plne kojime.Ale maly porad blinka,nekdy i tak,ze se nam dusil mlekem,nekdy se dusi zachvaty place a kasle,asi prdiky.Pribira cca 300g/tyden.Pediatricce se to nelibi a mame pry regulovat,aby pil min,ze by to melo pomoct i blinkani.Vyzkouseno,nepomaha.Byli jsme i na chirde,jestli neni problem jinde,ale vse ok,neblinka obloukem a jiny problem se neprokazal.Muze krom zahustovani mleka neco pomoci?
2.nevim,jestli je to tim,jak maleho odstavuji po cca 15 min celkem,tak nemivam natekla bolava prsa jako pred zapocenim odstaveni od prsou po 15 min (obe prsa,vysaje celkem 110-120).Dneska po 15 min vypil jen 60,ztracim mleko?Mam prsa stale stridat nebo vzdy 1prso na 15min.Ted se snazim 8+7min obe.Budou nam 4tydny.Moc dekuji za rady a doporuceni.

elen222
13. čer 2015

Dobrý den, chtěla bych jen tak nezávazně slyšet váš názor.
Synovi je pět let a kojila jsem ho do dvou let a tří měsíců. To už jsem byla těhotná s dcerou a nechala jsem ho, ať si pije, bylo to ke konci už stejně jenom tak na přitulení 🙂 , pak už se jen tulil a nepil, takže se krásně a přirozeně sám odstavil. S dcerou to mám podobně, je jí dva roky a tři měsíce a stále si sem tam dá, takže ještě kojíme, ale nechávám to na ní. Nijak mi to nevadí. Posledních pár dní mě začala bolet ruka v rameni a dnes ráno to bolelo tak, že mě manžel odvezl na pohotovost. Chtěli mi píchnout něco od bolesti, ale když jsem řekla, že kojím, ptali se hned na věk dítěte, a byly (doktorka a sestra) téměř v šoku, proč ještě tak staré dítě kojím a že už jsem ho měla dávno odstavit. Že mi tedy pomoci nemohou, protože odmítám si nechat píchnout něco od bolesti, když kojím. Volala jsem ještě do dvou velkých nemocnic, jestli mi můžou nějak pomoci, těm jsem tedy do telefonu řekla, že kojím roční dítě (když jsem byla na první pohotovosti za exota) a to mi dokonce nějaká paní spojovatelka na pohotovosti přímo řekla, jestli si nechci rozmyslet kojení takto starého (jako ročního) dítěte. To mě už "trošičku" vytočilo, a tak jsem jí řekla, co si to dovoluje, že i kdybych kojila své dítě do 18-ti let 😀 😀 😀 , tak je po tom každýmu houby. A to podotýkám, že nejsem žádná fanatička posedlá kojením dětí co nejdéle, jen to nechávám na přírodě a na dětech. Samozřejmě, že nekojím už nikde venku, jen doma, většinou. když je malá nemocná, tak se tím uklidní, nebo před spaním a nebo když se probudí. Jsem v tomto opravdu tak NENORMÁLNÍ??? 😀 😀 😀

aalleenn
14. čer 2015

@uwe k dotazu 1 nevím, ale k 2. bych už prsa nestřídala, to je dobré na rozkojení, přikládala bych už vždy k jednomu, alespoň vytáhne i to zadní mléko a nebude se mu to v bříšku míchat, třeba to pomůže i na to zvracení ... a jak víš že vypije 60ml - vážíš si ho před po? ... od toho bych upustila ... taky jsem vždycky vážila před a po napití a akorát jsem z toho byla nervozní co mi zas ta váha ukáže, přitom stačilo aby se malý na váze trochu víc mrskal a házela nesmysly a já byla akorát ještě víc nervní, že ztrácím mlíko, zkus to, uvidíš že budeš o dost víc v pohodě ;) ....

terezapetrova
14. čer 2015

@elen222 nejsem laktacni poradkyně ale přijde mi, ze jediné co ma dite v tomto veku z kojení je uklidnovadlo a to se dá řešit jinak, dítěti to nic jiného nedává v tomto veku akorát ty si zadelavas na brzké řídnutí kosti atd ale samosebou je to Tvoje věc jak dlouho kojis, ale pak nemůžes Zadat o skoro žádné léky ani kdyz Ti něco je bohužel.., at ruka přestane bolet preju

katyxq
14. čer 2015

@terezapetrova pak nemáte pravdu 😉 - viz třeba článek Význam dlouhodobého kojení http://www.neonatology.cz/upload/neonatologie.w...

katyxq
14. čer 2015

@elen222 nejsi nenormální, vůbec, poslala jsem ti pozvánku do skupiny, kde za exota nebudeš 😉, spousta maminek tam kojí i ještě starší děti (já už ne, ale dcerka se kojila skoro tři roky, kdyby do toho pár věcí nezasáhli, pak by to asi bylo o něco déle)