Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
29. srp 2011

MAMINKY,

OD ZÍTŘKA DO CCA 11. ZÁŘÍ, BUDU PRYČ. VOLEJTE, POKUD JE TO NUTNÉ. NEBO PROJDĚTĚ TY MOJE STRÁNKY, ČASTÉ DOTAZY, TECHNIKA KOJENÍ, ZDA TAM NENAJDETE ODPOVĚĎ.

WWW.LAKTOPORADNA.CZ

KDYŽ TAK SEM ZKUSÍM KOUKNOUT PŘES MOBIL, ALE NE VŽDY MI TO FUNGUJE. 😉 😕

SEZNAM LAKTAČNÍCH PORADCŮ JE NA LAKTAČNÍ LIZE: WWW.KOJENI.CZ

MĚJTE SE HEZKY A SNAŽTE SE ODPOČÍVAT A BÝT V KLIDU.

PS:
JÁ SI SE SVÝM KOJENÍM ZAŽILA MOC KRUŠNÝCH CHVIL A BLÁZNILA JSEM, ŽE BYCH SNAD NEKOJILA!!! DNES UŽ VÍM, ŽE KOJENÍ JE SICE DŮLEŽITÉ, MOC DŮLEŽITÉ, ALE SVĚT SE NEZBOŘÍ, KDYŽ BY TO NEŠLO A NEKOJILO SE. 😉 😝

romcovaklarka
29. srp 2011

@mikulka No u něho to začalo cca před týdnem, jak začaly ty vedra. Dopoledne, dokud nebyl hic, tak mi usnul a prospal se třeba až do toho vedra, jak už zabral, tak mu to tolik nevadilo, ale odpoledne nemohl usnout, přičítala jsem to právě tomu, že bylo horko. Ale včera ani dnes už žádný hic nebyl a je to to samé. ak buď si na to už zvykl, nebo to nebylo počasím. Do té doby měl režim takový, že ráno jsme vstali, byl vzůru tak 2 hodiny, pak asi 3-3,5 hodiny spal dopoledne, pak byl zas tak 2,5 hodiny vzhůru, pak spal odpoledne 3-3,5 hodiny, pak byl večer naposledy vzhůru, koupal se a uložila jsem ho na noc a v noci se 2x budil na kojení.

Nevím, jak "srovnat spánky", snažím se ho odpoledne dávat spát, ale neusne, nebo třeba jen na půl hodinky a zas je vzhůru. To je mi taky jasný, že by měl spát i odpoledne, ale když prostě neusne, tak co mám dělat. Není to tak, že bych ho nedala spát nebo ho furt vyrušovala...

Zkusím, jestli se to zas neupraví, když teď polevily ty vedra, ale co s tím jiného nevím 😒

lupinek82
30. srp 2011

@romcovaklarka Mě v těch vedrech malá taky špatně spala, pomohlo mi zabalit jí do pleny tak, aby měla ručky těsně u těla, pak se zklidnila a zabrala krásně. Ale nevím, jestli už na tohle nejste velcí...?

romcovaklarka
30. srp 2011

@lupinek82 To na nás bohužel nezabíralo nikdy 😒 Malej se mi z toho vždycky vyvrtěl a mohl se uvztekat. Navíc teď nově si zvykl vyplivnout dudlíka a dát si do pusy ručičku, takže kdyby nemohl, tak by mu to asi vadilo 😅 No budu zkoušet všechno možné, takhle to dál nejde. Dneska v noci spal dokonce 9 hodin a to mě ještě ani nebudil, vzbudila jsem ho sama a vyndala jsem ho z postele 😕

lupinek82
30. srp 2011

@romcovaklarka Ručku do pusy taky začíná zkoušet a pěkně si u toho pomlaskává...a to sem měla radost, že nechce dudlíka...

saminomimino
31. srp 2011

všechny zdravím,

potřebuji prosím poradit,
do 4 týdnů života dcery jsem plně kojila, od porodu nebyl problém ,chytla se už na sále,od 4 týdne ale začalo to co kdysi u syna,vztekání pouštění prsu pláč,asi týden jsem bojovala ale když se to nelepšilo přikrmila jsem,nejdřív stříkačkou později lahví pro kojené děti,od té doby kojím a přikrmuji,dnes dávám v příkrmu za den cca 150ml takže stále více kojím,někdy pěkně pije skoro celý den jindy už od dopoledne dávám UM příkrm,na večer máme záchvaty pláče,někdy je kojení téměř nemožné až po uklidnění si trochu napije ale pak proso odmítá a dokrmím,nic méně během dne prs neodmítá spíše je najednou líná taha,podle váhy vím že si odemně brala v průměru 40-70ml nejvíc si vzala 100ml,dokrmuji jen když vidím že je opravdu nespokojená,dělám to dobře??Mám ji dokrmovat i když se nakojí ale třeba míň,přikládám i po hodině,zkrátka jak si řekne,v noci pije 1x nebo vůbec,za to přes den ji mám u prsu pořád,jak se zprávě rozkojit,co dělám špatně,ráda bych se toto UM úplně zbavila
odsávat mléko mi nešlo,odstříkat už bylo lepší ale časově nemožné a stejně žádná sláva,dle mého mlíčko mám ale netuším tedy v čem je problém,můžete mi poradit.Mockrát děkuji 😉

anysek85
1. zář 2011

@saminomimino jako bych to psala já 😢 . Zrovna se chystám napsat nsprosto stejnou žádost o radu 😢

Maminy, prosím, poradte, co s tím 🙂

anysek85
1. zář 2011

Resp. mně zajímá jedna věc: Miminko má 2 měsíce (rovné), váží 5kg rovných. Když ode mě vypije 100 ml - tj. před kojením je na váze 5,35 a po kojení 5,45 - tak mu mám dát dokrm? Snažím se kojit co dvě hodiny, v noci 2x. Prostě mi jde o to, aby nestrádal a nebyl hladem a nevím, jestli má dost a dost mě to stresuje. Rve si ručku do pusy a cucá ji, jinak je celkem klidný, doposavad přibíral dobře, kaká 2x-3x za den, čurá taky dost.

saminomimino
1. zář 2011

@anysek85 to tedy podle mě příkrm nepotřebuje malá je spokojená i když si vypije 70ml to že si dává ručky do pusinyka neznamená hlad a pokud vyloženě neřve a prsu samo pustilo že už nechce je spokojeně najezené,já dokrmuji jen v případě kdy vím že si odmně vytáhlamíň než 50ml nebo když je po kojení neklidná uřvaná a u prsa se vzteká
a po dvou hodinách jestli ti puje kolem 100ml, to je nádhera a papá krásně,vůbec se nestrsuj!!

saminomimino
1. zář 2011

@anysek85 koukám že děti jsou v mnoha věcech podobné, dnes mi naše malá spala skoro 11 hodin přes noc,no přece ji nebudu na kojení budit ve 3 měsících když prospívá dobře a já jsem ráda že spím po dlouhém dni s dvěma prcky je to paráda,ale ráno mám prsa k prasknutí,prý ale když se kojívíce jak po 6 hodinách mlíčko se tak netvoří ale zase přes den kojím i po hodině až dvou,ne později,tak to zase laktaci zvedne,jsem z toho jelen,ale je to docela otravné,kamkoliv jedem tahám milion lahví teremosku mlíko a jetě kojím......chjo

anysek85
1. zář 2011

@saminomimino přesně...

nechce se mi rezignovat, ale ta nejistota je naprd... 😢 ted ty horka do toho...a nech děcko hladem, že... 😕

pak mě to ale kolikrát štve, že ho nacpu z flašky, protože řval a přitom řval, protože byl unavenej 😔, což jsem ale v tu chvíli neodhadla...prostě su z toho lehce nerv 😒 ☹

saminomimino
1. zář 2011

@anysek85 úplně to mám já,dám jí flašu a i sté třeba jen ucucne a já si pak vyčítám že to bylo zbytečné že to vypila i odemně ale jak to má člověk kolikrát poznat,ona je vůbec často po kojení furt protivná přitom prso nechce po kojení ho pustí a je spokojená ale tak 10 min 😒 a pak by i UM dala třeba jen 40ml tak proč už nechce prsa nechápu ☹ ☹

veruska007
1. zář 2011

@mikulka Ahojky, já mám dotaz ohledně kojení.
Malý má asi růstový spurt, v neděli začal 4.týden věku. Nevím moc, jak se chovat, on chce totiž pořád pít. Úplně pořád, nechá se odtrhnout od prsa max. na 10 minut, ve dne v noci. Snažili jsme se ho uvozit, uchovat... nic. ať nechám pauzu jakkoli dlouhou (10 min. až hodinu - déle ten řev nevydržím 😉 ), tak se vrhne na prso, jako by týden nejedl. Prsa se mi nalívají, takže to nejspíš není tím, že bych měla málo mlíka. Ale on má obrovské nároky - během chvilky vycucne dvě nalitá prsa, dřív měl jedno nalité na dvě nakojení.

A tak se chci zeptat, co s ním? 1. za jak dlouho to přejde. Máme to od neděle a začíná ze mě být zombie, spím max. 2h/noc. 2. mám mu vyhovět a stále ho kojit, nebo mu omezovat dobu u prsa? 3. mám mu dát napít, kdykoli si řekne nebo se ho mám snažit uchovat, unosit?

Dnes jsem poprvé vytáhla babyvak, malý v něm během chvilky usnul... a spí už asi 4 hodiny, což je po tom neustálém kojícím maratonu opravdu super... mám ho v něm záměrně uspávat nebo raději kojit? Malýho jsme převažovali na domácí kuchyňské váze a přibírá cca 260g/týden.

kometka5
1. zář 2011

@saminomimino pokud koukneš na www.kojeni.net, tak tam píšou, že pokud je pauza v noci víc jak 6hod. tak se mlíčko přestává tvořit. a je jedno, kolikrát kojíš ve dne, protože se mlíčko hlavně dělá v noci.toť teorie...
já to vím z praxe...u prvního dítěte jsem právě přestala kojit kvůli tomu, že mi malá spala od začátku celou noc..a teď u druhýho mám mnohdy nařízenýho budíka a vstávám a odsávám. někdy se mi budí co hodinu, někdy se mi budí jen jednou za noc a je to pak hned 1-3dn znát, že mám jakoby "prázdný" prsa...
a ještě k tomu množství...já jsem taky vážila kažýd kojení, byla jsem z toho hotová, protože byl hodně málo, ale dokt. mi řekla ,že pokud chci vážit, tak ať vážím třeba jednou za týden, jestli přibírá...tak to zkus spíš tak... 😉

ale jinak se omlouvám, jestli jsou moje rada tak trošku mimo...jsou to jenom moje zkušenosti...

saminomimino
1. zář 2011

@kometka5 jasný,díky mo,já tohle tuším vlastně i vím ale syn mi taky v noci pil jednou max 2x pak už spal celou noc a kojili jsme dlouho,takže mě teď překvapuje že je to horší,nic méně i po kojení ručně něco odstříkám,po noci i během dopoledne mám prsa dost nalitý,nepříjde mi že by mlíčko nebylo..
nevím prosím tě jestli když je každá plena počůraná znamená to že dítě prospívá,repsektive že má dosti všeho nebo se tím moc neřídit??

kometka5
1. zář 2011

@saminomimino jj, říká se, že musí mít 6-8 plenek počůraných...
a nezměnila jsi něco? sprcháč, aviváž, nemenstruuješ nebo tak? nějaká změna?
zkus ještě kojit v úplný samotě...já vím, že to mocnejde, mám to sama doma...i když já mám o rok starší malou...

saminomimino
1. zář 2011

@kometka5 nene všechno je stejný,začalo to 4 týdnem,stejně jako u syna,vztekání u prsu,pouštění zase chytání a záchvat,týden jsem ji trápila i sebe a začala na noc přikrmovat,nejdřív odstříkaným ale to byl boj,pač po každým kojení jsem třeba hodinu odsávala,nebylo toho moc ale na dokrm to stačilo,ale s malým to nešlo zkloubyt,vše se točilo jen kolem toho,pak příkrmy přibývali,z 6 kojení za den 3 přikrmím,v noci ráno a dopoledne jen kojíme a bez problému,odpledne a večer už je to býda,nechápu proč 😒 Dnes jsme celý den jen kojili ale nevím jestli byla malá dostatečně sytá,aji vímječeně dost spala,moc už mi přes den nespí tak se snažila asi zaspat hlad 😀 😀 no snad to nebylo tak zlé,po koupaní už únavou odmítala z prsa tahat cucla apak ho nechtěla dala 120ml UM a spokojeně chrupká,jinak by šla hladná spát,kdybych přikrmovala jen na noc tak bych byla spokojená 😉

jaa
1. zář 2011

@kometka5 Tak mě malá spala už v porodnici celou noc..Poslední kojo měla ve 22:00 a první v 5.00.:-)A mlíka bylo strašně moc,že jsem si po týdnu musela začít dávat budík na 2 ranní,protože bych asi explodovala.A,kojím stále a malé jsou za měsíc 3 roky🙂

lena592
2. zář 2011

Dobrý den mám syna je mu 8 měsícu už několikátou noc se mi budi po půl odině.stále kojím ale mléko už mám jen v jednom prsu tak že si myslím že mu to nestačí.večer mu cci dát kaši nebo ovocné mlíko ale jak je unavený tak odmíta a cce jen ode mě z o prsa.a v noci si nevezne jen ode mě.ctěla byc přestat kojit ale nevím jak to udělat můžete mi nějak poradit prosím začínám být zoufalá a unavená .-)

germaine
2. zář 2011

Ahoj mikulko, jsem opět zde a prosím o radu...malýmu budou 4m, poslední večerní kojení před osmou, tak nějak do hoďky spí a spí až do páté, šesté ranní. Když jsem se o tom zmínila před DR, tvrdí, že bych ho kolem půlnoci měla ještě vzbudit, zkontorlovat, třeba přebalit a tím si dá říct, a bude chtít nakrmit, že je to na tak malé mimi moc těch 10h v kuse. Mě to přijde jako blbost ho budit, plenku mívá poránu pročůranou jenom trochu, začne čůrat většinou až po prvním ranním kojení 😉 a nutno dodat, že teď ve 3,5 měsících váží už skoro 8 kilo, takže mu ještě přidávat jedno kojení mi přijde zbytečné. Jak to vidíte vy?
Další věc, stále kojíme přes den zhruba po dvou hodinách, po třech je spíš zázrak...vadí to, když už to není novorozeně?
A poslední DR mi říkala, že od 4m se začíná s příkrmama, ale podle Štěpánovi váhy mi to přijde zbytečně brzy, počkala bych až do toho 6m...kdyby byl nějak podvyživený, přikrmovat budu, ale není to od 4m brzo, když mlíka mám dost a zřejmě i dost výživné? Díky moc za rady Katka

jop
2. zář 2011

@germaine nejsem odborník, ale ze svojí zkušenosti radím určitě nebudit!!! Zaděláváš si tím na problémy se spánkem. Pokud mimčo prospívá, je naprostá hloupost ho budit. Buď ráda, že tak pěkně v noci spí.

germaine
2. zář 2011

@saminomimino Nazdar, koukám, že s tím spaním to máme podobný...a mě DR řekla, že ho mám budit, že tak dlouho je na tak malé mimi moc biz. můj dotaz dole. Což dělat nebudu, přece to je známka toho, že je spokojený 😉

germaine
2. zář 2011

@jop JO myslím si to samý 😉 naše DR je slušná doktorka, tohle byla zatím první blbost, co jsem od ní slyšela...

mkr
2. zář 2011

@germaine promiňte, ale vaše dr. je trochu mimo, určitě bych malého nebudila, zbytečně mu narušíte klidné spaní, s příkrmy taky nezačínejte, je brzo já sama u malé začala až od ukončeného 7 m, pokud malému vaše mléko stačí, tak není potřeba 🙂 a máte pěknou váhu 🙂, s tím častým kojením neporadím, ale možná na to má vliv to teplo a tak má víc žízeň

germaine
2. zář 2011

@mkr Jsem ráda, že si to nemyslím sama 🙂 jak se spaním, tak s příkrmy, dávám prostě na selskej rozum...no jsme ze západu Čech a u nás už asi pět dní horka rozhodně nejsou, takže tím to nebude 😒

marcet
2. zář 2011

@germaine rozhodně bych ve 4 měsících s příkrmama nezačala,u kojených dětí se má začít od ukončeného 6.měsíce,takže neni kam spěchat...S tím častým kojením přes den...já bych ho přikládala jak si prostě řekne.M8 dost počůraných plenek za den?

germaine
2. zář 2011

@marcet Jojo plínek máme min. 8-10 ks, prostě mi přijde že jak byli vedra, tak si zvyk a vyžaduje to pořád...

marcet
2. zář 2011

@germaine tak to je v pohodě,nevím,neřekla bych,že si na to může zvyknout,ale kdo ví 😕 Já třeba jeden den ho kojim po dvou,ale následující den si zase říká po třech,takže ono těžko říct...

germaine
2. zář 2011

@marcet Tak mi kojíme stále nejdýl po dvou 😀

marcet
2. zář 2011

@germaine a nesnaží se "jakoby"dohnat tu noc?