Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

evcounek
22. lis 2013

Ahojky, tak se tu musím taky zeptat. Mám skoto třítýdenní holčičku a jelikož moje bradavky jsou katastofa (ploché jak prkno) tak jsme v porodnici obstojně kojili přes kloboučky + dokrm speciální lahvičkou (prý jako když pije z prsu. Tu jsem si nakonec i koupila) po příchodu domů to šli s kojením z kopce a již tak 3 dny se malá nepřisaje na prsa vůbec. Odstřikávám jí a krmíme tou spešl flaškou. Možná je to také tím, že mám doma již jedno aktivní dítko a není na kojo klid. Ale co syn taky nebyl kojený a žije. Ten byl na sunaru už z porodnice.
Můj dotaz je ten, jak to udělat abych měla dost mlíčka a nemuseli jsme dávat sunar. V mrazáku mám zamražený +- litr mlíčka a v lenici vždy tak 2 dávky, ale mám pocit, že se mi prsa přestávají nalévat. Odsaji tak 120 ml z obou prsů a dcerka je docela jedlík a vypije tak 70 až 90ml. Jak mám zvýšit tvorbu mlíčka aby to dcerce stačilo.
Pokud je tu podobný dotaz tak se omlouvám a prosím odkažte mě na stránku kde je zodpovězen. Moc děkuji za odpověď

babusap
24. lis 2013

Ahoj Mikulko, mám chlapečka 2 měsíce a 3 týdny. Plně kojím a zatím nebyl žádný problém. Chlapeček ukázkově přibíral. Poslední týden mám ale pocit, že se při kojení topí. Zakuckává se a mlíčko mu teče ven. Od prsu se z chvíli odtahuje a nechce pít. V noci je ko jení v pohodě, ale přes den většinou takhle bojujeme. Zkoušela jsem už všechno možné...kojit v leže, miminko skoro v sedě, zmáčknout prso, ale nic nefunguje. Prosím o radu. Je možné, že se to zase upraví?? Začínám být zoufalá 😒 Díky!

chickkky
25. lis 2013

Ahojky, taky prosím o obecný dotaz 🙂
Všude se píše, že min. počet kojení je 8x za 24 hodin u kojenců. A z toho mají být 2 kojení noční, tak jen jak asi je rozmezí "nočního kojení". Od kdy do kdy to mám počítat, že se jedná ještě o noční kojení 🙂

Mám doma holčičku 3týdenní a mám problém s tím, že pijeme asi jen 6x denně nebo 6x za 24 hod.
Malá Anetka se mi většinou budívá jen jednou kolem 2hé ranní a pak až další kojení je třeba kolem 6té hod. Poslední kojení je voc a většinou jí bolívá bříško, tím, že pije tak v malých frekvencích. 🙂ětšinou kolem 21. hod., tak jsem se chtěla zeptat, zda ji ještě třeba vzbudit od těch 21. hod.??? Máme totiž problém, že ona si vypije až moc nejspíš. Máme doma i digi váhu, tak ji sem tam zvážím a vypije si na jednom kojení 100 ml a pak uspáváme a hongáme i 2hod. od kojení, pač ji bolí to bříško. :(!
Tak už nevím, jak jí ulevit, zda jí začit budívat v tu noc, ať se nám to trošku roztáhne. Jinak za 3 týdny jsme už přibrali kilčo, takže hlady určitě neplačeme 🙂

janakailana
27. lis 2013

Dobrý den, zrovna prožíváme růstový spurt, dle všelijakých příruček a rad na internetu přikládám syna k prsu co 1,5 hodiny, v noci 2x. V noci pije ukázkově, přes den je to katastrofa, nechce se přisát a křičí. Přes den mi u každého přiložení vydrží tak 2 minuty u jednoho prsu a 2 minuty u druhého, prostřídání u nás nefunguje, takže max. doba kojení je 4 minuty u obou prsou dohromady, Stačí tato doba sání, aby se mi laktace zvýšila? Děkuji za odpověď

prdecek
28. lis 2013

Dobrý den,

syn se sám odstavil od prsa, je to asi týden, kojila jsem ho už jen jednou a to v noci. Za jak dlouho se přestane tvořit mléko? je potřeba dojít na gynekologii na tu injekci na zastavení laktace? kolik stojí? díky

katywolf
29. lis 2013

@mikulka dobrý den...vůbec si nevím rady...mam doma 7 tydenní miminko...vše bylo v pořádku a plne jsem kojila a krasne pribyval...před par dny jsem zacinala pozorovat ze v odpolednich hodinách se mi při kojení vzpouzel...kopal nožičkama pobrekávala a furt poustel prs a zas ho rychle ,,lovil" a byl nervozni a pak tezko usinal...včera uz to bylo horsi , vecer jsem mu musela dat napit z obou prsů , ale vůbec to nestacilo , tak jsem mu udelala nutrilon a vypil 60 ml a pak v klidu usnul a ted rano , jsem mu musela dat opet napit z obou prsou a to nastesti stacilo ale bojim se ze na další kojeni uz zas bude ten jisty problém... co to tedy znamená ?udelala jsem chybu ,nevím si rady ... děkuju předem za odpověd ☹

janiart
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
katka82
30. lis 2013

@prdecek pokud se ti prsa moc nenalejvají a pokud netvrdnou a nebolí to tak určitě nikam chodit nemusíš a na injekci už vůbec ne 😉 většinou se po pár dnech samo mléko přestane dělat 🙂 můžeš pít šalvějový nebo mátový čaj 😉 ta pomáhají na zastavení laktace 😉
@katywolf tak to vypadá na růstový spurt 😉 zkusila bych před kojením namasírovat a připadně ještě nahřát prsa aby se malému mlíčko rychleji spouštělo a po kojení ještě zkusit odstřikat a tím zvyšovat laktaci 😉 a to hlavně v noci bo to se tvoří nejvíce Prolaktinu 😉 a určitě taky hodně pít(pomáhá i třeba Melta nebo Caro) a hodně jít a spát 😉 a hlavně nebejt ve stresu bo to je zabiják kojení 😉 případně můžeš kontaktovat laktační poradkyni ve svém okolí: http://www.kojeni.cz/poradci.php 😉 a co je taky super zavřít se smalým do ložnice-ty do půl těla svlečená a malý jen v plence a kojit tak abyste měli kůži na kůži 😉
sice nejsem laktační poradkyně,ale snad jsem trochu pomohla 😉

katka82
30. lis 2013

@katywolf a ještě něco-ty jsi neudělala žádnou chybu neboj nic vše bude zase dobrý🙂 koukni ještě sem je tam spousta otázek a odpovědí co se týče kojení: http://www.kojeni.net/index.php?option=com_pras... 😉

hamma
2. pro 2013

Ráda bych pozvala maminky z Prahy na podpůrnou skupinku pro kojící maminky. Je fajn, mít si občas s kým popovídat o problémech, které nás trápí nebo se podělit o své zkušenosti. Můžu vám pomoci i s potížemi, které zrovna řešíte. Jsem poradkyně pro podporu kojení.
Budu ráda, když přijdete!
Setkávání je každý pátek od 10 do 11:30 v KC Kampa, vstupné je 40 korun.

jhudcova
7. pro 2013

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na radu. Mám měsíční holčičku a poslední dny ji přestal stačit pravý prs. Po pravém musím ještě dokojit z levého. Malá je jinak nespokojená, začíná plakat a kopat nohama, rukama. Levý prs to snad zatím zvládá. Ale trochu se bojím zda ji budu i nadále stačit. Jím hodně, piju hodně, piju laktační čaj, pravý prs zahřívám, aby se tvořilo více, ale zatím to nepomáhá. Děkuji za radu.

lucca13
13. pro 2013

Dobrý den,
Mám 2-měsíční dceru...teď necelý měsíc odmítala prso, tak jsem odsávala a dávala jí to přes láhev...Odsávání už mně opravdu nebaví a celý den pomalu nedělám nic jiného než odsávám 🙄 mlíčko mi při odsávání zrovna dvakrát neteče a trvá to někdy i hodinu než odsaju potřebnou dávku 😖 (zkoušela jsem nahřívání, masírování, pití teplého nápoje, homeopatikum atd a nic - bez výsledku)
Nyní bych ji chtěla opět dávat prso, zkoušela jsem to a přisaje se, chvíli saje ale pak už nechce - je mi jasný že se ji nechce tahat :D
Mám nadále odsávat? Asi nemůžu přestat jen tak ze dne na den že? 😒
A občas ji dokrmuju UM Hami, je to jedlík 😅

emin
2. led 2014

Nevím, zda již není pozdě na odpověď. Jsem laktační poradkyně s certifikátem. Dle Vašeho popisu jde o častý jev, kdy mimi potřebuje zvýšit tvorbu mléka. Je běžné, že jeden prs nestačí a děláte dobře, že nabízíte druhý. Můžete to udělat i vícekrát za jedno kojení. Jen tak se tvorbu mléka zvýší. Častým kojením, střídáním prsů, případným odstříkáváním a nahříváním prsů. Můžete zkusit i bylinky. Většinou toto trvá 3-4 dny a pak se tvorba mléka upraví potřebám miminka.

emin
2. led 2014

@jhudcova Nevím, zda již není pozdě na odpověď. Jsem laktační poradkyně s certifikátem. Dle Vašeho popisu jde o častý jev, kdy mimi potřebuje zvýšit tvorbu mléka. Je běžné, že jeden prs nestačí a děláte dobře, že nabízíte druhý. Můžete to udělat i vícekrát za jedno kojení. Jen tak se tvorbu mléka zvýší. Častým kojením, střídáním prsů, případným odstříkáváním a nahříváním prsů. Můžete zkusit i bylinky. Většinou toto trvá 3-4 dny a pak se tvorba mléka upraví potřebám miminka.

emin
2. led 2014

@lucca13 Odstříkávání je opravdu velmi náročné a vyčerpávající. Mnohem víc než samo kojení. Malá patrně nechce sát z prsu, protože je to namáhavější než pití z láhve. Bylo by dobré si ujasnit, zda chcete znovu začít kojit, či nadále krmit z láhve. Přikrmovat můžete i jinými způsoby, nejlepší je tzv. sondou po prsu (http://nbci.ca/index.php?option=com_content&vie...). Mléko teče a zároveň je stimulován prs pro tvorbu mléka. Nahříváním a homeopatiky nic nezkazíte, ale zvýšit tvorbu mléka můžete jen zvýšeným odběrem (kojením či odstříkáním). Funguje to na přincipu čím více se odebere, tím více se vytvoří, nejvíce samozřejmě zabírá sání miminka)
Přestat s kojením můžete ze dne na den (poté budete při nalitých prsou odstříkávat do úlevy a po pár dnech (týdnech) se mléko ztratí). Obnovit kojení však už poté nelze.
Pokud chcete poradit detailněji, kontaktujte mě nejlépe přes www.mamakademie.net

jhudcova
3. led 2014

@emin Děkuji za reakci. Není pozdě, sice to trvalo asi déle, ale asi si malá opravdu zvýšila přísun🙂 Jste moc hodná, ještě jednou díky. Teď už ve 2měsících zrychlila sání na 10-20 minut a jen někdy je u prsu skoro hodinku, někdy 3/4. Někdo mi říká, že je to moc dlouho, ale je to před poledním spaním a večerním spaním, tak mám pocit, že to už ví a snaží se víc nacucnout. Tak ji nechávám.

emin
3. led 2014

@jhudcova Není zač. Hodina je opravdu už docela dlouho. Záleží jestli efektivně saje, což už asi sama poznáte (dlouhé pohyby brady s malou pauzou v poloze dole). Může je střídat s krátkými dudlavými pohyby, když "odpočívá", ale dlouhé sání by se mělo opět objevit. Pokud už nesaje efektivně, je na Vás, jestli ji u prsu necháte "se mazlit 🙂" ale o kojení v pravém slova smyslu už nejde. Dělejte to tak, jak Vám a mimču vyhovuje a okolí "berte s rezervou". Krásné dny.

tumovamisa88
4. led 2014

@mikulka Dobrý den, ráda bych vám položila dotaz ohledně ublinkávání... Mám šestitýdenního chlapečka a skoro po každém kojení několikrát ublinkává. I když ho odkrknu a není ve vodorovné poloze, jde to z něj ven, třeba i hodinu po kojení a několikrát za sebou. Často mu to vyjede i nosánkem, to pak jakoby chrčí a má nudličky. Kolikrát mám strach, že vyhodí vše co vypil. Nemáte nějakou radu co s tím? Moc děkuji.

emin
5. led 2014

@tumovamisa88 Dobrý den, pokud mimi nezvrací "obloukem vše" ale jde opravdu jen o ublinkávání a pokud prospívá a přibírá na váze, nemusíte mít strach. Dbejte na odkrknutí, podložte postýlku nebo rošt pod matrací na straně hlavičky, aby mimi bylo trochu "s kopce". Pozor na mačkání bříška apod.

jimmy1
5. led 2014

@tumovamisa88 moje dcera blinkala podobně jako váš syn, nikdo nic nechtěl řešit, protože prospívala na váze hezky, zahuštění nutritonem mělo efekt na blinkání, ale ne na kroucení se a vzpínání a brkání.
Problém se vyřešil vyloučením bílkoviny kravského mléka z mé stravy 😉

tumovamisa88
5. led 2014

@emin
@jimmy1 Děkuji za rady. 🙂 Chlapeček na váze prospívá, žádné jiné problémy nemá. Postýlku jsme podložili, poctivě odkrkávám a zdá se to lepší. Neblinká už tolik, ale tak normálně, že mu to sjede do koutku. 🙂 Nutriton jsme pro jistotu taky koupily, ale doufám, že ho nebudu muset používat. 🙂

pisis
6. led 2014

Dobry den, mam predcasne narozena dvojcatka a snazim se pro ne odstrikavat mleko, ale bohuzel ho moc neni. Dneska jsem si koupila piskavici a benedikt a chtela bych poradit ohledne davkovani. Ta piskavice jsou rozdrcena semene a nasla jsem, ze trikrat denne lzicku, benedikt mam ve forme caje, ale davkovani jsem nasla jen pro tobolky a tinkturu. Prosim, nevite nekdo, kolik mam pit toho caje? - Trikrat denne hrnecek? Dekuji moc.

mikulka
autor
6. led 2014

@tumovamisa88 Nutrilon určitě nedávejte, pokud kojíte 😉 Dejte malému ještě čas, spraví se to. Je dobré ho po kojení déle nosit, klidně i tu hodinku, 3/4, nepokládat ho.
A také je dobré ho nechat odkrknout i během kojení. Prostě chvíli kojte, nechte odkrknout, a pak zase pokračujte, pokud střídáte prsa, pak odkrkněte před vystřídáním. 😉
Možná se přepíjí, možná nasává moc vzduchu...

mikulka
autor
6. led 2014

@pisis Dobrý den, podívejte se na Laktoporadna tečka cz do sekce Otázky a odpovědi, je tam, jak zvýšit mlíčko.
Dobrá jsou i homeopatika, ale hlavně časté odtříkávání - přečtěte si to na stránkách.

pisis
7. led 2014

@mikulka dekuji, podivam se.

emin
7. led 2014

@tumovamisa88 Není zač, s Nutritonem bych ještě počkala. Mírné ublinkávání je opravdu zcela normální a časem se zpraví. Okrkávejte, noste, tak jak tu bylo uvedeno a užívejte si maminkování 🙂. Jako reakci na bíl kravského mléka jsem se s blinkáním nesetkala, to bývají spíš krvavé nitky ve stolici, příp kolika apod. ale nejsem vševěd🙂

suzancha
8. led 2014

Dobrý den, mohla bych poprosit o radu? Mám tří měsíční holčičku a kojím jí jen 5x - 6x denně. V noci spí 8 hodin v kuse a přes den krmím každé dvě hodiny, ale krmení nám trvá minimálně hodinu. Je možné, že už mám málo mléka, když potřebuje jíst tak dlouho a každé dvě hodiny? Na váze přibírá dobře 160 - 200g týdně a není uplakaná, tak by hlad mít neměla, ale já z toho mám pocit, že jí to nemůže stačit ☹

emin
11. led 2014

Dobrý den, buďte v pohodě. Pokud mimi prospívá, není velký důvod k obavám. My máme někdy tendence řídit jeho režim a dobu kojení podle svých představ. Pravda však je že hodinové kojení je opravdu dlouho. Max 45 min, záleží hlavně na délce tzv. nutritivního sání - tedy opravdového nasávání mléka do pusinky (poznáte podle toho, že bradička se v dolní poloze při sání na chvíli zastaví) .Rychlé dudlání pusinkou není k ničemu, malá tak může občas odpočívat při kojení, ale neměl by tento způsob převažovat, při něm malá nesaje, jen dudlá. Kdyby se prospívání změnilo, kojte prostě častěji, třeba i v noci (když se mimi začne hemžit, hýbou se oči pod víčky,zkuste ji přiložit). Vím, že časté kojení je únavné, ale vydržte. Případně kontaktujte nějakou lakt. poradkyni, aby Vám zkontrolovala techniku kojení a správné přisátí miminka. Maminky se někdy stydí, ale není na tom nic špatného a ujistíte se. Služba vyjde na pár set. Někdy toto poskytují i pediatři.

lennittka
11. led 2014

Dobrý den, čtu tady, že nemáme rozhodně kupovat Nutrilon, ale nejde mi vůbec odstříkat mléko 😒
Malého kojím přes kloboučky kvůli plochým bradavkám a jde mu to moc dobře, prospívá.
Ale odsavačkou ze sebe nic nedostanu, tudíž ho tu nemůžu nechat samotného hlídat přítelovi bez mléka, co s tím?

mikulka
autor
14. led 2014

@lennittka To je zvláštní, že nejde mlíčko odstříkat. Jakou máte odsávačku? S tím nutrilonem bych opravdu počkala minimálně do skončení šestinedělí... Zatím by malý měl vydržet alespoň dvě tři hodinky bez mlíčka. Pokud potřebujete být pryč déle, nejde ho vzít s sebou?
Je to bohužel tak, že pokud chce maminka kojit, je nějakou dobu s miminkem svázaná...