Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

lipetra
28. lis 2011

@mikulka Davame kvuli prdikum na radu od doktorky, nejdriv jsme meli Nutrilon Anticolikum, ale to nam nevyhovovalo a ted mame Hipp a spokojenost. Dostava ho jen obcas, vetsinou, kdyz jedeme do mesta a potrebujeme neco vyridit, tak dame prikrm a jinak kojime plne. Tak mozna ono to bude problem vtom, ze jeste neni zajeta laktace a jak treba nekojim jak jsme zvykly, tak pak mam plno predniho mleko a to zadni uz nestihne maly odsat a pak ma hlad. Doted jsem pouzivala odsavacku od Medely Swing, ale uz jsem ji vratila do pujcovny a ted budu pouzivat manualni od Aventu, tak snad nam to pujde odsat.

mikulka
autor
28. lis 2011

@gretuschka A už jste byla na gyndě po šestinedělí? Asi bych zašla, aby vás zkontrolovali.
Zkontrolujte, zda je dobře přisátá, jestli ji něco mezi jí a vámi netlačí, aby měla dobrou polohu na kojení a správné přisátí.
www.laktoporadna.cz technika kojení

Musí být co nejblíž k vám.

misa84
28. lis 2011

@mikulka tak hlasim, ze maly se rozhodl svuj zivot vybojovat, je deset dni po operaci, uz jsme prelozeni z jipky na standartni pokoj, nema uz vubec zadne hadicky, kabliky a pod a po 10 dnech jsme zacali zase kojit. povazuju za velkou vyhru, ze se mi podarilo udrzet mliko, vzhledem ke stresu, kterym jsem si prosla, i kdyz mam z odstikavani odrena prsa...dva dny byl vojtisek krmeny savickou, protoze jsme do nej museli dostat nejakou potravu bez toho aby se moc namahal...no a obavam se, ze to na nem zanechalo malinko stopy, chvilku saje ale pak prso v pusince jen tak jakoby prevaluje, jakoby nevedel co s tim. kojim i hodinu a vytahne si 30ml, takze zbylou dvacitku musim davat z lahve...snad se nam to jeste podari zvratit....

mikulka
autor
28. lis 2011

@misa84 Moc gratuluju, že jste to tak perfektně zvládli. Smekám!!!!

Jen pozor, pokud dáte mlíčko z láhve, pak už malý nebude chtít sát z prsu. Spletou se mu dvě rozdílné techniky. Byla by škoda s kojením kvůli láhvi skončit, když jste udržela laktaci!!!
On je určitě unavený z operace, ale dá se krmit stříkačkou s hadičkou, nebo je výborný suplementor, ten zároveň stimuluje prsa. Ale je dost drahý (myslím že tak 800,.).

Držím palce, a myslím, že máte vyhráno, malý bude v pořádku. 😉 A vy jste nadmíru statečná.

janakkk
28. lis 2011

@mikulka děkuju, a můžu z prsa mazaného Imazolem nebo Canestenem kojit? Samozřejmě bych před kojením prsa omyla od masti...a mám nějak řešit případný přenos do pusy miminka? zdá se mi, že mu začalo dost smrdět z pusinky...

blanciii
28. lis 2011

Dobrý den, doktorka mi dnes doporučila ukončení laktace, tak se chci zeptat na váš názor. Mám už přes 14dní zatvrlinu a dostala jsem do ní zánět - měla jsem 2x atb, zánět ustoupil, ale s tou zatvrdlinou to nehlo, je poměrně velká ve vnitřní horní části. Dávám tvaroh, po kojení leduji, před nahřívám, zkoučela jsem i homeopatika... Zítra ještě jedu za laktační poradkyní, ukáže mi jak správně masírovat před kojením, ale bojím se, že už nic nepomůže. Je vůbec možné po více než 14dnech zatvrdlou část ještě uvolnit? Doktorka mi dělala ultrazvuk, cysta tam není, tak by ani punkce nepomohla. Dnes mi brala krev a zítra budou výsledky a když tam bude stále zánět, mám si vzít tabletky na ukončení laktace :(

meleri
29. lis 2011

@mikulka ahoj mikulko, psala jsem tu kdysi kvuli prikrmu, maly ma ted osm mesicu a neco a nechce porad jist...zzacinam mit takovy zoufaly pocit ze ho budu kojit do puberty? nevim ale je normalni ze uplne odmita zeleninu? jedine co prijme je krupicka vecer, myslim ta kase pro kojence.

mikulka
autor
29. lis 2011

@janakkk Kojit ano. Podívejte se malé do pusy a kdyby tam měla bílé tečky, mohla by to být moučnivka. Když si nebudete jista, zajděte k dr. Někdy se to přenese z matky na dítě či naopak, ale nic vážného to není.

mikulka
autor
29. lis 2011

@blanciii jen mne zajímá, proč vám bylo doporučeno ukončit laktaci? Zrovna ta zatvrdlina by se mohla kojením vstřebat, když by se vám podařilo, dát k ní bradu dítěte.

Jinak je běžné, že zatvrdliny zůstávají po skončení laktace ještě dost dlouhou dobu. Pokud nejsou horečky, pak to moc nevadí. Pomáhá teplejší koupel po ramena, masáž ve sprše a hlavně z toho místa kojit a odsávat, aby se tam mlíčko nehromadilo.

K ukončení laktace musí být vážný důvod. Jinak je to ško pro mléčné žlázy a ještě větší stres pro dítě. Zvlášť, kyž máte tak malé dítě.
Léky na zakončení laktace se dnes už nedávají, divím se, že vám je dr. doporučila.

Pokud by měl být důvod k ukončení laktace ten zánět, pak si troufnu říct, že to je velice nešikovné řešení, které situaci může i zhoršit.

Koukněte sem: www.laktoporadna.cz Časté dotazy Problémy s prsy.

A ozvěte se, jak to s vámi vypadá, zda je k ukončení laktace oprvadu závažný důvod (operace, léky apod.).

mikulka
autor
29. lis 2011

@meleri Tady pomůže jen zkoušet a zkoušet. Nejen ale vařit nové věci, ale změnit i třeba misku,. a hlavně lžičku. Některým dětem vadí třeba právě ta lžička. Zkus vyzkoušet jinou, a když to nepomůže, krm malého prstem, nech jeho, ať si v jídle namočí prsty a pak olíže. U jídla ho zabav, a pak šup se jídlem do pusy.

!!!!! A ještě bych zkusila udělat příkrm tak, že dáš své odstříkané mlíčko, do toho jen malinko rozmačkané zeleniny, aby převládala chuť mlíčka. Postupně by se poměr upravoval.

Důležitá je teplota pokrmu. Musí mít fakt 37 st., vlažná, aby to měl tak, jak je zvyklý mít teplé mlíčko z prsu.

Zelenina, kterou vyzkoušej (ale možná jsi již vše zkoušela):
dýně, cuketa, mangold, tuřín - ten je lepší s něčím, brambor, mrkev, fenykl
Kupuj to ve zdravé výživě, jinak nemá zelenina skoro chuť.

Zkus ještě udělat jako by polévku, kde dáš dva až tři druhy zeleniny (třeba brambor, dýně, tuřín) , k tomu mlíčko.

On je to vždycky pech, když dítě nechce jíst, ale časem jedí všichni. 😉 Musíš prostě zkoušet a zkoušet a když jdete jíst, buď v klidu, at necítí napětí. Ono o nic nejde. Kdyby nejedl i nadále po všem, cos vyzkoušela, třeba ještě za měsíc, zase napiš a něco vymyslíme.
Ale třeba tu dýni děti docela jedí a když uděláš ten fígl s mlíčkem, půjde to. A taky tu jinou lžičku, nebo prsty, to taky dost může pomoci.

mikulka
autor
29. lis 2011

@lipetra To by mělo jít i tou ruční, akorát je to větší práce.
Hlavně ten Hipp nesmí dostat láhví, jinak by se s kojením rychle skončilo.

ilonne
29. lis 2011

@mikulka Dobrý den, jsme sice na lahvičce, bohužel se nám nepodařilo rozkojit, ale odsávám a malá ode mě dostává alespoň 2x 120 ml MM denně. Začíná mi však připadat, že mlíčko dochází. Chtěla bych se zeptat, zda je ještě možné zvýšit laktaci nebo je na to už pozdě? Malé jsou 2 měsíce. Děkuji za odpověď.

sarunatko
29. lis 2011

Nevím, jestli ten dotaz patří sem, ale zkusím to. Chtěla bych se zeptat, jak odnaučit dítě usínat u prsu. Moje dcerka usne přes den v kočárku v pohodě sama, ale doma (ať už večer nebo přes den) usne akorát u prsu. Zkoušela jsem všechno možný, prostě brečí, vzteká se a dám jí prso a během dvou minut spí. Zatím mi to tak moc nevadí, ale bojím se, kdybych třeba z nějakého důvodu musela přestat kojit, jak ji budu uspávat.

meleri
29. lis 2011

@mikulka dekuju! prave ze ted o vikendu jsem u delala tu dynovou polivku, dala jsem tam dyni brambor, kousek mrkve, petrzele, udelala jsem to na cibulce a bylo to fakt dobre vsichni to jedli jen on ne. :( pritom jsme byli na vikendu u kamaradky a tam tuto polivku jedl. fakt tomu nerozumim.
kupuju mu bio zeleninu nebo z trhu. udelala jsem domaci jogurty ale taky mu to nejede. ale nehodlam ustoupit 🙂 moc dekuju za podporu uz nekdy fakt ztracim chut to zkouset...

meleri
29. lis 2011

lzicku to jsme zjistili ze chce jen jednu urcitou a krmeni z prstu pomaha trochu ze si da vic rict...on by se v tom chtel namacet ale do toho se mi moc nechce 🙂

mikulka
autor
29. lis 2011

@meleri No, ony děti, které teprve začínají jíst, jsou konzervativní, a taky tomu musí odpovídat ta strava. Dote´d znaly jen jednu chuť.
Polévka, kterou jsi uvařila, byla určitě výborná, ale spíš pro dospělé. 😉 Kloučka máš ještě malého, takže to se vaří takto:

třeba tu dýni. Tu jen povaříš či podusíš s trochou vody a lžičkou másla. Toť vše. Nakonec přidáš své mlíčko. Maximálně dáš brambor.
Vždy musíš jen obyčejně uvařit ve vodě, nebo podusit, ev. udělat v páře. Bez koření, bez soli!!!
Takto se dělá všechna zelenina. Vždy stejně, podusit či uvařit, pak rozmačkat či namixovat, pokud by mu to líp vyhovovalo. Žádná cibulka, žádná sůl. 😉
Až si zvykne jíst, pak se může vařit trochu podobně jako bys vařila pro vás. To ale až od roka. Zatím je jeho jídlo pro nás nevábné, vše vypadá stejně, jako řídká kaše bez chuti. Děti to ale cítí jinak.

Jen ho v tom namáčet nech, pokud to ovšem ze své ruky sní. A jestli sní dvě tři lžičky, to je úspěch. Týden tři lžičky, další týden třeba 5, takhle kdyby postupoval, je to ok. Pak bys tedy vytrvala, dávala příkrm denně vždy ve stejnou dobu, na stejném místě, za stejných podmínek.

kris2008
29. lis 2011

ahoj,mam dotaz..mam dceru 3 tydny,bohuzel musela hned po narozeni na operaci -strev..takze kojeni u nas jeste ani nebylo..musi se pomalu zatezovat streva.. a tak odsavam a odsavam.. jenze mi prijde,ze mam mleka mene a mene..na zacatku sem mela z obou prsu za den celkem odstrikano 250ml-300ml..ted dam za poslendi 3dny ztezi 100ml..odstrikavam kazde 4hodinky a piju caj pro kojici matky od lerosu..muzete poradit co jeste vyzkouset? klasicke kojeni nas ceka za dost dlouho a ja nechci o mlicko prijit ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ i kdyz se divim,ze se tak uz nestalo po tom vsem stresu..diky za odpoved
@mikulka

janikovi111
29. lis 2011

Dodrý den, PROSÍÍÍÍMMMM o radu, mam chlapečka 2měsíce, kojím plně ale mám pocit že nemá dost. U doktorky příbírá dobře, i když jeden týden je to lepší a druhý slabší ale myslím že je to normální.....porodní váhu měl 2750g a 47cm narodil se v termínu, teď má 10týdnů a 4280g a 56cm. Mám malá prsa a pravé mam menší takže mín mlíčka ale v tom druhm je víc. První mu dávám to slabší ale netahá dlouho a kroutí se, potom pláče tak ho dám k tomu druhému a s toho pije i 10minut a klidně. Pije přes den tak co 2-3hodiny a večer taky, občas ho budím.Jak dokojm tak si ještě odsávám to slabší prso i když už nic neteče i 10minut. Přes den moc nespinká, usne tak na 15-30 minut a zase kouká ale je klidný nepláče až tak za ty 2,5-3hodiny začne plakat tak mu dám.Je to normální že neumí usnout přes den dýl? Není to třeba tím že mám mlíčka málo? Co mám udělat ať mám v tom slabším prsu více mlíčka? Piju tak 2-3litry čisté vody, kojenecký a fenyklový čaj. PROSÍÍÍMMM o radu!!!!!!!!!!!!!!!! Děkuji Jana

mikulka
autor
29. lis 2011

@kris2008 Kris, musíš odstříkávat každé 2-3 hodiny (to je minimum!!!) a to 10-15 min. z každého prsa. Nejlépe tak, abys měla 10 odstříkání za den a noc. V noci je potřeba odstříkávat též min. 2x.
Když by ke konci nic neteklo, nevadí, jde o stimulaci. Rozkojení trvá týden a ten týden se musí intenzivně odstříkávat (samozřejmě ideálně i kojit, ale to u tebe nejde, takže to musí zachránit odsávačka).

Miminko je ještě malinké, jste v šestinedělí a to se kojí 10-12x za den a noc, takže podle toho musí být i odstříkávání.
Je to důležité, protože právě teď se rozjíždí laktace. 😉

A musím říct, že jsi šikulka, že to zvládáš ještě po operaci!!

Miminko byste také měli krmit alternativně, ne láhví, aby pak šlo k prso. nebo Medelou Calmou, to je jediná povolená láhev od Laktační ligy.

bee9
29. lis 2011

@mikulka
tak se hlásím po kontrole, malá přibrala za 13dní 160g, za předchozích 14dní to bylo 100g, takže úspěch, podle váhy co mám doma teda vážila o skoro 100g víc, ale u Dr. sebou mlela a taky asi každá váha váží jinak.
Dr. říkala, že je to ok, že je celkově drobnější, i vyrostla takže celkově prospíváme 🙂
Děkuju moc za rady, budu asi dál kojit častěji, jen nevím jestli stále odsávat? Nebo už pomalu přejít z obou prsou na jedno? Dnes se mi udělala retence 😒 už poněkolikáté, myslela jsem si, že vzniká, když je moc mléka 😕

jezurinek
29. lis 2011

Dobrý den. Chtěla bych taky poradit. Malej se narodil 20.11. a v nemocnici jsem neměla žádné mléko, akorát mi pěkně ztvdrly prsa ale prý to bylo hormonálně, tak mě dali kapky na uvolnění mlékovodů a nahřívala jsem je před kojením, ale žádné mléko. Jednou se mi podařilo odstřikat 30 ml, a asi 2x 10 jinak pak už nic. Před každým kojením jsem musela vážit malého ale váha byla stejná i po takže jsme museli přikrmovat. Nevím jak stimulovat aby se mi vytvářelo mlíčko. Na víc musím ted krmit uměle, malelj šel z váhou dolů co nám propustily z nemocnice. Vždy malého přiložím na půl hodiny k prsu, ale nepoznám jestli něco vypil. Když zmáčknu prsa tím ve tvaru písmene C tak nějaké kapky mléka tam jsou. Děkuji za odpověď

blanciii
29. lis 2011

@mikulka dnes jsem byla za laktační poradkyní, taky říkala, že neukončovat, poradila mi jak masírovat atd. tak doufám, že to zabere. Techniku kojení máme spravnou i kojím bradičkou správným směrem. Ta zatvrdlina je tedy hodně velká řekla bych tak 1/4prsa.
Ráno jsem volala na výsledky krve a zánět už tam není, mám to jen mírně zvýšené, tak laktaci ukončovat nemusím. Doktorka jí chtěla ukončit kvůli zánětu, prý měla nedávno dva podobné případy a vždy jen střídali antibiotika až museli laktaci ukončit, tak že mě nechce trápit dlouho na atb, že to není dobré pro dítě ani pro mě. Taky mám alergii na penicilin, tak je zúžený výběr. Docela mě svým přístupem zklamala, včera jsem z toho byla v šoku, dala mi rovnou recept na ty léky na ukončení laktace. Taky jsem rodila předčasně z důvodu preeklampsie, kdy jsem měla hodně špatné jaterní testy, ale ted už jsou skoro v pořádku, tak to může být taky důvod, proč mě nechce cpát léky.
Dnes po návštěvě laktační poradkyně to vidím nadějně, snad do toho tedy nedostanu další zánět. Dělám vše jak mi řekla, zlepšení prý bude pozvolné, tak snad.
Ještě jsem se dočetla, že je na zatvrdliny dobrý lecitin? Zapomněla jsem se zeptat laktační poradkyně, tak jestli o tom něco nevíte. Ještě jsem kontaktovala homeopatku a má mi doporučit vhodná homeopatika.

mikulka
autor
29. lis 2011

@bee9 Retence vzniká, když se v nějaké části prsa nahromadí mlíčko a nejde ven, zůstane tam a ztvrdne. Pokud na to trpíš, doporučuju koupit lecitin. Zeptejte se v lékárně, kolik ho při kojení brát, obvykle se užívá 1-3x denně, podle toho,jak silný seženete.

Tady o zatvrdlinách: www.laktoporadna.cz Časté dotazy Problémy s prsy.

Kojit můžete i na střídačku, pokud již máte dostatek mlíčka. Možná bych ještě ale 14 dní počkala, ve 3. měs. bývá někdy spurt, tak až odezní (ne všechny děti ho ale mají!!!).

mikulka
autor
29. lis 2011

@bee9 Jo a gratukuji, že jste se rozkojila a že krásně přibíváte!!!! To mám vždycky radost.

mikulka
autor
29. lis 2011

@janikovi111 Dobrý den, zkuste to udělat naopak, dát k silnějšímu prsu a pak nenápadně přesunout ke slabšímu. Ale dost brzo, pak třeba zase zpět k tomu "lepšímu".
Některé děti takhle spí. Spánek se u nich teprve tvoří a intervaly se prodlouží postupně. Ale zkuste ho dát odříhnout, a pak zase přiložit, jestli si ještě nedá.

S tím odsáváním to děláte dobře. A i když nic neteče, jde o stimulaci, takže to je ok. Většinou se to zlepší až po týdnu intenzivního odsávání. tedy á 3 hod. 10-15 min.
Někdy se ale stane, že v jednom prsu, většinou je to to menší prso, je mlíčka míéně, je tam třeba menší žláza i tkáň. To má většina žen, v jednom prsu více a v druhém méně mlíčka.
Uvidíte po tom týdnu odsávání.

mikulka
autor
29. lis 2011

@jezurinek Vy jste tak krátce po produ, zže u vás je téměř 100% šance, že se rozkojíte.
Musíte ale najet na intenzivní stimulaci laktace.
Zde návod:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice.

Důležité je kojti 10-12x denně, poté odstříkat 10-15 min z každého prsa. Když neodstříkáte nic, je to jedno, jde o stimulaci.

UM dávejte zásadně alternativně, nikdy ne láhví, to by byl s kojením konec.

jezurinek
29. lis 2011

@mikulka dávám mu umělou výživu stříkačkou

mikulka
autor
29. lis 2011

@blanciii Jste šikulka, jak pěkně jste to rozjela! Ano, lecitin jednoznačně doporučuju. Kupte si ho, je volně prodejný.
Zánět už znova nedostanete, jen pěkně často kojte a odsávejte, to vám asi lak. poradkyně vše řekla.
Někdy zatvrdliny vznikají i dále, ale pokud nejsou vysoké horečky více jak 2 dny, není to většinou zánět.

viz www.laktoporadna.cz časté dotazy problémy s prsy

bee9
29. lis 2011

@mikulka super, lecitin koupím, děkuji moc za všechny rady a doufám, že už vás nebudu potřebovat 😉 samozřejmě to nemyslím nijak zle. Snad nám přibývání vydrží.

glowix
30. lis 2011

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu..Mam 2,5 mesacnu dcerku a mame problemy s kojenim, hneva sa a place na prsniku, doteraz som mala vela mlieka a tieklo jej prudom, ale teraz mam menej a nechce papat, place az hystericky..A este jeden problem, prehltne strasne vela vzduchu ked papa, aj ked sa snazim jej dat bradavku do ust spravne, aj tak si nevie vytvorit taky podtlak a nechce poriadne otvarat ustocka ani ked jej prechadzam po hornej pere...