Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
21. črc 2015

@lucinka58 Dobrý den, kojte dál z obou prsou, resp. tak, že nakojíte z jednoho a druhé nabídnete také a necháte na miminku, kolik vypije. Nyní má malinkatý žaludek, který se snadno naplní a díky nedovírající záklopce mezi jícnem a žaludkem miminko blinká. Je to zcela normální, postupně se to zlepší. SNažte se jej chovat vertikálně, příliš s ním po kojení nemanipulovat. Pokud opravdu jen ublinkává a neblinká obloukem dodálky, je vše normální.

emin
21. črc 2015

@monikakladno1980 dobrý den, nemyslím, že je někde problém 380 za měsíc není žádná tragedie, miminka se více rozhýbají, mají větší výdej energie a váhová křivka již tak strmě nestoupá. K NUtrilonu - ani na lžičce nevidím důvod. Děti mají v tomto věku spoustu zájmů, kojení je jaksi mimochodem, navíc, zdržuje od rozdělané práce - poznávání světa. Zkuste kojit v klidnu, někde, kde není moc stimůlu, zkuste polohu na fotbalistu, kdy můžete s miminkem navázat oční kontakt. Délka kojení není zásadní, i za pár minut si může vysát potřebnou dávku. Pokud byste chtěla laktaci zvýšit, zkuste nabízet prs častěji. Zárveň pozor na závádění příkrmů, nenahrazujte kojení příkrmem, ale přidejte příkrm k běžnému kojení na požádání. Držím palce.

emin
21. črc 2015

@blongelina81 Dobrý den, máte pravdu lahvička může kojení zkomplikovat. Zkuste cévku po prstu či lžičku. čajíku nemusí být mnoho. Frekvence dokrmu lahvičkou je ošemetná. Jsou děti, které rozhodí byť i jedno nakrmení lahví a jiné, které zvládnou kojení i dokrm dlouhodobě. Krizové období bývá mezi 3-4. měsícem. kdy děti lahvičku mohou začít preferovat. Přeji, ať vše zvládnete.

catchulinecka
22. črc 2015

Dobrý den, moc prosím o rady...Moje malá má měsíc. Kojím od začátku celkem v pohodě, malá přibírá hodně, až doktorka říkala, ať není tlusťoučká 😀 ale posledních pár dnů se přisaje, hltá hltá a pak ke konci se začne dost vztekat. Z porodnice mám instrukce, že mám dávat každé kojení jedno prso a střídat...ale co když jí to nestačí, co když je tam málo mléka? tak mám dávat při jednom kojení obě prsa? a večer jí dávám cca v 21hodin a pak se budí na další kojení až tak ve 3 ráno...není to pozdě a nemá to třeba špatný vliv na to kojeni? ach jo, to je věda, to kojení ☹ ani nevím na koho se obrátit...Budu ráda, když poradíte, děkuju!

dar22
22. črc 2015

dobrý den,potřebovala bych ještě jednu radu,malá 4 měsíce od počátku pěkně přibírala (250g za týden) po třetím měsíci už jen tak kolem 120g a teď za posledních 11 dní jen 150g.přes den kojím jak si řekne,tak co 2hodky a v noci co 3 někdy i víc nebo míň.Teď už 2 den pozoruji,že malá malo pije,tahá sotva 2-3 minuty a pak už nechce,ani moc nečůra,ale to vzhledem k tomu jak malo pije chápu.Je i taková protivnější.Čím to může být? A jak to udělat aby se napila dostatečně?děkuji za odpověd.Ještě dodám porodní váha 3500g a nyní ve 4 měsících 6490g

ladyhacek
23. črc 2015

Ahoj prosím nevím zda i v tomto my poradíš
Malý je plně kojen a přibírá - za měsíc půl kila. Jsou mu už 4 měsíce a zastupující doktorka nám poradila začít už s příkrmy a na večer s kaší, ale to se mi zdá zbytečné když mu moje mléko stačí a prospívá. Prý se má začít kvůli případným alergenům, ale někde se uvádí do 6 měsíců plně kojit a někde právě, že už po 4 měsíci začít pomalu se zeleninou.
Tak kde je pravda? Mám už začít s příkrmy? Máme doma vlastní cukety a dýně, které postupně začínají dozrávat, takže přikrmovat není problém. Ale říkám si, že je to zbytečné když tak pěkně prospívá. A kaše na večer se mi také nezdají? Malý se v noci budí 1x na jídlo.
Vím, že nakonec si to musím rozhodnout sama zda nadále jen kojit nebo už začít s příkrmy, ale teď jsem zmatená a vůbec nevím co bude nejlepší.
Chtěla jsem plně kojit do 6 měsíců.
Moc děkuji

hma
23. črc 2015

Ahoj, ráda bych se zeptala na správnou techniku podávání umělého mléka přes injekční stříkačku? kam mám dát stříkačku - přímo zasunout s prstem do pusy nebo mít v puse jen prst a stříkačkou tam vždy trochu kápnout? a jak rychle pouštět mléko do pusinky dítěte? a může u toho dítě ležet nebo musí být ve svislé poloze? strašně s tím bojuju a nevím, jak na to :( musíme přikrmovat, protože malá vůbec nepřibírá :( a jak mám nutrilon ohřívat? můžu si připravit trochu do zásoby pak to např. ohřát ve vodní lázni? jsem ze všeho tak vykulená, že jsem všechny informace a rady, co mi říkali dnes v nemocnici, úplně zapomněla :( mockrát děkuju za radu!

lucisuska
23. črc 2015

Holky, prosím, poraďte mi, jestli někdo ví jak.. Malý málo přibírá (60 g/týden), tak jsem se rozhodla, že ho budu dokrmovat rýžovou kaší Sunarka (50 ml vody a jednu polévkovou lžíci té kaše) - je to 3x méně vody a 5x méně kaše než je v návodu, aby se ta váha trošku zlepšila a já zároveň neměla špatné svědomí, že mu toho dávám moc. Zatím jsem ho dokrmila takto dva večery a potom dokojila. Pak jsem si to nějak rozmyslela, že tomu dám ještě šanci a budu jen kojit jako doposud. Myslím, že malý přibíral v rámci možností dobře. Porodní váha 3,7 kg a teď skoro v pěti měsících má 6,3 kg. Je mi jasné, že se nedostaneme na dvojnásobek porodní váhy v půl roce, ale prostě je asi drobnější.
Dnes jsem kojila 10x - 11x (o půlnoci, 2:15, 5:15, 6:30, 9:15, 10:30, 13:00, 15:00, 17:15, 19:15 a počítám, že ještě jednou budu). Častěji už nechci, protože malý potom zvrací. To kojení trvá asi 15 minut. Malý tak 3 minuty saje a potom se začne odškubávat a buď si "povídá" a točí se na druhou stranu, potom zase na mně, přicucne se na 10 vteřin a zase to samé nebo se směje nebo brečí a kope do mně a mlátí okolo sebe ručkama. Tohle dělá při kojení vleže i vsedě. Jinou polohu neznám a ani neumím. Ještě jsem kdysi zkoušela tu savčí polohu, ale ta nám nevyhovovala - mám velká prsa, takže když ležím na zádech, mám každé v podpaží a malý byl strašně nabok a nelíbílo se mu to.
Pro to, abych měla dostatek mléka piju denně 1,5 litru Cara, celkem tak 5 litrů tekutin, piju kojící čaj od Nobilisu, momentálně kojím jen v kalhotkách a podprsence a malý má na sobě jen plenku, takže kontakt kůže na kůži asi funguje, chovám, mazlíme se, jím vyváženou stravu, střídám při kojení obě prsa, nahřívám ve sprše. Když jsem zkoušela odsávat - ruční i elektrickou Medelou nebo ručně po nahřátí a masáži ve sprše, tak to nešlo. Po deseti minutách jsem měla pár kapek na dně té lahvičky.
Malý se mi každý večer u kojení vzteká, brečí, odškubává se a když jsem ho dávala odříhnout, tak nic...přitom vždycky si odříhne. Mám strach, že si nic nevytáhl. Když zmáčknu prsa, tak nic nevyteče. Co mám dělat? Mám mu zase dát dnes večer kaši? Mám si zítra půjčit váhu a převažovat před a po vážení? Mám si jít koupit homeopatika (ze začátku jsem je brala - asi deset těch tubiček)? Jsem už zoufalá... Moc děkuji za rady.

asadek
23. črc 2015

@hma já dávám ukazováček do pusinky (první článek) a z boku zasunu stříkačku - v té musí být nasáté ještě trochu vzduchu aby to teklo a malá tahá a saje mlíčko

asadek
23. črc 2015

@hma jo a stojím přitom za hlavičkou malé, takže buď za hlavou u kolíbky nebo si ju na přebalováku otočím hlavičkou k sobě a mléko určitě nestříkat, ať se miminko snaží, my sme tak hezky rozkojili - nejdřív přiložit a zkusit nakojit a potom dokrmit 🙂

emin
24. črc 2015

@catchulinecka Dobrý den, dle popisu je vše ok. Malá se může vztekat z různých důvodů, možná se mírně sníží tok mléka, které zpočátku teče silně. To bývá častý důvod. Prsa bych dávala obě - kojte tak, že nakojíte z jednoho a druhé prostě nabídnete, mimi vypije, kolik potřebuje. Někdy více, jindy si jen cucne. S příliš velkým váhovým přírůstkem se nestresujte, kojené mimine NEMŮŽE PŘIBÍRAT PŘÍLIŠ. Prostě tak, jak je nutné, kojení není na tloušťku, oproti UM, kdy se o překrmování dá hovořit a dochází k němu velmi často. Tedy kojení neomezujte. Pokud takto prospívá, pak i noční kojení v 21 a 3 hodiny je ok. Není důvod k obavám, buďte ráda, že Vám to pěkně jde a užívejte maminkování.

emin
24. črc 2015

@dar22 Dobrý den, někdy se v tomto období dostavují první potíže, které maminky lecky vyřeší UM s tím, že začaly mít málo mléka. Zkuste toto - střídejte obě prsa víckrát za jedno kojení, vždy když již po těch pár minutách mimi nechce zkuste prs stlačovat, pokud se stále durdí, nabídněte druhé prso. Takto můžete i vícekrát za jedno kojení. Zkuste také prokojit pár nocí, vezměte mimi do postele a kojte v noci průběžně, pomůže to opět trochu pozvbudit laktaci. Nedávejte dudlík. POkud by se kojení nezlepšilo, od ukončeného 4. měsíce můžete již začít se zeleninovým příkrmem a přitom stále kojit. Je to vhodnější, než začít dávat UM. Nemyslím ale, že je to nyní potřeba, váha je stále v normě, přírůstky s přibývajícím věkem klesají, mimi se více rozhýbe, takže týdenní přírůstky 250g již čekat nemůžeme. Držím palce, až se vše zlepší.

emin
24. črc 2015

@ladyhacek Dóbrý den, nejste zmatená sama. Nyní jak v médiích tak i v odborných kruzích jdou proti sobě dvě doporučení - začít po ukončeném 4. (alergologové) či po ukončeném 6. (gastroenerologové) měsíci. Osobně radím spíš počkat, zvlášť, když kojení pěkně jde. Pozorujte mimi, ono Vám samo dá najevo, že by si dalo - miminka začnou velmi intenzivně pozorovat, jak jíte, otevírají pusinku a slintají. Měla by zvládnout vzít předmět a cíleně jen pustit v pusince - tedy jakoby se nakrmit sama - to je doba , kdy jsou zralá na příkrm. Určitě bych také nezačínala kaší (osobně nejsem zastánce zvláště mléčných kaší plných UM vůbec). Začněte s jednodruhovou zeleninou - mrkev, cuketa, pastinák, červená řepa, špenát, brambor atd. Ale až bude ten správný čas - a nebojte se, poznáte to, takže, jestil se Vám to teď nezdá, nedělejte to, nic miminku neuteče a MM je pro něj stále zcela nutričně dostačující.

emin
24. črc 2015

@hma Dobrý den, v případě dokrmu stříkačkou dáte prst do úst miminka tak, aby začalo sát - tedy hodně dozadu na pomezí tvrdého a měkkého patra a poté stříkčkou pouštíte mléko po prstu. Osobně radím pořídit si cévku CN01 (zdravotnické potřeby) a pokud se mimi přisává, přikrmit ho přímo na prsu. Pomůže to také laktaci a správnému sání miminka, protože saje prs. Více info najdete na infookojeni.net, kde je i ukázku dokrmu cévkou. Také bych pouvažovala o pozvání LP, nic není ztraceno, rozkojit se dá i týdny od porodu. Držím palce.

emin
24. črc 2015

@lucisuska Dobrý den, váhu nepůjčujte, stejně by přesné hodnoty neukázala, homeopatika nic nezkazí, takže proč ne. Děláte vše co můžete a děláte to správně. S kaší bych nezačínala, v tomto věku můžete dát již zeleninový příkrm a je vhodnější než porce Sunarky s UM. Nevím, zda střídáte prsa, zkuste to, Kojíte v noci velmi často a kůže na kůži, to je dobře. Používáte dudlík? Pokud ano, nedávejte. Nedostával občas lahvičku? Pokud ano, nedávejte. Zkuste prsa vystřídat i několikrát za jedno kojení, prostě když se již vzteká, vystřídejte. Můžete prs zkusti stlačovat - hodně nahoře, ne u bradavky, abyste tok mléka zintenzivnila. Mimi se vzteká a odpojuje patrně proto, že tok mléka se snížil. Držím palce.

jitrenka69
24. črc 2015

@emin Děkuji moc za odpověď. Zatím se připravuji, čekám dvojčátka, tak jsem si myslela, že budu asi odsávačku potřebovat. Mám navíc velmi nesouměrná prsa, v těhotenství je to ještě znatelnější, ale to asi snad neznamená, že jedno by mělo méně mléka. Vím, že tuková žláza není mléčná žláza. Mám ještě jeden dotaz, ohledně bradavek. Může vadit to, že jsou poměrně velké? Ještě jednou moc děkuji.

emin
24. črc 2015

@jitrenka69 U dvojčátek občas je vyšší riziko předčasného porodu, pak je odsávačka někdy potřeba. Přesto bych k její koupi přistoupila až poté, co tato potřeba nastane. V nemocnici jsou odsávačky k dispozici, poté si pořídíte svou. Souměrnost ani velikost bradavek není pro kojení zásadní, malá velká - kojit se dá z každých 🙂. Především se snažte co nejdříve miminka přiložit a kojit dle poptávky, zkuste se poptat již nyní po dobré LP v okolí, která by Vás podpořila i poté. Držím palce.

radu152
24. črc 2015

Prosim vas.. jak poznam ze mam zaňet prsu ? Nekojim uz 14dnu ci vice v jednom prsi citim bouličku a to prso mi pobolivá," a jeste jedna otazka jak poznam ze mam zanet spodku dnes celi den mi vytejka jakoby neco byleho jako vytok a pritom sem se myla pri každem wc ci stolici jen vodou .. dekuji moc za rady odpovedi hezky vecer vsem 😉

teenyel
24. črc 2015

Dobrý den, řada bych se zeptala. Rozjela se nám laktace, ale já si teď nevím rady....mléko odsavam odsavackou a pak malou krmime lahvickou. Ale odsaji mnohonásobně víc, než malá spotřebuje. Jde o to, že ještě včera nebylo nic a dnes jak se to nalilo, tak mě to vyhání odsavat po méně jak 2 hodinách, prsa bolí a mám je pořád úplně tvrdá.....dá se to nějak zmírnit? Nebo co s tím? Bojím se, že když budu oddávat tak často, bude se tvořit víc a víc a já budu k odsavacce prilepena pak nonstop :-/

emin
25. črc 2015

@radu152 Dobrý den, zánět prsu - mastitida se projevuje jako silná bolest části či celého prsu, provázena teplotou či horečkou, často je prs tvrdá a bolestivý na dotyk. Nemyslím, dle popisu, že je to Váš případ. Co se týče gynekologických potíží, bohužel Vás musím odkázat na odborníky.

emin
25. črc 2015

@teenyel Dobrý den, nejprve se zeptám, proč nekojíte přímo. Nyní má miminko ještě nízkou spotřebu, ale postupně, a poměrně rychle denní dávky miminka stoupají a pokud se nekojí a pouze odsává, laktace se nepřizpůsobuje potřebě miminka ale často i rychle klesá. NYní došlo k bouřlivé laktaci, to je dobře, tělo reaguje na příchod miminka a tvoří mléko. Je to však jen začátek, nyní je třeba kojit, aby se laktace upravila potřebě miminka. Odsávání, ač nyní dávka odsátého mléka převyšuje poptávku, není nikdy tak efektivní jako kojení. Můžete sice patřit ke skupině žen, které dlouhodobě dokáží odsát dostatek ale valná většina bohužel ne, odsávání je také časově i fyzicky náročné a dlouhodobě velmi únavné. Pokud je to možné, pokuste se kojit, mléka máte evidentně dostatek. NAvíc podáváním mléka v lahvi se miminko učí chybně sát a může mít poté potíže sát přímo z prsu, kde se technika od sání lahve velmi liší, používají se jiné svaly, saje se jiným rytmem. Zkuste se poptat na doboru LP v okolí, která by poradila. Držím palce.

teenyel
25. črc 2015

@emin nekojim přímo z více důvodů. I mimo těhotenství jsem nesnesla doteky na prsou, poté se to stupnovalo, je mi nepříjemný i vlastní dotek. Mám i velice citlivé bradavky a možná z toho psychicky blok, že je pro mne takový kontakt naprosto nemyslitelný ☹ proto jsme rovnou pořizovali vše potřebné k odsávání, aby aspoň dokud to bude možné dostávala malá MM. Nechtěla jsem to vzdát úplně a sáhnout po UM. Nejhorší je teď ta bolest, protože prsa se nalevaji opravdu strašně rychle. Tak se snažím vydržet déle a odsavat méně, abych to třeba ještě nezrychlila. Momentálně odsaji a za pul hodiny bych nejraději sahala po odsavacce znovu, jak jsou prsa tvrdá, bolí a vypadají jako by měly prasknout. ☹

nada99
25. črc 2015

Dobrý den, máme týdenního vnoučka a špatně saje. Většinou při kojení spí a dcera jen neustále musí budit. Śpatně se přisává a málo přibývá na váze. Dcera odsává a vpravuje mu mléko do pusinky stříkačkou. Nechce to vzdát a ráda by kojila, ale je to zatím problém. Maličký, když začne trochu sát za chvíli se odtrhne, začne plakat, kope nožičkama a je velmi neklidný. Prosíme o radu. Naďa.

radu152
26. črc 2015

@emin dobry den ale i tak dekuji

blongelina81
26. črc 2015

já měla podobný problém jak má paní Teenyel ale zkusila jsem to a ted to jsou pro mě jedny z nej chvilek co strávím s malou ikdyž se někdy vzteká atd... Je to nejlepší zkusit než to hned vzdát. 🙂

hma
26. črc 2015

@emin dobrý den, děkuji za rady. ze stříkačky jsme "museli" přejít na lahvičku, aby byla malá schopná do sebe dostat víc mléka a trochu začala přibírat. z prsu si bere málo (ale přisává se dobře), nevydrží dlouho sát nebo možná že nemám dost mléka a tak nám byl doporučen postup zkusit kojit cca každé 2-3 hodiny vždy 2x 15 minut z obou prsů (což zatím malá tak dlouho nevydrží) a dokrmit z lahve. snad se mi mléko ještě vytvoří, když jsme režim takhle upravili. zatím si ode mne zvládne vzít jen cca 40ml, zbytek musíme dokrmovat. myslíte, že je tu šance, že se začne mléko tvořit a že se rozkojím? a co byste radila, aby se to podařilo? kojím špatně nebo málo nebo co mám dělat jinak? po LP se budu muset poohlédnout, o nikom z okolí Č.Krumlova nevím a nemám s tím vůbec zkušenosti...

emin
26. črc 2015

@teenyel Chápu, laktace se postupně opravdu upraví, odsávejte při tlaku raději ručně, je to šetrnější a ruka zpravidla umí prs uchopit jemněji, než odsávačka. Mléko si uchovávejte a zmrazujte, vydrží až 3 měsíce a může se hodit, kdyby mléka ubývalo. Držím palce, ať se vše upraví brzy.

emin
26. črc 2015

@nada99 Dobrý den, toto je přesně případ pro kontakt a schůzku s dobrou LP, mamince by vše ulehčila. Takto na dálku mohu poradit toto - kojit co nejčastěji, jakmile začne mimi u prsu usínat, stlačovat prs - palec nahoře, prsty dlaně dole v horní části prs a mačkat, ne ždímat k bradavce. Pokud stále usíná, vystřídat prsa. Vystřídat může maminka i několikrát - 3-4x za jedno kojení. Na dokrm si pořiďte cévku CN 01, jeden konec namočíte do sklenky s mlékem, druhý vsunete miminku cca 1cm do koutku úst přímo při sání z prsu. Mimi si rychle nasaje mléko ze sklenky. učí se tak sát a sáním se navíc stimuluje laktace. Ukázku najdete na infookojeni.net. Držím palce.

teenyel
26. črc 2015

@emin moc děkuji 🙂 už se nám povedlo to trochu srovnat, pravda, chvíli jsme chladili. Ale teď už je to tak nějak dobré, prsa už neboli, jen mírně 🙂 odsavacka mi připadá celkem setrna, bradavek se skoro nedotýká a ani je z ní nemám precitlivele 🙂 takže konečně doma zavládla spokojenost a odhodlání, že to bude fungovat a půjde to 🙂 teď se pereme s tím, že z levého jde málo, že odsavam třeba 15 min úplně do prázdna a jde třeba 30-40 ml, zatímco pravé jede, odsavam jen do úlevy a třeba za 10 min zvládneme 50-70 ml a pořád by šlo další. Takže nedostatek nemáme, ale častěji odsavam levou stranu, abych to rozpohybovala 🙂 myslíte, že to zabere? Je to časté, že je takový rozdíl v prsou? Děkuji.

emin
27. črc 2015

@teenyel Ano, mezi prsy bývá často rozdíl i při kojení bývá jedno oblíbenější. Častější odsávání může pomoci, ale jak jsem psala, dlouhodobé odsávání zpravidla poptávku miminka neuspokojí a laktace postupně klesá. Jak psala @blongelina81, neházela bych kojení hned za hlavu a zkusila to, můžete být překvapená, že to není nepříjemné 🙂. Držím palce, aby Vám vše šlo.