Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

almara2
9. srp 2015

Ahoj, plně kojím skoro 3 měsíční dítě. Prs nabízím kdykoli se mi zdá, že by mohl být hladový. Je třeba dávat v těchto vedrech i jiné tekutiny? Myslím tím vodu, já bych řekla, že ne, ale okolí na mne tlačí. Doma máme aktuálně 27, ale malý je dole v kočárku, tam je max 22. Máme starý dům. Děkuji za odpověď.

emin
9. srp 2015

@almara
@hapovab
Tato odpověď je pro obě. Pokud je dítě plně kojení tzv. na požádání, v horku je prs matkou aktivně nabízen a dítě pije dostatečně, pak není třeba dávat jiné tekutiny. Ani lžičkou ani jakkoli jinak. MM pokryje potřebnou dávku tekutin. Dehydrataci poznáte podle toho, že mimi nečůrá (min 6 plen za 24 hodin), moč je tmavší, zapáchá, propadlá fontanela na hlavičce, suché sliznice, okoralé rtíčky.

emin
9. srp 2015

@paja424 Dobrý den, genciánka pomůže max v případě kvasinkové infekce. Toto spíš vypadá na ragády vinou chybné techniky přisávání. Dbejte na maximálně otevřenou pusinku miminka (videa najdete na infookojeni.net), Mazejte Purelanem, kokosovým olejem, skvělé jsou hydrogelové polštářky Medela. Pouvažute o LP, pokud byl ten samý problém s prvním miminkem, možná opradu může být drobná chybka v držení a přikládání miminka, které se můžete snadno zbavit. Držím palce.

ajurka
9. srp 2015

dobry drn, chtela bych se zeptat.. porad kojim sveho 17m syna.. po mm my hrozne pribiral.. 500g tydne do pul roka ted se to zpomalilo... ale v roce vazil 15 kg a ted ma tech 17m a vazi 16500g je to normalni? meri 86cm.. dr. uz mi pri rocni navsteve rekla at prestanu kojit.. maly se budi hlavne v noci treba kazdou hodinu.. i me by to dost pomohlo prestat kojit ale on je dost zavysli.. rve kdyz mu nedam.. jde mi hlavne o to jestli jste se nekdy setkali s tim ze dite tak po MM pribiralo.. neprecpavam jidlem sladke neji.. dekuji

emin
9. srp 2015

@blongelina81 Dobrý den, vím, že je to bez dudlíku někdy těžké, bohužel, je třeba přijmout fakt, že dudlík je pro kojení vždy riziko, zvláště u malých dětí během prvního půl roku života, komplikace ale může způsobit i později. Nešlo by nechat miminko dudlat prst? Je to přece jen lepší, než umělá hmota. Nyní ke společnému spaní - i zde platí jisté zásady a jednou z nich je, že miminko by nemělo spát na vaší hrudi. Hrozí velké rizko,že by mohlo spadnout, když usnete hluboce. Držím palce.

michaelka83
9. srp 2015

@emin Dobrý den, nejde mi bohužel odstrikavat ani odsavat MM. Syn je plnění kojen, ale příští týden musím do nemocnice na biopsii střev a nechci ho brát sebou. Budu mu asi muset bohužel jednorazove podst UM.😐je nějaký způsob, jak od stříkání dosáhnout?detska mudr mi rekla , že nekterym ženám to bohužel nejde.

almara2
9. srp 2015

@emin děkuji, rty suché nemá, čůrá dostatečně 🙂

emin
10. srp 2015

@michaelka83 Dobrý den, Vaše MUDr má pravdu, odsávačka je jen přístroj a Vaše tělo patrně pozná, když pije mimi a kdy jde jen o baterky... Na Vaše místě bych se domluvila a vzala mimi s sebou, odloučení je vždy stresující jak pro matku, tak pro miminko a i když nemonice není ideální prostředí, stále je lepší, když budete moci mimi nakrmit a mít jej u sebe, než když budete sebe i miminko stresovat, jak dopadne krmení, zda zvládne lahvičku atd. Nemohl by Vás doprovázet někdo, kdo mimi pohlídá během zákroku a pak bude k dispozici během dne, když bude třeba? Držím palce, ať vše zvládnete.

emin
10. srp 2015

@ajurka Dobrý den, kojené dítě se nepřejí, MM neobsahuje žádné prázdné kalorie, kojit bych nepřestávala. Ze zkušenosti znám mnoho "velkých" kojených dětí, které jsou posléze naprosto srovnatelné s vrstevníky. Možná budete mít prostě pořádného chlapa, ale rozhodně mu dlouhodobým kojením snižujete budoucí riziko obezity.

svjana1
10. srp 2015

Ahoj, měla bych otázku. Mám 12 měsíční holčičku (9,5 kg). Do půl roku byla plně kojená, pak jsme začaly s příkrmy. Asi před týdnem přestala mít zájem o poslední denní kojení a to ráno a tak jsme nahradily snídaní (jinak přes den už jí "dospělácké" jídlo). Kojím tedy jenom 1x za noc. Dnes se mi ale stalo a ne poprvé, že v noci se na kojení nevzbudila vůbec. Tím pádem tedy nemá žádné MM. Chtěla bych se zeptat, není to špatně nebo k její škodě? A není to brzy přestat s MM úplně. Je mi to na jednu stranu docela líto, když MM pořád mám. Mám se třeba vrátit k rannímu kojení, resp. dát snídani a dokojit? Nějak si nevím rady 😢

emin
11. srp 2015

@svjana1 Dobrý den, je to trochu kontroverzní dotaz, patrně se setkáte s různými názory, tady je ten můj. V 1 roce je odstavení ještě poměrně brzy, pokusila bych se aktivně nabízet i přes den či před spaním. Otázkou je, proč sama o kojení nejeví zájem. Možná poklesla laktace a mléko již tolik neteče? O samoodstavení tedy o vědomém odmítnutí kojení se hovoří zpravidla až od 2. roku věku. Také je otázkou zda pokud již kojení nebude možné zařadit do jídelníčku UM či ne. Od jednoho roku již lze používat kravské mléko (pokud je dobře snášeno), ale jen pro přípravu pokrmů (bramborová kaše apod), k pití spíše až od 1,5 roku. Mléčnou dávku (lépe dvě) však by však dítě mít mělo.

svjana1
12. srp 2015

@emin Moc děkuji za názor. V noci už se opět vzbudila a i ráno už to tolik nefláká 🙂 Možná jenom nemá vždycky tolik hlad nebo chuť a já si to špatně vyložila. 😵

hromka35
12. srp 2015

dobrý den, hlásí se další s problémy s kojením...jsem po akutní sekci, porod v termínu ale nepostupoval..malou mi priložili ještě na sále ale nepřisála se. pak 2 dny na pooperačním mi ji nosili a snažila jsem se přikládat.nepřisála se. mám ploché a široké bradavky, ona má malinkou pusinku. stimulační odsávačka jim nefungovala tak jsem ani nestimulovala. podotýkám že ty dva dny tím pádem nic nejedla. 3.den už jsem byla na norm. pokoji a malou jsem měla u sebe, přikládali jsme pořád, vždy se u toho velmi rozzuřila že jí to nejde, nakonec se nám párkrát podařilo přisát s kloboučkem, to pak sála hezky ale mě ještě mléko dobře neteklo, tak se rychle pouštěla a dokrmovali jsme pár kapek co se odsálo plus Nutrilon. asi 4den se mi pomocí odsávačky mléko rozjelo, ale malá po asi špatných zkušenostech s koro bych řekla "mučení" při snaze přiložit už nechtěla chytit prsu vůbec. prořvala dny i noci, dokrmovali jsme na doporučení tamních sester stříkačkou přes prst, to sála hezky, ale celkově je velmi vzpouzlivá, netrpělivá, když to neteče tak se rozbrečí..zhubla tímto stylem 13% své váhy ☹... ted jsme na tom tak, že odsávám co to jde, pokouším se furt přikládat ale nechcese chytit...na bradavce pak jen brečí, zoufalá, hladová, já už jsem pak z toho taky na nervy, párkrát už jsem brečela s ní.. dnes je 6.den na světě...mlíko se mi zatím dělá, ale to přikládání mi přijde zbytečné..budu ještě ale zkoušet, s kloboučky i bez...ale jakmile začne bejčit, přestanu s tím...nejhorší je že neodsaju tolik co by potřebovala na zasycení..je možné dát MM kolik ho mám a dokrmit nutrilonem? ale mám dojem že jí po něm pobolívá bříško...zkuste mi poradit co bych mohla ještě zkusit...je mi jí líto, jsme neštastné obě, krmení je noční můra a nesmí už zhubnout..zatím jsme od minima váhy plus 100g. děkuji za odpověd

emin
12. srp 2015

@hromka35 Dejte sobě i miminku hlavně čas. NEpanikařte, berte každé přiložení jako trénink, ona se to naučí. Zkuste samopřisátí - polože miminko na hrudík a jen dávejte pozor, aby mimi nespadlo, zbytek nechte na něm. Pláč je přirozený, když to miminku nejde, ale snaží se a zkouší to stále znovu. Když se nepodaří, dokrmte, ale vyhněte se lahvičce a zkuste cévku (návod najdete na infookojeni.net). Stejně tak se vyhněte dudlíku i kloboučkům - každý cizí přdmět miminko mate. Nespěchejte, vše je teprve na začátku, jsou děti, které se poprvé přisají až po několika týdnech. Pokud se mimi nepřisává, musíte odsávat, každé 3 hodiny 10-15 minut za každého prsa. Na množství mléka nehleďte, jde o stimulaci. Nezbyde než použít MM - pokud toto nevyhovuje, zkuste nějaké ozančené HA (doporučuji Beba). Popřemýšlejte o dobré LP, mohla by Vám vše usnadnit. Držím palce.

hromka35
13. srp 2015

@emin bohužel lahvičce jsme se nevyhnuli..při krmení cévkou nebo stříkačkou chvíli hezky saje prst a pije ale potom toho také nechá a rozčilje se, nejhorší je že napolyká hodně vzduchu, pak bolí bříško...kdybych nesáhla po UM už by asi umřela hlady...stačilo by mi kdyby se udržela laktace at můžu dávat MM aspon pár měsíců, kojení už asi nechám bejt, před krmením ji ale zkouším přikládat, když to nevyjde /co je zatím pořád/ už to neřeším..nevím jestli jednám správně ale ten pláč a zoufalství mé dcerky přivádělo k zbláznění i mě a bylo to jen horší...asi jsem slabá povaha..

mimar
13. srp 2015

jakými všemi zpúsoby se dá podpořit kojení. Děkuji

kecalka2
13. srp 2015

@emin Dobrý den mám dotaz.Už od narození máme problémy s kojením.Synovi je 14 dní.Má pořád žloutenku a myslela sem si že už sem se rozkojila kdežto včera jsem byla u dětské doktorky a malej nepřibral ani deko za týden.Přitom ho mám u prsa přiloženého každou chvilku.Střídám polohy,dávám z obou prsou a stejně pořád pláče a je nervozní.Doktorka říkala že já bych měla mít mléka dost chtěla sem ho před ní nakojit a vyteklo mi mléko.Ale malej prý je líný sát.Už nevím co dělat dneska ho mám celou dobu u sebe v posteli dávám mu pořád prso a on stejně pořád pláče :( Je to pro mě šílené kort když vím že pláče z hladu.Jak ho mám naučit aby nebyl líný a sál?

emin
13. srp 2015

@hromka35 Cévku můžete nandat na stříkačku a miminku pístem trochu pomáhat. Není to ale dobré, protože při správném sání, by si mléko mělo vypít samo. Zkusila bych se obrátit na LP, důvodem neefektivního sání může být např krátká podjazyková uzdička, ale mnoho dalších věcí. Odborník by mohl pomoci.

emin
13. srp 2015

@kecalka2 Dobrý den, to je velmi velmi častý problém. Zkuste tzv savčí polohu, zkuste samopřisátí, zkuste často střídat prsa - opravdu několikrát za kojení, kdybyste musela dokrmovat, sáhněte po cévce. Nedávejte dudlík. Prso miminku při kojení stlačujte. Videa najdete na infookojeni.net.

emin
13. srp 2015

@mimar Dobrý den. Nevím důvod dotazu, což trochu komplikujte odpověď. Kojení se podporuje jednoduše kojením. Čím více mléka "vykojíte", tím více se jej vytvoří. Tvorba se přizpůsobí poptávce. Můžete užívat homeopatika, bylinky apod, ale nejúčinější pro laktaci je blízkost miminka a časté správné kojení.

ladyhacek
15. srp 2015

Dobrý večer
zdá s mi že jsem tady často - asi 3 nebo 4 dotaz a jsem moc ráda, že tady pro nás jste.
Prosím víte kolik má přibírat miminko? Já chtěla plně kojit do 6 měsíce (teď bude mít 5 měsíců). NA 4-měsíční kontrole přibral za měsíc 0,5 kg - což se mi zdálo dobré. Doktorka sice radila ať začneme s příkrmy,ale to já nechtěla (dokonce i po poradě s Vámi jsem si byla jistá, že dělám správně). Teď mi ale přibral za 3 týdny jen asi 200g (je to můj odhad na naší váze). Hlady mi nebrečí (občas brečí navečer, ale né nějak rapidně) ale váhový přírustek se mi zdá malý. Mám začít přikrmovat? Nebo je to běžné? Kojím jak si řekne. v těchto vedrech tak cca 2h (když to zkusím dřív nechce a vzteká se - dokonce někdy to jsou i 3 hodiny a to pak krásně pije). v noci se budí 1x-2x .
Moc děkuji za váš názor kterého si vážím.

emin
15. srp 2015

@ladyhacek Dobrý den, předpokládám, že mimi se rozhýbalo, otáčí se na bíško, možná i na záda, pivotuje, energetický výdej je tedy vyšší než dříve. PRospívající mimi poznáte podle počůraných plen min 6 nacucaných plenek za den je OK. Moč by měla být průsvitná, nezpáchat. Zatím bych opravdu s příkrmy nezačínala, pokud mimi zájem o jídlo aktivně nejeví, pokud ano, pak můžete pomalu začít se zeleninovým příkrmem. Pije často, je spokojený, nevidím důvod k obavám.

vera20
16. srp 2015

zdravím, měla bych dotaz, ačkoliv vím, že je to nezdravé, tak mě zajímá jak je to u kojení s kouřením? Někde jsem četla, že do 5 cigaret denně ještě převyšuje výhody nad nevýhodama a tak se chci zeptat, zda to je opravdu pravda? Ještě jsem těhotná a nekouřím, držím se, protože nemám miminko na očích a mám pocit, že by se udusilo kdybych si dala v těhu, ale bojím se, že až prcka vyprdnu a až ho nakojím tak si třeba tu 1 nebo 2 hned po kojení-aby to mělo rozestup a cas mezi kojením, dám. Vím, že se to nemá, ale zajímá mě odpověd, děkuji

emin
16. srp 2015

@vera20 Dobrý den, odpověď je velmi těžká. Každá kuřačka (a zvláště je-li maminka) ví, že kouření škodí. Jak miminku, tak jí samotné. Statisticky i pasivní kouření zvyšuje mnohá rizika - SIDS, nemocnost, pravděpodobnost kouření u jedince v pozdějším věku atd. Nicméně je také dokázáno, že kojené děti kuřaček jsou zdravější, než nekojené děti kuřaček, jinými slovy tím, že kouříte dítěti příliš nepomáháte, tím že jej ještě odstavíte, vezmete mu další výhody vyplývající z kojení a mateřského mléka, které převyšují rizika spojená s vstřebáváním škodlivin do MM. Přiznám se, že odhadovat počet denně vykouřeným cigaret si netroufám už proto, že nelze vyjádřit obecně - každé tělo je jiné. Na Vašem místě bych se pokusila najít nějaký zdravý kompromis a kojit co nejdéle. Držím palce, ať se Vám to podaří.

breberka
17. srp 2015

Dobrý den, potřebuji poradit......Již týden nekojím svou 16-ti měsíční dcerku, ale stále mě bolí 1 prso a je nalitější než to druhé..... Při sprchování mléko trochu odstříkám, ale prso stále bolí.....je to bolest, jako bych měla prso samou modřinu (bolí to, jen při dotyku). Spánek na boku také neni příjemný.
Oba syny jsem odstavila bez problémů po 1. roce, ale teď si nevím rady. předem moc děkuji 😉
@emin

terka1993
18. srp 2015

Dobrý den, potřebovala bych poradit (možná povzbudit?)
Mám skoro dvouměsíčního chlapečka a je plně kojen. kojím cca každé 3hodiny. Poslední asi 3 dny mám ale pocit, že se mi netvoří dostatečné množství mléka a nebo že není dost silné. Dnes jsem musela nakojit z obou prsů, což jsem normálně nedělala. Pitný režim dodržuji, snažím se jíst pestrou stravu...Můžete mi prosím poradit jak znovu rozjet laktaci a jak mléko "posílit"? Velice děkuji za odpověď

85jana85
19. srp 2015

Dobrý den, prosím o radu 🙂
Syn má ukončené 4 měsíce váží 5520g a má 64 cm před dvaceti dny měl na kontrole 5620g. Kojím každé 2,5h - 3h. Po večerním kojení ( cca v 9h) vydrží 5-6 hodin bez kojení. Za posledních 14 dní se v pití hodně zrychlil, dřív pil cca 20minut a teď tak 10minut. Kojím z obou prsou, vypadá že mléka je dost, ale syn se začne odtahovat a už nechce. Někdy nabídnu prso i třikrát, ale to se přisaje a hned odtáhne. Nemám váhu proto nevím kolik toho vypije, ale po kojení nebrečí směje se a je velmi spokojené a šikovné miminko. Znám vaše rady kojit v noci, přikládat častěji, ale nejsem si jistá zda je vhodné přes den budit, když vypadá spokojeně a o jídlo se umí hlasitě přihlásit. ( 6 plenek počůrá) Doktorka radí zkusit převážit a když toho vypije málo dokrmit. Ráda bych znala váš názor. Děkuji
@emin

blongelina81
19. srp 2015

@terka1993 já beru homeopatika a myslím, že je to lepší

hapovab
19. srp 2015

Dobrý den,chtěla bych vás opět požádat o radu. Malá měla 6 týdnů, naučila se chodit večer spinkat po koupání a nabaštění kolem sedmé nebo osmé hodiny. Budila se tak kolem 1 hod v noci a pak kolem 6 hod ráno. Teď se mi dvakrát vzbudila až skoro ráno kolem páte hod ( což je cca 9 hod po tom co usne, chvili jí trvá než usne) Mám ji nechat spinkat když se sama nebudí nebo jí v noci ještě jednou vzbudit? Děkuji

emin
20. srp 2015

@breberka Dobrý den, omlouvám se za zpoždění. Při odstavení je vždy riziko možného retence a případně při zanedbání i zánětu. Prso chlaďte, při nalití nahřívejt a odstříkávejte (ideálně ve sprše). Postupně se laktace sníží a bolest opadne. Pokud by se naopak situace zhoršovala, nezbyde, než řešit antibiotiky (zánět). Pomáhá pití šalvějového a mátového čaje, homeopatika Ricnus Communis 30CH.