Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

moonligt
2. čer 2014

Dobrý den,chci se vás zeptat na radu,mám 3 měsíční holčičku,už od 2.měsíce dávám ji Nutrilon,jelikož malé nestačilo mateřské mléko,dávám jí 90 ml ráno i na noc,přes den normálně kojím.Ale začala hodně přibírat na váze,teď má necelých 7 kg ve třech měsících.Poraďte zda jí mám nutrilon úplně vysadit,mám strach že pak bude plakat hlady?

emin
2. čer 2014

@moonligt Asi už jsem vám odpovědela v jiném foru, že? k otázce, zda bude plakat hlady - pokud dokrm vynecháte naráz, pak bude jistě plačtivější a bude chítí být neustále na prsu. tím, že budete často kojit se tvorba mléka zvýší. Je to otázka cca 3-5 dnů. Také záleží, zda nyní dokrmujete lahvičkou nebo alternativně. Dokrm lahvičkou nedoporučuji, vede k odmítání prsu (třeba ne hned, ale dlouhodobě ano). Z láhve mléko teče snáz a miminko nemusí tolik sát. (jedinou možnou lahvičkou je Calma od Medely) dokrmujte raději stříkačkou nebo cévkou. Pokud by Vám to připadalo složité, raději si pozvěte LP domů. Vyjde to rozhodně levněji než UM 🙂

helianthus
2. čer 2014

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné se ještě po 5 týdnech nekojení alespoň částečně rozkojit. Mám tříměsíční miminko, problémy s kojením máme od začátku, kojila jsem a přikrmovala už od porodnice 7 týdnů, pak jsem měla zdravotní problémy a s kojením jsem musela přestat. Bohužel je mi to velmi líto, že nekojím.Myslíte si, že je ještě reálné se alespoň částečně rozkojit?

stavba
2. čer 2014

Dobrý den, moc prosím o radu. Mám syna (2 měsíce) a až dosud nebyl problém s kojením a přibýváním na váze. Ale poslední 2 dny se přisaje, ale jakmile mu přestane téct mléko proudem, což je už asi po 1 minutě, tak začne brečet a při opětovném pokusu o přisátí se okamžitě zase pouští a brečí. Tak vyměním strany a je to po té minutě to samé. Tak se chci zeptat, co dělat? Jak zvýšit laktaci, aby mu to mléko lépe a déle teklo? Mám si pořídit odsávačku, abych mu odsála to zadní mléko, ke kterému se určitě po tak krátkém sání nedostane? Mám ještě jednoho staršího syna, takže toho klidu při kojení také moc nemám. Předem moc děkuji za radu.

emin
3. čer 2014

@helianthus Zcela jistě to je možné, nejen částečně rozkojit, ale normálně kojit. Tato možnost trvá až do ukončeného 3. měsíce I déle,zvláště pokud miminko již bylo kojené! Doporučuji však zkontaktovat LP, jelikož se pak budete vyvarovat zbytečných chyb. Jednat musíte stimulovat laktaci - tzn. přikládat miminko k prsu a take odsávat v pravidelných intervalech každé 3 hodiny 10-15 min z každého prsu. Dokrm nesmíte davit lahvičkou,ale cévkou (suplementorem) přímo u prsu (pokud se mimi přisaje), miminko tak bude sát UM z cévky, ale zároveň stimulovat laktaci sáním Vašeho prsu. To je základ. Musíte vyřadit dudlík. To vše lze podpořit intenzivním kontaktem s miminkem kůže na kůži. chovat, spat spolu, koupat se spolu, laktaci lze povzbudit I homeopatiky či bylinkami, ale základ je odsávání a přikládání plus správně podaný dokrm bez lahvičky. Připravte se na období "velké zátěže", je to opravdu makačka, sjednejte si podporu okolí - uvařit, apod, abyste se mohla soustředit jen na miminko. Požádejte okolí, aby respektovalo Vaše rozhodnutí pokusit se rozkojit, a aby Vás podpořili, ne radili ve smyslu - "není to zbytečná práce?" Často je totiž složitější psychická zátěž, než fyzická a když navíc slyšíte pochybovačné hlasy (I z vlastní rodiny), je to o to těžší. Každopádně se poptejte po dobré LP, která Vás podpoří. Držím palce.

emin
3. čer 2014

@stavba Dobrý den, mate dobře odpozorováno, že miminko je podrážděné nízkým tokem mléka. Často se to stává v tomto období, kdy mohutná poporodní laktace opadne a nyní již miminko musí zdatně sát. Děláte dobře, že střídáte strany, můžete prsa vystřídat I vícekrát při jednom kojení. Při kojení stlačujte prs druhou rukou, palce nahoře ostatní prsty dole v horní části prsu (ne přímo u bradavky a neždímat, jen stlačovat), Pro zvýšení laktace kojte často, a to I v noci, noční kojení laktaci velmi podpoří. Odsávat můžete mezi kojením, před kojením je to zbytečné, prso se tím nijak nenastimuluje k vyššímu toku. Samozřejmostí je dobrá technika sání a přikládání, což zkontroluje jen LP. Sledujte počůrané plenky - 6-8 značí spokojené miminko. Hodně sil.

lllucielll
3. čer 2014

Dobrý den, prosím Vás o rady... mám týdenního syna, kojím přibližně po 2, 5 hodině tak 15 minut. Mám rozpraskané bradavky a tvrdé bulky v prsou - poraďte mi, prosím, co s tím.

emin
3. čer 2014

@lllucielll Dobrý den, Vaše potíže jsou poměrně běžné. Ragády - rozpraskaná poranění na bradavkách, jsou téměř jistě způsobené nesprávnou technikou kojení. Většinou tím, že miminko nemá dostatečně otevřenou pusinku a drží bradavku skřípnutou mezi dásněmi. Nespěchejte s přiložením, chvilku (pár vteřin) nechte miminko hledat (hýbat hlavičkou ze strany na stranu) a otevřít maximálně pusinku. Pak přiložte miminko na celý dvorec a bradavkou miřte doprostřed úst. Pro rychlé zahojení mazejte Purelanem, Bepanthenem, mateřským mlékem, velmi rychle se ragády hojí pod hydrogelovými polštářky Medela (jsou dražší,ale můžete je nastříhat na menší části). Rozpraskané bradavky neřešte používáním silikonových kloboučků. Nejsou určené jako chrániče a jejich používání vede často k předčasnému ukončení kojení. Tvrdé bulky v prsou budou patrně retence - pokud prso tvrdne, je třeba jej nahřát např pod horkou sprchou a boule rozmasírovat plochou dlaní. Můžete take kojit v takové poloze, aby miminko mělo bradičku směrem k zatvrdlině (pokud je z vnější strany prsu, je vhodná tzv. fotbalová poloha). Miminko kojte tak často jak si řekne, intervaly mezi kojením se mohou měnit. Hodně sil 🙂.

bonniev
3. čer 2014

Dobrý den, mám měsíčního chlapečka, kojíme se jak si řekne, docela se ustálil interval po dvou hodinách. Chtěla bych se zeptat, zda mohu nějak ovlivnit, aby se malý napolykal vzduchu při kojení. Přijde mi, že je přisátý dobře, ale jak "hltavě"jí tak polyká vzduch, úplně mu škrundá v bříšku a pak ho trápí prdíky. Snažím se mít ho v trošku zvednuté poloze, aby si pak lépe "krknul" a trošku to pomáhá, ale ne úplně. Díky za rady 🙂 a hezký večer.

emin
4. čer 2014

@bonniev Dobrý den, děláte to správně, zkuste co nejvertikálnější polohu a dávejte odkrknout I víckrát během kojení, na prdíky se také doporučuje poloha vy vleže a miminko na Vás vlastně leží na bříšku,tím je stlačuje a prdíky jdou ven. Odkrknout můžete nechávat klasicky na rameni, nebo v poloze na tygříka. Z přírodních prostředků doporučuji BabyCalm, vy můžete zařadit do stravy probiotika (lactobacily apod)

lllucielll
9. čer 2014

Dobrý den, mám 13ti denního syna...zatím kojíme přibližně po 3 hodinách (nebo dřív, když si řekne). V noci ho nechávám, jak si řekne (což je za 3 nebo 4 hodiny). Měla bych při kojení střídat prsy? Po kojení se mu někdy nedaří usnout a když usne, tak třeba za hodinu je čas na další kojení...Mám ho tedy vzbudit? Děkuji za odpověď

zunem
9. čer 2014

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu, jestli je možné nějakým způsobem zvýšit laktaci? Mám předčasně narozená dvojčátka (nyní 4 týdny), která jsou současně převážně krmena fingertipem s prstem a tak 2x denně přikládána, protože se brzy unaví a vypijí tak max. 1/2 dávky. Jak rostou tak se jim zvyšuje potřeba mléka. Odsaji tak 1000ml mléka denně, což momentálně akorát pokryje jejich potřeby. Ráda bych se vyhnula dokrmování nutrilonem, je tedy nějaká možnost zvýšit produkci. Děkuji za radu. Zuzana

katyxq
9. čer 2014

@zunem zkus Pavlínu Kallusovou http://www.poradkyneprikojeni.cz/ - spcecializuje se na kojení dvojčat 😉

ajurka
9. čer 2014

@emin
@katyxq ahoj chtela bych se Vas zeptat vim, ze caj se nema davat pri kojeni... a ma se prikladat jak si rekne.. jenze ten muj pribira kolem 500g tydne a ted kdyz ho v tech vedrech budu mit casteji k prsu bojim se aby nepribiral vice .. ve 3 mesicich ma pres 8 kg... dekuji

marketkaturcinkova
9. čer 2014

@emin Dobrý den, jsem moc ráda, že jsem narazila na tuhle skupinku a můžu se poptat 🙂
Své první mimčo teprve čekáme, ale jsem rozhodnutá, že prostě musím kojit! :D a jelikož mám kolem sebe kamarádky, co s tím měly docela problémy, tak mám z toho strach.. jedna mi řekne, že mlíko neměla vůbec, druhá u toho vydržela měsíc, a tak bych mohla pokračovat.. 🙂 Tak proto se chci zeptat, je opravdu možný, aby se rozkojila opravdu každá co normálně porodí a dělá to správně? Nebo to záleží na přírodě, jestli dá nebo nedá mlíčko? V uvozovkách 🙂) a právě proto přemýšlím, zda si mám objednat odsávačku Medela, je sice drahá, ale myslím si, že s ní bych mlíčko zaručeně měla? Jaký na to máte názor? Nebo mám počkat, až budu z porodnice doma? Nechci to prošvihnout a pak mlíko nemít :/
Děkuju moc 🙂

zunem
9. čer 2014

@katyxq Techniku kojení dvojčat neřeším - zatím 🙂 napřed musí zvládnout každý zvlášť, pak můžu chtít po nich tandem 🙂 ale děkuji za info.

katyxq
10. čer 2014

@zunem však právě s tím ti pomůže laktační poradkyně, ona samozřejmě chodí ke všem maminkám 😉, mimochodem na webu má spoustu užitečných článků

veverusa
10. čer 2014

Hezký den. V říjnu čekám druhátko. Prvního jsem kojila 7 měsíců, ale přes kloboučky (velikost S), protože mám malé bradavky (v porodnici jsme to 3 dny zkoušeli bez nich, ale nešlo mu to). Chtěla bych se zeptat, jestli existuje nějaký postup (cvičení) jak by se to dalo upravit. Našla jsem jakési formovače bradavek, ale nevím, jestli je to vhodné a jestli to pomáhá. A případně kdy s tím začít. Děkuji

zunem
10. čer 2014

@katyxq Díky. Myslela jsem, že je toto poradna...

emin
11. čer 2014

@ajurka Nebojte, kojené miminko nemůže přibrat "víc", přibírá tak, jak potřebuje. Asi si dělá zásoby do budoucna, kdy se rozběhá. Ani v těchto vedrech se nebojte, složení mléka se průběžně mění a v tomto počasí bude méně tučné s větším obsahem vody. 🙂

emin
11. čer 2014

@lllucielll Kojte po celý den I noc tak, jak si řekne. Nesledujte hodiny vy, nechte frekvenci kojení řídit miminko. V tomto počasí může chtít častěji, take v době intenzivního růstu chtějí pít miminka často. Každá regulace je zásahem do kojení a může vést k potížím. Pokud budete řídit kojení dle potřeb miminka, bude to dobré 🙂

emin
11. čer 2014

@zunem Dobrý den, u dvojčat je kojení o něco složitější, základem je nicméně co nejčastěji je "kojit", tedy přikládat (2x denně je bohužel málo). Musí se naučit sát (chápu, že jsou spavá, unavená, maličká. Zkuste třeba při každém krmení nejdříve kojit, pak dokrmit. Také by bylo dobré dokrmovat cévkou primo u prsu, pokud se přisají. Jakmile se naučí sát, kojte obě najednou, nejlépe ve fotbalové pozici,střídejte je u prsou. Asi by bylo opravdu lepší, pozvat si pí Kallusovou (specializuje se na dvojčata a je skvělá) Laktace se časem přizpůsobí, znám mnoho maminek, které kojí dvojčasta a jednu, která dokonce bez dokrmu kojí trojčata .-), takže hlavu vzhůru 🙂

emin
11. čer 2014

@marketkaturcinkova Dobrý den, je skvělé, že takto uvažujete. Kojit může cca 95% maminek. Existuje jen několik málo kontraindikací jak u maminky, tak u miminka, které kojení znemožňují. Většina nekojících maminek nekojí proto, že někde nastala chyba (většinou na počátku), kterou prostě samy nevyřešily správně - z neinformovanosti, nedostatku trpělivosti, neřekly si o radu či dostaly radu špatnou (bohužel, někdy I od lékařů). Rozhodně doporučuji si dojít na přípravný kurz (nabízejí je LP různě po republice), a poté nečekat, že vše půjde 100% hladce, čekat I možné potíže, ale vědět, jak je řešit (a mít kontakt na LP, která případně pomůže) Vyhněte se dudlíku, nenechte si vnutit kloboučky, nechte si zkontrolovat bradavky, nepoužívejte lahve, nekupujte si preventivně UM do výbavy. A hlavně tomu dejte čas, miminka potřebují často pár dní/týdnů na "rozjezd". Odsávačku si kupovat nemusíte, v případě potřeby (podpořit laktaci) se dá půjčit a při přirozeném kojení (tedy pokud nechcete odejít do práce brzy po porodu) ji nepotřebujete. Krásný porod a šťastné kojení.

emin
11. čer 2014

@veverusa Dobrý den, formovače bradavek jsou určeny především pro bradavky vpáčené. Pokud jsou male, nevadí, miminko sice může mít trochu potíže se přisát, ale přisává se na kůži kolem bradavky, ne na bradavku samotnou, malá bradavka je tedy skoro lepší,než příliš velká, která se malému miminku nemusí vejít dopusinky. Zkuste si nenechat kloboučky vnutit, po porodu trpělivě přikládejte správnou technikou (bylo by dobré se domluvit s nějakou LP, aby Vám ji ukázala, či si na ni najít kontakt, kdyby opět nastaly potíže), miminka někdy potřebují čas, aby se přisát k prsu naučila, a může to trvat až 3 měsíce, ale do té doby při trpělivém přikládání se to naučí. Samozřejme, pokud se miminko nepřisaje, musíte odsávat mléko, abyste nesnížila laktaci a dokrmovat odsátým, nejlépe cévkou nebo pohárkem. Hodně štěstí a dlouhé kojení.

veverusa
11. čer 2014

@emin Děkuji, už jsem si ji našla i podpůrnou skupinu kojících matek. 😉

partyzanka91
14. čer 2014

Dobrý den,
Ráda bych se na něco zeptala. Dnes v noci jsem měla po nakojení ještě docela tvrdá prsa tak jsem si nějaké mlíko odstříkala a dala do nádobky a do lednice (slyšela jsem že mlíko v lednici vydrží 24 h a pak musí do mrazáku). Asi po 8 hodinách jsem si odstříkala další a chtěla ho přidat k tomu co už bylo v lednici. Jenže to mlíčko v lednici bylo jakoby nějaké sražené. Začalo to jakoby usychat a cuckovatět už nebylo tak krásně tekuté - dělám tedy něco špatně?

emin
14. čer 2014

@partyzanka91 Neděláte nic špatně, takto se chová každé mléko I kravské, ale to z krámu je již po pasterizaci, takže vydrží jak říkáte "krásně tekuté". Kdyby bylo přirozeně nadojené a nezpracované, take by cuckovatělo. Cuckování dělá lipáza v méce obsažená, která se sráží. Podobně maminky popisují MM které rozmrazily, někdy může I divně páchnout, mění se I chuť a některá miminka rozmrazené odmítají. Není to ale mléko zkažené, jen změnilo strukturu. Klidně odstříkané mléko slévejte a zmrazte, je v pořádku 🙂

pitryludvikova
15. čer 2014

Dobrý den, potřebovala bych poradit co mám dělat aby se mi udělalo mlíčko,malej se narodil 10. 6 a mlíčko nikde... Odstrikavam 1 ml a jsem z toho hotova ☹

88nela88
16. čer 2014

Dobry den, mam 3.tydeniho synka a plne kojim. Vcera vecer po kojeni me zacalo bolet nadro jakoby ze spod a boli me i zebro z toho. Teploty nemam. Dnes jsem i odsavala a nechala jsem synkem jeste vysat mlicko a porad se to nelepsi, jsem zoufala protoze to dost boli a bojim se aby se mi neudelal nejaky zanet. Predem dekuji za radu.