Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
21. zář 2011

@kometka5 Ano, pro by odmítal častěji.
Myslím, že je to tak, že když z prsa teče mlíčko pěkně a je ho dost, nemá problém, rychle to pozná a pije = nemusí se namahát.
Jamile ale z prsu začne mlíčko téci hůř (za to může možná kolísavá hladina hormonu oxytocynu), odradí ho to a to i proto, že v takovém případě neumí to mlíčko z prsu vytáhnout. A to bych řekla, že je právě ten následek láhve. Když pije z láhve, pije s e mu samo a bez námahy.

Vy byste mohla zkusit udělat to, že když budete mít mlíčka méně (ale lepší je počítat s tím, že už tato varianta nenastane!!!), do pusi mu to mlíčko stříkejte. Chytněte prs ze strany tak, abytse se ale nedotýkala dvorce, stlačujte a pouštějte. Zkuste si to "nanečisto", abyste se naučila stříkat mu mlíško do pusy. To by mo mohlo navnadit. 😉

rosnickah
23. zář 2011

Dobrý den, dcerce budou za týden 3 měsíce (teď má 12 týdnů), je od začátku plně kojená. Je to celkem velký spáč, spinká ještě stále celkem dost přes den (vzhůru je dohromady tak 3-4 hodiny) a noc mi prospí už od konce šestinedělí celou. Teď si ale začala dokonce ještě natahovat noční spánek, usíná tak kolem 20-21h a spí až do rána do 7h, někdy i do 9h s tím, že poslední kojení je tak 30-45 minut před usnutím a první do 30 minut po probuzení. Není to pro ni moc dlouhá pauza? Přes den jí tak po 2-3h, přibírá jak má, porodní váha 2,87kg, teď cca 5,30kg (narozena 39+0tt). V noci 2x odsávám, abych nepřišla o mlíčko... Budu muset takhle v noci odsávat po celou dobu kojení, nebo se to nějak změní a už to nebude - kvůli udržení laktace - potřeba? Děkuji za odpověď.

ewwwelina
23. zář 2011

ahoj děkuji za minulou odpověd a mám ještě jeden dotaz (ted jsem mimo Brno, tak se s laktační poradkyní ohledně správné či špatné techniky kojení spojím až v říjnu):

během posledních 3-4 dnů začala malá odmítat láhev a mám pocit, že víc a dýl saje. před tím jsem ji dokrmovala odstříkaným MM z lahvičky Calma a vypila něco kolem 500ml, te'd už nechce flašku vůbec - včera jsem do ní dostala cca 60ml a dneska nic, vyžaduje prso každé 2 hodiny (někdy i dřív) a vydrží sát od 10 do 25 minut. Mám ale strach, jestli jí to stačí. Na jednu stranu si říkám, že by snad plakala nebo byla neklidná, kdyby měla hlad. Ale pak se bojím, protože hodně spí - jestli nespí proto, že je vyčerpaná. K doktorce na převážení jdem až za 14 dnů. Když jsem se do ní něco "pro jistotu" snažila dostat, tak to vůbec nechtěla. prostě zavřela pusu nebo to vyplivla. Samozřejmě by to bylo úplně super, kdybychom se naučili kojit a mě odpadlo to martýrium s odstříkáváním, dokromovaáním, vyvařování a tak... ale mám strach...

bubbly
23. zář 2011

@mikulka konecne taky neco prospesneho ne porad jen kocarek 100x jinak a podobna temata😀 Mam neco podobneho jako ewwwelina, moje 3 mes.dcerka je kojena, prso vyzaduje casto, coz mi nevadi, problem nastava kdyz chceme vyrazit ven. Odmita pit z lahve (moje mleko) uz bych i pomalu chtela vyzkouset cajik, ale z lahve nechce. Jsem rada ze ji kojim jen je to otrava kdyz jsme venku nebo na nakupech, tak vzdycky hledam ukryt kde ji nakojit. Lahev by udelala zivot jednodussi, nejaka rada? D.

kacii
23. zář 2011

chtela bych se zeptat na uskladnovani mleka...pri kojeni mi z druheho prsa odteka mleko a chtela bych ho sbirat do sberace a zamrazit....muzu ho z kazdeho kojeni davat do jedne nadobky do lednice a na konci dne zamrazit takhle spolu?

helcas
23. zář 2011

AHoj, jen jsem na skok zavítala, abych to tu omrkla. Sice nejsem lakt. poradkyně, ale mlíčko můžeš odstříkávat a dávat celý den do jedné skleničky a na konci dne zamrazit - jen si dej pozor, aby byla v mrazáku opravdu požadovaná teplota (na to mě upozorňovali sestry, že v běžném mrazáku doma bývá "tepleji") a aby se obsah skleničky nijak nezkontaminoval. Označ si na lahvičku i datum zamrazení, mlíčko by se pak mělo do 3 měsíců spotřebovat - já ho po zavedení příkrmů dávala do nemléčných kaší místo UM. Já to tak dělala na radu sester z nedonošeneckého odd., jelikož jsem musela měsíc dcerce mlíčko vozit do nemocnice, narodila se ve 30. týdnu, kojit jsem začla až když nás dali společně na pokojíček po 4 týdnech a po dalších 2 týdnech už jsem plně kojila.

helcas
23. zář 2011

teď to po sobě čtu - opravuju setry upozorňovaly 🙂

cincinnati
23. zář 2011

@mikulka Kvůli alergii na BKM a krvi ve stolici musím přestat s kojením. Vyřazení mléčných výrobků a vajec je pro mne dlouhodobě neúnosné a i při dietě má mimčo stále krev. Mimču jsou 2 měsíce a něco. Vždy jsem měla málo mléka 40-60 ml a dokrmovala UM. Již několik dní nekojím, jen odstříkávám (cca 3x denně). Jak zastavit tvorbu mléka (bez léků), abych nedostala zánět ? Předem díky za odpověď.

helcas
24. zář 2011

Já jsem malou odstavila před měsícem a udělala jsem to tak, že jsem nechala prsa naplnit (ale ještě v nich nebyly zatvrdlinky) a pak jsem trochu odsála, jen z toho nejhoršího. Po pár dnech tvorba klesne a pomalu ustane.
Tak ať ti to jde a nemáš s prsy problémy.

kometka5
24. zář 2011

@mikulka dá se nějak ovlivnit tu kolísavou hladinu hormonu oxytocynu?

meleri
24. zář 2011

dobry den
prosim o radu nevim jak na syna blizi se mu sedmy mesic a odmita prikrmy zkouseli jsme to tyden vkuse a nesnedl ani lzicku. pak znova par dni a nic. tak jsem tu vzdala. vrha se na dospelackou stravu jako cokoladovy krosan a takove veci nebo treba syr...zatim porad kojim.do kdy se max muze plne kojit?
u starsiho toto neznam krasne mi jedl uz po tydnu...

mikulka
autor
24. zář 2011

@rosnickah Odsávejte 1x za noc (nejlépe těsně před ulehnutím a pak cca za 6 hodin..) do 3. měsíců. Mělo by to být ok.

mikulka
autor
24. zář 2011

@ewwwelina Juchu!!! Já si myslím, že ti můžu gratulovat. Zvládly jste to!!! 🙂 Kdyby byla vyčerpaná, z čeho ale, prosím tě??? 😉 , má stejně hlad a vzbudí se ti. Kojíš každé dvě hodiny, což je krása, saje průměrnou délku. Já prostě nevidím problém. Už bych neodstříkávala, není proč, když tak často kojíš. Gratuluju!!!

mikulka
autor
24. zář 2011

@bubbly Rada je jediná. Pokud chceš kojit, pak nedávej láhev, A to ani jednou. Proč to riskovat? Psala jsem to tu mnohokrát. Dáš - li láhev, riskuješ postupné snížené laktace a nakonec předčasné odstavení dítěte.
Žádné další tekutiny dítě nepotřebuje do 9. měsíců věku!!!
Já teda doporučuju tak v 8. měs. už učit pít z hrníčku či pítka. Máte čas. Plně kojené dítě by si jen zatěžovao ledviny dalšími tekutinami, které nepotřebuje. Čajík je přežitek asi 20 let starý a více. 😉

Existuje jen jedna láhev povolená Laktační ligou, nekazí techniku sání. Je to Calma od Medely, ale nezaručuji, že ji bude chtít přijmout. 😉

Prodávají taková trika i mikiny, kdy je na prsu zip, nebo otvor, nemusíš vyhrnovat triko či tak. Nakojíš v klidu. 😉 JInak bych se zas tak nestyděla, ldyž se dobře zakraješ, není nic vidět...

mikulka
autor
24. zář 2011

@kacii Ano, jistě.

mikulka
autor
24. zář 2011

@helcas Jsi šikulka! 😉

mikulka
autor
24. zář 2011

@cincinnati Jen musím říct, že vápník se dá ve stravě nahradit 1. léky 2. vhodnou stravou, takže se dá zvládnout to, že člověk nekonzumuje jen nějaký čas mléčné výrobky. Lepší by bylo vydržet ještě do půl roka, pak už se začnou trošku tvořit protilátky a dítě je odolnější a také začínají příkrmy. Zvlášť, když je alergik, mateřské mlíčko by mu velmi prospělo do jeho budoucího života. Může šmu tím hodně pomoci. Navíc, UM na bílkovinu kr. mléka, je mnohem horší, než mateřské mlíčko!!! Naipak se doporučuje kojit a kojit, divím se, že ti lékaři doporučili přestat kojit právě v tomhle případě, kdy dítě potřebuje MM ještě více, než zdravé dítě.

Jde o krátkou dobu vysazení mléčných výrobků, navíc se dají živiny z nich dobře nahradit - je zde i téma, kde radí jedna šikovná holčina, jak nahrazovat a čím... Když tak doporučím.

Ale pokud jsi rozhodnutá přestat kojit - a opakuji, že je to velká škoda a v neprospěch dítěte - pak nezbývá, než odstříkávat jen malinko, do úlevy, pít mátu, na prsa si dávat studené obklady, masírovat ev. vzniklé hrudky v prsou...

mikulka
autor
24. zář 2011

@kometka5 Jedině časem by se hladina měla sama ustálit, zvyšovat tvorbu v době poklesu. Jak to vypadá nyní?

mikulka
autor
24. zář 2011

@meleri To je dost běžné, je ještě malý a má čas. Plně kojit (jen kojit) se dá tak do 9. měs. Někdo tvrdí, že když dítě potřebuje víc jak litr MM, pak se mají dávat příkrmy. ALe na to se názory různí a znám maminky, které do dětí nic nedistaly do těch 9. měs.

To ale nemusí být váš případ. Snaž se mu stravu zpříjemnit: dej do ní dost svého mlíčka, ať pozná známou chuť. Pozor na teplotu příkrmu, aby byla opravdu 37 st. Děti poznají rozdíl i stupínku.
Zkoušej jiná jídla, jiné lžičky, veselé misky. Zkus ho u jídla zabavit, něco ukazovat a šup do pusy - tady s emnou nebudou všichni souhlasit, dítě by se mělo aoustředit jen na jídlo, ale pokud to nejde, já navrhuji, trochu to obejít.
Když nebude zlepšení, týden se na to vykašli a pak to zase zkus.

Zkus také, aby si v jídle namočil prst a pak jej olíznul. Nebo namoč svůj prst. A uvolni se u toho, aby necítil stres. O nic nejde, nebude kojený do základky, jednou jíst začne. 😉

eyael
24. zář 2011

@meleri - jestli tě to uklidní, mě malá začala jíst pořádně příkrmy až kolem 8,5-9měsíce a to byla od 5,5m plně na UM. Prostě to některým dětem trvá dýl 😉 Kamarádka třeba u jídla ukazovala klučíkovi leporela, obrázky a povídala, odváděla pozornost aby se malej nesoustředil jen na to, že zrovna "MUSÍ" jíst.

kometka5
25. zář 2011

@mikulka no vypadá to tak, že jelikož za poslední tři noci jsme kojili "jen" 2x, tak mám prázdný prsa. malej sice pije, ale nestačí mu to a to kojíme tak cca po 2hodinách přes den... 😒

vodni
25. zář 2011

@mikulka Díky za předchozí odpověď. Ještě bych se ráda zeptala - ve třech týdnech budu muset syna nechat asi na 5h hlídat babičce. Krmení stříkačkou už zvládáme z porodnice, odsávání nám taky jde, takže už mám zamraženo a nachystám i nějaké čerstvé mlíčko, ale chtěla bych vědět, kolik ml v těch 3 týdnech počítat na jedno krmení - syn měl nižší porodní váhu, tak je zvyklý na kojení co 2h, i když poslední dobou to už protahujeme na 3h i více (přibírá totiž pěkně, dle dr. možná až moc 😉 ). A když se použije zamražené mléko, tak jej necháme rozmrazit v lednici, a ohřívat budeme jen tu dávku, kterou budeme chtít použít, že? Tj. jakmile by se ohřál třeba celý kelímek, tak by se musel také najednou spotřebovat, nejde jen dát pak zase do lednice... A rozmražené mléko v lednici vydrží zase těch 24h? Jen bych se ráda ujistila, díky moc!

vodni
25. zář 2011

@mikulka Díky za předchozí odpověď. Ještě bych se ráda zeptala - ve třech týdnech budu muset syna nechat asi na 5h hlídat babičce. Krmení stříkačkou už zvládáme z porodnice, odsávání nám taky jde, takže už mám zamraženo a nachystám i nějaké čerstvé mlíčko, ale chtěla bych vědět, kolik ml v těch 3 týdnech počítat na jedno krmení - syn měl nižší porodní váhu, tak je zvyklý na kojení co 2h, i když poslední dobou to už protahujeme na 3h i více (přibírá totiž pěkně, dle dr. možná až moc 😉 teď váží 3200g). A když se použije zamražené mléko, tak jej necháme rozmrazit v lednici, a ohřívat budeme jen tu dávku, kterou budeme chtít použít, že? Tj. jakmile by se ohřál třeba celý kelímek, tak by se musel také najednou spotřebovat, nejde jen dát pak zase do lednice... A rozmražené mléko v lednici vydrží zase těch 24h? Jen bych se ráda ujistila, díky moc!

OMLOUVÁM SE, PŘÍSPĚVEK SE MI ODESLAL DVAKRÁT...

rosnickah
25. zář 2011

@mikulka Děkuji za odpověď, jsem ráda, že to dělám správně. Znamená to tedy, že po 3. měsíci už nebudu muset v noci odsávat po těch 6h?

ewwwelina
25. zář 2011

moc moc děkuji za odpově'd, snad se budou ty intervaly pomalu prodlužovat, malá má te'd 8 týdnů. ještě jednou moooooooc DIK!!!!!!

efendy82
25. zář 2011

Ahoj, prosím o radu, ptž už nevím, co zlepšit. Už v porodnici jsem měla šílené bolesti při kojení...mám hodně přecitlivělé bradavky..co jsem se snažila dohledat na internetu, tak by to mohl být syndrom bělavé bradavky. Snažila jsem se tedy od začátku hlavně odsávat, protože přiložení jsem dlouho nevydržela a navíc se mi nikdy nepodařilo v porodnici nic nakojit...teda aspoň podle vážení.
V odstříkávání každ tři hodiny pokračuju i po návratu domů. Odstříkávám i v noci, ale většinou jen jednou. Malý bude mít 3 týdny a mě se pořád nedaří zvýšit tvorbu mléka. Za celý den odstříkám tak maximálně 70 ml. Zbytek dostává malý UM lahvičkou Calma.
Beru homeopatika, piju Gravimilk a caj pro kojici matky a stále se nedari.
Není nějaká další možnost, jak se pokusit zvýšit tvorbu mléka? Ještě mám problém ten, že většinou odsaju jen z jednoho prsa, z druhého jen pár kapek:o((
Předem moc díky za odpověď

brendylou
25. zář 2011

Ahoj. Moc prosím o radu. Malému je pět týdnů. Od samého začátku hezky sál. Bohužel poslední týden pije tak 3 minuty a potom se začne kroutit, odtahovat se od prsa a pláče. Někdy víc a někdy míň. Třeba v noci když na půl spí tak to nedělá. Už si nevím rady. Mlíka mám hodně. Ze začátku kojení to ani nestíha polykat. Prosím poraďte někdo jestli nevíte čím by to mohlo být. Moc díky

meleri
25. zář 2011

@mikulka dik pani tak to koukam do devateho mesice! u prvniho syna on mel totiz hlad uz v patem mesici pritom byl hubenoucky a jedl za tri! a ted muj druhy syn je kus chlapa a staci mu mliko jenom. fakt to nechapu. myslela sem jak se vrhne na prikrmy.....

ja jsem nakonec i rada ze to tak je protoze mam tedy jeste starsiho dvouleteho a jsem rada ze stiham...🙂 akorat teda nevim kdyz treba zacnu v sedmem nebo osmem mesici tak to uz to dite ji pokrocilejsi prikrmy a nebo zacina jako ostatni v sestem mesici....mrkvickou a tak...

ja mam pocit ze mu to nechutna no...vrha se mi na chleba je to moc spatne kdyz mu obcas dam kdyz to tak chce?

meleri
25. zář 2011

@eyael ty jo tak taky tak pozde! no je to zvalstni.... ja muzu ukazovat co chci a nepomuze nic jakmile vidi lzicku odsrkuje je rukou nebo se odklani sklebi se krici....asi se na to zatim zase vyprdnu....

eyael
25. zář 2011

@meleri - sama vidíš, že každé dítko je jiné a to i v jedné rodině 😉 násilím ničeho nezmůžeš, jenom bys mu to víc zošklivila 😉 jinak začíná se klasicky jako kdybys začínala dřív, prostě nejdřív mrkvička, brambory a pak klasicky pokračovat... a teda mým laickým pocitem chleba když mu dáš nebo rohlík na žužlání, nic tím nezkazíš, bude si trénovat kousání a polykání.