Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
18. říj 2015

@zlatkavlk Dobrý den, toto je ideální případ pro návštěvu LP. Naučí Vás, jak dlouho kojit, jak poznat, že mimi opravdu saje, je střídat polohy a vyhovět si v držení miminka. Ukáže, jak podat dokrm cévkou na prsu. Zkuste alespoň infookojeni.net. Lahvička Medela Calma nic nezachrání, miminko se naučí sát z láhve a přes veškerý marketing žádná láhev nevypadá jako prso, takže sání z ní funguje jinak. Dokrm dávejte cévkou na prsu - ukázka na webu. Kojte tak dlouho, dokud mimi saje a pak vystřídejte prsa (i kdyby to bylo jen pár minut. Prsa vstřídejte i několikrát, třeba 3 - 4 x. Až poté dejte dokrm. Prs volnou rukou stlačujte, aby se miminku sálo lépe. Nedávejte dudlík. Zažíváte standardní potíže maminek, rozkojení 4. den není nic strašného, je to zcela běžné. Omezování kojení ve smyslu 15 min jen z 1 prsa povede bohužel téměř jistě k odstavení. Je mi líto, že se Vám dostalo neprofesionální rady. Držím palce.

klarifik
19. říj 2015

@emin Dobrý den, děkuju za odpověď🙂 dcera prospívá dobře, dudlík používáme jen v kočárku, jinak ho nechce. Sama neusíná, vždy u prsu, i když vnímá, že jí dávám do postýlky. teď, když se tak budí, tak jí dáváme spát na hruď na manžela🙂 nebo s námi v posteli a stejně má ty intervaly spánku výrazně kratší než mívala..nevím, očkování, nachlazení, nic z toho v době té změny nebylo. asi to musím vydržet takhle..

nonacek
19. říj 2015

@mikulka Dobrý den,jsem maminka 8 tydeniho miminka a mam problém s kojením
a to takový, že odsajdu max. 60ml mléka což se mi zdá málo pro mimino kterému je 8 týdnů.(zatím přibírá na váze )
Mam otázku a to jestli si miminko vytáhne více než odsávačka? A jak navýšit produkci mléka?
A jestli musím odsavat a jak často ?
Děkuji předem za odpovědi 😙

housarka
19. říj 2015

@nonacek Já měla také pokaždé problémy a když jsem chtěla odsávat dopadla jsem podobně jako ty. Jsem presvedcena, že ucite nasaje víc, protože kdybychom si mysleli že ne, tak už nekojime, protoze se z toho zcvoknem. Pokud přibírá, nech to na přírodě. Mě malá přibírá nic moc (mezi 6 a 12 týdnem celkem 320g), i doktor chtěl převážit další týden, to dopadlo dobře, tak to neřeším. Když brečí, přidám jí sunar (tak 1x za dva dny). Ale k tomuto klidu jsem dospěla až při 3. dítěti 😉

housarka
19. říj 2015

@nonacek Malá oprava, těch 320g přibrala mezi 6. a 10 týdnem, tj za měsíc

nonacek
19. říj 2015

@housarka a odsávála jste? A jestli ano kolikrát? My se psa nalijí pouze přes večer jinak mi psa přijdou prazdne

valous
19. říj 2015

@mikulka ahojky prosim o radu. Jsem 6 dnu po porodu,bradavky mam sedrene se strupy a hodne citlive.Techniku kojeni jsem delala dobre podle sestricky. Maly si ze me vzal jen 10tku,takze jsem dokrmovala uz v porodnici tech 30,40.Tak jsem si koupila elek.odsavacku jednofazovou a odstrikavam. Obcas maleho zkusim prilozim,ale brecim bolesti tak to vzdam a jen dokrmuji. Je to spatne kdyz budu jen odsavat a dokrmovat? A jak mam odsavat? Obe prsa 15min? Nebo prvni jedno nakmit,potom krmit z druheho a takhle to stridat?a jeste mam takove bulky male v prsu,je to tim ze mliko mam teprve 3 den? Rozmasirovavam ve sprse a davam studeny obklad.nekde jsem cetla ze pomuze i paralen,je to tak ? Moc dekuji za odpoved.

emin
20. říj 2015

@valous
@housarka
@nonacek
Dobrý den, odpovídám všem třem maminkám dohromady, protože váš dotaz je obdobný. Nejlepší pro klidné a spokojené kojení a odstatek mléka je právě a jen kojení. Odsávání není nutné, pokud miminko dostatečně a správně a také dostatečně dlouho a často saje. Odsávání může pomoci laktaci nastartovat či udržet ve chvíli, kdy mimi z nějakého důvodu sát nemůže, u předčasně narozených dětí apod. Pokud miminko kojíte, tak kojte, je to mnohem efektivnější, než odsávání (to je také odpověď pro @valous) Samotné odsávání zpravidla časem nestačí a laktace postupně klesá. Zkrátka tělo ví, kdy má tvořit mléko, kojení není zdaleka jen o podtlaku a sání, ale o těsném kontaktu miminka, chemii slin a bradavek, pohybek jazýčku a mnoha dalších vlivech, které způsobí, že mléko se tvoří. Pouhý přístroj zvládne daleko méně. Množství odsátého mléka (odpověď pro @nonacek) nijak nekoresponduje na množství mléka vypitého při kojení. Mnohé ženy nejsou schopné odsát více než 10-15 ml a přesto normálně, úspěšně a plně kojí.
@valous - zkontaktujte LP. Strupy na bradavkách mě vedou přece jen k podezření na chybnou techniku (i přes ujistění sestry). 6 dní po porodu se vše teprve rozbíhá, mimi se přisávání učí, může mít zavřenou pusinku při přisávání, může bradavky zraňovat. Právě nyní je naučení správné techniky nejsnazší. Nepoužívejte dudlík, nepoužívejte lahvičku, dokrmujte cévkou přímo na prsu. Zvláště v prvních dnech nepatří miminku do pusinky nic kromě prsa, aby se s ním seznámilo a zvládlo jej "používat" 🙂 Hodně sil, nevzdávejte to, zpravidla se to po pár dnech zlepší. Kojte vždy z obou prsou, prsa několikrát za kojení střídejte. Při zatvrdlinách nahřejte a rozmasírujte. Paralen můžete, ale pokud nemáte teplotu či není bolest nesnesitelná, není třeba. Držím palce.

nonacek
21. říj 2015

@emin nejvíce mléka odsáji ráno ,přes den nic moc ale večer už ani ťuk

articstar
21. říj 2015

Dobrý den, mám 3-týdenní miminko a poslední týden se mi stává, že se po 10 až 15 minutách kojení začne hrozně vrtět a napínat s tím, že bradavku nepouští a nepříjemně ji natahuje až mě to bolí (prdíky to nejsou, při tlačení se vrtí trošku jinak). Přemýšlela jsem, jestli to nemůže být tím, že už je v prsu málo mléka a on by chtěl ještě další a nemůže si už nic vytáhnout. Dětská doktorka mě pořád upozorňuje, jak je důležité krmit dítě při jednom kojení jen z jednoho prsu, aby dítě vytáhlo všechno mléko, ale zdá se mi, že mu to teď už prostě nestačí. Děkuji za odpověď 🙂

articstar
21. říj 2015

Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli je nutné takto staré miminko na kojení budit, když spinká moc dlouho nebo ho prostě nechat vyspat podle jeho potřeby? Děkuji 🙂

emin
22. říj 2015

@nonacek Ano, to je typické, hladina prolaktinu k večeru klesá, v noci je na maximu, takže ráno bývá mléka dost. Pokud dítě prospívá, na vašem místě neodsávám vůbec 🙂 Prostě kojte tak, jak si řekne miminko a bude to dobré.

emin
22. říj 2015

@articstar Dobrý den, je mi líto, ale paní doktorka nemá pravdu. Váš instinkt je naopak správný. 3. týden je typický pro růstový spurt a právě v tomto období si dítě patrně tímto způsobem říká o vystřídání prsů. Tak mu vyhovte a bude to ok. Kdyby se vám zdálo, že jedno vystřídání nestačí, klidně prsa vystřídejte i vícekrát za jedno kojení, je to běžné. Většina žen kojí z obou prsou po celou dobu kojení. K druhému dotazu - pokud dobře prospívá a nemá pauzu mezi kojením extrémně dlouhou - např 6 hodin, tak bych jej nechala- zvláště v noci -spát. Ideální je přes noc nakojit 1 -2x. Držím palce.

mrkuni
22. říj 2015

@articstar Ahojky 🙂, nevím sice jestli je to tak i u vás, ale moje maličká - 3 týdny - mi dělá u prsa to samé. Bradavku tiskne v puse a začíná se prohýbat jakoby protahovat a pak si i s bradavkou v pusince odříhne :D. Takže vždy když se takto začne vrtět tak kojení s pomocí malíčku ukončím, aby si malá mohla ulevit a pak vesele pokračujeme dál :D. Takže klidně vyzkoušej - snad to pomůže 🙂. Měj se pěkně.

helmon
23. říj 2015

Ahoj, mohla by jsi mi prosím poradit? Mám druhé mimčo. První,dceru jsem kojila do dvou let a vše v pořádku. U druhého dítka, syna, se mi také mlíko spustilo, ale po týdnu od jeho narození se mi přestali nalívat prsa tak, jako tomu bylo v těch prvních dnech a nechápu proč. Nekojím ho z obou prsů( protože toho mléka bylo hodně a vždy se pozvracel), tak ho kojím jen z jednoho a to mu stačí a dle Mudr.i hezky přibírá. Tak se chci zeptat, proč se mi už prsa tak nenalévají? Ubývá mi snad mléko? Děkuji moc.

nonacek
23. říj 2015

@emin Děkuji za odpovědi
,ale ještě dvě otázky .. co když v noci mne opakovane vzbudí nábyté prsa mlékem mam odsát ,když miminko spí?
Bojim se ze pokud tak neučiním začne se mléko stracet.
A také mne zajímá vás názor na kojící čaje?

bublinka_7
23. říj 2015

Dobrý den, potřebovala bych radu. Mám doma 6 týdenního chlapečka. Už v porodnici nám dali kloboučky (mám male bradavky). Spíš mi přišlo že se nám nechtěli moc věnovat :( po měsíci se mi podařilo kloboučky odbourat a kojim normalne. Problem se v tom že mě malý hrozne kouse a mam praskliny na obou bradavkach, ktere mě po kojení pali. Mazu bepanthenem ale moc to nepomáhá. Bojuju s tim, snažím se aby se spravne prisal ale málo otvírá pusinku. Navíc mam podruhé zánět, tentokrát ale s abcesem. Čekáme jestli to bude lepší nebo to budou muset odstranit. Nevíte co s tim? Jak ho mam donutit otevřít pořádně pusu (podráždění pusinky moc nepomáhá.). Děkuji

ninusch
23. říj 2015

Dobrý den, ráda bych získala více informací pro kamarádku, tak bych Vás touto cestou chtěla poprosit o radu. Kamarádka je teď hospitalizovaná v nemocnici na plicním a vypadá to, že jí budou muset vyvolat porod (naštěstí v termínu), aby jí mohli nasadit kortikoidy. Předpokládám, že s nimi by nebylo vhodné kojit. Je možné začít kojit třeba po týdnu od porodu? Je něco takového ještě vůbec reálné? Velice děkuji

sabini
23. říj 2015

Dobrý den, prosila bych o radu. Jsem čerstvě po šestinedělí a mléko kterého doposud bylo nadbytek se postupně ztrácí. Během dne ještě něco nakojím ale večer už to nejde,malé to nestačí a musím brát rezervu kterou jsem si naštěstí zmrazila když jsem odstříkávala v šestinedělí.. Prsa už jsou "vyfouklá" což je mi jasné,že po 6-nedělí se tvorba mléka reguluje a snižuje. Chci se zeptat jak můžu ovlivnit aby ho byl dostatek. Už jsem se dívala na různá doporučení, piju 3 litry vody denně, včetně kojících čajů, snažím se přikládat častěji ( což malou akorát vynervuje protože ho nemá kolik chce), snažím se odpočívat abych byla v pohodě..Nevím co dělám špatně. Děkuji předem

hanih
23. říj 2015

@mikulka Dobrý den, ráda bych poprosila o radu co se týká denního režimu miminka a kojení. Jsem prvorodička, takže zatím nemám moc zkušeností. Máme týdenní miminko a den u nás zatím probíhá takto - ráno se miminko vzbudí chvilku před šestou, nakojíme a přes den většinou kojíme tak po dvou třech hodinách, už se ale stalo, že pauza byla i čtyři hodiny. Prsa se snažím střídat, ale někdy mi u prsu usne a na druhé už se nedá vzbudit. Večer pak nastává trošku drama. Miminko kojím kolem osmé, po kojení ovšem následuje křik a nepřestane, dokud nekojíme znovu a po dalším kojení se situace opakuje v podstatě do jedné ráno, pak spí zas do cca třičtvrtě na šest. Ráda bych se zeptala na několik otázek:
1. čím to může být, že mezi osmou hodinou večer a jednou ráno, vyžaduje v podstatě neustálé kojení? Slyším polykání, takže jen tak naprázdno nedudlá, občas mi u prsu usne, ale během chvilky se zas probudí a vyžaduje další kojení. Usedavě brečí a není k utišení.
2. Pokud je pauza mezi kojením delší (např. mezi jednou až šestou hodinou ranní), je vhodné budit dřív nebo spíš nechat na miminku, ať si samo řekne?
3. Nevadí, když někdy nakojím jen z jednoho prsu, když mi během toho miminko usne? Při dalším kojení pak začínám na tom druhém prsu, abych je prostřídala, ale nevím, jestli to neohrožuje laktaci.
Předem děkuji za odpovědi.

pisisvori
23. říj 2015

Dobry den, chtela jsem se zeptat trochu jiny dotaz. Pred 15 dny jsem 15 dceru odstavila. Pila uz jen vecer a v noci( ale i 10x). Pres den uz jsem ji nekojila adi od 13m. Odstaveni probehlo ze dne na den zalepenim bradavek jako u starsi, kde nebyl zadny problem. Prsa jsem mela trochu nalita jen prvni den, pak uz ne, ale asi po 5 dnech me zacaly bolet bradavky a prsa pod nima. Je to uz ted asi lepsi, ale pres den to nekdy jeste najednou dost boli. Mam to nechat, upravi se to nebo tam muze hrozi nejaky zanet? Dekuji.

emin
23. říj 2015

@helmon Zdravím, vůbec není důvod se strachovat, prsa si prostě zvykla, nevím, jestli je mezi dětmi větší věkový rozdíl, ale předpokládám, že moc velký ne....

emin
23. říj 2015

@pisisvori Dobrý den, s největší pravděpodobností se to zlepší, jen při nalitých či horkých prsou rozmasírujte a zchlaĎte. pro zmírnění laktace pijte mátový a šalvějový čaj.

emin
23. říj 2015

@hanih Dobrý den, Po prvním týdnu je ještě brzy mluvit o režimu. řiďte se miminkem. Kojte tak, že nakojíte z jednoho a nabídnete druhé. Pokud mimi usne, nevadí, příště nakojíte z toho , které je na řadě. Důvod večerního pláče je těžké odhadnout, ale bývá častý. Řešením je společné usínání apod - zkoušejte, co se miminku líbí, usne pouze u prsa nebo zabere i houpání, bílý šum, zavinutí....? Každé miminko je jiné, pomáhá nošení v šátku apod. Držím palce.

emin
23. říj 2015

@sabini Dobrý den. Po šestinedělí se laktace nesnižuje, jen již není tak bouřlivá, jako zprvu a pokud je nějaký problém se správným sáním, nedostatečně časté či dlouhé kojení, pak opravdu může dojít ke snižování. Zkontaktujte LP, mohla by vám výrazně pomoci. Ale hlavně - žádný dudlík, žádná lahev, kojit často, prokojit pár nocí. Střídat prsa vícekrát při jednom kojení, to je to základní, co je třeba dělat. Dokrm podávat cévkou přímo na prsu. Držím palce.

emin
23. říj 2015

@ninusch Záleží, jaké kortikoidy bude mít, každopádně kojit lze začít i třeba několik týdnů po porodu. Hned od porodu je třeba začít odsávat každé 3 hodiny 10-15 minut z každého prsa. Je jedno, kolik odsaje, jde o stimulaci a pravidelnost. Miminko nesmí mít dudlík, nesmí být dokrmováno lahví. Jakmile bude moct, musí začít okamžitě přikládat a snažit se opravdu kojit. Velmi pomáhá těsný styk s miminkem - nošení v šátku, kojení kůže na kůži. Nicméně znovu upozorňuji, že je jen málo léků, které opravdu nelze zkombinovat s kojením, doproučení lékaří nekojit leckdy plyne jen z nedostatečné informovanosti. Držím palce, aby vše zvládla

emin
23. říj 2015

@bublinka_7 Dobrý den, to je velmi typické a máte pravdu, "kloboučkové děti" neotvírají dostatečně pusinku. Můžete zkusti před kojením krátkou masáž - odsrdíčka rtu ukazováčky směrem ke koutkům 3x. od středu brady ke koutkům 3x, po nosoretních rýhách 3x dolů. Nedávejte miminku dudlík, nutí jej špulit pusu. A trénujte, mimi se vše naučí. Na bolavé bradavky doporučuji spíš Purelan, kokosový olej, hydrogelové polštářky Medela.

pisisvori
23. říj 2015

@emin ja je ale nemam prave ani trochu nalite ani horke, jen to boli na dotek na zmacknuti

emin
23. říj 2015

@nonacek Kojící čaje nic nezkazí, ale ani nejsou žádný zázrak 🙂. Kojení nefunguje tak, že pokud něco vypiju, budu mít dost mléka a pokud ne, mléka bude málo. Takže pijte kojící čaj, ale pokud nebudete kojit dostatečně často a správně, tak to stejně nezabere 🙂. Nalitá prsa doporučuji nahřát, rozmasírovat odsát do úlevy, ne více. hezký den.

helmon
24. říj 2015

@emin no je mezi nimi rozdil 3 a pul roku.malymu pri kojeni to jedno prso asi staci,protoze u nej vzdy usne.jen me prekvapilo,ze se po tydnu uz nenalevaji tak hodne a pekne🙂 jinak kdyz prs zmacjnu,tak mleko strika pekne