Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

chacki
12. kvě 2014

Dobrý den, dceři jsou skoro 3 měsíce a posledních cca 14 dní mě píchá v levém prsu, píchání začne vždy zhruba hodinu po kojení, nejsilněji mě píchá v bradavce, ale vystřeluje to do celého prsu, je to jako bodání jehliček. Když dcera saje, tak mě prs nebolí, jenom prvních pár potáhnutí je nepříjemných. Na bradavce nemám žádné prasklinky, ani na ní nepozoruji žádné změny. Stejné bodání v levém prsu pociťuji, i když dcera saje z pravého. U pravého prsu žádné problémy nemám. Poslední 3 dny je píchání už dosti nepříjemné, v noci kvůli tomu nemůžu spát. Nevíte, co by to mohlo způsobovat? Děkuji.

nelaaaa
12. kvě 2014

Dobrý den, mám třítýdenní holčičku a z kojení mám úplně rozpraskané bradavky - úplné díry. Při každém přisátí to bolí tak, že mi tečou slzy a kroutí se mi palce u nohou, při samotném kojení to už tolik nebolí.Zkoušela jsem kloboučky, ale s nimi to bolí po celou dobu kojení.Laktační poradkyně mi řekla že mám krátké bradavky a společně jsme upravili techniku kojení. Už je to čtrnáct dní a bradavky stále bolí, navíc po kojení mě prsa jakoby uvnitř pálí a píchá mě v nich. Na zahojení jsem zkoušela už úplně všechno - potírání vlastním mlékem, bepanthen, bepanthen plus, purelan. Koupila jsem ruční odsávačku od Medely a láhev pro kojené děti. Když už jsem to nemohla vydržet (hlavně v noci) dala jsem jí odsáté mléko z této lahve, ale bojím se, že nebude už chtít z prsu, navíc se při pití z lahve zalyká. Už jsem bezradná, ráda bych kojila,ale takhle už to nemůžu dlouho vydržet. Za jak dlouho se bradavky můžou zahojit a ,,umrtvit" a stane se to vůbec? Děkuji za radu.

emin
13. kvě 2014

@chacki Upřímně, moc netuším, nejsou to žádné klasické příznaky, ale kojení je tak trochu alchymie. Pokud je to v souvislosti s pitím z druhého prsu, může to souviset s produkcí oxytocinu při vypuzovacím reflexu, o čemž svědčí I bolest zpočátku kojení. Zaráží mě délka, která už je 14 dní a bolest se stupňuje. Mohla by to být mírná infekce. Ta může být kvasinková I bakteriální (kvasinková je ale spíš v souvislosti s bradavkou, je začervenalá, může se olupovat, mít bílý povlak. Na kvasinkovou doporučuji Canesten, potírat MM a bradavky často větrat. Na bakteriální pak Bactroban - ale ten je na předpis. Každopádně, pokud by to nemizelo a naopak se zhoršovalo, doporučuji navštívit lékaře.

emin
13. kvě 2014

@nelaaaa Dobrý den, Vaše problem téměř jistě pramení z chybné techniky přisátí, ale pokud jste již měla u sebe LP... Pojem "krátké bradavky" neznám - znám ploché, či vpáčené, ale I na ty se dá po určité době přisát bez problémů. Pokud jsou alespoň nějaké, tak super, ať krátké nebo dlouhé, bradavky jsou vždy určeny ke kojení a příroda nevyrobila žádné, ke kojení nevhodné:-/. Takže pokud přiložení a přisátí stale bolí tak, jak popisujete musíte přisávání ještě upravit (zkuste snad jinou LP?) Základem je vyčkat, až bude mimi mít maximálně otevřenou pusinku a bradavku nebo spíš celý prs nasměrovat doprostřed úst I s co největší částí dvorce. Mimi vlasně nemá rty kolem bradavky, ale přisáté ke dvorci kolem, bradavka je v ústech volná. Ve třech týdnech se technika sání dá ještě velmi dobře přeučit.
Pro rychlé hojení a řešení bolavých bradavek doporučuji hydrogelové polštářky (Medela, Chicco, happy Care) jsou dražší, ale ragády (prasklinky) hojí rychle. můžete je I rozstřihnout a použít jen cast, aby Vám déle vydržely. cca 15-20 min před kojením můžete potříd bradavky mastí Ibalgin, trochu je umrtví, před kojením pak omýt a nakojit, abyste zamezila nejpalčivější bolesti.
Nevím, jakou lahvičku myslíte, pokud Calma, pak nebezpečí, že mimi odmítne prs je nižší, ale existuje. U ostatních typů lahví je téměř zaručené, že nejen zkazí techniku sání ještě víc, ale mimi časem prs odmítne úplně. Moc držím palce a ještě to nevzdávejte... 😵

ivetapo
14. kvě 2014

@emin
Dobrý den, malýmu bude 14 dnů a když se přisaje, baští třeba jen 5 minut a pak nic. Vzpomene si třeba za půl hodiny. Prsa mám měkké, může to být tím, že je málo mléka? Donutím ho nějak, aby se napapal na jedno kojení a né kojit takto po částech? Ještě jeden dotaz bych měla a to zda fenyklový čaj, který pije matka, pomůže dítěti na bolení bříška? Děkuji předem za odpověď.

emin
14. kvě 2014

@ivetapo Dobrý den, ano, fenyklový čaj, čaj pro koj matky, anýzový, apod, ale take třeba lactobacilli (probiotika) můžete brat vy a tyto látky se zčásti dostanou I do MM a mohou pomoci od tzv. "prdíků". Z přírodních produktů také mohu doporučit BabyCalm. Ke kojení, Záleží, zda opravdu efektivně saje, tedy zda po dobu sání vidíte hýbat se bradičkou hodně dolů, poté se zastaví a ozve se většinou I polknutí a brada jde opět nahoru. Hýbe se I sanice spánek miminka. 5ti minutové sání je obvyklejší ve starším věku, kdy už jsou děti v kojení "vytrénované". Pokud ale přibírá, nevidím v této frekvenci problem (pokud nevadí Vám). Pro zvýšení toku mléka můžete při kojení prs stlačovat - v horní části vždy stlačit a povolit atd (ne ždímat u bradavky ale opravdu stlačovat palec nahoře, ostatní prsty dole). Přikládejte k oběma prsům, nabídněte jedno, když už nesaje, přiložte k druhému a to můžete I 3-4x za jedno kojení. To vše podpoří laktaci. Sledujte také počůrané plenky - 6-8 plenek značí spokojené miminko 🙂 Hezký den.

nelaaaa
14. kvě 2014

@emin Moc děkuji za všechny rady. U kojení je vždy šílený cirkus. Už když si sedáme na pohovku, tak začne šíleně ječet a když jí prs okamžitě nedám, ječí ještě víc. K tomu začne šermovat rukama a strkat si je do pusy-už jsem jí začala vázat do zavinovačky na pevné zavinutí. Je to vždycky boj, ale vždycky se snažím vyčkat až pusinku pořádně otevře, ale asi se to nedaří. Budu se víc snažit. Hydrogelové polštářky mám od Medely a zatím mi moc nepomohly. Mezi kojením jsem začala dávat chrániče od Medely, aby bradavky větraly. Určitě vyzkouším ten Ibalgin, bylo by super kdyby pomohl 🙂. Láhev mám Calmu od Medely a jsem moc ráda, že by neměla tolik ublížit dalšímu kojení - dávám jen v noci, kdy mi přijde, že jsou bradavky citlivější a bolí mnohem více. Až bude vše OK, nechci dávat vůbec. Doufám, že se všechno zlepší a s kojením vydržím a budou to ty nejkrásnější chvíle strávené s miminkem, jak se všude tvrdí 🙂 .

emin
14. kvě 2014

@nelaaaa Také doufám a moc bych Vám to přála. Ještě se zeptám - kojíte kdykoli si mimi řekne, nebo v nějakých intervalech? Zkuste přikládat I když malá vypadá, že hlad nemá a je relativně klidná (zvláští, že v noci nereaguje lépe, v noci miminka zpravidla spolupracují lépe) Místo zavinovačky doporučuji spíš naopak úplně rozbalit a kojit kůže na kůži tedy jen v plence a vy polonahá, ale na manipulaci je to samozřejmě složitější. Zkuste jí před kojením dát na chvíli sát malíček, držte ji jako při kojení u prsu, ale malíčkem ji zklidněte a pak zkuste přiložit. Vy I mimi se kojení stale ještě učíte a s každým pokusem děláte krůček k tomu, abyste se to naučili lépe. Držím moc palce.

ajurka
14. kvě 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. mám 2 měsíčního syna, kterého jenom kojím.. když se narodil měl 3kg dnes vë 2 měsících a týdnu má 7400g.. přibírá 500g týdně.. k prsu jsem ho přikládala tak jak chtěl on.. ale dr. mi řekla, že ho nemám tak často kojit a kojit minimálně po 2 hodinkách snažím se to dodržovat, ale někdy prostě to nedodržuji.. a kojím ho častěji.. jinak on je někdy u prsu třeba i hodinu než usne pořád pije někdy jen ožužlává.. někdy je přepitý, že i zvrací ale stejně chce prso.. prso ho totiž uspává a uklidňuje.. nevadí to, že je někdy hodně dlouho u prsu.. děkuji

ajurka
14. kvě 2014

A chci se ještě zeptat.. kaká tak 3-4 denně.. ale ted poslední dobou má 1 denně hustou stolici.. a někdy jí má hustou kterou nemůže vytlačit.. když jí vytlačí pak má stoličku jakou má mít.. a dnes jí měl dokonce hustou hlenovou..

emin
15. kvě 2014

@ajurka Kojení nijak neregulujte, kojte tak, jak mimi chce, asi ví, proč to tak chce a přibírá tak, jak přibírá (500g týdně je opravdu nadprůměr, ale třeba si dělá zásoby na "horší časy"). Kakání kojených dětí se mění, ani hlen ve stolici (pokud je občas a není spojený vyloženě se zácpou) je normální. Někdy kojené děti dokonce třeba týden I déle vůbec nekakají (spotřebují vše a jen čůrají), ale pokud stale odchází prdíky, je to take v pořádku. Jsou miminka, která chtějí prs pořád a pokud I vy jste tak spokojená, nijak to neměňte ani neregulujte, je to tak v pořádku 🙂 Kojená miminka se nepřejídají, proste pijí, když chtějí. Obezity v budoucnu se nebojte, u kojených dětí se často ve druhém půlroce váhový přírůstek zpomalí a kojené děti naopak riziko obeziti v dětství mají nižší.Jen tak dál🙂

ajurka
15. kvě 2014

@emin nemůže být něco špatně když tolik přibírá??

germaine
15. kvě 2014

@ajurka Neboj...první syn plně kojený měl ve 4m přes osm kilo 😀 napřed jsem to taky řešila a bála se, že z něj bude otesánek..,opak byl pravdou. V roce neměl ani deset kilo, oni si opravdu vezmou co potřebujou a pak se ten nárůst zpomalí...u druhého dítka neřeším, už jsem poučená 🙂

ajurka
15. kvě 2014

ve 4 měsícívh 8 kg ale on má 7400g a je mu teprve 2 měsíce a týden
@germaine 😀

ajurka
15. kvě 2014

@germaine a setkala ses někdy s hlenem ve stolici.. když jsem volala dr. mi řekla že až se vykaká hlen mám jí to přijít ukázat.. jenže on kaka tehdy jak je po ordinační době takže nic

ajurka
15. kvě 2014

@emin taky se chci zeptat.. někdy má i stoličku nazelenalou nebo nahnědlou... hladová to může být když tolik přibírá

zizala79
15. kvě 2014

@emin Dobrý den, ráda bych se zeptala za kamarádku. Dnes ráno měla pocit, že malý (dva měsíce) nemá z čeho tahat mlíčko, měkká prsa (v noci problém nezaznamenala), včera prý též relativně ok, jen dítě bylo trochu nevrlé. Malý je nyní zcela na MM, dříve (po příchodu z porodnice aj dokrm, ale minimálně). O kojení moc stojí, je trochu ve stresu ze situace doma (manžel je oporou, ale ta tchýně...). Pije kojící čaj a moc se snaží o kojení. Situace dnes: po tom ranním horším kojení šli na procházku, malý moc plakal, vrátili se, chtěla kojit a malý usnul. Spal tři hodiny (jí na hrudi) a pak ho vzbudila (přesunovala ho, protože začala cítit, že jí z prsou mléko samovolně začíná vytékat) a normálně se nakojil, mléko bylo. Jsou takovéto "výpadky" možné? V tom smyslu, že prso najednou na jedno kojení není "připravené"? Spurt byl přibližně dle tabulek, ve třech a v šesti týdnech, tedy ten druhý přede dvěma týdny.

germaine
15. kvě 2014

@ajurka tak si na mě vzpomeň za 7 tejdnů a písni, o kolik jste nás trhli 😀

germaine
15. kvě 2014

@ajurka hlen? tak to neznám...

lu777
15. kvě 2014

@ajurka co pláč, neklid apod.? naše dcerka mívala hlen trochu a pak se z toho vyklubala laktoz. intolerance...

emin
15. kvě 2014

@ajurka Nic špatně není, zbytečně se stresuješ 🙂. I barva stoličky se mění podle toho, co ty sníš. Ve stolici se někdy mohou objevit např kvavé nitky, hlen, může být zelená, I nahnědlá, žlutavá. Miminko někdy dokonce několik dní nemusí vůbec kakat. Buď ráda, že kojení hezky zvládáte a že mimi je spokojené a užívej si to. Maminky většinou řeší opak - málo mléka a nízké váhové přírůstky. buď klidná a koj tak, jak kojíš, děláš vše správně.

emin
15. kvě 2014

@zizala79 Dobrý den, kojení je trochu alchymie a ideální přístup je nesledovat hodiny, týdny, minuty - tedy jak často, jak dlouho apod se kojí, ale prostě kojit, když miminko pláče. Někdy je to častěji, jindy méně často, podle toho, jak rychle roste. Kamarádka se zachovala naprosto správně, měla mimi u sebe a laktace, která byla možná mírně snížená (tchýně tomu mohla přispět), se opět rozjela. A má rada (po zkušenostech s mnoha tchýněmi) je omezit styk - tchýně bývají častou kontraindikací kojení 🙂.Držím palce.

zizala79
15. kvě 2014

@emin dekuji moc za odpoved. Ja jsem se ji rano (na dalku) snazila povzbudit. Ona ted s tchyni bydli,velmi spatna situace,snad jiz brzy pujdou do sveho. Predam info od vas. Dekuji moc

zuzi.111
15. kvě 2014

@emin Dobry den, chtela bych se vas zeptat, co si myslite o kojeni s kloboucky. Syn se narodil v 33 tydnu a diky rooming-in v porodnici jsem mohla byt s nim a rozkojit se, ale pouze s kloboucky. Uz jsme doma, za tyden mame oficialni termin porodu a rikam si, jestli ho nejak intenzivneji nezkusit ucit pit bez kloboucku. Ale nevim ani, jak na to. Bradavky mi uz v tehotenstvi zkoumala laktacni poradkyne a pry jsou v norme. Jen trochu kratsi a vetsi. Syn je ale neni schopen udrzet v pusince. Proste je nenasaje dovnitr. Kloboucek i prst saje krasne, dudlik nema. Myslite, ze je mozne casem prejit na bradavku nebo to zrejme uz nepujde a nema cenu to zkouset a trapit ho? Dekuji za odpoved.

ajurka
15. kvě 2014

@germaine proste ve stolici takove hleny neco jako hodne husta ryma barvy stolice

monis88
16. kvě 2014

Hezký den, nevím jestli to tu už bylo řešeno, ale chtěla jsem se zeptat. Má v průběhu kojení zvýšený počet cukru a sladkostí v jídle maminky vliv, zejména negativní, na kojence..? děkuji za odpověď. M.

emin
16. kvě 2014

@monis88 Nevím,co přesně je "zvýšené množství" 🙂, vliv to má hlavně na Vás, na MM až druhotně (ale rozhodně není sladší, než u maminek, které tolik "necukrují". Přesto bych byla s cukrem opatrná, sladkosti zvyšují riziko kvasinkové infekce bradavek a pokud jde o jednoduché cukry, tak samozřejmě riziko diabetu, obezity atd., což jistě víte. 🙂

emin
16. kvě 2014

@zuzi.111 Dobrý den, dobře děláte, že se klobučků chcete zbavit. Klobuček je jednoduše bariéra mezi Vámi a miminkem (I když jen slaboučká). Při kojení miminko pusinkou stimuluje reflexní body kolem bradavky a na dvorci, při této komunikaci take miminko reguluje nejen množství ale I složení mléka (podle složení slin miminka reaguje Vaše tělo) Statisticky jsou děti kojené přes kloboučky kojené kratší dobu a s většími potížemi. Jak se jich zbavit? Zkuste občas nakojit bez nich, nejlépe v noci, kdy miminka reagují instintivněji, nebo v době, kdy je kojení nejpohodovější. Pokud miminko prospívá, nemusíte spěchat, prostě to zkoušejte. Máte li vělké bradavky, může se to podařit, až mimi trochu povyroste (a bude mít větší pusinu 🙂). Pokud by se nedařilo, zkuste si pozvat LP, aby zkontrolovala techniku přikládání. Hodně štěstí.

monis88
16. kvě 2014

@emin zvýšené množství - každou chvíli mě honí mlsná 🙂 takže svůj jídelníček hojně doplňuji o čokolády, sušenky, zmrzliny...což mě trápilo už v těhotenství, jinak mám 5 týdnů po porodů a váhově jsem v mínusu...spíš mě zajímá jestli miminko může být pak více neklidnější, či čipernější, když ho zásobuji vydatně cukry... 🙂

nelaaaa
16. kvě 2014

@emin Teď se snažím kojit, jakmile vidím, že začíná vyplazovat jazýček a hledat prso, intervaly jsou cca co 2 až 3, ale někdy i 4 hodiny,tj. dříve než začne plakat, ale ne vždy se to podaří. Vyzkoušeli jsme uklidnit malíčkem a zabralo 🙂, moc děkuji za radu. Zklidní se a lépe se přisaje. Ještě zkusíme tělo na tělo. Zdá se mi, že se to za poslední dva dny skutečně zlepšilo, vyčkávám na maximální otevření pusinky a poprvé jsem cítila, že vlastně tiskne dvorec a necucá bradavku. Moc děkuji za všechny rady a povzbuzení.