Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
18. čer 2015

@svetlanap Dobrý den, sama vidíte, že hlady to není. Ani UM ani kaše to nespraví. Slabé mléko je opravdu mýtus, když stačilo 6 měsíců, proč by najednou nestačilo. Váš problém by ale bylo dobré řešit komplexněji. Zkuste mi napsat na mamakademie@seznam.cz, zkusíme to probrat tam.

emin
18. čer 2015

@lilien2 Dobrý den - především se zeptám, zda váhově prospívá? Dle Vašeho popisu je možné,že mírně poklesla laktace - jak často kojíte v noci? Jaká je nejdelší pauza mezi kojením? Večerní přisávní, odpojování a pláč bývá příznakem slabého toku mléka (večer je hladina prolaktinu velmi nízko a mléko teče hůř, miminko musí více sát) O poklesu laktace by mohla svědčiti menstruace, která může způsobit i změnu chuti mléka. Je to pak začarovaný kruh. Prvně zkuste opatření pro zvýšení tvorby mléka:
1) dudlík pryč (kazí sání a není to ze dne na den, ale opravdu postupně)
2) prokojte pár nocí, mimi k sobě do postele, po pár dnech byste mohla vidět rozdíl
3) kojte z obou prsou, můžete střídat i vícekrát za jedno kojení
4) prsa před kojení trochu nahřejte (např peckovým polštářkem apod), bradavky krouživými pohyby promasírujte kolem, po přisátí stlačujte prs, aby mléko lépe teklo.
5) kojte kůže na kůži
Hodně štěstí.

asadek
18. čer 2015

zdravím 🙂 potřebovala bych poradit ohledně kojení 🙂 mám měsíční holčičku, narodila se s vahou cca 3,2 kilo, porod celkem rychlý a hned po porodu se přisála na prso, sací reflex má opravdu krásný, ale bohužel mi laktace naskočila až zhruba 3 den po porodu a malá dostávala glukózku stříkačkou a potom i dokrm přes stříkačku, máme taky problém s přisátím, protože mám celekm velké prsa (G - F) a tak mi doporučili v porodnici kloboučky na kojení, s těma to celkem šlo, ale pak mi malá při jednom kojení rozkousala obě prsa i v kloboučcích a navíc se projevila novorozenecká žloutenka a malá vůbec nešla probudit na kojení a když už tak po přicucnutí okamžitě usínala. Takže konečně dotaz 😀 momentálně kojím z obou prsů a potom dávám dokrm cca 60 ml - jak lze toto postupně odbourat a vyřadit dokrm? a potom při pití nemá malá v pusince celý dvorec (kloboučky už sme vyřadili a kojíme bez), ale já ho mám opravdu velký - je toto problém? Omlouvám se za dlouhý dotaz a děkuju za odpověď 🙂

emin
18. čer 2015

@asadek Dobrý den, není to problém. Některé ženy mají dvorce opravdu veliké (jako CDčko, jak prohlásila jedna maminka 🙂). Pak samozřejmě se nemůže miminku do pusinky vejít celý. Skvělé je, že kojíte již bez kloboučku. Dokrm předpokládám stále dáváte stříkačkou. Určitě nedávejte z lahvičky, lépe by bylo dokrmovat přímo při kojení cévkou. Najdete ukázku na infookojeni.net. A jak se zbavit dokrmu - často je to jen psychický problém maminky, která prostě nevěří, že to bez dokrmu půjde. Zkuste každé 3-4 dny ubrat 10-20ml z denní dávky. Také zkuste hodně kojit v noci, to laktaci pomůže. A věřte si, není důvod, proč byste neměla kojit plně.

asadek
18. čer 2015

@emin děkuji moc za bleskovou odpověď, budu teda zkoušet množství UM postupně snižovat, ale je možné množství mojeho mléka zvýšit i když už jsou malé 4 týdny? Nenastavuje se množství mlíčka hned v prvních dnech kojení? zkouším homeopatika, piju kojící čaje i meltu a zkouším odsávat ale to moc časově nestíhám, malá je hrozná ječilka 🙂

lilien2
18. čer 2015

@emin
Tak já doplním..U doktora jsme byli naposled před 3 týdny a jdem až příští týden, takže nevím jak je na tom teď s prospíváním..Ale předchozí kontroly jsme byli vždy pochválení, že krásně přibývá na váze a dokonce řekl doktor, že jde vidět, že je mléka dost.
Ale tyto problémy jsou poslední týden, co se tyče menstruace, jedná se spíš o velmi lehké špinění, ale to je možná jedno..
Kojím částo přes den co 2-3hodiny, v noci taky co 2-3hodiny, jak kdy,někdy vyjměčně po 4hodinách, ale přes ty 4 hodiny jsme se ještě nedostali, kromě právě taky minulého týdne kdy se povedlo, že se to dostalo 2x na 5 hodin...ale teď už zase ty 2-3 hodiny.
Po kojení byl syn vždycky velmi neklidný a kroutil se, takže jsem si ho nechala na prsou a tak jsme i v noci spali, takže i tohle spňujeme.Prsa jsem taky začala střídat i víckrát během kojení..
Dřív jsme kojili 40min, pak 20, a teď právě někdy pije 10 min a pak šílený křik a odtahuje se od prsa, pak se přicucne a odtahne, kope nožičkama a vzpírá se ručičkama od prsa.
Četla jsem o možném sníženem toku mléka a tak je pravda, že jsem po kojení chtěla odstříkat a nešlo nic..Ale když si prso zmáčknu tak mlíčko stříká...
Taky se mi zda, že zpočátku syn hodně hltá, a poliká, někdy se zakucká, a má plno pusinku mléka..Dost i pak odkrkává na co jsem nebyla zvykla..

Já opravdu nevím co s ním, bojím se,aby neměl hlad..Je pořád od 3 týdnu nevrlý a plačtivý, takže nevím a nepoznám jestli pláče, že má hlad nebo ne..Prso mu nabídnu a vezme si vždy, ale snažím se aspoň po 2 hodinách dřív ne a do té doby ho nějak zabavit..Moc ani nespí.

Taky mě ještě zajímá : dáváme kapičky před kojením, zrovna sab simlex, je to 15kapek před každým kojením, když někdy chci kojit už třeba dřív po hodině, nebo po půl (právě teď kvůli jeho vzpírání) tak je třeba opravdu dávat kapky?

Taky mě zajímalo: moje prsa se zvětšila, ale jsou pořád měkké, nepociťuju, jak holky popisuji nalévání prsů, ani mi mlíčko nikdy samo neunikalo..Je možné, že u takových prsu musí mimča více sát? než u nalítých a z kterých to jde samo.??

Jste opravdu moc hodná jak nám tady radíte..a omlouvám se za dlouhé popisky..Krásný den

emin
18. čer 2015

@asadek S laktací lze pracovat klidně i později. I adoptivní maminky se rozkojí dokonce i po několika měsících. Dejte tomu volný průběh, kojte na požádání, snažte se být v pohodě,´co nejvíce v kotaktu s miminkem (co zkusit šátkování?) A vše se upraví 🙂

emin
18. čer 2015

@lilien2 Dobrý den, děkuji za detailnější popis. POkud miminko prospívá, nemyslím, že pláče hlady. Jednou z možností je skrytý reflux, kdy se žaludeční šťávy vrací zpět a leptají hltan. Dávejte často odříhnout, po kojení noste vertikálně, zkuste kojit tak, aby mimi příliš neleželo, ale bylo jakoby v polosedu. Sab simplex nemusíte dávat vůbec, při trápení s prdíky je lépe nejdříve zkusit miminko polohovat,(ale kvůli podezření na reflux opatrně na polohu v klubíčku). NAvíc prdíky se časem zlepšují, zkuste kapky vynechat a uvidíte, když se to zhorší, můžete opět začít kapat. Preventivnímu používání bych se vyhnula.
A poslední odpověď - prsa se nalívat nemusí a přesto je mléka dost. Některé maminky pocit tvrdých či napnutých prsou prostě nemají a přesto bez potíží kojí. Držím palce.

dindonka
18. čer 2015

Dobry den, potrebovala bych poradit ohledne pripravy na kojeni. Prvni dite jsem nekojila. Poprve prilozeno asi po 10 hodinach se silnou zloutenkou.... doma odsavacka nevytahla jsem vic jak 20ml, nakonec ztrata mleka.
Mohu ted pred druhym porodem se nejak pripravit na kojeni? Rada bych plne kojila. Mam ricinus communis 5 ch. Mohu brat hned po porodu? A co ted behem tehotenstvi da se nejak pripravit na kojeni? Dekuji

xalla
19. čer 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem po císařském řezu, nyní už jsem doma, miminko mám ale stále v nemocnici a dojíždím za ním, zkoušíme kojit(poprvé 4. den po porodu)...doma mám odsávačku , když odsávám tak max. 20 ml, není to málo? Nebo spíše na čem záleží, aby se tvorba mléka zvětšovala? Moc děkuji za informace.....

emin
20. čer 2015

@xalla
@dindonka
Dobrý den, spojila jsem odpověď, protože se pro obě velmi podobá. Nejzásadnější pro bezproblémové kojení je začátek, ted doba těsně po porodu. Kojení výrazně podporuje dostatečně včasné přiložení k prsu (ideálně sampřisátí) a poté dostatečně časté a správné přikládání a intenzivní ranná vazba - tedy blízkost matky a miminka. Takže pro @dindonka - zkuste požádat o včasné přiložení (pokud to Váš i stav miminka umožní) a poté přikládejte co nejčastěji a dejte miminku čas se vše naučit. Nedávejte dudlík, lahev ani kloboučky.
Pro@xalla - tělo a mysl se nedá ošidit a odsávačka je jen stroj. Proč by Vaše tělo vyrábělo mléko pro odsávačku. Některé němocnice umožňují hospitalizaci spolu s miminkem - nešlo by to? Klokankování, časté přikládání, pravidelné odsávání v přítomnosti miminka, to vše laktaci podporuje. Každopádně nedbejte na 20ml, není to o množství, ale o stimulaci, takže odsávejte nadále a jakmile budete moci mít miminko doma, zkuste vše nastartovat znovu - společné mazlení kůže na kůži a případně nošení v šátku kůže na kůži, společné spaní a časté noční i denní kojení. Dokrm cévkou - ne lahvičkou, žádný dudlík (nevím, zda nedokrmují lahvičkou v nemocnici a nedávají dudlík, pokud ano, zkuste se s nimi domluvit, zda to lze omezit). Rozkojit se mohou i adoptivní maminky, tak proč ne Vy? 🙂. Moc Vám oběma fandím a držím palce.

martinkkka29
21. čer 2015

Dobrý den, jdu si pro radu, mam 3 týdny starého chlapečka a bojujem s kojením. Malý mi vždy po 10 min usne u prsa a spinká tak půl hodďy neklidně a pak se probere a chce zas prso, furt do něj šťouchám, ale stejně mi usne. Aktivně pije tak 6 min. Nevíte co s tím? Techniku máme dobrou... Děkuj

gaba_h
21. čer 2015

Dobrý den, mám dotaz ohledně odstavování se u mého 12,5 měsíce starého chlapečka. Prakticky již kojíme jen jednou denně ráno, jinak mléko nevyžaduje. Spí prakticky už skoro měsíc celou noc. Nemléčnou stravu jí zatím velice dobře, jí prakticky vše a docela velká množství. Odmalička byl povahou takový, že nikdy kojení nevyžadoval, důvěřoval mi, že ho včas nakojím, takže jsem rozestupy kojení regulovala já. Syn je klidný. Mám ale pocit, že se odstavil brzo, teď si během měsíce zredukoval kojení ze tří na jedno. Večer místo kojení si chce hrát, válet se s námi v postýlce, od prsa utíká, směje se, laškuje. Prakticky je nemožné ho "donutit" k tomu, aby se napil a když už, tak třikrát polkne, od prsu uteče a pak zase že by si dal... což komentuje zálibným "ham". Je možné, že by prostě mléko už "nepotřeboval"? Mám strach ,že se podobně odstaví brzo i od toho ranního kojení. Přitom nevypadá nespokojeně, o jídlo jeví živý zájem a umí si o něj říct. Mám v případě, že by se odstavil řekněme za měsíc, nějak řešit umělou výživu?? Mléčné výrobky jí - denně je schopen spořádat třeba 250g jogurtu. Děkuji, gabriela

emin
22. čer 2015

@martinkkka29 Dobrý den. U Vás je rada zdánlivě jednoduchá - bedlivě sleduje sání a jakmile přestane sát aktivně, vyměňte prsa. Můžete i víckrát za jedno kojení. Mimča také neusínají tak rychle při kojení kůže na kůži. A havně vydržte, mimi malinké, sání je unavuje, je to náročná práce. Postupně zesílí a bude sát jedna dvě 🙂

aalleenn
22. čer 2015

Dobrý den, mám 3m mimi. Přes den moc nespí, ale v noci spí od 21 do 6 i půl7. Vím, že mi bude hodně maminek závidět 🙂 ale mám strach o laktaci, aby se mi touto dlouhou pauzou nesnižovala, zatím plně kojím. Na druhou stranu mi přijde škoda malýho budit, když tak hezky spinká, díky za odpověď

emin
22. čer 2015

@gaba_h Dobrý den. V tomto věku se zpravidla o samoodstavení ještě nemluví, děti většinou již nechtějí proto,že laktace výrazně klesne a sání je těžší. NAvíc nemají hlad, protože je zasytí příkrm. Zkuste prostě nabízet, ale nenutit, uvidíte, možná, že se to celé zvrátí a za pár týdnů budete kojit mnohem častěji (např jakmile začnou růst stoličky). Pokud by opravdu došlo k tomu,ž e mimi prs odmítne, s UM bych už po 1 roce nezačínala, zvláště, když dobře jí mléčné výrobky. Zkuste rostlinná mléka apod.

soumicka
22. čer 2015

@emin Zdravím. Tak jsem tady zase.. Malé jsou již 4 měsíce váží 5500g. Za poslední tři týdny přibrala jen 100g. Dr mi doporučuje zařadit příkrm. Jsem z toho smutná a zklamaná sama ze sebe, že mi to nejde tak jako u prvního dítěte. Chci vědět vas názor..

soumicka
22. čer 2015

Já si myslím že mléka mám dost. Přes den pije aktivně 5 minut a víc nechce a to zkouším i dávat z druhého prsa. Mám asi po minutě sani takový tlak v obou prstech a to malá pije až se zajika.. každý den má i třeba tři stolice a pomocená je po každém kojení.
Jen večer mi u kojení vyvádí a kroutí se..ale druhé prsou už po těch pěti minutách nechce. Možná je asi už unavená a nemá sílu si vzít z druhého prsu. Do teď ji tedy stačil jeden prs

barunkastastna
22. čer 2015

Dobry den, jsem dnes sesty den po porodu. minule utery se mi narodil chlapecek predcasne o 3-4 tydny. Mel lehce snizeny cukr a po tdvou dnech byl umisten na dva dny na fototerapii kvuli zloutence. Pred fototerapii jsme se snazili kojit a darilo se nam to, i kdyz mlicko jeste nebylo..pak byl tedy zluty a hodne spavy a moc se nechtel kojit, tak mi ho dokrmovali mym odstrikanym mlekem. Druhy den fototerapie mi ho uz vozili casteji a uz to s nim bylo lepsi. Hlavne jsem se bala, at se zbytecne neuci na prikrm ze strikacky... Ted jej mam dva dny u sebe, je plne kojeny, vypije cca 40 ml asi tak po trech hodinach, nekdy i po trosku delsi dobe. Podle toho, jak si rekne a nebo jak se mi jej podari vzbudit. Mame i mezistupy cca hodinu a pul. Jsem mu plne k dispozici. Pri porodu mel 3050 gr, pak zhubnul na 2860 a roste to po 20 gr. vcera doktorka rekla, ze je to super a ze tu musime zustat do pondeli na vysledky z zloutenky. Dnes prisla jina doktorka a ta, ze pribira furt malo a ze tu budeme muset zustat (dnes je to 6. Den plus jeden den porodu) na pozorovani. kazdy tady rika neco jineho, nekdo tak maminko, nechcete prikrm? Druha rika, kojte co dve hodiny, treti kojte co tri atd atd. A reci typu Maminko, tak nam comdve hodiny budete hlasit, kolik vypije a kdyztak vam dame prikrm...Porad by vam tady nekdo nabizel prikrm a strikacku..Podotykam, ze vaha, kterou mame na pokoji, ukazuje pri kazdem pohybu miminka ruzna cisla...
sestry z novorozeneckeho jsou vsechno dvacetilete holcicky, ktere maji naucene nejaka pravidla a pres to vlak nejede.. Mam holcinu na pokoji a u ni je situace jak u me v bledemodrem..
My ale s kojenim nemame problem a myslim si, ze je dobre ziveny a ze je vhodne naslouchat miminku, prece to neni stroj, ktery striktne musi byt kojen ci dve hodiny s 50 ml. Navic ja uz to tady nezvladam.. Sedmy den v porodnici, pripadam si tady jak ve vezeni uz, je mi fakt hrozne..
Bojim se, ze tu budu muset jeste dale byt..:(

veronika.deskova
22. čer 2015

@emin Zdravím Radko. Hlásím, že již dva měsíce krásně plně kojíme. Děkuji vám za předešlé rady! A jdu si pro jednu menší radu ohledně pití bylinných čajů a kojení. A to, zda můžu pít kontryhelový čaj na ženské neduhy. Jinak popíjím během dne vyloženě kojící čaj .... Děkuji moc. Verča.

uwe
23. čer 2015

Hezky den,zaciname 6.tyden,obavy o malo mleka se opravdu nepotvrdily,je ho dost🙂.Ted mam opacny problem.Dneska maly lepe spi a budi se za 4-4,5hod Po 4,5hod uz jsem ho vzbudila,aby odsal bolava prsa.Drive 1-3hod.Boli me obe prsa a 1 tece.Dneska zvazen a vypil za 15 min 135ml,pak dost zvraci,ale zvraci i pri mensim piti.Nebude mi pit jen predni mleko,kdyz ho odstavim driv,aby nehazel savle po takovem vypitem mnozstvi?Kdybych ho po 15 min,kdy nesal tolik aktivne,ale sal,neoddelala od prsa,tak me sni 🙂 Nevim co mam teda delat a prosim o radu.Mam predni mleko odstrikat?Treba zmrazit?Mam ho radeji oddelavat nebo ho nechat tolik zvracet?Nutriton jsem jeste neporidila,porad doufam,ze se to zvraceni omezi samo.Jinak pribirame tech 300g/tyden a pani doktorce se to nelibi,jaky je Vas nazor?Dekuji

uwe
23. čer 2015

Jeste dodatek:mam strasne bolesti v tom 1 prsu,nejde rozmasirovat,ani odstrikani rucni 20ml nepomohlo.Bolesti jsem malyho musela okamzite prilozit bez prebaleni,ktere jsem nezvladla bolesti.Jedna se o zanet?mohl nastoupit tak rychle behem odpoledne,protoze maly dyl spal A mene casto jedl?Co mam s prsem delat?dekuji!🙂

pernile2003
23. čer 2015

Da se nejak motivovat miminko kdyz bojkotuje sani z prsou?

pragmatica
23. čer 2015

@emin Dobry den, chtela bych se zeptat na vas nazor - malemu je 5.5 mesice a je plne kojen, zacina pom,alu ochutnvat zeleninku. rika si o mleko pres den cca kazde dve hodiny, nekolik tydnu ale uz i v noci, nekdy i po hodine. mam mu stale davat na pozadani? Nebo to mam nejak omezovat? myslim, ze chce spis pro uklidneni, ale zatim mu vzdycky dam...diky

lucinka58
24. čer 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - cca za necelé 2 týdny mě čeká porod a chtěla jsem se zeptat jak podpořit po porodu nástup laktace. Je možné po porodu začít brát homeopatika na tvorbu mléka?

lidi
24. čer 2015

Dobrý den,mám otázku ohledně kojení. Vždy tři dny kojim co necelé dvě hodiny přes den a po čtvrté hodině pak i každou hodinu. Malá pořád pomrčuje a když nedostane prso tak se šíleně rozbreci. A večer padá taky pořád první spaní je 3 hodiny pak 2 a pak už každou hodinu až do šesti kdy vstává.. A to kojim vždy z obou prsou. Za 3dny přijde změna. Kojím každé 2-3hodiny a jen z jednoho prsa. Večer první spaní 4 hodky a pak po dvou. No a druhý den je to ještě OK ale v noci opět pořád jí a opět přichází 3 dny nervů a neustálého kojení. Má 3,5 měsíce a má 7kg a 68cm takže nestrádá,ale přece ji nebudu odpirat papani a poslouchat jak mrci a pláče,ale jsem z toho nervózní co je špatně.

lawazzaa
24. čer 2015

Dobrý den nachazim se v Anglii, 22.6 v noci jsem porodila cerku 3740 gramu. Druhy den nás pustili domu. Nevim presne jak casto a jak dlouho mam prikladat. Ze zacatku mala spala a nedala se vzbudit driv nez po 3 hodinách, ze vcera na dnes kojim po 2- 3 hodinach skoro az hodinu. Mala by ted sala furt, bez dudliku nevydrzi spat. Bradavky mam rozpraskane ale celkem se zacali hojit snazim je tvarovat a trochu odstrikat kdyz kojim. Prsa se mi zacala pomalu nalevat mlekem, jsou tepla. Chtela jsem se zeptat jak casto a jak dlouho mam kojit, jestli ten dudlik nevadi.

vejunka87
24. čer 2015

Dobrý den, mám takovou otázečku, dneska jsme byli na 5ti měsíční kontrole a malý váží 6510gr a ve 4měsících měl 6350gr, doktorka říkala, že hodně málo přibral, ale že to ještě řešit nebudeme až kdyžtak v půl roce jak půjdem na poradnu. Malý pije co 3-4hodiny a stačí mu tak 3-5minut (plně kojím) a pak už si povídá, směje se a nechce papat. Většinou po jídle ještě ublinkne. Mám to nějak řešit a nebo ještě počkat, přikládat častěji? Děkuji za odpověď 🙂

emin
26. čer 2015

@soumicka
@vejunka87
Dobrý den, omlouvám se za prodlení, nejsem nyní tak často online. Odpověď patří pro Vás obě. Upřímně - nevím, proč jste zklamaná (@soumicka). Co Vám nejde? Z toho, co píšete myslím, že Vám vše jde. Máte spokojené, plně kojené miminko. Že přibralo méně, než je v tabulce? No a co. Pokud dostatečně čůrá, kaká, psychomotoricky v normě, pak je vše ok. Kojte jako doposud, nestresujte se. Pokud byste chtěla trochu pomoci laktaci, zkuste prokojit pár nocí. Nemyslím, ale, že je to nutné. Držím palce.

emin
26. čer 2015

@lawazzaa Dobrý den, takty brzy po porodu dudlík vadí. Zkuste to bez něj. Přikládejte tak často, jak miminko chce, nečekejte pravidelnost, někdy to bude po 3 hodinách, jindy třeba již za hodinu. Kojte z obou prsou, můžete je vystřídat i víckrát za kojení. Bradavky mazejte nějako hojivou mastičkou a hlavně - přikládejte správně , tedy na otevřená ústa miminka, v pusince musí být především velká část celého dvorce, nejen bradavka. ústa miminka nešpulit, ale musí být otevřená. Držím palce.