Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

eicul82
10. bře 2013

@mikulka Ahoj,
mám 8 měs syna, plně kojen bez problémů, příkrmy bez problémů, posledních 14 dní mi začíná odmítat MM přes den (ani neochutná, hned se začne odtahovat), za noc pije tak 3x a to teda neodmítá, některý den si vezme pře den, ale některý den naposledy ráno (v noci) a pak až večer. Ještě ke všemu odmítá i jiné tekutiny. Příkrmy měl 2x denně a když nechce MM, tak mu dávám 3x denně. Chtěla jsem ho kojit tak do toho roku.... Dá se nějak zabránit takovému odstavení? A když by dlouhodoě pil jen večer a v noci, tak latace se udrží? A čím to jako je, že už přes den to MM nechce a v noci jo s chutí?
Díky za odpověď.

hamma
12. bře 2013

@eicul82 Ahoj, přečti si na stránkách mamila.sk postup při bojkotu kojení (je to v sekci pro poradkyně, protokol pri štrajku).

strapocka
17. bře 2013

Dobrý den, potřebuji radu ohledně odstavení dítěte.Resp. dcera se odstavila včera sama. z ničeho nic, přestala chtít prso. V noci ještě pila a pak od rána odmítala. je už to druhý den, pořád ji nabízím, ale vypadá, že nastal její čas. Nedávno jsem si říkala, že už bych to pomalu chtěla ukončit, jako by to slyšela 🙂 Dcera má 9 měsíců za pár dnů. Má otázka zní, co s prsama? Musím odstříkávat což mě celkem otravuje. Mám si zajít na injekci pro zastavení laktace nebo to po pár dnech přestane samo? Není to asi jisté že? Děkuji za radu

jarkasj
18. bře 2013

@hamma Chci poděkovat za Vaši radu, už jsem kojení pomalu vzadávala. Nakonec se po pískavici začalo mlíčka tvořit víc 🙂 Doufám, že se to ještě kapku zlepší a vystačíme bez dokrmování.

janette82
18. bře 2013

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Mám už druhé dítě a stejně si v kojení připadám jako začátečník. Malinké jsou přesně 3 týdny. Narodila se s váhou 3,7kg v termínu. Od porodu kojím. Za první týden přibrala skoro 300g. Já měla krásně nalitá prsa a při kojení se ještě víc nalila. Jenže! Před pár dny mi prsa splaskla a mám pocit, že v nich skoro žádné mlíčko nemám. Sice vždy na začátku kojení cítím lehkou bolest, že se mlíčko trochu spustilo, ale malinká pije chvilku a pak se pořád pouští a je neklidná, protože už z nich asi nic neteče. Po kojení neodstříkám ani ťuk. Je možné, že se mi mlíčka tvoří pořád stejně, ale jen mi prostě ta prsa splaskla nebo opravdu přicházím o mléko? Jinak kojím co 2 - 3 hodiny, v podvečer co hodinu a v noci po max. 4 hodinách. Začínám být zoufalá, že o mlíko přijdu. Do toho se maličké ještě udělala vyrážka v obličeji a má krvavé nitky ve stolici, takže už 2 dny držím mléčnou dietu. Může ten pokles souviset i s tímto? Jinak jdeme ve středu k doktorce na preventivní prohlídku, tak jsem zvědavá, kolik přibrala. Moc děkuji za radu!

marketma
18. bře 2013

Dobrý den, prosím o radu. Mam 9-ti měsíční dceru, kojim. Ráda bych brala nějaké vitamíny na vlasy a nehty, v lékárně mi doporučili Biosil plus, které ale obsahují příchuť máty. Slyšela jsem, že by se máta neměla jíst v době kojení. Je to tak? Předem děkuji, M.

kacena00
18. bře 2013

@janette82 mno, dost podobně jsem to měla já, ale bohužel mi nikdo nevěřil, nikdo se nepídil, kdy k té změně došlo, jestli něco bylo jinak než po porodu (např dudlík...) a po několikaměsíčním vyčerpávajícím boji jsem na to dojela, o mlíčko sem přišla skoro na 100%, holka vypadala hrozně, jestli ti ze své zkušenosti mohu poradit, pokud cítíš, že malá má opravdu hlad, pořád je nespokojená, je sice fajn dát si nohy nahoru a být v klidu, jak ti všichni (jak LP tak rodina, známí) budou radit, ale k tomu klidu ti napomůže suplementor (dá se koupit i přes bazar), mě se to zdálo složité, ale nakonec jsem si jeden pořídila (bohužel už pozdě, spolupráce dcery je fakt na mizerné úrovni...) a práce s tím těžká není, u tebe navíc je fajn to, že mimčo je dost spavé a nebudou ho zajímat hadičky a šňůrka 😀 😀 😀 😀 😀 😀

taky zkus pískavici a benedikt (radši v tabletkách, obojí je na chuť hnus, zvlůášť ta pískavice, mě nakopávala ke zvracení 😀 ) http://www.swanson.cz/recke-seno-90pcs-610mg

kacena00
18. bře 2013

@janette82 jo, ještě mě napadá s ohledem na tu vyrážku a nitky ve stolici, možná by stálo za to vysadit veškeré mléčné produkty a v hotových výrobcích sledovat složení, dát si pozor na laktozu, takhle to měla kamarádka u kloučka, jen bez té vyrážky, bez vztekání u prsa, ale ty krvavé nitky měla, pediatr jí poradil toto a přestalo to a už jsem tu na koníku četla, že děti s intolerancí laktozy u prsu zlobily... držím palce!
zkus nejdřív toto, suplementor veď v patrnosti, pokud nepomůže vyřazení laktozy, ale pokud budeš muset dokrmovat, tak bych sáhla po HA mléku, máte v rodině alergie?

biibaa
18. bře 2013

@janette82 Určitě se o té krvi ve stolici zmiň ve st u dr. Můj malej to měl taky a byl alergický na bílkovinu kr. mléka. Ta vyrážka v obličeji by mohla týt atopický ekzém z téhož. A určitě dodržuj bezmléčnou dietu, ale abys viděla nějakou změnu, musí to být dlouhodobě, 2 dny je zatím moc krátce, abys poznala, jestli to pomohlo 😉

hamma
19. bře 2013

@jarkasj To jsem moc ráda! Zkuste k pískavici přidat i benedikt lékařský, když se to užívá současně, má to nejlepší účinek. Dávkování je od obojího 3x 3 tobolky denně.
Držím palce!

hamma
20. bře 2013

@marketma Určitě můžeš jíst vitamíny. Máta sice může snižovat tvorbu mléka, ale to se myslí opravdová máta a ve velkém množství. Řekla bych, že mátová příchuť mátu viděla tak z rychlíku a i kdyby tam nějaká ta máta byla, tak to nevadí.

druidee
24. bře 2013

@mikulka zdravím, ráda bych se zeptala, zda má mlíčko pro měsíční dítě nějakou výživovou hodnotu i pro 20měsíční dítě? (při velkém nadbytku mléka) děkuji 🙂

lendyn
24. bře 2013

Já se chci zeptat, při prvním porodu mi následně sestřičky v porodnici doporučili na kojení kloboučky na bradavky - malej neměl ještě sílu si sám z prsa mlíčko vytáhnout......ani nevím - po jakém čase jsem kloboučky odbourala - ale bylo to brzy a malého jsme úspěšně kojila do 1/2 roku výhadně a potom do 15měsíců dle chuti 😀 !
Chci se zeptat, čekáme teď v květnu další přírůstek do rodiny (provorozený syn teda už má 5let), budu opět potřebovat i pro tohoto mimíska také kloboučky, nebo už jsou ty bradavky od prvního dítěte připravené................
Děkuji za radu!

hamma
24. bře 2013

@lendyn Kloboučky určitě nepotřebuješ, obzvlášť, když si kojila první dítko bez problémů. Tak si je v porodnici nenech vnutit, některé děti se pak bez nich odmítají přisát a to by byla škoda!
Pokud bys měla nějaké pochybnosti, podívej se na stránky kojim.cz (jsou tam návody, jak se má dítě správně přisát a jak poznat, jestli opravdu pije).
Přeju hodně štěstí a spokojené miminko!

lendyn
25. bře 2013

@hamma - děkuju!!!!!!!!!!!!!!!

sedmikraska008
25. bře 2013

Dobrý den, mám 3týdenní miminko.'Od začátku bojujeme s kojením.Prvně se mi nechtěla přisát, poté jsem ji obviňovala,že je líná sát,až jsem minulý týden díky odsavačce Medela Swing zjistila, že z obou prsou dohromady vysaju jen 45ml a ještě ke všemu se mi i nezdá barva mléka.Když mlékem malou "nakojím"přes flašku , zdá se mi její spaní dost neklidné.Když ji dám Nutrilon, spí po něm déle a klidně.

mikulka
autor
25. bře 2013

@druidee Určitě ano. Stále je v mlíčku spoustu potřebných látek a vitamínů, ale hlavně je dobré pro sliznice a také z hlediska imunity, To má největší význam.

druidee
25. bře 2013

@mikulka 🙂 moc děkuji za odpověď 🙂 ráda bych se ještě zeptala, zda se dá naučit mimčo pořádně otvírat pusinu ke kojení.. malý má dnes 12dnů a občas s přisátím bojujeme i 15minut, což fakt nedávám už i nervově, hlavně v noci (a přes den hlídat ještě staršího brášku).. takže zatím odstříkávám a dávám přes lahvičku, je to bez zbytečných nervů.. i když by to bylo jednodušší rovnou z prsu.. občas nemá problém ani s prsem, někdy zase nechytne ani prso a skoro ani lahvičku i když je hladový a vzhůru a hledá.. prostě to nemůžeme nějak vychytat, jen přes ty lahvičky..

mikulka
autor
25. bře 2013

@sedmikraska008 Tak hlavně byste měla přestat dávat láhev. A to hned, pokud chcete ještě někdy kojit.
Barvu mlíčka nezkoumenjte, ta je nějdy skoro průhledná, jindy namodralá atd. Je to podle potřeby dítěte. Máte tak malé miminko, že tady se vše ještě točí okolo kojení. Samozřejmě že je po UM klidnější a déle spí, je mnohem tučnější a zaplácne více žaludek. Ale otázka je - chcete dát dítěti zdraví, nebo si odpočinout (víc) a dát dítěti hned od narození něco, co je pro něj spíše nepřirozené?
Moje rada zní: kojte často, střídejte prsy, po dobu 1 týdne ještě po každém kojení odsajte z každého prsa - JE MOŽNÉ ŽE NEODSAJETE ANI KAPKU!!!! aLE to vůbec není určující! Důležitá je stimulace. Po týdnu se zvýší laktace. Někdy se mlíčko tvoří až při sání dítěte, takže skutečně nemusíte nic odsát a neznamená to nic.

Hodně pijte, před kojením nahřejte prsa. Zkuste to a UM dávejte až v nejkrajnějším případě, že bude dítě ubývat na váze a brečet hlady. Zatím jste v šestinedělí, vy\ i dítě se tperve sžíváte a učíte kojit.
Zavolejte si domů lak. poradnyi, aŤ vás naučí, jak dítě přikládat. SEznam je na www.kojeni.cz Hodně štěstí!!!

mikulka
autor
25. bře 2013

@druidee Naučí, samo. Podívejte se na www.laktoporadna.cz Technika kojení.

M?usíte pošimrat horní ret dítěte bradavkou a jakmile otevče pusu dokořád, pak mu nacpete prso do pusy. 🙂

Lepší je zavolat si domů laktační poradkyni - www.kojeni.cz. Flašku nedávejte, nikdy!!!!!

druidee
25. bře 2013

@mikulka no, zkoušeli jsme všemožné nemožné i v porodnici se sestrami. on se ale jen tak nedá přesvědčit a když už má pusu otevřenou, dává hrozně rychle jazýček nahoru a plivne prso zase ven.. no opravdu boje. musel být pak dokrmovaný,takže lahvička už tu je, ale i přesto prso neodmítá-když už se nám podaří přisát ho tam. díky za odkazy, mrknu na to..

terezatko
26. bře 2013

Ahojky Mikulko, mam na tebe dotaz. Ve čtvrtek jsem ostavila svou dceru. Prsa mě ale stále dost bolí, což je jasné, že to nepůjde hned. V neděli jsem nevydržela a trochu mléka jsem odstříkala z obou prsou. Ale nevím jestli si mám zase nějaké mléko odstříkat nebo co s tím. Mám v prse zatvrdliny. Zkouším to vždy ve sprše rozmasírovat, ale asi používám málo síly. Nemám prsa nějka extrémně nalitá, ale v pravém prsu mám dost zatvrdlin. Můžu poprosit o radu, co s tím? 🙂 Děkuju moc. 🙂

shak29
26. bře 2013

ahoj , tak snad najdu pomoc tady.. už sem kontaktovala spoustu laktačních a prd .. 😖 už sem zoufalá, dcera má 7 měsíců, kojim po 3 hodinách. Měsíc už dáváme oběd (zeleninu, maso, rýži..) , teď zkoušíme i jogurty. Vždy se po tom ještě dokojí. ALE mám moc moc moc moc mlíka ☹ večer musim odstříkávat, někdy ráno, přes den se snažim to vydržet, ale momentálně mam opět retenci. Už nevim. Chci kojit! ale pokud to půjde takhle dál, převedu na příkrmy a asi ukončím, ikdyž nechci 😢 pila sem i šalvěj, 2 hrnky denně, trošku mě to mlíčko omezilo, ale pak se to zas rozjelo na plno, máta mi nepomáhá, šalvějové pastilky vůbec. Chladim... Stahovat nemůžu, trpim na retence 🤐
tak poraďte, prosíím 😀

jarkasj
26. bře 2013

@hamma Dobrý den, opět prosím prosím o radu. Je možné, aby pískavice přestala působit? Užívám ji mletou - 3x denně 3 lžičky, ze začátku se mlíčka tvořilo pomalu víc, pískavice ze mě byla cítit na 100 honů a teď nic:( Myslím, že se vůbec nevstřebává, mohly by tabletky fungovat lépe? Už začínám být zoufalá ☹ Musim dokrmovat skoro po každém kojení, malej vysaje opravdu všechno, odstříkat už mi po kojení nic nejde a stejně má většinou ještě hlad ☹
Benedykt jsem nemohla sehnat, zatím ho popíjím jen jako čaj a čekám, až mi přijdou objednané tabletky.
Vyzkoušela jsem i Motilium, ale nepozorovala jsem žádný efekt - jak dlouho se asi musí užívat, než by zafungoval?
Děkuju za jakoukoli radu.

hamma
27. bře 2013

@jarkasj Bylo by určitě potřeba zkontrolovat přisátí miminka a průběh kojení, radila bych vám setkat se s poradkyní (na adrese kojim.cz jsou kontakty, z Brna jich je hned několik). Pokud totiž miminko správně nepije, bylinky ani tabletky samy o sobě nic nespraví.
Doporučila bych tedy dál užívat, pokračovat i s Motiliem (také 3x3 tablety denně) a co nejdřív kontaktovat poradkyni a do té doby zkusit upravit přisátí a pití podle návodů a videí:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

herkuleska
28. bře 2013

Ahoj, kojím svého 6-týdenního syna z obou prsou při jednom kojení, poradila mi to doktorka. Mám u toho zůstat nebo začít kojit z jednoho. Díky, Katka

hojda
28. bře 2013

@herkuleska Zahlédla jsem dotaz a tohle jsem taky řešila. Prý po šestinedělí už je možné kojit jen z jednoho, že produkce mléka už se stabilizovala, ale já osobně pořád kojila z obou, protože jsem nikdy neměla nějak hodně mléka.

herkuleska
28. bře 2013

@hojda já spíš řeším, že mě asi nějako dobu budou bolet prsa, když je teď budu vyprazdňovat po 2*delší době...

hamma
28. bře 2013

@herkuleska Nejlepší je kojit podle potřeby dítěte - až dítě vypije první stranu, nabídni druhou a uvidíš, jestli si ještě dá. Tak budeš mít jistotu, že se miminko najedlo dostatečně.

herkuleska
29. bře 2013

@hamma ale jak zjistím, že pije a jen tak si nedudlá ?? to dělá dost často, takže to omezujeme časem