Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

zuzkafrydova
29. črc 2016

@emin mlicko uz naky mam,ale rekla bych,ze to prcko nestaci,tak prikrkmujeme Nutrilonem,ale ne pravidelne.

emin
29. črc 2016

@zuzkafrydova Pozor především na to, JAK přikrmujtete, lahvička vše komplikuje, ideální je cévka na prsu, nebo alespoň stříkačka. NEvím, co znamená "nestačí" - chce mimi často, nebo je nespokojené, nebo nepřibírá? Novorozenci mohou chtít kojení opravdu velmi často, třeba i každou hodinu a pouze nízký váhový přírůstek, absence močení mohou znamenat nedostatek mléka. Držím palce, ať vše zvládnete.

emin
29. črc 2016

@heliik BuĎte úplně v klidu, Mléko se bude tvořit takové, aby vyhovovalo novorozenci, druhé mimičo, se bude muset přizpůsobit. Někdy se stane, že se starší mimi samo odstaví - mléko mu přestane chutnat, ale často se kojí prostě obě. Miminka - i ta maličká, jsou chytrá, překrmit se nenechají 🙂 Držím palce.

emin
29. črc 2016

@zdenca28 Pokud se to nijak neprojevuje, dala bych tomu čas, občas je to prostě jen reakce kůže na časté kojení. Takto písemně je velmi těžké určit, co to je. Kdyby se to nijak nezlepšovalo, pak dermatolog. Miminku by nic takového ublížit nemělo, pokud byste něčím mazala, před kojení otřít.

heliik
29. črc 2016

@emin : Tak to jste me uklidnila děkuji. 🙂 ja se právě pokoušela dceru odstavit ale bez úspěchu. Ale je pravda ,že trochu doufám zá by se mohla odnaučit jak budu v porodnici. Ale je pravda ze jsem se taky bála prave abych mimcu neublizila...

zdenca28
30. črc 2016

@emin Dekuji za uklidneni.No ono se to malinko lepsi,trochu to mizi.Ja si prave rikala,jestli to neni taky jak je takove teplo a ty prsni vlozky v podprsence,ted se snazim prsa vetrat a vlozky si davam jen kdyz jdu ven.Jeste jednou dekuji a pekne leto🙂

romelia
30. črc 2016

@emin zdravím a moc prosim o radu. Mám 5.ti týdenního chlapečka a již v porodnici ho prikrmovali jelikož moje mlíčko mu nestačilo. V porodnici byl velmi ospalý, ja po císařském řezu a těch 20-30ml co ode Mé vypil mu nestačilo. v porodnici jsme nejvíce dali 40ml. tak mu dali nejdříve materske mléko darkyn a pak UM z láhve. on ale pije ode me a pije dobře aspoň se me to zdá. akorát pije hodně dlouho, vydržel by i hodinu. většinou si i odrihne a vyjimecne ublinkne takže myslím že mléko mam i když jsem zkoušela odsávačku a z te moc mlika nebylo a dost me z toho bolely bradavky. když vezmu malého nebo pije z jednoho prsu tak se me spoušti mléko a mam mokre tričko nebo košile, ale při mačkání prsu me mliko netece a už vůbec nestrika jako jinym a moje mamka me rika ze nemam mliko. skoro po každém krmení i když trvá třeba 40min musím udělat ještě flašku a vypije ji celou. přijde me, že by pil porad i když všude se tvrdi, že kdyby měl dost nepil by. už si nevím rady. láhev ho podle me nezkazila je jedlik a saje porad. láhev mam MAM anticolic. mohu mit opravdu tak málo mléka? a už se to nezlepší? moc děkuji za Vaši radu

drao
30. črc 2016

@emin Dobry den,take poprosim o radu. Mala ma tri tydny,dost sme s kojenim bojovaly,ted teprve poslednich par dnu mam snad dost mleka,vidm ze pije,nekdy ublinkne,uz konecne pribira, i neco odstrikam. Hodne ji trapi brisko,sama nekaka,musime pomahat rourkou. Posledni ctyri dny se zacala obcas vztekat u jednoho prsa,je o trochu mensi,myslela jsem,ze je tam mene mleka nebo spatne tece,ale uz se vzteka i u druheho prsa. Vsechny ostatni "potreby" ma pokryte,tak si nevim rady. Prso ma v puse,mleko tece vsude kolem,ale ona pit nechce,sermuje rukama a krici. Svazat ruce nepomuze,ani nic jineho. Uklidni se jedine kdyz ji dam MM stikackou,staci treba jen 10ml,pak si jakztakz da rict a prsa vezme,ale zadna slava. Kojim bud vleze nebo v sede,mam ji polozenou na stehnach na polstari,doted s tim nebyl zadny problem. Muzete poradit co jeste vyzkouset,aby se tak nevztekala a zacala pit?

zuzkafrydova
30. črc 2016

@emin prez den to je dobry,ale vecir kdyz mame jit spat,tak porad breci.Dam ho k prsu a usne nahned,nemuzu ho ani probudit,ale kdyz ho odendam,tak ma uplny hysterak.Brouk nas 😊

bassangha
30. črc 2016

Dobrý den, mohu kojit, když mám teplotu, průjem a zvracím?

marketh25
31. črc 2016

Ahoj / Dobry den, mela bych na Vás dotaz pokud mohu.. Mam 17 ti denního chlapecka. Uz v porodnici jsem začala loji s klobouckama, které postupně uspesne odbouravame. Malý mel nabeh na novorozeneckou zloutenku a tak je celkem spavy. Pres den ho budim, ale v noci ho nechavam
spat. Vydrží třeba i 7 hod. Problém mam ale v takový, ze ja moc spat nemuzu, protože mě hrozne bolí prsa, nejspíše je mam moc nalite mlékem.. A malý jak spi, tak se mi ten interval na kojení prodlužuje.posledni 3 dny mam uz i po ránu zvýšenou teplotu. A prsa pak boli i pres den.. Myslíte ze je to vše spojené s tím, ze je třeba odstrikavat? Zkoušela jsem ofstrikavat ručně, ale bolí to jak čert. A teď zvažuji koupi elektrické odsavacky.. Dekuji za případnou reakci a rady ;(

marketh25
31. črc 2016

Ahoj / Dobry den, mela bych na Vás dotaz pokud mohu.. Mam 17 ti denního chlapecka. Uz v porodnici jsem začala loji s klobouckama, které postupně uspesne odbouravame. Malý mel nabeh na novorozeneckou zloutenku a tak je celkem spavy. Pres den ho budim, ale v noci ho nechavam
spat. Vydrží třeba i 7 hod. Problém mam ale v takový, ze ja moc spat nemuzu, protože mě hrozne bolí prsa, nejspíše je mam moc nalite mlékem.. A malý jak spi, tak se mi ten interval na kojení prodlužuje.posledni 3 dny mam uz i po ránu zvýšenou teplotu. A prsa pak boli i pres den.. Myslíte ze je to vše spojené s tím, ze je třeba odstrikavat? Zkoušela jsem ofstrikavat ručně, ale bolí to jak čert. A teď zvažuji koupi elektrické odsavacky.. Dekuji za případnou reakci a rady 🙂

zabicka737
1. srp 2016

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli někdo stejně na tom jako já. Mám hypotyreozu ŠŽ před těhotenstí jsem brala PO-NE 50 a ke konci tehotenství jsem brala PO-ČT 50 a PA-NE 100, po porodu po šestinedělí mi to vratili zpět na dávky před těhotenstvím. Teď je malé 3,5 mesíce a stává se mi, že mám mléka dostatek pak ne, je to jako na houpačce (chvilku je ho dost, pak skoro nic)... Nemohla jsem po porodu hned kojit kvuli 2 revizím (zanedbání jedné sestry, která věděla, že krvácím do dělohy a zjistil to primař až za minutu 12...) a odvezli mi malou do Brna kvuli žloutence, i když hodnoty tomu neodpovídali. ☹ ☹ ☹ Napadlo mě, že to být růstovým sprutem, ale v jedná práci jsem četla, že kolísající hodnoty ŠŽ můžou ovlivnit i tvorbu mléka (všechno jsou to hormony). Beru ricinus communis 5ch 14 dní, ale jak vysadím, tak do 14 dní opět méně mléka. Piju 6 litru denně - voda, kojící čaj, mléko (plnotučné, jogurty atd., aby bylo sytější). Šla jsem teď na kontrolu a odběry, byla jsem unavená, myslela jsem že je to tím horkem a staraní se o malou, ale manžel mě přemluvil, protože se mu zdálo, že jsem mohem unavenější než dřív. Také se mi zvedla váha o 3,5kg za 2 týdny zničeho nic, i když hezky klesala (jím pořád stejně), tak jsem jí to řekla, prý to nená vůbec souvislost a že určitě hladiny budou ok, ale prý pro jistotu... No zvedli mi to na PO-PA 50 a SO-NE 100. 😠 😠 😠 Má nekdo stejný problém s kolísáním hormonu, váhy a mléka jako já? Váhu si říkám, že vždycky nějak shodím, ale jde mi o mléko pro malou nechci ji přikrmovat, ale když plače hlady, tak jí musím něco dát, aby si odpočinula a mohla se pořádně pak napít s prsou. Po kojení odstříkávám, abych nabudila tvorbu, ale už strácím naději, že ji budu kojit alespoň do půl roku ☹ ☹ ☹ ☹ Nevzdala jsem to do teď a vzdát to nechci, ale chtěla bych pro ni to nejlespší... Jinak malá má 66 cm a 6,6 kg, takže žádný prcek (pord. váha 3888g a 54 cm) na mých 163cm. Napadlo me si koupit i More Milk Plus zda nezabere, ale pokuď by někdo měl jiný nápad, jak mít dostatek mléka, budu vděčná. ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

malirek
1. srp 2016

Ahojky,
mám dotaz. Moji dcerce budou tři měsíce a od 22.7 bojujeme s ,,žabku" -moučnivkou, teď už je to na ústupu. Mám ale jiný problém. Když měla žabku, tak špatně pila a pila pouze mléko co teklo. Jakmile musela začít tahat a snažit se, tak plakala. Omlouvala jsem to tím, že ji ta pusa bolela. Tak jsem prsa při jednom kojení střídala i 5krát. Jenže žabka už je skoro vyléčena a tento problém máme pořád. Mám strach že si zvykla a ,,zlenivěla" sát. Prosím o radu. Kojení po hodině mě trošku vyčerpává. Zajímavé ale je že v noci vydrží i 4 hodiny.

emin
2. srp 2016

@bassangha Můžete bez obav.

emin
2. srp 2016

@marketh25 Dobrý den, u 17 denního chlapečka po žloutence i 7 hodin považuji za hodně dlouhý spánek a přiklonila bych se cca po 4 -5 hodinách vzbudit, tedy spíše prostě vzít a zkusti přiložit. Mimča se často napijí v polospánku a pak dál spinkají, prsům se uleví. Pokud jsou nalitá a kojení daleko, pak nahřát, rozmasírovat, odstříkat (ručně či odsávačkou a zchladit.

emin
2. srp 2016

@malirek NEvím, zda je moučnivka už zcela vyléčená. Vy sama nemáte kvasinkovou infekci? (bradavky mezi kojením svědí, pálí) Pokud ano, je třeba zaléčit Canestenem či Ćitrovitalem. "Zlenivění" může být způsobeno moučnivkou, ale také poklesem laktace. Jak vypadá kojení? Je mimi aktivní, saje, polyká? Jak dlouho trvá kojení? NEdávat dudlík, žádná lahvička. Zkusit hodně kojit v noci, to laktaci povzbudí.

emin
2. srp 2016

@zabicka737 Dobrý den, hormonální léčba může samozřejmě tvorbu mléka ovlivnit a bohužel, ani pomocné potravinové doplňky či bylinky patrně nebudou stačit. V tomto případě bych především doporučila kojit tak, jak to jde, pokud nestačí, dejte dokrm, ale vždy pouze cévkou po prsu. Nejen MM, ale i sání z prsu (i když jen trochu MM) je pro miminko zcela zásadní a zkusila bych jet v režimu "Každá kapka dobrá". Není nikde psáno, že byste nemohla kojit výlučně, ale s touto hormonální léčbou to bude spíš stále taková, jak píšete "houpačka". Ale to nevadí. Nepokazte si to lahvičkou a dudlíkem. Naopak např po zavedení příkrmu budeme moc třeba už jen kojit a UM nebude třeba. Hlavu vzhůru a držím palce.

emin
2. srp 2016

@drao Dobrý den, vypadá to na začínající bojkot kojení. Těžko říci, čím je způsobený, zaráží mě zácpa - ta u kojených dětí nebývá příliš typická, proto bych trochu zapřemýšlela nad možnou potravinovou nesnášenlivostí - co ABKM? Zkuste vysadit mléčné výrobky - zcela a vše co je obsahuje. Zhruba za 3-4 dny by měla být vidět změna. Svazování ručiček rozhodně nedoporučuji (ano balení do zavinovačky) Děti potřebují na prso sahat, obejmout ho, dotýkat se bradavky. Pokud se nechtějí přisát, patrně mají s něčím problém - chuť - děti cítí že v mléku je něco, co jim vadí. nebo bolest - např zánět středního ucha, i rýma může vyvolat bojkot, protože přisátí je nepříjemné. Odmítá kojení i v noci? Pokud ne, zkuste hodně kojit v noci. Ve dne prs nenuťte, jen nabízejte. Hlídejte čůrání - pokud by mimi dlouhou dobu nečůralo a moč pak byla tmavá zapáchala, pak hrozí dehydratace a je třeba podat dokrm - ideálně cévkou či stříkačkou, ne lahvičkou. Držím palce, toto bývá těžké období.

emin
2. srp 2016

@romelia Dobrý den, myslím, že jste někde na pomezí kojit vs nekojit. Laktace je zatím zachována, ale miminko je dokrmováno z láhve, která přisátí ZCELA JISTĚ KAZÍ. Miminka jsou chytá, ona vědí, že si chvilku podudají u prsa, ale žádná velká sláva, protože vědí, že se napucnou poté z lahvičky, která teče a nemusí se moc snažit. U prsa je to příjemné, pomazlím se a najít se potom. Bedlivě sledujte, jak vypadá kojení - mimi by mělo aktivně sát, hýbat bradičkou hodně dolů, hýbe se spánek, je slyšet polykání. Jakmile přestanou takto sát, je dobré vyměnit prso. Takto můžete vyměnit i několikrát. Kojení pak může trvat i dlouho (40 ,minut) ale sání by mělo být opravdu aktivní. Pokud není, mimi nepije, jej dudá. To že mléko nestříká, není známka, že mléka je málo, naopak to, že mléko teče i z druhého prsa je dobré znamení, že laktaci funguje. Je na Vás, co si vyberete. Pokud chcete kojit, zrušte lahvičku a dokrm dávejte cévkou na prsu. Není to nijak složité a donutí to mimi opravdu sát, to, co má, tedy prso. Ukázku najdete na infookojeni.net. Nedávejte ani dudlík, i ten sání komplikuje. Pokud tak učiníte, začnete víc střídat prsa a např ještě budete hodně kojit v noci, nevidím důvod, proč byste neměla kojit výlučně bez dokrmu. Držím palce.

malirek
2. srp 2016

@emin Úplně vyléčená není, prsa léčím zároveň s ní. Nesvědí, nepálí. V noci kojím po 3 hodinách. Teď už se to kojení trošku zlepšilo. Už kojíme po 2 hodinách ale to sání toho zadního mléka není to co to bylo. Zezačátku pije moc pěkně je i slyšet jak polyká. Začala jsem užívat More Milch a myslím že tvorba mléka se zvýšila.

drao
3. srp 2016

@emin Dekuji za odpoved,uz se asi objevila pricina vztekani u prsa,udelala se mi tam zatvrdlina,trochu poboliva,teploty nemam,prso neni cervene,takze asi zatim jen trochu ucpane predpokladam. Malou davam napred na toto prso,ale vydrzi tam jen dve tri minuty,pak uz neni mozne ji tam udrzet,takze mi toho moc neupije. Prso po kazdem kojeni nahreju a odstrikam co jde,v mem pripade spis po velkem usili odkape par kapek,ale zda se mi ze se zatvrdlina nepatrne zmensila. Pote prso chladim. Zapojila jsem i manzela na odstrikavani,ma vetsi silu,ale moc toho ven nejde. V tomto prsu jsem mela zanet s prvni dcerou a tim kojeni zkoncilo.. Je mozne ze je na to to prso diky uz jednomu prodelanemu nachylnejsi? Mohu udelat jeste neco vic abych si pomohla?

emin
3. srp 2016

@drao OK, retence, náběh na zánět, to vše může snížit laktaci a komplikovat snadnost sání z prsu. Mléko může také jinak chutnat. Prso může být "náchylnější", např tam mohou být užší mlékovody apod. Děláte to dobře = nahřát, odsát nebo nakojit ideálně bradičkou ve směru zatvrdliny, zchladit. Při teplotě lze vzít Paralen, Ibalgin. kdyby se to nezlepšilo, doporučuji ultrazvuk.

emin
3. srp 2016

@malirek OK, sledujte, jak saje, a jakmile přestává aktivně sát, vystřídejte prsa. Klidně několikrát za kojení. Prs také můžete stlačovat v horní části - palec nahoře, prsty pod prsem, ale ne stále, aby si mimi nezvyklo na silný tok, jen pokud "leniví" na povzbuzení.

elaterra
3. srp 2016

Dobry vecer, chci se zeptat moje dcera se narodila 24+0 455g. 7 tydnu uz je v inkubatoru a jeste dlouho bude tudis kojeni nejde primo pouze odstrikavam. Jenze bohuzel jsme meli mnoho komplikaci a vyhnout se stresu neni mozne. Laktaci mi startovali hned po porodu a povedlo se v prvnich 2 tydnech i 60 ml na odstrikani z obou prsu ale bohuzel se postupne zhorsuji na soucasnych 7ml na odstrik z obou prsu. Jak mam opet nastartovat prsy na vyssi davky?? Mala uz opet zacina prijimat mleko a za chvili nebude mit moje ale bude muset na cizi. Piju caje zkousim i homeopatika. Dekuji za odpoved

luciejancarova
4. srp 2016

Dobrý den,mám gynekolozky Dostinex na zastavení laktace.Pulku jsem si vzala dnes v 15:00.Dalsi si vezmu po 12ti hodinach,tak i dalsi dve pulky.Prsa mam ale zatvrdla a strasne bolava.Jak si muzu prosim ulevit?Dekuji.

martivaloskova
4. srp 2016

Dobrý den, mám 5 měsíčního syna a pořád aktivně kojím. Na poslední kontrole min.týden mi doktorka řekla že přibírá hezky, cca kilo za měsíc.
Problém mám s tím, že asi tak 3 týdny mám úplně měkké prsa, až svěšené a často mi z nich teče mléko..malý má čímdál větší nároky na papání a já tolik mléka prostě už nemám..
Potřebovala bych prosím poradit.. mám se pokoušet rozjet laktaci, nebo mu začít dávat příkrmy? Děkuji

pekkaa
5. srp 2016

@martivaloskova kilo za mesic je v tomto obdobi fakt hodne. A uplne mekka prsa jsou taky normalni. Koj jak potrebuje. Casto to nemusi byt jenom kvuli jidlu, ale chce byt u mamy, podudlat si, atd. Kdyz takto pribira prikrmy bych jeste neresila.

martivaloskova
5. srp 2016

@pekkaa .. Ono je to zvláštní, ty prsa vypadají úplně jako prázdné a taky mi přijde že to málo co se tam vytvoří tak malý vypije za den a to ce nestíhá tvořit, takže večer jak si chce pořádně pocucat a napapat tak prostě není..a navzdory tomu mi to mlíko ještě uniká..jako by se úplně zmenšila kapacita prsou..

tria002
5. srp 2016

Mléko se tvoří průběžně, při sání. Takže nejde říctze ve chvili, kdy saje, ze neni