Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

teenyel
27. črc 2015

@emin stačilo mi prilozeni na porodnim sále a opravdu ne....to nepůjde. Vydržíme jak dlouho to půjde, když by to nešlo, tak se svět nezbori, zvládli bychom to jinak. Ale dokud to půjde, budeme se snažit. 🙂

michell28
27. črc 2015

Dobrý den, mám taky dotaz. Mám 11 dní starého chlapečka. Přiložili mi ho k prsu asi do 30 minut od porodu 🙂 chlapeček se krásně přisál a v porodnici nám to krásně fungovalo. Narozen s váhou 3480g, spadli jsme na 3200g a z porodnice jsme odcházeli s 3300g. Kojili jsme asi 4x denně, 1 kojení trvalo asi 30 - 40 minut z obou prsou. Teď mám ale problém, že se napije u prsa jako vždy usne dám ho do postýlky a za 10 minut zase žadoní o prso 😢 spíš než brek tak jakoby křičí a vzteká se. Myslíte, že mu tedy mléko nestačí. Jinak dlouhý spánek má pouze v autě nebo v kočárku. Za pediatričkou jsme nyní podruhé objednaní již do poradny až pozítří. Doma mám připravenou lahvičku s nutrilonem č.1. Ale bojím se mu dát cokoli jiného než je MM. Poraďte prosím .... dnešní noc jsme spali cca 2 hodiny 🙄

anetpierowska
27. črc 2015

@mikulka Ahojky. Mam na vas dotaz. Mam druhe mimi, prvni je kluk pres 4roky a ted mame holcicku, je nam dnes 5dni. Mam problem s kojenim. Mala se narodila rychlym porodem po 1hod a 40min z toho samotny porod(tlaceni) trvalo 10min. Jako u prvniho jsem mela uz v porodnici problem s kojenim. Mam vpacene bradavky, jak uz jsem vedela od prvniho, tak jsem mela sebou kloboucky a odsavcku do porodnice. U prvniho jsem mela zanet a mleko jsem ztratila,kdyz bylo malemu 4tt. Ted mam ten samy problem s kojenim a nechci o mleko prijit. Mala i pres kloboucek se nedokaze prisat kdyz uz jo,tak to strasne boli a mala dvakrat posaje a pak ma hrozny zachvat a stoupa ji teplota, meli jsme ji 2dny v porodnici.vzdy pri kojeni,dali ji dokrm,mala se uklidnila a teplota klesla. Pustili ns domu 4den s tim,ze si koupim dokrm a kdyz bude hodne brecet,tak ji trochu dame aby se uklidnila a sala vklidu, ale ja ji davam jen moje mlicko. Odstrikam si a dokrmim ji tim. Mam ho hodne, vice nez u prviho, ale nevim,co delat s tim jake ma zachvaty. Uvazuji o tom ze si pozvu domu laktacni poradkyni aby poradila,jak ji mam spravne drzet....dekuji za rady

emin
27. črc 2015

@anetpierowska Dobrý den, nápad s LP vřele doporučuji, ideálně zkuste s LP savčí polohu a samopřisátí. Pokud se mimi nepřisaje jinak, přisajte přes klobouček a k němu přidejte cévku CN 01, mimi se nakrmí přímo na prsu. Pravidelně odsávejte, abyste o mléko nepřišla - po 3-4 hodinách 10-15 minut z každého prsa. Kojte tak, jak si mimi řekne, zkoušejte různé polohy - fotbalistu, tanečníka, madonnu, vleže, savčí apod. Nedávejte dudlík a nedokrmujte lahvičkou. Pokud by nešlo dokrmit přímo u prsu, zkuste cévku u prstu. O dokrmech více na infookojeni.net. Držím palce.

emin
27. črc 2015

@michell28 Dobrý den, nemyslím, že mléko nestačí. KOjte tak, že nakojíte, sledujete miminko, jak saje a pokud usíná, vystřídáte prsa. Takto i několikrát za jedno kojení. Zaráží mě opravu nízká frekvence kojení - 4x za den. Tedy po 6 hodinách? To je na novorozence velmi velmi málo. Kojte nejdéle po 3, lépe častěji. Při nízké frekvenci klesá laktace a i pro miminko jsou takto dlouhé intervaly nepřirozené. Pouvažujte o LP, takto brzy po porodu je návštěva nejefektivnější. Držím palce.

martinkamn
28. črc 2015

Dobrý den,mam 5 týdeního chlapečka,kterého plně kojím.Někdy nám to jde líp a jindy hůř.Myslela jsem si,že mám málo mléka,ale malej přibral i půl kila za týden,tak nám doktorka řekla,že se přejídá a mam zkrátit dobu kojení což zrovna nejde.Takže pak zvrací a bolí ho bříško.Byl mi doporučen Nutriton,ale mam z toho trošku strach.Mam malého nechat pít jak dloho chce on?Potom mi nejde na rozum,že jeden den mam prsa uplně nalitá a druhý to vypadá jako bych tam nic neměla.Trošku mě to vyvádí z míry,pořád si v kojení nejsem uplně jistá.A to co mě nejvíc trápí,už delší dobu pozoruji pálení v levém prsu.Nebylo to tak hrozný,ráno to jde,ale večer to je boj.Přisátí bolí i celý kojení,ale to nejhorší je potom,prso pálí a vystřeluje dovnitř jakoby do podpaží.,je to velmi citlivé.U druhého to nemám tolik a když tak to vymyzí.V porodnici mi řekli,že mam ploché bradavky může to být tím,nebo mě napadla kvasinka?Mám kojit z obou prsů nebo je střídat?Děkuji za odpověď

emin
28. črc 2015

@martinkamn Dobrý den, pokud miminko takto přibírá, není důvod k obavám, Kojte tak, že nakojíte z jednoho a nabídnete druhé, co mimi vypije, to vypije. někdy jen trochu, jindy více. Dbejte na správné přisátí. Nutriton také není při takovém váhovém přírůstku třeba. Kojené dítě se nepřejí, při kojení obezita nehrozí. U bolesti v prsu je těžké takto určit příčinu. Není bradavka po kojení bílá? Také může jít o počínající zánět. Pokud by se to nelepšilo, raději zajděte k lékaři. Velikost a nalití prsou neřešte, některé ženy tlak vůbec necítí a přesto plně kojí, jiným se prsa nalévají. Užívejte si maminkování a to, že miminku se dobře daří.

blongelina81
28. črc 2015

Dobrý den, už několikrát jsem měla dotaz a vždy jste mě nějak pomohla, tak si to taky tak pročítám a píšete, že kojené dítě nemůže být obézní. No moje ani ne dvouměsíční dcera prý je. že prý mám moc tučné mléko a paní doktorka mě řekla, at prý místo jednoho kojení dávám vodu 😀, což teda nedávám... příjde mě to blbost, že zrovna vodu, občas jí dám čaj ale minimálně aby nebyl problém s kojením. Zatím pije pěkně, jen večer je to trošku boj, chce třeba 3x za hodinu než usne nebo někdy jen jednou a to z obou a pak ne že by se vztekala ale bradavka tahá, puští, chytá a tak dokola , příjde že si s nima hraje 😀 nebo to dělá jen tak, protože to je vždy až nakonec kojení, když už vypadá docela napitá. Nebo je možné, že bych večer opravdu mohla mít mléka méně?

emin
29. črc 2015

@blongelina81 Dobrý den, večer může být mléka méně - tedy spíš kvůli nízké hladině prolaktinu, která k večeru klesá trvá kojejí déle, mléko neteče takovým proudem a kojení může být rozděleno tak jak píšete na čatější ale kratší časové úseky. Je to zcela normální. K obezitě - kojené dítě "to vyběhá" 🙂, nejde o žádné prázdné kalorie či nezdravé tuky, jakmile se začne více hýbat (a pokud to nezkazíte sladkostmi, sladkými šťávami, bonbonky, sušenkami) tak má dítě velmi malé riziko následující obezity. Nyní neomezujte ani frekvenci ani délku kojení a bude to OK.

blongelina81
29. črc 2015

děkuji 🙂

danielama
3. srp 2015

Dobrý den,

mohu se prosím zeptat, jak je to s odtříkaným zamrazeným mlékem? Mám v mrazáku teď zamraženo po kelímkách asi cca 500 ml. Teď je malá plně kojená, mám to zatím jen pro sichr a nebo když třeba budu muset někam jet. Dá se toto mléko použít třeba i za měsíc, za dva? Nebo už pak toto mlíčko nebude svým složením vyhovat třeba 2-3 měsíčnímu miminku?

Moc vám děkuji za odpověď. 🙂

danielama
3. srp 2015

Ještě jsem zapoměla dodat, že nyní bude malé 6 týdnů a mléko mám zamraženo tak týden.

emin
3. srp 2015

@danielama Dobrý den, zmrazené mléko se doporučuje spotřebovat do 3 měsíců.

lucinka58
3. srp 2015

Dobrý den, měla bych na Vás takový dotáz. Malému budou 4 týdny a kojím pravidelně cca po 2 hodinách (když je vzhůru) nebo po 3 když spí. Ale sem tam se mi stane, že ho nakojím a on za hodinku a čtvrt řve, že má zase hlad. Já se osobně přiznám, že pokud zkusím prst a on zuřivě saje, že mu prs dám a nechám ho najíst, ale někde jsem četla, že by se nemělo kojit dříve jak po 2 hodinách kvůli míchání čerstvého mléka s již natráveným. Nedělám tedy někde chybu? A zároveň bych se chtěla zeptat - stále kojím z obou prsou - počkám až se miminko nají z jednoho prsu a pak nabídnu i druhé (z toho pije také, ale kratší dobu). Je nějak určeno, kdy by dítě mělo pít pouze z jednoho prsu? Jinak dle váhy si vycucne od 80 do 100 g. Děkuji velmi za vaši odpověď.

danielama
3. srp 2015

@emin děkuji 😊

emin
4. srp 2015

@lucinka58 Děláte vše správně. Kojte tak, jak si řekne, pravidelnost nehledejte a vždy z obou a bude vše OK.

vercaci
4. srp 2015

Ahojky, prosím o radu. V sobotu jsem dostala ATB na začínající zánět v prsu, víkend jsem proležela v 39 horečkách, ale kojila jsem. Zánět se mi rozjel jen v levém prsu, které mám 3x větší než druhé. Malá z menšího prsu nechce vůbec pít, zdá se mi, že mlíčko teče pomalu a ona se u toho "nadře" víc, pokud ji dám ale k tomu levému, které se nalije k prasknutí, tak saje pěkně. Prosím o radu, jak zvýšit produkci mléka i v pravém prsu, vůbec si s tím nevím rady. Ještě prosím, mám levé prso (plnější prso) odstříkávát úplně? Nezvýší se mi tímpádem ještě více produkce mléka? Moc děkuji za rady

emin
4. srp 2015

@vercaci Levé odstrikavajte jen do úlevy. Právě naopak odstrikavejte co nejčastěji, zacinejte kojení v právo, až poté příloze k levému a pak opět zkuste nabídnout pravé. Postupně by se to melo srovnat.

zuzu1984
4. srp 2015

Ahoj,jdu si taky pro pomoc,mám 13 měsíční holčičku, která nikdy nebyla kojena plně ale podařilo se nám udžet kojení až do teď, vždy před spaním měla prso (už tak od půl roku kojím jen s jednoho), pak UM a dudlík a spala, a už asi 3 týdny UM i dudlík odmítá (což jsem i docela ráda) ale místo toho dudle prso i 40 minut, než usne. Když jí ho chci vyndat vzteká se, musím čekat až usne, a hlavní problém je, že mě začína bolet bradavka, prvních asi 10 minut je to ok, ale pak už jen trpím, nevím zda to je zoubkami, nebo tím jak je to dlouhé?
Já bych moc ráda kojila, co nejdéle, i když teď mám pocit, že dcerku nic jiného nezajímá a chce prso pořád (i za jízdy v autosedačke), jen kdyby to nebolelo.
Děkujiza jakoukoli radu.
Zuzana

aalleenn
4. srp 2015

Dobry den.plne kojim 4.5m syna.po kojeni na me pada hrozna unava.nekdy usnu i pri kojeni.maly v noci spinka krasne.budi se max jednou takze nevyspala nejsem.neexistuji nejake vitaminy nebo neco.piju gravimilk a semtam zobnu femibion.dekuji za rady

hapovab
4. srp 2015

Dobry den,chci se zeptat jestli vadi kdyz kojim mesicni holcicku jen z jednoho prsa a pri dalsim kojeni zase z druheho?V porodnici jsem kojila z obou jak mi tam radili,ale od te doby co jsem doma to delam takto.Kojim pres den po zhruba 3hod,nekdy po 2,5 kdyz je mala neklidna a max po 4hod kdyz hezky spinka.V noci zhruba po tech 4hod a to ji jeste nekdy budim,ze se ani sama nebudi.dekuji.

emin
6. srp 2015

@zuzu1984 Dobrý den, může to být dočasné např kvůli zoubkům apod. přesto u dětí starších doporučuji začít i u kojení nastavovat určitá pravidla, dát najevo své pocity - je mi to nepříjemné, au - bolí apod. Nemusíte trpět, pokud bude kojení Vám nepříjemné, určitě budete mít větší motivaci odtstavit a kojit kratší dobu. Proto zkuste mírně začít s určitými kompromisy - i přes protesty dítěte. Pomazlíte, přitulíte, ale bez prsa. Je to těžké, ale jsou to vlastně první "výchovné" kroky, učení respektu k pocitům maminky, vzájemná komunikace pocitů a učení se přizpůsobit i potřebám ostatních. Držím palce.

emin
6. srp 2015

@aalleenn Dobrý den, výživových doplňků je na trhá spousta. Běžné kojení by výraně unavovat nemělo - zvláště pokud mimi dobře spí. Vašemu organismu může chybět konkrétní vitamin, či já látka. Zamyslela bych se i nad psychickou pohodou - je vše v pořádku? Pokud by se t nelepšilo, zkusila bych komplexní vyšetření, krevní obraz atd.

emin
6. srp 2015

@hapovab Dobrý den, kojení z jednoho prsu chyba není, pokud to takto dítěti stačí. Pokud byste viděla, že váhový přírůstek stagnuje, či mimi je hladové, neklidné, začněte prostě kojit z obou. Některá prsa (jejich kapacita) kojení na střídačku zvádnou, mnoho žen však kojí po celou dobu kojení z obou prsou.

jasina
7. srp 2015

Dobrý den, je možné ještě nějak zvýšit produkci mléka, když jsou malému už 2 měsíce? Dokrmujeme asi 5 týdnů, snažím se vždy nejdříve nakojit a poté dokrmit, ale přiznám se,že někdy dám pouze Nutrilon. V noci se mi většinou daří jen nakojit, malý spí asi 5 hod v kuse, tak se mléko stihne vytvořit, jinak téměř vždy dokrmuji. Měla jsem i na 5 dní půjčenou odsávačku Medela Symphony, odsála jsem každé 2 až 3 hodiny (přes den) dohromady vždy asi 50 ml mléka (malý vypije najednou i 120ml), bohužel na zvýšení produkce to myslím vliv nemělo. Jaký máte názor na byliny Pískavice řecké seno a benedikt lékařský? Chci kojit, dokud to půjde,i když s dokrmem, kdyby bylo mlíčka více,bylo by to super, ale nevím,jestli už není pozdě to řešit... Děkuji za radu.

hojda
7. srp 2015

@jasina Pozdě není, zvýšit produkci, to znamená zvýšit spotřebu tj. víc příkládat nebo odsávat, nejlépe v noci, to se tvoří mléka nejvíc. Ostatní můžeš vyzkoušet, jestli to pomůže. Nejsem ale LP 😉 .

emin
7. srp 2015

@jasina Dobrý den, určitě pozdě není. Jde o to kojit správně, vždy z obou prsou a ta i víckekrát za jedno kojení vystřídat. Bedlivě sledovat miminko a poznat, kdy saje a kdy jen dudlá. Zrušit dudlík, zrušit dokrm lahvičkou a dál dokrmovat cévkou přímo při kojení - je to rychlé, relativně snadné a nekazí se tím technika sání. Postupně množství dokrmu snižovat, např každé 3 dny denní dávka o 20 ml nižší. Velmi by mohlo pomoci společné spaní a průběžné kojení v noci, tedy co nejčastější. Pouvažovala bych o LP, která by vše ukázala. Pískavice i Benedikt jsou doplňky stravy, laktaci mohou podpořit, ale nelze se spoléhat, že jen jejich užíváním se laktace zvýší. Základem je časté kojení. Držím palce.

blongelina81
8. srp 2015

Dobrý den,
opět vás prosím o radu, začala jsem dávat před pár týdny malé dudlík, hned po kojení. Protože jak jsem ji začala zvedat od prsu, začala šíleně řvát, to jediné ji uklidnilo. Já vím, že radíte nedávat dudlík ale to se opravdu nedalo vydržet. jsou jí přes dva měsíce a příjde mě ,že je na dudlíku trošku závislá.
Snažím se těd kojit často, protože je horko , tak nečekám na ni až si řekne ale prs nabízim. Ale někdy musí mít v puse dudlík a pak jí ho vyndám a hned vrazím prs a pije, někdy méně a někdy si vypije i 80tku.
Někdy pije pěkně i bez dudlíku a někdy tak strašně řve když ho nemá, že jí ho musím dát a musím s ní hrát takovou hru.
V noci kojíme 2x a bez dudla a v pohodě. Tak nevím jestli mám být razantní a sebrat jí ho a nebo jí ho prostě nechat at je v klidu a já taky, když pije. Mám i docela obavy, že by prs nechtěla ☹

a ještě jedna otázka co se týká nočního spánku , spí na mě, skoro celou noc, je to v pořádku?

paja424
8. srp 2015

@mikulka Dobrý den, mám dotaz. .mám druhé dite, bude mít skoro týden. První dite jsem kojila 10mesicu, ze začátku jsem měla problémy s popraskanými bradavkami. Teďka u druhého mam ten samy problém, akorát jedno prso je už tak bolave , začala mi z něho téct krev, tak malého přikládám k tomu jednomu. Mohla byste mi poradit co s tím? V porodnici mi je mazali genciánkou, myslíte, že by to pomohlo? Děkuji

hapovab
8. srp 2015

Dobry den,mam mesicni holcicku kterou kojim.Ale napadlo me jestli ji nemam davat parkrat denne lzickou trochu prevarene vody kdyz je takove horko?V byte mame pres den 30stupnu,ven do kocarku chodime jen rano kdyz je jeste snesitelne,jinak jsme doma.Kojim ji tak po dvou hodinach,myslite ze ji tedy to kojeni staci?Pripada mi ze i min cura,asi tim jak toho hodne vypoti.Dekuji.