Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

onelove
15. bře 2014

@emin děkuji moc, zkusíme to 🙂

steffi23
15. bře 2014

Dobrý večer, obracím se na vás s prosbou o radu respektive, zda vás napadá, jak zlepšit "výkonnost" našeho čtyřměsíčního synka. Měla jsem vážné zdravotní problémy a byla dvakrát v nemocnici. Ve dvou měsících se chytl v pohodě, ve třech to vypadalo, že taky, převážení po měsíci ale ukázalo, že nic nepřibral. Zkusila jsem vážit po každém kojení a zjistila, že vypije tak 60-80ml na jedno kojení. Začala jsem častěji přikládat, popř.při spánku odsávat a pak dokrmovat, ale nic se zásadně nezlepšilo. Odsaji dost, myslím, že mám mléka dostatek, ale on prostě saje chvíli a pak když by měl zabrat, tak se mu evidentně nechce. Když má "náladu" 1-3x denně zvládne vysát i 100-130ml. co mám dělat? Začít kojením a pak dokrmit UM? Nebo dělám něco špatně? Dokrmuji z lahve. Podle váhy by měl vypít ca 1000ml, sám zvládne tak 750ml....

niski
16. bře 2014

Dobrý den,

chci se zeptat, zda nebude vadit, když budu při kojení novorozence brát antidepresiva. Beru už 2,5 roku Citalec 20 mg ráno na panické poruchy a nechci ho vysazovat. Z hlediska těhotenství a porodu mi bylo řečeno, že to nevadí, zajímá mě teď kojení. Termín porodu mám na konci dubna. Díky Jitka

jpetraa
16. bře 2014

Dobrý večer,
mám dotaz. dcerce je skoro 6 týdnů a stále nekojím plně. Postupně se sice dávka kterou vysaje zvyšuje( vážím ji,abych věděla), ale stále to nestačí,aby neměla hlad..po propuštění z porodnice jsme začínali na 20ml, postupně jsme zvyšovaly, dnes zvládne vysát na jedno kojení i 100 ml, kojím z obou prsů, přibližně 20 minut. pak se dcera začne odtrhávat, vztekat a plakat. a pláče dokud nedostane ještě UM, vypije cca. dalších 40 ml. Když ale zkusím poté z psou odstříkat, mléko tam je.Dnes poprvé jsem zkusila opravdu jen kojit, místo intervalů 3 h jsem kojila co 2 h a obešlo se to bez pláče. Jak mám postupovat? Mám dále jen kojit, ale častěji? Není problém, že nekojím jen z jednoho prsa?

emin
17. bře 2014

@steffi23 Dobrý den, dle popisu děláte vše dobře. Pro zvýšení laktace je třeba kojit častěji, podle potřeby miminka, nejlépe v době od půlnoci dál , kdy je hladina prolaktinu nejvyšší. Co se týče toho, kolik vypije, zdá se mi to v pořádku. Není žádná norma, kolik by dítě mělo vypít za 1 kojení. Někdy má hlad (a dá těch 130 a někdy se chce jen pomazlit a dá třeba jen 40. Kolik váží, podle toho, co píšete odhaduji, že váží 6,5 kg?Nevím, jak často kojíte. Pro další podporu laktace je mohu doporučit bylinky Benedikt lékařský (tinktura, nať), Jestřabina a Pískavice řecké seno (semínka nebo tablety) Hlavní ale je kojit, kojit a kojit, co nejčastěji. Pokud date dokrm, spíš laktaci zpomalíte, protože mimi dostane UM místo dávky, kterou by jinak muselo vypít z prsu. Pokud byste i tak chtěla dokrmovat, tak ne lahví, ale nejlépe cévkou po prsu. Děti občas v přibírání trochu zbrzdí nebo na čas zastaví. Hlavní je, zda je spokojený a má 6-8 počůraných plenek denně.

emin
17. bře 2014

@niski Citalec můžete brat nadále, ale berte ho nejlépe těsně po kojení. Viz článek http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...

emin
17. bře 2014

@jpetraa Dobrý den, kojte tak, jak si řekne miminko, tedy klidně po 2 hodinách, nebo I po hodině, nebo I po 10 minutách po ukončení předchozího kojení. Zvláště v prvních týdnech je to velmi důležité, miminka kojení ještě neumí a musí se ho naučit, tak jako Vaše holčička, která dnes umí vysát I 100ml. Není však nutné trvat na tom, aby vysála pokaždé tolik. Děti samy vědí, kolik chtějí. Někdy z hladu třeba 150 jindy jen pomazlení a vysají 30. Kojte nadále z obou prsů. Kojení by mělo vypadat tak, že nakojíte z jednoho prsu, poté nabídnete druhý a pokud už nechce, nevadí. Když si za hodinu řekne znovu, postup opakujte. Ani nemusíte vážit, jen sledujte, zda opravdu pije - tj dlouhé sání s malou pauzou v dolní poloze brady, někdy je slyest I polknutí. Pokud chcete zvýšit laktaci, můžete prsa vystřídat I vícekrát za kojení. Pokud dokrmujete, tak ne z láhve, ale injekcí nebo raději primo při kojení cévkou, kterou zasunete do kotuku miminka a druhý konec na injekci s mlékem. Dokrm postupně snižujte, třeba o 10 ml denně dokud se nedostanete na výlučné kojení. Držím palce 😵

mumisek01
17. bře 2014

Dobry den, chtela bych se zeptat. Dnes nas pustili z porodnice. PH sunka byla 3470g, pri propusteni mel dnes 3220. Jen kojim. Doma jsem dostala za ukol kojit kazde dve hodiny az do pulnoci. Dnes v noci ale maly moc nespal a dnes pres den je hodne spavy, kdyz jsem se ho snazila po dvou hodinach probudit,tak se sice prisal, ale okamzite zas usinal a teprv po dalsi hodine se probral poradne k nakojeni. Mam ho tedy budit nebo to nechat na nem? A mela bych nejak kojeni podporovat treba odsavanim apod.?

jpetraa
17. bře 2014

@emin moc děkuji za odpověď. není pak při tak častém kojení problém s mícháním natráveného a nenatráveného mléka, jak se někde uvádí? Dcerka je velmi uplakané miminko, v noci tedy naštěstí spí pěkně,ale den v podstatě probrečí, zatím mi dělá problém zjistit, jestli je to hlady, bolením nebo čím, nicméně dnes jsem kojila každé dvě hodiny, vypadá to, že hlad asi neměla, ale večer před spaním na noc jsme zkusila dát odstříkané mléko a po kojení vypila ještě 60 ml. V noci ji nebudím, budí se sama 2x za noc.

emin
17. bře 2014

@jpetraa Časté přikládání ničemu nevadí. Dítě, pokud nechce, nevypije skoro nic, prostě sát z prsu nebude. Některá miminka jsou v podstatě neustále u prsu a s trávením potíže nemají. Naopak, častější kojení po malých dávkách je lepší pro děti s refluxem I kolikou. Plakavé děti by měly být co nejvíce s matkou v těsném kontaktu, dodává jim to pocit bezpečí, vnímají Vaše pohyby, vůni, atd. Zkuste např nosit v šátku, doporučuji s miminkem I spat v jedné posteli.

emin
17. bře 2014

@mumisek01 Záleží, zda se přisaje správně a při sání vidíte tzv nutritivní sání - tedy sání, kdy se ústa plní mlékem a mimi polyká. Poznáte ho podle tzv pauzy v bradě, kdy bradička jde dolů a na chvilku se zastaví před pohybem nahoru. Pokud vidíte, že saje takto, řiďte se miminkem, tedy nebuďte ho, nicméně některá takto stará miminka jsou velmi spavá. Potřebují načerpat sílu (kojení je pro ně velká fyzická zátěž). Kdyby tedy spal déle než 4 hodiny, probuďte ho a nakojte. Nemusíte přesně na minute po 4 hodinách, zkuste "vychytat" chvilku, kdy se začne hýbat, broukat apod. Kojte z obou prsou, jakmile u prsu začne usínat, prsa vystřídejte I víckrát 3-4x za jedno kojení. Kojte, dokud vidíte nutritivní sání, pokud začne dudlat, či spat, nemá cenu jej u prsu mít. Hlavně nepanikařte, a nedávejte dokrm. Je velmi brzy po porodu, dejte mimču čas si na vše zvyknout a vše se naučit. Kdyby začaly potíže s přibíráním na váze, než date dokrm, kontaktujte dobrou LP a jestli budete dokrmovat, tak ne lahví, jsou jiné způsoby. A nebojte se, s kojením zvláště zpočátku bývají potíže, ale jakmile se vše "zajede", je to pohoda. 🙂

mumisek01
17. bře 2014

@emin moc děkuju🙂

maruselka
20. bře 2014

Potřebovala bych prosím pomoc. Mám 6ti měsíčního chlapečka by plně kojen. Od 5m jsem musela na noc dokrmovat MM Nutrilon protože jsem měla přes noc málo mléka. Přes den to bylo dobré ale přes noc jsem musela dokmovat. S přítelem jsem měla nějaké neshody a byla jsem ve stresu. A od té doby malej nechce pít ode mě. Když jsem se pokoušela odstřikat mléko tak jsem o to mlíko přišla. Nevíte prosím jestli se dá nějak to kojení vrátit? Syna k prsu prikládám ale pořád ho odmítá. Ráda bych ještě kojila. Ale mám strach že už to asi nepůjde. Myslíte ze to jeste nějak půjde tu laktaci vrátit? Děkuji moc. Budu ráda za všechny dobré rady.

rodka
21. bře 2014

Dobry den, tak znovu prosim o radu. Maleho som musela vazit, opat pred kojenim a po kojeni, lebo malo pribera a bola som prekvapena, ako malo vypije. Taha aj 30-40min a pocujem aj polykanie a na vahe je ubohych 20-40ml...nerozumiem tomu. je mozne zeby polykal na prazdno, alebo len sliny? zacala som odstriekavat pomedzi kojenie a dokrmovat do jeho plnej davky, aktualne cca do 70ml podla vahy, striekackou po prste. myslite ze robim dobre? bjednala som si aj suplementor, aby som dokrmovala u prsa a podporila tak laktaciu...nechcela som ho uz nechat iba na tom, kolko si vypije sam, lebo za posledny tyzden pribral iba 30g, co je kriticke, vsak? tyzden predtym mal prirastok 100ml a predtym tyzdenne priemerne 170g. aktulne ma 3600g a 6 tyzdnov. diky

silfide
21. bře 2014

Dobrý den,
bohužel už si sama neporadím, prosím o radu... Prošla jsem si za 3 týdny života naší holčičky vším, nedostatkem i přebytkem mléka. Bohužel právě ten přebytek se mi začíná vymykat z rukou... Pravé prso je tak přeplněné, že mám asi příliš silný vypuzovací reflex. Začalo to uterním večerem... Mlíko po pár nasátích stříká v proudech na metry, malá u toho křičí, brečí, vzteká se, zalyká a pustí bradavku. Už jsem pochopila, že toto nemá cenu a chytám to do sběrače. Následně odstříkám (teče to tak, že ani ventilek u odtřikávačky to nestíhá pojmout a já to musím lít do hrníčku vrchem. To trvá pěkně dlouho, je toho fakt moc... Vedle mě plačící dítě jak o život. Poslední dobou už tu bradavku nechce vůbec chytit. Pusinka dokořán a pláč. Levé prso mi toto udělá vyjímečně. Asi to zní, že co je toto za problém, co by za to matky daly, mít tolik mléka. ALe malá křičí opravdu nejhůř, kojení se mi stává traumatem a místo hezkých chvil je to to nejhorší. Snažím se u toho uvolnit, vím, že psychika je důležitá. Poradte mi prosím, jak snížit ten vypuzovací reflex či jak snížit tu produkci... Co zatím dělám? Kojím vleže (nižší gravitace), mín piju (ale žízen mě donutí 3 litry...), odstříkám ten nejhorší proud - ale jak píšu, už stejnak nechce), leduju,... Zkusila jsem radu snížit si produkci, že jedno kojení jedno prso, druhé kojení druhé, ale to pravé bylo jak před erupcí a odstříkávala jsem to děsně dlouho, malá se mezitím pláčem už dusila... Krmit půlku kojení přes stříkačku mi přijde hrozné☹(. Děkuji moc za radu!!

emin
21. bře 2014

@maruselka Dobrý den, pokud už delší dobu dokrmujete z láhve a malý se vůbec nechce přisát, bude to asi komplikované. Každopádně vyzkoušejte zhruba toto - s miminkem spěte v jedné posteli, co nejvíce ho noste u sebe na těle, přikládejte kůže na kůži, vy polonahá, mimi jen v plence. Zkoušejte odsávat každé 3 hodiny I v noci, nevadí, že nic neodsajete, jde o stimulaci - z každému prsu 10-15 minut. Pokud dokrmujete, tak ne z láhve, ale cévkou nebo pohárkem. Udělala bych takový pokusný víkend - spolu doma v posteli, venku v šátku na těle, nechtě někoho, ať Vám uvaří atd a věnujte se jen mimču. Uvidíte, zda se zadaří.Držím palce.

emin
21. bře 2014

@rodka Ještě prosím info - kolik je miminku 4 týdny? Jak často kojíte? Dokrmujete naprosto správně, suplementor je na dokrm ideální (jen troche drahý). Vypadá to, že laktace mírně poklesla a mimi ještě neumí zcela efektivně sát. Za prvé bych si nechala zkontrolovat přiložení a přisátí od LP. Dále na podporu laktace homeopatika Ricinus Communis 5ch, bylinky Pískavice řecké seno - tablety 2 tb 3x denně, Beneditk lékařský tinktura 20 kapek 3x denně, nebo čaj 3x denně. A samozřejmě časté kojení, kdykoli mimi chce, nejlépe kůže na kůži, nařívat prsa před kojením nebo vypít teplý nápoj. Kojit často I v noci nejlépe po půlnoci mezi 2-4 hodinou.

emin
21. bře 2014

@silfide Jakmile ucítíte, že pravé prso se nalívá, odstříkejte jej do úlevy a zchlaďte. Jak píšete, před kojením odstříkejte první nápor. Začínejte kojení vždy od levého prsu (z pravého patrně poteče, mějte připravenou misku na stříkající mléko. Pak nabídněte pravé. Pokud se laktace srovná, pak prsa střídejte. Na snížení laktace můžete pít šalvějový a mátový čaj, ale s tím bych ještě počkala, uvidíte, jak se to bude vyvíjet.

sacvi
21. bře 2014

Dobrý den, také prosím o radu. Chlapečci se mi narodili předčasně v 30+5. Mají už měsíc a většího chlapečka už několikrát denně nebo i v noci kojím. Vypije až 30ml.Každé 2,5 až 3h. odstříkávám mléko, hodně piju,ale zdá se mi,že tvorba mléka je menší než dříve. Nějakou dobu užívám i Řecké seno a Benedikt lékařský. Myslíte,že ještě můžu udělat něco pro zvýšení tvorby mléka? Dětem se dávky čím dál víc zvyšují a brzo jim mé mléko nebude stačit. A ještě jsem chtěla poprosit-jak dlouho se ty bylinky můžou brát nebo po jaké době se začíná jen s udržovací dávkou? Moc děkuji za odpověď.

maruselka
21. bře 2014

@emin Děkuji moc. Vyzkouším to 🙂

emin
21. bře 2014

@sacvi Bylinky můžete neomezeně, ale nejvíce účinkují v prvních dnech. Můžete přidat ještě homeopatika Ricinus communis 5ch 2-4kuličky 2-4x denně. Bylinky I homeo je ale jen podpora laktace, nejdůležitější je kojení a take způsob, jak dokrmujete. Nedokrmujt lahví, ale pohárkem anebo lépe cévkou přímo při kojení. Tak mimi stimuluje tvobu mléka. Pro podporu laktace můžete ještě s dětmi spat v jedné posteli, kojit kůže na kůži (vy polonahá a mimi jen v plence). Zrušte dudlík, jen maskuje hlad a mimi se učí chybnou techniku sání. Nejlepší by bylo pozvat si dobrou LP a poradit se s ní. V Brně se na dvojčata specializuje Pavlína Kalusová www.poradkyneprikojeni.cz

eiram2010
21. bře 2014

Dobrý den, prosím také o radu. Mám 5,5 měsíčního chlapečka. Doteď jsem plně kojila. Malý poslední 2-3 týdny přes den skoro nespí ( to vím, že mohou být změny jak roste) max 15- 20 min mezi kojením, poslední dobou jen 3x denně a kojím kólem 20h pak 00.00h a pak 6.00h Poslední dobou se mi začal v noci budit po hodině a po týdnu jsem začala přikrmovat UM, protože se mi zvedl počet kojení ze 7x až na 11 x denně. Už 3 dny dokrmuji UM nutrilonem, protože pořád poplakával, kvůli všemu se rozbrečel ( a to je úplně pohodové miminko, které se pořád směje a nikdy skoro nepláče). Dobu pití zkrátil na 4 min jedno prso a 2 min druhé nebo to vůbec nechce ( mám v něm méně mléka delší dobu), pouští se a vubec nesaje.

Samozdřejmě začal odmítat prso úplně a po lahvičce úplně šílí. Ráno jsem odsála 40 ml celkem z obou prsou a za 7h pak 120 ml z obou.

Jak prosím poznám, že mu mé mléko nestačí od toho, že jsem odmítání prsa zavinila zavedením UM ? Naše pediatrička radí zavést příkrmy a pokud jsem vypozorovala, že mu mé MM nestačí tak přidávat UM.

Ale co když se pletu a není to hladem, ale růstovým sprutem. Po Um je zase spokojený, klidný a lépe spí, ale co když jsem se unáhlila, jak poznám, že ztrácím laktaci?
Moc děkuji za radu.

emin
23. bře 2014

@eiram2010 Dobrý den, Váše potíže jsou téměř ukázkové do učebnice kojení. Mléko stačí vždy, jen ne ve stejném množství, v jakém stačilo doposud a musíte dát miminku čas, aby si častým kojením tvorbu mléka upravilo. Kolem 6. měsíce začíná růstový spurt. Projevuje se prostě tak, že mimi chce velmi často, třeba I po hodině prs a někdy pláče I při kojení, že neteče dostatečně. Je třeba se na cca týden obrnit a kojit a kojit a kojit, jak často to jen jde. Jedině tak se tvoba mléka upraví potřebám miminka. Jakmile podáte UM (navíc v lahvičce), laktace spíše zeslábne, protože miminko nevysaje potřebné mléko z prsu, ale dostane ho v láhví. Navíc z láhve se pije snáz, takže chytré miminko pak odmítá prs a vyžaduje spíš lahev. Nic ale není ztraceno, najeďte opět na kojení, kojte co nejčastěji, můžete si koupit homeopatika Ricinus communis 5ch (2-4 kul 2-4x denně) na podporu laktace. Kojte I v noci, noční kojení je pro laktaci ideální. Bude to asi vyčerpávající týden, ale cca po 4 dnech už byste měla vidět výsledky. Držím palce.

rodka
24. bře 2014

Dobry den, dakujem vam za vase rady. moja laktaale nejako slabne. miminko ma 6 tyzdnov, kojim cca 8-9x denne. Z prsa ale za posledny tyzdne vypije dost malo, 30-40ml, niekedy iba 10-20, place,vrti sa, zlosti, nechce sa znovu prisat, ak chcem, aby este tahalo. po kojeni, kedze mam pocit ze je stale hladny a nezaspi, ho dokrmim mojim materskym mliekom, po prste striekackou. dnes som prvyrkat pouzila aj suplementor medela, ale som zmatena. maly pije ako drak, pokial je mliecko v suplementore, akonahle ale dojde, pusti bradavku a nepokracuje. myslela som, ze princim suplementora je v tom, ze nuti dieta aj sat z prsa mliecko ktore by nesalo, alebo robim nieco zle? po kojeni odsajem cca 20ml mlieka, a mam pocit, ze zasoby dochadzaju a budem musiet prejst na umele mlieko. alebo co by ste radila? diky

macii
24. bře 2014

Dobrý den, prosím o radu. Mám 6t chlapečka (aktuálně 3300g, plně kojeného) a pořád "bojujeme" s kojením. Přes den krmím cca každé 2,5-3 hod, mezi půlnocí a ránem 1-2x. Někdy jsme za 5-10 min s krmením hotoví (z jednoho prsu) a malý okamžitě usne, jindy strávím i hodinu kojením (obě prsa) a mimi nevypadá spokojeně. Snažím se v toto případě nechat 10 min jednu polohu a 10 min jinou a pak prsa vyměním. Malý saje na začátku pěkně, viditelně polyká, ale ke konci spíše jen "dumlá" a občasně polkne. Často mi u jednoho prsu usne, mylím si, že je najezený, ale asi po 10minutách chce zase k prsu a histericky pláče. Nakrmím ho z druhého prsu, ale někdy se to protáhne až skoro na 1,5hod. Někdy se stane, že ke konci krmení se začne vztekat a za bradavku mi úplně tahá. Nevím, jestli je to tím, že si neumí vytáhnout zadní mléko, nebo že by vypil celé prso a mléko se nestačí dotvořit (prsa mívám po kojení "povadlá", nenalitá). Z dlouhého kojení mě pak bolí bradavky a občas se mi na nich objevují jakoby bílé puchýřky. Kontroluju aby nebyl přisátý jen za bradavku, měl celý dvorec v pusince, ale přesto mám bradavku na konci kojení zploštělou - je to v pořádku? Kombinace plačící dítě, bolavá prsa a hodinové kojení mi moc na psychice nepřidává a místo abychom si to oba užívali, já jsem zoufalá a malý pláče. Jak jsem psala výše, je to ze dne na den - jednou pohodové kojení, za 1-2 dny problémy. Homeopatika beru (2-3x denně). Mnohokrát děkuji.

emin
24. bře 2014

@rodka Mimi reaguje na tok mléka. Pokud teče, saje, pokud neteče, buď se pouští a pláče a usíná. O tom svědčí I to, že saje, pokud to teče ze suplementoru. Vypadá to opravdu na to, že mimi nesaje efektivně. Stlačujete prs při kojení? Zkuste podpůrné bylinky a homeopatika. Ale hlavně doporučuji pozvat si LP domů a nechat si zkontrolovat techniku sání. Někdy stačí je drobná změna. Pokud kojíte 8x denně zhruba 30 ml = 240ml, to je opravdu málo (nevím, kolik mimi váží, ale 3 kg miminko by mělo vypít cca 500ml denně. Zkuste zvýšit frekvenci kojení - klidně každé dvě hodiny (tj 12x denně). Střídejte u kojení prsa třeba I 3x nebo 4x. Kojení nijak neomezujte, co do délky, může trvat I 45 minut, pokud mimi stale saje. Pokud ne, nemá cenu jej u prsu mít, ale pokud za hodinu chce opět, znovu ho přiložte. Nezoufejte, jsou to poměrně běžné potíže a dají se odstranit většinou za 1 návštěvu LP. Pokud byste neměla své mléko, dokrmte UM, ale suplementorem. Hodně štěstí.

lucinka.s
25. bře 2014

Dobrý den, také prosím o radu. Mám doma skoro 4 měsíční holčičku (29.11.2013), do soboty byla plně kojena, ale pak se začala od prsu odtahovat, plakat a propínat se do luku. Kojila jsem vždy jen z jednoho prsu a střídala. Vyzkoušela jsem tedy oba prsy, ale situace stejná. Udělala jsem jí tedy umělé mléko a vypila si zhruba 150 ml. Je tedy možné, že jsem ztratila mléko? Úplně asi ne, protože vždy zkouším první dát od sebe a až pak UM, někdy jí stačí, UM nechce a jindy zase vypije po kojení i 160 ml UM. V noci se budí až kolem 5 hodiny a to jí stačí ode mě. Je možné, že se mi mléko tvoří pomaleji a měla bych kojit po delším časovém horizontu a mezitím dávat UM. Nebo mám pokaždé zkusit první z obou prsů a pak UM? Jsou nějaké prostředky na podpoření laktace, aby to bylo jako dřív, že by jí stačilo jen mléko ode mě? Musím taky uznat, že za minulý měsíc přibrala necelých 400 g, což asi ukazuje, že se mi mléko postupně vytrácí ☹

xvink
25. bře 2014

Dobrý den,
mám tříměsíčního chlapečka. Za posledních 14 dní se nám hodně změnil "picí" režim - když nespí, kojím zhruba každou hodinu. Malý často pláče a většinou pomůže jen nakrmit. Dopoledne spí většinou jen jednou zhruba 30 min, odpoledne usne na procházce a spí více méně v kuse cca 4h. V noci se budí na krmení jen jednou (a já před tím většinou musím odstříkat, protože mám plná prsa). Laktační poradkyně (která u nás byla asi před měsícem) mi řekla, ať kojím jak často a jak dlouho mimi chce. Tak jsem to začala dělat. Ale je to v rozporu s tím, co mi říká naše doktorka - kojit nejdříve po 2h, vždy max 10 min z každého prsa. Prý jinak dítě zahlcuji a víc ho bolí bříško. Je tedy pravda, že posledních pár dní v něm někdy úplně bublá a začal ublinkávat, což dříve nedělal... A teď můj dotaz: začínám se bát, jestli mu mléko stačí, ať už množstvím nebo kvalitou. Od začátku pomalu přibírá (11.3. v poradně měl 4,140 kg), včera jsem ho vážila a za posledních 14 dní přibral necelých 200g. Mám ho zkusit po kojení dokrmovat UM? Nebo je to jen takové období? Díky moc.

xvink
25. bře 2014

A ještě doplním, že posledních pár dní máme jen asi 4-5 počůraných plenek za den a malý si pořád cumlá ruce.

emin
25. bře 2014

@xvink Ahoj, už jsme si psaly, že (o kloboučcích myslím)? Podařilo se je odbourat? souhlasím s LP, MUDr se v tomto bohužel plete, kojení se nedoporučuje omezovat ani řídit minutami (je to doporučení lékaře pro Unicef Dr. Jacka Newmana, PhD, odborníka na slovo vzatého). Málo počůraných plen značí, že opravdu nemá dostatek, nicméně přírůstek 100g týdně je sice na dolní hranici, ale není to tragédie. Koj v noci alespoň ještě o jedno kojení víc, tím se zvýší laktace. To že začal ublinkávat je někdy znamení, že se rozjedl a umí si vysát už dost mléka, žaludek je plný a mimi ublinkává. Mohla bys zkusit ho vážit před a po kojení po 24 hod, a napsat mi, kolik vypil? Pokud bys začala dokrmovat, tak cévkou přímo při kojení, opět to podpoří laktaci. Při kojení prsa střídej, klidně I 3x nebo 4x. Ve 3 měsících se rozbíhá růstový spurt, mimi v této době chce častěji a víc, může to být ono,