Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
9. kvě 2016

@jsieberova Ano, myslím, že trošku panikaříte, ale to je přirozené. K dokrmu vůbec není důvod. Nekojte podle hodin, kojte podle miminka, tedy když má hlad. Malý hodně přibral a hodně roste, takže má na hlad nárok a energii z MM potřebuje. Když ji potřbuje častěji, než po 3 hodinách, je to OK. Kojené děti jen výjimečně chtějí kojit v pravidelných intervalech. Kojte na požádání a střídejte prsa při kojení klidně i vícekrát za jedno kojení a bude to dobré. Kojení jste si vybojovala, byla by škoda to pokazit. Držím palce.

emin
9. kvě 2016

@feedoo V 5 měsících je u kojených dětí na příkrm relativně brzy, jen pokud samy jeví výrazný zájem o jídlo nebo v případě, že dítě váhově neprospívá. Rozhodně bych netlačila na pilu, Můžete přidat příkrm, ale nehleďte na množství a po jídle dokojte. Některé děti jsou prostě nejedlíci, nabízejte, nestresujte se (vím, je to těžké), ale pokud uděláte z jídla horor, opruz, "tyjátr",chvíli plnou stresu, už se to jen těžko mění a děti k jídlu pak přistupují nerady,vidí v něm komplikaci a averze se zvyšuje. V ostatních ukazatelech je mimi oK - psychomotorický, sociální atd. Pleny má počůrané, je nemocný, vy také - prostě nemá hlad. Já sama také při nemoci mnoho nejím. Sledujte pleny a jeho spokojenost a příkrmy klidně dávejte, ale neřešte množství. Snaže se kojit, jak doposud.

emin
9. kvě 2016

@monikagurthova Odsáváním lze laktace stimulovat i částečně udržet je moc dobré, když má mimi k Um také částečně MM. Dlouhodobě se ale i při odsávání mléko časem ztrácí, ne 100% ale velmi často ano. Přikládat a kojit už nechcete? A jak dokrmujete - co zkusit cévku? Návod najdete na infookojeni.net

emin
9. kvě 2016

@janabrozova Ragády mohou prsa velmi "zhuntovat", jsou to vlasntě opravdu dost hluboké rány, které i při zhojení mohou změnit tvar bradavky. Myslím, že byste měla ještě zapracovat na přikládání. Ani to by nemělo bolet nebo se bolest časem zmírňovat. Není bradavka zhnisaná? Mohla by tam být bakteriální infekce... doproučila bych návštěvu LP, která pomůže. Na zhojení - Gelové polštářky Medela, kokosový olej, Purelan.

emin
9. kvě 2016

@veronikajanova Kojte hodně v noci, spíte s malou? Noční kojení laktaci velmi prospívá.

emin
9. kvě 2016

@marfushenka Ano 🙂, tady krásně vidíte, že každé dítě je jiné. Máte obrovskou gratulaci za to, že zvládáte kojení dvojčátek. Doporučuji je u prsou střídat,

emin
9. kvě 2016

@knezikovar Zkuste zapracovat na přisátí - přikládejte na hodně otevřenou pusinku miminka. Mimi má v pusince velkou část dvorce. Na hojení doporučuji gelové náplati Medela, kokosová olej, případně Purelan - ten je spíš preventivní.

monikagurthova
9. kvě 2016

@emin nakonec jsem musela opravdu úplně přestat. Mléko přestalo úplně téct a i když jsem prikladala. Nejdřív z toho byla voda a mala po tom začala zvracet a nakonec přestalo úplně. Po konzultaci s lékařem jsem přešla vyloženě na UM. Nejprve pres cevku ale to se mi mala vztekala a nakonec vzala hned láhev se savickou pro nejmenší az jsem z toho byla překvapena jak automaticky ji vzala (možná diky klobouckum?). Mala je nyní spokojena, krasne cura i kaka, úplně ji zmizel problem s prdiky. A upřímně je pro me spokojene prospívajíci miminko víc, než ten hlady ubreceny a apaticky tvorecek, kterým byla. Bohuzel i pres největší snahu se někdy nepodaří ☹

janabrozova
9. kvě 2016

@emin nevím jestli je to zahnisane...takový bílý povlak tam je...snažím se co nejvíce větrat a to docela pomáhá, ale když kojim tak ne na dlouho. Stav je v podstatě stále stejný... Možná i občas přikládám špatně, je to možné... Bolí mě to jen při přiložení chvilku než začne sat a spíše jen ty rány....vecer mivam malou prisatoz zhruba od 7-8 do 11 než usne téměř non-stop, jinak mi neusne. Děkuji moc za radu, nevěděla jsem ani pořádně, jestli se opravdu jedná o ragady...ten kokosový olej se může dostat i přímo do rány? Děkuji Jana

emtinka
10. kvě 2016

@emin Musím se pochlubit, včera už jsme zvládly celý den bez kloboučku, malá se začala sama pěkně přisávat a nevzteká se 🙂 takže snad vyhráno 🙂. Teď se těším, až zkusíme nějakou novou polohu na kojení 🙂.

lucka024
10. kvě 2016

Dobry den,prosim poraďte mi.Už od porodnice jsme napul na UM nechtel sat.Teď saje pekne ale i tak mam malo mleka a musim dokrmovat.Hodne piju a začla jsem pit i Meltu ale jsem z toho nešťastna.Předem dekuji za Vaši odpoveď

kika_21
10. kvě 2016

@lucka024 Neházej flintu do žita, snaž se často přikládat-pěkně saje, to je velký úspěch-hlavně Tvůj, tak jaképak neštěstí-postupně bude mléka více, dokrmovala bych omezeně a asi lžičkou. Jen kdyby to jinak nešlo. Věř si a jemu také, hlady nezemře tak či tak. 🙂 😉Jé, ten je hezký!!!

monny88
10. kvě 2016

@emin s kojením je to špatné, mam ploché bradavky a nemůže se přisát, tak jsem používala kloboučky a i s těma je to bída - taky se pořádně neumí přisát až na dvorec a plno mlíčka teče všude kolem, anebo to teče tak rychle, že se mi malinká občas i zakuckávala a tak mi nezbývá nic jiného, než mlíčko odsát a krmit přes lahvičku, tak mam aspoň i přehled kolik toho vypije a jistotu, že něco spapá... Dlouhodobým odsáváním můžu mlíčko ztratit? Tak to by mě hodně mrzelo! Co mam tedy podle Vás dělat? ☹

lucka024
10. kvě 2016

@kika_21 Dekuji 🙂 budu se snažit určite to zvladneme nerada bych přišla o mleko

kika_21
10. kvě 2016

@lucka024 Mám dětí pět a není ani tak důležité pít jako věřit si. Kojit prostě budu a nejede přes to vlak. Kdyby to nevyšlo, nevadí, máme UM, ale prostě kojit budu. Rady nerady, spokojenost dítěte a matky je na 1.místě. I kdyby se toho mělo nakonec dosáhnout i pomocí UM. Hodně zdraví a štěstí-a pijte samozřejmě také, jezte, udělejte si čas na sebe, jak jen to jde.

emin
10. kvě 2016

@janabrozova Bílý povlak by také mohl být kvasinkovou infekcí. Zkuste Canesten, uleví téměř okamžitě, doporučuji mazat cca týden, ale před kojením je třeba omývat. Mírnější variantou je např. Citrovital.

emin
10. kvě 2016

@monny88 Ano, často se při dlouhodobém odsávání množství mléka snižuje. Jsou maminky, které dokáží odsát dostatek během celé doby kojení, ale je to spíše výjimka. Co dělat - pořád zkoušet přikládat. Nebrat to jako selhání, ale jako pokus, trénink. Už jsem výše psala, že KAŽDÉ mimi se to časem naučí, jen je třeba mu dát dostatek času a příležitostí. LP u Vás byla? Také by mohla pomoci. Všechna prsa a bradavky byly stvořeny ke kojení a nejsou prsa, ze kterých nelze kojit 🙂 Hodně trpělivosti.

emin
10. kvě 2016

@lucka024 zkuste dávat dokrm cévkou při kojení (ukázky na infookojeni.net) a postupně množství dokrmu snižovat a kojit častěji. Takto se během pár týdnů dokrmů můžete zbavit. Držím palce.

janabrozova
10. kvě 2016

@emin já už jsem se při jistotu domluvila s paní doktorkou, že se za ní stavime, tak nám zkontroluje techniku kojení a vyšetří prsa...malá má také bílý jazýček... Mohlo by to souviset třeba s kvasinkou v páru nebo to je u miminek normální? Děkuji za cenné rady 🙂

lucka024
10. kvě 2016

@emin Dobry napad dekuji vyzkoušim 🙂

emin
10. kvě 2016

@janabrozova Pokud má malá moucnivku, pak jde téměř jisté o kvasinkovou infekci.

nikollita
10. kvě 2016

Dobrý den, můžu se orientačně zeptat? Prvního syna jsem nekojila (nepovedlo se), u druhého jsem hodně bojovala a po 8 týdnech už bylo jasné, že se povedlo a plně jsem kojila až do 10 měsíce. První zuby mu narostly v 6 měsících. Kojit jsem musela náhle přestat právě na konci 10. měsíce, protože mě malý začal ošklivě kousat, nebylo to žádné oťukávání, ale sprosté stisknutí a potáhnutí bradavky. Několikrát i tekla krev a tak jsem se rozhodla, že úplně přestanu kojit, protože to dělal každé krmení i v noci. Můžete mi poradit, proč to děti dělají? Flašku malý neměl, dudlík málo, spíš jen k usnutí večer. Bylo to tím? Příště bych chtěla kojit déle...děkuji za případné poznatky.

linee
10. kvě 2016

Prosim o radu - holka 4M i pres snahu o kojeni neprospiva,proto jsem na radu dr. po ukoncenem 4.mesici zacaly s prikrmy a kasi (por.vaha 2980g,aktualne 4960g).UM odmitala a sama jsem chtela radeji casteji kojit,nez dokrmovat um.Muj dotaz-pokud je nadale plne kojena/a jsou ji 4m,jake jsou vhodne prikrmy?Ridim se jakoby kojenym ditetem od 6m nebo nekojenym od 4m?Myslim tim ruzne tabulky s vhodnosti potravin ditete,pokud se zacina s prikrmy.Dekuji

janabrozova
10. kvě 2016

@emin děkuji, ještě že Vás tady máme... Dopoledne jdeme za paní doktorkou, tak snad mi pomůže pokud tam opravdu je nějaká kvasinka...hodně to při přisátí bolí a štípe...bylo by to vysvobození

emin
11. kvě 2016

@linee Dobrý den, pravidla pro kojené i nekojené děti jsou stejné. Začněte jednoruhovou zeleninou, postupně zkoušejte různé druhy ve formě pyré, od dalšího měsíce, ale klidně i později ovoce, dále začnete přidávat složky jako rýže,poté lepek - těstoviny,( kuskus) atd. Dále zkusíte zakysané výrobky, . Důležité je, že u kojených dětí se nenahrazuje kojení příkrmem, ale kojíte jako doposud - tedy jak si mimi řekne a příkrm prostě dáte ve vybraný čas. Např v 11 kojíte, ve 12 dáte mrkvové pyré, ve 13 opět kojíte.

emin
11. kvě 2016

@nikollita Dobrý den, kousání bývá dočasné. děti prostě zkouší, co "to umí". Někdy je to opravdu složité. Nezbývá než jasně sdělit NE - bolí, pokud kousne a nedat, až za chvilku, poté před přiložením říci - opatrně. Když nekousne, pochválit. Takto striktně postupovat pokaždé stejně až do doby, kdy kousat přestane. Zažila jsem však i miminko, které kousalo, když se na maminku zlobilo - maminka začala pracovat na částečný úvazek, ve dnech, kdy byla pryč (6 hodin 3 dny v týdnu) malý kousal, jindy ne. Ale to je spí pro zajímavost.

nikollita
11. kvě 2016

@emin hm, to jsem všechno vyzkoušela....stejně pořád dokola kousal....i přesto děkuji. Příště asi zkusím vytrvat 🙂

janabrozova
12. kvě 2016

@janabrozova dobrý den, tak malá nakonec dostala nějaký přípravek na ten jazýček. Prý mám ty bradavky utržené z toho jak byla malá špatně přisátá a nebo se třeba odkláněla od prsa. Snažím se ji dobře přikládat, ale jde nám to jen někdy. Malá se mi buď hrozně vrtí, nebo málo otevírá pusinku a ještě si strká ručičky před pusinku. To přisátí opravdu hodně bolí. Připadá mi, že se snad nikdy nenaučíme správně kojit. Jsem už bezradná. Připadám si hloupě, že mi to někdy jde a jindy ne. U laktační poradkyně nám to zrovna šlo a večer a v noci to zase nešlo a hrozně to bolelo při přisátí. Stále jsem ji oddělávala a zkoušela ji znovu přisát...

janabrozova
12. kvě 2016

@emin dobrý den, tak malá nakonec dostala nějaký přípravek na ten jazýček. Prý mám ty bradavky utržené z toho jak byla malá špatně přisátá a nebo se třeba odkláněla od prsa. Snažím se ji dobře přikládat, ale jde nám to jen někdy. Malá se mi buď hrozně vrtí, nebo málo otevírá pusinku a ještě si strká ručičky před pusinku. To přisátí opravdu hodně bolí. Připadá mi, že se snad nikdy nenaučíme správně kojit. Jsem už bezradná. Připadám si hloupě, že mi to někdy jde a jindy ne. U laktační poradkyně nám to zrovna šlo a večer a v noci to zase nešlo a hrozně to bolelo při přisátí. Stále jsem ji oddělávala a zkoušela ji znovu přisát...

linee
12. kvě 2016

@emin dekuji. Takze mam dat prikrm mezi kojenim? Nebo dat prikrm a dokojit? Vsude ctu neco jineho. Dekuji