Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

pekkaa
5. srp 2016

@martivaloskova jak pise @tria002 Ono se tvori kdyz miminko saje. Navic o mliko se neprichazi jenom tak. Pokud doted pribiral takto moc, tak bylo urcite vsechno v poradku. A urcite je i ted.
Ja mam treba prsa mala a ted fakt hodne mekka, taky mi to z nich strasne tece a maly pribira hodne. Jsou mu 4 mesice

joasia
5. srp 2016

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,malý ma čtyři měsíce,pořád kojime ale maly pribral za posleni tri tydny jen 160g,proto doktorka naridila prikrm po kazdem kojeni.mne se to uda prehnane,hlavne mi po prikrmu nechce spat a boli ho bricho.prosim o radu.

tria002
5. srp 2016

@joasia každý příkrm znamená menší příjem mm. Příkladej častěji, nech prcka sat, jak dlouho bude chtít. Mrkni na mamila.sk. jsou tam fotky a videa správného přisati. Při pochybnostech zavolej poradkyní ze seznamu. Její návštěva vyjde stejně,jako piksla sunaru.
Pro navýšení laktace, pokud myslíš,ze mas malo, si občas udělejte chvilku pro sebe. Hodně mazlení, nejlépe skin to skin, koj dle potřeb, bez intervalu.

kkaatte
6. srp 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dcera bude mít rok a kojím už jen večer a maximálně jednou v noci a to už asi měsíc. Jak dlouho mléko s takovým odběrem vydrží. UM odmítá, po roce zkusím ochucené, snad aspoň to přijme. Díky

emin
8. srp 2016

@elaterra Dobrý den, Hlavně nepřestávejte. Vaše tělo je chytré a nenechá se oblafnout odsávačkou. Jde však o to, udržet pravidelnou stimulaci. Na kojení je nejlepší co nejčastější přímý kontakt s miminkem. Jakmile to půjde, mějte malou u sebe kůže na kůži, chovejte, noste v šátku kůže na kůži a začněte co nejdříve to půjde přikládat. Laktace se poté opět zvýší. Takto se mohou rozkojit i adoptivní maminky, tak proč ne Vy?

emin
8. srp 2016

@kkaatte Jako zastánkyně dlouhodobého kojení radím zůstat při této frekvenci možná i jedno kojení přidat a UM vůbec nedávat. Ani ochucené mléko. Pokud mléčné výrobky dobře snáší, zkuste po prvním roce kravské mléko, ale jen na vaření až poté k běžnému pití. Samozřejmě mléčné výrobky, jogurty, žervé, čerstvé sýry, zakysanou smetanu, mozzarellu, v omezené míře tvaroh.

emin
8. srp 2016

@joasia Dobrý den, váhový přírůstek opravdu není velký, ale při každém kojení bych příkrm nedávala. Jak často a jak dlouho kojíte, jak kojení vypadá? Používáte dudlík? dáváte příkrm lahvičkou? Pokud příkrm dáte, pak jedině cévkou přímo na prsu, tak můžete laktaci zachovat a dokonce zvýšit. Zkuste prokojit pár nocí (vzít mimi do postele a kojit a kojit) na laktaci to má zázračné účinky.

emin
8. srp 2016

@martivaloskova Dobrý den, proč myslíte, že nemáte dost mléka? Mimi chce často? To nemusí znamenat, že je mléka málo. K příkrmu je důvod pouze pokud váhový přírůstek stagnuje, mimi je nespokojené a nedaří se povzbudit laktaci. Vaše ´miminko prospívá znamenitě, mléko z prsou teče samo - jak píšte. Povislá prsa nic neznamenají. Mléčné žlázy se přizpůsobí, již tolik neduří jako na počátku i kapacita prsou se přizpůsobuje a mléko se tvoří z větší části přímo při kojení. Kojte jako doposud, přizpůsobte se potřebě Vašeho děťátka, neřešte, jak často kojíte a bude to dobré.

sumitra
9. srp 2016

Zdravím, chci se zeptat, jestli hrozí, pokud začnu opět pravidelně sportovat, že ztratím mléko. Končí mi šestinedělí a kojením nám jde dobře, já bych se ale chtěla opět začít hýbat - tak třikrát do týdne, nějakou intenzivnější aerobní aktivitu jako spinning nebo fitbox, plus torchu posilování. Mám ale strach, abych si tím nějak nenarušila laktaci. ...

emtinka
9. srp 2016

@sumitra Háčkuji se, také mě zajímá. Děkuji

joasia
10. srp 2016

@emin dobry den,dnes jsme byli na kontrole po tydnu a dvou dnech a maly pribral 400g,prikrmovala jsem jen 2x za den lahvickou z aventu,zkousela jsem hadickou ale to mi nechce.dudlik taky mame,ale snazim se ho davat co nejmin.nevim proc,kdyz maleho dam k prsu tak chvilicku pije a zacne se kroutit,vyndavat bradavku a tocit hlavou,a dela to porad dokola.

pekkaa
10. srp 2016

@joasia mne toto maly delaval kdyz byl bud uz prepity, ze uz nechtel, anebo kdyz ho bolelo brisko anebo kdyz potreboval odrihnout. On rad prso dudla, takze si ho vezme vzdy, ale nekdy mu vadi, ze to tece, uz mu pak neni dobre.
A 400g za tyden je fakt hodne, takze ma urcite dost

jaaanaluk
10. srp 2016

Dobrý den chtěla bych se zeptat, dnes jsou nám 4 dny takže laktace se zatím rozjíždí. Malý vypije tak 25ml a za dvě hodiny od začátku kojení má opět hlad. Je to normální? Dále se chci zeptat, zda dělám správně když ho nechávám vprostred kojení usnout a nebudim. Třeba teď mi vydal 10 ml ale usnul. Tak jsem ho nechala spát a nakojim zase az se vzbudí. Je to správně nebo ho učím nějaký zlozvyk? Dekujibza radu.

michaelahorakova
10. srp 2016

@mikulka dobry den chtela jsem se zeptat mali pri kojeni se po asi 10 minut intevzivne sale pak ale zacne kejvat hlavickou ze strany na stranu a place zacne se kroutit a prdi uz jsem zkusila snad vse krome rektalni trubicky te se bojim prosim poradte uz je to skoro celou noc dekuji

jaaanaluk
10. srp 2016

Dobrý den chtěla bych se zeptat, dnes jsou nám 4 dny takže laktace se zatím rozjíždí. Malý vypije tak 25ml a za dvě hodiny od začátku kojení má opět hlad. Je to normální? Dále se chci zeptat, zda dělám správně když ho nechávám vprostred kojení usnout a nebudim. Třeba teď mi vydal 10 ml ale usnul. Tak jsem ho nechala spát a nakojim zase az se vzbudí. Je to správně nebo ho učím nějaký zlozvyk? Dekujibza radu.

wampzee
10. srp 2016

Dobrý večer, dceři je dnes 7 dnů. Laktace se v porodnici moc nerozjela, proto nám vnutili kloboučky. Těch jsem se dnes zbavila... z pravého prsu pije hezký, ale z levého párkrát cucne a usne. Mám prsa během jednoho kojení střídat nebo jedno kojení prso, druhé kojení leve prso? Jak to levé prso rozkojit?

michaelahorakova
10. srp 2016

@wampzee dobry den mela jsem stejny problem a dosti me pomohla odsavacka protoze jsem nemohla rozkojit prave prso a pak se mi v nem zarazilo mliko coz je dosti bolestive. Dat miminku napit a skusit jeste odsat. Mozna vam to pomuze me to pomohlo moc

hz
10. srp 2016

@wampzee ja teda nejsem laktacni, ale co treba zkusit nabidnout to nerozkojene prso jako prvni...?!

wampzee
10. srp 2016

@hz to delam, ale je to porad stejne... moc z nej nepije...

hz
10. srp 2016

@wampzee no, ctu, ze je Vasi dceri teprve sedm dnu, teprve se uci, jak ma sat,treba je i slabsi, tak to chce proste vydrzet a hlavne cas.. vsak ona se to nauci, neumuzeme po nich chtit hned vse, teprve se rozkoukava..pockejte za 3mesice, to uz bude jina savicka 🙂

wampzee
10. srp 2016

@hz no...zrovna jsme s manzelem dosli k nazoru, ze se potrebuje uklidnit... tak porad jen duda a nepije... kdyby mela hlad, tak se snazi... momentalne mi cumla malicek a je klidna... asi sezeneme nejaky dudlik... jinak nevim... 🙂

hz
11. srp 2016

@wampzee jestli muzu vyjadrit svuj osobni nazor na tema dudlik. ja bych s nim pockala(dost kazi techniku sani, zvlaste u takto malinkych deti) spise bych byla vice s ni, nosila treba v satku. vzdyt byla 9mesicu u Vas v brisku, vlastne neustale, tak je pochopitlne, ze Vas potrebuje, ikdyz uz tam neni. zkusila bych vice chovat, pokud to nepomuze, pak az dat dudel... 🙂

wampzee
11. srp 2016

@hz satek mam, ale mala je tak drobna, ze jeste radeji pockam... chovame a mazlime neustale.. v noci uz se pekne kojila... i z leveho.. sice ne tak jako z praveho, ale je lepsi a lepsi... tak snad to bude nejlepsi 🙂 dekuji za rady 🙂

hz
11. srp 2016

@wampzee to nebyly rady, jen zkusenosti a pouceni se z nich. taky jsem byla vystresla z noveho miminka... drzim pesti... 😉

hanka654
11. srp 2016

Zdravím, prosím o radu, při kojeni malému teče mléko všude okolo, asi špatně nasává bradavku. Už jsem mu párkrát dala dudlík. Jak mám udělat aby pořádně nasál bradavku?

emin
12. srp 2016

@joasia Dobrý den 400g za 9 dní je naprosto ok, zkusila bych dokrm omezit. Kroucení může být způsobeno pohybem střev - mléko nateče do žaludku, odstartuje gastrointestinální reflex a střeva se začnou hýbat. Střídejte prsa, buďte trpělivá, zkuste měnit polohy při kojení.

emin
12. srp 2016

@hanka654 Dobrý den, úplně si to neumím představit. Myslíte, že máte silný tok mléka a mimi se zalyká? Pak odsajte ten největší nápor mléka ještě před kojením a když prsa trochu změknou, přiložte.

emin
12. srp 2016

@wampzee Dobrý den, začínejte kojit problematickým prsem, před kojením jej nahřejte a rozmasírujte, je-li nalité. Když mimi začne usínat, zkuste prs stlačovat. Pokud znovu usíná, přiložte ke druhému, opět kojte dokud mimi nezačne usínat a pak znovu přiložte k levému. Až se laktace srovná, kojte vždy z jednoho, poté nabídněte i druhé. Další kojení začínejte tím, kterým jste končila, nebo tím, které je více nalité.

emin
12. srp 2016

@jaaanaluk Dobrý den, novorozeňátka při kojení často usínají, jsou unavená, pokud mají žloutenku, usnou téměř okamžitě po přiložení,aniž by se nasytila, zvláště pokud jsou kojena v zavinovačce. Zkuste kojit bez zavinovačky a tak, že přiložíte a jakmile mimi začíná usnísat, nekojí se a dudlá (nesaje, neslyšíte polykání), přiložte k druhému prsu. Takto můžete vystřídat i vícekrát za kojení, dokud mimi bdí. Laktace se pěkně rozjíždí, postupně již mimi nebude usínat tak brzy, nakojí se a usne až syté. Jinak je usínání kojenců u prsu zcela normální a přirozené.

emin
12. srp 2016

@michaelahorakova Dobrý den. Nevím přesně, kde je chyba - mimi pak stále pláče?. Toto chování je částé. Pokud mim prdí, není rektální rourka nutná. Pokud neprdí a bolí ho bříško, zkuste měnit polohy, klubíčkovat, teplý polštářek na bříško, případně i teplou koupel, pokud se mimi koupe rádo. 10ti minutové sání, pokud je efektivní může pro nasycení miminka bez problémů stačit. Po té, co MM nateče do žaludku, spustí se pohyby střev a mimi může mít potíže s prdíky.