Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

hahaluzacka
9. lis 2012

Ahoj, ja by som tiež potrebovala radu. Pri nočnom kojení mi malinká zaspala neskôr ako ja a spravil sa mi pľuzgierik na bradavke (nie mliečny). Ako by som to mohla preliečiť? Bradavka je teraz dosť bolestivá. Ďakujem za radu

chilli009
10. lis 2012

Ahoj, prosím o radu. Mohu při kojení jíst např. tepelně upravenou cibuli - třeba v omáčce, rajčatovou omáčku k těstovinám, kompotované jahody, mandarinky, ... Slyšela jsem,že banány způsobují u miminka pak zácpu a rýže taky, je to pravda? Předem děkuji za reakci

lidi
11. lis 2012

@chilli009 nejsem laktační poradkyně, ale můžu s jistotou říct, že každé miminko reaguje na stravu maminky jinak. Já například můžu tepelně upravenou cibuli v omáčkách a polévkách v klidu a kompotované ovoce taky a dokonce i rajskou omáčku, ale jen z protlaku pokud jsem ji udělala z rajčat tak měla malá vyrážku. Bolení bříška měla z červené papriky (prášek) v jídle a ze syrové zeleniny (krom okurku a mrkve té jsem jedla na kila 😉 )
Je potřeba v malých dávkách vyzkoušet. Některé mimi snese úplně všechno a některé nic. 😉

bara15
12. lis 2012

ahojky, prosím o radu... plně kojím, malému je 7. týdnů, má váhu 3.90kg a dle váhy si vypije z obou prsou 80ml... většinou je spokojený, ale občas se poslední dobou stává, že se u prsa víc "nadře" a není tak uplně spokojeně přepapané miminko. Jindy ho naopak uspokojí i jedno prso. Při jeho muší váze, stačí , když si vypije těch 80ml nebo bychom to měli řešit nějakou další alternativou. Jen na doplnění, do 6. týdne jsem kojila přes kloboučky, u prsa ležel i přes půl hodiny a při jednom vážení vypil dokonce i 110ml. Nyní je hotov za 20minut s oběma prsy a někdy spokojen a jindy kňučí a s bradavkou se po vypití pere - po zvážení vypije těch 80ml..

svija
12. lis 2012

Ahoj,
myslela jsem, si, že už jsem při druhém dítěti zkušená kojná, ale teď se vyskytlo něco, s čím si úplně nevím rady. Mému 4,5 měsíčnímu dítěti se prořezávají obě jedničky dole. Nemůže se kvůli tomu pořádně přisát, jakmile ho to zabolí, tak se pouští a pláče, takže si značně snížil počet kojení za den. V noci to s ním jde, to nakojíme tak třikrát v pohodě, přes den také tak třikrát, ale s bídou (dřív pil přes den každé 2-3 hodiny), takže klidně tak 9-10krát za 24 hodin. Samozřejmě zkouším, co to jde, ale jsou to boje, má evidentně hlad, ale ty zoubky mu brání se najíst. Doteď přibíral dobře, porodní váha 3480g, ve 4 měsících 6810 g. Tak řeším, jak dlouho s ním takto bojovat a nebo jestli nějak alternativně dokrmovat. Podotýkám, že z lahvičky pít neumí, to mám vyzkoušené.

marmoska
13. lis 2012

Dobry den mikulko. Potrebovavla bych se poradit. Mam 19.tydeni holcicku. Mesic a pul uz ji nekojim. Dostava sunarek ale uz druhy den citim jak se mi znovu nalevaji prsa. Tak jsem se chtela poradit jestli ji muzu zase priklada a jestli bych byla schopna opet dceru kojit. Dekuji za odpoved.

ofelieee
18. lis 2012

@marmoska ahoj, vlezla jsem sem náhodou, ale napíšu, určitě bych to zkusila, pokud kojit chceš, moje známá se znovu rozkojila skoro po půl roce... asi jde hlavně o to, jestli to malá ještě umí, mlíko se podle mě tvořit začne.

lakukacka
19. lis 2012

Dobrý den,
nepročítala jsem to vše (na to momentálně nemám čas, v pátek jsme přišli domů z porodnice).
Jen jsem se chtěla zeptat. Kolik toho má asi vypít novorozenec (týden starý)?
V porodnici mě ukázali jen kojení v leže. Tak to zatím praktikujeme tak. Bylo by však možné se domluvit na nějaké schůzce (u nás doma, Praha 9), probrat a vyzkoušet i jiné polohy?
Na pravém boku a z pravého prsa nám to jde. Ale z levého se občas nemůže malý přisát. Je to normální?

lena82
30. lis 2012

@mikulka Ahoj. Náš chlapeček je narozený o měsíc dřív, měl 2200g. První dva týdny nechtěl moc pít, pil nejprve přes sondu, pak stříkačkou a nakonec z láhve. Kojení mi doporučovali jen třikrát denně, aby se neunavil. Doma jsme se vrátili ke stříkačce a snažím se kojit téměř při každém krmení. Bohužel nevím, kolik si toho vytahne, ale pak má ještě hlad, tak dokrmuju. Už je toho hodně, kolotoč odstříkávání-kojení-dokrmování... Do toho jsem dostala zánět obou prsů a pořád se mi ty zatvrdliny vrací. Chci se zeptat, jak dlouho mám malého nechat u prsu. Jak dlouho bude chtít nebo všude proklamovaných 20 minut a dokrmit? Co s odstříkáváním? Mám si pak prso, ze kterého jsem kojila ještě odstříknout nebo ne? A to druhé? Ptám se kvůli tomu, že se mi dělají ty zatvrdliny. Děkuji za odpověď.

kacena00
1. pro 2012

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. mám 3 měsíční holčičku, kojím celekm v pohodě, nic nezbyde, holka se nepřejí, ale prospívá. a pak najednou jako když zavřete kohoutek, mléko není, nejprve to trvalo jeden den, poté dva dny a teď bojuji už třetí den. nejde o žádný spurt, malá nejí častěji, že bych měla vypitá prsa, to už jsem s ní zažila ve 4 týdnech, tohle je jiné, mléko se spouští po strašně dlouhé době a když se konečně spustí, malá pije minutu dvě, navíc v pravém prsu m,ám po porodu prvního dítěte a nadměrné laktaci zatvrdliny a v tomto prsu se tvoří mléka méně (v sopučasné době téměř nic), někdy nepije ani minutu, prsa úplně odmítne a když pak zkusím odsát v prsu (ani v jednom)skutečně nic není...je to dost proměnlivé, někdy pije dvě minuty, někdy ani toé ne, pak zase dvě minuty, a pak se podaří 5 minutové kojení...když bylo kojení v pořádku,ze zdravého prsu byla minimálně 5 minut, z toho se zatvrdlinami 1-2 minuty
a navíc sem cítila do půl minuty, jak se mléko spouští

když vše fungovalo dobře, malá poté co vypila obě prsa se od prsou odtrhla a už dál neměla zájem u prsu být

no a s tím mám problém, neví jak nastimulovat víc laktaci, když malá mi u prsa nevydrží?...kojící čaje, dostatek tekutin, odsávám, užívám homeopatika po konzultaci s homeopatkou, začalůa jsem v užívání vojtěšky, jím dostatečně, ale od čtvrtečního večera prostě ať dělám co dělám, malá se někdy nají, někdy ne...

zakoupila jsem lahev avent s měkkým dudlíkem, ale malá příkrm nechce...hrozně mě to trápí, navíc mám další dítě, na mě psychicky hodně závislé, nemám takto čas ani na jedno z dětí, navíc mě hrozně bolí, jak je malá nespokojená...

volala jsem o radu laktační poradkyni, ale ta mě zrazovala od toho, abych zakoupila cévku a stříkačku a takto řešila alt. dokrm, že prý tím laktaci nezvýším...a doporučila právě avent lahev..

obracím se s prosbou na váš názor, opravdu ve 3 měsících nemá smysl pokusit se o zvýšení laktace tímto způsobem? dávám nám poslední týden a pak konec malá se prostě bude muset naučit na lahev, protože na toto už nemám sílu ani čas....děkuji za váš čas a radu

kacena00
1. pro 2012

napsala jsem to špatně, tohle se děje už ptořetí, s tím, že teď to trvá nejdéle, poprvé to trvalo jeden den, podruhé dva dny a teď bojuji od středečního večera (ne čtvrtečního, upsala jsem se)takže už jedeme třetí den a nepozoruji výrazné zlepšení...

veronikaka
17. pro 2012

@mikulka Ahoj mikulko. Měla bych na tebe prosbu ohledně kojení. 19.11. se nám narodila holčička. Váha 2,86 kg, 3. den mi šla na 2,59 kg - ten den se začalo příkrmem Nutrilonem. Dnes nám jsou 4 týdny a krmím po 2,5 hodinách - malá si řekne o jídlo pláčem. Máme půjčenou váhu - vážím před kojením, po kojení a pak do cca. 70 ml dokrmuju Nutrilonem. Malá vypije 20 - 40 ml mateřského mlíčka a zbytek umělý. Strašně bych se chtěla rozkojit, ale nevím jak na to. Viktorka hezky tahá a snaží se. Je to moje druhá holčička - první narozena předčasně 35tt - nekojila jsem vůbec. Nějaké zkušenosti s homeopatikama? Jakým způsobem vkládat do kojení - pokud bych měla kojit častěji - umělé mlíčko? Děkuju moc za radu. V pátek bych měla vrátit váhu. Neměla bych si ji ještě nechat pro kontrolu?

petrunka01
17. pro 2012

@veronikaka nejsem poradkyně,odborník,ale měla jsem to podobné u dcerky.Mně hodně pomohlo vyčistit si hlavu,nechtít tak moc.Lehko se to řekne,ale je to těžké.Homeo jsem zkoušela a myslím,že pomohla.Byl to Ricinus communis 5CH )aspoň doufám,že jsem nepopletla název.Dávala jsem si 5 kuliček tuším 3x denně pod jazyk.Malá už byla téměř výhradně na UM a stejně se podařilo a za několik dní už jsem kojila plně a kojila jsem do 13 měsíců,od půl roka tedy s příkrmama-maso,zelenina,kaše....

veronikaka
17. pro 2012

@petrunka01 Děkuju moc za radu s těma homeopatikama, zkusím je. Už v porodnici mi říkali, že je to o psychice, ale já si právě myslím, že tentokrát jsem v pohodě. Doma je to teda náročnější, mám 2-letý zlobidlo, ale neřekla bych, že jsem ve stresu.

mikulka
autor
21. pro 2012

@veronikaka A jakým způsobem přikrmuješ? Stříkačkou? Určitě nedávej láhev, to by bylo s kojením konec.
Já myslím, že s tím příkrmem se začalo moc brzo. Už 3. den, to je rarita.
Teď je to tak, že tvoje mléčné žlázy tvoří tolik mlíčka, kolik dáváš vždy a zbytek dokrmíš. Kdybys nedokrmovala, postupně si prsy zvyknou a budou tvořit tolik mlíčka, kolik malá potřebuje.

Takže já bych se vykašlalaq na váhu a malou přikládala o něco častěji. Po kojení bych ještě odstříkala z každého pra, cca 10 min. z jednoho prsa a když nic nepoteče, nevadí, jde o stimulaci. Po cca 3 dnech až týdnu by se mělo tvořit více mlíčka.
Samozřejmě by bylo nejlepší ty tři dny vydržet nepřikrmovat, malá si řekne, pokud bude mít hlad. Já bych jí přkldáala co dvě hodiny (kromě noci), odsávala a nedokrmovala.

veronikaka
21. pro 2012

@mikulka Děkuju za odpověď. Dokrmuju přes prst stříkačkou. Oni tu její váhu už řešili od narození, že je malinká, a jak šla dolů, tak ji dali na umělý. Váhu zítra vrátím, tak vážit stejně nebudu a poslední dobou jsem ji vážila jen občas. Vypije už víc - začala jsem brát ty homeopatika co mi mikulka doporučila a asi mám víc mlíka, ale pořád né dost. Na to odstříkání budu asi muset použít odsávačku, že? Navíc mi teď přijde, že v jednom prsu snad mlíko ani nemám a v tom co mi připadalo, že nic nebylo, tak je teĎ hodně. Malou přikládat na 10-15 min ke každému prsu je dostačující?

xsenova
22. pro 2012

@mikulka Dobry den, chcela by som sa poradit. Doteraz som kojila v leze ale prisla som na to, ze mala trpi refluxom. Neblinka mlieko ale neustale place a citit jej z dychu kyslost. Od vcera kojim v polohe zvysenej, a davam spat v zvysenej polohe. Len vzdy po kojeni zaspi a ja by som ju mala dat odrihnout - lenze vzdy sa hrozne rozplace ked s nou pohnem a potom nevie zaspat. Nevedeli by ste mi poradit?

Dakujem

lencak80
25. pro 2012

Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit jak odbourat noční kojení, syn měl minulý týden rok, kojení bylo v pohodě, myslela jsem že tak nějak samo se bude odbourávat, ale ne. Ba naopak, přes den mu jetě dávám, když kňourá a vyžaduje prso, sice ještě nemluví, ale přesně vím o co mu jde, když se na mě věší a pobrekuje.
Na noc mu dávám kaši a pak ještě před spinkáním dávám prso, aby se dopil a zklidnil. A pak to začne, většinou kolem 23hod je první noční kojení, následuje kolem půl 2 a pak s už na hodiny raději nedívám, ale do rána jsou to ještě asi 2 kojení, takže celkem 3-4 za noc kojím roční dítě, což si myslím, že už by nemělo mít potřebu, co se týče hladu.
Ráda bych zanechala kojení před spaním a pak ráno.... ale na noc už bych chtěla být bez kojení, přece jen jsem celkem vyčerpaná... a hlavně strašně hubená... nemohu přibrat.... děkuji za radu, jak na to!!! aby tak moc netrpěl...díky

olusenka
26. pro 2012

@kacena00 já tedy nejsem LP a nevím, jak a jestli jste se s tím nakonec popraly, ale můžu říct, že u nás se nikdy neprojevoval růstový spurt zvýšeným nebo častějším pitím-kojením. Projevoval se spíš problémy u kojení různého rázu jako pobrekáváním, odtrhováním se, odmítáním jednoho prsu, trvalo to někdy den dva, taky i týden. Ve 3 měsících to bylo nejhorší. Nevím, jak jste byla úspěšná ohledně odsávání dříve, ale chci Vás uklidnit, že množství odsátého mléka vždy neznamená jeho množství. Je spousta ženských a já patřím mezi ně, co mají "kojící" prsa, to znamená, že úspěšně kojí, miminko si mléko vytáhne, ale odsají miminum nebo nic. Prostě odsavačka je na ně slabá nebo jak to říct. Taky bych ráda vyvrátila Váš mylný dojem, že miminko méko vypije , v prsu nic nezbyde. Prsa nejsou zásobníky, kde by se muselo čekat, až se mléko vytvoří a pak se zase vypilo. Četla jsem názor jedné LP? že právě tato domněnka zničila spoustě ženských kojení. Myslely si prostě, že mléko není nebo že nestačí. A začaly dávat láhev s UM.

shak29
27. pro 2012

Retence.. proč? 🙄 malý jsou 4 měsíce, plně kojim. Měla jsem už 2x atb na mastitidu a už ani nevim kolikrát retence 😖 dělá se mi skoro vždy na stejném místě. Dnes zkusím zavolat na gyndu a konečně to nějak dořešit 😕

etra
27. pro 2012

Dobrý den, prosím o radu. Mám 3 týdenní miminko, z porodnice jsme odcházeli s kojením co cca 2 -3hodiny, malý pil cca 20 - 30 min bez problémů. Už týden ale pije špatně. V noci se budí co hodinu, kojím ho v posteli vleže, pije asi 10 minut, pak usíná, odříhnout se v noci nedaří. Přes den se podaří malému usnout pouze jednou na 2-2 hodiny, pak vyžaduje zase kojení po hodině a tentokrát pije 5 minut v klidu, pak se odtrhává od prsu, pláče nebo se vzteká - třepe ručkama a kope nožičkama. Vypadá to, že chce pít, ale něco mu vadí. A opět přes den pije co hodinu... přitom mlíčko mám, přikládám střídavě k jednomu i druhému prsu, piju kojící čaje - Weleda, Gřešík. Dudlík odmítá. Nevím si rady...Nevím, co se od příchodu z porodnice pokazilo....
Děkuji předem za radu...

kacena00
28. pro 2012

@olusenka mnooo...malá už byla tak slabá, že už se přestala i budit na jídlo...a krom tho celkem dobrý ukazatel je to, jak počurané pleny měla...příkrmy dávám na lžičku, něco kojím, každopádně na malé je vidět obr změna- už nepůsobí dojmem nemocného dítěte, je veselá, má energii, není už to takovej zvadlej uzlíček jak předtím...posoudit se to dá i objektivně 😉

ale kojící problémy jsem si vypěstovala postupně sama- nervama a zbytečnýma, neuměla sem se srovnat se situací, že v rodině už není jednoé dítě, ale dvě...v posledním týdnu jsem si sáhla na dno, malá vypadala hrozně.- nejsem z těch bláznivek, co by kojily za každou cenu a dítěti odmítají dát něco jiného...malá bohužel nechtěla žádnou lahev- bylo mi to už fuk, jestli tím o kojení úplně přijdu nebo ne, neřešila jsem nic jiného než její jídlo, na starší neměla čas, probrečela jsem mraky hodin- nevzala mi bebu, nutrilon, nechtěla hadičku k prsu, jedině kalíškem mnou odsáté mléko a toho bylo teda po čertech málo, na to, že už se nechtěla prsa chytit- bodejť by ne, když nic neteklo, nic tam nebylo, jde to posoudit i podle toho, jestli (a jak dítě polyká), nicméně dopadlo to dobře, malá vzala na radu pediatra nutra defens, jak říkám ožila mi před očima a mě spadl velký kámen ze srdce

a tím, že se situace tak moc vyhrotila jsem si to v hlavě hrozně moc srovnala, hlavně co se týká mého staršího dítěte a dalo by se říct, že jsme navázali tM,. KDE JSEM DÍKY MĚ po narození mladšího dítěte skončily, byť jsem se moc snažila -ale to bylo na škodu, nechat věci, tak aby se vyvíjely samy jsem nedokázala, a jen se nervovala a to byl v podstatě celý můj kojící problém, protože jak už se na internetu stotisíckrát psalo- kojení je v hlavě a já to mohu jen potvrdit, ano mléka jsem opravdu měla nedostatek a mám ho nedostatek i nadále, bylo to způsobeno šíleným stresem, nervy, které jsem měla cca od 5 týdnů malé, ale co je důležité je to, že nastal obrat lešpím směrem, napůl kojím, zbytek malá vezme v um- s jejím sebedestruktivním řpístupem k jídlu děkuju za to každý nový den!, je spokojená, čůrá krásně, přibírá, jje veselá, plná života, začala být hrozně šťastná v přítomnosti tatínka, brášky, směje se na celé příbuzenstvo a není tak plačtivá, pokud jí zmizím z dohledu a tlak v naší rodině postupně mizí každý nový den 😉

co chtít víc, ano něco tam možná zbyde, ale je to taková mizérie, žew je škoda to málo vůbec zmiňovat 😀

mojsha
28. pro 2012

ahojda,
jsem maminka 3 měsíční holčičky,plně kojím 🙂 dnes se mi několikrát stalo že měla malá hamat a po přiložení k prsu brečela tak jsem ji ukenejšila a zkusila přiložit znovu a zase řev - vztekání? byl čas jídla, plena čistá,podmínky klidné... tak nevím, manžel si vzpomněl, že to jeden čas náš starší syn (za měsíc 4 roky 🙂 kojen do 2r2m) dělal také ale já si to už nevybavuju, menstruaci taky nemám aby bylo mlíko chuťově jiné tak nevím 🙂 třeba mi pomůžete 😉

olusenka
28. pro 2012

@mojsha to se mi stalo s malým několikrát, kolem 3 měsíců to bylo nejhorší. nejčastěji to dělal u pravého prsa, někdy pomohlo změnit polohu, někdy ne, někdy trvalo přemlouvání i půl hodiny, než se napil. Mě nezbylo, než to prostě přežít, někdy to trvalo pár dní, jindy týden. Asi známka růstového spurtu. On nikdy nechtěl pít víc, naopak, býval přitom protivný, odmítal prso apod. Ale jak říkám, přešlo to. Díky bohu. Tak snad to u Vás taky samo přejde, brzy.

olusenka
28. pro 2012

@kacena00 tak to je krásné, to je dobře. Tyhle podrobnosti jsem nevěděla (kolik měla počůraných plínek, jak na tom byla jinak, jestli vypadala spokojeně, vesele atd.). To je dobře, že jste to takhle zvládly. No, když má pak člověk děti dvě, je to o něčem jiném. Kolikrát jsem si říkala, že jsou problémy, ale mám jen jedno, jak bych se přitom starala o druhé, nevím. Ale kolikrát to zhoršovaly taky moje nervy. Člověk si to třeba moc bere, nemá kdo poradit, nebo třeba zas neví, jak dlouho to bude trvat, tak ho to užírá... kolikrát se divím, že jsem taky nepřišla o mlíko. Naše problémy na 3 měsících byly šílené, já o toho angínu a horečky přes 39.... Ale naštěstí jsme to ustáli.

olusenka
28. pro 2012

@lencak80 jak dlouho trvá, že chce kojit v noci takhle často? Já tedy asi neporadím, taky v noci kojím, ne tak často, ale taky, skoro roční dítě. Kolik má za den jídla-kolikrát denně? díky za odpověď.

spring82
29. pro 2012

ahoj, rada bych se zeptala kolik cca ma vypit 5 tydnu stary novorozenec pri jednom kojeni? Dekuji 🙂

andelka
30. pro 2012

@spring82 jestli můžu ze zkušenosti...tak to neřeš. Koj podle potřeby. Já teda u staršího jsem věděla jen dva dny ve 4týdnech kolik vypil na jedno kojení, prootže jsem ho musela vážit když jsme byli v nemocnici, jindy jsem ho nevážila. A vypil obvykle 40-60ml, jen po delším spaní 90-110ml. A říkali mi, že to je málo, že tu stovku by měl pít. Ale jak to udělat že? Techniku jsme měli správnou, žádný problém nebyl...tak jsem to prostě neřešila a nestresovala se, kojila jsem třeba nadvakrát, a kdykoliv měl zájem. Během celého půl roku plného kojení pil co 1,5-3h. Mladší to samé, i když vypil víc, vážila jsme ho jen v porodnici a jako 3denní mimino vypil i 80ml, takže jsem to pět neřešila a kojila podle chuti. Taky bylo léto, takže pil často i na žízeň. Děti jsou různé, takže kolik by měl vypít bych nehrotila a dělala to podle něj.

andelka
30. pro 2012

Já bych měla dotaz...potřebovala bych se poradit, jestli mám přidat další příkrm, nebo ještě počkat. Syn bude mít 9,5měsíce, s příkrmy jsme začali v 5,5m a má zatím tři. Po měsíci zeleniny jsem dala ovocnou svačinu a po měsíci zas na večeři kaši a na třech je teda 2měsíce. Vždycky po pár dnech se příkrmem nahradilo kojení, takže kojím ráno kolem 7h, pak odpoledne kolem 15.30, před spaním v 19h a pak v noci 2-3x. Normálně bych už zařadila místo odpoledního kojení druhou svačinu, ale malej mi nechce pít. Zatím mu to nešlo ani z měkkého pítka ani ze savičky, ani vodu lžičkou nechápe. Snaží se pít z flašky, dávám mu pravidelně, ale buď bryndá, nebo kucká...jestli za den nějak vypije 50ml tak to je hodně. Bojím se že když dám odpoledne svačinu, tak bude mít málo tekutin. Mám ho nechat na třech příkrmech než pochopí pití? Dát jídlo a pak dokojit moc nejde, blinká většinou. Fakt mu svědčí nahradit kojení příkrmem.Jenže co ty tekutiny?

spring82
2. led 2013

@andelka diky 🙂 v podstate to tak delam...nekdy kojim po 1,5hod, nekdy po 2 a nekdy po 4....proste jak ma zajem 🙂