Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
30. zář 2016

@jama82 Dobrý den, není důvod trvat v kojení na pravidelných intervalech. To co popisujete je zcela normální. Předpokládám, že dnes jsou již intervaly jiné. V kojení nehledejte pravidelnost. Děti, a zvláště novorozenci, chtějí jíst proste když mají hlad. Navíc ne každé kojení je o hladu, kojení mám mnohem více funkcí. Doporučuji kojit tak často jak miminko chce.

trolik
4. říj 2016

@mikulka Zdravím,prosím o radu.Chlapec 13.měsíců odmítá UM pije jen Nestlé a Hami mlíčko s kaší v noci.Normálně prospívá ale chtěla jsem se zeptat co na to jeho imunita.Ovoce a zeleninu papá v příkrmech ale v tomhle podzimním nečase mě napadlo jestli mu nekoupit nějaké vitamíny bokem jako hlíváček například...zatím měl jen rýmu.Nebo mám nechat ať se s tím organismus popere sám?Děkuji

lynnuska
6. říj 2016

Dobrý den, prosím o radu. Dcerka má 17 dní a zatím je plně na umělém. Byla jsem po porodu opětovně v nemocnici bohužel bez ní a ze zdravotních důvodů byla laktace ukončena za pomocí léků. Nyní jsem již v pořádku a ráda bych kojila. Je možné i po ukončení laktace léky, se znovu rozkojit? Při zmačknutí bradavky se kapičky mléka objeví. Děkuji

kekulice
6. říj 2016

@lynnuska na to je nejlepší jestřabina a more milk, to by tě mohlo rozkojit, alespon s tím màm zkušenost dobrou. Léky mají spoustu nežádoucích a tohke jsou super bylinky. Jestli chceš víc info, napiš mi do zpráv.

rebejsova
6. říj 2016

@lynnuska Zkusila bych se, třeba jen telefonicky (ale líp osobně, aby rovnou zkontrolovala i techniku kojení), poradit s LP z mamily (mamila.sk), ty rozkojí snad i chlapa 🙂 Takhle čerstvě po porodu prý opravdu pomáhají bylinky - pískavice řecké seno a benedikt lékařský (dají se koupit v kapslích, lepší je koupit si každou zvlášť, ne v kombinaci).

kekulice
6. říj 2016

@rebejsova mě právě poradila laktační poradkyně kapsle bylinek a zafungovalo to super, tak jsem chtěla dát doporučení, protože to vyzkoušela i kamarádka, co má adoptované miminko a taky to zabralo...

rebejsova
6. říj 2016

@kekulice Tak to je fajn, že to takhle funguje! Já osobní zkušenost nemám, píšu jen, co mi radila LP - ale byla jsem v té době dlouho po porodu, takže jsem bylinky už ani nezkoušela (pomáhají prý nejvíc v prvních dnech a týdnech). Pomohlo jen kojit a kojit a kojit.

jaaanaluk
7. říj 2016

Ahoj, chtěla bych se zeptat. Synovi jsou dva měsíce. Byl narozen cs a objevili se i další komplikace a bohužel odmítl úplně prsa. Abych mu doprala alespoň nějaké mm tak jsem začala odsavat a to trvá již dále než měsíc. Denně ale odaaju pouze na 4 dávky jídla a 2 krát dostava um. Pouzivam ruvni odsavacku. Myslitr si ze by vyla treba lepsi elektricka medela ze by mi pomohla ještě nakopnout laktaci plus třeba nějaká homeopatika nebo bylinky? Piju kojící čaj, fenykl a malinik. Ty rozestupy mám tak te ráno odstrikavam v cca 4 to dám tak 120 ml pak o půl 9 tak 80 ml a do půl 11 dostrikam ještě dalších 40 ml. Pak odstrikavam postupne do 4 hodin zase 120 ml. A pak večer v 10 dám zase celou dávku těch 120 ml. Takže před spaním a okolo 1 hodiny dávám um.

kekulice
7. říj 2016

@jaaanaluk podpořit laktaci je nejlepší večer a v noci, to funguje všechno mnohem lépe. Z vlastní zkušenosti je nejlepší elektrická Medela a na obě prsa současně. Z bylinek perfektně pískavice kapky a kapsle. Různé čaje a podobné lektvary jsem nemohla už ani vidět.

pavcatko
7. říj 2016

prosím, dnes jsme přišli z porodnice, máme 4 dny, porodní váha 3740, dnes 3420. Malé mléko odsávám a dávám z lahvičky, protože mi u kojení hned usíá. Kolik by tak malé mimi mělo za den vypít- dnes vypije 40ml za cca 3h...Děkuji!

klara2016
8. říj 2016

Dobrý den mám skoro dvou měsíčního chlapečka.Je plně kojení.Dnes jsem.se probudila s bolesti prsu mám na něm.i červený flek a.Bolí to i kdyz sedím.Může to být zánět prsu?

lenulinka90
8. říj 2016

Dobrý večer. Prosím Prosím pomozte. Mam 4 měsíční dcerku. Ale už měsíc pije z flašky protoze se začala strasne vztekat u kojení. 😐 občas se podaří ze se ještě při saje, ale málo. A hlavně pije jen z pravého prsu. Leve nechce a nevím proc. Prosím o radu. Da se to ještě zachránit nebo už je pozde? Dekuji

kekulice
8. říj 2016

@lenulinka90 doporučila bych návštěvu laktační poradkyně....

saries
9. říj 2016

Zdravím mám 3 týdenní dcerku a pokud zrovna nespí chce být pořád u prsa, usne u něj dám jí do postýlky a řev takže jí dám zase k prsu s toho jí pak bolí bříško a má strašně napěněnou stolici...Kojím prostě skoro každý den od 17hod do 22hod. ne jen že je to vyčerpávájící ale mám ještě starší dceru která vyžaduje moji pozornost opravdu uz si navím rady v podstate nic nestíhám dělat když zrovna nekojím tak jsme ráda že si rychle uklidím . V noci spí s náma protože zase když nená v noci u prsa tak řve. Toto u první dcery neznám jsem s toho už fakt na prášky 😖 Poradí prosím někdo? Děkuji

panickatlamicka
9. říj 2016

@lenulinka90 da, ale musis zahodit lahev. Jedna se o bojkot kojeni, jak s nim bojovat, najdes ve wiki clancich, nebo zkus napsat @sisstin to je maminka,ktera ma s bojkoty zkusenosti, treba poradi.

panickatlamicka
9. říj 2016

@pavcatko tou lahvi ti pujde kojeni do kytek. Dite prikladej co nejvic bdele, ne moc nabalene.. Pripadne davej mm suplementorem. Na strankach mamila.sk jsou rady, jak kojit spave dite. Lahvicka je cesta k odstavu. Hodne stesti.

evilina
9. říj 2016

Dobrý den,

před 5ti dny se mi narodil velký chlapeček (4,4 kg) a jako prvorodička tápu, jestli náhodou něco nedělám špatně. Miminko od začátku saje ukázkově, s přisáním a kojením nemám problémy (i když pro mě ze začátku bylo velmi bolestivé), ale frustrující je pro mě to, že mu asi "nestačím". Už v porodnici ho museli dokrmovat, než se mi mléko vůbec začalo tvořit. Snažím se přikládat co nejčastěji, nechávám ho přiloženého dlouho (až do momentu, kdy si opravdu jen hraje, usíná a bradavku jen tak dudlá naprázdno), strávila jsem takto v posledních dnech dlouhé hodiny... nicméně stále je to málo. Je třeba dokrmovat UM, minimálně na noc (cca 40 ml), ve dne je pak schopen po kojení vycucnout klidně i 60 ml.
Je možné, že to tak zůstane? Že se mi nebude tvořit dostatek mléka a budu muset pořád dokrmovat? Neměla by se produkce mléka nějak "přizpůsobit" potřebě dítěte? Co pro to můžu udělat? Už z toho začínám být trochu zoufalá... :(

kekulice
9. říj 2016

@evilina pokud máš pocit, že máš málo mléka, tak skvěle fungují bylinky, používala jsem pískavici řecké seno - kapky, nebo jsou i kapsle. Jsou to bylinky a skvěle fungují.

babetice
13. říj 2016

Dobrý den, chci se zeptat mám 16 denní miminko a ted poslední 2 dny jak není u prsa tak vyvadi. Polozim ho vedle nás a začne řvát jak tur ale když ho prilozim k prsu tak usíná ani nesaje už není co :(.. a dnes mi to začal ublinkavat po každém kojení nevíte jak dal? Nechci aby se naučil usinat u prsa, protože mě vysaje úplně a pak jentak cumla.

karlajasmine
13. říj 2016

@babetice to může být růstový spurt, bývají po 14ti dnech až třech týdnech, pak po šestinedělí a ve třech měsících. Bud v klidu,casto koj a ono to prejde.

babetice
13. říj 2016

@karlajasmine já bych ráda kojila ale už tam fakt není co on by u toho prsa mohl být každou pul hodinu.. a nevíte jak dlouho to tak trva?

rebejsova
13. říj 2016

@babetice Když bude miminko častěji pít, mlíčka se brzo (za pár dní) začne dělat víc. Jinak ale myslím, že potřeba být u prsa je pro drobky přirozená, a nejde přitom jen o jídlo. Já tedy malého u prsa uspávám ještě teď (je mu půl roku), když mám prsa, proč je nevyužít? 😀 Takže - pokud mimčo vyloženě nezaspává jídlo (tj. prospívá, má dost počuraných plenek atd.), netrápila bych se tím a přikládala ho, kdykoliv si řekne. První týdny po porodu prostě jsou hlavně o kojení, chce to vydržet 🙂

babetice
13. říj 2016

@rebejsova dobře 🙂 jo vypadá vše v pohodě za týden nám nabral 220g v nemocnici jsme s tím bojovali. A jak si řekne tak je u prsa, snažím se prave i odsávat aby se mléko tvořilo a měl ho dost 🙂..

verunkaaa
16. říj 2016

Zdravím, možná to tu už zaznělo, ale nemohu to přes google v tomhle tématu dohledat.

5 týdnu po poporodu přišla menstruace. Měli jsme první dny v porodnici problém s přisáváním, malá má trošku předkus, pak jsme si ale přišly jak na to a od té doby dle mě bez problémů. Kojím většinou co 2-3 hodiny a to i v noci, nebo na požádání dříve. Malá krásně přibírá, nebrečí z hladu, jen kojení před spaním je náročnější, dost se u něj vzteká. V noci ale pak opět pije normálně, bez přestávek a odtrhávání.
Všude ale čtu, že takto brzký nástup menstruace značí problémy s kojením a úbytkem mléka 😒 Mám se nějak znepokojovat a řešit to? Tím, že jiný problém nevnímám, mě ani nenapadlo to řešit dříve .. Děkuji za rady 🙂

libra
16. říj 2016

@verunkaaa Nejsem odborník, ale menstrulace spíš může způsobit, že dítěti mlíčko nechutná (hormonální změna) a nechce pít (to se stává už třeba dva dny před nástupem), tím může dojít k poklesu laktace. Pokud pije, nebála bych se poklesu mléka. 😉

marumarun
17. říj 2016

Dobry den, prosim o radu. Ma trimesicni dcerka usina u prsu. V nasledujicich tydnech budeme muset prejit na UM (ac nerada, je to bohuzel nutne, protoze kojeni u autoimunitni nemoci,kterou mam, je bezpecne jen 3-4 mesice). Mala je ale zvykla u prsu usinat. Jakym zpusobem ji co nejsetrneji tomu mohu odnaucit? Krome prechodu na UM se bude muset srovnat i s tim. Moc dekuji.

zazana81
17. říj 2016

Dobrý den, mám 16 - ti měsíčního syna, v noci se budí třeba i 6 x. Když se vzbudí, nakojím ho, vezme si vždy... Dělám dobře? Myslím, že se budí moc, ale nevím, co jiného s ním, než nabídnout prso.... Je vůbec možné, aby kojené dítě prospalo celou noc? Další můj dotaz prosím je , zda je vyloženě nevhodné dítě odstavovat na zimu - kvůli imunitě? Mám raději vydržet do jara?

alelajda
18. říj 2016

@mikulka dobrý den přeji, chtěla jsem se zeptat ohledně laktace jsem sice v polovině těhotenství, ale tím že jsem nekojila dcerku kvůli tomu že se neuměla přisát tak jsem musela jen odstříkavát a už v porodnici ji dokrmovali a já tak mléko ztratila po 14ti dnech a teď mě každý ze známých straší tím, že jak jsem neměla mléko poprvé, tak ho prý nebudu mít ani podruhé, a tak se chci zeptat jestli se dá udělat něco abych kojit mohla?? Mam doma čaj pro kojíci matky a ten bych měla pit asi až po porodu že, nebo můžu už par dni před porodem?? Termín mam daný na 17. února jelikož budu rodit císařem a tak nevím jestli ten čaj můžu už před porodem nebo to je škoda toho čaje a mam radějí pit až v porodnici?? předem děkuji za odpověď

mamamoja
19. říj 2016

@alelajda Dobrý den, on ten čaj pro kojící matky není samospásný, je to spíš taková berlička. Je hlavně potřeba často miminko přikládat k prsu aby sálo a tím sáním se spustí a udrží laktace. Pokud miminko nesaje, např. to není možné z nějakého zdravotního důvodu, je nutné prsa stimulovat odsáváním. Klidně si vemte do porodnice odsávačku a pokud vám dítko po porodu nebudou nosit - nevím jaké jsou zvyklosti na té porodnici, tak po max. 3 hodinách odsávejte každé prso 10-15 minut. Tím se nahradí sání miminka a dříve se spustí tvorba mléka. Odsávat se dá i vleže na zádech, pokud budete mít svodnou anestezii, tak se po ní musí cca 24 hodin ležet. Ono celkově kojení po císaři není moc pohodlné - rána bolí, člověk neví jak si má sednout, ale dá se to zvládnout, je potřeba se na kojení podložit polštáři a miminko si podložit také, vím o čem mluvím, absolvovala jsem to (císaře) 2x. Takže klidně i kojící polštář, nebo nějaký naducaný polštářek na podložení miminka si zabalit.
A to, že jste neměla mléko poprvé nebylo způsobené vámi, ale tím, že se malá neuměla přisát a tím pádem se právě nestimulovaly bradavky aby se mléko tvořilo. Nebojte, pokud bude "odběr" (sání mimča či odsávačky) bude i výroba. Také dle vlastní zkušenosti.
U posledního jsem cca po 4 týdnech přešla na plné odsávání, protože malej špatně sál, nebo skoro vůbec, prostě nevyvinul dostatečný podtlak, bradavku jen žužlal a čekal co mu do pusinky nateče a tím pádem se mléko začlo strácet. Odsávala jsem co 3 hodiny a takto jsem jej "odkojila" do 7,5 měsíců, z toho 5,5měsíce jen na mém mléce a pak už přibyla zelenina. Denně to byl skoro 1 litr mléka. Šlo by to i dál, ale už jsem z toho byla vyčerpaná, bolely mě ruce z odsávání, péče o miminko + další 2 děti (školáček a školkačka) si také žádaly své, připadala jsem si jako otrok odsávačky.
Odsávačku jsem měla MEDELA HARMONY ruční 2 kusy, abych mohla odsávat obě prsa najednou. Pořídila jsem si i MEDELA SWING elektrickou, ale s tou mi to tak nešlo, jaksi jsem si nemohla najít ten správný stupěň sání. Obě jsou dvoufázové, ale tou ruční se mi dařilo odsát více mléka a tím že jsem ji měla 2x tak za 15 minut byly odsáté obě prsa.
Nebojte, ono to půjde, když se takto předem zajímáte o to, co pro kojení udělat.
Jo a čaj pro kojící jsem si nechala vařit už v porodnici, tam to sestřičky dělaly tak, že do litrové konvice, která byla jen pro jednu maminku nalily vroucí vodu a vložily jeden sáček čaje pro kojící. On ten čajík byl slabší, ale chutný a takto jsem denně vypila 2-3 litry tekutin jako nic. Praktikovala jsem to potom tak i doma, lepší než pít jen vodu. A také ten teplý čaj před kojením pomáhal spustit tok mléka.

kekulice
20. říj 2016

@alelajda mám podobnou zkušenost jako mamamoja. 2x císař a ještě nedonošenci. Pomohla mi na začátku Medela a místo čaje jsem měla od laktační poradkyně bylinkové kapsle nebo kapky z pískavice. Šlo to a úplně v pohodě. Odsávala jsem jen cca 3 týdny na začátku a pak už se i děti začaly přisávat a v pohodě.