Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
25. zář 2011

@vodni Rozmrazení mléka je stejným, ale opačným způsobem, než se zamrazilo. Tedy nejprve lednice, pak chvíli pokojová teplota a nakonec vodní lázeň. V pokojové teplotě nenechávejte dlouho. Můžete mlíčko také chvíli nechat pod studenou tekoucí vodou. Odebere se jen tolik, kolik spotřebujete hned na jedno krmení. Znovu se nesmí ohřívat. Také se nesmí ohřívat v mikrovlnce.
Mléko z mrazáku doporučuji neskladovat dlouho zase v lednici, mělo by se použít co nejdříve, jakmile trochu povolí. Určitě neskladovat 24 hod, to je moc.

Jednotnou dávku vypočteš tak: Váha dítěte v g děleno 6 a výsledek děleno počet kojení. Vyjde dávka na jedno krmení. Někdy ale dítě vypije méně...

mikulka
autor
25. zář 2011

@rosnickah Přesně tak. 😉 PO 3 měs. je laktace už zajetá a nehrozí, že by mléka ubývalo při delší pauze. Ale samozřejmě je pak potřeba kojit o to více přes den... A kdybys v noci cítila napětí v prsech, které by až bolelo, to bys raději odsála, aby nevznily retence. Ale ono po těch 3. měs se už prsa tak nenalívají, odpadá řízení tvorby mlíčka prolaktinem, a funguje to na základě poptávky a nabídky, tak to bude v pohodě.

mikulka
autor
25. zář 2011

@efendy82 www.laktoporadna.cz Časté dotazy Návrat z porodnice. Je třeba dodržet přesný návod a po týdnu nastává zlepšení.

mikulka
autor
25. zář 2011

@brendylou Může mu to téci moc a odrazuje ho to.
Zkus kojit např. v poloze ty v leže na zádech, malý na tobě na bříšku. Nebo kyž kojíte v sedě. dej si dlaň na druhé prso a silně stiskni, potlačí se tím výrazný spouštěcí reflex. Ještě by smohla zezačátku trochu mlíčka odstříat, aby ho to nezahlcovalo...

Dej vedět, zda to pomohlo.

mikulka
autor
25. zář 2011

@meleri Začíná se prvními přírkmy jako by mu bylo 6. měs. Ono v 9. měs už jsou i kousky a to je lepší počkat.
Zkus mu něco uvařit a zamrazit do zásoby. Třeba cuketu či brokolici s trochou másla, podus to s trochou vody, namačkej vidličkou a zkus mu to dát. 😉 A do toho samozřejmě tvé mlíčko.
Zbytek si dej do kelímků apod., napiš datum a zamraž. Pak se to ohřeje ve vodní lázni, předtím chvíli pod tekoucí vodou.
Můj syn třeba vůbec nechtěl kupovaná jídla. Nikdy je nechtěl. Jen doma uvařená. Nejdřív mi to trochu vadilo, ale nakonec jsem byla ráda. Ohlídala jsem ci, co mu dávám a zpočátku to vaření zeleniny nezabere žádný čas. 😉

mikulka
autor
25. zář 2011

@meleri Já bych mu občas chleba dala... A krmení zkus klidně prstem a tak, když se bojí lžičky 🙂

hest
25. zář 2011

Dobrý den, můžu mít dotaz? Malá je nastydlá a má rýmu, sice odsávám (rýmu) jak jen to jde, ale stejně při kojení často prso pouští, aby se nadechla. Nejradši kojíme v ležem kdy je na boku, Můžu malé nějak pomoct? Přijde mi, že pije méně, za to mnohem častěji, což se přiznám, jelikož jsem taky nastydlá a syn také, velmi vyčerpávající. Mrzí mne spíš to, že se nemůže pořádně malá napít. Neměla byste nějaký tip? Předem díky.

mikulka
autor
25. zář 2011

@hest Odsajte ji těsně před kojením a pak kojte tak, aby měla zvýšenou hlavičku, ve zvýšené poloze.

meleri
25. zář 2011

@mikulka dekuju. ja to tak delam ze varim mi zas vadi davat ty sklenicky nikdy sem je nedavala ani starsimu synovi vzdycky sem varila. akorat ted je strasne malo casu ale jak pisete pozdeji budu trochu namrazovat....moc dekuju za rady opravdu jste me uklidnila pockam chvili a uvidim treba to pujde lip 🙂

meleri
25. zář 2011

@eyael dik tak mam prave taky pocit ze diky tomu chlebu se naucil polykat a uz se tak nedusi. jako tchyne hned udelejte mu bramborovou kasi! to sem se ji fakt jen zasmala....chci to delat poradne jako u sama a ne hned mu davat vsecko mozne...;))

eyael
25. zář 2011

@meleri - no jo tchýně to byl u nás taky boj 😉 ono se to před 30ti lety dělalo hodně věcí dost jinak než se dělá teď. Já mám naštěstí tchýni i mamku dost daleko na to, aby mi mohly mluvit do denního pečování o děti. Na hlídání nepraktické, ale jinak docela dobré 😉 😵

meleri
25. zář 2011

@eyael jojo je to nazblazneni....ja mam tchyni doslova zarohem a fakt obcas nic moc ty jeji rady ale ona se drzi zpatky jako ze to jen rekne a pak ja si to stejne delam jak chci proste do toho zas moc nekeca...jen jako rekne svuj nazor...s mamkou uz je to horsi..ale ona zas narozdil od tchyni ji celkem zdrave takze to pak i dodrzuje....Jen me stve s tim ze porad at mu tam dam cukr a tak ja ji rikam mami ale prece mu to nebudu sladit umelym bilym cukrem fuj....proste jo s mamkou je to horsi 🙂))ale v pohode...teda kdyz sme u ni tak ona to tajne sladila samsonovi to me fakt rozzurilo ale pak uz to nedelala...

brendylou
26. zář 2011

@mikulka tak nepomohlo ani jedno. Bohužel. Ze zečátku když to teče nejvíc tak pije vcelku v klidu. Ale po max. 5 minutách se začne odtahovat a kroutí se úplně strašně. Je možný aby ho hned u kojení začlo takhle hrozně bolet bříško? Na prdíky trpíme moc , ale dřív to u kojení nedělal. Díky moc za radu.

mikulka
autor
26. zář 2011

@brendylou Ty prdíky se objeví většinou tak po 15 min nejdříve. Spíše mne napadá, jestli nechce odkrknout, může ho to tlačit a nemůže tudíž pít dál. Jetsli ti to dost teče, pak bych ho po 5 min,. dala odkrknout a až se to podaří, pak teprve znovu přiložila...

bubbly
26. zář 2011

@mikulka diky za rady! 🙂

ewwwelina
26. zář 2011

moc moc moc dík za rady a gratulaci, opravud to vypadá, že jsme to zvládli!!!

lines
26. zář 2011

@mikulka Dobrý večer, chtěla bych poprosit o radu. Za jak dlouho se dostane do mateřského mléka co matka snědla. Každý totiž tvrdí něco jiného a já když zkusím něco sníst, abych věděla, zda to malému dělá zle nebo ne, tak nevím, za jakou dobu se to do mléka dostane. Díky moc

mikulka
autor
27. zář 2011

@lines Většinou se říká, že do mléka strava přechází takřka hned. Pokud si chce dát matka něco, co nechce, aby pak v mléku bylo, měla by si to dát hned po kojení a za 2-3 hodiny už budou v MM jen zbytky. Čili z toho soudím, že to, co sní, jde do mléka skoro hned.

lines
28. zář 2011

Díky moc

macet
28. zář 2011

@mikulka Moc děkuji za všechny rady 😵
Chtěla jsem poprosit ještě o jednu 🙂 Syn 8 měsíců teď poslední 3 dny přes den odmítá dopolední kojení. Jakmile ho dám k prsu tak se začne propínat v zádíčkách a řve a řve. Tak ho uklidním a zkusím znovu,ale situace se opakuje. Předevčírem jsem věděla že už musí mít hlad jako vlk. Kojila jsem v 5:00 ráno a do 11:00 se mi nepovedlo malého nakojit. Zkoušela jsem to asi 7x. Nakonec jsem zkusila dát flaštičku se sunarem (poprvé). Okamžitě si jí spokojeně čapnul do ručiček a vybumbal 150ml a klidně by si dal i více, kdyby jsem mu dala 😉 Občas mi toto dělá i večer než jdeme spinkat. Ale jinak v noci a večer se mi to nakonec podaří, aby se napil z prsa. Tak nějak nevím čím to je? Je možné, že by se začal sám odstavovat a nechtěl již prsa? Nevím zda nevadí, když se ty mlíčka smíchají. Zda můžu kojit a přitom dávat sunar když nebude chtít prso? A jak se mam starat o prsa když nebude chtít bumbat? Mám se snažit neodstříkávat, aby se snížila tvořivost mlíčka? Zatím si trošku odstříkávam, aby se mi ulevilo. Moc děkuji za radu a přeji krásný den Markéta 🙂

mikulka
autor
28. zář 2011

@macet Do roka věku se dítě samo neodstaví. Jedná se o bojkot, info na:
www.laktoporadna.cz časté dotazy Ostatní (nebo někde tam).

A co jinak papá? Už by odpoledne mohl mít místo kojení jogurt. Tím by pokryl mléčnou dávku. je to vhodnější, než UM. Flašku bych nedávala, pomalu tak může přejít od vašeho mlíčka k umělému z flašky a to by byla škoda.

Je potřeba, abyste kojila do toho roka tak 3-4x denně, pokud toto pokryjete, pak jedno kojení nahraďte jogurtíkem (holandia, johočeský ve skle apod.). Pokud vás prsa budou bolet, tlačit a budou těžká, pak odstříkejte do úlevy.

macet
28. zář 2011

@mikulka Děkuji. 🙂 Ráno a dopoledne jsem kojila, ale teď se nedaří. V poledne zeleninomasový příkrm, pak ovocná svačinka, večer kaše a před spaním ještě kojení. Zkusím tedy už místo dopoledního kojení začít dávat holandii. A pokud nebude chtít ráno a večer kojit mám to nějak řešit jinak? Bojím se,aby mu mlíčko nechybělo ☹

kacii
28. zář 2011

@mikulka mohla bych poprosit o to tema cim nahradit mlecne vyrobky, taky nam bylo doporuceno nejist mlecne vyrobky....jen aby se to vyloucilo, mala mela velke boleni...ale soucasne jsme zacali brat probioticke kapicky, doslo ke zlepseni, ale ted nevim ci to bylo 🙂 jogurty mi sice hodne chybi, ale nechce se mi zkouset vracet je do sveho jidelnicku a riskovat takove oleni briska jake mela...

luthien.k
29. zář 2011

@mikulka , zkušenost s vedením maminek atopických dětí a jejich diety při kojení říká, že do MM například BKM přechází cca za 20 hodin. Ono bude záležet, jak co tam přechází, například alkohol se vstřebává už v žaludku, takže ten tam doputuje dřív, bílkoviny se vstřebávájí až ve střevech, takže ty budou v mléce za delší dobu.

petrakm
29. zář 2011

@mikulka
Dobry den,rada bych se zeptala na kojení u svého 8mes syna,dávám standart rano kojo mléko-pote jogurt-prikrm zelenina-odpo ovoce-večer ještě mléko nebo kaše a pak uz jen mléko,budi se mi v noci i po 1- 2hod,ale pravděpodobně nema hlad,toto mi přijde asi bežné v období zoubku,spis bych se chtěla zeptat,zda je normální,ze se po kazdem dokrmu chce do hodiny dojist,pije redene Stavy /čaj a to docela dost,tak nevím,zda to dela jen ze zvyku nebo muže mít hlad,končím s krmenim az kdyz odvraci hlavu a pod..mám pocit,ze kojim porad tak jako bez prikrmu..dekuji

lukava
29. zář 2011

ahoj mikulko, mám pořád potíže s přílišnou tvorbou mléka, v noci mě to i tlačí, ale zase jsem nechtěla odstříkávat moc, aby se pak mléka nedělalo ještě víc, no prostě asi jsem odstříkala málo, v levém prsu mám teď v podpaží takovou tlačivou zatvrdlinu, normálně v pohodě, ale na omak je to citlivé a trochu to hřeje, zkoušela jsem rozmasírovat olejíčkem od weledy a přikládat tvaroh, malého do fotbalové polohy, aby to odsál a nic moc to nepomohlo, nevěděla bys, co s tím?
ještě se chci také zeptat, co dělat, když při kojení teče mléko z obou prsou, jestli se to dá nějak regulovat nebo jen chytat, aby to nebylo všude, někdy mi začne mléko i stříkat takovým jakoby uzoučkým pramínkem a to pak malý prso vyplivne a jsme pocákaný oba
může mít na zvýšenou tvorbu mléka vliv kojící či fenyklový čaj?
předem děkuji za radu!

lukava
29. zář 2011
mikulka
autor
29. zář 2011

@macet Já nějak nemoho vyčíst, kolik má těch kojení za den?
Já pořád myslím, že je to bojkot, ktrý pomine, viz ty www, co jsem dávala v předchozí odpovědi. 😉

mikulka
autor
29. zář 2011

@kacii Zkus napsat do IP kam.zyk, jinak tady radí v tématu https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/atopicky... a také luthien, tuším, ví dost... Ale samozřejmě je také dobré zeptat se lékaře, buď pediatra, nebo svého... Ono, když bys půl roku nejedla mléčné výrobky, užívala vápník (s vit D kvůli vstřebávání), tak se nic nestane...

mikulka
autor
29. zář 2011

@luthien.k Fakt 20 hodin? To jsem netušila, to je pěkně dlouho... Díky.