Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
29. říj 2011

@pajina0 Pravděpodobně jde o laktační krizi, v tomto období velice běžné. Je to přechodná záležitost, která trvá cca týden až 14 dní. V tu dobu je ale třeba zvýšit lakcai- často přikládat, při kojení střídat prsa, po každém kojení ještě odsát z obou prsou po dobu 10-15 min, i když nic neodsajete, jde o stimulaci! V noci min, 1x též. Prsa před kojením nahřát. A nebojte, je to velice běžné kolem 3. měs.

mikulka
autor
29. říj 2011

@petrunka01 Ano, jde o bojkot, to je na té stránce popsané také v kategorii ČAsté dotazy, ostatní. A když upřednostňuje jedno prso, to je myslím v Problémy s prsy, nebo s mlékem...

mikulka
autor
29. říj 2011
mikulka
autor
29. říj 2011

@lena5 Já bych rozhodně nezatěžovala čajem. To se dělalo dříve a zjistilo se, že je to špatně, že se zatěžují ledviny, Kojené děti nepotřebují další tekutiny do 9. měs.!
Já bych dala ještě mlíčko, asi ví, proč ještě chce, obezita u tak malého miminka nehrozí. 🙂 Tak proč ho trápit? 😉

lena5
29. říj 2011

@mikulka Děkuji za odpověd.On je docela cvalík,porodní váha byla 2,7kg a nyní má skoro 7kilo.Ale když bude plakat tak mu trošku přidám. 🙂

mikulka
autor
29. říj 2011

@martule20 Díky moc. Je fakt, že když jsem kojila já, malému také některé kojící čaje neseděly aměl prdíky. Třeba fenykl s podivem nesnášel!

mikulka
autor
29. říj 2011

@vodni V době šestinedělí určitě kojte z obou, aby se laktace zajela. Pak sačí z jednoho, ale vždy dle dítěte! A ano, další mojení začíná u prsa, u kterého s e minule skončilo. 😉

mikulka
autor
29. říj 2011

@vapetka Zcela normální poporodní úbytek. Proč by mu mlíčko nestačilo? Kojte z obou prsou, během jednoho kojení vystřídejte prsa klidně i několikrát (mezitím můžete dát odříhnout)... Často přikládejte, nechávejte u prsa klidně i dlouho, 30-45 min u novorozeněte je ok, nebo až se sám pustí. Vy pijte 3 l denně, dostatečně jezte.
Jesli je chlapeček spokojený a po kojení nepláče, je vše v pořádku, nebojte. 😉

mikulka
autor
29. říj 2011

@lena5 Samozřejmě. 😉

vapetka
29. říj 2011

@mikulka děkuji. Nepláče vše v pořádku. Piji 3l denně.Připadalo mi to hrozně dlouho že je u jednoho prsa. Tak jste mě uklidnila. Jěště jednou děkuji. 😉

ba0terka
29. říj 2011

@mikulka: Já mám totiž strach,že mi po O bez toho prsu neusne,protože vymýšlím 😀 Ale nechám si poradit a chci se tím řídit,proto jsem sem napsala. Kdo lépe poradí,než odborník 🙂
S tím spaním,to bude těžké,protože jsme to tak chtěli a naučili jsme ho to. Jakmile ho dám do postýlky,tak je špunt do vteřiny vzhůru a brečí ☹
A kdyby jsme na Erču šli pomalu,třeba tak,že přes den se kojit vůbec nebude,naposledy v noci. Že bych odbourala den a třeba za měsíc jsme začali zkoušet postýlku a tím pádem odbourat i noční kojo. Ale to budou teda dny řevu.
To noční kojo nechám na Vánoční svátky,protože to bude manžel a to ho bude potřeba. Teď chodí z práce do práce,to si troufnu jen na odbourání denního kojo.
Stále si lámu hlavu s tím,co po O,jak to udělat se spaním. Říct,že mlíčko není,dá se šťávička. Ale lehnout si s malým ais nemůžu jako obykle,protože bych chtěl prs že?
No to bude něco 😀 Začínám se děsit 😀

mikulka
autor
29. říj 2011

@ba0terka Samozřejmě, že to asi nepůjde bez pláče a úplně hladce. Vy se na to musíte připravit a s touto variantou počítat. takže se předem připravte, obrňte a zkuste to. Kdyby to bylo natolik vyčerpávající pro celou rodinu, tak vykašlat se na to můžete vždycky. A posunout to.
Ale to denní kojení zkoušejte určitě. Je možné, že bez prsu neusne, kupte mu plyšáka, se kterým by se mazlil. Jinak samozřejmě, musíte zkoušet a zkoušet a přijít na to, jak to udělat, abyste se zlozvyku zbavili. Každé dítě reaguje jinak, takže úplně unoverzální návod není.

Můj kluk si třeba při spaní, než usne, cucá palec. Jsou mu tři roky a dělá to tak od 3 měsíců (kdy se zlozvyk vytváří). On má špatné spaní, tak jse ráda, že takhle spí. Ač vím, jak ho to teoreticky odnaučit, nepůjdu do toho dříve, dokud si nebudu jista, že na to mám já a on. Až tu jistotu mít budu, pustím se do odnaučování a vím, že se mi to povede. 😉 Ale zatím ten čas ani pro něj, (ač je už tak velký), ani pro mne, nepřišel. 😝
Vy vyzkoušejte a poznáte.

ba0terka
29. říj 2011

@mikulka: děkuju 🙂 ... Já jsem si taky jako dítko cucala palec a babička říkala,že neměla to srdce mě to odnaučovat,tak to tak nechala být a jak jsem prý začala chodit do školky,tak jsem měla najednou tolik věcí na práci,že jsem si na palec ani nevzpomněla 😀 Chápu to no 🙂
Ach jo... Já se toho fakt bojim,ale musíme 😀
To mě napadlo... V půlce října jsme jeli do ZOO a Erča se naposledy nakojil v 8 ráno,než vstal... Pak byla bašta,zooška,a než jsme dojeli domů atd atd atd... Prospal se v autě a tak vlastně dostal prso až po večeři,teda v 9 večer... Za celý den si na prso ani nevzpomněl,neplakal. Koukal okolo sebe,bavil se s náma výletem a spinkal v autě... Jenže večer jsem měla prsa tak nalitá,jako když byl Erča úplně miminko a já ho plně kojila...
Mě nějak vůbec nenapadlo se zeptat,co s prsama?
Erča miluje svoje balonky,často s nima chodí do postele... Tak vezmeme balonek,lehneme si,budu dělat že spím a že mlíčko není a třeba to zabere... A když ne,tak nevim 😀 😀 Něco zkusit musíme,ale bude to teda záhul 😵
Stejně to jednou přijde a všechno je jednou poprvé 😀

mikulka
autor
29. říj 2011

@ba0terka To je nejleší, prso vůbec nepřipomínat, odvádět pozornost, o nakonec usne, protože bude vyčerpaný. Pokud budete mít prsa nalitá a bude vás to bolet, pak určitě odstříkejte, ale jen malinko, do úlevy.
To jste mne potěšila s tím palcem. 😉

ba0terka
29. říj 2011

@mikulka: fakt? to jsem ráda 🙂 Mám elektrickou odsávku,tak kdyby bylo ouvej,tak tedy ostříkám 🙂
Děkuji moc 🙂 Zkusím to a pak se určitě ozvu.
A ještě prosím jeden dotaz.. Co je nejlepší na pití pro malého? Dělám mu čaje Čajánky a slabě sladím třtinovým cukrem. Nebo obyč vodu... Kamoška do mě jede,že mu mám dělat sirupy,ale to se mi nějak nezdá 😀

mikulka
autor
29. říj 2011

@ba0terka Na prvním místě je balená voda, to jednoznačně. Pak ovosné čaje, ale nejlépe nesladit. 😉 Pak také dětské šťávy hipp, hami, babylove, ředěné, ale jsou dost drahé. také domácí džusy (z odšťavovače) jsou výborné.
Absolutně nevhodné jsou takové ty přeslazené obarvené rádoby džusy jako jupíky apod. Po těch se dětem také rychle kazí zuby a některé děti je pak mají i plné žlutých skvrn, protože narušují sklovinu. Před nimi mne varovala zubní lékařka.

ba0terka
29. říj 2011

@mikulka: některé ty čaje jsou docela kyselkavé a Erča se ofrňuje,tak jsem je trošku vždycky přisladila,ale omezím to 🙂 S domácím džusem jsem zatím neměla úspěch,Erča je vybíravka 😅 No a Jupíky atd.,to mě už jen dostává to,jak je to sladké. Mohla jsem se toho upít v těhotenství,ale Erčovi to zatím opravdu dávat nebudu 😖
Děkuju moc,opravdu. Jste moc hodná 🙂

disaster
29. říj 2011

@mikulka Moc děkuju za rady. Mám na Vás ještě jednu prosbu, protože mi nejde úplně dobře popsat ten můj problém, a nějak se mi nechce smířit s tím, že je to normální, chtěla jsem Vás poprosit, jestli by bylo možný poslat Vám fotku třeba na e-mail(pokud byste mi jej poslala do IP), jestli byste na to nekoukla. Možná dojdete ke stejnému závěru jako můj Dr., ale aspoň budu klidnější 🙂 . Moc děkuju za Vaši pomoc..

mikulka
autor
30. říj 2011

@disaster Pošlete to prosím na laktoporadna.peterkova@seznam.cz.
Kdyby vám to tam překáželo, pořád to lze sterilně propíchnout a vymáčknout mlíčko. A jak to vypadá, nezvětšuje se to, nebolí to?

florentina
30. říj 2011

@mikulka Dobrý den,
v první řadě bych ráda napsala, že je úžasné, že svůj volný čas věnujete poradně tápajícím maminkám a moc Vám za to děkuji. O pár příspěvků výše píšete o nutnosti zavádění pití místo kojení, ale právě s tím teď velmi bojujeme.
Po příchodu z porodnice jsem měla velké problémy s kojením, malá sice hezky sála, ale já neměla mlíčko. Byl to tvrdý boj, ale nakonec se podařilo po třech týdnech laktaci rozjet. Nakonec tedy kojíme, za což jsem opravdu vděčná, ale malá neměla dostatečné přírůstky, tak jsem nakonec přikrmovala nutrilonem, cca jednu dávku/den. Od 6m jsem začla s příkrmy. Malá jí s chutí vše /tedy co ve svém věku smí/.
S pitím ovšem velmi bojujeme. Malé je 9 měsíců a náš jídelníček vypadá zrhuba takto. Ráno cca kolem 5:00 kojeni, 8:00 nutrilon 120ml, 11:00 masozeleninový příkrm s přílohou 200-220ml , 14:00 kojení, 16:30 1ks ovoce, 18:30 kaše 200ml. V noci většinou už nekojíme, řídím se dle malé, občas se probudí na kojení kolem 3:00 tak to ji nakojím, ale většinou spí až do 5-6hod. Přes den se občas stává, že když si natáhne odpolední spánek, tak je odpolední kojení vynechané. Většinou už si dá raději ovoce než prso. Je to cca od 7 měsíců o tom, že kojení bere jen v naprostém soukromí a klidu doma. Venku, či když u nás někdo je, tak ji zajímá vše okolo a u prsa spíš blbne, než aktivně pije.
Ráda bych ještě několik měsíců kojila. Až to bude aktuální, s odbouráním kojení u nás myslím problém. nebude. Kojení ji zase už tolik nezajímá. Napije se ráda, ale zrovna tak si dá ráda cokoli jiného k jídlu. Samozřejmě od té doby co zavádím příkrmy se snažím také naučit malou pít. Ale tady je kámen úrazu. Zkoušela jsem tedy pouze vodu či čaje pro děti /neslazené/, ale malá se toho ani nedotkne. Zkoušela jsem podávat pítkem, lžičkou, hrnečkem i flaškou, na kterou je naučená z UM. Tu vždy nadšeně vezme, lokne si a jakmile zjistí, že to není mlíčko, vyplivne to a nenapije se. Zkoušela jsem i hodně naředit UM - vím, že se to nemá, ale zkoušela jsem, pokud jí to bude připomínat tu chuť zda to nevezme, ale prostě pokud to není tekutina jako UM místo jídla, tak není ochotná vůbec pít. Slazené věci jí moc dávat nechci, bojím se, že by se na to naučila a nechtěla pak pít nic jiného, což kvůli zubům i váze do budoucna nechci učit. No a tak se bojím, že má malá již teď málo tekutin a také si nejsem jistá, že splňujeme potřebnou mléčnou dávku za den. Pokud tedy mohu poprosit o radu, jak se tedy poprat s pitným režimem, kolik by toho měla v 9m vypít a jak toho dosáhnout? A jaká je mléčná dávka pro 9m dítě a v případě, že bych měla /dle uvedeného jídelníčku/ nějak mléčnou dávku doplnit, co a kam zařadit? Předem ještě jednou moc děkuji za Váš čas a Vaše rady,
Flo

misa84
31. říj 2011

dobry den, mela bych take jeden dotaz. prvniho syna jsem uspesne kojila bezmala rok a pul, takze jsem necekala u druheho zadne problemy. Laktace se mi spustila uz v porodnici a zacal hned hezky pribirat. Kolem 2. tydne ale vaha stagnovala, pri poslednim vazeni u dr pribral za dva dny jen 10g a dnes, po 4 dnech dokonce zhubl o 20g ☹ rekla bych, ze mleka mam dost, vyteka samovolne, kdykoliv si na maleho jen vzpomenu,kojim cca co 3 hodiny, nekdy i casteji, jak si rekne.maly saje, pocuranych plenek ma dost.je klidny, neplace mi hlady nebo tak. ma ale hodnoty zloutenky v pasmu sledovani, je taky vice spavejsi, usina i u kojeni, ale rekla bych, ze az poté, co si nacpe brisko, neusina hned. vetsinou se po kojeni pousti prsa sam, z cehoz soudim, ze mu stacilo. dr mi samozrejme "naridila" dokrmovat po kojeni, ale myslim, ze to nic nevyresi prave s ohledem na to, ze se prsa sam pousti. navic jsem z toho nestastna, protoze se bojim, ze postupne bude mleka mene a mene a skoncime uplne na UM, coz bych vazne nerada. Cim to muze byt-muzu mit treba slabe mleko? zadne diety samozrejme nedrzim, i kdyz priznavam, ze se bojim jist vsechno kvuli kolice, takze mam mozna stravu jednostrannou. dekuji moc za radu.

medvide1
31. říj 2011

@mikulka Dobrý den předem děkuji za Vaši odpověd...a k vyším dotazum kdy je mala nervozní či se mi zdá že blbne apod jak sem psala tak sem to ted pozorovala a když začnu kojit tak se mi mlíčko spouští dobře nahřivam dle vaší rady ale ona saje třeba 3 min a začne knourat a být nervozní a pouští se prsu když sem zkoušela važit tak vždy když tatko začne vyvádět tak ma snězeno třeba 50 ml ale k tomu samemu prsu už nechce aa musim ji přiložit k druhemu tam je chvili spokojena ale po chvili asi když zase sni co potřebuje začne se odtrhávat a být nesvá a zase sni třeba 50 ml větčinou mi ji ty 100ml stačí ji to??!dle mých výpočtu na jeji aktuální váhu 4200 g by mělo!!Jenže když ji vemu na odříhnuti tak pláče ale třeba než jen si odříhne ale někdy to bývá i dele po odříhnuti take si i ublinkne a stejnak mrčí co by ji mohlo chybět??!! nebo nemam dostatečne silné mléko??!!a třeba když se naji a neděla ty jeji blbosti a usne tak stejnak zs spánku se krouti a i pláče v kočáru mě nevydrží bez houpani apod ☹ mame tedy dudlika pže si neovedu představit že bych ji nakojila a přijde mi že bych mohla hned znovu kojit ☹ dale jste se ptala na rušivé vlivy 😀 ten tu jeden bohužel je a to muj starší syn ☹ je mu 20 m a když kojim tak třeba u nas je a děla rachot a nebo chce abych mu četla apod tak jestli i to ma vliv??!!ale když s nama neni tak mala stejnak děla to same!Jinak odsávám i mléko vždy tak hodinu po kojeni.A chtěla bych se zeptat když ho dam do mrazáku mužu při dalším odsátí to nové mléko nechat chvilu schladit a přilít rovnou do toho puvodniho již zmrzleho a dat znovu na mrazák??Děkuji moc za ochotu a odpověd jsem nesmírně vděčná!

vodni
31. říj 2011

@medvide1 Můj syn dělá to stejné už asi dva-tři týdny, a je skoro stejně starý (je mu měsíc a 3 týdny). Dělá to teď už u každého kojení, jen v noci ne, když je rozespalý. Rušivé vlivy žádné nemáme, ani nenastala žádná změna v "denním programu". On se úplně prsu nepouští, vždycky po něm pak zase "lapá", a někdy taky tak jakoby tahá (připomíná mi to jako když si člověk hraje se psem přetahovanou, taky tak mele hlavičkou ze strany na stranu, není to úplně nejpříjemnější 😝 ) Prostě začne se mlít a hodně nespokojeně mručí. Připisuju to refluxu, který máme potvrzený ultrazvukem (masivní, zvrací oblouky a poměrně hodně, během kojení, po kojení i mezi kojením zvrací žaludeční šťávy, zvrací i zahuštěné MM, i antirefluxní syrup. Všechna antirefluxní opatření samozřejmě dodržujeme). Myslím teda, že se mu to mlíčko prostě začíná vracet a proto je takový nervozní. Po kojení vypadá vždycky hodně nespokojený, musím ho držet v klidu, aby moc nezvracel, a on většinou začne vřískat... Dudlíka nechce vůbec.
@mikulka Ale u nás to bude asi tím refluxem, že? A ještě jsem se chtěla zeptat, je nutné střídat polohy kojení? Nám se vzhledem k refluxu osvědčují dvě - tanečník a fotbalista (celkem dobře se přesouvá od jednoho prsu k druhému bez větší manipulace, a taky u obou může být syn co nejsvisleji).

pelenka
31. říj 2011

Dobrý den, zkusím na Vás také dotázek, i když myslím, že už velké naděje nemáme. Máme devítidenního chlapečka, v porodnici se mi mlíčko vůbec tvořit nezačlo (resp. neznatelně, pár kapiček z každého prsu). Přikládalo se často, jak chtěl, u prsa byl cca 40 min, i když často usínal a musela jsem ho budit, sál velmi pěkně, bohužel na prázdno. Třetí den po porodu lékař konstatoval, že je moc velký váhový úbytek, syn byl slaboučký, spavý, už se nechtěl přisávat, začal dostávat stříkačkou příkrm a dostal žloutenku. Vzali mi ho na svícení, já jsem poctivě, co 2 hod odsávala (téměř nic), synka jsem k sobě za 24 hod dostala 2x a nepřisával se, jen plakal. Po svícení mi ho 5. den po porodu vrátili už s lahvičkou a tak jsme odešli domů, plně na příkrmu. Jsme doma 3 dny, synek z lahvičky hezky prospívá, téměř už se dostal na porodní váhu a je živější, před každým krmením se snažíme přikládat, u levého prsa už i pár minutek vydrží (zde se tvoří maličko více mleziva), u pravého málo kdy, spíš se ani pořádně nechytá. Vím, že je to takhle na dálku komplikované, ale můj dotaz je jednoduchý - máme nějakou šanci a mám se vůbec snažit? Pokud se pokouším odsávat, množství je téměř neměřitelné - z obou prsů sotva pokryté dno lahvičky.

vapetka
31. říj 2011

@mikulka Dobrý den dneska jsme byli u dětské dr. a syn od pátku přibral jen 5g a nutí mě do přikrmů co vy na to? syn se narodil 21.10.2011 s váhou 4330g a pátek při propuštění s porodnice měl 4125g a dneska u dr 4130g. Jsem s toho na nervy 😠 díky moc.

mikulka
autor
31. říj 2011

@vapetka 5 g je málo, takže bych
1. zvyšovala laktaci, viz www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice
2. půjčte si váhu a zkuste zvážit, kolik vám vypije na jedno kojení

Cca tři dny až týden bych ještě asi příkrmy nedávala - v době zvyšování laktace, pokud syn nepláče atd.
Kdyby se vám to ale nezdálo, příkrm dejte, alternativně, NESMÍTE DÁT LÁHEV!!! a mezitím zvyčujte laktaci a pak už příkrm nebude potřeba.

Takže zvyšujte, půjčte si váhu a příkrm zvažte, zda ani či ne. Já bych počkala, co řekne vážení a taky, až se vám víc rozjede laktace.

Nebojte, jste v šestinedělí, kraťounce po porodu, mlíčko se utvoří, syn se naučí sát a bude to dobré.
Na těch www zkontrolujte techniku kojení, to je důležité, aby syn dobře sál a jen nedudlal prso!! Musí mít v puse velku část dvorce. Když si nebudete vědět rady, zda účinně saje, nechte si domů zavolat lakt. poradkyni, seznam www.kojeni.cz Budete tak víc v klidu. 😉
Ozvěte se!

vapetka
1. lis 2011

@mikulka dneska zase vážení u dr. a tak od včerejška přibral 3g tak ono to půjde.bez příkrmů. tak jsem měla radost.

lundenburg
1. lis 2011

Ahoj, za pár dnů pojedeme na koncert do Brna a chtěla jsem se zeptat, jak to udělat, když malého nechám doma a bude pár hodin bez kojení. Má dva měsíce a plně kojím. Asi bych měla odstříknout a mamka mu to pak podá stříkačkou nebo z flašky, že? Ale zatím jsem neodstříkávala tak nevím do čeho a jak to uchovat. Asi bude lepší odstříkávat po trochách pár dnů a dát do do mražáku? Nevím, kolik se toho dá na jednu dávku odstříknout 🙂 Mám koupit nějakou nádobku v lékárně? Díky za rady.

mikulka
autor
2. lis 2011

@florentina Od 9. měs. vlastně teprve dítě začíná pít. A začíná se max na 200 ml, pokud kojíte.
Do roka by měly být tak 3 kojení za den, mléčná dávka cca 700 mg vápníku. Tekutiny pak celkově včetně mléka do roka cca litr.
Myslím, že máte mléčnou dávku pokrytou, a tekutiny také. pak se ro řeší spíš od toho roka, kdy ubyde kojení. 😉

mikulka
autor
2. lis 2011

@misa84 Slabé mléko neexustuje, je to mýtus.
Zkontrolojte techniku kojeni nejprve podle www.laktoporadna.cz Technika kojení. Pokud si nebudete jista, nechte si zavolat domů laktční poradkyni, aby techniku zkontrolovala. To je základ, bez kterého nelze jít dál. 😉

Může tedy sát špatně, neúčinně. Nebo skutečně pije méně a pak hned usne.
Ještě je možnost půjčit si váhu a zjistit, kolik vypije. Stačí vážit dva dny a hned budete vědět.

Když máte dost mlíčka, pak bych si tipla, že je to tou technikou.