Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

meduza
7. črc 2011

@mikulka Moc dekuju za radu. Nejak jsme se s tim uz popasovali 😉

forji
10. črc 2011

Ahoj, prosím o radu, mám vpáčenou bradavku, 2 děti jsem kojila jen s kloboučkem, ted mám tříměsíční mimčo, klobouček jsem použila jen v porodnici, pak se malé podařilo bradavku vytáhnout,ale mlíčko stříká ne rovně z bradavky, ale směrem dolu. Tři měsíce nebyl problém, prsa jsem střídala, kojila po třech hodinách. Ted dva týdny to prso odmítá, už v něm nemám skoro mléko, ručně neodstříkám nic, bolí to, mám slíbenou na půjčení elektr. odsávačku. Mám to prso znovu rozkojit? Podaří se mi to? Zvládám krmit z jednoho, zatím teda, ale nevypadá to moc hezky, jedno je obr, druhé ne. Jak často odstříkávat? Když dostanu prso zase dopořádku mám používat klobouček? Bude to k něčemu? Nebo bojovat bez kloboučku? Nechci se vzdát. Moc děkuji za odpověď 🙂

jankadudova
12. črc 2011

@forji Ahoj, to kolisani o kterem pises je uplne normalni. Tzv. laktacni krize se objevuji a zase mizi, pokud se kojeni podporuje castym prikladanim (nekdy je to na zblazneni, maminky prikladaji i 15x za den) nebo odstrikavanim po kojeni. Je asi jedno zda rucne nebo odsavackou, ale tou to jde vetsinou lip. Pokud by docasne byl potreba dokrm, tak se toho nedes, je horko a trimesicni dite ma sve potreby a maminka se nesmi zblaznit🙂 Mozna me za slovo dokrm nekdo bude lincovat, ale jsem poradkyne, zdrav sestra a vim o cem mluvim. I ze sve zkusenosti. Co se kloboucku tyka, tak velmi jednoduse receno - radeji kojit s klobouckem v klidu, nez ve stresu bojovat nebo nekojit vubec. Klidne si ho vezmi, pokud vam obema vyhovuje. Hlavu vzhuru🙂

dagina
14. črc 2011

Ahojky, maminy nevíte zda mám už začít dávat ovocnu dopolední svačinku, když mě malá ještě nesní pořádně oběd - sní tak čtvrtku malé skleničky. Mikulka radila začít dávat ovoce 6-8 týdnů po zavedení prvního přikrmu a také podle toho jak dítě jí..., to znamená, že by mělo nejdřív sníst celou dávku zeleniny a pak dávat ovoce???? To bych se asi nedočkala dlouho...U první dcery jsem myslím dávala ovoce, aniž by snědla celou dávku zeleniny a masa.....ale to neberu jako směrodatné.

jankadudova
14. črc 2011

@dagina Jedna vec je co "by se melo" a druha vec jak to aplikovat na dite🙂 ja bych klidne trochu jablicka zkusila. ale asi by mela jist poradne zeleninu a pak ovoce, ale nazory jsou ruzne, v jinych zemich se dokonce zacina s ovocem. No, zkus to. Ja myslim, ze to jde🙂

mikulka
autor
14. črc 2011

@forji Tak předně, kojit lze i z jednoho prsa a to po celou dobu kojení. Rozdíl ve velikostech se srovná krátce po skončení kojení, nebude vůbec nic poznat.

Ale nyní si myslím, že je ještě šance z toho prsa kojit. Zkuste odstříkávat každé 3 hodiny a v noci 1-2x. Po dobu 10-15 min. Po týdnu by měla být znatelná změna. Ale zkuste malého i tak přikládat, koukněte na www.laktoporadna.cz do Častých dotazů, tam někde najdete co dělat při bojkotu kojení. Myslím, že je to v Ostatní...

mikulka
autor
14. črc 2011

@forji Zkuste kojit bez kloboučku, je to samozřejmě lepší, pokud byste se ale trápila a bylo to náiročné, kojte i s kloboučkem, když z druhého kojíte bez. 😉

mikulka
autor
14. črc 2011

@dagina Pokud už dáváš maso a občas žloutek, a pokud už jí zeleninku alespoň měsíc, zkus ovocnou přesnídávku pozvolna zařadit. Vybírej takové ovoce, které není moc sladké (jablko např., meruňka, nedávej zatím banán).
Řiď se citem. Ono by se ještě mohlo počkat, nic vám neuteče a samozřejmě je lepší, aby se nejprve zajela chuť zeleniny, ale pokud máš pocit, že se to nehýbe kupředu a chceš ovoce dát, dej ho.

Někdy se stane, že dítě jí pořád stejně, málo, a pak nastane skok a najednou sní plnou porci... 😉

jankadudova
14. črc 2011

@mikulka No lze, ale je to velmi narocne. Radsi tisickrat kloboucek, mnohokrat zatracovany a zbytecne.

forji
14. črc 2011

@jankadudova
@mikulka malá si to prso ted bere ale jen jednou v noci a jednou odpokledne. Přikládám ji k němu před každým kojením. Bradavka je tak špatně, že mlíčko neteče z prsa dopředu, ale dolů, asi se jí to blbě tahá. Odstříkávám a věřím že to bude dobré. Děkuji moc.

kristia
14. črc 2011

Ahoj,
našemu malému je 7 týdnů. Tři dny po porodu se mu objevila novorozenecká žloutenka. Dnes jsme byli na kontrole u dětské lékařky. Matěj se jí zdál ještě více žlutý, než posledně. Říkala, že to vypadá na žloutenku kojeného dítěte. Prý bych musela přestat kojit a malému dávat úmělou vyživu. Na internetu jsem našla pouze, že tělo matky produkuje více hormonů, které se dostávají přes mléko k dítěti. Nenašla jsem jaká jsou rizika, kdybych kojila dále. Nechce se mi přecházet na úmělou výživu. Dohodneme se prý při kontrole ve 12 týdnech. Zatím nám doporučila laktobacílky baby. Nevíte o tom něco. Moc děkuji za odpověď

mikulka
autor
14. črc 2011

kristia: nikdy jsem neslysela o tom, že by se pri novor. Zloutence nesmelo kojit! To je nejaky nesmysl. Vzdyt deti se zloutenkou jsou slabe a unavene a mater. Mlicko by naopak melo pomoci. Davejte mimi co nejvic na svetlo a nedelejte si starosti, zlou.ma spousta deti. 😉

mikulka
autor
14. črc 2011

forji:tak to je dobre, ze se k nemu vubec prisaje! Zkuste mu dat do pusy co nejvetsi cast prsa,aby mlicko teklo do pusinky. Kdyby byl problem, hlavne ze kojite dobre z toho druheho. 😉

dagina
14. črc 2011

@mikulka díky. Právě že mám pocit, že se to teď nikam nehýbe..., ale i tak ještě chvíli s ovocem počkám.

kachen
15. črc 2011

Dobry den, mala ma 3 tydny. Uz z porodnice jsem odchazela a mela ve zprave nedostatecna laktace. Ta bohuzel porad pretrvava. Malou muzu kojit 20min nebo hodinu, ale stejne se potrebuje dorazit Nutrilonem jinak krici hlady. Nekdy vypije 30ml nekdy 60ml, nedokrmuji pouze v noci. Je vubec nejaka sance, ze by se jeste laktace rozjela? Piju i 3l tekutin denne, beru homeopatika. Uprimne, jsem uz z toho unavena, protoze jedno krmeni mne zabere i hodinu a nekdy mam chut se na to vybodnout a davat pouze UM. Dekuji za odpoved

mikulka
autor
15. črc 2011

HOLCICI, JSEM JESTE ASI DO KONCE PR. TYDNE PRYC. PRISTUP NA NET MAM JEN PRES MOB, COZ JE DOST NESIKOVNE A POMALE.

@dagina a co dat jine jidlo, kdyz se to nehybe? Polevku, mangold - dava se misto spenatu, maji ho ve zdrave vyzive. Ev. sklenicku...

camelinka
15. črc 2011

@mikulka dobry den, vcera nas propustili z porodnice, mala je velky savec, budi se pravidelne a ikdyz po jidle obcas ublinkava tak nam kojeni krasne jde.
mlicka mam tolik ze odstrikavam, ale v noci pije vzdy jen chvilicku a pak u prsu usina at delam co delam ☹ , takze je treba za pulhodinu / hodinu zase vzhuru a tak to jde celou noc, pres den se budi tak za ty dve / tri hodiny a pije dlouho.
Je mozne abych odstrikala "predni" mleko a v noci ji krmila az tim sytejsim? nic jineho me nenapada, je jeste malicka tak se to snad srovna. Dekuji za radu

mikulka
autor
15. črc 2011

@kachen www.laktoporadna.cz Caste dotazy, Navrat z porodnice.
Tam se doctete, jak rozjet laktaci.
Je to narocne, zvysit laktaci je hodne cas. Narocne, a zpocatku se vse toci kolem krmeni. Ale nevzdavala bych to jeste. Kazda kapka dnbra. Zkuste vydrzet aspon sestinedeli.
Pak uvidite, zda se laktace nekam posune.
Ono by to slo delat tak, ze po kojeni jeste po chvili, jeste nabidnete prs.

mikulka
autor
15. črc 2011

@camelinka zkuste malou budit. Jak se prisaje, po chvili, kdyz zacne usinat, z
vednete ji, zmente polohu, pak dejte k druhemu prsu, poklepejte pod bradickou. Nekdo omyva zinkou, ale to se mi u tak maleho diteti zda drasticke. S tim odstrikavanim nevim, asi bych to nedelala. Musela byste ji to davat alternativne,a to zabere dost casu.

camelinka
16. črc 2011

@mikulka dekuju za odpoved, s tim odstriknutim sem to myslela tak ze trochu odsaju,ale to odsate mlicko ji nedam.
dnes v noci sem ji nedala pokoj, klepala sem na prs jakoze ji ho chci vzit, simrala,otravovala a vysledek- jedla v 22 , 0:30, 4:30 a v 8 hodin takze super. doufam ze ji to vydrzi 🙂

mikulka
autor
16. črc 2011

@camelinka Tak to je super, to jste sikulka! Ono taky az bude vetsi, bude to lepsi.

camelinka
16. črc 2011

@mikulka dekuju, jeste to bude maturita,ale su moc rada ze se to postupne zlepsuje , snad to vydrzi 🙂

romcovaklarka
17. črc 2011

@mikulka Dobrý den, syn začal poslední tři dny dělat to, že při kojení napřed pije hezky, až hltá, ale jen tak 3-5 minut, a pak se začne odtahovat - odvracet hlavičku do strany, někdy jen pootevře pusinku, ale jazykem si bradavku podrží, takže se vlastně nepustí, ale jindy se pustí úplně. Přitom hned zas hledá, chce se přisát. Přitom občas i kníká (ne vyloženě pláče, ale dělá zvuky). Může to být způsobeno tím, že jsme začali dávat dudlík? Samotné sání ale má v pořádku - když už teda saje. Nebo čím ještě by to mohlo být? Jinak přibývá moc pěkně, ale toto začal dělat až po poslední kontrole u Dr., tak mám strach, jestli stále ještě přibývá, váhu nemám. Na druhou stranu ale nijak častěji se nebudí tak hlad snad nemá. Díky moc.

cara.m
18. črc 2011

@mikulka Dobrý den 🙂 Mám opět na Vás dotaz ohledně příkrmů! Děkuji moc za rady a informace, které tady poskytujete a také na stránkách, jsou super 😉 Syn má sedm měsíců, máme již vyzkoušenou mrkev, cuketu, brambory, dýni, brokolici, kuřecí maso. Přemýšlím co dále. Chci se zeptat, můžu mu dát již kedluben? Máme na zahrádce poslední dva 😀 tak ať stihne ochutnat ze zahrádky, ale nevím, zda na něj není třeba ještě brzy?

mikulka
autor
18. črc 2011

@cara.m dat muzete, povareny ci poduseny. Jeste je dobry turin, mangold, fenykl a vse ruzne kombinovat.

cara.m
18. črc 2011

@mikulka děkuji moc, udělám ho v parním hrnci. A nad mangoldem jsem taky uvažovala, máme ho letos nějak hodně 😀 Super, děkuji 😉

hanulka_86
19. črc 2011

Dobrý den 😉 měla bych jeden dotaz. Synovi je 10,5 měsíce a chtěla bych kojit do roka. Je nutné po roce podávat UM nebo stačí mléčné dávky nahradit mléčnými výrobky? A pokud podávat UM tak kolikrát denně? (UM má již teď v mléčných kaších). Moc děkuji za odpověď 🙂

mikulka
autor
19. črc 2011

@hanulka_86 Po roce veku by melo mit dite min.500mg vapniku. Pokud tedy stacite toto mnozstvi pokryt kasi, jogurty, tvrdymi syry, nemusite UM davat. Kdyz ho ale pit bude,tim lip, nemusite se trapit s pocitanim, kolik toho snedl. UM 1-2 hrnky / den plus mlecne vyrobky.

kacci
20. črc 2011

už jsem tady zase s dotazem...všechno šlo krásně,ale poslední dny je to hrůza☹. Malej při kojení párkrát zatáhne a škubne hlavou doprava nebo doleva, znovu se chytí a pořád dokola. Ani u toho nezuří, prostě jen otočí tu hlavu a nechá bradavku vyklouznout. Už mě to popravdě moc nebaví.
Navíc se začal znovu budit v noci a to krásně spinkal, celý druhý měsíc a ještě kousek třetího se v osm najedl a spal cca do čtyř až do šesti do rána a pak ještě usnul, nádhera, ale posledních 14 dnů se budí dřív a dřív, teď už je to tak, že poprvé kolem jedené, znovu ve čtyři ... do toho se mi celou noc courají do postele starší děti, takže se fakt nevyspím☹. Může už mu moje mléko na noc nestačit? Ve třech měsících má 6,8 kg a 63 cm (PV 3,560g a 51 cm)

mikulka
autor
20. črc 2011

@kacci myslim, ze se jedna o rustovy spurt, ev.s tim souvisejici laktacni krize. To je bezne kolem 3.mes. Oboji pomine. Chapu, ze jste vyrizena, navic se 3 detmi!
Reseni je jen vydržet, vyhovet mu. A mozna bych zauvazovala nad koupi lahve Calmy od Medely, jedina povolena lahev od Laktacni ligy, a poprosila o vik. manzela, aby aspon jedno krmeni vzal za mne. Mlicko pro maleho muzete nastradat odstrikanim za den.
Nebo poproste, aby vam manzel maleho na kojo prinesl, abyste se skoro neprobudila.
Na jednoho je toho moc, o pomoc si reknete.

Ze by malemu MM nestacilo dlouhodobe neni pravdepodobne. Tohle obdobi pomine, nebojte. Jen vydrzte.
Podivejte se na me stranky www.laktoporadna.cz do Caste dotazy a pak myslim Problemy s mlekem, nebo Ostatni. Je tam o spurtu.
A hlavu vzhuru, zlepsi se to.