Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

ninjisu
17. led 2015

@mikulka Ahoj Mikulko, moc prosím o radu.
Musela jsem z začátku dokrmovat UM občas i teď, tak jednou za 2-3 dny mě brečí malý hlady po kojení, sama to nechápu. Prostě někdy mám ty prsa prázdná, jindy plná. Že mu stačí jedno 🙂
Ale saje krásně, no hlavně se mě začal trhat od prsa a někdy u toho dělá takový cirkus. A uklidní se a saje až když prsa pořádně promačkám, tak aby na bradavce bylo mléko. Jak mléko hned neteče, je problém a jde do vzteku. Nevím si rady, to se stává tak jednou max. dvakrát za den. V noci v polospánku pije nádherně, budí se ale co 1,5-2 hodiny. Tak to je pro mě vyčerpávající ale hlavně že pije.

emin
18. led 2015

@ninjisu Dobrý den, toto je opravdu častá potíž, pokud projdete příspěvky výše, podobné chování popisuje řada maminek. Je to takový prozatím mírný bojkot, patrně reakce na zpožděný nebo slabý tok mléka. Opatření - zcela vynechat dudlík, pokud dokrmujete lahví, pak I láhev. Nemyslím, že je dokrm nutný (pokud váhově prospívá, dostatečně čůrá, bylo by lépe to tzv "prokojit a pokud prs vyžaduje nechat mu jej déle či davat častěji). Promačkání, které popisujete je take možnost, jak tok mléka uspíšit - spouštěcí reflex je pak rychlejší, prsa můžete před kojením nahřát, před přisátím troche mléka odstříkat. Pomáhá take kojení kůže na kůži, které uspíší vyplavení hormonů do krve a zlepšuje laktaci. Zatím jde jen o mírný bojkot, pokud nepokazíte kojení chybami jako dokrm lahvičkou či omezování frekvence či délky, mělo by se to rychle spravit. Držím palce.

indien
18. led 2015

Dobry den,maly bude mit mesic a porad neni na sve vaze.Nase mudr rika,ze mam kojit a pujde to.Objednala jsem si vahu a s hruzou zjistila,ze z obou prs maly vypije max.30ml!Budu muset dokrmovat,ale nevim jakou davku vahu ma 3800 a por.byla 4 000

cielulucy
18. led 2015

Dobrý den, dcera 8,5 mesice, vaha kolem 8 kg. Mohu vas poprosit? V posledni dobe se mi stava, ze se dcera probudi kolem 01,00 hod. a do +- 03,00 hod. nespi. Je kojena, rano ji davam kousek chleba, k obedu zeleninu s bramborem, masem, nebo zloutkem, odpoledne ovoce, nebo jogurt s ovocem a vecer bud zelenina - podobne obedu nebo kasi. Ty dvouhodinovky nespani mi davaji celkem zabrat🙂. Mala spi se mnou. Dekuji vam. Zkousela jsem zmenit vecerni jidlo, ale at je to kase, nebo zelenina, nebo ovoce, proste ta dvouhodinovka prichazi tak 2x za tyden.

ninjisu
18. led 2015

@emin Moc děkuji za rady. Ještě se zeptám, dáváme vitamíny. Které je nutné zapít čajíkem a vlastně mu jej dávám i na pití, dle MUDr. Nemněl zas tak pročurane plenky, tak proto. Může to kazit taky to sání z prsa?
Má několik vitamínu jako kys.list,, B6, Vigantol, Maltofer a trpí na atopický ekzém tak ještě Fenistil kapky.

kakamilca
18. led 2015

Dobrý den. Mohu se zeptat jak poznám, že mi dítko vypilo celé prso? Holčičce jsou za týden 3 měsíce a vždycky po upití prsa se vzteká. Když se snažím z něj něco vymačknout tak mlíčko teče ale asi jen po kapičkách a to asi malé nestačí. Dám ji teda druhé prso a u to saje jak kdyby snad ani první neměla a pak únavou odpadne.

emin
19. led 2015

@indien Dobrý den, mate skvělou MUDr., držte se jí. Kojte co nejčastěji, stlačujte prs při kojení, střídejte prsa I vícekrát za jedno kojení. Kojte v noci. Vynechejte dudlík a pokud byste dokrmovala, ideálně cévkou u prsu. Denní dávka mléka se pohybuje na průměru 150ml na kg za 24 hodin, tedy 3 kg miminko vypije cca 450 ml. U vážení však může být výrazná váhová odchylka, takže bych se řídila spíš miminkem a tím, zda je po kojení spokojené či není. Nedávala bych automaticky po každém kojení ještě dokrm. Pouvažujte nad návštěvou LP.

emin
19. led 2015

@kakamilca Dělejte to tak I nadále. Prostě dávejte vždy obě prsa, pokud by nestačilo, klidně nabídněte po té opět to první a ještě jednou to druhé. KOjení z jednoho prsu většinou nestačí a spousta maminek kojí vždy z obou a je to tak v pořádku.

emin
19. led 2015

@cielulucy Dobrý den, nemyslím, že se budí hlady. Může to být přechod na nové vývojové období - nezkouší lézt, plazit? Nerostou zuby? Každopádně neměňte daný ritual, nechejte zhasnuto, ležte, povídejte, nedávejte hračky, kojte apod. To same, co děláte při večerním uspávání. Snad se to brzy zlepší.

kakamilca
19. led 2015

@emin Moc děkuji za odpověď. Mám jen strach ze zánětu prsu kvůli případnému nedopití prsa, ale nepoznam zda je vypité 😅

cielulucy
19. led 2015

Dobry den, dcera leze, seda si a rostou ji zuby, presne,jak pisete. Dekuji za odpoved. Vydrzim 🙂.Hezky den.

emin
19. led 2015

@kakamilca Tím si nedělejte starosti, prso není nikdy vypité 100%´téměř vždy lze ručně pár kapek odstříknout (dokonce i měsíce někdy i roky po odstavení). Jakmile budete cítit že prsa tvrdnou jsou bolestivá, odstříkejte do úlevy, nejlépe ručně. Nebo nakojte (je jedno,že zrovna není "čas kojení") Prsa si časem zvyknou, laktace se upraví a vše se srovná.

kakamilca
19. led 2015

@emin Děkuji 🙂

petrusew
19. led 2015

Dobrý den, potřebovala bych poradit od zkušené laktační poradkyně 🙂 Mám zdravotní problémy, které způsobují odvápnění kostí. Podle posledních rozborů krve mám nedostatek vitamínu D a minerálů důležitých ke tvorbě kostí, aby nedocházelo k odvápnění (mám osteopénii páteře a nekrózu kyčelní hlavice - jsem těká astmatička s léky kojit můžu) ale u první dcery došlo i přes dávkování vitamíny a upravení stravy k zastavení laktace a velkému deficitu těchto minerálů a má otázka zní, jestli je vůbec možné a neohrozí to můj zdravotní stav, abych syna vůbec kojila, nebo se s touto představou mám raději rozloučit. Děkuji.

emin
19. led 2015

@petrusew Dobrý den, to je velmi těžká otázka. Reakce na kojení jsou velmi individuální. MM se samozřejmě tvoří z nutričních zásob matky, ale každá z nás reagujeme jinak. Tak, jako se kojení doporučuje jako dobré hubnutí po porodu, cca 20% žen naopak nehubne,spíše tloustne. To same platí I o potížích se zuby, které dle teorií nezpůsobuje kojení, ale mnoho žen Vám potvrdí, že jim kojení kazy a další potíže patrně způsobilo. Dopředu bych tedy kojení nezatracovala, připravila se po dohodě s Vaším lékařem z pohledu vhodného doplňování vit D, vápníku atd a nechala všemu volný průběh. Váš syn potřebuje především matku, která bude fit a bude se o něj adekvátně starat, kojení k tomu je třešnička na dortu 🙂

petrusew
19. led 2015

@emin Děkuji za odpověď. Je to pro mě velmi těžké, moc bych chtěla kojit a zároveň si uvědomuji, rizika, které to má pro může mít. S dcerou se mi laktace zcela zastavila po dvou měsících kojení. Je mi jasné, že hlavní bude to, aby byl malý spokojený a já v pořádku.

barbarella86
19. led 2015

Ahoj,tak i ja prosím o radu..mam skoro 7. Týdenního syna,a jsme na Nutrilonu k mému 20-30ml MM.Ke konci tehotenstvi mi zjistili ze mam nízkou bílkovinu 58,tak jsem začala jist více mléčných výrobku,poté se bílkovina zvedla na 62 ale stále to bylo pod hranici,víc uz se nestihlo🙂Porod proběhl v celku přirozeně,az na to ze mi po dvou kontrakcich stahy vymizely.malyho mi neprilozili asi měli fofr:(po porodu se mi prsa nenalily,mlezivo jsem ze sebe doslova vymackavala,par kapek a nic.2. Den malej dostal glukozu strikackou ptze uz mel strasnej hlad a třetí den dostal uz Nutrilon.Pak dostal žloutenku a 6. Den nas pustili s dokrmem k mým 20ml. Doma jsem zkoušela kojit co to šlo,odsavala jsem,ale vždy jen cca 25ml,prsa jsem doslova zdimala,malej mi dokonce levou bradavku tak vycucal,ze jsem bolesti nemohla vydržet tak jsem si pořídila kloboucky,šlo mu sat i pres ne,je to poradnej savec🙂 kdyz jsem odsavala co hodinu tak mléka bylo pri každém dalším odsavani min,nestihlo se udělat a po dvou dnech marneho snažení sem mohla dat bradavkam sbohem jak jsem je mela od odsavacky zničené.piju kojici čaje,brala jsem ricinus,mléčný výrobky po kilech a litrech,nahrivání prsou,masáže
.mam ploché bradavky,ale i tak malej saje o sto šest a i přesto ze ma flašku tak ze me vytáhne uplne vse,po zmacknuti z bradavky uz nevytece ani kapka.jeste bych chtela zmínit,ze moje prababicka i babička mely na kojení negativní názory a postoje,samy nekojily a moje maminka mela mléka málo a pry takové "modré" asi vodove? Je mozne že je to i genetika?stres zadny nemám jsem uplne v pohode.strasne moc bych chtela plně kojit,ale uz sem se smířila s tim ze mi asi neni dáno :(snad jsem popsala vse,co šlo a treba z toho neco vydedukujete.moc dekuji za odpověď!

emin
20. led 2015

@barbarella86 Dobrý den, prošla jste si typickým kolotočem mýtů, chyb, pověr a bohužel I trochu neprofesionální péče po porodu (fofr apod). Takže se pokusím uvést vše na pravou míru, alespoň z toho, co vím.
1) kojení se nedědí! To,že Vaše maminka měla "modré" mléko nesvědčí o tom, že nemohla kojit. Spíše kojila tak, jak se drive doporučovalo, tedy každé 3 hodiny 15 minut z jednoho prsu případně další nepravdy ☹. Vy nyní kojíte (byť mléka zatím není dost), to znamená, že laktace do jisté miry funguje. Může se snížovat, ale I zvyšovat. Je to jen o technice a minimalizaci chyb jako je dudlík a lahvička.
2) kloboučky - kojení nebolí, pokud je děláno správně. Bradavky mohou být citlivé, ale při správném přisátí je bradavka v ústech volná, dítě je přisáté na dvorec. Kloboučky potíž neřeší, naopak techniku kojení kazí a laktaci snižují.
3) ždímání prsou není nutné, odsávačka nemusí být zapnutá namaximum, jde o přiměřenou stimulaci. To, že odsajete 25 ml není špatné znamení, naopak, je to znamení, že mléko se tvoří. Musíme však tvorbu zvýšit.
Jak tedy na to, abyste maximalizovala pravděpodobnost, že se vše zvrátí a budete výlučně kojit?
1) Zahoďte dudlík a lahvičku, dokrmujte cévkou při kojení.
2) Vypilujte správnou techniku přikládání tak, aby bradavky nebolely při sání bez kloboučku - otevřená ústa miminka, přisátí asymetrické nos mírně od prsu, brada zabořena do prsu. Bradavky potírejte Purelanem, mother love nipples krémem či Bepanthenem, apod.
3) kojte tak často, jak chce mimi, tak dlouho, dokud saje, jakmile přestává, začněte stlačovat prs - ne ždímat, ale stlačovat v horní části prsu, palec nahoře prsty dlaně dole. Pokud nadále nesaje, vystřídejte prsa. Střídejte I vícekrát, za jedno kojení, dokud se sání objeví, byť na krátko. Pokud už se neobjeví, přidejte cévku a dokrmte, tak zvýšíte dobu sání bradavky, motivujete miminko k sání, jelikož mu u prsu něco teče a stimulujete laktaci.
4) Obrňte se proti názorům okolí na kojení, Vaše rozhodnutí je správné, kojení je někdy velký boj, ale každá kapka stojí za to!
5) Pouvažujte nad návštěvou LP, která by vše ukázala, měla byste to snadnější.
6) Kojte hodně v noci, doporučila bych spaní s miminkem, kojení kůže na kůži. Nečekejte rychlé zázraky, laktace se bude navyšovat postupně a pomalu. Pokud uvidíte výsledky - mimi déle saje, vysaje vice - začněte postupně ubírat dokrm - např 10 ml na každé kojení I méně každé 3 dny. Když uvidíte, že nestačí, klidně opět trochu přidejte a ubírejte opět až po několika dnech.
Moc držím palce a budu ráda, když date vědět, jak to jde 😉

ally8
20. led 2015

Zase bojkot ☹ včera pila normálně bez problémů a dneska zase horor. Pila 2x v noci ale přes dne jen 3x. Naposledy v 17 hodin. Zkoušela jsem jí dávat než šla spát, ale opět se ke mě nechtěla ani natočit. Teď se vzbudila po hodině, ale zase nechtěla pít. Už jsem to obrčela a dochází mi síly. Cítím se hrozně, když jí dávám prso a ona se vzteká. Přála bych si aby se jí kojení zase líbilo.... Mám pocit, že už se jí kojení fakt nelíbí a je mi z toho hrozně smutno. Chci jí nechat usnout u prsa, ale nemá zájem....Manžel už mi naznačil, že bych nás měla přestat trápit a zkusit jí dát lahev. Nechápu to. Nosím jí v šátku, mazlíme se, kontakt máme opravdu hodně. Ale když vidí prsa, nejradějí by utekla, kdyby mohla ....Mám ji u sebe třeba 15 minut, zpívám jí, mazlím se. Ona se třeba i natočí, ,už to vypadá že se chytne, ale zase mě najednou odstrčí. Nevim co dál

emin
20. led 2015

@ally8 Netlačte na pilu. Vůbec nenutit, jen nabízet. Vezme, vezme, nevezme, nevadí, nabídnu za chvilku. Bohužel na bojkot jinou radu neznám. Bez dudlíku, bez láhve. Koljit v noci. V 6 měsících už bych lahvičku případně vůbec nedávala, rovnou hrneček s pítkem.

gras
20. led 2015

Dobry vecer.
Mam.velkou prosbu. Chlapecek, zitra nam budou 4tydny. Do vcerejsiho rana kojeni bez problemu. Pres den kojim co dve hodiny, nekdy co tri hodiny, ale nekdy i hodina a pul, jak si malej rekne. Vzdy z jednoho prsa kolem dvaceti minut, vetsinou zakoncene usnutim u prsa. Pres noc nebudim, cekam az se syn vzbudi. Posledni dobou pravidelne buzeni po ctyrexh hodinach, drive vydrzel pet i sest hodin. Od vcerejsiho rana nechce pit (nebo to nejde) z leveho prsa. Na chvílí se prisaje, potaha a cca po peti minutach zacne plakani, vztekani, prisati na dve az tri cucnuti a tak je to dokola. Snazila jsem se ho alespon pet minit udrzet na levem prsu a pak presla na prave, kde vse bez problemu. Kojeni jsem do dneska zacinala vzdy u horsiho prsa a presla napravo, k lepsimu. Jenze dnes odpoledne zacal vyvadet i u druheho prsa a nenapije se poradne ani z jednoho. Pet minut jedna strana, pet minut druha a obrovsky plac. Uz jsem z toho sama zoufala. Prosim, poradte..nechtela bych prestat kojit. Dekuji.

gras
20. led 2015

Jeste bych chtela podotknout. Je to tak pet dni zpatky, co mi zacal po kojeni hodne ublinkavat. Nekdy i trikrat po sobe. Odrihnuti nam jde tezko, spise mene. V porodnici mi bylo receno, ze pokud neodrihne do deseti minut, muzu ho polozit do postylky. Pro jistotu pokladam jen na bok.

emin
21. led 2015

@gras Dobrý den, důvodů může být vice. Nižší tok mléka, nebo naopak příliš velký a mimi se zahlcuje? (nemohu posoudit) pohyb střev a bolest bříška při kojení, nedokonalé přisátí (používáte dudlík?), ale take mě napadá odmítání kvůli bílkovině kravského mléka (tomu by nasvěčovalo I ublinkávání) či jiné složce.. Zkuste změnit polohu - dobra je fotbalová. Dudlík pryč. Stále kojit podle potřeby, když si řekne. Stlačovat prs u kojení. Pokud je tok přílišný, pak kojit ve vertikální poloze či vleže na zádech, miminko na bříšku. Pokud by to pokračovalo, zkusila bych I eliminační bezmléčnou dietu (žádné mléko a mléčné výrobky a vše co mléko obsajuje). V případě dokrmu nepoužijte lahvičkku ale cévku u prsu. Podobné bojkoty bývají dočasné, takže vydržte, zkuste se moc nestresovat, nabízejte, přikládejte, hodně chovejte, zkusila bych společné spaní. Držím palce.

gras
21. led 2015

@emin kdyby by tok příliš velký, tak by mi mlíčko odkápavalo s pusinky? Protože nic takového se neděje. Mlíčko nevidím, pouze na začátku v těch prvních pěti minutách. Bolest bříška nejspíš máme, občas se mi při kojení kroutí jako žížalka, někdy prdí o sto šest při kojení, jindy ne. Dudlík používáme v krizových situacích.
Lékařka nám poradila, abych si koupila odsávačku a zjistila, kolik odsaju mlíčka, jestli ho mám dost. A pokud nám bude takto vyvádět, tak přikrmit Nutrilonem - cca 10ml, povídala lahvičkou. Kde seženu tu cévku nebo jak to mám praktikovat, prosím?
Ještě se chci zeptat na to odmítání kvůli bílkovině kravského mléka, kdyby to byla tahle příčina, co to znamená do budoucna, prosím?
Moc děkuji za rady, budu se snažit.

emin
22. led 2015

@gras Bohužel s lékařkou nemohu souhlasit. To, kolik odstříkáte VŮBEC nekoresponduje s tím, kolik miminko může vypít. Já jsem výlučně kojila obě děti a odsát se mi podařilo max 20ml, koupě odsávačky jsou vyhozené peníze. Odsáváním můžete troche stimulovat laktaci,ale přehled o tom, zda mate dost mléka mít nebudete ☹. Dokrm z lahvičky je chyba, velmi často první krok k předčasnému odstavení to je všeobecný fakt a škoda, že to lékařka neví ☹. Vyšší tok mléka byste asi poznala - miminko se zalyká, občas pustí a mléko stříká na něj, vidíte jak hltá a nestíhá polykat. Takže bych se přikláněla k verzi - bříško nebo odmítání kvůli bílkovině KM, případně právě nižší tok. Každopádně bych zkusila laktaci troche nakopnout. HOdně kojit v noci (někdy stačí prokojit 2-3 noci) střídat obě prsa I vícekrát za jedno kojení, stlačovat prs při kojení, nedělat mezi kojením dlouhé pauzy. Po kojení můžete zkusit ještě odsást, ale jak je řečeno výše vůbec neřešte množství, jde jen o dodatečnou stimulaci prsu. Cévku na dokrm seženete ve zdrav potřebách, stojí cca 25 kč, ale dokrmovat bych začala až když by mimi váhově neprospívalo (sledujte, zda dostatečně čůrá (min 6 plen denně) ). Může jít o růstový spurt. Pokud těchto pár pravidel pro zvýšení laktace zkusíte, cca do týdne byste měla vidět výsledek - klidnější kojení, spokojenější mimi, které déle saje. Pokud je to reakce na bílkovinu, budete muset držet bezmléčnou dietu. Někdy úplně, někdy můžete zakysané výrobky apod, nezbývá, než to zkusit. Tato nesnášenlivost může časem zmizet - do 3 let u většiny dětí. Pozor samozřejmě při zavádění příkrmů. Držím palce.

z_kopretinka
22. led 2015

Mám trošku jiný dotaz. Malé jsou 4 měsíce. Zatím jen kojím, ale ona skoro nekaká. Jednou to bylo po 14 dnech až po čípku, pak po 2 sama, dál po 10 s čípkem a znovu naposledy po 10 dnech sama, ale nebylo to vůbec řídké a malé množství. Je možné dávat nějaký dětský čaj nebo šťávu i když je kojená. Poslední dny jí to bříško už dost trápilo, ale dr. říkala, že máme prostě jen čekat a dávat probiotika. Jenže jí nechci se nechat takhle trápit.

emin
22. led 2015

@z_kopretinka Musím v tomto případě souhlasit s lékařkou. Pro Vás doporučuji Hylak, pro miminko BioGaia či jiná podobná probiotika. Se zavedením příkrmů pak dbejte na dostatečné kojení a přidání lžičku rostlinného oleje do příkrmu. Přidání čaje či šťáv k MM by se mohla situace spíš zkomplikovat. ☹

gras
22. led 2015

@emin
vyzkouším vše, děkuji. Jen se chci zeptat na tu cévku, to je normálně cévka na krmení mateřským mlékem? Nebo jak o ni mám požádat? Vůbec si to nedovedu představit. Děkuji ještě jednou.

emin
23. led 2015

@gras cevka cn 01 pro dokrm novorozencu. Zdrav potreby, cca 25 kc.

medvide1
24. led 2015

Dobrý den prosím o radu, mám asi nějakou chřipku a bolí mě celý člověk, kojím mám 6m klučíka...prosím co na klouby paralen bohužel nemužu :( děkuji