Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

dagin
15. pro 2014

Dobrý den. Jsem 4 týdny po porodu - akutní sekce 5 týdnů před termínem. Malého krmím stříkačkou mým MM, které odsávám elektrickou medelou. Odsávám každé 3 hodiny. Postupně se tvorba mléka zvyšovala, max. Jsem odsála 100ml. Nyní však se tvorba snižuje, jakoby se mléko ztrácelo. Dokonce z jednoho prsa neodsaju téměř nic, sotva 20ml. Jsem z toho zoufalà a mám strach, že o mléko přijdu. Malého nekojím - je moc slabý (nižší porodní váha, žloutenka) a nevím, kolik si vytáhne a kolik mu dát pak stříkačkou. Vždycky tahá chvíli a únavou usne. Teď pije 70ml. Jak kojení zachránit?

yvett2009
15. pro 2014

Dobry den, munuly tyden jsem zacala mit problemy s krkem a dnes mi neurolog diagnostikoval zablokovanou krcni pater, na kterou mi dal prasky, ktere se bohuzel neslucuji s kojenim (Ketonal Forte a dorsiflex).Bolest je to silena, ze jsem skoncila na pohotovosti, takze prasky brat musim. Synovi je skoro 21 mesicu a na kojeni je opravdu zavisly.
vubec nevim, jak to zvladneme, hlavne v noci, kdy me ma misto dudliku. Pres den, kdyz me nevidi, tak je v pohode (i s odpolednim spankem). Co s tim? Jak mam dale pokracovat? Doporucujete uplne odstaveni, nebo jen docasne? Dekuji, Iveta

katyxq
15. pro 2014

@yvett2009 http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?... a http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?... ... ty léky se můžou. Ale spíš než léky maskovat bolest, tak bych řešila příčinu, za sebe doporučuju Dornovu metodu http://www.dornova-metoda.com/dornova-metoda-ma...

yvett2009
15. pro 2014

@katyxq jeeee, to jsi me potesila🙂 Moc diky za odpoved! Jen doufam, ze ten zdroj je duveryhodny😉 Ja mam strach prestat kojit, ale take se bojim nejakych spatnych ucinku leku na syna. Budu chodit na rehabilitace, tak uvidime, co mi tam reknou a co se mnou provedou. Tyto leky ale fakt potrebuji od ulevy bolesti, ktera byla tak nesnesitelna, ze jsem svolila zavolat zachranku, coz bych nikdy pred tim neudelala! Na Dornovu metodu tedy mrknu. My jsme se prestehovali do rican u Prahy, takze uz nejsem Brnak. Musim se poohlednout tady nebo v Praze. Moc diky!

lenkavd
15. pro 2014

@yvett2009 s těmito prášky opravdu ve výjimečném případě kojit můžeš. Navíc kluk už je docela veliký, to je taky něco jiného než kojenec. Každopádně bych je ale omezila na nejkratší a nejnutnější dobu. Dornovu metodu také doporučuji, ale kvalitní fyzio by si s tím měla umět poradit. Půjde do Říčan do nemocnice na rehabilitaci? Některé holky tam jsou moc dobré 😉

yvett2009
15. pro 2014

ano, doporucili mi rehabku primo tady v Ricanech. Znas nekoho konkretniho, ke komu bych mela jit? Moc diky! Jinak ten Dorsiflex mam brat jen 5 dni a ten Keronal zatim tyden, az budu mitvysledky z dnesniho RTG. Pak ss domluvim na rehabce.

emin
15. pro 2014

@gryfis Znamená to, že nekojite? Pokud ano, odsávejte častěji a pokus se laktaci takto podpořit. Pokud je to možné, lze vyzkoušet opětovně přikládat, ve 3 měsících je ještě docela šance, že by se miminko mohlo přisát. Zánět I retence může vest k poklesu laktace.

emin
15. pro 2014

@dagin Ano, odsávání není tak účinné jako kojení a laktace může časem klesat. Určitě bych se kojení nevzdávala a zkusila normálně kojit. Miminko už bude téměř na termínu, pokud doposud prospívá, zkusila bych dokrm cévkou u prsu (či suplementorem). Možná by stálo zato pozvat si LP, kojení není určitě vůbec ztraceno, odsáváním mate laktaci zachovalou a bylo by škoda mléko ztratit ze strachu, že miminko nenakrmíte. Dokrm cévkou je snadný a laktaci podporuje, navíc díky němu můžete laktaci hezky podpořit. A samozřejmě platí těsný styk s miminkem, nošení, společné spaní, kůže na kůži atd. Pokud je slabý a rychle usíná, platí pravidla - střídání prsou, stlačování a hlavně - cévka. A ono to půjde, nebojte se 🙂

hojda
15. pro 2014

@yvett2009 Určitě jsou léky, které můžeš i při kojení, já měla zablokovaná záda 10 dní po porodu, odvezla mě rychlá, nepohnula jsem se, dali mi kapačky i prášky a kojit jsem mohla.

emin
15. pro 2014

@yvett2009 Vůbec se nebojte, oba léky při kojení můžete. Zdroj mamila je opravdu důvěryhodný, jde o obdobu Laktační ligy v SR. 🙂 take můžete zkusit tejpování, mě osobně na blokaci páteře pomohla I bez prášků.

gryfis
15. pro 2014

@emin ano nekojím, a snažím se odsávat častěji, jak dlouho bude asitak trvat, než si prsa uvědomí, že by měly dávat víc? díky

emin
16. pro 2014

@gryfis Zpravidla 3-4 dny, u odsávačky možná o trochu déle.

ilonne
16. pro 2014

@emin Dobrý den, škrábe mě v krku a ze zkušeností vím, že mi nejvíce pomáhá bioparox. V lékárně mi ho bohužel nedoporučili, ale vím že se hodně léků může, aniž by to v lékárně věděli. Nevíte jestli bioparox můžu?

vackova81
16. pro 2014

Prosím moc o radu. Malé je 5 měsíců a asi před 3 týdny mě začaly zas pobolívat při kojení bradavky, jako tomu bylo v prvních dnech po narození. Je to teď každým dnem horší a horší, jenže už nebolí jen přisátí a první loky, ale celé kojení, bradavky pak začnou štípat a pak ještě tak 10 minut po kojení mě štípou. Jsou hrozně citlivé. Ještě, že malá baští jen něco kolem 5 minut. Zoubky jí ještě nerostou, tak je možné, že má jen pořádný stisk? Je hrozně zvědavá, takže často taky otáčí hlavičku s mou bradavkou v puse, tudíž bradavku vytahuje jak žvýkačku.Nic zvláštního na pohled ale na bradavkách vidět nemám. Co s tím?

emin
16. pro 2014

@ilonne Bez omezení (tedy dle dávkování v příbalovém letáku 🙂), momentálně jej užívám take (a kojím 🙂).

emin
16. pro 2014

@vackova81 Ač na bradavkách není nic vidět, štípání a svědění je typické pro kvasinkovou infekci. Bradavky je nutné větrat, nenechávat ve vlhkém teple. Pomůže Canesten, Citrovital či potírat např. geniánovou violetí - vše nutno před kojením omývat. Ulevit by se mělo ihned po první aplikaci a doporučuji aplikovat cca týden.

tajemna30
16. pro 2014

@emin dobrý den mohu se zeptat nám v porodnici říkali že genciánku ani citrovital není potřeba před kojením umývat .... jak to tedy prosím je?

vackova81
16. pro 2014

@emin Děkuju, vyzkouším.

liaj
16. pro 2014

Dobrý večer, začala jsem používat formovače bradavek Medela. Jsem v 37tt a mám vpáčené bradavky. Za jak dlouhou můžu očekávat výsledek? Používám je asi 4 den a změny zatím žádné. Děkuji moc za radu.

emin
16. pro 2014

@tajemna30 Pravda je, že jak Citrovital, tak genciánka se používá I při moučnivce, takže miminku neublíží. Pokud ale neléčím miminko, tak bych otřela. Není to však bezpodmínečné.

emin
16. pro 2014

@liaj Je to individuální, ale spíše je výsledek až po dlouhodobém užívání. Každopádně děláte dobře, používejte dál, záleží jak moc jsou bradavky vpáčené ale každá činnost, která jim pomůže "pracovat" je prospěšná. Hlavně posléze nevzdávejte kojení, když to hned nepůjde, nenechejte si vnutit kloboučky. Miminko se nakonec naučí přisávat I vpáčenou či plochou bradavku, jen to chce čas (I týdny).

tajemna30
16. pro 2014

@emin děkuji moc, už jsem se bála ... protože jsem neotírala

liaj
16. pro 2014

@emin děkuji moc za odpověď.moc jste mě potěšila 🙂 .

dolda
16. pro 2014

@liaj já jsem je nosila asi od sedmého měsíce, mám obě vpacene, začátek kojení nebyl snadný, ale zvládla jsem to u obou dcer bez kloboucku, starší jsem kojila do 14 měsíců, malá má šest měsíců a hodlám ji kojit minimálně do roku. Děti čím jsou starší, tím mají větší tah, hodně štěstí.

liaj
17. pro 2014

@dolda - asi jsem začala trošku později. mě říkali u nás v poradně, že až od 36tt. ale nevadí. snad to zvládnu. ségra měla taky vpáčené a obě holky si je vytáhly a kojila bez problémů. tak doufám, že to zůstane v rodině 🙂. díky moc, holky.

spuldar
18. pro 2014

Dobrý večer, prosím o radu. Od včerejška mě lehce píchá v prsou, myslela jsem, že je to oxytocinem a spouštěním mléka. Taky mám citlivé prsa, spíše tedy bradavky,. Mám dcerku 3 týdny starou, bradavky byly citlivé od začátku, pak jen při přisátí a při tahání mléka už ne a teď jsou citlivé přes celé kojení, je to taková pálivá bolest, i když snést se to dá, je to nepříjemné. Barva bradavek je normální, jedna se mi zdála po dokojení taková bledá, jakoby vymáčená, ale teď má barvu normální, růžovou. Poradíte prosím, jak to zlepšit? Nahřívat, chladit, větrat? Děkuji, Radka

emin
18. pro 2014

@spuldar Dobrý den, pálení bych opět přisoudila možné kvasinkové infekci. Zkuste na bradavky Citrovital, genciánovou violet či Canesten. Mělo by se téměř okamžitě ulevit. Dále používejte cca týden.

ilonne
18. pro 2014

@emin Děkuju, nakonec ani nebyl potřeba, nějak se mi to vrazilo do lehčí rýmy. Jako bych snad díky kojení měla lepší imunitu 😀

hojda
18. pro 2014

@ilonne Dr. max má na svých stránkách hezkou příručku a tom jaké léky se mohou při jakých problémech v těhu a při kojení. Je fakt dobrá.

ilonne
18. pro 2014

@hojda Ale zrovna bioparox nedoporučuje a může se ☹