Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

redcarmina
28. srp 2014

@emin dobry den!moc dekuji za odpoved! Krmim je temer vylucne obe dohromady... prsa stridam kazde kojeni. Jedno kojeni jedna u praveho a příští u leveho a naopak.prijde mi, ze saji a polykaji jen ze zacatku-potom uz jen zuzlaji...myslela jsem,ze si svoji davku vezmou a pak uz jen dudlaji,ale vypada to spis,ze jsou line sat-nevim. V posledni dobe nestiham.pravidelnou stravu a tak jsem.myslela,ze je mleko malo vydatne. Stlacovat prso se mi dari jen kdyz je kojim zvlast,v tandemu jim musim drzet hlavičky. Vcera jsem.zkusila odsat el.odsavackou a povedlo se mi odsat jen 120ml z obou prsu. To je dost malo se mi zda..Chtela bych je kojit co nejdele,ale uz jsme z toho vsechny tři vycerpane a nervozni...

emin
28. srp 2014

@redcarmina Vyčerpání je naprosto pochopitelné. Podle jejich váhového přírůstku nemyslím, že by byl mléika nedostatek. To je jste odsála "jen" 120 nic nevypovídá. Jsou maminky, které odsají s bídou 30 a presto plně a bezproblémově kojí. Odsávání je něco zcela jiného než kojení. Co zkusit kojit je zvlášť? Nejdřív jednu z jednoho prsu, poté druhou z druhého a pak vystřídat a první dopije druhé prso a druhá dopije první? Může jít take o dočasná růstový spurt (trvá cca týden) a po té době se kojení opět ustálí. ..

dubleska
28. srp 2014

Dobrý den, dcera 6 týdnů. První týdny naše kojení probíhalo takto - kojím vždy jen z jednoho prsu, malá saje v kuse cca 3-5 minut, pak cumlá a usíná. Poslední týden saje třeba jen 2 minuty, tak začně brečet (spíš řvát). Znovu se přisává, ale párkrát polkne a zase řev. Sice přibírá, ale já bych ráda, aby naše kojení nebylo tak dramatické 🙂

redcarmina
28. srp 2014

@emin to jsem take uz nekolikrat zkoušela..ale bez prostridani prsou. Kojim je dohromady hlavne proto,ze ta druha silene jeci,kdyz musi cekat a ja na to nemam nervy ji nechat rvat..rudne a zalyka se:( chapu kdyby to byl spurt,ktery trva chvili. Ale holky takhle vysiluji skoro po kazdem krmeni. Stav,ze by po kojeni usnuly bez scen a revu, jsme mely prakticky jen dva dny,co je pustily z nemocnice. Jinak uz skoro dva mesice plac a sceny po kazdem krmeni (v noci je to trochu lepsi,ale jsoubtake dny, kdy je musim treba hodinu konejsit). Kazdopadne stale se snazime-dnes po vecernim kojeni jsem je trochu "dopucla" Bebou. Ale v nociba pres den zkusim dal kojit.ony fakt hezky pribiraji, jen proste ten hladovy rev uz se neda vydrzet. Prakticky neznám chvile, kdy bychom se spolu v klidu mazlily nebo si "povidaly". Vim,ze jsou malicke a ze to muze byt i tim. Jen mi proste připadá,ze se trapime vsechny tri...kazdopadne kojeni nechci zatim uplne odepsat-uvidime,jak to pujde dal.

emin
28. srp 2014

@dubleska Kojte z obou. Nakojte z jednoho a od počátku kojení stlačujte prs, pak nakojte z druhého. Dcera reaguje patrně na snížený tok mléka. Ten stimulujete právě vystřídáním prsou. Můžete take zkusit prokojit pár nocí - tedy hodně kojit v noci - noční kojení take laktaci velmi prospívá.

maiki1
1. zář 2014

@emin Dobrý den, mám dotaz ohledně použivání kloboučků. Hned po porodu mi bylo řečeno, že mám ploché bradavky a že musím používat kloboučky, jinak syna nenakojím. Mně se to až tak nezdálo, takže jsem zkoušela 1.den kojit normálně, malý se snažil a občas se i přisátí povedlo. Jenže jsem hned neměla mléko a žádná sestřička neměla trpělivost ani mě nepodpořila zkoušet kojit bez kloboučků. Syn už se pak vztekal hlady a kloboučky očividně nechtěl. Takto jsme bojovali i doma, po cca 14 dnech si zvykl a přisává se přes kloboučky normálně, ale když mu dám bradavku tak se vzteká, přisaje se na chvíli a pak zase pustí. Všude čtu, jak jsou kloboučky špatné, jaké jsou rizika. Je to skutečně tak? Chtěla bych je odbourat, ale bojím se, že syn už zapomněl jak sát bradavku bez kloboučku. Můžete mi doporučit nějaký postup? Nebo se toho nemusím bát a zvládneme dlouhodobě kojit i s kloboučky? Nevím, co udělat lépe, protože mi jde hlavně o to udržet kojení co nejdéle. Teď máme 6.týdnů. Děkuji za radu a váš názor.

luciex
1. zář 2014

Dobrý den,mám též dotaz ke kloboučkům...mám také ploché bradavky, první dítě - dceru jsem kvuli tomu nekojila vubec, nyní syna kojím přes ně...zvykl si. ale připadá mi, že je to vcelku namáhavé pro něj...saje dlouho....např. 30-40minut, ale s přestávkami. Polkne jakoby každé druhé sousto...jeslti mi rozumíte.... tahá tahá a pak teprve polk....pauza...tahá tahá a pakt polkne a pořád takto dokola.... nevím jeslti je to správně nebo jak ho popř. naučit aby se najedl do syta během třeba 20ti minut plynulým taháním a pak 2 hod. třeba klid....takto mě hrozně bolí bradavky, pak celá prsa a přikládat musím skoro co hodinu, max. 1,5hod. Jsou nám 4 týdny. Poradíte? Zklidní se ta bolestbradavek? myslím jakože si tělo zvykne.... děkuji za radu a Vaše názory.

emin
1. zář 2014

@luciex
@maiki1
Pokud to nevadí, odpovím Vám oběma najednou. Klouboučky nejsou ideálním řešením kojení. Některé bradavky se dětem hůře chytají a na prs se přisává těžko. ALE téměř každé miminko se to časem naučí! Jde jen o to, dát mu dostatek času a přikládat a přikládat (někdy to trvá I několik týdnů, samozřejmě musí maminka zároveň odsávat a dokrmovat cévkou či pohárkem apodl) Dlouhodobě klobouček snižuje laktaci. Komunikace mezi dítětem a prsem nefunguje tak, jak má a jak dítě potřebuje postupně zvyšovat množství mléka, tělo přes kloboučky reaguje hůře. To neznamená, že by přes kloboučky kojit nešlo, laktace je individuální záležitost a jsou ženy, které kojí relativně dlouho I přes klobouček, nicméně statisticky se přes klobouček kojí kratší dobu a s většími komplikacemi.
Proto je dobré se pokusit kloboučku zbavit. Základem je správná technika přikládání = široce otevřená ústa miminka, asymetrické přisátí, nosík mírně od prsu, brada a dolní ret naopak zabírá co největší cast dvorce.
Zkoušejte prostě přikládat I bez kloboučku. VYberte na příklad noční kojení, kdy děti v polospánku lépe spolupracují.

@luciex - obávám se, že bradavky vás bolí především proto,že miminko přes klobouček saje právě pouze bradavku. správně by mělo být přisáto především na dvorec, bradavka je v pusince volná, míří na patro. Samovolně bolest patrně neodezní, protože technika kojení je nejspíše chybná.

Pro obě doporučuji především zkoušet přikládat bez kloboučku a to správnou technikou. Pokud si nejste jisté, zkuste investovat do laktační poradkyně.
Držím palce.

veru23
1. zář 2014

@emin Dobrý den, měla bych dotaz ohledně kojení. Syn má 3 měsíce a týden. Je narozený o měsíc dříve. Je plně kojený, ale s kojením máme problémy. Po narození asi měsíc a půl pil hezky, ale teď poslední měsíc je to hrozné. S přisáváním problém nemá, ale pořád se odtrhává, propíná se, kroutí a někdy se až vzteká a ani si prso nevezme. Jindy pije hezky. Nevím, čím to může být. Týdenní přírůstek má 250 g. Zkoušela jsem i jiné polohy, nic nepomáhá. Děkuji za odpověď.

luciex
1. zář 2014

@emin Díky za info, tak nějakjsem si to myslela....bohužel v mém okolí, žádná poradkyně není🙂

emin
2. zář 2014

@veru23 Dobrý den, potíže mohou být způsobeny slabým tokem mléka na počátku kojení (zkuste nahřát prsa a stlačovat prs při kojení), ale vzhledem ke krásnému váhovému přírůstku spíš odhaduji tříměsíční koliku. Jakmile začne pít a mléko teče do bříška, rozhýbají se střeva a miminko může mít potíže zároveň kakat (nebo tlačit prdíky) a zároveň pít. Zkuste kojit v tzv. savčí poloze - miminko v pololeže položené na bříšku na vašem těle, nebo naopak v co nejvertikálnější poloze. Důsledně přikládejte správnou technikou. Vynechejte dudlík. Dávejte miminko odříhnout I mezi kojením.

mulenka
3. zář 2014

Dobrý den, mám otázku týkající se příšerné bodavé bolesti pravého prsa po kojení. Kojím 10 týdnů, víceméně bez problémů. Kojím vždy z jednoho prsa max 20 min., malá vypije i 160 ml na jedno kojení (většinou však 120ml).O víkendu poměrně dost usilovně z pravého prsa tahala, cítila jsem takové tahání až v podpaží. Večer se napila a po půl hodině od kojení jsem začala cítit bolesti v pravém prsu, bodání, řezání, pálení. vždy mě píchlo v bradavce a pak se bolest táhla hluboko do hrudníku, nemohla jsem se ani nadechnout, začala se mi i motat hlava. Po dvou hodinách bolest přešla. V noci jsem z prsa nakojila znovu a opět se to opakovala a bylo to ještě intenzivnější. Píchání v celém prsu trvající dvě hodiny, dala jsem si ibuprofen, ale nějak moc nezabral. Zkoušela jsem chladit, ale to bylo snad ještě horší, tak jsem zahřívala, opět bez efektu. Celou neděli jsem z toho prsa odstříkavala, po odstříkání mě prso nebolí, jen takové pálení bradavce. V pondělí jsem byla u našeho pediatra, jestli nemáme něco v pusince, co by to mohlo způsobovat. pusinku má čistou, prsou je podle daní doktorky krásné bez ragád, zatvrdlin či zarudnutí, jsem bez teploty. Doporučila mi tvaroh a zkusit nakojit. Včera jsem dvakrát nakojila a bolest nebyla. Dnes v noci ale u kojení tlačila prdíky a za bradavku dvakrát zatáhla, prso jsem jí hned vzala a už jsem cítila, že bude zle. po čtvrthodině nastoupili příšerné bolesti až se mi kroutili prsty a tekly slzy, prášek proti bolest nezabral. Trvalo to přes dvě hodiny. Ráno jsem opět odstříkala a prso nebolí, jen v něm občas píchne taková jehlička a občas pálení. Nevím, co mám dělat. Mléka mám hromadu, odstříkám 120 ml za půl hodiny a dávám to z flašky. Takže střídám láhev a kojení z nebolavého prsa. Poraďte.

emin
3. zář 2014

@mulenka Dobrý den, napadá mě tzv. vazospasmus, vlastně křeč cév v bradavce a potažmo v celé tkáni. Je to ale jen odhad podle popisu. Pokud Vás již viděl lékař (pediatr), asi poradím ještě takto - gynekolog a ultrazvuk. Z prsa kojit až jako z druhého (kdy už miminko nesaje tak prudce), případně odsávat. a mimi dokrmovat cévkou nebo kojit jen z jednoho prsu (to je možné, tvorba mléka se přizpůsobí, ale může to být estaticky nepěkné (jedno prso obří, druhé normální). Bohužel, kromě vitaminu B a hořčíku nemohu poradit jinak. Vazospasmus se projevuje zběláním bradavky a ostrou bolestí (bělá bradavka při kojení?) Někdy pomůže teplo na prs těsně po kojení. Držím palce.

mulenka
3. zář 2014

@emin S gynekologem jsem to zatím konzultovala po emailu, doporučil mi 3xdenně ibalgin a z prsa odsávat do zlepšení, myslí si, že by se mohlo jednat o tenzi mléka. Bradavka nebělá. Problém je v tom, že já mám teď přímo panickou hrůzu z prsa nakojit, aby se to neopakovalo. bradavku pro jistotu ještě mažu fungicidem, kdyby to byla kvasinka. děkuji, přidám si hořčík a B, příští týden jdu ke gynekologovi, tak uvidíme, co vymyslíme, do té doby budu zatím jen odstříkávat.

emin
3. zář 2014

@mulenka Dobře, počítejte s tím, že se pouhým odsáváním laktace může snížit. Pokud to bude ok, zkuste občas nakojit (až po nakojení z prvního prsu), abyste viděla, jak budete reagovat. A jak říkám, kojit lze I z jednoh prsa bez toho, že byste musela dokrmovat.

luciex
4. zář 2014

@luciex . Měla bych ještě jeden dotaz...psali jsme si o bolavých bradavkách, podle Vás malý saje bradavku ne dvorec...proto ta bolest, s čímž souhlasím, tahá opravdu jen bradavku. Chci se zeptat, jak malého tedy donutit aby si vzal do pusinky i ten dvorec? saje opravdu pěkně, jen pro mě hrozně bolavě. Kojit se chci naučit tak aby nám to se synem vydrželo co možná nejdéle 😉 Jsou na to nějaké finty? jako třeba nechat ho vyhladovět a pak se náruživěji přisaje nebo tak něco? Přečetla jsem už kde co, na internetu shlédla mraky videí, jak má správně přisáté dítě vypadat, avšak nikde rada jak toho dosáhnout🙂 mockrát vám děkuji za rady.

emin
4. zář 2014

@luciex Základem pro přiložení je nechat mimino maximálně otevřít pusinku, poté přiložit miminko k prsu (ne obráceně) tak, aby byl nosík mírně od prsu a dolní ret naopak zaujímal co největší cast dvorce. Bradavka je tedy v ústech vlastně volně, mimi saje celý dvorec a bradavka míří v ústěch nahorní patro. Jen tak saje miminko efektivně, jinak je pro něj sání velmi namáhavé a časem může laktace klesat, Co zkusit tu LP - pro Břeclav jsem nasal 3 (neví, zda jsou aktivní) http://kojeni.cz/poradci.php nebo zde http://kojim.webnode.cz/laktacni-poradkyne/kont....

luciex
4. zář 2014

@emin děkuji za typy🙂určitě zkusím....

hanahk
9. zář 2014

Dobrý den, obracím se k vám opět pro radu. Minulý týden jsme dostali nějakou virózu (měl zvýšené teploty a jeden den trochu zvracel, jinak jsme neměli ani kašel a rýmu), celé tři dny mě vesměs proplakal a moc nepil z prsu ani moc nechtěl příkrmy (dostává již zeleninu a kaše). Když to bylo lepší, tak mi pořád nechtěl moc pít a hodně plakal před kojením (napil se jen trochu).Teď jsem ale zjistila, že mi opravdu hodně klesla laktace. Začala jsem odsávat a často přikládat (každé 2 hodiny), ale mlíko se mi hrozě špatně zpouští, snažím se mu to předsávat, ale kolikrát se stane, že po 10 min odsávání se prostě samo mlíko nespustí a Vašíka na prázdno tahat nebaví, takže si párkrát potáhne a končí. Přisátí je tak 50 -50. Problémy se spouštěním máme už i v noci. Po 2 dnech odsávání mi to bohužel přijde horší a horší :(. Snažím se ho alespoň dokrmit lžičkou svým mlíkem, ale zásoby z mrazáku mi vystačí ještě tak dneska a pak mi nezbyde než přikrmit UM. Odhaduji, že když pije tak vypije opravdu hodně málo (když nepije, tak odsaji tak 40 - 50 ml rano, v noci tak 20ml z obou prsou a bohužel mi to každý den trochu klesá). Bohužel jsem nikdy toho moc neodsála.Co s tím. Je možný, že se mi to odsáváním zase zvedne? Kolik ml mám dokrmit UM, když mi pije tak málo a jak často?Můžu ještě něco udělat, aby se mi laktace zvedla?Čůrá strasně mizerně a moč mu docela zapáchá. Do 6 m jsem měla několik laktační krizí, bojkotů, ale nakonec jsem do 6m plně kojila. Od 6 m jsem začali přikrmovat zeleninou (bohužel toho teď moc zase nesní) a tak týden přikrmujeme kaší. Vašíkovi v pá bude 7m. Je možný, že prostě moje mlíčko už nechce.Trochu mi to přijde, že se snažím jen já :( Děkuji za radu. S pozdravem Hanka

emin
9. zář 2014

@hanahk Dobrý den, myslím, že Vaše mlíčko mimi určitě chce, v tomto věku přirozené odstavení neexistuje. Může být rozhozené virozou a take laktace patrně opravdu klesla a je těžké mlíčko spustit (take můžete mít zpožděný spouštěcí reflex (I vzhledem k bojkotům a potížím drive). Nevím, jaká je technika přisátí a zda je vše správně, to je take otázka. Má rada je tak trochu "babská". Prokojte 2-3 noci. Myšleno tak, že si mimi vezmete do postele a průběžně přes noc kojíte a kojíte. Ano, je mi jasné, že se téměř nevyspíte, ale pro laktaci je to velmi účinná ráda. Odsáváním jako takovým určitou laktaci udržíte, ale nikdy to nebude mít ten efekt, jako kojení. Pozor na dehydrataci, pokud málo čůrá, je třeba podávat další tekutiny - ideálně vodu. Pokud nastaly tyto potíže, pravděpodobně I váhový prírůstek bude stagnovat, takže nečekejte v poradně velký nárůst. Laktaci ale můžete opětovně navýšit - zásadní je - kojit často, nahřívat prsa před kojením, stlačovat prs při kojení, střídat obě prsa při jedno kojení I víckrát, kojit v noc, být s miminkem v těsném kontaktu co nejvíci. Moc držím palce.

hanahk
9. zář 2014

Dobrý den, děkuji za radu. Zkoším kojit, co nejvíce, ale ve dne je to prostě problém (nechce mi naprázdno prsa cucat), zkoším i tak prsa několikrát vystřídat, někdy to zkusí, jindy začne rovnou řvát a prohybat se a je to konečná, tak alespoň odsaju. Pokusím se kojit, co nejvíce v noci, ale je zas tak unavený, že mi většinou usíná, ale zase se tak nevzteká a saje. Prsa nahřívám, ztlačuju. Když už se mi konečně mlíčko zpustí, tak saje většinou dobře. Myslím si, že by pil, kdyby něco teklo. Je nám 7m máme 7 700g a 67 cm, takže podviživeně nevypadá. Snad se rozkojíme, nikdy mi ještě takhle hodně laktace neklesla. LP u nás už byla (ve 3m) a říkala, že kojíme správně. Tak nevím. Snad to zase zvládneme. Děkuji Hanka

emin
9. zář 2014

@hanahk Moc držím palce, to lepší kojení je typické, v polospánku jsou mimča taková instinktivnější a trpělivější.

123beruska
10. zář 2014

Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit? Malý má dnes 4 týdny, plně kojíme, malý má přírůstky dle dr. v pořádku, porodní váha 3360 g, z porodnice nás pustilio 3130 g, za 17 dnů u dr. na převážení 3790 g, dnes za dalších 6 dnů přírůstek přesně 200 g .... takže aktuálně ve 4 týdnech 3930 g ... takže dle mého přírůstky jsou v pořádku. Ale co mě trápí, malý i když přibírá pije málo - vážím ho sem tam - a vypije někdy 40 ml, někdy 50 ml, někdy jen 20 ml, a nejvíce těch 60 ml - kojíme v noci jak kdy - dnes třeba 23, 2,30, 5, 6:30 ... přes den jak kdy kdy někdy co 2 - 3 hodinky, někdy co hodinu .... ale prostě víc si nevezme, i když v prsách určitě mlíčko je .... myslíte že to nevadí, když přibírá že si bere malé dávky .... zkoušela jsem i delší pauzu, ale stejně si více nezval

emin
10. zář 2014

@123beruska V žádném případě to nevadí. Věřte miminku. Přibírá krásně, bere si tak, jak on a jeho tělo potřebuje. Naopak jsou lepší častější kojení po menších dávkách, než po dlouhé době velká dávka. Žaludek se alespoň roztahuje pomalu a mimino tráví průběžně. Děláte to naprosto správně, že akceptujete potřeby miminka. Při kojení je miminko šéf, který řídí frekvenci i množství dodávek 🙂. Miminko krásně prospívá, jen tak dál.

andelka
10. zář 2014

@123beruska můj starší to měl naprosto stejné jako tvoje miminko. Ve 4 týdnech obvykle 40-60ml na jedno kojení, maximum 100 když to bylo po spaní, po delší době. Kojila jsem kdykoliv chtěl, a přibíral krásně. Byli jsme spokojení oba. Neřeš, nevaž, nedělej intervaly.

123beruska
10. zář 2014

@emin moc a moc děkuji za Váš čas a VAši reakci, moc jste mě potěšila, děkuji moc.

123beruska
10. zář 2014

@andelka to jsem ráda že jste to měla také tak, já se u první nerozkojila, a tak ted asi pořád něco řeším, zda nedělám špatně .... takže děkuji za uklidnění

andelka
10. zář 2014

@123beruska není zač, to je pochopitelné. 🙂

prcek21
10. zář 2014

Ahojky 🙂 měla bych takový dotaz... Máme doma holčičku zítra tři týdny a v ůterý mám doktorka řekla, že Viki moc nepřibírá. Porodní váha byla 3115g pak zhubla na 2900g domu jsme šli s 2945g po týdnu 3080g a po dalším týdnu teď v utery 3120g... Je to opravdu tak špatné??? Doporučila mi po kojení dávat odstříkané mléko z flašky..??!! Děkuji za názor
Jo a ještě trochu bojujem se žloutenkou...

modroocka7778
10. zář 2014

@susanitademacho
chtela bych se Te zeptat,pises,ze jsi mela problemy s kojenim a po trech mesicich ses rozkojila??Koupila sis Motilium a to Ti pomohlo??