Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
25. kvě 2016

@sapinek Reflux, případně ABKM - reakce na bílkovinu kravského mléka (kasein). Zkuste vynechat veškeré výrobky obsahující mléko. Pokud se to nezlepší, řeště s Dr jako reflux, lze léčit pomocí inhibitorů protonové pumpy.

emin
25. kvě 2016

@donata17 Dobrý den, co můžete udělat? Děkovat, že máte rozumnou Dr a šťastné spokojené dítě, rozjetou laktaci a že je vše v pořádku. Že někde někdo uvedl, že 150g za 14 dní je málo? No a co! Jak sama píšete, jste drobná, rychlý metabolismus, syn může být po Vás. Přestaňte spekulovat nad gramy a lahvičkami a do UM bych se vůbec nepouštěla, byla by to škoda. Syn přibírá, sice ne tolik, kolik bývá uváděno, ale nárůst tam je. Počkejte ještě. Od ukončeného 5. měsíce již lze dávat příkrmy. Pokud by váhově stále nějak výrazně neprospíval, je lépe místo Um zavést již zeleninu a nadále kojit na požádání. Stále ale myslím, že jste v normě.

pekkaa
25. kvě 2016

Dobry den. Po natlaku tchyne jsem malemu ve 2 rydnech dala dudlika (ze pry aby si v budoucnu nezacal cucat ruku a ze je dobre naucit ho na dudlik). Kratkodobe jsem byla i za to rada, byl klidnejsi a nedelal si dudlika ze me. Pak mi ti ale misty bylo lito, citila jsem to tak, ze me min potrebuje. Uz nebyl u prsa tak casto a dudlik casto vzal radsi nez prso. Ted mu je 6 tydnu. Stale pribira nadprumerne, kolem 300-500g/tyden, takze v tomto nastesti zatim problem neni. Zacala jsem si ale casem vsimat, ze se prisava trochu jinak,, otvira min usta, taha za bradavku. Dudlik jsem proto v 5 tydnech vysadila, taky po precteni ruznych negativnich clanku na dudlik vs kojeni. Kojit chci fakt dlouho.
Chci se zeptat, jak ho ted znovu naucit aby se poradne dokonale prisaval? Uz je to myslim lepsi. Spodni ret ma a mel vzdy krasne vyhrnutej az k bradicce, jenom ten vrchni jeste obcas flaka. Uzdicku ma v poradku. Snazim se mu vzdy pomoc spravne prisat.
Kdyby to prisavani zustalo takoveto, je to do budoucna problem? Nebo to neni az takova tragedie?
U prsu cchce byt ted kazdopadne vic jak uz nema dudlika. I kdyz ho casto pak uz jenom dlouho dudla kdyz dopije. Muzu ho nechavat prisateho "naprazdno" misto dudlika? Bradavky jsou uplne v pohode. Od zacatku byval na me hodne casto prisaty a bradavky neboli. Jsem uz na to zvykla.

klaravera
25. kvě 2016

Dobrý den, ráda bych využila tohoto tématu a zeptala se Vás.Před 3,5 lety se mi narodila dcerka,porod byl zdlouhavý a ztratila jsem mnoho krve.Dcerku mi přinesly až na pokoj ale hned ji odnesly s tím,že až ráno ať si odpočinu.Od rána jsme zkoušely kojení ale nešlo nám to.Mám velká prsa a manipulace a přisátí nám nešlo.Asistovaly sestřičky dokonce i násilím se snažily ale marná snaha.Třetí den když jsem odcházela cítila jsem že nám to půjde a pár dní to šlo ale nutrilon byl mnohem pro dcerku jednodušší.Když uvidělo moje prso dostala amok.
Čtrnáct dní jsme odsávaly mléčko v kombinaci s um.Pak jsem dostala zánět a konec.
Vyčítám si to do dnes,beru to jako osobní prohru a necítím se jako 100%matka.
Momentálně jsem v prvním trimestru a snažím se nejvíc dostat k informacím.Existují kurzy pro podporu kojení a jak bych mohla přispět k tvorbě mléka?Strava?Mléko?Bylinkové čaje.
Masáže či cvičení ......
Byla bych vděčná za jakoukoliv radu.
Hezký večer a děkuji.
Klára

karlajasmine
25. kvě 2016

@klaravera Ahoj, nejsem laktacni poradkyne ale chci te jen povzbudit, ze i s velkymi prsy se da kojit... po porodu se mi nalily prsa z velikosti 75F na 75I, ted mam 75G a stale kojim.. pomohl mi hlavne kojici polstar a od te doby, co je malej na polstar moc velkej (uz mu bude 7 mesicu) kojim jen v leze. Hlavni problem pro me je diskretni kojeni na verejnosti.. predtim jsem kojila vetsinou bud v aute nebo nekde v kojicim koutku v nakupnich centrech, ted uz kojim jen doma a ven beru prikrmy a caje/vodu. Takze za me doporucuju kojici polstar, a pozvat si laktacni poradkyni, nejlepe hned do porodnice. Sestry vetsinou s kojenim moc nepomuzou a nasilim se rozhodne nic delat nema. Najdi si na netu nejakou laktacni poradkyni v okoli tveho bydliste a spoj se s ni treba uz pred porodem 🙂

karlajasmine
25. kvě 2016

@klaravera Jo a co se tyce tvorby mleka tak ti radim vykaslat se v porodnici na nejaky ty rady typu ''kojte po trech hodinach'' a zkus miminko prilozit klidne casteji, kdyz bude plakat.. treba i po hodine a pul, dvou hodinach.. proste podle potreby miminka, kdyz ti bude pripadat hladove. Tim se neda nic zkazit, protoze tvorba mlika se stimuluje tim, ze miminko budes casto prikladat. Ostatni (caje, hodne pit..) jsou jen doplnky k tomu.

janabrozova
26. kvě 2016

Dobry den, po počátečních potížích s trhlinami na bradavkách, které jsou už téměř zahojené - i díky Vám...se nám v posledních pár dnech vyskytl další problém. Dcera (5.tydnu) se špatně přisává. Nevím proč ale chytá jen bradavku nebo jen minimum dvorce a když už se jí podaří se dobře prisat,saje chvíli a pak se kroutí a kroutí dokud není opět jen na bradavce. Nechce moc otevírat pusinku se mi zdá. Co s mužů dělat, mám strach aby získala dostatek mléka. V noci spí i 8 hodin a nepije a rano má plenku pocuranou, ale spíš jen tak lehce a před den pak ji co 3 hodiny a plenky jsou už plnější. Děkuji předem za Vaši řadu.

evjun
26. kvě 2016

Dobry den, jdu si pro rady.
9.5. se nám narodil syn, měl omotaný pupečník kolem krku a infekci z plodové vody, hned ho odnesli a převezli do jiné nemocnice. Mě za ním pustili až třetí den, krmili ho z lahve a dávali dudlík. Od té doby bojujem s kojením. Někdy vypije dost - třeba 60-70 ml, ale někdy jen 20 nebo třeba nic. Kojím z obou prsů při jednom kojení. Odsávačkou odsaju většinou do 30 ml z obou prsů dohromady. Dokrmuju tedy odstříkaným mlékem a někdy i umělým, když mám málo. Měla jsem zánět prsu, ten mám už snad přeléčený, ted bojuju s kvasinkovou infekcí. Piju kojící čaje, beru homeopatika, kojím co 2-3 hodiny. Nejsem si jistá jeho technikou sání, spodní rtík nemá ohnutý, pořád mu ho opravuju. Jo a ještě k tomu mám vpáčené bradavky, takže kojím s kloboučky. Co dělám špatně? Co dělat, aby pokaždé vypil dost a nemusel se vůbec přikrmovat? Děkuji za rady.

emin
29. kvě 2016

@janabrozova Dobrý den - "technika" přisátí je někdy brána jako dovednost, na kterou je třeba studovat VŚ. A ano, někdy stačí změnit drobnost a vše se zlepší. V praxi jsem však viděla se kojit děti, u kterých bych za správnost přisátí nedala ruku do ohně - hlavičku otočenou na stranu či šikmo, vpadlé tváře, mlaskání, našpulenou pusinku. A světe div se, tyto děti neměly s váhovým přírůstkem a kojením žádné potíže a ani maminky si nijak nestěžovaly na bolest či jiné problémy. Zeptám se tedy takto - prospívá miminko váhově, je po kojení klidné, spokojené, vy sama pociťujete při kojení bolest? Pokud je vše ok, pak bych "techniku" tolik neřešila, jen v případě potíží. Miminka někdy sama lépe ví, jak na to. A ještě jedne dotaz -nemá mimi moučnivku?

emin
29. kvě 2016

@evjun Dobrý den, měly jste (jako spousta jiných) trošku těžší začátek. to však neznamená, že kojení nebude možné. Odsáváte, laktaci si stále udržujete. Zásadní je - jak dokrmujete? Jedinný možný způsob, jak se plně rozkojit i přes podávání příkrmu je přikrmovat přímo u prsu cévkou. Návod najdete na infookojeni.net. Další potíž vidím právě v kloboučcích. Ty nedovolují laktaci se pořádně rozjet a dostatečně reagovat na potřeby miminka - jednoduše mezi Vámi a miminkem je slabá vrstva silikonu. Pokud se miminko neumípřisát, nepřestávejte jej zkoušet přikládat. Vždy začínejte bez kloboučků a zkoušejte a zkoušejte. Pokud už je mimi nevrlé, hladové, nakojte přes kloboučky a poté dokrmte cévkou opět u prsu (s cévkou je to složitjěší, netěsní tak dobře ale jde to. A hlavně nepropadejte skepsi, není důvod. K plnému kojení se můžete dostat klidně v řádu ne dní, ale týdnu a stále to stojí za to. Děláte vše, co můžete a není třeba spěchat, dejte miminku čas.

hranicarka
8. čer 2016

Dobrý den,rada bych se zeptala zda je ještě šance se rozkojit. Mam skoro 2mesicni holcicku. Malo sala,tak jsme dost odstrikavali a krmili z lahvicky. Od nedelniho rana ale najednou nemam mleko. Odsaju max. 30ml a mala pije 100ml. Drive pila co 4hodiny a nyni prikladam co dve a v mezicase odsavam. Spurtem jsme si prosli v 6tydnech. Mala chce prso,ale je velmi neklidna ze nic netece. UM dokrm začala při krmeni z lahvicky plivat ale MM pije z lahvicky normalne. Jak dlouho může trvat navrat k normalu? Pripadne co mohu jeste udelat? Homeo jsem take nasadila a prsa po 3dnech stále prázdná:(

emin
9. čer 2016

@hranicarka NEdostala jste menstruaci? NEproběhlo očkování, či jiné změny? Zkuste SOS režim - nahaté dítě do šátku na nahou hruď, nosit, nosit, spát spolu. Kojit tak často, jak chce, vždy střídat prsa vícekrát za jedno kojení. Zrušte lahvičku, ta je obrovským problémem, dokrmujte cévkou na prsu (ukázka je na infookojeni.net. ) HOmeo, bylinky, to vše je ok, ale pokud budete pokračovat s lahvičkou, šance se příliš nezvýší. žádný dudlík. Moc držím palce.

marumarun
10. čer 2016

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Vzhledem k mému autoimunitnímu onemocnění je mi doporučeno lékaři kojit pouze 3 měsíce po porodu. Má pro mě význam kupovat si odsávačku mléka? (Spíše asi manuální, pokud už.) Nebo si vystačím s případným odstříkáním mléka ručně, lze na to spoléhat?
Ještě bych se chtěla zeptat, zda doporučujete během kojení odstříknutí a zmrazení mléka "do rezervy" - pro případ, že by najednou měla matka mléka málo (a u mě pro případ, že by nastalo zhoršení mého onemocnění a musela bych se léčit kortikoidy, a přerušit tak kojení). Velmi děkuji za Vaše odpovědi.

emin
10. čer 2016

D
@marumarun Dobrý den, potřebovala bych více informací o Vašem onemocnění (jaké léky berete apod) Napište mi, prosím, zprávu. Děkuji.

zuzousinek
11. čer 2016

Dobrý den. Dcerka krásně spala do 4. měsíce. V týdnu, kdy se poprvé otočila na bříško (může to souviset?), se začala budit častěji. Dříve spala běžně od 18 - 19 do 3 hodin. Krásně si mě rozmazlila 🙂 Od té doby (od ledna) se budí každé 2 hodiny. Někdy naspí 3. Neutiší ji nic jiného než kojení. U prsa neusíná, poté, co se napije, se otočí, já ji přendám do postýlky (vedle naší postele) a spí dál. Dudlík ji v takovém případě spíše naštve. Je to čím dál horší. Někdy si 3hodinový spánek vynahradí tím, že se mi pak budí po hodině. Hlad asi nemá, krásně přibírá. Příkrmy mi dlouho odmítala, ale protože jsem mazaná, občas jsem do ní něco dostala. Přijímá pravidelně trochu večerní kaše. Přes den kojím co 2 hodiny, někdy i dříve (na požádání). Večer usíná po nakojení ukázkově sama v postýlce. Když se v noci vzbudí, snažím se ji uklidňovat, vlídně na ni mluvit, zkoušela jsem ji dát i k sobě a nedat jí prso, ale vydrží se hodinu vztekat za mého trpělivého hlazení a utišování. Nemám na to nervy.. Přes den má tak 2 maximálně hodinové spánky. 2 noci u ní spal manžel, ale žádné zlepšení. Malé je 9 měsíců, myslím, že už by to chtělo nějaký krok z mé strany, ale jsem bezradná. Prosím o radu, co mám dělat, co dělám špatně? Děkuji vám za přelouskání mého nestručného příspěvku a za jakýkoli námět.

emin
13. čer 2016

@zuzousinek Dobrý den, spánek je častým dotazem kojících maminek. ALE - u Vás je všechno normální. I toto buzení je normální, miminko krásně prospívá, roste, vyvíjí se, kojené je na požádání a z jeho pohledu je vše OK. Neděláte nic špatně, jen se snažíte miminko vtěsnat do nějakého vzorce, který Vám připadá normální, ale miminku se tam zcela evidentně nechce. Pro něj je normální to, co ono dělá (a to, že se to někomu nelíbí, je mu očividně jedno). zkuste se na to podívat očima miminka. Pro inspiraci zkuste www.prosimspinkej.cz, nebo knihu Kidné spaní a ukládání.

zuzousinek
13. čer 2016

@emin Děkuji za odpověď. Někdy je těžké poslouchat maminky v okolí, kterým děti prospí celou noc či se vzbudí jednou - zrovna v jeden den jsem se setkala se dvěma takovými, kojícími! To pak podléhám snadno představě, že jsme "nenormální"...

libra
13. čer 2016

@zuzousinek Mame to obdobne jako vy, dcera ma 6 mesicu pryc. Syn byl uplne jiny, v tuhle dobu se budil jen pred patou ranni, driv se budil jeste ve dve, to odboural uz po 3. mesici...Zadne kase atp. nedostaval. Kazde ditko je jine. Vzdy jsem si myslela, ze chlapecci jsou hladovejsi 🙂 a ono ne...

hudala
14. čer 2016

Dobrý den,moc bych potřebovala poradit. Dcerce je měsíc (resp. 5 týdnů),snažím se kojit,ale musim přikrmovat. Do teď to fungovalo dobře ale poslední 4 dny se u kojení hrozně vrtí,odtahuje a teď dokonce i brečí ☹ už jsem z toho nešťastná. Mléko mám, minimálně 50 ml, kojím také stejně a v osvědčených polohách. Teď když tak brečí mám chuť to vzdát. Jinak jím homeopatika,piju meltu,odstříkávám,piju kojící čaje... Moc děkuji za pomoc a radu.

papaja89
16. čer 2016

@mikulka Ahoj mám trošku problém s kojením a prvními zoubky ☹ není na to nějaký fígl? Malému je 7,5 měsíců roste mu první zoubek a když ho kojím tak už to začíná pěkně bolet. Taky už začal jedno prso odmítat úplně tak se chci zeptat když bych náhodou přišla o mléko, jestli ho mám nahradit UM? Do kdy je vhodné kojit když to jde či dokdy dávat mléko UM? Děkuji za odpověď a přeji hezký den 🙂

emin
17. čer 2016

@hudala Dobrý den, jak často a jak dlouho kojíte? Jak dlouho miminko opravdu pije. Jak často kojíte v noci? Proč přikrmujete - miminko pláče nebo váhově neprospívá? Jak miminko váhově prospívá? Jak přikrmujtete - lahvičkou? To vše je důležité pro zhodnocení efektivity kojení. Zkuste se podívat na infookojeni.net, naleznete tam spoustu info. Vzdát to by byla škoda, po 5 týdnech je ještě velikánská šance, že pokud to vezmete za správný konec plně se rozkojíte. Nyní můžete spoustu energie věnovat zbytečným věcem - např homeopatika, bylinky, pitný režim, to vše nic nepokazí, ale samo o sobě kojení nezařídí.

emin
17. čer 2016

@papaja89 UM do výživy miminka nepatří! Tedy pokud maminka kojí dostatečně často a dle potřeb miminka. UM je náhražka za MM, pokud MM nestačí. To, zda stačí se těžko odhaduje, nicméně - jak často kojíte? Jak zavádíte příkrmy - nahrazujete kojení příkrmem? To je častá a velká chyba vedoucí k poklesu laktace a předčasnému odstavení. Kojíte v noci? Čůrá miminko dostatečně? Jak váhově prospívá? To vše je třeba zhodnotit před rozhodnutím, zda je třeba dát UM či ne.

andie90
19. čer 2016

Dobrý den, máme pětidenní miminko a v porodnici trvali na kojení po 2 a od třetího dne po 3 hodinách. Naše malá princezna ale někdy vydrží spinkat i 4...5hodin (a to je mi líto ji budit, protože pak párkrát zadumlá a u prsu stejně usíná nebo ani tlamičku neotevře) a někdy naopak nakojíme a za hodinu hledá zase mlíkárnu. Nemám to srdce ji nepřiložit, vždyť je to její jediný přijem potravy.. Ale střetávám se s pohoršením, že se mi nestihne utvořit dost mléka(při delší prodlevě, že bych ho zas mohla ztratit) a že bych měla dodržovat pravidelný režim a klidně ji nechat vykřičet, že si počká.. Jak to tedy je? 🙈 děkuji!!!

pekkaa
19. čer 2016

@andie90 nene, kdyz si prectes clanky pri od laktacnich poradcu, tak oni rikaji, ze se ma kojit na pozadani. Kdyz chce kazdou hodku, tak kazdou hodku, kdyz bude spat x hodin tak rozhodne nebudit. Prave kdyz budes kojit tak jak miminko vyzaduje, tak prave tak budes mit dostatek mlika kolik miminko potrebuje. Vyprdni se na nejake 2-3 hodiny. To je casta chyba

pekkaa
19. čer 2016

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/
Jinak doporucuji precist tyto clanky

barbarra
19. čer 2016

Chci se zeptat, přes veškerou snahu , a to jsem vyzkoušela kde co, mám méně mléka, než malá potřebuje. Málo přibírala, tak jsme musely začít dávat i trochu UM. Můžete mně poradit, jak nejlíp mléko podávat, kdy, atd? Po každém kojení trošku UM, nebo jen po některém krmení? Dcerce jsou 4 měsíce. Teď dávám po každém denním kojení 30ml Um , před spaním 30ml někdy 60ml. Celkem přes den max. 120 ml UM, ostatní dokrmování dávám odsáté mléko z předchozího večera. Zatím to dávám Calma lahvičkou. Můžete někdo poradit, prosím?

libra
19. čer 2016

@andie90 Tohle všechno jsou mýty. Mně bylo už v porodnici řečeno, že takto malé mimi můžu kojit klidně každou hodinu, prostě jak potřebuje, později si některá miminka stanoví přesnější čad a delší intervaly. Teď určitě přikládat, řídit se citem.

linee
19. čer 2016

@andie90 moje zkusenost je ta, ze na zacatku cim casteji prikladas, tim lepe se ti bude tvorit mleko. Obcas, kdyz uz mimi nevyzadovalo tolik pit, tak mne bolela prsa, natekala, teklo mleko a pod. Ale vse se spravilo po 3 mesicich. Je fajn, kdyz mimi dlouho spi, ovsem prvni tri mesice bych mimi nenechavala nejak dlouho spat - urcite ne dele, nez 6 hodin. Znam pripady, kdy potom prisla mama o mleko.
Mne v porodnici, kdyz hodne rvala a pak najednou spala i 5-6 hodin rikaly, nechat spat. Vim, ze se pise na pozadani, mne se ale pak stavalo, ze mimi kdyz pilo drive, nez za 2 hodiny, blbe travilo mleko a hodne blinkalo, protoze se prepilo. Take se mi osvedcilo nenechat pit dele nez 15-20 minut - opet z duvodu, ze pak blinkala. Ale to je moje zkusenost.
Ja byla z kojeni na zacatku uplne rozhozena a jedinou radu, kterou mohu dat - neco si nacist, ale pak si to delat podle sebe a miminka, ono si samo rekne. Ale urcite si 3 hodiny, kdyz ma hlad nepocka - je jako hladovy chlap - nevrly, rve a neni s nim nic do te doby, nez se nenaji 😀
Moc drzim palce a neboj, vse bude dobre a poslouchej sve miminko, ono dokaze hodne vest, protoze se vede pudy, my mamy obcas moc premyslime 😉

kusanagi87
20. čer 2016

Dobrý den, já se taktéž přidávám s žádostí o radu-spíše pro výjimečné situace, z nichž bohužel 1 nastane o víkendu. Tento týden nám končí šestinedělí, plně kojím, nedokrmuju. Kojení cca 1-3 hod, dle potřeby syna. V SO jdeme na svatbu, bohužel jsem už rok slíbený svědek a mám obavy, aby syn během obřadu nespustil sirénku, že má hlad. Sice jej předtím nakojim, ale i tak se toho obávám. Zkusila jsem tedy včera mléko prvně odstříkat (ruční odsávačka z DM), prsa jsem nahřála ve sprše cca 5 min a během 30 min jsem z obou prsou dohromady s vypětím všech sil dostala 20 ml. Přitom syn hladem nepláče, přibírá cca 200 g/tyden. Chtěla jsem sebou mít do zasoby raději 1 lahvičku, že by tatínek případně nakrmil a že bych měla něco i v mrazáku pro případ nemoci/zánětu, ale s takovou budu jen tu lahvičku na svatbu plnit celý týden. . Myslíte, že by bylo vhodné změnit odsávačku nb více nahřát? V porodnici jsem brala homeopatika od Boironu a kola na košili jsem měla od mléka pořad, kloboučky plné mléka také (mám malè a placaté bradavky) a teď nic. Možná tak 2x... Děkuji.

pekkaa
20. čer 2016

@kusanagi87 ja sice nejsem LP, ale bylo mi receno, ze kolem 6nedeli se uz nedela takova predzasoba v prsou jak to bylo na zacatku. Prsa zacinaji byt meka a uz se tvori mlika jenom tolik kolik miminko vypije a taky se tvori v momente kdy miminko saje. Vydesilo me to, ze ztracim mliko kdyz to v 5 tydnu prislo, ale je to normalni a zadouci. a taky toho moc neodsaju kdyz jsem to zkousela a pritom mlika mam fakt hodne a maly pribira rokordne 400g/tyden.
Ja osobne bych to odsavani neresila. Ten obraz urcite vydrzi kdyz nakojis predtim. Manzel se pripadne postara. Lahvicku bych nedavala